Bavinck en Emmen over Zuid-Afrika Classis stelt zich achter initiatief uit Veenendaal VVV I Trouw K wartet Echtpaar omgekomen door kolendampvergiftiging OPGEVEN VAN FAMILIEBERICHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN vandaag Beroepfngs- werk uw probleem Boekenetalage ook het onze TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 JILI 1972 Kerk Binnenland T2 K2 door prof. mr. dr. D. C. Mulder In de Zuid-Afrika-reeks van de uitgeverij Bekking zijn twee boekjes uitgekomen, één van de hand van dr. E. Emmen over "Het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika" en één onder de titel 'Een geheel an dere waardemeter', bestaande uit beschouwingen van wijlen professor J. H. Bavinck over Zuid-Afrika en over het rassenvraagstuk, bijeengebracht doo§ prof. dr. J. van den Berg. Hoewel het eerste boekje al vorig Jaar en het tweede pas onlangs ls versche nen. kan in deze bespreking de volg orde beter worden omgekeerd omdat Bavincks beschouwingen al vele Jaren geleden op schrift zijn gesteld. Zij beslaan een periode van 1952 tot 1960 Bavinck is in die jaren intensief met Zuid-Afrika en haar problemen bezig geweest en heeft ook verschillende reizen daarheen gemaakt. De lezer herkent verrast en ontroerd Bavincks fijne geest en milde stem. Hij wilde voor ieder openstaan en bij ieder de beste bedoelingen veronder stellen. Hij toont dan ook groot be grip voor de pnonne problemen waar voor Zuid-Afnka staat en bewogen heid met de Afrikaanders waarmee hij zich kerkelijk verwant voelde. Niettemin is de teneur van zijn be schouwingen dat hij de apartheid be slist afwijst. Eerst aarzeling Die beslistheid is in de loop der jaren toegenomen. Aanvankelijk aarzelt hij nog over wat de grote apartheid ge noemd pleegt te worden, dat wil zeg gen over de politiek van de Zuidafri- kaanse regering om bepaalde stukken van het land te reserveren voor de bantoestans. Daarachter lag de ge dachte van de dislocatie, het uit el kaar trekken van de blanken en de n iet-blanken en die van de eigensoor tige ontwikkeling van de verschillen de volksgroepen. Bavinck zag daar vanuit de achtergrond van zijn eigen ontmoeting met vreemde culturen in Indonesië aanvankelijk iets positiefs in. In 1954 vat hij een artikel samen met de stelling dat apartheid als stre ven om uiteindelijk te komen tot een gebiedsschciding tussen de zwarte en de blanke bevolkingsgroep niet op christelijke gronden veroordeeld hoeft te worden, maar zelfs aanbeveling verdient, (blz. 65). Toch heeft hij zelfs dan al grote aarzelingen. Hij beseft dat dislocatie in geen tientallen Jaren te verwerke lijken zal zijn. hij protesteert tegen een studie van prof. Strauss die vol gens Bavinck op ondeugdelijke gron den zelfs aan ontwikkelde Bantoes volwaardige politieke status ontzeggen wil. hij wijst erop dat eigensoortige ontwikkeling voor de niet-blanken De redactie behoudt tlch hel recht voer om ter opname la deie rubriek ontvangen mr- nl n:: uil In jen verkort weer te geven. BIJ puhiikalie wordt met de neem van do Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den Krionden aan dr heer Joh. C. Franeken. •rrrrUrli van de hoofdredactie vaa Trouw- Kwartel. Postbu* «5». Amsterdam. Gezinsnood Met verontwaardiging las ik het arti kel over de gezinsverzorging in Trouw/Kwartet van 14 juni. Dat er een personeelsstop is, wist ik, al kan ik het daar niet erg mee eens zijn. Maar dat staatssecretaris van CR me vrouw Van Veenendaal het nut van de gezinsverzorging niet inziet is mij duister. Want dit is niet door kinder dagverblijven of buren op te vangen. Denk bv. aan een gezin waarvan de moeder overspannen is, wie moet deze vrouw uit de put helpen cn stimule ren of afremmen wat het werk be treft? Dit mag men niet verwachten