Verwarring rond tweekamp blijft floriade Loonconflict in havens dreigt 'Bestrijdingsmiddelen bittere noodzaak' Avondje uit? Avondretour! Nu alle avonden van de week. cé Gromyko tekent vandaag verdrag Nieuwe problemen dreigen na akkoord Fischer-Spassky Kort geding over proefboringen in W addenzeegebied VS-straaljager verliest projectiel loven Drenthe enkele reis één kwartje voordelig uit met NS Kamervragen over tarieven Gasunie Pensioen op 60 jaar kost 1,5 x zoveel Beperking van nachtverkeer strop voor KLM Neiging om te staken neemt af Strandpolitie had handenvol werk Gevangenisstraffen voor opstand in huis van bewaring Ir. Knottnerus: we gebruiken ze niet voor ons plezier Weer man weg uit Mesdagasiel Het weer Eindelijk heerlijk strandweer TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 JULI 1972 IHnnciiIniid T3 K3 Van onze speciale verslaggever REYKJAVIK De sfeer in Reykjavik is gisteren zó broeiend geworden, dat liet er eerder op leek alsof in de IJslandse hoofdstad beslist moest worden over de toekomst van de wereld, dan over de wereldtitel schaken. Persconferenties volgden elkaar in hoog tempo op. verklaringen werden uitge geven, een welles-nietes spelletje werd gespeeld. En de uitslag is nog steeds dubieus. Want dan mocht iedereen gisteravond opgelucht ademhalen toen de Russen enkele eisen introkken en het zeker leek dat zondag de tweekamp een aanvang zal nemen, er pakken zich opnieuw donkere wolken samen boven de hoofden van de organisatoren. De dag begon met een verklaring waarin de Amerikaanse uitdager Bobby Fischer zijn excuses aanbood aan Boris Spassky. Fischer verklaarde nadrukkelijk, dat zijn chicanes niet gericht waren tegen Boris Spassky die hij 'als mens en schaker' bewondert en respecteert. Ook bood Fischer zijn verontschuldigingen aan voor het on gerief dat hij Spassky of het Russi sche volk had aangedaan. Een flinke Van een correspondent LEEUWARDEN De landelijke ver eniging tot behoud van de Waddenzee heeft samen met W. Helder en G. C. Cadée een kort geding aangespannen tegen Petroland c.s. Gevraagd wordt de delfstof onderneming Petrol and te verbieden, hangende de conciessieaan- vrage 'Zuidwal,' in dat gebied verdere mijnbouwkundige werkzaamheden te verrichten. Dit kort geding zal 17 juli dienen voor de president van de rechtbank- te Rotterdam. Het gaat hier om een gebied van 42.000 ha in de Waddenzee ten westen van Griend tussen de Afsluitdijk en Vlieland. Voor dit gebied ontving Pe- - troland destijds een opsporingsvergun ning op grond van de wet opsporing delfstoffen 1967. Door middel van een viertal boringen werd de aanwezig heid van aardgas aangetoond en Pe troland diende een aanvraag in\ voor een winningconcessie van aardgas en olie Tegen deze concessie-aanvraag werd door de Waddenzeevereniging, vele wetenschappelijke instituten en ruim 8.000 particulieren een bezwaar schrift ingediend. Bij al deze bezwaar- ichriften stond de uitzonderlijke land schappelijke en natuurwetenschappe- ijke waarde voorop. De bezwaarschriften keren zich tegen ie grote risico's welke deze waarden in met name de vogelstand en de :eehondenstand in dit gebied lopen, ïndanks dat de bezwaarschriftenpro- ;edure nog niet is afgehandeld en het ip zijn minst onzeker moet worden jeacht of de concessie wel zal worden verleend, zou Petroland voornemens lijn opnieuw in dit gebied te gaan loren. De Waddenzeevereniging neent dat, nu' een aardgas-voorkomen is aangetoond en een concessie is langevraagd, verdere boringen op grond van de destijds verleende op sporingsvergunning in strijd zijn met ie