'Filosoof Frans van Bakel op zoek naar nieuwe identiteit van NKV ln't Rampjaar was het 'n dubbeltje op z'n kant ':TêmÊÈÈgÈe* Avondje uit? Avondretour! nu elke avond r" 'Conflict niet te snel verdoezelen met beroep op samenwerking' enkele reis één kwartje jpiTVP/KWARTET ZATERDAG 8 JULI 1972 Binnenland T15 KIS fRECHT Wat begonnen is 11 een poging om de belangen li de Nederlandse werknemer en slagvaardiger te kunnen irtigen, dreigt nu in het te- leel om te slaan. Indien het dit najaar weigert toe te tre- tot de federatie van de drie mtrales en NKV en NW ma- hun dreigement met zijn ;n door te zullen gaan waar, is het ontstaan van twee el- beconcurrerende blokken feit. |na de oorlog zorgvuldig opgebouw- m gekoesterde samenwerking tus- de vakcentrales komt dan danig de tocht te staan. Woordvoerders het NKV laten er tenminste geen fel over bestaan dat niet alleen werk in het huidige overlegor- van de drie vakcentrales zal stopgezet, maar dat er tussen blokken ook de nodige concurren- zal ontstaan. CNV zat zich gedwongen zien zich vastberadener te beroepen op de stelijke exclusiviteit en dat dan mover een organisatie van meer een miljoen leden, die iro- ih genoeg aanmerkelijk meer stenen zal herbergen dan alle lai P-bonden bij elkaar. an r ook bij het NKV is de deconfes- wj lalisering nog niet zo ver voortge- ee^eden dat gehoor kan worden gege- aan de lokroep van het NW om grote vakcentrale te stichten. De l^iolieke vakcentrale begint voor- nestig aan een federatieve samenwer- reilg met garanties ten aanzien van de ?d#n identiteit. Voordat deze samen ging een feit is wil het NKV die n identiteit nog eens nauwkeurig mieren en om de speurtocht langs •lijke encyclieken, katholieke so- leerstukken, bisschoppelijke idementen en de secularisatie ge dineerd te laten verlopen is er ADVERTENTIE floriade ■oc I'm 1 oktober Amsterdam 70 ha parken en kassen v thans In volle zomerpracht w Mi... «v bovendien A 'f* in de Amstelhal-RAI ;rcj \]m maandag 10 juli u< 9.30-22.30 -ut 728 meesterstukken van het eindexamen bloemsierkunst geheel In stijl met glaswerk, porselein en tafelzilver voorts In de Amstelhal: romantische rozentuinen Int Trein/toegangskaart NS-statlon» kindertekeningen door Huub Elzerman ook een identiteitsbestuurder aange steld: Frans van Bakel (50), een door zelfstudie opgeklommen Peelwerkers- zoon, die 'de filosoof' van het NKV wordt genoemd. Al in het begin van de jaren zestig voerde hij polemieken met de inmiddels gepensioneerde Limburger Frans Dohmen over de noodzaak van een .fusie tussen de drie vakcentrales. 'Maar daar', zegt Frans van Bakel, ben ik van terug gekomen. Zo'n stap kan je niet in een keer doen, niet bij het CNV en ook niet bij het NKV. Bovendien kan een federatie met vol doende bevoegdheden ook uitstekend functioneren'. Coördinatie Frans van Bakel is belast met de coördinatie van alle werkzaamheden, die het vernieuwingsproces mee brengt. Hij is identiteitsbestuurder, 'omdat het behoud van de eigen iden titeit, de eigen verworvenheden en de waarden die het NKV vertegenwoor digt, in de nieuwe vakbeweging moet blijven functioneren'. Daarnaast is hij voorzitter van de commissie, die het materiaal voor het visieprogram op tafel moet brengen. In dit visieprogram zal de vraag moe ten worden beantwoord of de huidige maatschappij fundamenteel moet wor den veranderd óf dat kan worden volstaan met het aanbrengen van inci dentele verbeteringen en correcties. 'Wat mij betreft, geeft Van Bakel toe. gaan we naar een hardere, maatschap pij-kritische opstelling toe'. De veronderstelling dat het misschien de laatste keer is dat het NKV zich kan beraden op het eigen gezicht, slaat de identiteitsbestuurder aller minst uit het veld. 