van een burvrouw. Er zijn nog veel meer gevallen waar beslist hulp in huis nodig is. Moeders met een her senschudding. bedlegerig vanwege een dreigende miskraam, kankerpatiënten, chronisch zieken, een gebroken arm of been enz. En heeft mevrouw Van Veenendaal er wel aan gedacht, dat wanneer een gezin enige tijd uit el kaar is, ze elkaar ontgroeien? Wat schiet het rijk ermee op. als het inplaats van de gezinsverzorging te subsidiëren, dit moet doen aan kin derdagverblijven en schoonmaakbe drijven? Het spijt me. maar die rede nering van mevrouw Van Veenendaal vind ik geheel onjuist Slledrecht mej. M. Wolters PTT-tarieven (2) De mededeling in het blad van 27 juni betreffende de PTT-tarieven beeft veel lezers geïrriteerd. De ver hogingen volgen elkaar steeds vlugger op In elk bedrijf wordt alvorens verhogingen worden bekend gemaakt gewikt en gewogen. Niet alzo bij de PTT. Ook in een staatsbedrijf is rege ren vooruitzien en zet men de Juiste man op de juiste plaats en maakt men geen mtsbruik van de klanten die er niets tegenover kunnen stellen. Het U derhalve veler wens dat deze De Rotterdammer Nieuwe Hoagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. laatste In uitzicht gestelde verhoging voorlopig opgeschort of ongedaan wordt gemaakt Amsterdam-Osdorp G. C. Koen Herhalen Al zij het dat zeer velen in den lande hun avonden doorbrengen in de ban van de beeldbuis, er zullen toch ook talrijke mensen zijn die op andere wijze zonder al die verstrooiings programma's de avonduren weten te vullen. Is het onredelijk als zij vragen: geen verhoging van de om roepbijdrage maar herhaling van al zulke programma's van de ene week in de volgende (of een latere) week. Behalve kostenbesparing heeft deze regeling het voordeel dat de liefheb bers niet een van die verstrooiings programma's behoeven te missen. Bo vendien zou er in de gezinnen geen geharrewar meer zijn over de keuze. Voor wie moet het eigenlijk: twee stations (en nog de radio) met voor velen ook nog uitwijkmogelijkheden naar Duitse stations1 Tel eens enige weken achtereen het wekelijks aantal van dit soort uitzendingen! Elke tv- radio-gids zou een enquête kunnen houden onder eigen abonnee's, met vermelding van het totaal jaarbedrag dat gemoeid is met de produktie en/of vertoning van al die program ma's. De laatste vraag zou kunnen luiden: bent u voor of tegen kijkgeld- verhoging? En de allerlaatste: kijkt u zwart? Amstelveen Vietnam Hierbij roep ik alle lezers, die met verdriet en afschuw de gang van za ken in Vietnam volgen, op tot pro test. Een protest binnen en van de kerken van Nederland tegen de mas sale vernietiging van Vietnam, omdat de vernietiging constant doorgaat en wel met de meest verfijnde bommen. Er is al een miljoen doden, vermink ten. een totaal vernietigd land. Moet dit alles de prijs zijn om een pro- Amerikaanse regering in Saigon te houden? Wie durft er nog over een bloedbad te spreken als de Amerika nen hun 'bescherming* opgeven en wegtrekken1 Dit bloedbad is immers al in zijn ergste vorm aanwezig. Het middel is vele malen erger gebleken dan de kwaal die het zei te bestrij den. Hoe wil het christendom ooit nog geloofwaardig zijn als het nu zijn mond houdt? Ik hoop dat we tot een groter protest komen en dat het niet blijft bij wanhopige gevoelens. De kerken van Nederland en van de hele wereld moeten in aktie komen tegen de vernietiging van Vietnam. Ieder een moet protesteren in zijn partij, kerk of in andere organisaties want we mogen en kunnen niet onberoerd blijven over de verwoesting van Viet nam. Baaru De vrouw beslist Tegenwoordig hoor je van allerlei kanten als het over abortus gaat dat de vrouw het voor het zeggen heeft. Het is de vrouw die beslist. En er komt geen man van die vrouwen