Nieuwe Leidse Coeramt 1 E Gandhi en Bhoetto bereiken akkoord Doden en honderden barricaden in Ulster na weekend vol geweld Fischer krijgt uitstel Francis Chichester naar thuishaven - Regen Jonge kaper in Saigon gedood India en Pakistan zullen geen geweld meer gebruiken Triest begin van de vakantie Rijksdagbrand: Van der Lubbe niet alleen schuldig Leut spei in Politie arresteert klassieke'happening4 gevluchte gevangenen Stichting bevordert remigratie Surinamers Jemen herstelt banden met VS UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID Naam:Dmaand VUL DE BON HIERNAAST IN i mmmmmmmmmmummmmmuM CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghablevan mijn hart in teghanspoatl" DAG 3 JULI 1972 ö3ste jaargang jteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 BELFAST (AP, Reuter, UPI) Militante Noordierse protestanten hebben in hun wijken in Belfast en dertien andere steden honderden barricaden opgericht. In de stad Bangor werd een rooms-katholiek gezin verjaagd en het huis in brand gestoken, terwijl in Belfast veer- jtig andere gezinnen inderhaast elders onderdak moesten zoeken. Bij j schietpartij en zijn minstens vijf personen gedood. Door deze gebeur tenissen is de spanning in Ulster in hoog tempo toegenomen. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. jVrijdag, zaterdag en gisteren zijn overal in Noord-Ierland versperringen opgericht door de protestantse Ulster Defense Association. Meer dan 20.000 mannen met puntmutsen en in gezel schap van gemaskerde vrouwen, gren delden protestantse wijken af. Het is nog niet duidelijk, wat de bedoeling :is. Een woordvoerder van de UDA zei dat de actie grotendeels 'symbolisch' 'is en dat de meeste barricaden weer i zullen worden weggehaald. Maar in sommige gebieden zou de blokkade blijvend zijn. Zij is bedoeld als pro test tegen de handhaving van de ge barricadeerde rooms-katholieke ghet to's Creggan en Bogside in London- j derry. Het Britse leger heeft opdracht gekre gen niets te doen, tenzij grote wegen worden afgegrendeld. Toen een barri cade werd opgericht in de wijk Old Park van Belfast kwam het leger in actie. Maar toen UDA-leden massaal kwamen opdagen trokken de Britten zich terug. Naast de bouw van versperringen is dit weekeinde herhaaldelijk hevig ge schoten en vielen in totaal minstens vijf doden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een 43-jarige rooms- katholiek in de protestantse Shankill- wijk doodgeschoten vanuit een snel voorbijrijdende auto. Ongeveer tezelfder tijd werd het lijk gevonden van een ongeveer 20-jarige man, die was geblinddoekt en een prop in de mond had. Gisteren von den spelende kinderen op een hoop vuil de lijken van twee doodgeschoten mannen. Eén van hen was de uit Engeland afkomstige 19-jarige Jeho va's getuige Paul Joblin. Een derde lijk werd in de protestantse wijk in West-Belfast aangetroffen. Hij was vermoedelijk eveneens vanuit een voorbijrijdende auto neergeschoten. Volgens het Britse leger zijn enkele doden wellicht afkomstig van een schietpartij in het rooms-katholieke district Ardoyne in westelijk Belfast. Daar kwam het Britse leger in actie tegen minstens veertien sluipschutters en werden ongeveer 250 schoten ge lost. Britse soldaten vertelden dat zij twee sluipschutters hebben zien neer vallen. Beide vleugels van het Ierse Republi keinse Leger (IRA) hebben ontkend iets met de gevechten te maken te hebben. Volgens 'officials' en 'provisi onals' van de IRA zijn het hoogstens zelfstandig opererende leden geweest. Zogezegd Laat India onze krijgsgevangenen maar houden. Er is al zo'n groot tekort aan arbeidskrachten in dat land. President Bhoetto van Pakistan Veel bewolking met geruime tijd regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid west lot west. Maximumtempe raturen van 15 graden aan zee tot 19 graden in het zuidoosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: perioden met regen en aanhou dend koel. Morgen zon op 04.26; onder 21.02. Maan op 23.54; onder 13.49. Wa t zessen of CO denken de dieren? Maar het wordt niet uitgesloten dat mogelijk ook protestantse extremisten aan het werk zijn geweest. BESPREKINGEN De Ulster Defense Association heeft zaterdag een uitnodiging aanvaard van de grootste rooms-katholieke par tij, de