Letty en Herman zijn het tandem van Hilversum Niet om in te zonnen Zuurstokkenjasjes Krabbé kopt en klein dagpecept Joe Cocker 'begaafdste schreeuwlelijk aller tijden' Zwakke stemming dollar in Tokio Reductie emissie Viking Resources Regeringsgezind blad in Athene onverkoopbaar BNG levert momenteel meer geld aan gemeenten Spaarbanken Gouda en Rotterdam gaan fuseren Nederhorst verwerft opnieuw belang in metaalindustrie Unilever Limited koopt Canadese restaurantketen TROUW/KWARTET MAANDAG 3 JULI 1972 Binnenland TO KO Het tweetal van 'Zomaar een zomeravond': Je moet er natuurlijk niet in gaan zonnebaden, maar leuk zijn ze wel: de mlnikinls en de mikrorokjes van Tweeka. Het model op de foto heet 'Navano' en is geheel uit nylon gemaakt. Dit mikro-broek- rokje heeft een aangerimpcld voorpand en een zogenaamde mitella halslijn. wat dat ook mag zijn. Voor 65 loopt u geheel volgens de mode op het strand. Letty Kosterman en Herman Stok Wanneer Herman Stok (41) in de kantine van de VARA alléén een pannekoek zit te eten, is er iets mis. Want Herman kom je in Hilver sum nooit alléén tegen. Let ty Kosterman (37) is altijd in zijn nabijheid en loopt meestal voorop, want ze is een bijdehante tante. Sinds jaar en dag presenteren ze samen het zaterdagochtend- radioprogramma 'ZO. 135' en sinds een paar weken zijn ze op het scherm te zien in 'Zomaar een zomer avond'. Reden om eens een gesprekje te hebben met dit tweetal, want zeven jaar sa menwerken op de Gooise matras is een zeldzaamheid, vandaag de dag. 'Ik geloof dat het komt doordat wc geen concurrenten zijn', zegt Letty Kosterman. 'Dat is heel belangrijk: wij proberen elkaar niet te overtroeven We hebben beiden een eigen inbreng. Her man is erg goed thuis op mu- ziek-gebied'..Letty is goed in het samenvatten van een gesprek. Ze is erg verbaal ingesteld', zegt Herman Stok Even in hot kort wie Letty Kosterman is. Ze was drie jaar onderwijzeres, schreef cabaret liedjes. begon bij de avro. stapte over naar de vara om er mee te werken aan een vrouwenpro gramma. Deed 'Dit is uw leven', werkte mee aan 'Rotonde' en presenteerde 'Opmaat'. Ze is ge trouwd. heeft geen kinderen en woont in Amsterdam-Buitenvel- dert. Bezit een kleine gele auto en doet boodschappen in een broekpak op een vouwfiets. Ze studeert 'voor dc lol' Spaans. Verder zou ze best bij een actu aliteitenrubriek willen werken, 1ik heb het weieens aan Herman Wigbold gevraagd, loen die nog bij Achter het Nieuws zat. Maar hij wilde, geloof ik, geen vrouwen'. Over Herman Stok hóef je na tuurlijk niet veel te vertellen. Hij was zo'n beetje de eerste goeie disc jockey van Nederland en als het meezit wordt'le ook nog de laatste. Want Herman is niet kapot te krijgen. Ooit opge leid voor boekhoudkundige kwam hij via Tijd voor Teen •gers' Hilversum binnen. Toen Herman eenmaal 'Top of Flop' ging presenteren voor de televi sie kon hij niet meer zonnen op Zandvoort Verder was het hem ook onmogelijk te winkelen in de Kalverstraat en zelfs op de Canariache Eilanden werd Her man nog achtervolgd met 'hé Floppie!' Vandaar dat hij sinds dien zoveel mogelijk de Neder landse vakantiekolonies mijdt. Herman bewoont een riant grachtenhuis aan de Amster damse Prinsengracht, is niet ge trouwd en heeft ook geen kin deren. Heeft het tandem enig idee waarom de i'ara nu juist hén heelt aangezocht om dlte 'Zomaar een zomeravond'en' te presenteren Letty: 'Ik weet het niet Mis schien omdat, wanneer wij te gen elkaar praten, wc normaal doen Zo pralen we namelijk altijd tegen elkaar. Dat is ge groeid in die zeven jaar'. Herman: 'Wat hadden ze dan moeten doen? Wéér dertien nieuwe mensen moeten zoeken. Die zijn er gewoon niet'. Ze vertellen dat het televisie werk moeilijker is. Wél leuker, maar je hebt meer met de tech niek te maken. 