Fantoom-decors bepalen de scène van schaakduel eoeo Bankier stelt zich garant voor lonen Zaanse Scheepsbouw Utrechtse Surinamers krijgen Trefcentrum Verfrissend concert door jeugdorkest Bestuurswijziging in Holland Festival Goede circusnummers te zien in 'Carré' Mansholt heeft weinig verwachtingen van Europese topconferentie De Koster voegt twee defensie-staven samen Trimmen met vrolijke muziek ITT-bedrijven in ons land stellen extra-beveiliging in TROUW /KWARTET DONDERDAG 6 JULI 1972 Binnenland Kunst TA Kil REYKJAVIK Het eerste wat je aan IJsland opvalt, is natuurlijk dat de bomen er niet hoger dan u.n 5 paar decimeter zijn en dus de indruk wekken van uit hun kracht gegroeide mossoorten. Onmiddellijk mis je echter nog sterker de schaakborden, die toch overal langs de weg zouden moeten staan, in de étalages, op de koffietafeltjes. Ze zijn nergens te zien, er moet hier op dit schaakeiland een verbranding van borden en stukken zij n doorge- voerd, waarschijnlijk om vergrijpen te verhinderen tegen bepalingen, die el ke bezoeker van de match Spasski- Fischer moet ondertekenen: dat hij niet met een schaakspel in zijn zak de zaal betreedt, dat hij niet analyseert, i met zijn buurman over zetten spreekt of deze naar buiten doorgeeft. Het meebrengen van camera's is uiteraard helemaal verboden. De rechten zijn „exclusief aangekocht door film- en televisiemagnaat Fox van ABC voor „70.000 dollar. Het is één van de fantoom-décors, die de IJslandse scène bij deze grootste schaakmatch van de eeuw bepalen. Het enige niet-verbeurdverklaarde schaakbord, een uit lampen, stoelen, kubussen en blokken geïntegreerd schaakmeubel veel meer, op het podi um van een levenloze sporthal, alsme de de weersomstandigheid dat IJsland zijn reputatie gestand doet de oor sprong onzer depressies te zijn de coulissenbouwers hebben hun werk voortreffelijk gedaan. Kluizenaar In de nog ongepleisterde bungalow Vogalland nummer 11, eerste prijs in de IJslandse staatsloterij, -en, zolang er nog niet is getrokken, door de Reportage door Johan van Minnen voor VARA's actualiteitenru briek Achter het Nieuws in Reykjavik. regering Fischer als refugium ter be schikking gesteld, zit de Amerikaanse kluizenaar, afgeschermd door politiea genten, die ervoor in de modder staan. Op zijn weg direct van het vliegveld erheen waren de wegen af gezet en werd Fischer begeleid door een politie-escorte, wat volgens IJslan- ders zelfs bij bezoeken van staats hoofden doorgaans geen gebruik is. Zijn bungalow heeft Fischer sinds zijn aankomst niet verlaten. Hij wil ook niemand ontvangen, Spasski niet en dr. Euwe niet. Hij wandelt 's nachts een paar uurtjes, dat overigens op de poolcirkel in dit jaargetijde geheimzinniger klinkt dan het is, want het wordt hier niet donker. De IJslanders zeggen, dat - ze daardoor ook bijna geen criminaliteit bezitten (maar hoe hoog moet die dan in de winter niet stijgen). De schakers con cluderen echter, dat de keus van IJs land alleen al daarom feitelijk een misgreep is geweest, want wie kan er zich nu concentreren op een plaats, waar permanent een ochtendscheme ring hangt en niemand de slaap kan vatten. Een van de acteurs in dit schimmen spel is pater Lombardy, die als Willi am Lombardy twintig jaar geleden wereldkampioen jeugdschaken was en die nog altijd grootmeester is. Zo goed hij daar staat, stijve boord en in het zwart, journalisten bezwerend dat Spasski en Fischer toch beiden wel een goede inborst hebben, lijkt hij de door de kerk naar dit front afgevaar digde legeraalmoezenier. Maar pas op, Chesterton schrijft zijn scenario. Lom bardy onderzoekt, op welke misdaad hij de Russen kan vangen, hij is aanzienlijk meer dan de biechtvader van de Zevendedagadventist Robert Fischer, hij is meteen de verwarring voor de buitenwereld, want wie durft er bij het zien van Father Lombardy nog aan het boze te denken, zoals aan financiële machinaties? Het edele schaakspel moet weer mooi en gaaf en geestrijk worden, zegt Lonjbardy, alsof dit spel, waarbij het tenslotte