SDLP, besprekingen te begin nen. De Sociaal-democratische Labour- partij (SDLP) zou willen praten over het plan van de IRA een Ierse federa tie te stichten, waardoor Ierland vier zelfbesturende provincies krijgt met een overkoepelende Ierse federale re gering. De Noordierse premier Brian Faulk ner heeft zaterdag verklaard dat 'het volk van Ulster meer dan ooit vastbe sloten is haar eervolle plaats binnen het Verenigd Koninkrijk te bewaren. Ulster kan niet in een Ierse Repu bliek worden gebombardeerd', aldus Faulkner. SAIGON (Reuter, UPI) Een gepensioneerde Amerikaanse po litieman heeft gisteren een jonge Aziaat doodgeschoten, die pro beerde een Jumbo-jet met hoofd zakelijk Amerikaanse militairen aan boord, naar Hanoi te laten vliegen. De kaper, naar aangenomen wordt een Vietnamees, viel dood neer, nadat hij vijf kogels in de borst gekregen had. De man was eerst in gevecht geraakt met de genoemde politieman, een vlieger van de Amerikaanse maat schappij Panam en een passagier..De mmmcsmmmammmsmtumeciammm piloot liep een vleeswond op. De ka- per van de Jumbo-jet, die Thai Binh Tm iKava Ir rf" zou heten, is blijkbaar in Honoloeloe will aan boord van het toestel gestapt. De kaper zei, dat hij wraak wilde nemen voor de Amerikaanse bombar dementen op Noord-Vietnam. De ge zagvoerder van het toestel, de 53- jarige Gene Vaugh, zei in Saigon, dat de kaper een mes bij zich had en een papieren zak, die een bom zou bevat ten. De bom bleek niets anders te zijn dan twee citroenen gewikkeld in zil verpapier. SIMLA (Reuter, UPI, AP) India en Pakistan hebben gisteravond op de topconferentie in bet Indiase Simla een akkoord bereikt, waarin onder meer wordt beloofd af te zien van het gebruik van geweld als middel om geschillen op te lossen. Pech, dót wel, op zo'n eerste vakantiedag als de regen neerplenst, het strand grauw en verlaten is en alleen de kalender op zomer lijkt te staan. Maar met een beetje fantasie en ferm optimisme blijkt het soms óók onder zo'n regenparasol best te zijn uit te houden. 'Kan ik hiermee de eerste aan- betaling doen?' Uw onderschrift, kort en puntig, vóór 11 Juli per briefkaart zenden aan dag puzzel Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Er zijn twee prijzen van 30,voor de besle inzendingen, die op 31 Juli worden bekendgemaakt. Van onze sportredaktie AMSTERDAM Bobby Fischer is gisteravond niet in IJsland versche nen voor de eerste partij in de twee kamp om de wereldtitel schaken. De Amerikaan zijn verblijfplaats is onbekend, maar volgens niet bevestig de geruchten zou hij nu in Londen zitten heeft van de FIDE uitstel gekregen tot morgenmiddag twaalf uur. Aan die beslissing is een week einde vol geharrewar vooraf gegaan. Er zouden telegrammen naar IJsland zijn verstuurd door de Amerikaanse schaakbond en door Fischers arts. dat de Amerikaan ziek zou zijn. De twee telegrammen zijn zoekgeraakt en kop.den dus ook niet getoond worden. Aangenomen wordt echter dat het Bobby Fischer eerder te doen is om de financiële regeling. De Amerikaan wil dertig procent van de zaalrecette ontvangen, terwijl hij nok nog zijn deel opeist van de televisie-rechten. De IJslandse organisatoren willen daarmee beslist niet akkoord gaan. Een vriend van Fischer is gisteren uit IJsland vertrokken om de Amerikaan te bewegen alsnog naar IJsland te vertrekken. Als Bobby Fischer morgenmiddag niet is verschenen wordt aangenomen dat FIDE-voorzitter professor Euwe Het akkoord, dat premier Indira Gandhi van India en president Zoelfi- kar Ali Bhoetto op het laatste nip pertje sloten, werd veertig minuten na middernacht door beide staatslie den ondertekend. Het akkoord werd door Indiase en Pakistaanse functio narissen 'een beslissende doorbraak in de richting van een blijvende vrede' genoemd. Hoewel de officiële tekst van het akkoord pas vanmorgen wordt vrijge geven, wilden de genoemde functiona rissen gisteravond al kwijt, dat beide landen zoals reeds gezegd zullen afzien van het gebruik van geweld om hun geschillen te beslechten en ook hebben besloten de troepen, die sinds de oorlog van eind vorig jaar langs de grens zijn samengetrokken, terug te trekken. Deze terugtrekking zal plaatsvinden binnen dertig dagen na ratificatie van het akkoord door de Pakistaanse Nationale Vergadering die op 14 