wet. ADVERTENTIE t/m 1 oktober Amsterdam 70 ha parken en kassen thans in volle zomerpracht *v bovendien 1^ in de Amstelhal-RAI r vanaf vrijdag 7 juli a.: t/m maandag 10 juli 9.30-22.30 728 meesterstukken van het eindexamen btoemsierkunst geheel in stijl met glaswerk, porselein en tafelzilver hindernis leek daarmee uit de weg geruimd. Maar kort nadat Fischer het boetekleed had aangetrokken ver scheen een Russische verklaring waar in de FIDE werd gevraagd Fischer te straffen. Eu we: 'Wat moet ik? Moet ik hem in de hoek zetten als een stoute jongen?' Nee, zeiden de Rus sen, geef Fischer een strafpunt. Laat de tweekamp om de wereldtitel begin nen met de stand 1-0 in het voordeel van Spassky. Daar kon de Amerikaan se afvaardiging natuurlijk niet mee akkoord gaan. Wat later op de dag volgde nog een Russischè verklaring het is meer een strijd geworden waarin niet Spassky maar de Russische schaak bond spreekt waarin werd aange drongen op een straf voor Fischer, maar waarin ook werd geëist dat Fischer zijn excuses in wat doortim merder bewoordingen zou aanbieden. Ook daar voelde de Amerikaanse dele gatie maar heel weinig voor. De op lossing leek uiteindelijk pasklaar ge vonden te zijn door. de Russen. Op een persconferentie stelden zij dat Euwe eerst moest verklaren dat hij de afgelopen dagen de FIDE-regels geschonden had. Toevallig was Euwe op de persconferentie aanwezig. Tus sen de journalisten stond hij op en zei: 'Hier sta ik. Ik heb het gedaan. Maar ik kon niet anders in belang van de tweekamp.' Dat was de sleutel waarop beide par tijen elkaar vonden. De Russen wil den nu wel spelen. Maar de donkere wolken pakten zich opnieuw samen toen de Amerikanen even later met een protest kwamen: de FIDE-regels iOESTERBERG Een Phantom- itraaljager van de Amerikaanse lucht- nacht heeft gisteren boven Drente ien van de projectielen waarmee hij lewapend is laten vallen of per onge- uk afgeschoten. Het toestel, afkom- tig van de vliegbasis Socstcrbcrg, 'loog om 12.20 uur op een hoogte van 1000 voet ten noorden van Coevorden. oen het projectiel losraakte. Na de anding verklaarden de vliegers dat ij het projectiel niet*de grond heb- len zien raken. .en groep van de mijnopruimings- lienst stelt een onderzoek in. De nogelijkheid bestaat dat het projec- iel bij het neerkomen niet is ont- loft. De politie vraagt iedereen die iet wapen mocht vinden de grootste oorzichtigheid in acht te nemen en inmiddellijk de politie of de vlicgba- is Soesterberg te waarschuwen. Nu kunt u dus ook op vrijdagavond goedkoop een uitstapje maken naar goeie vrienden of familie. Of zondagsavonds nog even 'n filmpje pikken voordat de werk- maandag weer begint. U weet welelke avond reist u na zes uur voor de prijs van een En wat nog leuker nieuws is: de meeste laatste treinen gaan nu nog later ook. Bonden beraden zich over acties Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM De besturen van de drie vervoersbonden gaan zich morgen beraden over het conflict dat tussen werkgevers en werkne mers is ontstaan over de haven-CAO. Dan zal ook worden besloten of de vervoersbonden hun leden in de havens van Rotterdam en Am sterdam gaan oproepen tot acties om hun eisen kracht bij te zetten. Inzet van het conflict is de weigering van de scheepvaartverenigingen Noord en Zuid (werkgevers) om de havenwerkers per 1 juli jl. een reële waren helemaal niet overtreden. Eu we moet zijn woorden terugnemen. Met de boze Amerikanen moet daar over nu weer worden gepraat. En dan is er nog een andere zaak. waarvan niemand precies hoogte heeft kunnen krijgen. Maar het is