om het kapen van eikaars stukken gaat op dit niveau niet altijd aan materialistische spelregels onder worpen is geweest. Alleen en dat is het verschil tot nu toe bewogen de wereldkampioenschappen zich bij voorkeur in de categorieën der pau pers. Polen tonen belangstel ling voor werf Van een onzer verslaggevers ZAANDAM De onslagen werknemers van de failliet verklaarde Zaanse Scheepsbouwmaatschappij in Zaandam krijgen hun laatste Joon en een afvloeiingsregeling. De financier van de ZSM, de ban kiersfirma Van Lanschot, heeft zich garant verklaard voor een be drag tot 450.000 gulden voor lonen en de afvloeiingsregeling. Geldzorgen Dit deelde de curator van de ZSM, mr. P. Heidinga, gistermiddag mee op een i bijeenkomst met ontslagen werkne mers van het bedrijf. Verder liet hij doorschemeren dat de werkgelegen- i heid op deze werf misschien niet verloren zal gaan. 'Er bestaan vage contacten met een 'groep van Poolse werven. Ze hebben belangstelling getoond deze werf in de toekomst te heropenen.' De heer I Heidinga zag weinig mogelijkheden de werf tot de eventuele komst van de Polen open te houden: 'Ik zie geen reële kans, wel een kans.' Het bankiershuis Van Lanschot uit Den Bosch heeft zich in een commu- hiqué verdedigd tegen de beschuldi ging van de Industriebond-NVV, als zou de bank zich niets aan het lot van de ZSM gelegen laten liggen. Van Lanschot heeft de afgelopen weken alle pogingen in het werk gesteld om de ZSM te redden, aldus het commu niqué. Afgelopen zaterdag en zondag is daarover intensief beraadslaagd. Na het mislukken van deze pogingen en ook het wegvallen van de laatste mo gelijkheid steun van de regering was het lot van de werf volgens Van Lanschot bezegeld. Van Lanschot heeft zich-bereid ver klaard onder 'bepaalde voorwaarden' een krediet te geven van 3,5 miljoen, ten einde n£e te werken aan de lopende orders. 'Van geen enkele an dere zijde is een dergelijk bewijs van positieve medewerking gebleken.' al dus het bankiershuis. Van Lanschot had v-ir het krediet als voorwaarde gesteld dat ook een andere financier, de Algemene Bank Nederland een krediet van 3,5 mil joen zou verstrekken. Met deze zeven miljoen aan krediet zouden de twee bij de ZSM op helling liggen schepen afgebouwd kunnen worden. De ABN weigerde echter een nieuw krediet waarop ook Van Lanschot zijn aanbod introk. Volgens de curator van de ZSM zou ook met deze miljoenen de werf waar schijnlijk niet te redden zijn geweest. Op de ZSM rust voorzichtig geschat een schuld van 23 miljoen maar het zou me niet verbazen als de werkelij ke schuld op dit moment zo'n dertig miljoen bedraagt, aldus gisteren mr. Heidinga. 'Nieuwe kredieten zouden 't faillissement waarschijnlijk alleen maar enkele maanden hebben uitge steld.' BONN (AFP) De Westduitse oppo sitieleider Rainer Barzel heeft gisteren opnieuw het aftreden van bondskanse lier Willy Brandt geëist. Hij meent, dat er duidelijke tegenstellingen bin nen het kabinet zijn, waarvan het ontslag van minister Schiller van eco nomische zaken en financiën een nieuw bewijs is. Het ontslag markeert vol gens Barzel het einde van een econo- mischen financieel beleid dat op een sociale raarkt-economie is gebaseerd. Nu Fischer echter zijn financiële be slommeringen heeft afgewikkeld, en Spasski ervan meeprofiteert, nu blij ken er twee onverwachtse gevolgen. Ten eerste is Spasski kennelijk zo geschrokken van het toch nog komen van Fischer, dat hij op dit ogenblik de match moreel nauwelijks aan kan. En ten tweede maken nu de IJslan ders zich geldzorgen, nadat ze per hoofd van de 200.0000 bevolking gere kend, een dollar de man hebben geïn vesteerd. Wanneer de wedstrijd wordt afgelast, de geldschieters niet betalen, ook de Britse bankier Jim Slater niet. die op het laatste moment nog een kwart miljoen ter beschikking stelde (maar alleen voor spelende scha kers') wanneer de televisierechten ook nog wegvallen, en de IJslanders zich wel aan hun financiële verplich tingen hadden gehouden, hoewel de toch al deficitaire en schamele begro ting nog eens een extra deuk oplopen, waar het eiland bij het wegblijven van de haringscholen nu al zoveel moeilijkheden heeft. Enkele vrouwen, geïnspireerd door vrolijke accordeonmuziek, waag den zich gisteren in Amsterdam op de 'woopy wip'. De kunst is op het plankje vooruit te komen, zonder dat de schijf die in het midden ligt eruit springt. Bovendien moet het een aardige trimoefening zijn. STRAATSBURG Dr. S. L. Mans- holt, voorzitter van de Europese com missie, is op een aantal punten erg pessimistisch over de resultaten van een eventuele Europese topconferen tie. 