Verslaafden in centrum in 't Westland dichtbij Sosjale Joenit komt in de kou te staan eoeo Drug-beieid India-Pakistan Van Schaf felaar springt alsnog Astmakliniek toch dicht &L - TROUW/KWARTET DINSDAG 4 JULI 1972 De Nederlandse overheid staat al jaren op het min of meer verlichte stand- punt, dat de gebruiker van drugs moet ia- worden gezien als een patiënt, en niet '<h als een delinquent. Na daartoe vele e' malen te zijn aangespoord door instan- lies en deskundigen uit de sector van e- de geestelijke volksgezondheid, heeft de regering nu besloten, uit dit stand- li punt de consequenties te trekken. Het gebruik en het bezit van marihuana worden uit de sfeer van het misdrijf gehaald en tot een overtreding ge maakt. Geen gevangenisstraf dus meer voor de gebruiker van soft drugs, maar hoogstens een geldboete. Deze beleidswijziging maakt het moge lijk om verder te gaan op de weg van de sociaal-medische in plaats van straf rechtelijke aanpak. De gebruiker van soft drugs loopt niet langer het risico van vrijheidsbeneming met de daaraan verbonden brandmerking als misdadi ger cn het gedwongen verblijf in een crimineel milieu. Een ander al even gunstig aspect is, dat prioriteit kan worden gegeven aan de bestrijding van 1": de risico's van het gebruik van hard drugs. Het tot misdrijf verklaren van de illegale handel in amfetamine past geheel in dit streven. Of de regering met haar voorstel toe- djkomt aan de doelstelling van het drug beleid: 'Het leveren van een bijdrage 2riaan de preventie van het druggebruik 5,gals onderdeel van de totale welzijns- rfëzorg', moet nog blijken. Daarvoor is immers veel meer nodig dan het terug- brengen van het gebruik van soft drugs tot een overtreding. Dit baat weinig, als niet tevens doeltreffende voorlich- tr' ting en hulp worden geboden. Daarbij hoeft men niet alleen te denken aan de twee pet. drug-gebruikers die in psychi sche moeilijkheden raakt, maar even- zeer aan de tienduizenden die kalme- 7 ringsmiddelen gebruiken om hun pro- blemen beneden bewustzijnsniveau te houden, slaapmiddelen slikken om eni- al ge nachtrust te krijgen en pep-pillen om op dreef te komen. Bezien in het 'f" licht van het totale druggebruik is het probleem van de soft drugs slechts gering. Dat de regering vasthoudt aan het i misdrijfkarakter van de handel in drugs, is begrijpelijk. Dat neemt niet u: weg, dat het onderscheid tussen drug- >j bezit voor eigen gebruik en voor han- jj delsdoeleinden juridisch nog de nodige .moeilijkheden kan opleveren. Tussen handelstransacties en vriendendiensten Ijëstaat in de wereld van de drug- gebruiker niet altijd een duidelijk ver- i) schil; het zal in de praktijk uitermate r| moeilijk zijn om uit te maken, waar 'J de grens tussen dienstverlening en commercie ligt. Bestrijding van de drug-handel en strafbaarstelling daar van blijven echter alleen al noodzake- 0 lijk, om de internationale narcoticahan- 5 del buiten onze landsgrenzen te hou den. Zou dit niet mogelijk zijn, dan loopt de overheid het gevaar, met een beleid dat op de-crirainalisering gericht is, het tegendeel te bereiken. Toch nog onverwachts hebben premier Gandhi van India en de Pakistaanse president Bhoetto de topconferentie in Simla afgesloten met de ondertekening van een akkoord. Met dit gebaar heb ben ze grond gegeven aan de hoop, dat hun landen geleidelijk aan rijp worden voor het inzicht, dat oorlogvoeren zelfs geen uiterste middel mag zijn om de betrekkingen tussen buurstaten te re- gelen. Het moet vooral deze hoop zijn ge weest en niet zozeer de