'Als blijkt dat we het in de praktijk en in uitgangspun ten samen goed kunnen vinden, dan zal de noodzaak van een ^igen identi teit verminderen. Daar heb ik geen moeite mee', zegt hij lakoniek. Van Bakel is van mening dat de speur tocht naar de nieuwe identeiteit geen belemmering mag zijn voor de federa tieve samenwerking. 'Want die samen werking', vindt hij, 'is in het belang van de Nederlandse werknemer. En voor dat belang zullen.alle vakbonds bestuurders, gedreven door een per soonlijke geloofsovertuiging dan wel door een maatschappij-visie, zich moe ten inzetten'. Een hergroepering van de Neder landse vakbeweging betekent een her groepering van de Nederlandse poli tiek. Er is gesuggereerd dat Mertens andermaal de kans krijgt het gezicht van de Nederlandse politiek te bepa len. vB: 'Ik vraag me af of Mertens inder daad een sleutelpositie inneemt. Het NKV zal immers de politieke distan tie handhaven. Je kunt hoogstens zeg gen dat een eventuele samenwerking met het NW een indirect effect zal hebben. Want zoals het er nu uitziet zal de vakbeweging een progressievere koers gaan varen en dat zal zijn invloed op de leden hebben. Maar uiteindelijk zullen de politieke partij en en niet de vakbeweging politieke duidelijkheid moeten brengen. Mo menteel is de situatie, ook aan de kant van de progressieve concentratie, nogal verward'. De ontwikkeling in de Nederlandse vakbeweging is tegengesteld aan die van de politieke partijen. Met het politieke voorbeeld voor ogen zou een fusie tussen alle christelijke bonden meer voor de hand hebben gelegen. 'Ja. maar ik heb ook zo mijn twijfels over het ontstaan van een soort Ne derlandse CDU. Het is bijvoorbeeld nog maar de vraag of deze club aantrekkelijk zal zijn voor de werkne mer. Wat er nu op papier staat ziet er aantrekkelijk genoeg uit, maar ik weet niet of dit in de praktijk zal leiden tot een concreet vooruitstre vende opstelling. En met welke part ner zullen de christelijke partijen huri vooruitstrevende programma uit voeren? Weer met de VVD? Gezien 'Samenwerking in belang van werknemer' de gang van zaken in het verleden heb ik zo mijn twijfels. In ieder geval is de visie van de vakbeweging op de sociaalpolitieke ontwikkeling duidelijk verwant aan die van de progressieve concentratie'. Hoelang zal het NKV zich politiek nog op de vlakte kunnen houden? 'Je zult je partij-politiek wel op de vlakte moeten houden! Elke vakcen trale heeft nu eenmaal een gemeleerd kiezersbestand en dat zal in versterkte mate gelden voor de federatie. Als vakbeweging kunnen we alleen maar duidelijk maken welke programma punten we zelf uitgevoerd willen heb ben. In de praktijk kan een dergelijk programma-advies wel het karakter hebben van een versluierd stemadvies, maar niemand mag verwachten dat deze ontwikkeling zal leiden tot een partij-gebonden opstelling van de vak beweging'. Wat doet u nu als identiteitsbe stuurder? Probeert u iets van het traditioneel gezicht van het NKV te bewaren of bent u bezig de leden te begeleiden naar een gedeconfessionali- seerde bond? Het is zeker niet de bedoeling de leden te leiden naar een gedeconfessi- Frans van Bakel: Peelwerkerszoon die 'identiteitsbestuurder' van het NKV werd. onaliseerde bond of naar een een heidsvakcentrale. Maar we willen er wel rekening mee houden dat er bij de leden behoefte bestaat aan een grotere samenwerking. Dat geldt trou wens ook voor de CNV-leden, ook al trekken de CNV-bestuurders kennelijk een andere conclusie uit die behoefte dan het NKV. De hang naar grotere eenheid neemt niet wieg, dat er tege lijkertijd ook behoefte bestaat aan een ideologisch houvast, aan een gees telijke heroriëntatie, zeker nu er zo veel oude waarde verdwijnen. Als be stuurders kunnen wij niets anders doen dan tegemoet komen aan het verlangen naar een federatie net zo min als we ons kunnen ontrekken aan de behoefte aan een geestelijke hero riëntatie. We hopen dat onze heroriën tatie aanknopingspunten zal opleveren voor CNV en NW'. Bent u niet bang terecht te komen In een vrij vruchteloze discussie over het corporatistisch model van overleg en samenwerking en de klassenstrijd? Sommige vakbondsbestuurders zijn daar erg sterk In. 