CENTRUM-KABINET IN ITALIË GEEN WERKELIJKE OPLOSSING Juerrillabeweging an protestanten p Ulster groeit Ingelse Labour wil M<erendum over EEG Messmer: al 30 jaar Gaullist vormt kabinet Boris Spassky lijkt depressie te boven Ruziënde Democraten Messmer naar Hooggerechtshof Chileense minister door oppositie geschorst Spaans vliegtuig bij Las Palmas verongelukt Filippijnse christenen nemen wraak op moslims P/KWARTET VRIJDAG 7 JULI 1972 Buitenland T7 KB (Reuter, AP, UPI) De protestantse militanten hebben vier of vijf gewapende guerrilla-organisaties opgebouwd die klaar iu.an om zich te weren, als het in Noord-Ierland tot een burgeroor- komt, zo verklaarde William Craig, de oud-minister, die nu de testantse Vanguardbeweging leidt. in. mensen, die tot deze organisaties a&oren. hebben militaire ervaring', Craig. 'Deze organisaties zijn a- niet in de openbaarheid getreden, ■Qfet je de vijand niet moet laten e;ln, wat je doet, als je je voorbe- t op oorlog'. Craig, die het een en liet weten in een vraaggesprek de Britse Pers Associatie, zei, dat mèetreffende organisaties waarover :ei sprak, bestaan naast de Ulster tensie Associatie (UDA), die in el e tijd veel bekendheid heeft ge leien door haar gemaskerde en geu- kojrmeerde leden te laten rondmar- eiren met knuppels. De Vanguard- lt ging van ex-minister Craig wordt in iouwd als 'n soort paraplu-organi- in voor militante groeperingen in ;r d-Ierland. ijl elfg meent, dat de spanning in mpd-Ierland alleen kan verminde als de oude, door protestanten laserste, Stormont (parlement), die lortlopen maart door de Britse rege- a<i naar huis werd gestuurd, zijn herkrijgt. 'Er zal hier volgend eif een burgeroorlog woeden, als de sjanont niet wordt heropend', aldus mig. Hij meende, dat de burgeroor- akafgelopen maandag al had kunnen id wen, als de confrontatie op fc t tussen de UDA en Britse troe- i niet vreedzaam was afgesloten, silg meent, dat een burgeroorlog eaelfde karakter zal hebben als de in de jaren twintig, toen de olieken uit hun werkkringen wer- verdreven en hun huizen werden [ebrand. itaan nejUDA heeft woensdagavond laat iu«edeeld, dat na 't komende week- twee weken van 'vrede en 00tóe' zullen volgen om de Britse leid een afkoelingsperiode te bie- aoin wat gewoonlijk een gevaarlijke /er is in Noord-Ierland. De bekend- werd gedaan na een bijeen- titft van het uit dertien man be nende bestuur. De maatregelen zijn eewnen in verband met de optoch- gedie de leden van de Oranje-orde loyalisten in de emde helft van juli plegen te hou den ter viering van de overwinning van Willem van Oranje in 1690 op de roomskatholieke koning James van Engeland. De UDA heeft echter al laten weten, dat het aanstaande weekeinde in Bel fast nog minstens één nieuw 'no go' (geen toegang) gebied zal installeren als voortdurend protest tegen de tole rantie van het Britse leger jegens de katholieke 'no go'-gebieden. Een woordvoerder van de UDA zei, dat de leiding nog meer plannen heeft opge steld, maar hij weigerde details te geven. Volgens waarnemers zijn de protestanten mogelijk van plan de roomskatholieke 'no go'-gebieden van stroom af te sluiten. De bewoners van de katholieke 'no go'- gebieden in Londonderry willen de barricaden om hun beurten wel afbre ken op voorwaarde, dat zij orde en wet in hun wijken zelf mogen hand haven en dat geen politiemannen of Britse militairen de wijken zullen betreden. Dit werd gisteren meege deeld door de officiële vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Gistermorgen zijn Britse eenheden door onbekenden onder vuur geno men in Belfast. In totaal deden zich gisteren zeven incidenten voor, waar bij geschoten werd. Vijf van de aan vallen waren gericht op Britse mili tairen. Er werd niemand geraakt William Craig "d-VDEN (UPI) De Britse Labourpartij heeft gisteren beloofd, d«als zij weer aan de macht komt een referendum zal houden, lajrbij de bevolking zich zal kunnen uitspreken over het al dan niet a^en tot de Europese