die hierin ook wat te zeggen heeft Den ken de mannen du stil in een hoekje dat het beter is te zwijgen, dan te spreken? Je vraagt je af waarom ne men al die vrouwen een man. Ze weten toch waar ze voor komen te staan Baas over eigen buik. het is werkelijk een stom gedoe. Voorlich ting voor de jeugd gaat zo ver dat r meer bedorven wordt dan dat er Iets moois voor de dag komt. En dan zal het einde wel weer zijn, dat de ou ders de schuld krijgen. Alphen aan de Rijn J. van Zoest Doorlichten De laatste tijd verschijnen er berich ten in de krant over de aalmoezenier M van Winkel. De marineleiding zou bezwaar tegen zijn persoon hebben, mede in verband met zijn lidmaat schap PPR en CLASC en zijn afkeu rende houding tegen het racisme. Een griezelige zaak. Als dat allemaal waar is, wordt het dan niet de hoogste tijd. dat die marine-leiding eens wordt doorgelicht? Amsterdam J. W. v. d. Weg nooit kan betekenen dat hun bepaalde verworvenheden van de westerse cul tuur worden ontzegd, en vooral wijst hij erop dat de muur van de apart heid als praktische levenshouding ra- dikaal doorbroken moet worden. Men proeft uit zijn beschouwingen hoezeer Bavinck zich in de psychische nood van de niet-blanken heeft ingeleefd en hoe het hem tegen de borst heeft gestuit als blanken denigrerend over anders gekleurde medemensen denken en spreken. Bavinck, die zelf zozeer het vertrouwen van de Indonesiërs gewonnen had in de jaren van zijn zendingsarbeid, kon niet verdragen dat de apartheid als levenshouding alle vertrouwelijke omgang tussen beide rassen onmogelijk maakt. Veel kritischer In 1956 deed Bavinck een boekje over het rassenvraagstuk het licht zien. Hij staat daarin al veel kritischer tegeno ver de gedachte van de eigensoortig heid. Het is nu eenmaal een feit dat het westen zijn eigen cultuur in de hele wereld heeft verbreid en daar door bij jonge mensen van andere rassen het intense verlangen heeft gewekt om met het westen gelijkwaar dig te worden en om daartoe deel te krijgen aan westerse wetenschap. Als Prof. dr. J. H. Bavinck dan nu ineens blanke volken over eigensoortigheid gaan spreken en die aan andere rassen minzaam gaan aan bevelen, wekt dat het diepste wan trouwen. Die andere rassen kunnen daarin niet anders zien dan een po ging om hen in blijvende afhankelijk heid en minderwaardigheid te hou den. Nog wat later, in 1958, schrijft Ba vinck dat de idee van eigensoortig heid, zelfs als ze met de beste bedoe lingen voor mensen van het andere ras wordt nagestreefd, toch altijd drie bezwaren heeft: ten eerste beslist hier één partij over wat voor de andere partij het beste is; ten tweede moet elke cultuur in de wereld opgebouwd worden rondom het moderne weten schappelijke wereldbeeld en in plaats van eigensoortigheid zal er dus sprake zijn van nuanceringen binnen een overal dominerend patroon; en ten slotte spitsen de bezwaren zich toe op het verbod van gemengde huwelijken, daarvoor is geen enkele duidelijke schriftuurlijke grond aan te wijzen. Persoonlijke inzet In de jaren 1959 en 1960 concentreren Bavincks bezwaren zich vooral rond om de wet op de universiteiten, die ook op dat gebied apartheid wil door voeren: geen gekleurde studenten op blanke universiteiten, aparte universi teiten voor de niet-blanken en aan de laatste universiteiten zelfs nog weer aparte senaten van blanke en niet- blanke hoogleraren! Bavinck heeft met een persoonlijke inzet geprobeerd de regering van Zuid-Afrika van dit heilloze pad af te brengen. In Trouw van 9 mei 1959 wijst hij erop dat zo de laatste contactmogelijkheden wor den vernietigd en de laatste bruggen afgebroken En opnieuw pijnigt hem de vernedering die zo aan de Bantoe studenten en -docenten wordt aange daan. Inderdaad, ais men Bavincks geschrif