Actie vakantie op boerderij ook in Drente een succes Angola-comité wil dat Schmelzer kabinet over dwangarbeid informeert "tPEXOA Spelen op stations gevaarlijk Nieuwe Franse regering geïntroduceerd Begin bouw Zwols winkelcentrum HANOMAG efficiënt transport HENSCHEL ALBATROS Verkeersovertreder bestraft TROUW /KWARTET ZATERDAG 8 JULI 1972 Binnenland TI'OB DHL18 OERWOUDONDERWIJS IN HET BEVRIJDE DEEL VAN GUINEE Het Portugese kolonialisme wordt op drie punten in Afrika bestreden: In Angola, in Mozambique en in Guinee-Bissau. In dit laatste land duurt de oorlog al weer bijna 10 jaar. Dertigduizend onder Portugese leiding staande soldaten vechten er tegen de guerrillero's van Amilcar Cabral. Het platteland is voor het grootste deel In handen van de 'opstandelingen', de steden en enkele versterkte punten worden beheerst door de Portugezen, die ook heer en meester zijn in de lucht. De journalist Larry Heinzerling, van het Amerikaanse persbureau Associated Press, bezocht het door de 'opstandelingen' beheerste gebied. Hieronder volgt zijn verhaal. TAMBICO. PORTUGEES GUINEE Op het dorpsschooltje hier leren de kinderen hun abc. Zoals op scholen in de gehele wereld zullen de kinderen later eenvoudige verhalen gaan lezen over 'onze klas', 'spelen' en 'onze vlag'. De leerboeken in Tambico zijn ver sierd met grote kleurige plaatjes om de aandacht niet te laten verslappen en de enige dorpsonderwijzer, Augus- to Sanca, 21, maakt ruim gebruik van het schoolbord. De kinderen zingen liedjes, dansen en giechelen achter de rug van de meester zoals alle kinde ren doen-. Maar er is een verschil. Dit is een oanroudfeCHbol diep verscholen in 'de bevrijde zone' van Portugees Guinee. De 'klas' is een open plek die in het woud gehakt is en is gemeubi leerd met ruwe lessenaars in elkaar getimmerd uit stukken hout en takken. In plaats van te horen wat bij branda larm moet worden gedaan, wordt deze kinderen geleerd zich te verwijderen als Portugese bommenwerpers zijn ge signaleerd. Hun vaders voeren een onafhankelijkheidsoorlog tegen het Portugese koloniale bewind in dit kleine, hete en vochtige land aan de westkust van Afrika. De rebellen, die onder leiding staan van de door Moskou gesteunde Afri kaanse onafhankelijkheidspartij van Portugees Guinee en de Kaapverdis- che eilanden (PAIGC). zeggen dat tweederde van het land met ongeveer de helft van de 800.000 inwoners van het land. onder hun zeggenschap staat. Dit rijk bestaat hoofdzakelijk uit hut- tendorpen zoals Tambico, waar onge veer 2.000 mannen en vrouwen wonen Het bevrijdingsleger bestaat uit ongeveer 10.000 'geregelde' manschappen. Daarnaast is er veel steun vanuit de bevolking. AMSTERDAM Het Angola-comité heeft minister Schmelzer vanj buitenlandse zaken een open brief gezonden, waarin de minister ver-I zocht wordt zijn mede-leden van het kabinet Biesheuvel ervan op de hoogte te stellen dat blijkens een resolutie van de Internationale Ar beidsorganisatie, in Angola nog steeds dwangarbeid voorkomt. Het comité heeft dit verzoek aan minister Schmelzer gedaan omdat de minister het rapport van de Frans man Juvigny, waarin het tegendeel gesuggereerd wordt, onder zijn colle ga's heeft verspreid. Volgens het An gola-comité heeft minister Schmelzer dit op verzoek van de Portugese am bassadeur in Nederland gedaan. In de resolutie van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) wordt Por tugal ervan beschuldigd de ILO-con- ventie betreffende de afschaffing van cle dwangarbeid niet na te leven. Volgens de ILA verdrijft de Portuge se regering de Afrikanen stelselmatig van hun land, waarna zij vervangen worden door blanke kolonisten. Ver der is er in Angola sprake van discri minerende maatregelen tegen Afrika nen op het gebied van de belastingen, de werkgelegenheid, vakopleiding, so ciale voorzieningen en huisvesting. De meerderheid van de bevolking wordt door een raciale minderheid onder drukt. Zonder nationale onafhanke lijkheid, zo vervolgt de resolutie, kan er geen sprake zijn van volledige tn werkelijke rechten van de vakbewe ging. Deze resolutie, zo schrijft het Angola- Comité werd met overweldigende meerderheid aangenomen. Er waren 211 voorstemmers. Tegen stemde nie mand. Er waren 84 onthoudingen. Ook de Nederlandse afgevaardigde onthield zich van stemming. 