'De tegenstelling tussen aanhangers van het harmonie- en heit conflictmo del bestaat binnen het NKV zelf ook. Elke vakcentrale kent bijvoorbeeld zijn kritische vakbondsestuurders. Je kunt niet zeggen waar de scheidslij nen lopen. Geen enkele vakcentrale hanteert consequent een conflict- of pen harmoniemodel, het gaat om ac centen. Uit onze discussie met deze achterban zal moeten blijken of deze tegenstel ling een hobby is van een paar vak bondsbestuurders of dat het verschil tussen conflict- en harmoniemodel werkelijk leeft. De meeste vakondsle- den beseffen wel dat je niet kunt volstaan met een ongecorrigeerd har monie-model, indien je de maatschap pij wilt veranderen. Persoonlijk raak ik er steeds meer van overtuigd dat een bewustmakingsproces sneller ver loopt via het conflictmodel dan langs de weg van de overreding. We zullen ook wel naar een hardere opstelling toe gaan'. Toch een koersverandering? ■Jawel, maar het hanteren van een conflictmodel wil niet zeggen, dat je geen overleg meer voert. Het gaat erom dat je de conflicten niet al te snel verdoezelt met een beroep op overleg en samenwerking. Je zult op een gegeven moment de tegenstellin gen manifest moeten maken. Soms vraag ik me wel eens af in hoeverre deze kwestie berust op een spraakverwarring. Ik geloof dat de bestuurders van de vakcentrales el kaar in een goed voorbereid gesprek eerder zullen vinden dan op het eer ste gezicht lijkt'. Er is door de NKV-bestuurders met geen woord gerept over het CNV- plan om een federatieve samenwer king te beginnen met behoud van eigen Identiteit en zelfstandigheid. Toch schermt ook het NKV onophou delijk met het behoud van een eigen gezicht. 'Er is niet over gesproken, maar deze kwestie stond wel in de discussiestuk ken. De overgrote meerderheid van de NKV-bonden vindt het CNV-model te mager Wij willen een zware federatie met eigen bevoegdheden. Over het CNV-model valt met ons niet meer te praten'. Het CNV is ook wel beredd bevoegd heden aan de federatie over te dra gen. maar de beleidsvoorbereiding dient met behoud van de eigen zelf standigheid. in eigen huis te geschie den. Vergroting van de doelmatigheid is een van de uitgangspunten voor het vormen van een federatie. In het CNV-model vinden we daan-an niets terug. Een andere moeilijkheid is. dat het NKV en NW bereid zijn in één gebouw te gaan zitten. Het CNV wijst dit af, omdat de bestuurders dan van de eigen vakcentrale zouden ver vreemden. Dat soort risico's moet je naar mijn mening durven lopen'. U bent niet bang overstemd te worden? Nee. in het geval van belangrijke meningsverschillen beihouden we de mogelijkheid een eigen standpunt te bepalen. Maar de ervaringen In het overlegorgaan van de drie vakcentra les heeft geleerd dat het zelden voor komt dat een zaak via stemmingen moet worden beslist. Als dat straks wel zou moeten is de federatie eigen lijk mislukt. Ik hoop overigens van harte dat het CNV meedoet. We heb ben de inbreng van het CNV hard nodig om nog maar te zwijgen van het aandeel van een verdeelde vakbe weging. Vreest u niet dat de tegenstanders van de federatie zullen gaan hameren op het socialistische karakter ran het NW? Ook NKV-bestuurders spreken over 'het extreem linkse NW en over de opdringerige liefdesverkla ringen van de CPN aan het adres van het NW. 