Economische Gemeenschap. zal zij voonvaarden opstellen 1 nieuwe onderhandelingen over teding. Dit wordt gezegd in een ierig document over belangrijke jen- en buitenlandse vraagstukken, iet partijbestuur woensdagavond t goedgekeurd. Het stuk zal ter isie worden gesteld op de natio- partijconventie, die in oktober gehouden. [t-Brittannië zal, samen met Ier- i Denemarken en Noorwegen, op lari 1973 tot de EEG toetreden, het Labourdocument wordt een aanval gedaan op de voor waarden voor het lidmaatschap, waar over premier Edward Heath heeft onderhandeld. De kosten van toetre ding zijn volgens Labour voor Enge land 'fnuikend'. Als nieuwe onderhandelingen over het lidmaatschap op niets uitlopen, zal, aldus het document, een toekomstige Labourregering de voorwaarden voor toetreding, zoals die door de huidige regering overeen zijn gekomen als niet-verbindend beschouwen. Een re ferendum zal dan moeten uitmaken of er onderhandeld zal worden over uit treding uit de EEG. PARUS (Reuter) Pierre Mess- mer, de nieuwe premier van Frankrijk, is een oer-gaullist, wiens loopbaan sterk is bepaald door zijn aanhankelijkheid jegens wijlen generaal Charles de Gaulle. Messmer De 56-jarige opvolger van Chaban- Delmas is lang en fors. spreekt lang zaam en maakt de indruk een krachti ge persoonlijkheid te zijn. Zijn fami lie komt uit de Elzas, waar hij nu burgemeester is van de grensstad Sar- rebourg, die hij in het parlement ver tegenwoordigde, voordat hij minister werd. Toen de Gaulle Frankrijk regeerde, was Messmer lange tijd minister van defensie. Als zodanig nam hij, in de nadagen van het Franse bestuur over Algerije, de verantwoordelijkheid over voor een onhandelbaar officiers korps. Hij speelde een belangrijke rol in de opbouw van de 'force de frappe' Frankrijks onafhankelijke nucleai re wapen. Messmer bleef een orthodox gaullist nadat de generaal in 1969 als presi dent was afgetreden. Hij was een van de laatste figuren uit het openbare leven die de Gaulle vóór zijn dood in november 1970 ontving. Na het heen gaan van de Gaulle richtte Messmer de groep 'Présence et Action du Gaul- lisme' op: een comité van waakhonden die erop moesten toezien, dat de rege ring niet al te ver zou afdwalen van het orthodox-gaullistische pad. KOLONIAAL Pierre Messmer begon zijn carrière als koloniaal ambtenaar. Hij studeerde af aan de inmiddels opgeheven school voor de koloniën. Ilij is tevens doctor in de rechten en heeft ook een graad van de Nationale School voor Ooster se Talen. Toen Frankrijk ln 1940 door de Duit sers werd bezet, diende Messmer als reserve-officier in een Afrikaans in- fanterieregiment. Hij wist samen met luitenant Jean Simon, die nu generaal is, Marseille te bereiken en scheepte zich daar in aan boord van een vrachtschip, waarvan de kapitein dacht, dat hij onderweg was naar Frans Noord-Afrika, dat toen nog in handen was van het met de Duitsers collaborerende regime van Vichy. Messmer en zijn collega dwongen de bemanning echter koers te zetten naar Gibraltar, waar ze toetraden tot de pas opgerichte Vrije Franse strijd krachten onder generaal de Gaulle. Als kapitein onderscheidde Messmer zich later bij de verdediging van Bir- Hakeim in Lybië (juni 1942) en in de slag van el Alamein, die in hetzelfde jaar in Egypte plaatsvond. Velen ondr zijn toenmalge collega's steunden hem zo'n twintig jaar later, toen een belangrijk deel van het Franse offi cierskorps, tegen het einde van de Algerijnse oorlog, zich weerspannig ging gedragen. INDO-CHINA In 1945 werd Messmer benoemd tot hoofd van de Franse miliaire missie in Calcutta. Hij liet zich per parachu te achter de Japanse linies in Indo- China droppen om mee te helpen bij de organisatie van het verzet tegen de Japanse bezetters. Na de Japanse capi tulatie nam hij deel aan de pogingen Pierre Messmer om de Franse heerschappij in dit gebied te herstellen. Hij werd gevan gen genomen door de Viet Minh, samen met een andere officier, die later vergiftigd werd. Na een avon