Morgen begint 25ste Laura I, GESLAAGDEN Bad Sassenheim in gebruik B. en W. Voorschoten in moeilijkheden AFSPIEGELING VAN BUITEN-LEVEN OP GROOTSE EXPOSITIE IN DELFT Meester Visser nam afscheid Uit de Duinstreek KLACHTEN BEZORGING v «t* Aanplant slachtoffer van het verkeer Mevr. Mijnders weg bij Hummelhof HORLOGES KLOKKEN v, d. WATER Amerikaanse jongelui ernstig gedupeerd Federatiegesprek Jeugdzorg afgebroken Marktberichten TROUW KW \KTET MMNDAG 3 JULI 1972 (ADVERTENTIE) ALPHEN Vandaag is het feest in Aiphen, want vanavond wordt officieel de Laura geopend, de wijd en zijd bekende Alphense Rijwielvierdaagse die haar zilveren jubileum viert. Er zijn fiets-enthousiastelin- gen die al die tijd hebben meegereden. De Laura heeft wel eens enige teruggang in de deelneming te zien gegeven, maar van een dieptepunt is er nooit sprake geweest. Zij is de beste propaganda voor zichzelf. I De fiets is IN in deze tijd. Dat komt omdat wij zo langzamerhand wel door krijgen dat de auto ons dreigt te gaan overheersen en dat hij op vele plaat- J sen het leefmiliu al heeft verslech- j terd. Bovendien worden wij te dik en i te zwaar. Het is in het belang van de j volksgezondheid, de fiest weer van I stal te halen. Temidden van de wel vaart hebben wij te weinig beweging. De Laura heeft dus geen reeks argu- I menten nodig om haar nut aan te tonen. Dat nut ligt gewoon voor de hand. De Laura is een sportief en recreatief evenement yan de eerste orde. Je I krijgt de lauweren niet cadeau. Er moet vier dagen lang een heel eind voor gereden worden. Van de A-groep wordt een prestatie van 125 km. ver- waoht. Daarnaast is er ook een B- groep. Dat brengt de deelneming aan de tochten binnen een veel groter I bereik. Want het gaat niet in de I eerste plaats om de prestatie. De Laurianen zijn in het algemeen zo enthousiast, dat zij velen voor deze week hebben weten te interesseren. Zo spraken wij een belastingambte naar uit Leiden die al een aantal jaren op z'n eentje meedoet. Hij krijgt nu een flinke groep collega's achter zich aan, die het ook willen gaan proeren. Het is opmerkelijk dat veel deelnemers zich in groepsver band aanmelden. Geconstateerd kan worden dat de groepen over het alge meen groot in aantal zijn, tot zelfs bijna 50 deelnemers per groep. Hier voor zijn uit verkeersoverwegingen inmiddels maatregelen genomen. Men kan bij elkaar blijven fietsen, maar zo'n grote groep moet zich delen in kleinere eenheden van maximum 20 personen, steeds met een leider aan het hoofd, die er voor moet zorgen dat een minimum afstand van 25 meter wordt gehandhaafd. Dat de Laura deze 25 jaar zo gezond gebleven is. is niet alleen te danken aan de fietsers zelf. maar ook aan de grote groep Alphenaren die zich maandenlang met de voorbereidingen bezighouden en deze week altijd weer stevig op poten zetten. Een buiten staander kan zich nauwelijks voorstel len wat er allemaal voor komt kijken om de organisatie weer sluitend te krijgen en de hoderden deelnemers in de Laura-week zelf te ontvangen en onder te brengen. Dit jaar moest men ook een aantal gezinnen vinden voor het onderbrengen van Engelse deele- mers. Vanavond dan breekt de spanning. Het gemeentehuis is het centrum van de openingsplechtigheid. Ongetwijfeld Afscheid L. Dompeling KATWIJK Dezer dagen werd in het gebouw van de Chr. Techn. School 'Katwijk' afscheid genomen van de heer L. Dompeling, die om gezondheidsredenen vervroegd werd gepensioneerd. De voorzitter, de heer D. W. Slotboom, sprak de scheidende leraar in hartelijke bewoordingen toe. Hierna werd nog het woord gevoerd door de direkteur van de school en één der leraren. LISSERBROEK De heer J. Visser heeft afscheid genomen als hoofd van de openbare lagere school. De school jeugd voerde een musical op. Een prachtige ladenkast was het geschenk van de leerlingen. De heer Visser heeft van zijn 43 schooljaren er 29 in Lisserbroek doorgebracht. Zijn opvolger is de heer F. Steenstra, sinds 5 jaar onderwijzer aan de school in Lisserbroek. KATWIJK AAN ZEE Zaterdag 1 juli zijn de evangelisatieteams weer met hun werkzaamheden op de beide campings begonnen. In diverse plaat sen in ons land hebben