ten uit die jaren leest en herleest zal men de conclusie moeten trekken dat apartheid in Zuid-Afrika niet een lou- tcr-culturele kwestie is, zoals zelfs nog weer kort geleden door sommigen beweerd is tijdens de debatten op de gereformeerde synode over het rassen probleem. Was het een kwestie van te groot verschil van cultuur om te kunnen samenleven, dan zou juist een gemeenschappelijk universitair leven de gelegenheid zijn om boven dat verschil uit te stijgen. Maar als men zelfs studenten en docenten van el kaar scheidt omdat hun huidskleur verschilt, dan is het duidelijk dat apartheid meer is dan een zaak van cultuur, dat het een zaak is van je reinste rasdiscriminatie. De ander Dr. E. Emmen wordt apart gesteld en apart gehou den louter en alleen omdat hij geen blanke is. Niet geluisterd Met milde stem heeft Bavinck tegen de apartheid geprotesteerd en opge roepen tot een houding van liefde, aandacht en waardering voor de an der. We moeten helaas vaststellen dat er naar deze edele stem niet geluis terd is. In 1953 meent Bavinck symptomen te kunnen constateren van een heel langzame en voorzichtige kentering. Maar de standpunten zijn sindsdien steeds meer verhard en aan de reeks van discriminerende wetten is de éne na de andere toegevoegd. Heeft het nog wel zin om op te roepen tot een dialoog met de blan ken in Zuid-Afrika in de hoop dat zij zullen terugkeren van de weg naar de definitieve scheiding der rassen en de definitieve verbittering van de niet- blanken? Er is gelukkig en teken van hoop: de oprichting en de activiteiten van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika onder leiding van ds. C. F. Beyers Naudé. Daarover schrijft dr. E. Em men in dat andere boekje dat in de Zuid-Afrika-reeks is verschenen. Het is een geschrift vol nuttige informatie geworden. Emmen zet de historische achtergrond van de Zuidafrikaanse si tuatie helder uiteen, vertelt hoe het Christelijk Instituut is ontstaan, wel ke activiteiten het ontplooit, welke kritiek erop gekomen is en hoe het zich daartegen verweerd heeft. Het boekje sluit af met een aantal nuttige bijlagen, onder andere met de treffen de Boodschap aan het volk van Zuid- Afnka. gepubliceerd door de Raad van Kerken (waarin de drie 'Boeren- kerken' geen zitting hebben). Chr. Instituut Het Christelijk Instituut verdient krachtig meeleven vanuit Nederland en daarom komt dr. Emmen's boekje goed van pas. Maar het is goed te bedenken dat de huidige leiding van de gereformeerde/hervormde kerken in Zuid-Afnka zich evenmin van het Christelijk Instituut iets aantrekt als ze vroeger naar Bavinck heeft geluis terd. In Nederland hoort men gere geld stemmen die aandringen op het bewaren van contact met die leiding en daarom op voorzichtighffa *met beslissingen die dat contact zouden kunnen bedreigen met het argument dat de weg van de dialoog met haar moet worden opengehouden. Men vraagt zich na het lezen van Bavinck en Emmen af. wat er van een derge- Salarisbevriezing voor 1973 Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De hele classis Amersfoort twintig predikan ten heeft zich gesteld achter een initiatief van de vijf gerefor meerde predikanten van Veenendaal waaronder twee emeriti om voor het jaar 1973 af te zien van elke trendmatige verhoging van hun pensioen of salaris. Zij hebben zich daartoe o.m. tot de deputaten voor financiën en organisatie gericht. Van een van de initiatiefnemers vernamen wij dat ook de classis Franeker 'met de zaak bezig' is. De Veenendaalse dominees menen 'dat om allerlei redenen een loon- en prijsmatiging een groot goed is dat met alle kracht dient te worden nage streefd en waarvoor zelfs, om 't grote woord te gebruiken, offers dienen te worden gebracht Als deze weg niet wordt