tuurlijke ontspanning door de jungle kwam Messmer in de staf van de Franse hoge commissaris voor Indo- China. Van 1952 tot 1954 diende hij als gouverneur van Mauretanlë. Toen hij, aan het begin van de jaren '60, voor een korte periode als reserve-luite nant-kolonel verbonden was aan de paratroepen van het Vreemdelingenle gioen in Algerije, riep de Gaulle hem naar Parijs om de leiding van het ministerie van defensie over te ne men. Hij reorganiseerde het officierskorps na de mislukte 'generaalscoup' van april 1961. Hij bleef op Defensie tot het aftreden van president de Gaulle. Aanvankelijk was er voor hem geen plaats in de regering van premier Chaban-Delmas. Hij moest wachten tot februari 1971, toen hij tot minis ter voor overzeese gebiedsdelen werd benoemd. Formateur Messmer heeft gisteren be sprekingen gevoerd met diverse politi ci. Hij zou vandaag de samenstelling van zijn kabinet bekendmaken. Ver wacht wordt, dat de voornaamste mi nisters uit het vorige kabinet-Giscard d'Estang (Financiën), Schumann (Bui tenlandse Zaken), Marcellin (Binnen landse zaken) en Debré (Defensie) zullen aanblijven. WASHINGTON (UPI, Reuter) De Democratische partij heeft gisteren het Amerikaanse Hooggerechtshof verzocht van zijn zomer vakantie terug te komen om een uitspraak te doen over senator Geor ge McGoverns omstreden 151 gedelegeerden. Deze gedelegeerden was toegang tot de partij-conventie geweigerd door de commissie voor geloofsbrieven, maar een Hof van Beroep beval de partii de af gevaardigden wel toe te laten. De advocaat van het Democratische partij-bestuur, John Kester, richtte gisteren een verzoek aan opperrechter Warren Burger zijn collega's bijeen te roepen in een speciale zitting, onder het argument dat het Hof van Beroep het land in 'een constitutionele crisis' heeft geworpen. 'De rechtbank heeft nooit zo sterk partij gekozen in ruzies tussen politieke kandidaten en nu het Hof van Beroep dat wel gedaan heeft, rest ons geen andere weg dan het Hooggerechtshof te vragen de zaak recht te zetten,' aldus Kester. Hij meende dat het Hooggerechtshof het recht van leden van de Democra tische partij moet verdedigen 'om hun eigen geschillen op te lossen' en moet voorkomen, dat ze worden worden geregeld door een miinime meerder heid in een lager federale rechtbank. Het Hof van Beroep nam zijn beslis sing met 2-1 stemmen. Dit Hof behan delde ook de klacht van burgemeester Daley van Chicago, die protest aante kende over het naar huis sturen van de door hem geselecteerde kandida ten. Hij kreeg geen gelijk en heeft zich nu ook tot het Hooggerechtshof gewend. Het is nog maar drie keer voorgeko men dat het Hooggerechtshof tijdens zijn zomerreces bijeen gekomen is. Of dat nog kan gebeuren, voordat de partij-conventie maandag in Miami Beach begint is zeer de vraag. In de tussentijd kan de opperrechter de uit spraak van het Hof van Beroep verder geen pogingen meer te doen om McGoverns gedelegeerden de deur te wijzen op de lange baan schuiven. Als het Hooggerechtshof weigert de zaak te behandelen, zal de Democratische partij niets anders kunnen doen 'dan de wet te gehoorzamen'. OVER DE STREEP? Met de 151 gedelegeerden uit Califor nia heeft McGovern meer dan de 1.509 stemmen die nodig zijn voor de nominatie, zo hebben zijn medewer kers gisteren bekend gemaakt. Vol gens hun telling beschikt McGovern nu over 1,541 Yi stemmen. Maar een telling van het persbureau UPI geeft aan dat McGovern nog 58 stemmen tekort komt voor de nominatie, mits 55 twijfelaars zich voor hem zullen uitspreken. De UPI-telling met tussen haakjes het aatnal gedelegeerden dat waar schijnlijk de kandidaat zal steunen: McGovern Humphrey Wallace Muskie Jackson Mills Chisholm 1.396 gedelegeerden (55) 403 gedelegeerden (67) 364 gedelegeerden 6) 193 gedelegeerden 8) 52 gedelegeerden 4) 29 gedelegeerden 27 gedelegeerden 3) SANTIAGO (AP) Hernan del Can to, Chili's minister van binnenlandse zaken, is woensdagavond als zodanig door de Kamer van