POLITIEKE KERMIS MET TWEE PRIJZEN 2 George McGovern Hubert Humphrey -r George Wallace TROUW/KWARTET ZATERDAG 8 JUU 1972 McGovern, Humphrey, Wallace, of...? Maandag begint in Miami de Democratische conventie, die zal uitmaken wie de strijd tegen Nixon mag aanbinden. Jelte Rep legt hieronder uit hoe dol zo'n conventie verloopt en beschrijft hiernaast in het kort, hoe de drie belangrijkste kandidaten denken over Amerika's problemen. ÈmBh*. De Amerikaanse partijconventies vormen wel het meest lachwek kende en onbegrijpelijkste onder deel van het toch al zo ingewik kelde verkiezingssysteem. Eén van de twee partijen zal de nieu we president aanwijzen, de mach tigste regeringsleider ter wereld, maar de conventies schijnen zich nauwelijks bewust te zijn van de ernst van hun bezigheden. In plaats van ernstige mannen, ziet men in de conventiehal een uitge laten menigte, die spreekkoren aanheft, met de voeten op de grond roffelt, op papieren toeters blaast en met borden zwaait. Par tijbonzen hossen, dansen en zin gen in lange polonaises tijdens dit politieke carnaval. Toch verloopt zo'n conventie volgens een vast programma, dat de ernst als eerste punt aan de orde laat komen. Een lange stoet geestelijken van uit eenlopende geloofsovertuigingen komt een segen afsmeken. Daarna kweelt een uitverkoren zangeres met al haar kunnen het nationale volks lied en vervolgens luistert de menigte naar de openingsrede (keynote-spech). Zelfs stokdove afgevaardigden kunnen hiervan mee genieten, want ze wordt niet uitgesproken maar uitge schreeuwd Om de paar zinnen be tuigt de menigte haar instemming met luid gebrul en gestamp. De bood schap komt er op neer, dat de tegen partij verantwoordelijk gesteld wordt voor alle ellende en allp kwaad in het land, dat de eigen partij slechts won derbaarlijke deugden bezit en dat straks het goede het kwade verplette rend zal verslaan. Als dit ritueel is afgehandeld gaat de conventie over tot het kiezen van vier commissies. De commissie voor regle ment en orde heeft de gemakkelijkste taak. want ze besluit meestal de re gels van vier Jaar geleden te handha ven. Dit keer zijn enkele bepalingen voorgesteld, die de conventie wat za kelijker moeten maken. Een tweede commissie is die voor het onderzoek van de geloofsbrieven, die dit keer meer dan ooit tevoren van zich heeft doen spreken. Zij moet nagaan of de gedelegeerden volgens de Juiste regels zijn gekozen en een juiste afspiegeling van hun staat vertegenwoordigen. Haar beslissingen McGovern 151 gedelegeer den af te nemen en burgemeester Daley's delegatie de deur te wijzen zal beslist een bittere woordenwisseling ten gevolge hebben Commissie nummer drie heeft tot taak een partij-programma op te stel len. een 'platform', zoals de Amerika nen dat noemen Een voorbereidende commissie heeft dit werk enige weken voor de conventie ter hand genomen en een aantal regionale vergaderingen in het land gehouden. Vertegenwoor digers van allerlei belangengroepen verdringen zich rondom die commis sie om inspraak te krijgen en bijge volg wemelt het ontwerp dan ook van de dubbelzinnigheden. Op de conven tie wordt het ontwerp aangepast aan de eisen van de gedelegeerden. Opmerkelijk Dc vierde commissie, die van 'perma nente organisatie' verdeelt de functies van voorzitter en secretaris. Aange zien de voorzitter ondermeer tot taak heeft sprekers 'op te merken', zal iedere kandidaat een met hem sympa thiserende voorzitter willen hebben. Een voorzitter, die voor kandidaat A is. kan gemakkelijk sprekers, die voor kandidaat B zijn, 'over het hoofd zien', ook al zouden die In het mid denpad staan te trappelen. Bovendien kan de voorzitter de debatten met schorsingen en dergelijke ten gunste van zijn kandidaat laten verlopen. Op de derde dag bereikt de conventie haar hoogtepunt. De strijd om de geloofsbrieven en het partijprogram ma is dan gestreden, maar het voor naamste, het kiezen van een presi dentskandidaat, moet nog gebeuren. De conventiehal is eivol. Alleen de kandidaten zelf zijn niet aanwezig. Zij volgen in hun hotelkamers