'Dat de afgevaardigde van de Neder landse regering opdracht had zich van stemmimg te onthouden', zo besluit de brief, 'toont nog eens aan dat uw politiek tegenover Portugal niet af- op oen afstand van een dagmars van het Portugese garnizoen Farim in het noorden van het land. De rebellen zeggen dat een gehele generatie van Afrikaanse kinderen, ongeveer 20.000, wordt opgevoed in een 200-tal van dit soort schooltjes in het gehele land. De leerboeken, die in het Portugees zijn, worden gratis ge leverd door de partij welke ze uit Zweden heeft gekregen. Zweden levert ook andere hulp aan de guerrilleros uiteenlopend van medicamenten tot muskietennetten. Het doel is de kinderen de elementai re beginselen van lezen en schrijven bij te brengen in een land waar meer dan 90 procent van de bevolking nooit heeft leren lezen en schrijven gedurende ruim 300 jaar Portugees bewind. Een aantal van deze studen ten zal na vier jaar 'lagere' school overgaan naar een 'middelbare' school in Conakry, de hoofdstad van de aan grenzende onafhankelijke republiek van Guinee, waar de PAIGC haar hoofdkwartier heeft. Heel goede stu denten krijgen daarna studiebeurzen aangeboden door bevriende landen, zoals de Sowjet-Unie. Portugees Guinee, dat door Portugal bezet werd tijdens de slavenjacht in de 17e eeuw, ligt geklemd tussen Senegal en Guinee, de vroegere Fran se kolonie op de westelijke bult van het continent. Duizenden Portugese kolonisten en ongeveer 800.000 Afrika nen wonen in dit hete gebied van moerassen, kreken en getijrivieren welke verschroeid land overspoelen. De rebellen, die leiding krijgen van de Alrikaanse partij voor de onafhan kelijkheid van Portugees Guinee en de Kaapverdische eilanden (PAIGC) beweren dat het gebied voor twee derden in hun bezit is, hetgeen met kracht door de Portugezen wordt te gengesproken. Cabral De onafhankelijkheidsoorlog wordt ge leid door de in Lissabon opgeleide agronoom Amilcar Cabral, die 46 is en op de Kaapverdische eilanden werd geboren. Evenals Portugees Gui nee was de Kaapverdische archipel. 400 km naar het westen in de Atlanti sche Oceaan gelegen, belangrijk voor de Portugese slavenhandel en staat nog steeds onder zeggenschap van Lis sabon. Cabral wordt door degene die hem kennen beschouwd als één van de meest originele politieke denkers en militaire strategen van zwart Afri ka. In 1963 ging hij van politieke opposi tie over op gewapend verzet toen het duidelijk werd dat Lissabon Portugees Guinee geen onafhankelijkheid wilde schenken. Hij leidt op het ogenblik cle oorlog vanuit Conakry, de hoofd stad van het aangrenzende onafhanke lijke Guinee, waardoor de meeste van de bevoorradingslijnen van de PAICG lopen op hun weg naar het zich steeds wijzigende oorlogsfront over de grens. Ondanks zijn marxistische op vattingen en zijn grote afhankelijk heid van cle Sowjet militaire hulp, zijn hoge westerse diplomaten in Afri ka het er over eens dat Cabral, zoals één van hen het stelde, 'het imago heeft van de onafhankelijke volkslei der die eerlijk het goede wil.' Ondertussen duurt de schemerige oor log voort -een aanval van de rebel len hier, een Portugees bombarde ment of een aanval per helicopter op guerrillabastions daar. Het rebellenle ger, waarvan de sterkte geschat wordt op 10.000 man geregelde troepen plus misschien een even groot aantal plaat selijke leden van de militie, staat tegenover een 30.000 militairen onder Portugees bevel die gecommandeerd worden door gen. Antonio de Spinola, die met een monocle rondloopt en de faam heeft een strenge leider te zijn. Enclaves De rebellen zeggen dat zij de Portuge zen hebben samengedreven in zwaar verdedigde enclaves als Bissau, de vochtige hoofd- en havenstad aan zee, en andere versterkte plaatsen die met prikkeldraad zijn omringd. De Portugezen verdedigen koppig de ze grote landelijke centra terwijl hun piloten met een NAVO-opleiding de guerrilleros uit de lucht opjagen. 