Afgevaardigden geschorst. Del Canto wordt er door de anti-marxistische oppositie van ver dacht zich afzijdig te hebben gehou den bij het laten vervolgen van ex- treem-linkse elementen, die zich te buiten gingen aan het in beslag ne men van handelskantoren en fabrie ken. Bovendien zou hij niets hebben gedaan, toen de hoofdredacteur van een plaatselijk dagblad veertien dagen geleden voor korte tijd gevangen werd gehouden. Verder wordt hij er van verdacht een rol te hebben ge speeld bij de aflevering buiten de douane om van 20 paketten, die twee maanden geleden aan boord van een Cubaans vliegtuig uit Cuba in Santia go aankwamen. Volgens de oppositie bevatten die paketten wapens. De re gering zegt, dat zij bestonden uit geschenken van Fidel Castro voor president Allende. Del Canto, een so cialist en oud-vakbondsleider, blijft ge schorst totdat de Senaat een besluit neemt ten aanzien van de vervolging. Dit moet binnen 30 dagen gebeuren. In de Kamer van Afgevaardigden stemden 80 van de 150 afgevaardigden voor de schorsing. Nog kleine problemen voor organisatie PARUS (Reuter) De nieuwe Franse premier, Pierre Messmer, heeft gisteren een nieuwe rege ring gevormd, die de meeste vroe gere ministers gehandhaafd heeft, maar oud-premier Edgar Faure op een belangrijke binnenlandse post heeft geplaatst. Faure, een begaafd politicus et veel aanhang onder liberale Fransen, komt aan het hoofd te staan van een 'super ministerie' voor sociale zaken. Mauri ce Schumann blijft minister van bui tenlandse zaken cn Valery Giscard d'Estaing blijft de portefeuille van financiën beheren. Ook de verstokte gaullist Miche Debre is gebleven, als minister van defensie. Met parlementsverkiezingen op de agenda voor de komende lente, heb ben president Pompidou en premier Messmer besloten het politiek gevoeli ge ministerie van binnenlandse zaken te veranderen en het in handen te laten van de 'orde-en-gezag"-voorstan- der Raymond Marcellin. In een korte verklaring tot journalisten, vlak voor dat hij zijn nieuwe kabinet bekend makte, zei Messmer dat de regering 'een grote en lange taak' had. Hij hoopte dat zijn regering 'eendrachtig en effectief' zou zijn. Waarnemers verwachten dat Messmer wil aansturen op restaurantie van de traditionele gaullistische politiek in Frankrijk en in de wereld. Het nieu we kabinet lijkt meer dan een over gangskabinet en zal waarschijnlijk ook het land na de parlementsverkie- zinge va maart 1973 regere. Het onafhankelijke Franse parle mentslid Gabriel Peronnet heeft in een telegram aan de voorzitter van de Nationale Vergadering verzocht om een buitengewone zitting van het Franse parlement. Deze zitting is, vol gens hem, nodig om opheldering te verschaffen over de redenen voor het aftreden van de regering vier dagen na de sluiting van de parlementaire zitting. Ook wil hij, dat wordt vastge steld, wat volgens de grondwet de verantwoordelijkheden van de nieuwe regering ten opzichte van het parle ment zijn. Vervolg van pag. 1 Het gesprek vond plaats in het hotel waar ook Boris Spassky zijn intrek heeft genomen. De angst dat Spassky door de hele gang van zaken zo over zijn toeren zou zijn geraakt, dat hij de match kansloos zou verliezen nam af, toen Spassky op de tennisbaan bij het hotel verscheen om daar zijn dagelijkse fitheidsoefeningen te doen. MADRID (UPI) Een Spaanse DC-8 met tien bemanningsleden aan boord is gistermorgen in de Atlantische Oce aan gestort. Er zijn geen overleven den, zo heeft een woordvoerder van de Spaanse maatschappij AVIACO in Madrid meegdeeld. Het toestel maakte zonder passagiers een vlucht van Ma drid naar de Canarische Eilanden, waar Duitse toeristen zouden instap pen voor de terugreis naar Hamburg. Het vliegtuigwrak is op ongeveer twintig km van het vliegveld van Las Palmas in zee waargenomen. MANILLA (UPI) Een gewa pende bende heeft woensdagnacht een moslemdorp in het Filippijn se gebied Zamboanga del Sur overvallen als represaille voor de moordpartij, die moslems