inhoud van de overeenkomst zelf die functiona- rissen van de twee landen inspireerde tot de uitlating, dat het akkoord 'een 1 duurzame vrede bewerkstelligt'. Want het akkoord zelf behelst weinig meer dan een bekrachtiging van het bestand dat een eind maakte aan de jongste oorlog. Het laat de voornaamste twist appels, die ten dele al 25 jaar lang de relatie tussen India en Pakistan vergif tigen, onaangeroerd. Wat gebeurt er met Kasjmir? Welk lot is de 93.000 Pakistaanse krijgsgevange nen beschoren, die in India geïnter neerd zijn? Het zijn vragen, die in het akkoord niet worden beantwoord, al stelt het wel besprekingen erover in het vooruitzicht. Uit dit overleg zal pas blijken, in hoeverre het India en Paki stan ernst is met de nu geproclameerde 'bereidheid, geschillen door tweezijdige onderhandelingen op te lossen'. Wat de komende besprekingen extra moeilijk maakt, is. dat ze slechts in schijn tweezijdige, maar in feite drie hoeksonderhandelingen zijn. Ook de regering van Bangladesj is er immers bij betrokken, al was het alleen maar omdat India de repatriëring van de geïnterneerde Pakistani's afhankelijk heeft gesteld van haar toestemming. Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat die toestemming voor alle 93.000 geïn terneerden zal worden gegeven. Nog in de afgelopen dagen heeft sjeik Mocdji- bocr Rachman herhaald, dat sommigen van hen moeten worden berecht als oorlogsmisdadigers. In dit opzicht zou de regering van Bangladesj zich niet door de besluiten van 'welke conferentie dan ook' laten beïnvloeden. Als India er niet in slaagt, sjeik Moedjih tot andere gedachten, althans tot andere uitspraken, te brengen, valt er van het verdere overleg met Pakistan niet veel te verwachten Resultaten in 'traditionele klinieken' zijn zeer slecht door KEES DE LEEUW LÜOSDUINEN Midden in de glazen wereld van het Westland staat op het land, waar, als de wind uit de goede hoek komt, het leven nog behoorlijk goed is, een oude boerderij, waar geprobeerd wordt aan hard drugs verslaafde jongeren van hun verslaving af te helpen. Op deze 'afkickboerderij', zoals de vakterm luidt, aan de uiterste rand van Den Haag bij Loosduinen, verblij ven momenteel één meisje en vijf jongens, die allen uit vrije wil en bewust naar de Emiliehoeve zijn ge komen om zich daar op een alterna tieve manier te laten behandelen. Al ternatief in di" zin, dat op de Emilie hoeve geëxperimenteerd wordt met het behandelen van jeugdige druggebrui kers in een therapeutische gemeen schap. Getracht wordt een alternatief te vinden voor de klinische behande ling van drugpatiënten, dat beter vol doet dan de behandeling, die totdus- ver plaats vindt in de gewone psychia trische ziekenhuizen, en enkele gespe cialiseerde klinieken voor verslavings- ziekten. Leider van dit project, dat zich nog duidelijk in een experimentele fase bevindt, is de psychiater Martin Koovman. De afkickboerderij, een ini tiatief van dr. J. A. Schipper, de geneesheer-directeur van het psychia trisch ziekenhuis Bloemendaal, is ge baseerd op ervaringen op dit gebied in Amerika, waar men ertoe is over gegaan jeugdige druggebruikers groepsgewijs te behandelen in een huis apart en waarbij ex-verslaafden in de staf fcijn opgenomen. Met deze therapie zijn goede resultaten be haald, dat wil zggen in ieder geval betere dan in de gebruikelijke versla vingsklinieken. Hoewel over de uiteindelijke resulta ten van de behandeling op deze wijze geen goede 'follow-up'-gegevens in Ne derland bestaan, is de algemene in druk, dat het merendeel van