jongelui van middelbare scholen twee weken van hun vakantie voor dit doel gegeven. Men kan zich opgeven bij de evangeli satiecommissie. KATWIJK AAN ZEE Ds. D. J. Catsburg hoop 5 augustus zijn intrede te doen in de Hervormde Gemeente. Hij zal bevestigd worden door ds. Mulder van Poortvliet. De intredienst begint s' avonds om half zeven. KATWIJK Met ingang van 1 juli mogen de winkels s'avonds geopend zijn tot 9 uur. Ook is de dinsdagmid dag-sluiting niet meer verplicht. KATWIJK Voor het ophalen van grof huisvuil zijn op woensdag 5 juli de donderdag en vrijdagwijk aan Je beurt. KATWIJK AAN ZEE Vorige week zijn beide strandposten weer bezet. NOORDWIJK De Noordwijkse ope rettevereniging 'Mozaiek' bood in het Lido-theater de burgerij en gasten een gratis concert aan. Sopraan Ans Poppe en dirigent Cees Borger als tenor, namen een belangrijk deel van tot de voorhoede van de natioT het programma voor hun rekening. Hun medewerking was subliem. Pia nist Jan Raas begeleidde voortreffe lijk. SASSENHEIM Zaterdagmiddag ging 'Adest Musica' naar Wassenaar waar een vrij concours werd gehou den. 'Adest Musica' kwam uit in de eredivisie en behaalde met 212 punten het hoogste aantal. LISSE Woensdag 5 juli wordt grof huisvuil opgehaald in de dinsdag- en vrijdag route. LISSE Vanavond, maandag, wordt er een evangelisatiedienst gehouden in het gastenhuis 'Welkom' aan de Bondstraat. Ds. J. Gravendeel gaat om 8 uur voor. Indien u de krant onverhoopt eens niet mocht ontvangen, ver zoeken wij u ons bij voorkeur te bellen tussen 9 en 12 uur. TELEFOON 01710—31441 mm zal het gemeentebestuur van Alphen met veel zwier zijn gasten, die uit alle richtingen naar deze van leven bruisende gemeente zijn gekomen, be groeten. Morgenochtend vroeg klinkt het startsein: op de pedalen! De eer ste dag voert in de richting Leiden Zoetermeer Den Haag Noordwij- kerhout (via het duinpad). De route voor woensdag is Leiderdorp Woubrugge (via Ruige Kade) Lei- muiden Nieuwveen Mijdrecht Uithoorn, Vinkeveen Wilnis. Donderdag 6 juli: richting Utrecht Driebruggen Woerden Oudewa ter Benschop Vreeswijk Vleuten. Vrijdag 7 juli: Waddinxveen Gouda (700 jaar stad) Lekker- kerk intocht in de namiddag in Avifauna. LEIDEN Chr. Scholengemeenschap Zuid west: Geslaagden Mavo-4: Peter Arnoldi, Anja Brussee, Cobie Dekker, Hetty van Drie, Aad Dijkman, Geeke Eriks, Gerrit Gerritsen. Ilendrieka Groenenberg. Wichert .Harmsen, Willy Kinkel, Nelly Koenen. Lineke Kraaij. Kees Landman. Dirkjan Lekkerkerker. Marij ke Markenstein, Janneke Mol. Elly Mook. Els Neuteboom, Covert van Nimwegen. Kees van den Oever, Gertdien Planje, Margreet Prud'homme van Reine, Henny Ravensber- gen, Thea Schipper, Nicolien Segaar, Ruud Trok. Joke Verschoor, John Vreeswijk LEIDEN Aan dc interkerkelijke opleidings school voor gezinsverzorgsters slaagden: J H Bcsemer. A. J. van den Bosch, J. W, van Delft J. A. Goedhart. C. Hoogervegt, C. M Keuvelaar. E. C. Knoop, Z. Kos, J. Lukasse, A. C. Maas, E. J. Maas, A. van Ommeren, S. Prachl, M. Scellingerhout, J. Schimmel, M. Stark, W, van Triest, A, W. van Biezen, M. C. Brandt. A. Burgers, C', M F. Cloots, P. J. J. van den Haak, J. M. M. Hoogenboom. A. Möhlmann, J. van Mossevcld, K. M. K. Mul der. A. L. Nnteodom. J. M. Olijerhoek LEIDEN Diploma's Technische School (dag school) Haagweg. Leiden; Timmeren: I. Bekooy, L. F. de Boer, P. M. van Duyvenbode, J. G. Gouwentak, Ch. Th Rombaut, W. Rijsdam, A. II, Akersloot, R. Barcndse, W, Bavelaar. J J Botermans, R. Bouwman, H. C. van Egmond, A. Florijn, J. A. Kanbier, J. Klees, M. Kleis. F. A. L. Krult. J. Rotteveel R. N. Scheffer. A. J. G. Verhaar, J. A. Wallaard, E. J. Webber. Metselen: F. Bieijenbcrg, P Dobbelaar, P. N. M. de Jong, P. Kuiken, G P. Stcenvoorden. Meubelmaken: A. P. Delforterie, P J. de Haas, ,T. Hoek, I. P. Kluivers, L. W. M. Ko ning. A. J. van Leeuwen, M. C. Chr, Mar tens. J. A. van Nobelen, I. den Os, W van Putten, E, J. J. Schipper. C. Groen, A. Rotte veel Schilderen: J. L. M. van Gent, L. C. M. de Hans, M. Hartevelt, D v d. Heiden. A. Hal- lenberg, J. Chr. te Hennepe, G. J. Ie Febre, A. J. M. Sennc, W. Zandbergen, J. A M. Schaveniaker, J. Varkevisser