hebben aan gericht in drie christelijke kustplaats- jes, zo meldt het Filipijnse persbu reau. Het aantal slachtoffers in het moslemdorp is nog niet bekendge maakt. De overval zou zijn uitgevoerd door een terroristenbende, die door christelijke bewoners werd betaald om de 2,5 miljoen moslems op het eiland Mindanao te terroriseren. Bij de acties van de moslem-bende van dinsdag en woensdag zouden tenmin ste 3 mensen zijn vermoord. Presi dent Marcos beeft op een persconfe rentie in Manilla meegedeeld, dat het leger versterkingen naar het gebied heeft gestuurd om verder bloedvergie ten te voorkomen. Hij zag er minder gespannen uit dan bij de lotingsceremonie die eerder deze week in de soep liep, door een Russisch protest. De Amerikanen, die na Eeuwe's ver klaring van woensdag, dat hij inder daad niet volgens de FIDE-reglemen- ten zou hebben gehandeld, overwogen daar weer tegen te protesteren, heb ben dat nagelaten. Daardoor werd het gisteren min of meer de eerste goede dag voor de IJslandse organisatoren. Al zitten zij toch nog wel met een rij problemen. Een daarvan is bijvoorbeeld de toe schouwers die in groten getale al naar Usland zijn gekomen. Veelal hebben deze schaakliefhebbers ingeschreven op groepsreizen. De vertrekdatum staat al vast. Maar nog niet vast staat, wanneer Fischer en Spassky hun tweekamp hebben beëindigd. De orga nisatoren vrezen nu dat er door reis bureaus druk zal worden uitgeoefend, om het programma aan te passen aan het reisschema van de schaakliefheb bers. Een ander probleempje, maar dat neemt de organisatie nu wel goedmoe dig op, is de vraag of de speelzaal wel voldoet aan de hoge eisen van Bobby Fischer. De Amerikaan heeft nog steeds niet zelf kunnen constate ren, of de verlichting, de akoestiek enz, met zijn normen overeenkomen. Overigens heeft Fischer zijn vrijwilli ge isolement in een prachtige villa gisteren even opgegeven. Sinds zijn aankomst in IJsland had niemand hem gezien. Gistermiddag kwam hij naar buiten en vroeg aan de dienst doende wacht, of deze hem naar de speelzaal wilde brengen. In een auto togen zij vervolgens op pad, om bij het theater aangekomen, tot de con clusie te moeten komen, dat de deu ren hermetisch waren gesloten. Daar op keerde Fischer weer naar zijn villa terug. De gordijnen van het grote buiten bleven ook gisteren de gehele dag echter gesloten. In Londen wordt ondertussen druk gewed op de uitslag van de tweekamp. Fischer staat daar over het algemeen het best genoteerd. Bookmaker Joe Coral bijvoorbeeld heeft Fischer als nieuwe wereldkampioen voor twee te gen een genoteerd staan. we bij het beoordelen van de gang zaken in Italië uitgaan van het feit i «Jde parlementsverkiezingen van be- mei over de volle breedte een ver- living naar rechts te zien hebben (even, is het op zichzelf niet zo ,t ïmd dat na een formatie-periode zeven weken geen centrum-link- ■'maar een centrum-regering in Ro- haar opwachting heeft 'gemaakt. |sgrote vraag is evenwel, of het door p Christen-democraat Giulio Andreot- Jjfevormde kabinet van christen-demo nen, sociaal-democraten en libera- >m in staat zal zijn krachtige maatre- n te nemen om de problemen die ^Italianen boven het hoofd dreigen isi roeien, de baas te worden. u?t te beginnen heeft de coalitie in de ii ngrijke Senaat geen absolute meerder- s-tfL Zij is daar volkomen afhankelijk van *j ayale steun van de Republikeinse partij $1), die door moeilijkheden in eigen g ook dit keer geen ministers kon ren. stemmen alle 5 republikeinse sena- oH n met de regeringspartijen mee. dan raagt bedoelde meerderheid slechts 4 ju Is. gunstiger liggen de verhoudingen in Huis van afgevaardigden, waar de coali- martijen voor een theoretische absolute rderheid van 4 stemmen kunnen zorgen, l ptot 18 kan uitgroeien als alle 14 republi- ïsflse afgevaardigden de regering eveneens mnen. 5a$ voortbestaan van de coalitie zal echter si alleen van de republikeinen afhangen. 