ingeslagen dan zullen het steeds duurder wordende levensonder houd en de bittere om zich heen grijpende werkloosheid als loden las ten gaan drukken op de schouders van de financieel zwakken, onder jong en oud.' In hun toelichting zeggen de predi kanten voorts: 'Wij zijn ons ook be wust dat het financieel effect van onze vrijwillige loon- en pensioenbe vriezing voor 1973 niet erg groot zal zijn daar we niet bepaald in de topin komens zitten. Maar wij hopen wel op een groter zedelijk effect want wij bedoelen een klop op het geweten van onze medebrugers om niet langer de noodzakelijke "ersobering met het oog op onze nationale economie, de hulp aan de ontwikkelingslanden, de be strijding van de werkloosheid en van de milieuvervuiling, op de schouders van anderen te schuiven.' Wie weet... In een commentaar op het initiatief schrijft prof. dr. H. Ridderbos in het laatste nummer van het Gereformeerd Weekblad: 'En wie weet of de sneeuwbal niet verder zou rollen en of de veel hogere Pieten (in salaris wel te verstaan) zich dan ook niet eens zouden bedenken: de heren chi rurgen, internisten en tandartsen, die ook geen noodlijdend bestaan leiden als men de laatste berichten mag geloven, de heren directeuren van bedrijven, van wie men het alles niet zo precies weet, de heren uit de hoge ambtenarenwereld, de heren professo ren, van wie ik kan getuigen, dat het best wat minder kan enz., enz. ik doe maar een greep. En wie weet of dan misschien de heren vakbonds bestuurders ook het 'na U' niet lan ger als wachtwoord zouden gebruiken. Zij komen (terecht) op voor de min der bedeelden, maar krachtens de 'wet' van de de-nivellering en passant toch ook voor allen wier belangen zij behartigen en die heus wel een of meer of veel trapjes op deze minder bedeelden volgen en die met elkaar Bi toch wel het grootste deel van het iijke dialoog verwacht kan worden. Nederlands volksinkomen voor hun Wijlen Bavinck is de Afrikaanders rekening nemen. Ik zeg wie weet? En als dat dan allemaal gebeurd is, wie weet, wie weet, of dan ook alles wekelijks en dagelijks niet meer met groot begrip en grote mildheid tegemoet getreden, maar men heeft zich niet aan hem gestoord. De uit spraken van de gereformeerde oecu- menische synode te Lunteren in 1968 zijn m feite genegeerd, met name de uitspraak over de onjuistheid van het Problemen VerWaCllt verbod van gemengde huwelijken. En de moedige stem van het Christelijk Instituut (nu eens niet van vreemden COIïtrOlC Oü waarvan men altijd beweert dat ze de r situatie niet begrijpen maar van eigen n i i mensen) komt politiek en kerkelijk HOger Collegegeld steeds meer onder druk te staan. 0 Van Emmens boekje kan men leren waar onze sympathieën liggen moeten: bij de mensen van het Christelijk Instituut en bij anderen. Engels en Afrikaans sprekenden, die tegen de apartheid durven te getuigen. Van Bavincks beschouwingen kan men le ren zich in te leven in de nood van de ander en dan zich te bekeren van eigen hardheid en hoogmoed. Dat laatste zullen we dan niet alleen an deren ginds in Zuid-Afrika moeten aanzeggen maar ook zelf moeten leren in onze verhouding tot de nabije gediscrimineerde in eigen land. Prof. mr. dr. D. C. Mulder, hoogleraar in de geschiedenis en de fenomenolo gie der niet-christelljke godsdiensten aan de Vrije Universiteit te Amster dam, bespreekt: 'Het Christelijk Insti tuut In Zuid-Afrika' door dr. E. Em men. en: 'Een geheel andere waarde meter' door wijlen prof. dr. J. H. Bavinck. Deze boekjes van ruim hon derd pagina's kosten 8.90 per stuk en maken deel uit van de Zuid-Afrika- reeks van uitg. Bekking. Koninginne weg 227 te Amsterdam-Zuid. GRONINGEN De 81-jarige N. J. Sloot en zijn 80-jarige vrouw G. Sloot- Klokker zijn door koolmonoxydever gif