'Als we al twaalf jaar lang bezig zijn met een gemeenschappelijke land bouwpolitiek, vijftien jaar t e maken hebben met monetaire crises, hoe moeten we dan nu hoge verwachtin gen hebben van een Europees beleid inzake milieu, vervoer en ontwikke lingshulp. Er zijn niet eens speciaal Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Stichting Wiezijn Surinamers Utrecht (Welsuru) hoopt binnen twee maanden in Utrecht te kunnen beschikken over een centrum, waar Surinamers-in-moeilijkheden kunnen worden opgevangen. Tevens zullen in dit centrum eenkindercrêche en een recreatieruimte worden inge richt. De stichting heeft hiervoor van CRM een extra subsidie ontvangen. Dit heeft het bestuur van de stichting gistermiddag meegedeeld aan een de legatie van de 40 Surinamers, die dinsdag uit protest tegen de slechte sociale begeleiding van Surinamers in Nederland het stichtingskantoor had den bezet. Hun kritiek gold met name de moei lijkheden, die zij ondervinden bij het zoeken naar werk en woonruimte. De houding van hulpverlenende instan ties zou stroef zijn en werkgevers zouden geen enkele moeite doen de naar Nederland geëmigreerde rijksge noten te begeleiden. Ook klagen zij erover, dat zij in het Utrechtse uit gaansleven niet of nauwelijks welkom zijn. Volgens maatschappelijk werker F. Mijnals van de stichting die dinsdag al een gesprek had met de demon stranten. heeft de groep in grote trekken gelijk heeft. 'Ik vind de actie volkomen normaal. Het is goed, dat het grondvlak in beweging komt. Mis schien krijgen we daardoor meer armslag om de elementaire noden te lenigen. We hebben met een subsidie van 60.000 gulden geen speelruimte en te weinig facilieiten om te zorgen voor een goede begeleiding'. Met de extra-subsidie van CRM voor de inrichting van een ontmoetingscen trum hoopt de stichting nu althans een deel van de problemen te kunnen oplossen. personeel in elders vijkomende func ties tewerk gesteld zal worden. Maatregel van Haex ongedaan gemaakt Van onze Haagse redactie DEN HAAG De staven van de Chef Generale Staf en de Bevelheb ber Landstrijdkrachten in Den Haag zullen binnenkort worden sa mengevoegd. Minister De Koster heeft tot deze reorganisatie van de landmachttop besloten. De minister maakt hiermee feitelijk een maatregel van de andere, et vorige kabinet dienende, staatssecreta ris voor de landmacht Haex ongedaan. Deze heeft beide staven, waarvan de eerste beleidsvoorbereidend werkt en de andere met de uitvoering is belast gescheiden. De maatregel van de toen malige staatssecretaris heeft in de landmachttop nooit veel enthousiasme kunnen wegdragen. Minister De Koster heeft verklaard met deze her-organisatie vooruit te lopen op de ingrijpende herzieningen van de defensie-organisatie die op bais van het rapport van de commis sie-Van Rijckevorsel genomen zullen Worden. Naar wij vernemen is over deze vergaande reorganisatie overi gens nog geen enkele beslissing geno men. De heer De Koster wijst er op dat aijn maatregel de eerste is in een serie die past in het kader van de slom bepleite explnitatiebezuinigin- 8en. De samenvoeging van beide sta ven zal echter geen ontslagen ten Minister De Koster gevolge hebben, omdat het overtollige reorganisatie Horizontaai: 1 vruchtje, 4 wo nbdot, 7 plaats in Limburg, 8 Oriënt Ex press, 10 schaapkameel. 13 reeds. 14 deel van de bijbel, 16 vlaktemaat. 17 oogziekte. 19 vaartuig. 20 afk. van kanon. 21 kindergroet. 22 kloof. 