'Wij hebben het NW-bestuur nog eens nadrukkelijk gevraagd hoe het de steun van de CPN beoordeelt Men heeft ons toen gezegd dat het NW niet in discussie zal treden met de CPN, ongeacht of het NW nu wel of niet in De Waarheid wordt aangepre zen. Daarover bestaat geen verschil van mening. Wie kan het neutrale karakter van het NW als argument tegen de federatie hanteren? Het NW herbergt net zoveel christenen als het CNV' (ADVERTENTIE) na zes uur voor de prijs van een Let op: De meeste laatste treinen gaan nu nog later, later, later... voordelig uit met NS relv; was een dubbeltje op zijn it, schrijven zowel Robert als dr. D. J. Roorda in dit jaar verschenen boeken het Rampjaar 1672. Te ig was dat tot nu toe on- :end, en alleen daarom al iet goed, dat er, driehonderd na dato, een leemte is ge er bestond namelijk nog samenhangend verhaal de dramatische gebeurte- _jsen van 1672 en 1673. is er dan nu zelfs in duplo, der bespraken we al het Fibu- oek van Roorda (Het Rampjaar „p). thans verscheen van drs. rt F ruin bij Wolters-Noord- een dergelijk maar veel Ma oeri§er geschrift onder de wti De oorl°g van 1672 <302 blz- _J2.50). De schrijver (geen fami- an de 'grote' Fruin) is diplo- it, maar zijn boek doet niet dat van een vakgeleerde on- al is het voor een 'breder liek' geschreven. uurlijk zeggen zowel Roorda ruin kennen alle Nederlan- van school het motto van het Waar, toen het volk redeloos, regering radeloos en het land leloos waren. Maar het alge- get in gevoelen is toch, dat het na si spannende maanden voor de i k [Ubliek met een sisser is afgelo- >nd Toch, als Frankrijk in juni of ibri 1672 had doorgezet en er een )ea itulatie was gevolgd op de voor- bi rden der overwinnaars, zou er hol ffloedelijk van een zelfstandige, aiKÜbewuste, Nederlandse natie met eigen 'geestesmerk' al spoedig veel zijn overgebleven', ijft Fruin. *en revolutie ink dit zo weinig is onderkend. e 11 zegt Roorda doordat volk' nog te redeloos en door- de groep van regeerders niet do^loos genoeg was. ideringen van revolutionaire ng bleven dan ook uit. In e" schrijft ook Fruin 't alles bij het oude. Met enke- heuwe gezichten erbij, versche- vroeg of laat weer dezelfde fn op het raadhuis; de schutte- door W. F. Stafleu rij kreeg de pin op de neus en de privileges bleven veilig opgeborgen 'In de 18e eeuw zou er opnieuw belangstelling ontstaan voor de strijd tussen de staatsgezinden en prinsgezinden in de tijd van Wil lem III en Johan de Witt, om er argumenten in de toen nog steeds actuele partijstrijd aan te ontle nen. Doch in het algemeen beperk te de herinnering zich tot het pittoreske, dat tot de verbeelding sprak: de waterlinie, de Prins als reddende engel, de Haagse broe dermoord. Bommen Berend en het beleg en ontzet van Groningen. De Nederlanders hebben maar liever het besef verdrongen, dat hun land in eerste aanleg door een kardina le fout van de Fransen is gered die daarna goed door de Nederlan ders is uitgebuit. De hardnekkige legende, dat de waterlinie, of de 'sluizen van Mui den' het land op het kritieke mo ment hebben gered, zal wel aan deze behoefte beantwoorden om ei gen falen te bedekken; het succes van die legende is mede toe te schrijven aan de omstandigheid, dat die, behalve de Nederlanders, ook de Fransen goed van pas kwam en nog steeds gemakkelijk tot de verbeelding spreekt'. Tegenstellingen Aan een in 1675 verschenen beschrijving van de gebeurtenissen in het rampjaar is deze gravure ontleend, voor stellende 'het Slot en de Stadt Muyden' met de Waterlinie. Vorst Johan Maurits en zijn troepen hebben hier zonder munitie enkele zeer kritieke dagen beleefd. Fruin legt een zwaar accent op de economische achtergronden van de ze Europese crisis: 'De algemene economische inzichten in deze tijd en de consequente toepassing daar van door Colbert (de Franse mi nister van financiën) moesten haast onvermijdelijk tot een ern stig conflict tussen Frankrijk en de Republiek leiden'. De afloop van de strijd betekende