'Als Letty aan het woord is en ik moet m'n mond houden, dan moet je er voor oppassen dat je er niet als Jan Doedel bijzit', zegt Herman Letty: 'Radio is simpeler. Je kunt er meer Jezelf zijn. Daarom houd ik ook meer van radio'. Nog reacties op de eerste afle veringen van Zomaar"' 'De gewone man vindt het een fijn programma', zegt Herman. Het is pretentieloos amusement op de vooravond Je lioejt er niet bij na te denken'. Letty: 'Ik heb nog niemand ge sproken die het een afschuwe lijk programma vond. Ja. een enkele televisiey-crtticus Nou, voor hém maken we het pro gramma toch zeker niet? Raar vak hoor: tv-criticus. Ik vind het belangrijk wanneer ik bij de kruidenier sta en de mensen zeggen tegen me dat het leuk was'. Hoe houden jullie het met elkaar uit? 'In de loop van de jaren hebben we ólles tegen elkaar kunnen zeggen', meent Herman. 'Ik weet precies wanneer Letty een rotbui heeft. En omgekeerd'. Letty: 'In het begin waren we erg schichtig tegen elkaar'. Herman: 'Buiten het werk heb ben we privé ook we! contact met elkaar. Maar niet dat we nou bij mekaar over de vloer komen, dag cn nacht. Wc heb ben andere vrienden. Het risico loop je dat je tóch weer over het werk gaat praten. Tóch weer verdrietig wordt over de zendtijd en de E.O.' Ze vertellen dat ze elkaar be wonderen om hun eerlijkheid. Dat ze beiden op hetzelfde mo ment van binnen lachen, als er iets gebeurt Dat ze op dezelfde golflengte uitzenden. 'Bovendien hebben we nooit een innige privé-band gekre gen'. zegt Herman. 'En dat scheelt een stuk'. Buiten 'Zomaar een zomera vond' presenteer je nog veel popmuziek. Ben je daar niet te uud voor Herman: 'In Engeland zijn de beste disc-jockey's boven de vijftig jaar'. Hij vindt dat je heus niet in het Vondelpark hoeft te gaan zitten om iets van de muziek-van-vandaag te we ten. 'Er zijn nog wel mensen die me koppelen aan dat Top-of- Flop-gedoe. maar die hebben dan een héél oud toestel, met maar één net'. Zegt dat de popmuziek in Ne derland de laatste tijd erg goed wordt. Vroeger was het alleen maar nadoen, maar wat een jon gen als Hans van Hemert doet. is prima de luxe. Verder houdt Herman van 'Bread'. 'Stephen Stills' en het 'New York Rock Ensemble'. Hoe ondergaat Letty haar be kendheid? 'Ik heb er geen last van M'n man wel. Ik moest eens in het buitenland op de foto met een oude moeder van een meneer. Ja. hij vroeg het zó schattig, dat ik het niet kon weigeren Maar ik ga gewoon de straat op Wanneer je denkt: mens. zie je er wel uit vandaag? Ja. dan wórd je geleefd'. Herman: Mensen in vacantie- stemmmg zijn altijd anders. Ik zie de herkenning niet meer. En als je iedereen 'dag' zegt die ook 'dag' zegt, dan word je patiënt'. Je kunt tegenwoordig de radio met aanzetten of je hoort Her man Stok iets presenteren. 'Ik heb op dinsdag twee uur radio, op vrijdag één uur, dan op zaterdagmorgen dat program ma en de televisie, 't Is veel. maar je kunt veel doen als je het leuk vindt'. Letty Kosterman en Herman Stok zijn allebei free-lance. Dat houdt in dat ze steeds voor elk programma geld krijgen maar niet in vaste dienst zijn bij de vara. Dus straks ook geen pensi oen enzo. Herman: 'Ja, daar moet je aan denken'. En lachend: 'Als het zo doorgaat haal ik niet eens m'n pensioen. Nee. kijk. tegen die tijd is de AOW zó hoog dat je goed zit'. Herman vindt het verder gek dat voetballers straks eventueel speciale belastingfaciliteiten krijgen. 