de strijd, die straks zal ontbranden. Een batte rij telefoontoestellen zorgt voor ver binding met hun commandoposten in de conventiehal. Dan begint het voorstellen van de kandidaten alleen bij naam. Ook dit is een heel ritueel. De namen van de gegadigden worden bekend door een statenappèl. De namen van de voorgedragen kandidaten worden in een niet al te lange 'nominating- speech', waarin alle mogelijke ver diensten en kwaliteiten worden opge somd en opgepoetst. De redenaar is met zorg uitgekozen door de kandi daat. want veel hangt van hem af. Hij moet een goede bekende zijn, geest driftig kunnen praten, en eigenlijk iemand zijn van wie men niet ver wacht had. dat hij die kandidaat zou steunen. Dit zou nog twijfelende delp- gaties kunnen overhalen. Favorite sons De 'gangmaker' noemt de naam van de kandidaat pas in de laatste zinnen van zijn toespraak, bij wijze van cli max. Na iedere nominatie-rede volgt een ovatie, die voorheen zo lang mo gelijk gerekt moest worden en waar aan zoveel mogelijk mensen moesten deelnemen. Veel staten stellen echter iemand voor, die geen kans heeft op de nominatie. Dat zijn de zogenaamde Veer beminde zonen' (favorite sons). Zo iemand wordt voorgedragen óf om dat de staat hem dat plezier wil doen. óf omdat men hoopt dat, als de stem men staken men op zo'n kandidaat zal terugvallen, óf omdat de staat het nog niet eens is over een kandidaat, óf omdat de staat pas een kandidaat wil steunen, als bepaalde toezeggingen zijn gedaan De ovaties voor de 'favorite sons' vallen in het niet bij die voor de werkelijke kanshebbers, want dan ko men duizenden voeten van de vloer. In de hotelkamers van de kandidaten gaan de chronometers lopen. In de hal breekt een pandemonium los. Mu ziekkorpsen zetten zich in beweging, omcirkeld door huppelende fraaie meisjes, die weifelende afgevaardig den trachten mee te lokken. Borden, spandoeken en ballonnen gaan de lucht in. Het wordt een wilde polo naise onder het motto: wie het hardst brult, brult het best. De publieke tribune moedigt, met veronachtza ming van de stembanden, de woeste indianendans aan. Met het lawaai en dc duur van de polonaise is het prestige van de kandidaat gemoeid, ze kan een uur en soms nog veel langer duren. uitzendingen aantrekkelijk blijven. De 'nominating-speeches' zijn besnoeid tot vijftien minuten. Polonaises zijn verboden en wordt er toch gehost, dan zal deze onderbreking van de spreektijd worden afgetrokken. Een andere wijziging is dat de staten niet meer in alfabetische volgorde zullen stemmen, maar dat het lot beslist over de volgorde. De Republikeinen hebben hun conventie ingekrompen tot drie dagen en hopen minder en kortere redevoeringen te horen. Bij hen zijn polonaises wel toegestaan, maar alleen voor afgevaardigden en hun plaatsvervangers. Als alle kandidaten aan de gedelegeer den zijn voorgesteld, kan de stem ming beginnen. De namen van de staten worden afgeroepen en delega tie-leiders maken om de beurt be kend, hoeveel stemmen gaan naar welke kandidaat. Meestal worden de stemmen verdeeld over een aantal kandidaten. Dit jaar heeft een Demo cratische kandidaat 1.509 stemmen no dig. De Republikein moet 674 stem men hebben, een aantal dat Nixon bij de voorverkiezingen reeds ruim schoots gepasseerd is. Slaagt een kan didaat er niet in reeds bij de eerste stemmingsronde de nominatie te ver werven, dan is het moment aangebro ken om politieke koehandel op grote schaal te bedrijven. Het wordt een kwestie van loven en bieden. Veel delegaties zijn na die eerste stemming niet meer gebonden aan de uitslag van de voorverkiezingen of aan ande re instructies. Beloften Vaak zijn delegaties gaarne bereid in ruil voor toezeggingen en beloften van kandidaat te veranderen. De on derhandelaars mengen zich in de me nigte. Ze weten dat het beter is toezeggingen te doen en die niet te houden, dan ze niet te doen. De kandidaat in wiens naam al dat lek kers beloofd wordt, zit in zijn hotel kamer en kan altijd later zeggen van niets te weten Een kandidaat wiens steun in de volgende stemmingsronde