4derde deel van de christen-democrati- parlementsleden (dat zijn er ongeveer de Senaat en bijna 90 in het Huis van ir« vaardigden) staat zeer gereserveerd te- tje >ver de centrum-coalitie. ;43pele belangrijke leden van de linkervleu- s^van de Democrazia Cristiana (DC) heb- js: geweigerd zitting te nemen in het j net van Andreotti. Het zijn de vroegere ii nier en minister van buitenlandse zaken 'ti en 1,0 afgetreden minister van w ila Donat Cattin. De vertegenwoordigers n« de linkervleugel van de DC hebben 3 er de verzekering gegeven dat ook zij >n het parlement loyaal tegenover het ndj met zullen opstellen. u zeker 5*-' derde onzekere factor is de Sociaal- door Jaap den Boef democratische partij (PSDI) van de vorig jaar afgetreden president Giuseppe Saragat. Zij is opnieuw regeringspartij omdat de meerderheid van haar leden in het parle ment niet de verantwoordelijkheid op zich wilde nemen voor een nóg langere formatie periode. Bovendien was voor hen de gedach te, bij de socialisten en communisten in de oppositiebanken terecht te komen, geen blij vooruitzicht. Ook in de PSDI is ongeveer een derde deel geen bewonderaar van de coalitie van An dreotti Saragat, die zich zijn politieke toe komst anders had voorgesteld, noemde het nieuwe kabinet zelfs 'het slechtste van alle oplossingen.' Toch steunt hij het. Alleen de liberalen, die bij de verkiezingen hun zetelaantal in de Senaat zagen gehal veerd (van 16 naar 8) en in het Huis van afgevaardigden zagen teruglopen van 31 naar 21, zijn tevreden. Blijkbaar hopen zij (door na tien jaar weer deel te gaan uitmaken van de regering) de schade zoveel mogelijk te herstellen. Zij profiteren thans van het feit, dat zij gedurend» tien jaren in de oppositie de verleiding konden weer staan. met de neo-fascisten en de monarchis ten samen te werken. Giovanni Malagodi moet de leiding van de Liberale partij (PLI) uit handen gever, nu hij tot minister voor de schatkist is be noemd. Behalve Malagodi levert de PLI nog drie ministers aan het 25 leden tellende kabinet (waaraan nog ongeveer 12 ministers zonder portefeuille toegevoegd worden). Een sterk kabinet heeft Andreotti zeker niet gevormd Hij is er tenslotte slechts van uitgegaan dat er een kabinet gevormd moest worden, nadat gebleken was dat de Socialis tische partij (PSI) bleef aarzelen tussen samenwerking met de centrumpartijen of de communisten. Daar komt bij, dat Andreotti al sinds februari aan het hoofd stond van een minderheidskabinet van uitsluitend christen-democraten. Hij weet wat er in zijn land te koop is en is er de man niet naar, onnodig de leiding over te dragen aan anderen, die in feite weer helemaal op nieuw moeten beginnen. Het is dan ook niet vreemd dat hij bij het publiceren van de samenstelling van zijn kabinet meteen zijn eerste beslissing be kendmaakte. zoals verhoging van de pensi oenen van zeven miljoen Italianen (volgens een vakbondsleider niet drastisch genoeg) en overheidssteun aan middenstanders en boeren. De nauwe banden die Andreotti met het Vatikaan onderhoudt, hebben ten onrechte de indruk gewekt, dat hij een conservatief politicus zou zijn. Het feit echter, dat de premier er steeds in geslaagd is met geen van de vele stromingen binnen de DC nauwe banden aan te knopen, bevestigt die indruk niet. Zelfs zijn het enkele jaren geleden de conservatieve elementen in zijn partij ge weest, die verhinderd hebben, dat hij pre mier zou worden na het aftreden van Mario Rumor, de man die nu minister van binnen landse zaken is geworden. Reden: zij vonden dat hij teveel invloed kreeg. De omstandig heid dat hij een 'ongebonden partijman' was. werkte toen in zijn nadeel. Nu kan hij er wellicht van profiteren, omdat hij als het ware 'boven de partijen in de partij' staat. De Gasperi Andreotti werd voor een leidende rol in de D°mocrazia Cristiana voorbestemd door nie mand minder dan Alcide de Gasperi, die als afgevaardigde was geworden, maakte De Gasperi hem vóór zijn 30ste staatssecretaris. Twintig jaar achtereen maakte Andreotti deel