'Ja, omdat ze maar een paar jaar aan de top staan, moeten ze iets aparts hebben. Maar dat heeft toch iedere ar tiest? Er komt misschien een speciaal pensioenfonds voor voetballers. Nou. ik vind het onzin om dat alleen voor de sportmensen te doen'. En Letty? 'Kijk. mijn man werkt natuur lijk ook Maar ik heb niet de mentaliteit dat ik zeg: nou. als ik niks doe, dan komt er toch wel geld binnen. Want ik werk nu eenmaal al jaren en dan stel je je hele uitgavenbudget daar op in. Dat is toch zo? Ik houd bovendien van werken. Je strui kelt bij mij heus niet over de rotzooi als je binnenkomt. Maar ik heb geen zin om de hele dag bij vriendinnen koffie te gaan zitten drinken. Dat is geen 'le ven' Ik wil iets doen. Voor radio of tv'. Houden jullie van televisie? Herman: 'Ik zit graag vanaf ze ven uur voor het scherm, als ik de kans krijg. En dan élles zien. Tot het beeld zwart wordt cn er niets meer komt'. Letty: 'Nou, nee, ik kies wel. Ik ga gerust naar het andere net over als ik er niks aan vind. Peyton Place. Ik ben een gewel dige fan van Peyton Place. Oh. heb je het vorige week gezien? Wie had dót nou gedacht. Adrienne dood en Lee Webber maar zeuren over z'n nijp tang Herman: Rita krijgt een miskraam. Daar ben ik van overtuigd Letty: 'Néé. zou het? Ik geloof niet dat ze dót durven. Wat een knappe serie hè? Alleen, als ik mensen ontmoet die er niks aan vinden, die het gewoon niet begrijpen, dan weet ik niet wat ik tegen ze moet zeggen'. Jullie zijn beiden nogal druk bezig. Als je nu niet tv-kijkt en werkt, wat doen jullie dan? Herman: 'Ik heb als hobby fil men. Maar er komt weinig van. Ontspannen doe ik in de tuin. Daar werk ik graag in. De auto wassen is ook ontspannend'. Letty: 'Je gelooft het niet. maar ik kan uren in de zon liggen. Of lang in een warm bad zitten. M'n man zei eens: 'Oh als we nou een enorme geldprijs won nen. dan kochten we een eiland in de Stille Zuidzee. Ging je dan mee° Toen zei ik: jóó. lek ker op dat eenzame eiland zit ten Maar ik dacht meteen: wat zal ik daar gaan doen?' Niet alleen bij de volwassenen is het uni-sex geblazen voor wat de kleding betreft: ook de kin deren mogen allemaal hetzelfde aan. De jongen en het meisje op de foto hebben een zoge naamd 'zuurstokkenjasje' aan en er is geen kleur van de regenboog die erin ontbreekt. Natuurlijk is wel de sluiting keurig aangepast: bij het meisje zitten de knopen links en bij de jongen rechts. Deze seersucker blazers zijn van Zweeds fabri kaat en The Society Shop ver koopt ze. Hij heeft zojuist de tweehon derdste voorstelling volgemaakt van 'Twee op de wip', de vrije toneelproduktie van Willy van Hemert met als tegenspeelster Wileke Alberti. Jeroen Krabbé f27) mag nu een maand of wat uitrusten en in september gaat 'Twee op de wip' weer het land in. Verveelt het niet? 'Ik weet dat het heel gek klinkt, maar het verveelt geen mo ment. We hebben er nu twee honderd voorstellingen opzitten en iedere avond doen we op nieuw ons best. Dat moet wel. want ander word je helemaal gek'. Leuk werken met Willeke? •Uitstekend. Ik zie dat spelen met Willeke als een soort hu welijk. We trekken iedere dag met elkaar op en zitten uren op het toneel en in de auto. 'Iets hebben met Willeke? Tuurlijk niet. Iemand die je niet iedere dag ziet is toch veel spannender'.' Willeke en ik praten veel over 'Twee op de wip'. We analyse ren voortdurend de voorstelling Hij wil steeds terug Manitas de Plata, wereldbe roemd gitarist en oök wel de 'zigeuner met de zilveren han den' genoemd, wil steeds weer naar zijn zigeunerfamilie terug. 