niet is gegroeid, kan wel inpakken. Bij dc derde stemming zal zijn steun waarschijnlijk wegbrokkelen naar een andere kandidaat. De afgevaardigden zoeken een winnaar en daarom zullen ze zich snel aansluiten bij die kandi daat. wiens aanhang zienderogen groeit. Iedere keer als een staat van kandidaat verandert, geeft dat aanlei ding tot nieuwe wilde tonelen in de conventiehal. Het kan tenslotte gebeuren, dat er bij de stemmingen geen noemenswaardige verschuivingen meer plaatsvinden. Zij zijn dan op een dood punt ('dead lock') gekomen. Dan komen de mach tige partijbonzen in actie. Ze steken in een afgelegen ruimte de koppen bij elkaar en beraadslagen op welke onbe tekenende kandidaat (een zogenaamde 'dark horse", donker paard) z ij nu zullen gokken. Die 'dark horses' zijn doorgaans niet de beste presidenten. Harding. onmiskenbaar Amerika's slechtste president, was zo'n kandi daat die 'gemaakt' werd in een rokeri ge hotelkamer. Zakelijker De vijfduizend afgevaardigden naar de Democratische partij conventie hebben samen 3016 stemmen. Voor de presidents- nominatuur is een eenvoudige meerderheid voldoende: 1509 stemmen. De stemmen zijn als volgt verdeeld: Alabama 37 Maryland 53 Rhode Island 22 Alaska 10 Massachusetts 102 South Carolina 32 Arizona 25 Michigan 132 South Dakota 17 Arkansas 27 Minnesota 64 Tennessee 49 California 271 Mississippi 25 Texas 130 Colorado 36 Missouri 73 Utah 19 Connecticut 51 Montana 17 Vermont 12 Delaware 13 Nebraska 24 Virginia 53 Florida 81 Nevada 11 Washington 52 Georgia 53 New Hampshire 18 West Virginia 35 Hawaii 17 New Jersey 109 Wisconsin 67 Idaho 17 New Mexico 18 Wyoming 11 Illinois 170 New York 278 Washington DC 15 Indiana 76 North Carolina 64 Iowa 46 North Dakota 14 Panama- Kansas 35 Ohio 153 Kanaalzone 3 Kentucky 47 Oklahoma 39 Guam 8 Louisiana 44 Oregon 34 Porto Rico 7 Maine 20 Pennsylvania 182 Maagdeneilanden 3 Vietnam Sinds 1963 tegenstander van de Amerikaanse in terventie in Vietnam. Meent dat de Amerikaanse regering president Thieu haar steun moet ontzeg gen. moet aandringen op een coalitie-regering, waarin ook de Viet Cong zitting heeft, en asiel moet aanbieden aan Vietnamese leiders, die zich in gevaar gebracht voelen. Propageert stopzetting van alle Amerikaanse bombardementen en terug trekking van alle Amerikaanse troepen binnen 90 dagen, ervan uitgaand dat Hanoi dan de Ameri kaanse krijgsgevangenen zal laten gaan. Vice-president Maar deze keer willen de Democraten zo'n dolgedraaide kermis voorkomen. Senator McGovern heeft ervoor geij verd, dat er wat zakelijker vergaderd zal worden en dat de rechtstreekse tv- Vindt het bombarderen van Noord-Vietnam en de mijnblokkade gevaarlijk en niet effectief. Bepleit het bijeenroepen van de Veiligheidsraad om te komen tot een staakt-het-vuren onder internatio naal toezicht. Is voorstander van een 'onmiddelij- ke terugtrekking' van land- zee en luchtmacht, zodra overeenstemming is bereikt over het vrijla ten van de Amerikaanse krijgsgevangenen. Steun de in 1968 de Vietam-politiek van Lyndon John son, maar verandert momenteel geleidelijk zijn standpunt naar een kritischer positie. Buitenlandse politiek Wil een einde maken 'aan het 'anti-communisme als enige grondslag voor de Amerikaanse buiten landse politiek' en wil het accent van wapenlever- anties en allianties verleggen naar onderhandelin gen en beperking van de bewapeningswedloop. Voorstander van halvering van het aantal Ameri kaanse militairen in Europa. Heeft aangedrongen op een presidentiële verklaring, dat de VS bereid zijn Peking te erkennen en heeft er schande van gesproken dat de VS Japan niet hebben geconsul teerd over Amerika's China-politiek. Is voorstan der van krachtige steun aan Israël om het militai re evenwicht in het Midden-Oosten te bewaren, maar preekt Amerikaanse neutraliteit ten aanzien van de grenskwesties in het Midden-Oosten. Voorstander van normaüsering van de betrekkin gen met Peking, maar kritiseerde Nixons China- politiek, omdat Japan niet van tevoren was gecon sulteerd. Ziet het Amerikaans-Russische