Mctaalbewerken: L. van Henegouwen, S, Flink. A. E. R. v. Naersseri, R. van den Oord, W. Rasser. W. van den Wijngaard, H. de Boer. A Peet. P. van Polanen. J. Bekooy. D. van Dulin. P. den Hoed. P Hoeven, E. Lam- mers. U. F. de Jong, H, J. Glasbergen, Th. G. Buis, H. Baart. Motorvoertuigentechniek: L. J. de Frankrij ker, J. W. Keesson, 11. J. Th. v. d. Schatte Olivier, W. Schlebroek, O. Stenhanus, K. Ver heek, A. M. van Leeuwen, J. Mv van der Mey, D. Vijsma, J. B. van Duyvenbode, P. J, Meers hoek. P. G. van Nood, R. A. Rijnaars. P. Uljé. Elektrotechniek: R Beekman. A J. Cuvellor. M C. Hansen. R. Kekkevoet, A. Korbee. G. J Korb.ee, P. C. van Leeuwen, R. van Putten, M. C. Rodenburg, L. de Romijn, A. Schouten. G. R. Stammers, P Stouten, P. TuythoH. J. Verhoogt, A. P. Aukes, D. F. Bol, J. E D. Dias, M. P, van Caalcn, W, Hamerling, R. Thomas, J. M. van Duivenboden, W. Schreu- der. Flinmetaalbewerken: H. J. Bakker. F J. A. Gro.enewegen. C. F van NleroD, D. I van Veldhuizen. H Altink, Th. ,T. N. Elderhorst. J L. Ouwehand. W. L. Rietkerk, J Rijsdam. A J. M. Waegmakcrs, L. G. de Moolj, R, J. de Gocde. Grafische Techniek: M. D. Bonnet, L. Diele- man, P. J. van Eiik, W. van Gent, B. Hooge- vcen. F. W. Montanus, M. Monteba, J. C. Pnuw. Th. A. Rasser, A. van Santen. .1 J Slerat, E. Slnteur, F. E M Vorst, P. B. Wil- lemse, L. C. P. van Haasleren, P. Remery Eon aantal kandidaten is tevens geslaagd voor he' T-dlnioma 'theorie) KLASSEPRIJZEN DIPLOMAUITREIKING Timmeren SA: le L. F. de Boer; 2e P M. v. mivvcnbode. Timmeren 3B: le W. Bavelaar; 2c E, J. Web ber. Mefselen 3: le P. N. M. de Jong; 2e G. P. Steènvoorden. Meiihelmaken 3: le E. J. J, Schipper: 2e L W. M. Koning. Schilderen 3: le A Hellenberg: 2c L. C M. Haas. Grafische Techniek 3: le F. W, Montanus: 2e J ,T Sierat. Mctaalbewerken 3A: le A E. R. v. Naers- sen- 2e W. V. d. Wlingaard. Elektrotechniek 4: le W. Hamerling, Motorvoertuigentechniek 4: le P .1 Meers hoek, 2e H. J. Th. v. d. Schatte Olivier. Eltpmotanlbcwerken i: ie J, L. Ouwehand: F J, A. Groenewegen. 1" schoolnriis. beschikbaar gesteld door de fnpier van Koophandel en Fabrieken van nunl.ind te Lelden word uitgereikt aan R .1 <t» Conric uil Fiinmetaal 3A rlnddln!omav Berkel C Blans A, W Bouw KBouwens R F de Bruvn J H Desslng P.. v Dort N M Draaver J In den Eng R. C.. de Gier A L., de" Graaf K. Guth A B Hcmpenlus U. L R Monde Th J J., v. dr. Sluys J. H., Waalboer W. s Allen geslaagd. Coukué R Jansen R E Kamarzarlan E Knoppert H Koops Th. J Kranenburg Chr. M„ Van Leeuwen P., v. Mourlk W. De Pierre Ch. FH F., v Slooten N.. Votel H. Chr., Allen zijn geslaagd. Godonprljs 1972 voor vorderingen vlijt en gedrag. Ebblnk G, J Glerum B. J C.. v. Hessen J. C.. de Hey R. Th., v. Nlel Th. W, C., Plugge L., Ram H. P.. v. Rijn G. C. M„ SchyH G, A Sijpp L G, Turfboer R Verdu I'., Wehrymer A., Zevenbergen F. Allen ge slaagd Borstel G v Diggelen J G v dr Hoek E H den Hever J J Hofman H M Hoogduin N T C Hoogland C J Janssen W H Jaspers J F Allen zijn geslaagd ....evdel tde Vos) R Huvskens A J Jansen J C A M Luecks C v Nlel J A A R.Ikaart G L Schmitz G W Seyen len Hoorn J J W Wiefferlng C. A v Wijngaarden J J IJtsma T Allen zijn geslaagd Bouman G C B v dr Geest R Kleyheoe R W A v Kllngeren R de Kluvver A J Snouckhnrgrondje Prijs, 1972 voor vlijt en gedrag Lukassen F v Ommeren W G v dr Pennen W J de Roode A Scheffer A Soierings W A C Storm DS Turfboer C Westerhoff .7 CAllen zijn geslaagd Ball: J C C v dr Blom L denHeijer G M .7 Kleinis J W Kok W .7 Mulder J L M Orth M H de Roov G H v Rijn P v Schaik P J Sehoonlingen J H P Terlouw J W Visser G G Waanders R ten Wolde M J de Zwaan J P Allen zijn geslaagd Buis D Couqué W Gordeau A Jansen H Pijnenburg F Rueck J H J G Samwel J W M v dr Vliet H Alleen rijn geslaagd Chr Technische school Katwijk Metiaalbewerken Klas 3M1 Gerrit Bloot Cornetis van Duvvenbode Jan van Duvven- bode Willem van Duyvcnvoorde Rein Harte- Cornelis de Moolj Johannes Mos Bouwe N1iEh Jan Nügh Gijsbert Ouwehand Mario Klas 3M2 Pieter v Beelen Pieter Dekker Veer Goverdinus vd Vliet Glisbert van Duvn Maarten Glasbergen Leo Hoek Arie Hus Cornells Jonker Pieter