de patiën ten, die opgenomen zijn geweest in een kliniek na enige tijd weer terug vallen in het druggebruik. In de Ver enigde Staten zijn wel 'follow-up' stu dies verricht. Hierbij bleek, dat het resultaat van vrijwillige opname in verslavingsklinieken zelfs slechter was dan het resultaat van een langdurige gevangenisstraf. Grondruil Martin Kooyman: 'bij het Consultatie bureau voor alcoholisme in Den Haag bestonden al geruime tijd plannen om een behandelingscentrum voor jeugdi ge drugpatiënten op te richten, maar het gebouw bleek niet geschikt om daar iets te realiseren. De staf was te klein en de ruimte te beperkt'. Via een grondruil met de gemeente Den Haag in verband met uitbreidings plannen kreeg 'Bloemendaal' echter de beschikking over een stuk land met daarop de Emiliehoeve. Dr. Schipper heeft toen het plan geopperd om daarin in samenwerking met het consultatiebureau het behandelings centrum te vestigen en zo is men begin februari van dit jaar begonnen met de behandeling van tien spuiters op de Emiliehoeve', aldus dokter Kooyman. De gemeente Den Haag heeft de eerste opzet van het project gesubsidieerd. De staf van de boerderij bestaat uit groepsleiders, arbeids- en creatieve therapeuten, een parttime sportleider, een parttime verpleger, een muziek- therapeut, een psycholoog en een psychiater (Martin Kooyman). Deze professionele behandelingswijze van jeugdige hard-drugs-verslaafden is nieuw in Nederland, zeker in deze opzet. Het opvangcentrum De Laurier heeft nog een dependance in Fries land en ook in de Noord-Oost-Polder heeft (of had) een goedwillende vrouw een centrum, terwijl er verder nog boerderijen voor druggebruikers zijn van Tot Heil des Volks en van de Pinksterbewèging. Hier echter komen vaak de minder ernstige gevallen en bovendien probeert men daar om via het geloof de jongeren eraf te helpen. Wat professionele aanpak betreft is de Emiliehoeve de enige in Neder land, maar in bijvoorbeeld Amerika, Engeland, Denemarken en Zwitser land wordt al enkele jaren geëxperi menteerd met dergelijke boerderijen. Relaties Martin Kooyman: 'bij de opzet van dit project zijn we gaan uitzoeken, hoe gebruikers, die niet zonder hulp van drugs willen of kunnen afblijven, te helpen zijn. Het doel is echter deze jongeren niet alleen te helpen, maar ook om te komen tot een resocialisa tie'. De groep wordt hiertoe behan deld met gerichte arbeidstherapie, naast groepstherapie en creatieve the- 'Pas ingezaaid' staat er op een bordje voor de Emiliehoeve. Een mis schien ongewild symbolische aanduiding voor het experiment, dat hier wordt uitgevoerd. rapie. Op de Emiliehoeve is in totaal plaats voor tien mensen. Er wordt geselecteerd via het consultatiebu reau, waar dokter Kooyman wekelijks spreekuur houdt. Bij die selectie wor den vooral ook goed de beweegrede nen, waarom iemand behandeld wil worden, onderzocht. De eerste groep van tien jongeren heeft op twee na inmiddels de afkick boerderij verlaten. Aanvankelijk dacht men het beste te kunnen werken in een therapeutische gemeenschap, waarbij iedereen inspraak heeft en alles, wat gebeurt, in de groep wordt besproken. 'Daarvan zijn we wel enigszins teruggekomen', vertelt Kooyman, 'omdat wel erg veel plan nen naar voren werden gebracht, maar er in feite nooit iets van de grond kwam. Deze jongeren hebben ook nooit geleerd structuur in hun leven aan te brengen'. In de groeps therapie, zoals die nu wordt toege past, gaat het erom. dat de groepsle den alles samen ondernemen om hun individualistische leefwijze te door breken. Ze moeten weer leren relaties met anderen aan te gaan en contacten te leggen. 