SALT- overleg als een eerste stap naar een wereldwijde beperking van de bewapeningswedloop Bepleit een strikt verbod op het nemen van kernproeven. Is tegenstander van eenzijdige troepenverminde ring in Europa. Kritiseert 'inconsequenties' in Nixons Midden-Oosten-politiek (het aanmoedigen van Arabische 'onverzoenlijkheid' en het hinderen van onderhandelingen). Is voor flinke Amerikaan se economische en militaire steun aan Israël. Defensie-uitgaven Wil industrie en technologie zich laten richten op binnenlandse problemen in plaats van op het ontwikkelen van nieuwe wapens. Heeft een be snoeiing van het defensie-budget met 30 miljard dollar per jaar voorgesteld, hetgeen hij mogelijk acht door verspilling en dubbel werk tegen te gaan. Is voorstander van een vrijwilligersleger en wil de Amerikaanse troepensterkte terugbrengen van 2.505.000 naar 1.735.000 man. Kritiseert de te grote vernietigingskracht van het Amerikaanse kernwapen-arsenaal en wil fondsen besnoeien cn voor het ontwikkelen van 'overbodige' nieuwe wa pens vliegtuigen cn raketten. Wil geld besparen op de defensie-uitgaven door het herzien van het patroon van Amerikaanse bases in het buitenland en door verspilling tegen te gaan in de loodzware top van het opperbevel. Bepleit beperkingen bij het ontwikkelen van nieu we wapens ten einde verspilling tegen te gaan en de wapenwedloop te matigen. Gelooft dat de Sowjet-Unie ongeveer gelijk staat met de Verenig de Staten wat strategische wapens betreft en meent dat de tijd rijp is voor een overeenkomst op het gebied van dc bewapening. Is voorstander van een geleidelijke omschakeling naar een vrij willigersleger. Bepleit militaire overmacht in plaats van paritJ met dc Sowjet-Unie en stelt een offensieve, f plaats van een afschrikkingskernmacht Meent dat militaire leiders meer zeggensch^ moeten hebben over de defecsie-politiek en veel meer geld en moeite besteden aan ontwikkelen van wapens en ruimtevaart. Besnol ingen in de defensie-uitgaven kunnen gevaarlMj zijn en daarom moet in versneld tempo een grii" ABM anti-raket) raketsysteem worden gebou# in Amerika. Wil het Amerikaane leger verzei ren. dat het nooit in actie hoeft te komen zond» 'totale steun van het thuisfront'. Economie Stelt federale programma's voor, waardoor een miljoen nieuwe arbeidsplaatsen zullen ontstaan bij het openbaar vervoer, de woningbouw, do medische zorg en crèches en wil de (zwakke) pogingen om de werkloosheid onder tieners tegen te gaan, vervijfvoudigen. Gelooft dat als de regering arbeidsplaatsen creëert, de economie zich zal herstellen en belastingopbrengsten groter zul len worden. Beweert dat de gemiddelde Amerikaan de dupe is van Nixons economische politiek, waarbij lonen aan banden liggen en prijzen om hoog kunnen schieten. Wil strengere controle op winsten. Wil dc regering 1 miljard dollar laten investeren om 2,6 miljoen nieuwe arbeidsplaatsen te creëeren door grootscheepse projecten op te zetten als het transport-systeem en het bestrijden van de ver vuiling. Wil ambtenarenpensioenen en uitkeringen van sociale zaken automatisch mee laten groeien met de kosten van het levensonderhoud. Steunt de vakbonden in hun kritiek dat Nixons loon- en prijs beleid de arbeiders benadeelt. Inflatie is veroorzaakt door 'vooruitstrevende wa geefprogramma's', die 'ons geld waardeloos hei ben gemaakt.' Bepleit besnoeiing van de buita landse hulp en zelfbewapening van de bondgeni ten om de Amerikaanse tekorten te bestrijde Belastingvermindering is mogelijk door mind* regeringsuitgaven en door het dichten van mazen in de belastingwetten en zal de koopki van de consument doen toenemen, de produl opvoeren en de werkloze weer aan het zetten. Belastinghervorming Bepleit de belastingdruk te verleggen van de lagere-inkomensgroepen en de middengroepen naar maatschappijen en rijken. Zegt kans te zien om door het dichten van de mazen in de belas tingwetten, het beëindigen van belastingvoordelen bij investeringen, een progressieve belasting schaal, het zwaar belasten van grote erfenissen en geschenken cn andere