Krall Paul Nijenhuls Arie Nijgh Hendrik Nngh Cornelis vd Plas Willem vd Plas Willem vd Plas Arie van Rooijen Gerrit Vletter Arie de Vruegd Klas 3M3 Willem Berkheii Adrianus Br.er- aard Willem van Duyn Jacob Guljt Mat- thijs Mei1 vogel Dirk vd Oever Jacob vd Plas Cornells Schaap Klas 3 MT T Opleiding Frederik Aandewiei Willem Brouwer Anne van Duvn Arie van Duvn Jacob van Fgmon Slnerd vd hun- den Leendert de Jong Abraham van Klate ren Harm Knobbe Theunls Ouwehand Lender! vd Plas Piet vd Plas Pieter Roos- Arend Vlieland Jan de Winter Timmeren Klas 3T1 Jan Barnhoorn Cornells van Beelen Cornells vd Benl Hendrik van Duijvenvoorde Teunis van Duvn Marmus Harteveld Maarten Hazcnont Berius Heems- kerk Cornelis Kuyt Willem Kuyt Dirk de Mol Pieter de Mooy Reijn vd Plas Malheus de Ruilter Arlen Varkevisser Teund do Vreugd Terlius van Zaaien Klas 3T2 Johan Barnhoorn Maarten mi Benl Cornells Brusse Maarten van Duvn Casper van Iterson Arend de Jong Leen den Noort Pieter vd Oever "endrik Oudshoorn Pieters Oudshoorn 9orn®J',s p9": wenhand Johannes Piket Huig vd Plas Cornelis Schaddó v Dooren Piet vd Spek Jan Taat Klas 3TT T-Oplelding Wille Duyndam Raymond Peters Anthonie Wasse- Schllderen Klas 3 S Hulbcrt vd Gugten Arie Haas noot Bartus van Kruistum Adolf vd Mei) Dirk Ouwehand Arend vd Plas Jacob Schaap Dirk Schoneveld F.leklrisch-Bcglnner Klas Ehv: Cornells W. van Beelen, Arie van Duijn, Arend van Duijvenbode, Cornells N. Haasnoot, Ilulbert IJ, v d. Plas, Jacob de Vreugd, Antonie v. Weeghel. Elektrlsch-gevorderden Klas Egm: J M. van Dijk. Hermanus H. Plug. IJsbrand van Duyn, Arie Oliemans. Klas Egt: Willem Berkhey. C. P. Hoeppe, Leendert v. d. Plas. Autogeen-beglnner: Klas Abm: Jacob Barn hoorn, Bastlaan D. van Beelen, Pieter van Beelen, Arris v. d. Bent, Cornells A. Ilouw- aard, Pieter Oudshorn, Simon van Rossum. Jacob van Beelen Klas Abd. Autogeen-gevorderd: Klas Agl: Maarten C. Duindam, Leendert van Duijn, Hendrik K. Kuijt, Jan Verdoes. Elektrisch-beginner; Klas Ebw: Cornelis \V. Bos, Pieter Durieux, Piet van Duyn, nes M den Haan, Cornells Haasbeek, Pieter Heemskerk, Johannes C. van lttereon Ewoud Koning. Gerrit Kuijl, Lonard P. Schelvis, Leen A. J. Steenvoorde, Klas Ebd: Johannes J. de Bruin, Willem van Duljvenboden. Albert Haasnoot, Jacob Hoon aard Cornells J. Onderwater, Gerrit Ouds- hoorn, Jacob v. d. Plas. Floris Ruwaard, Gijsbert Hoek. Parttime timmeren Klas 2PT: Johannes Ar- Pnrttlme schilderen: Klas 2PS: Lijsla van noldus. Dirk van Beelen, Pielcr van Beelen, Gerrit v. d Benl, Maarten van Duijn, Cornelis v Duijn, Cornells v. Duijvenvoorde, Egmond. Pieter Hoek. Nlcolaas Ouwehand, Cornells v. d. Plas, Willem Wassenaar Dirk v. d. Plas, Pieter Plug, Willem Rous Cornells van Leeuwen, Johannes v, d. Lee, Duyn Arie S. W. Neefjes nam afscheid van het onderwijs NOORDWIJK Een select gezel schap genodigden, vrienden, bekenden en belangstellenden heeft in de met bloemen en bloemstukken grsierde aula van de Willibrord-Mavo directeur S. W. Neefjes uitgezwaaid. Deze ging, na een buitengewoon verdienstelijke loopbaan het onderwijs met pensioen verlaten. Van de 47 jaar dat hij het onderwijs diende, was hij 43 jaar werkzaam in Noordwijk. De parochie St. Jeroen eerde zijn werk aan de geloofsvorming van vele jonge Noordwijkers door aan hem het gouden ere-kruis van de parochie toe te kennen. Ter receptie verschenen o.a. de burgemeester van Noordwijk, mr. J. M. Bonnike, de wethouders C. van Duyn en T. Jansen, raadsleden, hoofden van Noordwijkse scholen, vertegenwoordigers van de plaatselij ke kerken, dr. J. G. B. Jansen tevens als voorzitter van het schoolbestuur van de chr. mavo, leraren en oude leraren, ouders en oud-leerlingen. Dr. Jansen maakte melding van een fijn contact tussen de beide mavo's. Hij herinnerde aan de aktiviteit van de heer Neefjes in het plaatselijk Convent van Kerken, Namens de ouders sprak de heer A. J. J. Roeleveld. LEIDEN De beplanting in de om geving van molen 'De Valk' heeft het in de nacht van zaterdag op zondag moeten ontgelden. Op de Nieuwe Beestenmarkt werden rond half drie 's nachts drie bomen door een 18- jarige Leidenaar tegen de grond