'De meeste gebruikers, die verslaafd zijn aan speed (wekaminen), hebben contactstoornissen', aldus psychiater Kooyman. Je zit met al lemaal individualisten, die alleen met zichzelf bezig zijn. Men moet het relatiebegrip opnieuw leren hanteren Het gaat om het samen bezig zijn. Vandaar ook het groepswerk'. Phoenix-huis Martin Kooyman: 'de behandeling op de Emiliehoeve wordt als geëindigd Arrest Hoge Raad zal als bom inslaan Van een medewerker DEN 1IAAG Het arrest van de Hoge Raad van gisteren zal wel als een bom inslaan. Er waren twee interessensferende hulpverleners en de stra freelitjuristen. De hulpverleners stonden voor de vraag: Moet een instelling van hulpverlening direct medewerking verlenen aan de justitie bij de op sporing van een weggelopen kind dat bij die instelling om hulp is komen aankloppen? De juridische wereld was benieuwd naar de ontwikkeling van de rechtspraak op het punt, hoe iemand straffeloos kan blijven wanneer hij dit verdient. Hoewel hij de woorden van de wet overtreedt, terwijl hij niet of nauwelijks een beroep kan doen op een wette lijke strafuitsluitingsgrond. gerechtshof (dat is de naam van de openbare aanklager daar) stelde be roep in cassatie bij de Hoge Raadin. De Haagse rechtbank had de verdach te vrijuit laten gaan, omdat deze vond dat de verdachte met een redelijk middel een redelijk doel had nage streefd. Dat was namelijk adequate hulpverlening waartoe als middel een mogelijke misleiding van de politie was gebruikt. De politie was immers van hogerhand gedwongen navraag naar de verblijf plaats van een weggelopen kind te doen bij de Sosjale Joenit. hoewel er een vage afspraak tussen politie en Sosjale Joenit was, dat eerst gezorgd werd voor enige dagen rust in een betrouwbaar onderkomen in dit geval een klooster. De verdachte had hier naar toe opgebeld, dat de politie in aantocht was. De heersende opinie binnen het maat schappelijk werk is. dat vóór alles een periode van stabilisering nodig is, wanneer een kind is weggelopen. De Sosjale Joenit bracht deze opinie in praktijk. Het Haagse Hof vond daar entegen, dat het middel niet deugde, ondanks waardering voor het doel. Maar ook het Hof liet de verdachte vrijuit gaan. Het middd was onrede lijk, objectief gezien wederrechtelijk, maar de verdachte mocht menen dat het middel wèl redelijk was. Het Hof gaf daarmee andere hulpverleners een raad: deze manier van doen wordt de volgende keer niet meer geëxcuseerd, alleen deze keer wel, want de ver dachte wist niet, dat dit niet mocht en daar valt hem geen verwijt van te maken. Het grote verschil in beteke nis tussen het vonnis van de recht bank en het Arrest van het Hof is, dat het vonnis een precedent vormt, terwijl het Arrest geen toekomstper spectief biedt aan hulpverleners die in de situatie van de verdachte verke ren. Het ministerie van CRM -iet r.ok weten, dat adequate hulpverlening niet inhoudt dat een weggelopen kind meteen naar de ouders teruggebracht wordt. Zo ook de staatssecretaris van justitie Cassatie De advocaat-generaal bij het Haagse Hij vond dat een hulpverlener alleen dan geen strafbaar feit zou plegen, als hijzelf een wettelijk recht of bevoegd heid had om het kind een tijdje voor de politie verborgen te houden of als het kind zelf een recht zou bezitten op die hulp die in dit geval was gegeven. Voor de advocaat-generaal prevaleerden de rechtrr der ouders. Misschien dat erkende hulpverlenings instanties. die wettelijke grondslag voor