'Na een toernee van een week heb ik al zo'n heimwee, dat ik direct weer naar Montpellier reis'. Manitas speelt zo af en toe in 'besloten kring' zoals dat heet. Onder meer nodigden Bri gitte Bardot, Richard Burton en Oe Thant hem uit om op privé- feestjes te komen spelen. 'Het is altijd leuk om te zien hoe die groten van de aarde zich gedragen wanneer ik zit te spe len. Ze weten zich vaak geen houding te geven en kijken dan heel ernstig. Dan gooi ik er maar weer snel een vrolijk nummer tegenaan'. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I De allerjongste schrijfster Twee uitgevers zagen vorig jaar liiets in het boek dat toen zes tienjarige Gerritje van Janne had geschreden. Maar nu heeft Bruna het dan toch uitgegeven: 'Verdwaalde vlinders' is de naam van het boek en op het omslag staat: 'Romandebuut van een zestienjarige'. 'Ik begon op m'n tiende al te schrijven', vertelt Gerritje, die eigenlijk Gerda van Honk heet. 'Eerst over koningen en zo. la ter over de werkelijkheid. Toen werd het ineens een heel boek'. Het verhaal gaat over een meis je dat zangeres wordt bij een popgroep. Ze rookt af en toe een stickie, wordt verliefd, krijgt teleurstellingen en raakt in verwachting. Zélf leest Ger ritje niet veel. Wolkers. Vaji het Reve en Mulisch heeft ze nog nooit aangeraakt. van de vorige dag en proberen de fouten tc herstellen, als je over fouten kunt spreken'. Hoe lang gaat de voorstelling nog door? 'We doen er in september en oktober nog zo'n vijftig en daarna houdt het op. Ik ga dan bij toneelgroep 'Globe werken en in het najaar is het dan overdag repeteren voor een nieuw stuk en 's avonds op de wip zitten'. Doe jc nog veel reclame? 'Gaat wel. Af en toe dingen voor de radiio en ook televisie spots. Dat moet je er eigenlijk wel bij doen. Het toneel is geen vetpot en af en toe een spotje, ja, dat is uiterst smakelijk naast de dagelijkse boterham'. Joop heeft een 'Clausfiguur' VARA-nmroeper Joop Smits, die ook wel eens een deuntje wil zingen met de Fliereflui ters, zat vroeger bij het onder wijs en hij is niet de enige uit Hilversum die daar vandaan komt. Zijn vrouw Carla zegt over hem: 'Joop lijkt strenger dan hij is. De mensen denken ook wel dat hij arrogant is, maar dat komt omdat hij een onderwijzersloop heeft. Hij heeft een Clausfiguur: lange be nen en een stijve rug'. Varkensvlees met vruchtensaus 1 varkenshaasje (500 gr.) zout en bloem 1 ei paneermeel ]/2 1. bouillon appelmoes pruimenjam honing port, citroen kancel kruidnagel Snijd het vlees in stukjes van zes centimeter en kook ze in water met zout. Laat het vlees uitlekken, haal het door de bloem en daarna door losge klopt ei. Doe het vlees in een beboterde vuurvaste schaal en strooi er paneermeel over. Roer door de bouillin 2 eetlepels ap pelmoes, twee eetlepels kersen jam. 2 etlepels pruimenjam, een eetlepel honing, drie eetle pels port. wat citroensap, y2 theelepeltje kaneel en een mes punt kruidnagel. Zet de schotel met het vlees even in de oven tot er een bruin korstje aanzit en giet de warme saus over het vlees. Menutip: toastje zalm. varkens vlees met vruchtensaus, gekook te aardappelen, andijvie, me loen. AMSTERDAM Natuurlijk is de oude RAI een betere lokaliteit voor het houden van indoor-wedstrijd en zak- lopen of iets dergelijks dan voor de organisatie van pop (concerten. Aan akoestiek en sfeer ontbreekt zo het een <-n ander, dat is bekende koek. Bij concerten van venelende groepen zit je je daar natuurlijk zeer over <>p te winden ('verdorie, wat een slechte muziek cn dan die akoestiek' Wordt er echter een