gere den. Ook de uit paaltjes en prikkel draad bestaande afrastering moest het, evenals wat struiken en bloemen, ontgelden. De chauffeur, die na het ongeval doorrreed, verkeerde volgens de politie niet onder invloed van sterke drank toen hij iets later werd aangehouden. De heg bij de Molenwerf, die toch al oogt als een rot gebit, heeft er in dezelfde nacht weer en gat bijgekre- gen. Een 28-jarige Leidenaar verloor de macht over het stuur en kwam met zijn auto door de heg net voor de Singel tot stilstand. De bestuurder bleef, in tegenstelling tot de man die de,bomen aan de Nieuwe Beesten markt ramde, op de politie wachten en verkeerde ook niet onder invloed van alcohol. Een 48-jarige Oegstgeestenaar liep zondagmorgen even over zeven uur bij een aanrijding tegen een lichtmast letsel op. Hij verloor op de Oegstgees- terweg de macht over het stuur en werd daarna naar het AZ vervoerd. Na behandeldte zijn kon hij weer naar huis gaan. De auto werd zwaar beschadigd NOORDWIJK Na vijf jaar op voortreffelijke wijze leiding te hebben gegeven aan het kleuteronderwijs op 'Hummelhof', nam mevr. Mijnders- Dokser afscheid van school en kleu ters. Zij gaat zich nu geheel aan haar gezin wijden. In een geestige speech maakte mr. Bonnike gewag van de toewijding waarmede mevrouw Mijnderts haar taak had verricht. Zij placht haar wensen zodanig te motiveren, dat de verzoeken vrijwel altijd konden wor den ingewilligd. Namens het gemeen tebestuur bood de burgemeester haar een geschenkbon aan. De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGIIAUS - EWE ANCRE Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt Anker uurwerk, Schokvrij, On.br. veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service, Uw horloger Haarlemmerstraat 191 Leiden NOORDWIJK Een vakantiereis van een tweetal Amerikaanse jongelui heeft een even plotseling als betreu renswaardig eind gevonden. Zaterdag jl. kregen zij een lift van een tot nog toe onbekend gebleven automonteur uit Rotterdam, die hen van de Maas stad naar Den Haag bracht. Hij zette hen omstreeks kwart over twaalf in de residentie af en vertelde dat hij naar een autowedstrijd in de omge ving moest. Bij het uitstappen vergaten de lifters een tas mee te nemen, waarin zich al hun geld en papieren bevonden. Het was een bedrag in dollars en verder reischèques, hun paspoorten, vliegtic kets van de BOAC, en bewijzen van het Europa-treinplan. Een Haagse automobilist bracht de Amerikanen naar Noordwijk, omdat verondersteld werd, dat de monteur tot de bezoekers zou kunnen behoren van de aldaar gehouden autoslolom van de RAC-West. Tijdens de wed strijd is hij verscheidene- malen opge roepen, doch zonder resultaat. Door het verdwijnen van hun geld en papieren zijn de USA-loeristen uiter aard zwaar gedupeerd. Ieder die in lichtingen kan verschaffen wordt ver zocht zich met de Noordwijkse politie, afdeling vreemdelingendienst, in ver binding te stellen. NOORDWIJK Schoolarts J. Nie- meijer uit de Bollenstreek is met pensioen. Vrijdagmiddag nam hij in het 'Hof van Holland' te Noordwijk afscheid. Er was veel belangstelling, waaronder een groot aantal artsen. Dokter Nie- meijer kreeg onder meer een ge schenk onder couvert aangeboden. SASSENHEIM Zaterdagmorgen werd het nieuwe zwembad in gebruik genomen. Al was het nog geen officië le opening, dat zal 5 augustus gebeu ren, toch ging aan de ingebruikne ming een korte ceremonie vooraf In aanwezigheid van beide wethouders, secretaris Berntzen, directeur Schram van Openbare Werken, raadsleden en leden van de beheerscommissie icerd de Sassenheimse vlag gehesen door mevrouw G. C. Westerbeek-Visscher van de beheerscommissie, geseconeerd door de kleuters Kanen Koot en Car ta Westerbeek, wwania als eerste Pe ter van Hoekelen 12) aan armen en benen door mevrouw Westerbeek en de voorzitter van de commissie in het j cater werd gedeponeerd, gevolgd door de jeugd die in flinke getale was opgekomen. Van grote drukte was nog geen spra- LEIDEN De besprekingen tussen de Stichting Ankerclubhuiswerk Lei den, de Stichting Ned. Herv. Jeugd zorg Leiden, de Stichting Het Club huis De Spencers en de Katholieke Stichting