24 voorzetsel, 26 nobel. 27 muzieknoot, 28 gebogen been Verticaal: 2 water in Utrecht, 3 ge bint, 4 meisjesnaam, 5 sportterm, 6 boom, 9 sierlijk, 11 telwoord. 12 bloei- wijze. 15 deel van een boom. 17 sneeuwschaats, 18 wijnmaat, 21 lid woord, 23 hogepriester te Silo, 25 spil van een wiel. 26 oude lengtemaat. OPLOSSING VAN GISTEREN: 1 aalt - laat, 2 stom -most, 3 pats - stap, 4 edel -leed. 5 raak -kaar, 6 gort - trog, 7 egel - leeg. ASPERGE. DEN HAAG Gelukkig is in het zilveren Holland Festival ook een stem gegeven aan de jeugd. Een verfrissende en welluidende stem, zoals gisteren in het Haagsche congresgebouw bleek, waar het nationaal jeugdorkest concerteer de. Dit ensemble werd in 1957 op gericht en bestaat uitam ateurs en vakstudenten. Veertien jaar lang had Nico Hermans de leiding, se dert vorig jaar is Heinz Friesen. solo-hoboïst van het Rotterdamse Philharmonisch Orkest, dirigent van dit jeugdorkest. Men mag aannemen, dat men het orkest in topconditie beluisterde. Niet vanwege de eer in dit festival te mogen concerteren, maar ook omdat men aan het einde van deze maand naar Zwitserland vertrekt om deel te nemen aan het vierde Internationale Festival voor Jeugdorkest. Een van de doelstellingen van het artistieke beleid is bij musicerende jongeren en bij het concertpubliek meer interesse te wekken voor muziek uit de twintigste eeuw. Bij voorkeur plaatst men minder bekende composi ties op het programma, waaronder altijd een eigentijds Nederlands werk. Het programma van dit festival-con cert was het overtuigende bewijs van deze doelstelling. In het jaar dat dit orkest werd opgericht schreef Ton de Leeuw zijn boeiend geïnstrumenteer de Mouvements Retrogrades. Het is een tiendelig werk voor groot-symfo nieorkest en een uitstekende test voor de kwaliteiten van he t N.J.O. Men kan niet anders dan grote bewonde ring hebben voor de wijze waarop HeinzFriesen deze verklanking heeft weten te realiseren. Geen moment van aarzeling, maar zekerheid en overtuiging spraken uit deze weerga ve. Men geloofde in deze muziek en in die geest ontstond een geïnspireer de vertolking. Eervol voor dirigent en orkestleden was de medewerking van de pianiste Hepzibah Menuhin. Deze voortreffelij ke musiciènne, zuster van violist Yehu- di. speelde het enige pianoconcert van Willem Pijper. Een grootste weerga ve, dankzij het spirituele, technisch gave en muzikaal imponerende spel van de soliste, doch zeker niet in de laatste plaats mede dank zij de ver bluffend perfecte begeleiding. Het en thousiaste applaus beloonde de pianis te met een Chopin-Prelude. Het concert werd geopend met de Canzoni van Gabrieli en op klinkende wijze werd het veelzijdige programma afgesloten met de Hary Janos-suite van Kodaly, het werk dat de honderd leden beschouwen als een uitdaging. Een uitdaging die zij onder deze be kwame leiding zeker aan kunnen! CTJ AMSTERDAM Mr. H. J. Reinink die 25 jaar voorzitter van het be stuur van het Holland Festival is geweest, treedt per 1 november af. Hij deelde dat zelf mede tijdens een persconferentie die woensdag in Amsterdam werd gehouden en waar ook een herstructurering van het gehele bestuur uit de doeken werd gedaan. Deze komt hier op neer dat samen stelling en vernieuwing niet langer door coöperatie van buiten af zal plaatsvinden. Zo zullen de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam elk twee leden voor het bestuur aanwijzen; dat behoeven niet per se wethouders of ambtenaren te zijn. Het Rijk, dat de meeste subsidie bijdraagt en dat tot nu toe met één man in het bestuur was vertegenwoordigd, zal voortaan drie plaatsen kunnen bezetten, dan is er nog voor de NTS en de NOS elk een bestuursplaats gereserveerd. Daar buiten kan het bestuur zo nodig nog worden aangevuld met enkele specia listen op muziek- en of theatergebied. Nieuw is ook dat de leden van het bestuur vier jaar zitting hebben wel ke periode éénmaal kan worden ver lengd. Als overgangsmaatregel blijven vier oude leden deel uitmaken van het bestuur. Het zijn drs. H. J. van Roijen, mr. M. Vrolijk, de heer H. J. R. G. Hartong en dr. J. Hulsker. De laatste zal voor een jaar het voorzit terschap waarnemen. Scheidende voorzitter Reinink zei, dat hij niet aftrad omdat misschien ver schillende mensen al gezegd hadden 'wat doet zo'n oude man nog in het daarop gerichte organen voor', aldus Mansholt gisteren in het Europees parlement te Straatsburg. Als voorbeel d van een mislukking, noemde hij de milieuconferentie in Stockholm. 