wel duidelijk, dat Spassky sterk uit zijn concentratie is gebracht. Schaak-experts zeggen zelfs dat als de Rus nu achter het bord zou kruipen, hij met 24-0 zou verliezen. Daarom blijft er ook altijd nog een kans bestaan, dat Spassky om uitstel vraagt. En dan tenslotte, de tweekamp gaat door de late start gedeeltelijk gelijk lopen met de schaak-Olympiade in Joegoslavië. Ook dat kan niet. Een oplossing stond de organisatoren gis teravond nog niet duidelijk voor ogen. Zie ook pag. T9/K11 DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Oele (PvdA) heeft schriftelijk het oordeel gevraagd van de ministers Langman van economische zaken en Stuyt van volksgezondheid over het voornemen van de Gasunie aan groot verbruikers een milieuheffing in re kening te brengen, die bijna driemaal zo groot is als de officieel vastgestel de milieuheffing. Hij wil ook weten wat de consequenties zijn van het standpunt van de ministers ten aan zien van het tariefbeleid van de Gas unie op dit punt. Bij zijn aankomst in Nederland werd de Russische minister van bui tenlandse zaken Gromyko wel zeer hartelijk welkom geheten door zijn Nederlandse ambtgenoot Schmelzer. Vervolg van pag. 1 denkteken in de hal, waar de erelijst ligt met de namen van de 17.000 Nederlanders die in de oorlog zijn omgekomen. Tijdens het onderhoud tussen Tweede-Kamervoorzitter Van Thiel en minister Gromyko was we derzijds gesproken over de offers die Rusland en Nederland in de strijd tegen een gemeenschappelijke vijand gebracht hebben. Jarig Vandaag zal minister Gromyko. die op deze dag zijn 63e verjaardag viert, op het ministerie van buitenlandse zaken een verdrag over economische, techni sche en industriële samenwerking teke- Van een correspondent SCHIPHOL De beperking van het nachtelijk vliegverkeer naar en van Schiphol, die op 1 november zal in gaan, betekent voor de luchtvaart maatschappijen die nachtelijke vluch ten op Schiphol plegen uit te voeren een financiële tegenvaller. Hoewel een exact bedrag nog moeilijk is op te geven, kan voor de KLM alleen al het totaal van inkomstender ving en extra-kosten op jaarbasis op ongeveer 8,5 miljoen gulden becijferd worden, deelde een woordvoerder van de maatschappij mee. De consequenties voor de KLM ko men neer op een herziening van het nachtelijke vrachtdienst-patroon en het laten vervallen van ite-charters in de extra goedkope sector Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Uit eefi NI- PO-onderzoek blijkt dat de ge neigdheid van de Nederlandse bevolking om te staken af neemt. Een grote meerderheid meent dat het nu geen tijd is om te staken. Van de onder vraagden vond 77 procent het geen tijd om te staken, terwijl 14 procent wel bereid bleek naar het stakingswapen te grij pen. Vorige jaar wilde 64 pro cent niet staken, 20 procent wil de wel. De meest fervente tegenstan ders van stakingen vindt men onder aanhangers van de VVD en de ARP, (97 en 96 procent), op de voet gevolgd door CHU en KVP-stemmers. De bereid heid om wèl te staken was het grootst onder de aanhangers van de PvdA (24 procent) cn D'66 (17 procent). De kleine partijen werden niet meegeteld. De stakingsbereidheid blijkt het grootst te zijn in de leeftijds groep van 18 tot en met 24 jaar. Opmerkelijk is dat onder de 65-jarigen en oudei de ta- kingsbereidheid betrekkelijk groot is nen. Het verdrag ligt al ruim ander half jaar ter tekening gereed. Vanmiddag bezoekt Gromyko in Delft de aardewerkfabriek De Porceleyne Fles en in Den Haag het Mauritshuis. Morgenochtend zal hij door koningin Juliana op paleis Soestdijk worden ontvangen, waarna