Klub- en Buurt huisteer k Leiden over samenwerking in federa tief verband zijn vastgelopen. Na 16 besprekingen is men zonder resxdlaai iiü elkaar gegaan, zo is te lezen in het jaarverslag van de Katholieke Stichting, Het afbreken van het gesprek over de federatieve samenwerking volgde op het besluit van de Katholieke Stich ting om mee te werken aan de ver zelfstandiging van het werk in Leiden Noord (waar men tot integratie van de verschillende activiteiten wil ko men) Een geïntegreerd en zelfstandig Leiden Noord zou ook moeten worden opgenomen in het uiteindelijke feder atieve verband aldus de 'Katholieke Stichting. Breekpunt was ook de mening van de Kath. Stichting, dat het beter was om via de weg der geleidelijkheid tot een vorm van samenwerking in het klub- en buurthuiswerk op breder terrein te komen dan om uit te gaan van een vaststaand, van te voren gegeven mo del. ke door het koude weer. Woensdag had men op het raadhuis druk werk tot 10 uur 's avonds met de verkoop van abonnementen. Ruim 2000 werden er verkocht, t.w. 375 gezinskaarten (vertegenwoordigende circa 1400 kin deren); 125 kaarten boven en 208 beneden de 17 jaar. Voorzitter Van Overbeke merkte op dat Jer bijzonder hard was gewerkt, zodat de jeugd in de vakantie terecht kon. De drie komende maanden zag hij als proefdraaien, waarna de com missie de zaak zal bekijken en met het gemeentebestuur over én en an der overleg zal plegen waar nodig. Gelukkig was hij met de royale lig- weiden; maar weinig zwembaden zijn er die zich wat dat betreft met Sas senheim kunnen meten. Hierbij wees hij ook op de speciale kleuterweide met vele banken, waarbij hij hoopte dat er nog speelwerktuigen in zullen komen. Met nadruk zei hij te verwachten dat het nieuwe zwembad, een stuk ge- meenschapbezit waar Sassenheim trots op mag zijn, met zorg door het pu bliek zal worden behandeld. Chef-badmeester Van Dijk, tot voor kort adjunct-badmeester te Oegstgeest, rekent op grote drukte, die hij met z'n medewerkers w.o. 3 instructeurs wel zal kunnen opvangen. Grote drukte verwacht ook kantine houder Van Hoof, van snackbar 'de Kooi', maar hij heeft reeds 5 jaar ervaring op dit gebied in het zwem bad te Heemskerk. Met vrouw en dochter zal hij het zeker wel klaren. Van de zijde van de politie wordt er nog op gewezen de rijwielen en brom fietsen op het parkeerterrein af te sluiten gezien de ervaringen in ande re zwembaden, waar haast dagelijks diefstallen plaatsvinden. KATWIJK AAN DEN RIJN, 30 juni Groenlenvelllng waspeen A I 1280-1500. A II 280-1040, hospeen 1 55 70, II 25-64, Sla 6-22, Peterselie 41-46, Selderij 10-13, Bosuien 12-25. Spitskool 15-17, Prei II 102-104, Bononkruid 18-21, Snijbonen 200-250, Krolen per kist 760, Boskroten 18, Krulpeterselle 25-28, Komkom mers 19, Bloemkool 6 per bak I 83-113. II 47- 77, 8 per bale I 51-91, II 20-60, 10 per bak I 61-63, Radijs 23. Spinazie 10-31Tuinbonen 30-33. Uien 31-46. Prinsossebonen 290-330. Bosprcl 36-42. Aanvoer waspeen 21000 KG VOORSCHOTEN De Voorschotense gemeenteraad kreeg vrijdagavond te maken met een verschil van mening binnen het college van burgemestr benoeming van de plaatsvervangende lden voor de commissie voor interge meentelijke samenwerking, vroeg de burgemeester de raad of stemming per briefje of bij acclamatie. Alleen wethouder De Vos van Stcenwijk (VVD) wenste Stemming per briefje omdat over personen gestemd moet worden. Hoewel de burgemeester nog maals verzocht de leden bij acclamatie te benoemen, deed dc ewthouder geen stap terug. 'Ik vraag gewoon naleving van het reglement. Als burgemeester kent de voorzitter de gemeentewet blijkbaar niet'. De gemeenteraad ging daarna stem men per briefje en deed dat ook bij de benoeming van een lid voor de commissie Maatschappelijk Werk. Bij opening van deze stembriefjes was er één: 'Doe aan deze vertoning niet verder mee'. Hierop vroeg de nestor van de raad, drs. A. F. van der Laan het woord. Hij constateerde dat de sfeer niet zo was als Voorschoten gewend is, en deed een dringend beroep op het college de vergadering zakelijk te houden. Mr. Begeer (VVD) kon be grip opbrengen voor de spanningen binnen het college