hun handelen hebben, die rech ten enigszins kunnen inperken, maar voor een alternatieve hulpverlening geldt dit zeker niet. De advocaat van verdachte bepleitte daarentegen eenzelfde oplossing als door de rechtbank was gegeven: hij achtte het middel niet onredelijk in vergelijking met het doel. Hoe maat schappelijk wenselijker het doel, h e minder redelijk het middel mag zijn. De strafbepaling waar het ten proces- se om gaat. is door de wetgever van 1886 bedoeld als vergrijp tegen het gezag, dat over de minderjarige is gesteld In de loop der tijd zijn er heel wat inbreuken op de rechten van dit (ouderlijk) gezag ontstaan. Er langzamerhand een hele herwaarde ring van de rechten van het kind aan de gang. Het hoofdbezwaar tegen het Arrest van de Hoge Raad is dan ook de miskenning van de eigenheid van het kind zelf, dat in we/en de sterkste inperking van de rechten van de ou ders is. Om zeep Het verwijt van eigenmachtig optre den gaat dan ook niet .op: het is het kind. dat bij de Alternatieve Sosjale Joenit aanklopt om hul0, nadat het uit een probleemsituatie is weggelo pen. Wat de verdachte deed was ook allerminst aanmatigend: het kind een vertrouwd onderdak geven en tot rust laten komen. Als er ergens een ver wijt te maken valt. dan is het het eigengereid optreden van het open baar ministerie om coüte que ooüte dat kind terug te krijgen. Wijzere mensen van de kinderpolitie laten de pro bleemsituatie even betijen. Waar de Hoge Raad voor kiest is: onderdruk king van de conflicten tussen ouders en kind in plaats van oplossing die conflicten. Om dit te kunnen rechtvaardigen neemt de Hoge Raad toevlucht tot puur legalisme: Wat staat er in de wet en wat beoogde de wetgever van 1886 te beschermen? 'De nasporingen van de politie strek ken ertoe om degenen die bij de vet met de behartiging van de belangen van de minderjarige zijn belast, in staat te stellen die taak uit te voeren', aldus de Hoge Raad. Dat er situaties kunnen zijn. dat een kind liever zijn eigen belangen behartigt of in handt i stelt van een ander, klinkt hier ner gens in door. Het is natuurlijk ook niet zo, dat de justitie zich meteen voor het karretje der ouders laat spannen om het kind franco thuis te bezorgen. Wanneer dat dan in concre- to wel gebeurt Is, <Un is het enige dat van de justitie gezegd kan wor den. dat deze legaal handelt, .naar dat is met automatisch juist handelen. Hulpverleners, ook alternatieve, mis schien wel zonder diploma, kunnen het wel eens bij het rechte einde hebben, maar die discussie wordt in dit arrest om zeep geholpen Het Amsterdamse gerechtshof moet nu tot een veroordeling komen, terza ke van een misdrijf. We leven in een interessant land, waar de overheid subsidies geeft aan hulpverlenende in stanties, waar mensen werken die van het plegen van misdrijven hun alom gewaardeerd beroep maken. Of zijn de meeste hulpverlenes aan weggelopen kinderen nét iets zorgvuldiger bij het te woord staan van de politie? Im mers, géén verdachte is tot antwoor den verplicht. Misschienwordt er ge dreigd met arrestatie en voorlopige hechtenis: door te zwijgen als ver dachte kun je het misdrijf van deze hulpverlener niet begaan. beschouwd als de jongeren, die behan deld zijn, weer een plaatsje in de maatschappij hebben gevonden, dat, ze zelf als positief en-aren. De mogebUk- heid is natuurlijk niet uitgeslotfen, dat ze de groep, waarin ze ongfyeer een half jaar hebben geleefd, 'gaan missen. Ze hebben echter dan geleerd om iets samen met een groep of anderen te doen. Bovendien volgt er nog