uit van elkaar opvolgende kabinetten, als minister van financiën, van de schatkist, van defensie of van industrialisatie. Hij is niet alleen iemand, die niet 'als badmeester aan het eind van het seizoen' naar huis wil worden gezonden. Andreotti weet ook 'dat objectiviteit een luxe is, waarvoor men een hoge prijs moet betalen.' Vorig jaar onderhield hij als leider van de christen-democratische fractie in het Huis van afgevaardigden zowel met de neo-fascis- tische MSI als de communistische PCI goe de relaties. In een tv-discussie met Giorgio Almirante, leider van de MSI, hield Andre otti de mogelijkheid van 'toenadering op objectieve posities' open en liet hij zich van Almirantes 'hartelijke sympathie' verzeke ren, zonder te laten merken dat hij die niet op prijs zou stellen. Dat was voordat Almi rante zijn masker verwijderde en zich als een onverbeterlijke fascist ging gedragen. In de periode waarin gezocht werd naar een manier, waarop het echtscheidingsreferen dum omzeild kon worden, vond hij een samengaan in deze kwestie van christen democraten cn communisten niets uitzon derlijks, omdat het 'twee grote volkspartijen betrof met gemeenschappelijke ervaringen.' Openheid Giulio Andreotti de Konrad Adenauer van Italië zijn land de gevolgen van een verloren oorlog deed over winnen. Nadat Andreotti op ajn 28ste jaar Dit 'openstaan naar alle kanten' betekent intussen niet dat Andreotti niet vastbeslo ten is het hoofd te bieden aan alles wat 'de gebreken van de Italiaanse democratie met dictatoriale middelen wil genezen.' Hij staat er om bekend dat hij de zaken nipt mooier wil voorstellen dan zij zijn, wat weer niet wegneemt dat hij het middel der tactiek meesterlijk weet te gebruiken. Nadat bij de verkiezingen in mei de positie van de DC voor Andreotti onaantastbaar was gebleken, ging hij er vorige week van uit dat er geen alternatief was voor zijn 'oplossing.' Hij wist de sociaal-democraten te overrompelen door ze onmiddellijk na de bekendmaking van zijn centrum-coalitleplan- nen een regeringsprogramma voor te leg gen. Daarop konden de partijen elkaar vin den. De sociaal-democraten weten bovendien, dat Andreotti te slim is om zich door de (in de Italiaanse politiek nogal conservatieve) libe ralen tegen de vakbonden te laten opzetten. Wel heeft de premier de liberale leider Malagodi tot minister voor de schatkist gemaakt, blijkbaar om de ondernemers gun stig te stemmen en hen aan te sporen tot het doen van nieuwe investeringen. Alleen daardoor kunnen produktie en export snel toenemen en kan worden voorkomen dat alle reeds aanvaarde hervormingswetten slechts geschreven papier blijven. Tegelijkertijd wil Andreotti het gesprek met de vakbonden voortzetten, dat zal onder premier Erailio Colombo van het laatste centrum-links kabinet was begonnen. De partijen die dit kabinet steunden, waren echter onderling en innerlijk zo verdeeld, dat alleen op papier een krachtig beleid kon worden gevoerd. Het strandde in de praktijk. Looneisen Andreotti zal zijn pogingen voortzetten een eind te maken aan ordeverstoringen die de economische positie van Italië nog meer kunnen verslechteren. Intussen zal hij trachten de echte sociale onrust weg te nemen door het snel doorvoeren van gerich te hervormingsmaatregelen. Hij meent zo vlugger vertrouwen te winnen dan pure hervormers, die geen halve maatregelen wil len nemen en soms niets kunnen verwezen lijken. Of Andreotti zal slagen, kan reeds in de herfst blijken, als de arbeidsovereenkomsten van 4.5 miljoen werknemers vernieuwd moeten worden. De looneisen variëren tus sen de 30 en 60 pet en als zij ingewilligd worden, zal Italië zich 'uit de EEG prijzen.' Dat kan geen enkele regering in Rome zich veroorloven; dit geldt ook voor een cen trum-linkse coalitie die volgens velen bin nen niet al te lange tijd de plaats van Andreotti's centrum-coalitie zal innemen. Op die mogelijkheid hopen wij morgen nader in te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9