ti ging om het leven gekomen. Ver moedelijk heeft mevrouw Sloot, voor dat zij naar bed ging, een ge.ser aangestoken die de hele nacht heeft gebrand. In het huisje was daardoor zoveel afvalgas ontstaan dat dit door kieren heen de slaapkamer van het echtpaar kon bereiken Van onze onderwijsredactie UTRECHT De universiteit van Utrecht verwacht dat de administra tieve organisatie van de inning van de collegegelden problemen zal gaan opleveren. Het zal, volgens de secreta ris van de Utrechtse universiteit, dr. H. Schamhardt, niet zo eenvoudig zijn een sluitende controle uit te oefenen. De universiteitsgebouwen zijn ver deeld over 160 vestigingsplaatsen in de stad; er zijn gewoon geen mensen genoeg om bij alle colleges, practica en werkgroepen na te gaan of de deelnemende studenten hun duizend gulden betaald hebben. Een mogelijk heid is na te gaan of de inschrijvin gen voor practica en werkgroepen cor responderen met de centrale inschrij ving, maar volgens de heer Scham hardt kan die controle niet waterdicht zijn. De universiteit van Amsterdam heeft al eerder verklaard niet van plan te zijn de controle op het hebben van een collegekaart te verscherpen. Per soneelsgebrek maakt het volgens de Amsterdamse universiteit onmogelijk iedereen te controleren. Andere universiteiten zien geen pro bleem in die controle. In Leiden, Groningen, aan de Vrije Universiteit en in Nijmegen verwacht men geen extra problemen. Er zijn zoveel admi nistratieve toestanden, waar een stu dent doorheen moet om bv. een beurs aan te vragen, examens en tentamens te doen, mee te kunnen doen met practica en werkgroepen, dat het bij na onmogelijk is volgens deze univer siteiten, dat een student zonder colle gekaart tussen de mazen van het net doorslipt. Extra personeel is volgens hen dan ook nauwelijks nodig. Elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten. die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van 7 tot 8.30 uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) gedu rende de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opgegeven worden. Deze advertenties kunnen echter niet in ons blad van de volgende dag worden geplaatst. Na bovenstaande tijdstippen kunnen geen advertenties meer wor den opgegeven. duurder behoeft te worden en het water van de prijzen weer gaat zakken en wij straks allen de zondvloed van de inflatie zullen overleven en uit de ark van de 'trendmatige verhoging* het opgedroogde aardrijk weer betre den. Wie weet!' Met alle lof voor het initiatief voegt prof. Ridderbos wel de vraag toe: 'Waarom moet het bij een stuk of wat dominees beginnen, misschien mag men zegen (zonder nu juist de Vee nendaalse dominees te bedoelen)in de donkerste contreien van het econo misch inzicht? Waarom gebeurt het niet en is het niet gebeurd daar waar men het nog veel beter weet, dat het gebeuren moet?' Vakbondsbestuurder In een commentaar hierop zei ons de heer J. Lanser, voorzitter van het CNV, dat initiatieven als deze wan neer ze op enige schaal weerklank vinden in de hogere inkomensgroe pen een beroep op de vakbondsleden inderdaad overtuigender zullen maken. Eerst dacht de heer Lanser dat prof. Ridderbos hem en zijn mede-vak bondsbestuurders toevoegde aan de lijst van beroepen met hoge inkomens en in dat gezelschap voelde hij zich toch niet zo thuis. Een bestuurder van een vakcentrale kan door statutai re beperkingen vandaag niet ve.l meer dan 35.000 gulden verdienen, dat is ongeveer de helft van een hoogleraarssalaris. Verderop in het commentaar van prof. Ridderbos bleek echter dat deze de vakbonds mensen niet als personen maar als leiders aansprak. Zo'n beroep op de vakbeweging krijgt zeker grond wan neer er in die andere inkomenscatego rieën op grote schaal zo'n bereidheid zou blijken. 