uitstekend en swingend brokje popmuziek weggege ven. dan is er geen vuiltje aan de lucht, vallen de bezwaren althans veel minder op. Zoals afgelopen zaterdag, toen de ou de hal was afgehuurd voor een optre den van Joe Cocker, de begaafdste schreeuwlelijk aller tijden, die —dit maal vergezeld door dc Chris Stainton AU Stars voor ho teerst sinds ongeveer anderhalf jaar weer eens aan het toeren is. Überhaupt 'publieke lijk' weer iets aan muziek aan het doen is. De reden van deze langdurige retraite is nooit duidelijk geworden, al ont brak het natuurlijk niet aan allerhan de zeer wilde geruchten (hard drugs, suïcidale neigingen, noem maar op). Het meest aannemelijke leek het ver moeden dat Joe Cocker in zijn geboor teplaats Sheffield rusttg zat bij te ko men van alle drukte rond de 'histon schc' toernee van het gezelschap Mad Dogs and Englishmen, waarin het on danks het gezellige, nu alweer gerui me UJd hier roulerende filmverslag van die kale mdememing toch niet zo'n vrolijke boel moet zijn geweest. Hoe dan ook. zaterdagavond stond het fenomeen in elk geval weer op Neder landse bodem. Prima. Uitstekend. Feest. Al was dat feest om maar met de bezwaren te beginnen eer stens nogal traag met starten: tussen dc vrolijk beukende voorprogramma- attractie Juig Lucy en de eerste niet minder hechte klanken van de All Stars zat ruim een uur(!). Voorts duurde een en ander wel wat kort (net aan zestig minuten) gemeten naar de tijd dat we erop hadden moeten wachten. En tenslotte was Cockers optreden enigszins ongelijk van kwaliteit, door de keuze van enig nieuw materiaal, dat in de helft van de gevallen wat langdradig en futloos overkwam (Rav Charles-achtige balla den en gospelwerk in een vrij plichtmatige uitvoering). Maar voor het overige ging het om vuurwerk van ouderwetse allure Ste vig rock- en bluesspel met de bekende rauwe zang van de zijde van Joe Cocker en voortreffelijk uitgevoerd door dc geoliede ploeg van Chris Stainton. die zelf op piano excelleer de. Behalve een paar snelle nieuwe nummers werd zo gestalte gegeven aan een serie swingende 'oudjes' als Foelin' AH'nght, High Time, We Went en in de toegift, dat overi gens moeizaam bedongen werd The letter en Hitchcock Railway. Iets te weinig misschien (ik kan zo tien nummers opnoemen, die ik ook best Joe Cocker wel had wilier, horen, zeker na een afwezigheid van twee jaar), maar al met al ruim voldoende om er ondanks de mistige en benauwde entourage een gezellige boel van te maken. TOKIO De Amerikaanse dollar is zaterdagmorgen op de wisselmarkt in Tokio gedaald tot 301,07, het laagste punt dat onder de monetaire overeen komst van december 1971 van Wash ington mogelijk is. De dollar sloot op 301,10 Yen met een omzet van 80,52 miljoen dollar. In marktkringen worden de aanhou dend zwakke stemming voor de dollar op de wisselmarkt in Tokio gezien als een weerspiegeling van de grote be zorgdheid, welke in Japanse financiële kringen bestaat dat een aanhouden van de zwakke stemming voor de dollar mogelijk zou kunnen leiden tot een nieuwe ronde van monetaire her zieningen, waaronder een nieuwe re valuatie van de yen. AMSTERDAM De aandelenemissie van Viking Resources International is gunstig ontvangen. Er is een dusdanig aantal aandelen ingeschreven dat er bij de toewijzing een geringe reductie zal moeten worden toegepast, aldus een mededeling van de leider van het eraissiesyndicaat, Pierson, Heldring en Pierson. De aandelen van nominaal een dollar werden uitgegeven tegen een koers van 20 dollar. Viking Re sources, gevestigd op Curasao, biedt de belegger de