hervormingen aanzien lijk meer belastinggeld op te halen dan voorheen, terwijl de druk beter verdeeld is. Het huidige belastingssysteem 'is gericht tegen de arbeider, de boer, de kleine zakenman, de man met een gemiddeld inkomen en speelt de zeer rijken en speciale belangengroepen in de kaart'. Stelde maatregelen voor die de fiscus 19 miljard dollar zouden opleveren, die een einde zouden maken aan het bevoordelen olie- en delfstofmaat schappijen en die een sterkere progressie in de belastingschalen beogen. Wil zwaardere belasting op onroerend goed en geschenken en op andere vluchtwegen voor de welgestelden De federale' inkomensbelasting is een 'ontoelaat re last voor de Amerikaanse middenstand', omd de doorsnee arbeider bijna de helft van salaris aan belasting betaalt, terwijl de welge den gebruik maken van de mazen om minder! betalen. Particuliere stichtingen en kerkelijke dernemingen mogen niet meer belastingvrij ope reTi. Levert kritiek op vele kerken wegens financiële steun aan 'toegewijde revolutionair en hekelt stichtingen als belasting-schuilplaat voor de 'super-rijke élite' en de 'zijden-; radikalen'. Als de presidentskandidaat eenmaal gekozen is, is de conventie over haar hoogtepunt heen en willen de gedele geerden de nog overgebleven agenda punten snel afhandelen. Ze hebben daarom geen zin veel drukte te ma ken over de keuze van een kandidaat voor het vice-presidentschap, die op gelijke wijze als de presidentskandi daat moet worden gekozen. De ver moeide gedelegeerden zijn al lang blij als de kandidaat met een redelijk voorstel komt. De functie van vice- president wordt van weinig belang geacht. 'Een vice-president is iemand die de tweede viool moet spelen zon der over een strijkstok te beschikken', is eens treffend opgemerkt. Voor de gedelegeerden telt het meest of de tweede man 'running-mate'de kieslijst i 'ticket'» aantrekkelijker maakt voor de kiezers. Zo koos de katholieke, vooruitstrevende John Kennedy, die uit het noorden kwam, iemand uit het zuiden, die protestant en aan de conservatieve kant was: Lyndon Johnson. Spiro Agnew was de man, die in 1968 Nixon aantrekkelij ker moest maken voor het zuiden. Toch wordt tegenwoordig meer aan dacht geschonken aan de keuze van de 'running-mate'. niet alleen omdat van de 37 presidenten er acht als ice-president zijn begonnen, maar ook omdat de werkzaamheden van een president sterk zijn toegenomen, maar zijn fysieke kracht niet. Een deel van zijn taken is de vice-president toege- v allen. Aan het einde van de conventie pose ren de presidentskandidaat, zijn 'run- mng-mate' en hun echtgenoten en kinderen voor de fotografen. De afge- \aardigden juichen nog eenmaal en trekken dan. schor en met spierpijn, huiswaarts in de vaste overtuiging dat zij de toekomstige president van de Verenigde Staten hebben aangewe zen. Sociale bijstand Wil het gehele huidige bijstandssysteem over boord zetten. Alle Amerikanen, ongeacht leeftijd of sekse, krijgen een jaarlijkse uitkering van 1000 dollar. Zij die beneden de armoede-grens leven mogen het gehele bedrag houden. De rijken zullen alles terug moeten geven en de groep daar tussen moet een met het inkomen variërend gedeelte retourneren. Zodoende zal per jaar 14 miljard naar Amerika's armen laan en 29 miljard naar de midden-groep. Is voorstander van massale verruiming van de werkgelegenheid door het stimuleren van nieuwe binnenlandse projecten. Wil het huidige systeem verbeteren en wel zoda nig dat de lust om te werken niet verslapt. 