'Wij kunnen niet ontsnappen aan de bom bardementen', zei een guerrillacom mandant terloops terwijl in de lucht een vliegtuig passeerde. 'Maar wij kunnen ze met ons licht afweerge schut ver genoeg weghouden zodat zij gewoonlijk geen rechtstreekse treffers kunnen plaatsen.' Het economische leven van het ge bied, dat nooit veelbelovend is ge weest. wordt ernstig verstoord door de guerrilla-activiteit in het binnen land. Hinderlagen van de rebellen maken de weinige geplaveide wegen en modderpaden tussen de plaatsen in Portugese handen onveilig. De guer rilleros slaan gewoonlijk 's nachts toe. Er worden dan mijnen in rivieren, of springladingen onder bruggen gelegd of aanvallen uitgevoerd op plaatsen, Bissau en de tweede stad Bafata inbe grepen, en luchtlandingsterreinen. Doelen 'Overdag zijn zij baas in de lucht en de grote plaatsen', zo zei een rebellen leider in Tambico. 'Al het overige is in onze handen'. De guerrilleros zijn er niet op uit te veroveren. 'De verovering zou teveel levens vergen en de verdediging van het veroverde nog meer. Wij geven er de voorkeur aan ons hier schuil te houden en het leven voor de Portugezen ellendig te maken met mortieren en artillerie. Wij hebben geen moeite om doelen te vinden, zij wel.' Een buitenstaander die de oorlog uit de rebellenzone- gadeslaat krijgt cle indruk dat beide partijen militair schaakmat staan, maar dat cle tijd in het voordeel van de rebellen werkt. Het bescheiden maar zinvolle streven van de PAIGC om het land op te bouwen versterkt de infrastructuur van het rebellengebied. Tambico, een dorp van ongeveer 2.000 mensen, ligt op een dag lopen van het dichtstbij zijnde Portugese garnizoen in de noordelijke helft van de 'bevrijde zo ne'. Het komt niet voor op Portugese oorlogskaarten omdat het naar elders werd overgeplaatst. Gezondheidszorg De kinderen hier die nooit in een Portugees klaslokaal zijn binnen ge weest, leren hier in het Portugees lezen en schrijven en zingen vrij heidsliedjes in een van de 200 rudi mentaire schooltjes in het oerwoud die er, volgens de rebellen, in het gehele land bestaan. Een naburige kliniek verstrekt anti-malaria pillen en andere medicijnen aan de dorpsbe woners die zeggen dat zij nog nooit een dokter of een pil hadden gezien voordat de PAIGC kwam. De rebellen zeggen dat er 116 van dergelijke klinieken en zeven veldhos pitalen bestaan om ziekten te bestrij den en de mensen te verzorgen die in de strijd gewond werden. Een volks telling wordt hier en in andere dorpen gehouden om gegevens te verkrijgen over de naar schatting 400.000 mensen de helft van de bevolking die in de 'bevrijde' zone wonen. De rebellen hebben een eigen recht spraak en voeren een burgerlijke stand. Zij exploiteren een maatschappij van centraal gelegen 'volksmagazij nen', waar de dorpsbewoners stof, lu cifers en andere produkten kunnen ruilen tegen hun agrarische produc ten. Misschien zijn wel het verras sendst voor een bezoeker van de re- bellenkampen de voorbereidingen dm getroffen worden voor de verkiezin gen van eind mei. De bedoeling is, zo zeggen rebellenleiders in Tambico, do democratie te verstevigen en de par tij, die de oorlog voert en de staatsza ken behartigt, te helpen 'beter de wi' en de noden van de bevolking te doen begrijpen.' 