voor de Fransen een versnelde neergang, voor de Republiek duurzame scha de, voor de Britten groot voordeel. Fraai komen in Fruins boek ook allerlei andere scherpe tegenstel lingen uit de verf: de welvaart in Frankrijk ten koste van onder meer de landbouw; de rijke Brit ten en hun straatarme regering; de enkele zeer rijken en vele zeer armen in de Republiek; de gebrek kige Nederlandse diplomatie tege nover de Engelse kuiperijen en de Franse macht; het prachtige, vol verve vertelde verhaal van de bele gering van Groningen tegenover de met verontwaardiging beschreven schunnige Franse plunder- en De prins van Condé, een van de veldheren, die in 1672 de Franse legers aanvoerden. Zijn borstbeeld staat in het Rijksmuseum te Am sterdam. moordtocht in Zwammerdam en Bodegraven ('een beestachtigheid die zijn weerga pas heeft in de modernste geschiedenis'). Over de regenten: de geringe di plomatieke activiteit van de Neder landse staat 'moet voor een groot deel worden toegeschreven aan de geesteshouding van zijn leiders', die 'de neiging hadden het buiten landse beleid vrijwel uitsluitend te bezien vanuit het oogpunt van de Hollandse en Zeeuwse belangen van handel en scheepvaart'. Gewone volk Over het gewone volk: democrati sche tendenties waren in deze peri ode bijzonder zwak. 'Tamelijk on bezorgd had men dan ook de oor log aanvaard, onkundig van de ja renlange verwaarlozing der vestin gen en magazijnen, van de slechte kwaliteit en het onvoldoende aan tal troepen'. Geen wonder dat men bij een zo gebrekkig meeleven in paniek raakte, toen de nood aan de man kwam en de Fransen grote delen-van de Republiek overrom pelden. De regenten kregen overal de schuld van, en in deze sfeer werden de gebroeders De Witt ver moord (overigens niet door 'het grauw', zoals het schoolboekje wil, maar door de burgerschutterij, met een officier van de mariniers er bij). Over de grote mannen: 'Wellicht was de Republiek der Nederlan ders te klein om twee figuren van zulk formaat (prins Willem en Jo han de Witt) naast elkaar te kun nen verdragen. Men legt de Prins wel haast onredelijk hoge maatsta ven aan. wanneer men consequent van hem een verheven en edel gedrag verlangt. Een man van het smetteloos karakter van Michiel de Ruyter komt wellicht slechts een maal in een generatie voor en dan mag men zich nog gelukkig prij zen. dat hij zo'n vooraanstaande positie bekleedde, waarin die ga ven tot hun recht konden komen. Voor wie geen behoefte heeft noch aan heldenverering, noch aan ver guizing, doch wel bereid is zich te verplaatsen in zijn personages, is het gedrag van de Prins in deze fase weliswaar begrijpelijk, maar onthult het een tot nog toe niet eerder gebleken, onsympathieke kant van zijn karakter'. Oranje Het is onmogelijk de geschiedenis van deze periode te beschrijven zonder in te gaan op de fundamen tele tegenstelling tussen prinsge zinden en staatsgezinden. In de 19o eeuwse en latere geschiedschrij ving is sprake van een ongenuan ceerde verering van het Oranje huis. Als reactie daarop groeide de afgelopen veertig jaar een inzicht in de soms bedenkelijke kanten van de dynastieke politiek der Oranjes in de 17» eeuw. Daarom schrijft Fruin 'valt het thans aan de andere kant gemakkelijker te erkennen, dat het instinctieve vertrouwen, dat Oranje vooral in tijden van nationale crisis wist op te roepen, een positieve factor vormde. Doch evenzeer kan men er dan op wijzen, dat het stelsel van 'de ware vrijheid' het land ogen blikken van zijn grootste glorie heeft geschonken, maar ook dat het de Republiek op de rand van de afgrond heeft gebracht'. Het boeiende, verhelderende boek van drs. Fruin is met vele kaartjes en andere afbeeldingen verlucht en van een gedegen bibliografie voorzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15