nazorg en begeleiding via het spreekuur op het consultatiebureau, waaraan ik eveneens verbonden ben. Mijn ideaal is eigenlijk een Phoenix- huis daarvoor in de stad, waar de ex- spuiters in kunnen trekken, zodat ze elkaar als groep nog hebben. Dergelij ke huizen bestaan ook voor mensen, die aan alcohol verslaafd zijn geweest, maar dat zal voorlopig nog wel toe komstmuziek blijven. De behandeling is er in ieder geval op gericht, dat een ex-verslaafde tegen een stootje kan. Een systeem als dit is niet geschikt voor iedereen. Het is vooral bedoeld voor mensen, die meestal langer dan vijf jaar spuiten en voor zichzelf hebben uitgemaakt, dat ze eraf willen. We zijn begonnen met een vrij ern stig verslaafde groep jongens, die al lemaal hadden gespoten. Vooral weka minen. Een enkeling had opium ge bruikt Van die groep uit februari zijn er nu nog twee over. Een aantal is erg kort hier geweest. Ze konden het toch niet uithouden'. Waarschijnlijk is het nooit gebeurd. Jan van Schaf felaar is net ro min van de Barnevelder toren gesprongen als de Wolf Roodkapje en haar oma heeft verorberd of Asterix met de tover drank van druïde Panoramix achter de kiezen een legertje Romeinen ver slagen. En daarom wordt het hoogtijd dat dit zowat vijf eeuwen oude hel- denverzinscl eindelijk eens wordt waargemaakt, vinden ze in Bameveld. Tot driemaal toe zal Jan van Schèf- felaar daarom tijdens de Oudveluwse f eest-donder dagen echt van de middel eeuwse toren midden in het dorp springen. Nou ja. echtDie toren is 54 meter hoog en daar kom je niet zonder ongelukken naar beneden, al thans niet langs de buitehkant. Een vrijwilliger heeft zich An ook niet gemeld en daarom heetófonen er één gemaakt. y De overlevering wil dat Jan, een krijge. in dienst van. David van Bour- gondië. in 1482 met een stel ruiters Bameveld innam, tijaar hij juichte te vroeg: tegenpartijders uit het naburi ge Amersfoort en Nijkerk belegerden de kippenvesting en Van Schaffelaar en zijn volgelingen moesten zich in de kerk terugtrekken, die prompt omsin geld werdI- Ze mochten er wel weer uit, vutmr alleen in ruil voor het leven, van hun aanvoerder. En zo, aldu&sjiog steeds de legende, sprong de, krijgshaftige van de toren, een -zeeziek De complete bemanning van een Brits jacht was zo beroerd en misselijk van de deinende zee geworden, dat nie mand zich meer in staat voelde het schip fatsoenlijk te besturen. Omdat het voor de kust bij Bakkum aan de grond dreigde te lopen, schoten zo vuurpijlen af in de hoop dat de kustwacht zou komen helpen. En die kwam. De reddingboot Prins Hendrik snelde toe en sleepte het schip met z'n zeezieke bemanning de haven van IJmuiden binnen. Het jacht heette 'Nature girl'. Dat komt er van als je met zo'n vrouw op jacht gaat. Subcultuur Het vestigen van een behandelings centrum voor verslaafden aan hard drugs in een boerderij op het platte land past helemaal in de 'hippie'- filosofie van de laatste jaren. Immers steeds meer alternatieve jongeren ont vluchten de subcultuur van de grote stad om 'stil' te gaan leven in de provincie. In Drente, Brabant of Friesland wordt dan een oud boerde rijtje gekocht om daar in commune- vjrband verder te leven, waarbij men in zijn onderhoud voorziet door kaarsen of schoenen te maken, het land te bewerken en onbespoten groenten te kweken. 