augustus in Rawalpindi bijeenkomt. Kasjmir Pi BERLIJN (DPA, AFP) Een inter- Dinneniana nationaal wetenschappelijk onderzoek heeft vastgesteld, dat de brand in de Israël weigert KLM Duitse Rijksdag in februari 1933 niet Z. alleen kan zijn aangestoken door de x akantiet luchten 5 Nederlander Marinus van der Lubbe. Van Statuut naar volken- die destijds in het brandende gebouw i vu i c werd aangetroffen. Hij werd ter dood rechtelijk xerdraD 5 veroordeeld en terechtgesteld. Volgens een internationale commissie Buitenland van ondrzoek, die zaterdag het eerst deel van haar bevindingen heeft gepu- Mlenrle loont hlanwtie 7 blicerd, waren ook de nazi's bij de Aliende loopt Diauwtje brandstichting betrokken. De commis- j, sie spreekt van een 'provocatie' van KerK de nationaal-socialisten om hun posi tie te versterken. Bij het onderzoek is Alfrink: lioop op oplossing gebleken, dat bij het proces tegen p.. - Van dr Lubbe allerlei onregelmatig- Kwestie-trijsen o heden zijn gepleegd, zoals geknoei met getuigeverklaringen. Kunst De rol van mijn familie2 gfill V311 dfi tW66 SCHEVENINGEN Zaterdagavond Radio en tv 4 js in een tuin in de omgeving van de strips, feuilleton 4 gevangenis in Scheveningen de 24- Dag maandag 6 jarige Hagenaar M. T. gepakt, die 's Puzzel 7 morgens met de 27-jarige Rotterdam- nier de benen uit de gevangenis had mi genomen. Van de Rotterdammer ont brak gisteravond nog elk spoor. De twee mannen waren in arrest in verband met diefstal. Bij hun vlucht namen zij twee muren, elk vijf meter hoog, met gemak. Bij de eerste stond een lier en bij de tweede een ladder in verband met verbouwingswerk. Dankbaar werd door de vluchtelingen hiervan gebruik gemaakt. De vlucht werd ontdekt toen een bewaker naar het toilet wilde en de deur op slot vond. Binnen bleken vier spijlen van het raam te zijn door gezaagd. Aan de snijkanten in de tralies kon worden vastgesteld dat met het doorzagen al enige tijd gele den werd begonnen. Spassky wachten niets anders overblijft dan de Ameri kaan zijn rechten np een tweekamp te ontnemen. De uitdager van regerend kampioen Boris Spassky wordt dan diens landgenoot de Rus Tigran Pc- trnsjan. De IJslandse organistoren en ook de FIDE bestuurderen geloven stellig dat Fischer morgenmiddag ach- tei het bord zal verschijnen. Meer nieuws over de ontwikkelingen van dit weekeinde op de sportpagina's. De kwestie van de terugtrekking van de troepen langs de bestandslijn in het omstreden Kasjmir zal door verte genwoordigers van beide partijen na der besproken worden. De afgelopen maanden hebben zowel India als Pa kistan nieuwe troepenversterkingen naar de bestandslijn in Kasjmir ge zonden, terwijl ook talrijke schendin gen werden gemeld van het bestand, dat na de oorlog werd gesloten. In Pakistan zullen vertegenwoordigers van beide landen bijeenkomen om de hervatting van de diplomatieke be trekkingen, het handelsverkeer en het luchtverkeer over beide landen nader uit te werken. Het akkoord kwam tot stand tijdens een gesprek van een kwartier tussen Gandhi en Bhoetto, dat werd gevoerd na een diner, dat Bhoetto zijn Indiase gastvrouw had aangeboden. Kort tevo ren had president Bhoetto op een persconferentie nog verklaard, dat het vijfdaagse overleg tussen beide landen in een impasse was geraakt en dat het voornaamste struikelblok voor een ak koord de kwestie-Kasjmir was. Doordat India en Pakistan ook over eengekomen zijn bij de regeling van hun geschillen voortaan geen derden te betrekken, zullen de waarnemers van de Verenigde Naties, die sinds 1949 langs de bestandslijn in Kasjmir zijn gelegerd, hoogstwaarschijnlijk worden teruggetrokken. Er zijn geen aanwijzingen, dat in het akkoord een regeling is getroffen voor de repatriëring van de ongeveer negentigduizend Pakistaanse krijgsge vangenen in India. Pakistaanse bron nen in Simla spraken de hoop uit, dat India Bangladesj er toe zal kunnen bewegen in te stemmen met de terug keer van de Pakistani's voordat het Pakistaanse parlement het akkoord over zes weken moet ratificeren. India en Bangladesj zijn eerder overeenge komen, dat een besluit over eventuele repatriëring gezamenlijk moet worden genomen. De Indiase premier Indira Gandhi (rechts) en de Pakistaanse presi dent Ali Bhoetto hebben gisteravond kort voor het beëindigen