hij 's middags naar Luxemburg vertrekt. Na Luxem burg zal hij ook een bezoek aan Brussel brengen. Sinds 1907 is het de eerste maal dat een Russische minister van buiten landse zaken een bezoek aan Neder land brengt. Gromyko, sinds 1957 mi nister van buitenlandse zaken, is acht jaar geleden voor dit bezoek uitgeno digd door de toenmalige minister Luns tijdens een bezoek aan Moskou. Dat het tegenbezoek zo lang op zich heeft laten wachten, is onder meer te wijten aan de inval van de troepen van het Warschau-pact in Tsjechoslo- wakije in 1968. Aan de vooravond van het bezoek van Gromyko heeft het Tweede-Kamerlid Pors (DS'70) in een telegram aan de Opperste Sowjet gevraagd of de Russi sche minister tijdens zijn besprekin gen met minister Schmelzer de kwes tie van de ethnische minderheden en de positie van de joden in de Sowjet- Unie aan de orde wil stellen. DEN HAAG Op het overvolle Schc- veningse strand heeft de politie giste ren de handen vol gehad aan het op sporen en bij de ouders terugbezorgen van verdwaalde of weggelopen kinde ren. In niet minder dan 216 gevallen was 'oom agent' op deze eerste echte stranddag van deze zomer de redder in de nood. De strandpolitie in Scheveningen ver leende tweehonderd en elf keer eerste hulp bij ongelukken. Op het Zandvoort- se strand werden 152 zoekgeraakte kin dertjes bij de ouder(sJ terugbezorgd. De strandpolitie kreeg hier veertig EHBO-ongevallen te behandelen APELDOORN De kosten van een vervroegde pensioneringsleeftijd van 64 naar 60 jaar zullen bij gelijkblij vend pensioen naar schatting 1,5 maal zoveel bedragen. Bij gelijkblijvende kosten kan met ingang van de 60- jarige leeftijd slechts 2/3 van het pensioen op 65-jarige leeftijd worden verleend. Dit stelt de directie van het Centraal Beheer in het jaarverslag van het pensieoenverzekeringsbedrijf. GRONINGEN De hoofdverdachte in de opstand in het huis van bewa ring te Groningen op 4 november 1971, de 23-jarige kok J. uit Gronin gen, is gisteren door de Groninger rechtbank veroordeeld tot acht maan den wegens vrijheidsberoving en be dreiging met de dood. Geëist was veertien maanden. Zijn rechterhand, de 21-jarLge bank werker J. K., werd als medeplichtige voor hetzelfde delict tot acht maan den veroordeeld. Tegen hem was twaalf maanden geëist. Een vonnis van zes maanden hoorden de 19-jarige bouwvakarbeider H. van O. en de 22- jarige isoleerder J. van H. (beiden uit Groningen) wegens vrijheidsberoving (eis acht maanden). Wegens vernielingen veroordeelde de rechtbank de 19-jarige loswerkman G. K. uit Nieuwolda eveneens tot zes maanden (de eis was tien maanden). Drie maanden kreeg de 21-jarige spui ter M. A. uit Delfzijl eveneens voor vernielingen (eis zeven maanden). De 22-jarige bosarbeider J. M. uit Zwolle kreeg zes maanden (eis zes maanden) wegens vrijheidsberoving en bedreiging en de 18-jarige kok II. A. R. uit Groningen een maand voor opzettelijke vernieling. Tegen laatstge noemde was twee maanden voorwaar delijk geëist. Tenslotte werd een 19- jarige grondwerker uit Emmerschans wegens hulp bij de vernielingen ver oordeeld tot een maand, na een eis van twee maanden. DEN HAAG Kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen blijven voor de land bouw een 'bittere noodzaak', niet in de eerste plaats voor de boer maar vooral voor de consument. Dat zei de voorzitter van het landbouwschap, ir. C. S/Knottne rus, gisteren in een eerste reactie op de milieu-nota van minister Stuyt. Trein/toegangskaart NS-station® Ir. Knottnerus zei dat de land bouw zich niet wil onttrekken aan een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor een gezond milieu, dat een levens belang is, maar men mag vol gens hem de werkelijkheid niet uit het oog verliezen door het agrarische produktieproces een rol toe te meten in een natuurstaat die in feite niet mogelijk is. Een landbouw zonder kunst mest en zonder bestrijdings middelen zou niet in staat zijn het huidige consumptiepa troon mogelijk te maken. 