'Communisten' De Portugezen zeggen dat de oorlog een communistische poging is om de revolutie op het gehele continent te doen oplaaien. Zij zijn in het bijzon der beducht voor de Kaapverdische eilanden, welke Lissabon beschouwt als een 'strategische' schakel tussen Portugal en blank Zuid-Afrika. Portu gal betoogt verder dat als het zich zou terugtrekken dit de guerrillabe wegingen in haar twee andere Afri kaanse gebiedsdelen Angola en Mozambique welke beide rijker dan Guinee zijn in de kaart zou spelen. 'Wij zijn geen communistische partij', betoogt Luis Cabral, de half-broer van de partijleider. 'Onze vrienden hebben ons gekozen. Wij hebben hen niet gekozen. Wij aanvaarden hulp van een ieder die ons wil helpen. U denkt toch niet ernstig dat wij al onze tijd hier met vechten verdoen alleen om iemand anders de macht in handen te laten nemen als de Portugezen ver trekken?' Cabral, die belast is met de nationale wederopbouw, zegt dat het geen kwes tie is van communist of kapitalist zijn. 'Wij zijn Afrikaanse nationalis ten. Wij willen onafhankelijkheid voor ons land.' De VS steunen in geen enkel opzicht rechtstreeks Lissabon hier, maar re bellenleiders zeggen dat de Ameri kaanse economische en militaire pac ten met haar Europese NAVO-bondge- noot de koloniale houding van Portu gal in de hand werken. 'Wij zijn niet tegen de Atlantische alliantie,' aldus Cabral. 'Wij zijn tegen de Portugezen en wij zouden graag zien dat er een eind aan de NAVO-steun voor hen kwam. Zonder buitenlandse wapens en economische hulp aan de Portuge zen zouden wij de oorlog reeds ge wonnen hebben.' DEN HAAG Onbemande of deelsbe- mande voorstadhalten en -stations van de spoorwegen in of nabij nieuwe woonwijken vormen vaak een trekpleis ter voor kinderen. Maar het probleem doet zich lang niet overal en in dezelf de mate voor. Dit heeft minister Drees jr. van verkeer en waterstaat geant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid Van Thijn (PvdA) PARIJS (Reuter) De nieuwe Franse premier, Pierre Messmer. heeft donderdagavond een nieuwe regering gevormd, die de meeste vroegere ministers gehandhaafd heeft, maar oud-premier Edgar Faure op een belangrijke binnen landse post heeft geplaatst. Faure, een begaafd politicus met veel aanhang onder liberale Fransen, komt aan het hoofd te staan van een 'super ministerie' voor sociale zaken. Mauri ce Schumann blijft minister van bui tenlandse zaken en Valery Giscard d'Estaing blijft de portefeuille van financiën beheren. Ook de verstokte gaullist Michel Debré is gebleven, als minister van defensie. Met parlementsverkiezingen op de agenda voor de komende lente, heb ben president Pompidou en premier Messmer besloten het politiek gevoeli ger ministerie van binnenlandse zaken te veranderen en het in handen te laten van de 'orde-en-gezag'-voorstan- der Raymond Marcellin. In een korte verklaring tot journalisten, vlak voor dat hij zijn nieuwe kabinet bekend maakte, zei Messmer dat de regering 'een grote en lange taak' had. Hij hoopte dat zijn regering 'eendrachtig en effectief' zou zijn. ZWOLLE Eind augustus of begi' september zal men in het centrurj van Zwolle beginnen met de bou» van een nieuw winkelcentrum, dat maart 1974 in gebruik zal worde! s genomen. I In totaal komt er ruim 26.000 vierkaij te meter winkelruimte beschikbaar ei parkeerruimte voor ruim duizend au to's. Aan het moment waarop bouw kan beginnen is een uitgebreid! sanering van de Zwolse binnenstai vooraf gegaan. Eén woning is tensloj te blijven staan, omdat die onde monumentenzorg valt en het veel tl kostbaar zou zijn om hem elders wee op te bouwen. ADVERTENTIE) Thans met een vernieuwd en verder uitgebreid leveringsprogramma. Automobiel Maatschappij N.V. Polderweg 98-100, AMSTERDAM, tel.: 020-944157 Van onze correspondent ASSEN Ook in Drente is men dit jaar gestart met liet organiseren van vakanties op boerderijen. En die start is een succes geweest. Tot en met 12 augustus zijn twintig Drentse boerderijen volledig met vakantiegangers