'Als ze van de Emiliehoeve weglopen', zegt dokter Kooyman, 'staan ze buiten cn ver van dc subcultuur. Bij een centrum in de stad bestaat altijd de mogelijkheid, dat ze weer in aanra king komen met handelaren en drug gebruikers'. Van onze Haagse redactie, DEN HAAG De astmakliniek Eugenia in Davos gaat definitief dicht. Het bestuur van de kliniek heeft dit gistermorgen in een ra dioprogramma bekend gemaakt. De voornaamste overweging voor dit besluit is de prognose, dat uiteinde lijk slechts tien patiënten per jaar in behandeling zullen worden genomen. De kliniek zou eerst rendabel kunnen draaien bij een bezetting van 100 patiënten per jaar. Financiële redenen hebben echter niet de doorslag gege ven. Zwaarder woog het feit dat steeds meer astmapatiënten in Neder land kunnen en ook worden, behan deld. Minister Stuyt (volksgezondheid) zei in hetzelfde programma dat de rege ring zich bij het besluit neer zal moeten leggen Dc enige mogelijkheid zou zijn om de kliniek over te nemen, maar daar kan volgens de minister geen sprake van zijn om de eenvoudi ge reden dat daarvoor het geld niet is. De minister bleek nogal onder de indruk van de prognose van tien patiënten per jaar. Hij zag niet in hoe daarin, op grond van een ander plaat singsbeleid, verandering zou moeten worden gebracht. Enkele weken gele den had de minister juist het plaat singsbeleid aangegrepen als een moge lijkheid om de kliniek toch nog te kunnen redden. Het bestuur van Eugenia, het astma fonds en besturen van Nederlandse klinieken hebben toen op zijn verzoek alsnog overleg gepleegd. Dit overleg resulteerde echter in de bovenge noemde prognose. Een door de minis ter voorgesteld opschortings-besluit heeft daarom volgens het bestuur van Eugenia geen enkele zin. In het radioprogramma wees de mi nister er nog op dat Eugenia jaren- lang goed werk heeft verricht. De dreigende tekorten en de vooruitzich ten maken voortzetting daarvan ech ter niet mogelijk. Hij wees er op dat Frankrijk en Engeland ook geen ast makliniek in het hooggebergte heb ben. Het heeft volgens de minister ook weinig zin, meer patiënten naar Davos te sturen dan strikt genomen noodzakelijk is. Pasar De Haagse Pasar Malam is gelukkig zonder brokken geëindigd. Bijna waren de laatsten van de tach tigduizend bezoekers er ooggetuige van geweest hoe een python van slan genbezweerder Aga Willas zijn baas wurgde, maar het dier besefte kenne lijk dat Willas nog altijd de baas was en hield bijtijds op, zodat iedereen die mét Willas de adem inhield die laatste avond toch nog vrolijk naar huis kon Maspati In Suriname hebben de Creolen weer herdacht dat in 1863 de slavernij is afgeschaft. Die jaarlijkse maspati-dei is to't nationale feestdag uitgegroeid, die vooral in Paramaribo uitbundig wordt (mee-) gevierd door vrijwel alle bevolkings groepen. De kotomissies trokken weer hun kleurige koto's aan, de jongeren hun mini' of broekpakkoto's, maar ondanks de optocht met Chinese dra ken en Indonesische gamelans waren het de kleintjes, die in hun kleuterko- to's de show stalen Vierdaagse De vierdaagse-geluiden zijn in deze tijd niet van de lucht, zeker niet voor de ongeveer 800 (1/3 meer dan vorig jaar) deelnemers aan de Laurarit, de fietsvierdaagse, die met beide wielen stevig op de grond staan. Aan deze rit, die bijna deze hele week in beslag neemt, doen ook 30 leden van de Engelse Cyclists Touring Club mee, de oudste rijwielclub ter wereld Ex plosie Wie een ware bevolkingsex plosie van dichtbij wil zien, moet zich naar Ouwehands Dierenpark spoeden. Daar krioelt het in de tropische afde ling van het aquarium van prille zeepaardjes, nog erg klein, maar met de krul al in de staartjes. Hun vaders hebben ze kort geleden uit de broed- zakken niet te verwarren met broekzakken geworpen Horizontaal: 1. uitkiezend, 2. bloed huis, voorvoegsel, aanwijzend voor- naamw. 