gelegenheid deel te nemen in aandelen van maatschappij en die zich bezig houden met de exploratie en exploitatie van bodem schatten op het continentale plat. ATHENE (AFP. Reuter) Het Atheense ochtendblad Nea Po- liteia, dat beschouwd wordt als de spreekbuis van het Griekse bewind, zal met ingang van van daag niet meer verschijnen. De laatste editie bevatte een ver klaring. waarin gezegd werd dat het blad steeds handelde in het belang van het Griekse publiek, soms ten koste van zijn econo misch voordeel. Hoewel de motieven van de slui ting niet zijn bekendgemaakt, Is het in Griekse journalistieke kringen bekend dat het blad zijn kosten niet meer kon dekken als gevolg van het geringe aantal abonnees. Het had de kleinste oplage van de negen in de Griekse hoofdstad verschijnen de kranten. Nea Politeia had een afzet van slechts 7700 exemplaren in het hele land. In januari 1970 wer den er nog 30.000 verkocht, ter wijl het blad Eleftheros Kos mos (eveneens een regerings gezind ochtendblad) 13.000 af nemers telde. Nea Politeia kost te slechts twee drachmes, terwijl andere kranten onlangs hun prijs tol 2.5 drachmen hadden verhoogd. DEN HAAG De verbetering van de financieringspositie van de gemeenten, die in 1971 plaats vond, heeft zich in het eerste kwartaal van dit jaar voort gezet. Dit is in dc jaarvergadering van dc Bank van Nederlandse Gemeen ten medegedeeld. De bank kon bijna ƒ1.6 miljard aan langlopende finan cieringsmiddelen aan de gemeenten ter beschikking stellen tegen slechts ƒ631 miljoen in het eerste kwartaal van het vorige jaar. Het tempo waarin deze middelen ter beschikking kwamen, was aanmerkelijk hoger dan het tempo waarin de betalingen uit hoofde van de kapitaaluitgaven door de gemeenten werden verricht. Hierdoor daalde de netto vlottende schuld van de gemeen ten met ruim een miljard gulden. ROTTERDAM De Nutsspaarbank te Gouda wordt ingaande 1 juli opge nomen in de gelederen van de Spaar bank te Rotterdam. Door de fusie wordt een efficiënte bedrijfsvoering op grotere schaal bevorderd, zodat de 44.000 cliënten m Gouda en omstre ken een uitgebreid en modem dien stenpakket kan worden geboden. Door de toetreding van Gouda is een gezamenlijk spaarderstegoed ontstaan van rond 1.1 miljard. Voor de per soneelsleden zal de concentratie geen nadelige gevolgen hebben. De vakbon den zijn. overeenkomstig de fusie ge dragsregel, tijdig ingelicht. DELFT Nederlandse Constructiebe drijven en Machinefabrieken (NCM) in Delft, een dochtermaatschappij van Verenigde Bedrijven Nederhorst, en construktiewerkplaats H. Th. Land man en Zoon in Rotterdam hebben overeenstemming bereikt over een nauwe samenwerking. De samenwer king zal worden geëffectueerd door de overneming van het gehele geplaatste kapitaal van Landman (ca. 160 werk nemers) door NCM (in totaal 1100 werknemers, van wie ca. 500 werk zaam zijn in Delft). Voor Landman betekent de aanslui- tinb bij het Nederhorst concern, aldus een mededeling, een belangrijke ver steviging van haar positie in financi eel en operationeel opzicht. NCM be oogt met deze aanwinst een verbre ding van haar goederen- en diensten pakket in de metaalsector. In verband met deze transactie zal het geplaatste kapitaal van Verenigde Bedrijven Ne derhorst met ca. ƒ440.000 nominaal worden uitgebreid. ROTTERDAM Lever Brothers Ca nada, een dochteronderneming van Unilever Limited (de Britse poot van het concern) heeft A&W Food Ser vices of Canada overgenomen. Dit Ca nadese bedrijf bestaat uit een keten van circa 285 drive-in-restaurants.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6