bezet. Ook in het naseizoen wordt een goede belangstel ling verwacht en er is zelfs een boerderij in Zuid oost Drente die dertig weken is volgeboekt. Er is geen sprake van kampeerboer derijen. zegt de heer C. de Jong. stafmedewerker van de provinciale VVV-Drentc. welke VW als lid van de stichting 'vakantie op de boerderij' dit in Drente voor haar rekening neemt. De bedoeling is dat het gezin in het boerenleven wordt opgenomen en met het bedrijf kennismaakt Het wordt zeker niet afgewezen als de vakantie ganger op de boerderij zijn handen uit zijn mouwen wil steken. De be doeling is begrip voor elkaar te kwe ken en van een bedrijf kennis te nemen, waarvan men overigens alleen maar uit kranten iets te weten komt. Tot nu toe is gebleken dat dit door beide partijen op prijs wordt gesteld. Er is slechts één klacht en dat betreft het werken met bestrijdingsmiddelen. D4ér heeft menig stadsmens een af keer van en de stichting 'vakantie op de boerderij' heeft zich dan ook in ve/binding gesteld met de haar advi serende stichting 'Public Relations voor land- en tuinbouw' om hier iets aan te doen. Ideaal In 1970 werd op het initiatief van de streek-VVV Achterhoek in samenwer king met de provinciale VVV Gelder land en de ANWB met het nieuwe vakantieproject begonnen. Het sprak dadelijk aan en ook hier werd met twintig boerderijen begonnen. Voor gezinnen met kinderen bleek het vaak een ideale vakantie te zijn; vooral de dieren op de boerderij genieten de belangstelling van de kinderen. In 1971 deed de streek VW-Twente mee en voor 60 boerderijen werden er toen 200 boekingen genoteerd maar het aantal teleurgestelden was groot. Nadat om de mogelijkheden te vergro ten contact met de provinciale VVV's in Overijssel en Drente was opgeno men werd besloten tot oprichting van een aparte stichting 'vakantie op de boertLrlj' waarvan de ANWB en de bc rokken VVV's lid zijn. Adviseurs zijn het Nationaal Bureau voor Toerisme en de reeds genoemde Si ichting Public Relations voor de Land en Tuinbouw. Het werk kan nu gecoördineerd worden uitgevoerd. De provinciale VW Noord Brabant overweegt deelneming in de stichting en in Friesland en Groningen worden de mogelijkheden geïnventariseerd. Dit jaar doen 77 boerderijen mee waarvan 20 in Drente, 16 in Overijs sel, 34 in de Achterhoek en zeven in overig Gelderland. De vakantiegangers kunnen in vol pension, zij kunnen een zomerhuisje op het erf of een deel van de boerde rij huren. Men is in Drente, zoals elders, niet over een nacht ijs gegaan alvorens een boerderij geschikt werd gevonden als vakantieverblijf, zegt de heer De Jong. Van de honderd zich aanbieden de bedrijven werden er slechts twin tig geselecteerd. Volgend jaar zal deze controle nog groter zijn als de ANWB de taak op zich zal hebben genomen. De bedoeling daarvan is niet alleen de vakantieganger maar ook de boer van dienst te zijn om van beide zijden teleurstellingen te voorkomen. Zo komt de boerderij niet in aanmer king als er géén telefoonaansluiting is. Ilnge eisen worden gesteld aan gastheerschap en de boerderij moet in vol bedrijf zijn. Nauwkeurig wordt gelet op het aanwezige sanitair en om een enkele bijzonderheid te noemen: voor een gezin met kinderen moet een aparte kamer met wastafel zijn voor vader en moeder. Natuurlijk is het gezin niet uitsluitend aan de boerderij gebonden; men mag er op uit trekken wanneer men wil en dat is in Drente zeer aanlokkelijk. Alle kinderen spelenderwijs de verkeersregels. Zij hebben er een niet enthousiasme meedoen. De kinderen spelen deelnemende boerderijen liggen in een 'verkeersovertreder' streng bestraft. Leiders van een crèche in het Russische Perm een prachtige omgeving. spel van gemaakt, dat 'de straat' heet, waaraan de kinderen bestuurder, voetganger en verkeersagent. Op de de rol leren u«j foto worfl vJ de

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 18