van B. en W., maar vond het niet juist meningsver schillen over de tafel heen te bren gen. VERDEELD Bij de motie Van der Laan over maatschappelijke proriteit verlenen aan creativiteit op scholen en voorzie ningen voor dc werkende jeugd stem de het college verdeeld. Tegen waren de wethouders De Vos en Iestra, voor de motie de wethouders Pels en Ess- voor n 6e tegen aangenomen (vier raadsleden waren afwezig). Het beschikbaar stellen van een extra krediet van ƒ24.500 ten behoeve van 'De Lindehoevc' was een gelegenheid om nogmaals de hele zaak jeugdhuis 'De Lindehoeve' uit te praten. Twee moties werden ingediend. Door de VVD met de "trekking dat het open jeugdwerk goed begeleid moet worden en daarnaast werd aansluiting ver zocht met andere gemeenten om als nog iets te krijgen uit de rijkssubsi- diepot. De PvdA verzocht in een mo tie de Stichting De Lindehoeve i.o. te benaderen en te vragen het beheer van het jeugdhuis te voeren en indien deze stichting niet akkoord gaat het beheer op te dragen aan de commissie jeugdaangelegenheden. De voorzitter schorste de vergadering voor beraad binnen het college (wethouder De Vos nam geen deel) en na heropening ging de raad akkoord met het voorstel deze moties te behandelen in de com- Mr. Goosens (D'66) hield een pleidooi voor de Stichting De Lindehoeve i.o., die meende ƒ120.000 nodig te hebben als start voor het jeugdwerk. Hij betreurde de zienswijze van B. en W„ die maar tot ruim 80.000 wilden gaan. Bij het eind van de vrijdag kwam ook het eind van de vergadering. Een vergadering, die waarschijnlijk een vervolg zal krijgen over de moeilijk heden binnen het college van B. en W. door DAMMÏS DE GEUS DELFT In de entreehal van het Stedelijk Museum Het Prinsen hof klatert een fontein, waarin goudvissen zwemmen. Met een me ters brede en hoge afbeelding van Johannes de Bosch' tekening van het Slot te Zeist op de achtergrond, omringd door ranke, geschoren boompjes, is dit tafereel een afspiegeling van het eens zo rijke ver leden van de buitenplaatsen in Nederland die thans in hun bestaan worden bedreigd. Op de grote opgezette, hier en daar wat overladen tentoonstelling in het historische Delft, die tot en met 30 augustus te zien is, wordt bewezen dat de buitenplaats in de Nederlandse cultuurgeschiedenis een belangrijke plaats inneemt. In Delft laat men echter alleen de buitenkant van de buitens met hun vaak prachtige par ken en de kostbare voorwerpen die ermee samenhangen zien. Wat er voor komt kijken om zo'n landhuis te on derhouden komt bijna niet uit de verf. ONDERHOUD In de rijk geïllustreerde catalogus wijst museumdirecteur drs. Rein- Arend Leeuw wel op deze problema tiek. Dit jaar zijn nl. voor de eigena ren van de buitenhuizen de onder houdskosten niet meer aftrekbaar voor de belasting, waardoor enkele buitens ernstig in hun voortbestaan worden bedreigd. Het komt steeds meer voor dat de eigenaren de inboe del verkopen om de eindjes aan el kaar te knopen, waardoor het cultuur bezit versnippert. 'Ik weet niet of de tentoonstelling invloed zal hebben op de minister van financiën, die mogelijk voor een wat soepeler belastingregeling voor de buiten-eigenaren kan zorgen'. Het zou inderdaad een verlies zijn als de vaak kostelijke landhuizen, waarvan er tweehonderd bij Monumentenzorg zijn geregistreerd zouden moeten verdwij nen. Verschillende typen buitenplaat sen die in de loop der eeuwen ge bouwd zijn, komen op de tentoonstel ling uitgebreid aan bod. Getracht is vroege en late types in grote groepen bijeen te houden. Het accent wordt np de 'bloeitijd' van een buiten ge legd. De grenzen tussen kasteel en buitenplaats zijn niet scherp getrok ken. Oude kastelen zijn tot comforta bele buitenplaatsen verbouwd en bui tenplaatsen hebben om 'deftig' te we zen torens en kantelen gekregen, en dat niet alleen in de 19e eeuw of om romantisch aan een vervlogen tijd te herinneren. In de catalogus is een inleiding over het ontstaan van de buitenhuizen opgenomen. De kiem heeft in de 'heqrschapskamers' bij boerderijen gelegen. Uit die kamer kwam het herenhuis voort, dat de eigenlijke boerderij later geheel over vleugelde. LUSTHOF Was