van hun vredesoverleg in het Indiase Simla een akkoord getekend. AMSTERDAM De stichting ter be vordering van de remigratie van Suri namers is zaterdag opgericht in Am sterdam. De stichting beoogt de 'bege leiding voor de repatriëring op brede schaal van de in Nederland verblij vende Surinamers met het oog op de grote behoefte in Suriname aan man kracht voor een evenwichtige ontwik keling en een perspectiefvolle toe komst voor Suriname'. Het secretari aat is in de Nicolaas Beetsstraat 23 in Uithoorn gevestigd. Gerard Dijkstra staakt strijd Van een verslaggever PLYMOUTH Het doet er in Engeland al nauwelijks meer iets toe wie precies de trans-Atlantische zeilrace gaat winnen. Het be langrijkste is dat sir Francis Chichester, de man die jaren geleden het 'Albion' tot opperste vervoering bracht door geheel alleen de wereld rond te zeilen, in ieder geval levend de thuishaven weer zal bereiken. Chichester heeft met zijn zoon Giles en de Britse marine-officier Peter Martin aan boord koers gezet naar Plymouth. Bij dit gebeuren verbleekt voor de Britten geheel de ramp die zich voltrok toen verschillende schepen probeerden de 70-jarige sir Francis zaterdag te naderen. Een Frans weerschip kwam daarbij in botsing met Chichesters 'Gipsy Moth' zon der het Britse zeilschip daarbij ernstig te beschadigen. De Fransen verlieten daarop Chichester, maar kwamen bij die manoeuvre in aan varing met het Amerikaanse jaebt Leftoria, dat vrijwillig ter assisten tie nabij sir Francis was gebleven. Het weerschip zonk onmiddellijk. Van de zeven opvarenden konden er vier gered worden. Zaterdag avond slaagde men er in een van de lichamen te bergen. De overige slachtoffers zijn nog niet gevon den. Sir Francis Chichester wordt vana vond nog terug in Engeland ver wacht. De gezondheidstoestand "an de Brit blijkt .nee te vallen. Het raadsel van het uitblijven van ra- dio-kontakt gedurende vele dagen werd snel opgelost toen bleek dat de radio van Chichester onklaar was geraakt. Sir Francis Chiches ter (de titel 'sir' kreeg hij na zijn eenzame tocht rond dc wereld), vertelde, dat hij zich enkele dagen zeer ziek had gevoeld. Toen hij bij de Azoren was aangekomen besloot hij terug te keren naar Engeland. Hij zei erg blij te zijn dat zijn zoon bij hem aan boord was geko men. 'Ik voel me weer helemaal o.k.'. De Nederlandse deelnemers Gerard Dijkstra heeft de strijd ook moe ten staken. Dijkstra die vrijwel de gehele race tot de leiders heeft behoord, verloor tijdens een storm met windkracht negen zijn grote mast. Hij heeft om assistentie ver zocht van een sleepboot. Overigens liet de enige Nederlandse deelne mer aan de race wel weten, dat hij zich in uitstekende conditie be vond. maar dat het onmogelijk was geworden om zerder te zeilen. SANNA (Reuter, UPI) De Ara bische republiek Jemen heeft be sloten weer diplomatieke betrek kingen aan te knopen met de VS. Jemen is daarmee het eerste Arabi sche land dat de betrekkingen met de VS herstelt na de juni-oorlog In het Midden-Oosten van 1967. Toen verbra ken behalve Jemen. Irak, Soedan. Egypte en Mauretanië de banden met de VS. Mauretanië dat geen Arabisch land is, heeft inmiddels de relaties met Washington genormaliseerd. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken William Rogers heeft zijn diplomatieke wereldreis gisteren onverwacht onderbroken en is van Ceylon naar Jemen gevlogen voor een bezoek. Aangenomen wordt dat de VS Jemen in ruil voor diplomatieke be trekkingen economische hulp hebben aangeboden. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR I"—1 "UW OMGEVING" LEZEN I |J(| ^euwe abonnee: betaalt per: m Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan I Adres: kwartaal I bespaart u voor hen gulden aan abonne- plaats: B roentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij I wijze van kennismaking de krant gratis! De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. gulden abonnements- b I geld. En u ontvangt een leuke attentie! I I Opgegeven door: I Adres: Een postzegel is niet nodig ais u op de i enveloppe schrijft: I Ik ontvang als beloning het aangekruiste b NIEUWE LEIDSE COURANT I I Hl mapje pos:- n PlfUn* n handlfe I ANTWOORDNUMMER 267 1 "«bnw B LEIDEN PWtw.o_P.oJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1