'La ten we elkaar niets wijs ma ken', zei ir. Knottnerus. 'We gebruiken bestrijdingsmidde len niet voor ons plezier.' De voedselvoorziening zou onge twijfeld op rampzalige wijze verstoord worden als geen ge bruik gemaakt werd van be strijdingsmiddelen. Wèl kon ir. Knottnerus de kritiek onderschrijven van sommigen die slordig, onge controleerd en overmatig ge bruik van bestrijdingsmidde len aanvallen. Hij achtte in de allereerste plaats het bedrijfs leven verantwoordelijk voor een juist gebruik, terwijl bo vendien geprobeerd moet wor den diè middelen te gebruiken die het milieu zo weinig mo gelijk aantasten. De overheid moet het onderzoek naar onge vaarlijke bestrijdingsmiddelen bevorderen. Mest en gier De zorg over de toenemende waterverontreiniging deelde ir. Knottnerus volkomen. Het direct lozen van mest en gier op het oppervlakte noemde hij onaanvaardbaar. Boeren die dit nog doen zullen naar ande re oplossingen moeten zoeken. Wel vond ir. Knottnerus dat de grootste schuld op het punt van de waterverontreini ging vaak ten onrechte in de schoenen van de landbouw wordt geschoven. De land bouw draagt met zijn mest en gier anderhalf tot drie mil joen inwoner-equivalenten bij tot de waterverontreiniging, de industrie echter 25 mil joen, huishoudingen, openbare instellingen en dergelijke nog- eens 25 miljoen. De heer Knottnerus was bij zonder ongerust over de toe stand van ons oppervlaktewa ter; de bouw van zuiveringsin stallaties zal ongetwijfeld ver sneld moeten worden Op dit punt stelde de nota van minis ter Stuyt hem wat teleur. Ook had hij dc aanmerking dat in die nota nauwelijks aandacht wordt besteed aan de gevolgen van de verontreiniging van de Rijn en de Maas. Aan de luchtverontreiniging, zei ir. Knottnerus. levert de landbouw een positieve bijdra- loonstijging van twee procent toe te kennen. De werkgevers vinden dat er, gezien de slechte economische situa tie, waarin lal van havenbedrijven verkeren, geen ruimte is voor een dergelijke loonsverbetering. De ver voersbonden vinden dat argument on houdbaar. Zij wijzen erop dat uit jaarverslagen over 1971 is gebleken dat een groot aantal havenbedrijven en met name de grotere, winst heb ben gemaakt. Tijdens de halfjaarlijkse CAO-onder- handelingen hebben de werkgevers zich wel bereid verklaard de prijscom pensatie van zes op acht procent te brengén. In Rotterdam werken op het ogenblik ongeveer 14.600 arbeiders. Dit jaar werden ongeveer 1300 haven werkers ontslagen. GRONINGEN Opnieuw is een ver pleegde uit de Van Mesdaginrichting te Groningen ontsnapt. Het is de 25-Jarige H. B. die als gevaarlijk wordt be schouwd. Hij werd ter beschikking van de regering gesteld na o.a. een moord en diverse diefstallen te hebben ge pleegd De man had toestemming gekregen woensdagavond naar een voetbalwed strijd te kijken, die werd gespeeld op een direct achter het van Mesdagasiel gelegen sportterrein. Zonder dat het di rect werd opgemerkt nam H. B. om streeks half acht dc benen. Minder warm Van onze weerkundige medewerker En zo beleefde Nederland gisteren een voortreffelijke vakantiedag met veel zonneschijn en middagtempcratu- ren van 25 tot 27 graden. Op Ameland was de