in Holland het buiten meer een lusthof een soort weekendverblijf in Gelderland vestigden adellijke geslachten zich in hun fraaie huizen. In de eerste zalen ziet de bezoeker huizen uit het gehele gebied verschij nen. Uit de 18e eeuw worden de bui tens per provincie getoond en daarna wordt het beeld weer nationaal. Heel fijn zijn de tekeningen van R Rogham (1620-1686) van het slot te Warmond en het Huis te Doorn, typi sche voorbeelden van feodale huizen. De grote kapittelzaal toont hoe de half-patricische, half-feodale familie der Foreesten sedert de late gotiek haar herinneringen heeft bewaard. De familie huisde in het ca. 1700 gebouw de 'De Nijenburg' bij Heiloo, een laat type van de vroege hofstede. Kasteel 'De Cannenburg' bij Vaassen, een der vroegste buitenplaatsen, was als tweede huis bedoeld. Een nieuw type in de 17e eeuw zag er paviljoen- achlig uit, zoals de Oldenaller in Gelderland met een centrale schoor steen. Steeds meer luxe kwam er in nieuwe buitens, zoals Goudesteyn in opdracht van de burgemeestersfamilie Iluydecoper aan de Vecht gebouwd. NIJENRODE Op Nijenrode heeft de familie Ortt. bankiers van Duitse afkomst, een schitterende staat gevoerd. Zij hielden een grote en befaamde stoeterij en vorsten waren meermalen bij hen te gast. Op een gravure van H, Gerrits (naar Vingboons) is het kasteel Nij enrode in de lente afgebeeld, met Loenersloot in de zomer, Maarssen in de herfst en Zuylen in de winter. In Overijssel zijn de buitenplaatsen sober geweest zoals Twickel, het Wei- dam en Eerfle. In Holland trokken Assumburg en Marque<tte de aandacht Beeckesteyn in Kennemerland is op dit moment nog een van de fraaiste buitens, dat in 1742 werd aangekocht door Jacob van Boreel. In het Prin senhof ziet men een verrukkelijke portrettenserie van de leden van deze eerbiedwaardige familie. ZEELAND Een lust voor het oog vormen J. Arends' (1772) tekeningen van het Huis op Oostcapelle in Zeeland, welk buiten jammer genoog niet meer be slaat. De Stichte Lustwarande in Utrecht is met de Vechtstreek en Kennemerland wel het meest aantrek kelijke gebied geweest om er een buitenplaat: te laten bouwen. In .Drente heeft men havezaten, erg be scheiden als men ze met de kastelen en buitenplaatsen elders vergelijkt; Mensinge is de enige nog vanouds bewoonde. In Friesland, domineerde de state. Er is weinig van overgebleven. Roodbaart (1782-1851) ontwierp het park van Stania-state, het nieuwe park van Oranjewoud en de aanleg bij Fogel- sanghstate. Kosten noch moeiten wer den voor deze parken bespaard. Gro- ningens borgen werden door tuinar chitecten benut om er uitheemse boomsoorten te planten, waaraan door pronkende pauwen en siervogels le vendigheid werd verleend. Verhilder- sum, Fraeyléma, Rensuma en Menke- ma geven als volledig ingericht huis een goed beeld van wat was. Do tentoonstelling biedt tenslotte ver rukkelijke tafelen van de koninklijke paleizen. In een zaal is zelfs de ma noeuvre-tent van Koning Willem III opgesteld van Soestdijk geleend waarin men een serie tekeningen kan zien. Zelfs het kinderbankje van ko ningin Sophie met uitrolbaar zonne scherm heeft er een plaats gekregen. De schitterende ontwerpen van de hand van II. Ashton (1801-1872) van het paleis Zorgvliet spannen de kroon. De tuinen bij de buitens vor men een geschiedenis op zich. Me vrouw C. M. Crcmers gaat er in de catalogus uitgebreid op in. Men moet de schoren, gefigureerde boompjes en de strakke gazons in hun tijd plaat sen. Op voorbeeld van Le Notre, de tuinarchitect van dc Zonnekoning werd de natuur ondergeschikt ge maakt aan de menselijke rede. De natuur in het keurslijf der mathema tica was favoriet in de tijd der Ver lichting. Dc Engelse tuinarchitectuur, waarin j11-1 omgekeerd de mens onderge schikt werd aan de majesteit der natuur, won het pleit in de romanti sche 19e eeuw. Aan deze romantische smaak hebben wij heden ten dage nog prachtige parken te danken. De indrukwekkende tentoonstelling in het Prinsenhof is in zijn geheel to beschouwen als een uiting van dank baarheid en als een oproep tot piëteit voor wat ons gelaten werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3