3. teken dat in dc psalmen voorkomt, ontkenning, sine dubio (afk.). 4. vlug slijtend, honingdrank. 5. stuk bouwland, hemellichaam. 6. radkrans, vreemde munt. 7. vreemde, verfbordje van de kunstschilder. 8. werktuig van de goudsmit. het ver bod, Chinese lengtemaat. 9. krijgskun- dc. Verticaal: 1. Ni-Amer. laurierboom. 2. nobel, vaste koper in een winkel. 3. deel van het oor, eekhoorn (gew. afk. van kroon. 4. tijdrekening, tel woord, schortje. 5. munt. vreemde munt (afk.), hoofddeksel. 6. goud of zilverboordsel, graafwerktuig. voorzet sel. 7. hetzelfde, aantal, koning van Basan. 8. vordering, lof. hogepriester van Silo. 9. statenbond. 1 2 3 4 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. sater, 5. nes, 8. Oder, 9. doge, 10. pen, 11, moker, 12. model, 13. li. 16. A.M., 18. lenig. 20. dadel. 22. TEE. 24. edel. 25. reep. 26. rek, 27. telle. Verticaal: 1. sop, 2. adem, 3. tenor. 4. er, 5. nok, 6. egel, 7. serie, 9. dol, 11. jpemel, 14. kader, 15. titel, 17. made, 18. lel, 19. geel, 21. dek. 23. Epe. 25. wisse dood tegemoet. Zo'n beetje in overeenstemming met het verhaal vermommen leden van de Elaatselijke ruitervereniging zich, ge- arnast en al, als Van Schaffelaar en ene l'crrol. die tot de vijand gerekend moet worden. Op een toemooiveld bij kasteel De Schaffelaar (een landhuis, waar vroeger een kasteel stond) gaan de heren elkaar te paard te lijf en stormen vervolgens naar de toren, waar Jan zich terugtrekt cn een ande re Jan naar benedén smijt. Een pop. maar wel eentje die zo echt lijkt dat je even schrikt. Dit luidruchtige volksvermaak vindt plaats tijdens de Oudveluwse markt dagen, die met ingang van deze week elke donderdag tot en met 10 augus tus het dorp in de landelijke neder zetting van vroeger jaren omtoveren. Er mag geen verkeer meer door het centrum, omdat daar dan de markt is en er een optocht van oude boerenwa gens doorheen moet om te laten zien hoe de Veluwenaar eertijds naar de markt ging. Verder zijn er alle moge lijke oude ambachten te zien en inwo ners die in oude klederdrachten rond lopen. 'Jan' strijdt en springt op donderdag 13 en 20 cn op 10 augustus nog een keer. Dat gebeurt 's middags, begeleid door de geluidsinstallatie die luid keels zal verkondigen hoe het met Jan zat en zit pose Zo vaak gebeurt het nou ook weer niet dat je als zee-olifant op de foto mag en daarom ging deze er echt eens voor zitten. Even lachen tegen het vogeltje, en het opgewekte olifante profiel staat er fraai op. servies De ambtenaren van dc afdeling bevol king in Deventer laten de koffieau- tomaat, die ze enkele weken geleden kregen, links liggen. Natuurlijk mag men van ambtenaren in redelijkheid niet verlangen dat ze hun koffiepauzes zouden opofferen; ook de dienstbaarheid aan de gemeen schap kent haar grenzen. De kwestie is, dat de ambtenaren weigeren het. milieu nog meer te vervuilen door koffie te drinken uit plastic bekertjes. Ze hebben namelijk uitgerekend dat ze elk zo'n duizend bakjes koffie per jaar consumeren in kantoortijd, hetgeen voor de hele club neerkomt op vijftienduizend plastic bekertjes. Intussen gaan de dagelijkse moment jes voor een kopje koffie gewoon door. Ieder heeft een paar gulden gevoteerd en daarvoor heeft men wat eenvoudig stenen servies, wasmiddel- tjes cn droogdoeken aangeschaft. Het initiatief is genomen door een paar jonge medewerkers. Proost lowietje -V I'll i [j! jj üiir TMkaw5*1

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7