'Wat daar is gebeurd, mag eigenlijk geen naam hebben. 'Wat ervan overblijft, is niet meer dan een studieclub voor vijf jaar', meent hij. Allereerst zullen we tot een politieke keuze moeten komen wat voor vere nigd Europa wij willen, dan pas zijn er resultaten te verwachten van een gemeenschappelijk Europees beleid, vervolgde hij. Over de topconferentie zei hij verder, dat de Europese com missie het beleid voorbereidende orgaan, dat het recht van initiatief heeft voor de onderwerpen, die de Europese raad van ministers behan delt voor de topconferentie met concrete beleidsvoorstellen zal komen. In verband daarmee vroeg hij het Europees parlement zich over zakert als ontwikkelingshulp zo sterk en po sitief mogelijk uit te spreken. Hij keerde zich tegen een eventueel uitstel van de topconferentie, omdat dit alleen maar een verschuiving van de beslissingen zou zijn. Het eerste wat wij nu moeten bereiken, is een stabilisatie op het gebied van de mo netaire en sociale situatie, vindt hij. Staatssecretaris Westerterp (buiten landse zaken) zei als waarnemend voorzitter van de commissie die de top voorbereidt, dat helemaal niet met zekerheid te zeggen is, of de topconferentie al dan niet doorgaat. Dat zal op 19 juli moeten blijken, als de ministers van buitenlandse zaken opnieuw in verband met de topconfe rentie in Luxemburg bijeenkomen. Ook de val van de Franse regering kan daarop van invloed zijn, meent hij. Overigens noemde hij uitstel van de topconferentie 'geen tragedie'. bestuur' (hij is 70), maar omdat hij zelf de laatste jaren al voelde dat hij niet van harte achter alles kon staan wat er aan vernieuwing in het Hol land Festival gaande was.' De afstand tussen mij en een bepaald deel van de muzikale cultuur zoals die zich ook in het Holland Festival manifesteert is te groot geworden', zei hij. Op een vraag of in de nieuwe be stuursstructuur ook inspraak van het personeel van het Holland Festival statutair was vastgelegd antwoordde hij dat hij nooit een onderneming had meegemaakt waar het bestuur zo weinig, en het personeel zo veel in spraak heeft als in het Holland Festi val. Mr. Den Daas, die nog drie jaar directeur van het festival blijft (tot ook hij 70 zal zijn) gaf enkele gege vens over het bezoek aan de diverse manifestaties van het festival dat in de 'risicodragende' evenementen nogal gering was geweest. Maar daarop was men wel voorbereid. Naarmate het aantal trefzekere elementen in het festival afneemt, moet men op een incidentele vermindering van de pu blieke belangstelling rekenen. In to taal werden 190 voorstellingen gege ven, waarvan er 146 in de grote steden en 44 in het spreidingsgebied. AMSTERDAM Voor de circus maand in Carré heeft Toni Bol- tini wat heel goede nummers in het programma weten te brengen. Om mee te beginnen, en omdat zij zo zeldzaam zijn: echt fijn grappige (Spaanse) clowns, Trio Moreno, van wie er een na mislukte operazang een Amerikaanse fauteuil wordt (dat kan bij clowns) die de andere het zitten goed gek maakt, en daarna worden die twee verliefde kanaries, die tiere lierend en gebarend een hele verlei dingsscène opvoeren die nagenoeg 'woordelijk' is te volgen. Prachtig geestig en dwaas gedaan, oorspronke lijk, en alleen al een reden om naar Carré te gaan voor ieder die van clowns houdt The Alvanos maken een mooi, stijlvol beheerst en soepel trapezenummer, met een dubbele salto van de vlieger en een passe van twee vliegers, met een salto, fluoriserend in het donker. Adembenemend, door de hoogte, zijn de Hamdy's op het strakke koord, waar