thermometer om drie uur ge stegen tot 26 graden Celsius. Oosl- Engeland beleefde met ruim 22,5 graad Celsius zijn warmste dag tot nu toe in 1972. Inmiddels naderde van het zuidwesten uit koelere lucht, die vergezeld van plaatselijk onweer de westelijke peri ferie van het continent binnendrong Vooral in de vooravond, tussen rijf en zes uur, nam de onweersfrekwentie sterk toe. Dit a/gaande op atmosferi sche etherstoringen. Vooral in Noord west-Frankrijk (Calais en omgeving) kon toen een onweershaard worden gelokaliseerd, die zich uitbreidend, in noordelijke richting, voortbewoog. In de tweede helft van deze week zijn er ook nog enkele buien te verwach teri, maar die zullen worden afgewis seld door zonnige perioden. Daarbij ondergaat de temperatuur nog enige verdere daling, vooral na het voorbij trekken var. een koufront in het wes ten. De wind zal pendelen tussen zuid en west. De afgelopen periode van 1 april tot en met 30 juni is in De Bilt de koudste geweest vanaf het begin ran de waarnemingen in 1849. Wij zien dit aan de gemiddelde dagelijkse maximumtemperatuur, die 14.9 graad Celsius is tegen normaal 17.4. Als kouproducenten nummer 2, 3 en 4 volgen 1962, 1956 en 1923. In 1962 en 1956 was ook het erop volgende zo merweer ver beneden de maat, maar in 1923 ging het vanaf 5 juli excelsior met de temperatuur. Gisteren was het eindelijk heerlijk strandweer. Ouders en kinderen maakten daar dankbaar gebruik van. c OPKLARINGEN MIST Ir. C. S. Knottnerus ge. De intensieve gewassen- teelt heeft een belangrijke verrijking van het zuurstofge halte in de lucht tot gevolg. Een belangrijk deel van de op gespecialiseerde veredelingsbe- drijven geproduceerde organi sche mest zal zijn afzet kun nen vinden op het bouwland; zo kan de landbouw zijn afval stoffen opnieuw in het pro duktieproces aanwenden. Ir. Knottnerus was er ver heugd over dat minister Stuyt bereid is een wijziging van het hinderbesluit voor te be reiden, waardoor een duidelij ker en bevredigender toepas sing van de hinderwet in de landbouw mogelijk wordt. Op het ogenblik leidt de toepas sing van die wet in de prak tijk van het landbouw-bedrijfs- leven nog vaak tot moeilijkhe den. W**V BEWOLKING ^^PtOEN MAX. TIMP. KJ MIN. TEMP. at—Tb H AOEL WINDRICHTING Wccrrapportcn van gisteravond 7 uur; maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur: Am sterdam half bew 27 0. De Bilt half bew 27 0, Dcclcn cw bew 27 0, Eclde licht bew 24 0. Eindhoven onweer 28 0.1. Den Helder half bew 24 0, Luchth R'dam zw bew 27 0. Twente licht bew 26 0. Vlisstngcn zw bew 24 0. Zd Limburg zw bew 29 0. Aberdeen half bew 18 0. Athene niet ontv, Barcelona licht bew 24 0, Berlijn onbew 25 0. Bordeaux half bew 21 0.2, Brussel onweer 20 17. Frankfort geheel bew 28 0, Cenève zw bew 24 0. Helsinki zw bew 26 7. Innsbrück onweer 28 2. Kopenha gen onbew 20 0. Lissabon geh bew 19 2. Lo carno geh bew 26 I, Londen licht bew 21 0. Luxemburg zw bew. Madrid licht bew 28 0, Malaga onbew 33 0. Mallorca licht bew 30 0. MÜnchen rw bew 52 0. Nice zw bew 24 0. Oslo onbew 22 0. Parijs geh bew 26 8. Rome onbew 26 0. SpUt onbew 28 0. Stockholm onbew 24 9. Wenen onbew 23 0, ZUrlch zw bew 25 2, Ctsa blanca licht bew 25 0. Istsnboel niet ontv, La* Palmas onbew 19 0, New York regen, Tel Avlv zw bew 28 0. Tunis onbew 34 0. IIOOG WATER. 7 Juli: Vllsslngen le getij 10 28 - 2c getl) 23.02. Haringvliet a.d. Zee zijde 11.92. Rotterdam 0.06 - 13.02. Scheve- ninuen 11.35, IJmulden 12.04. Den Helder 9.01 - 15 33. Herllngen 5 38 - 18 19. Delfzijl 8 01 - 20.28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5