'Ik vind het op zich een goede stap van die predikanten, ik hoop ook dat het de toon aangeeft voor de kerkelijke gemeenten, als we ons maar realiseren dat zulke dingen alleen een antwoord zijn op de korte termijnproblemen, die conjunctureel van aard zijn. Maar we zullen ook een antwoord moeten vinden voor de op lossing van die problemen die structu reel van aard zijn en waar we telkens weer op vastlopen.' ONTEVREDENHEID Er kan iets hypocriets zitten in de opmerking van ouders jegens hun kinderen die met matige cijfers thuis komen: je moet niet kijken naar jon gens en meisjes die nog lagere cijfers hebben maar naar hen die hogere cijfers hebben behaald. Afgezien van de vraag of ze daarmee hun kinderen werkelijk in alle gevallen I helpen kan de vraag gesteld worden of wij daarnaar zelf handelen. Men kan nog al eens vreemde reakties horen op onthullingen ten aanzien van allerlei wantoestanden in ons hoog geloofde vaderland. Ik denk nu alleen maar even aan wat de Werk groep Ziekenhuis aan het licht bracht en niet minder aan de uitvoerige reportage betreffende de behandeling van vlootaalmoezenier Van Winkel. De vreemde reakties waarop ik doel liggen in het vlak van: Waarom dat allemaal zo breeduit in de krant, je maakt er de mensen maar ontevreden mee! Merkwaardig, vroeger moest je zo nodig ontevreden blijven, want je j moest immers omhoog in de vaart van de strijd om het bestaan, maar later mag je niet meer ontevreden zijn. Telkens opnieuw blijken er toe standen te bestaan die wakkere men sen inspireren om op onderzoek uit te gaan. Wat er dan boven water komt is niet altijd even fris. maar wat is daar tegen? Integendeel wij hebben die wakkere mensen nodig. Voor je het weet is het weer gebeurd dat een bepaalde toestand is uitgegroeid tot een gevestigde, waaraan dan heel moeilijk nog te sleutelen valt. In het woord tevredenheid zit 'vrede'. Maar goede ontevredenheid is even zeer uit op die vrede. NED. HERV. KERK Beroepen: te 's Gravenzande (buiten, wijkgem.) L. Hoving te Gorkum. Aangenomen: naar Noord- en Zuid broek kand. J. G. Bos te Zuidbroek. Bedankt: voor Zetten-Andelst J. C. Schuurman te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen: te Duurswoude N. Berghuis kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Oude Pekela D. Land voorheen zendingspred. te Nigeria. Beroepbaar: N. Berghuis kand. te Duurswoude. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Ferwerd-Hallum te Grijpskerk-Niezijl, te Winschoten en te Alkmaar kand. C. Stam te Hooge- veen. BAPT. GEMEENTEN Bedankt: voor Enschede J. van Dam te Sneek. Brieven die niet zijn voorzien'van naam en adres kannen niet in behandcUng worden genomen. Gebelmhondlng Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels le worden Ingesloten. Adres: redacUe Trouw-Kwsrtet, postbus HS, Rotterdam. Vraag: Waar komt het woord barbe cue vandaan? Antwoord: Over de afleiding van dit typisch Amerikaanse woord kunnen we u niets vertellen. Er zijn zeven betekenissen: 1. een vuurpot met roos ter; 2. een heel groot rooster, zonder meer; 3. een op een rooster boven een houtvuur klaargemaakt (vlees) ge recht; 4. een in z'n geheel aan het spit gebraden groot dier; 5. een feest in de openlucht (of open haard) waarbij geroosterd vlees gegeten wordt (ook schaslik en saté) 6. een kraampje te vergelijken met onze pa tattentjes; 7. gelegenheid tot het dro gen van koffiebonen. Vraag: Hoeveel mag een lichtgewicht bokser wegen? Antwoord: Een lichtgewicht bokser (Bantamgewicht) moet blijven onder de 116 Engelse ponden (ruim 52'A kg), een Bantam is een klein, zeer vechtlustig soort krielkip. Vraag: Wat zijn de directe gevolgen van ondervoeding en hoe kan men slachtoffers daarvan opvangen en de ondervoeding