zij wandelen (twee en drie men sen hoog) dansen, liggen, in en uit de spagaat komen, en één loopt zelfs op stelten. Een bijzonder innemende, frisse, vriendelijke, mooi geklede groep zijn de Bertini's, uit Tsjechoslo- wakije, die alles wat parterre-acroba ten en springplankartiesten soms ver tonen op hoge eenwielers verrichten, vlot en vrolijk alsof het niet zo moeilijk is. Mr. Swing, de Zweedse fakir, speelt, brandvrij blijkbaar, met vuur, blaast lange vlammen, doorboort armen, wangen en hals met lange pinnen en niet eens voorzichtig en gaat op stukgeslagen flessen liggen met twe man op zich. Hij doet er brullend tarzan-achtig bij. Verschillende men sen kunnen het niet aanzien. Smake lijk is het dan ook niet, maar het is, voor dit soort werk, wel bijzonder. Dan bouwen de 3 Juanito's die als 3 Gamby's ook met de perche werken (de lange paal op de een, waarin de ander dan voor allerlei toeren naar boven klimt) een paar uiterst verzorg de, knap uitgevoerde nummers op. Antoinette Boltini en haar hoge- schoolpaard Tafta beheersen verschil lende gangen, sierlijk uitgevoerd, maar de bonte nachtclubachtige uit monstering past slecht bij zo'n waar dig en klassiek nummer. Haar witte Lippizaners in de vrijheidsdressuur waren, op de première, te onstuimig. Alberto Althoff deed het beter met negen zwarte, Arabische volbloed- hengsten. Mr. Wallv werkt, druk bab belend, en vriendelijk met drie goed moedige gewillige olifanten. De chim pansees van mr. Frank, waarvan er een rolschaatst, zijn wel aardig, meer niet. De telkens verklede poedels van miss Raven lopen alleen maar op hun achterpootjes. Jongleur Mario kan er niet veel van. En dan is er nog een bescheiden 'Arabische' groep die pira mides bouwt en springt De gala-première, waarvan de recette bestemd was voor het fonds van foto- Fakir Kjell Swing in Carré journalisten, was niet de ideale gele genheid om dit programma te beoor delen. De trapeze-passe in het donker, de steltloper op het koord, hebben wij niet gezien, doordat het technisch nog niet klopte. De Hamdy's hadden de eigen apparatuur nog niet ontvan gen, misten hun net, cn sukkelden nogal met de longes (lijnen tegen het vallen). Het orkestje speelde blijkbaar voor het eerst. De jongens voor de manege waren niet ingewerkt. En de vele invallende 'spreekstalmeesters' voor het goede doel. hielden de voorstel ling ontzettend op, en haalden het ritme er uit. Swiebertje en Albert Mol zouden wel aardige clowns zijn. Simon van Collem heeft aanleg voor spreekstalmeester, Rita Corita is over al meeslepend, en Connie Vink met de Schellebellen zongen opgewekt, dat het circus zo fijn is, en dat is het, maar er waren nog wel tien sprekers. Zodat het programma uitliep tot aan half een. Dat alles zal bij de gewone voorstellingen niet gebeuren, en die worden daar dan beter van. Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN-DEN HAAG Voor de vestigingen van Standard Electric in Den Haag en Hoogeveen zijn extra veiligheidsmaatregelen getroffen in verband met vrees voor bomaanslagen door Arabische verzetslieden. De ex tra bewaking geldt ook voor de be drijven in België. In ons land werken bij Standard Electric 1500 mensen. Volgens de heer Prinsen, public rela- tionsfunktionaris van de hoofdvesti ging te Den Haag, is er voldoende aanleiding tot het nemen van afdoen de maatregelen. Men had namelijk via de pers en langs andere weg verno men dat de Palestijnse verzetsorgani satie 'de zwarte september brigade', plannen heeft om aanslagen te plegen op ITT-bedrijven in Nederland en België. Standard Electric is een Ne derlandse vestiging van ITT. ADVERTENTIE De radikale manier om op warme dagen het hoofd koel te houden. Denk u eens in: 25° Celsius. Bij zo'n temperatuur raken men sen snel geprikkeld. Zou een ver koelende Itho tafel- of statief- ventilator dan niet ideaal zijn? Nou dan! 8 Verschillende model len -vanaf fl. 45,-. Verkrijgbaar bij elektrowinkel en warenhuis. itho tafelventilatoren I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11