'Ik wil dat Amerikanen aan het werk gaan en zich verheugen in de achting en waardigheid, die met het hebben van werk verbonden zijn'. Bepleit dat de lasten voor de sociale bijstand geleidelijk van de plaatselijke autoriteiten worden overgeheveld naar de federale regering. Is vierkant tegen het huidige systeem, dat worpen is om mensen, die wel in staat zijn om werken, te betalen om niet te werken'. H programma zou zich moeten beperken tot ht aan gehandicapten, blinden, invaliden en bejai den. Maar op het ogenblik is het 'een natii krankzinnigheid, uitgedacht door Harvard-bur< craten'. Biedt geen alternatief. Busvervoer scholieren Ondersteunt het bussen van schoolkinderen ter bevordering van de rassenintegratie van het on derwijs. Meent dat het bussen op redelijke wijze georganiseerd moet worden, als andere middelen falen. Kritiseert Nixon. die uit dit emotionele twistpunt politieke munt zou trachten te slaan. Gelooft echter, dat het niet gaat om het bussen maar om een goed onderwijs en propageert dan ook dat de regering een derde van de lasten van het onderwijs gaat dragen. Noemt busvervoer van schoolkinderen 'een mid del' om het onderwijs te integreren en te verbete ren, maar is tegenstander van massaal bussen Bussen is slechts dan toegestaan, wanneer het de kwaliteit van het onderwijs voor een kind verbe tert Gelooft het onderwijs van een kind zo veel mogelijk in diens woonwijk moet worden gegeven. Meent, dat de regering tenminste een-derde van de kosten van het onderwijs op zich moet nemen Bepleit een amendement op de grondwet, waai het bussen van schoolkinderen om 'bepaalde get len' te bereiken, verboden wordt Dit moet i gebeuren, want het busvervoer van scholieren k er oorzaak van zijn, dat er doden en gewondi vallen en het kan psychologische schade toebrj gen aan kinderen en ouders. Hekelt andere T cratische presidentskandidaten omdat ze het I sen niet willen verbieden. Wil plaatselijk schdj vrijmaken van overheidsbemoeienis. Voors van gebed op de scholen. Burgerrechten Ondersteunde alle burgerrechten-wetten van de afgelopen tien jaar. Is voorstander van zelfbe schikking en eigen ontwikkeling van de indianen met minimale bemoeienis van Washington. Wil de indianen 320 miljoen dollar lenen voor hun econo mische ontwikkeling. Dringt aan op het 'doorlich ten' van de federale politie (FBI), die volgens hem discrimineert bij het in dienst nemen van vertegen woordigers van minderheidsgroepen en bij speur werk in zaken, die niet-blanken betreffen. Is reeds lang voorstander van burgerrechtenwetge ving. Dwong in 1948 de Democratische partij tot een progressief standpunt en had een belangrijk aandeel in de 'totstandkoming van de historische burgerrechtenwet van 1964. Noemt Nixons econo mische politiek een achteruitgang voor de econo mische en sociale verworvenheden van de zwarte Amerikanen. Wil met federale programma's voor vakonderwijs en met beperken van de misdaad en verslaving aan verdovende middelen Amerika's minderheden helpen. Hoewel hij zijn naam vestigde met zijn aanhanl lijkheid aan rassensegregatie, ontkent hij segregationist te zijn en beweert dat hij standpunt in de loop van de tijd is gewijzigd. 5 verzet tegen het busvervoer heeft niets te do* met rassen, maar spruit alleen voort uit zorgen voor het welzijn van de kinderen. Be digt de regering-Nixon ervan integratie op zuid kjke scholen af te dwingen, terwijl zij in r noorden niets doet op dit gebied. i ii »mw i iJPWR Voorstander van 'geen-onzin'-benadering vriend en vijand. Huidige chaotische wereldto standen zijn oorzaak van Amerika's 'dubbelzim ge' politiek. Amerika's eigenbelang moet grondslag van de buitenlandse politiek zij Dringt aan op het kappen van buitenlandse hui aan Aaties die kritisch tegenover de VS staan, bepleit herziening van de bijdragen aan de als die een anti-Amerikaanse houding aannema Buitenlandse hulp is verspilling van het geld di in het binnenland broodnodig is. Voorstander vi flinke bewapening door bondgenoten en tege stander van China's toetreding tot de VN. Ondersteunt de Amerikaanse terugtrekking verzet zich tegen escalatie, hoewel alles moet worden 'om de overgebleven militairen te beschermen en de vrijheid te nen van de Amerikaanse krijgsgevangenen.' dat de Amerikaanse interventie een fout is, waarvan de communisten hebben Is vierkant tegen na-oorlogse hulp aan Vietnam. De oorlog zou gewonnen zijn, als ka had willen winnen, het noorden voortdurei had gebombardeerd en krachtig was opgetreT tegen Noordvietnamese troepen in Laos en C; bodja. treden i 'ai dn

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14