bestrijden en voorko men? Antwoord: Als het slachtoffer niet sterft voor hulp geboden wordt, kan men de o.a. volgende verschijnselen constateren: Marasmus: volledige uit tering, gevolg van eiwitgebrek en to tale ondervoeding. Kwashiorkor: gevolg van langdurig eiwitgebrek bij kleine kinderen, meestal met dodelijke af loop; Xeroftalmie: blindheid veroor zaakt door tekort aan vitamine A. Men poogt de slachtoffers door toedie ning van de noodzakelijke voedings stoffen in het leven te houden en le helpen tot een duurzaam herstel, vooral eiwitten en calorie aanvullende middelen, waarbij uiteraard medische hulp niet ontbreken mag. Uw laatste vraag moeten we wel sa men vatten met: voorlichting op h^t gebied van landbouw, vee (pluimvee)- teelt en visserij. Het verhogen van het ontwikkelingspeil, waardoor deze voorlichting begrepen en in praktijk gebracht kan worden. Over de proble men in de ontwikkelingslanden wordt ook in onze krant vaak en veel ge schreven Dr. Werner Keiler: 'Want zij ontsta ken het licht', de geschiedenis van de Etrusken; uitgave La Riviere en Voor hoeve. Zwolle ƒ32.50. Met 'De bijbel heeft toch gelijk' heeft de Duitse, thans in Ascona wonende schrijver, grote faam gemaakt. Met dezelfde ijver als vyaarmede hij in dat boek alles bijeen bracht wat het histo risch gelijk van de bijibel kon bewij zen, wordt in dit nieuwe werk materi aal aangedragen voor de stelling dat niet Griekenland en Rome aan de wieg van onze beschaving stonden, maar de Etrusken. Dit mysterieuze volk met een oosterse taal woonde in Etrurië, het tegenwoordige Toscane. Florence, Bologna, Volterra en het ei land Elba zijn alle oude Etruskische nederzettingen. Athene was nog slechts een onbetekenend dorpje en Ronfe bestond nog niet toen de Etrus ken in het hart van Italië reeds een hoge cultuur hadden ontwikkeld. Moe rassen werden gedraineerd, enorme hoogoven bed rijven kwamen tot stand steden werden volgens een bestem mingsplan gebouwd, tegen milieu-ver- ontreiniging werden voorschriften uit gevaardigd en kunsten en wetenschap pen kwamen tot grote bloei. In de geschreven geschiedenis is de betekenis van de Etrusken eeuwen lang verzwegen of vergeten. Eerst de laatste eeuw brachten opgravingen en archeologische studies aan het licht hoeveel de Etrusken als voorlopers en leermeesters der Grieks-Romeinse be schaving voor het westen hebben be tekend. Anders dan de Romeinen, dankten de Etrusken hun wassende invloed alleen aan hun culturele voorsprong. Zonder oorlog of verovering, zonder onder werping of uitbuiting. Toen alle om ringende landen het tegen het Ro meinse veldheerschap moesten afleg gen. ging ook Etrurië ten onder. Maar zelfs tot het aanvaarden en voortzet ten van de Etruskische beschaving was Rome niet in staat. Zomin als het later bij machte was de Griekse be schaving werkelijk verder te brengen. En als in later eeuwen de renaissan ce begint, is het niet Rome of het Byzantium doch Florence, op Etruski sche bodem, waar de culturele weder geboorte plaats heeft Werner Keller is. anders dan de uit gever schijnt te willen suggereren, bepaald niet de eerste schrijver die zich de met mysteries verweven histo rie der Etrusken tot onderwerp heeft gekozen. Soms ook maakt de schrijver de indruk dat het hem er boven alles om begonnen is aan te tonen hoezeer de Etrusken superieur waren aan de Romeinen. Deze schijn van partijdig heid komt echter de leesbaarheid ten goede. Ook de lezer gaat zich bij het lot van deze lang-miskende pioniers der Europese beschaving betrokken voelen. Met geschiedkundige nauw keurigheid en artistieke verbeeldings kracht heeft Werner Keller een 2500 jaar oude historie tot een boeiend verhaal verwerkt. G.J.B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2