Noor dier se UDA kondigt sensationele actie aan Optimisme over Vietnam-vrede Pessimisme over toekomst Saigon McGovern VS zouden bezorgd zijn over ruzie Peking-Moskou Gesprek tussen India en Pakistan wil niet vlotten f reznjew belooft uba verdere steun Verdachten Baader-Meinhof groep in hongerstaking Besprekingen tussen Bonn en Praag hervat VN willen dekolonisatie van Nieuwe Hebriden Hogelijk gevolg van Baader-Meinhof-proces Dollardiefstal Almirante wordt mogelijk vervolgd Huloorganisaties staken bijstand aan Boeroendi Vliegtuigkaper overleefd sprong 01 W KW \RTET VRIJDAG 30 JI M 1972 Itulf i-iilniiil T7 KW B eekeinde wordt met spanning tegemoet gezien BELFAST (Reuter, UPI) In Ulster wordt het komende weekeinde met grote spanning afgewacht lil militante protestanten een sensationele actie hebben aangekondigd 0111 de gebarricadeerde rooms- katholieke ghetto's in Londonderry weg te krijgen. e protestantse organisatie Ulster De- >nse Association (UDA) heeft ver jaard dat dit weekeinde in geheel lster protestantse wijken blijvend uilen worden gebarricadeerd. De DA heeft gezegd tevens van plan te jn de ghetto's in Londonderry on- efbaar te maken door de gas-, water-, ektriciteits- en voedselvoorziening blokkeren en ook andere noodzake- jke voorzieningen af te snijden. Een DA-leider wees erop dat de Noord- rse elektriciteitscentrales overwe- »nd door protestanten zijn bemand, 'illiam (Billy)Hull, de voorzitter tn de protestantse Loyalistische Ar- (idersvereniging (LOW) heeft ge bigd een reeks verlammërfde stakin- jn te beginnen. Tenzij spoedig wordt (getreden tegen de ghetto's in Lon- inderry zouden de geweldplegingen Ulster hand over hand kunnen enemen en zou het leven in Noord- OSKU (AP, AFP, Reuter)' De jssische partijleider Breznjew heeft Cubaanse collega Fidel Castro iloofd de veiligheid van Cuba te larborgen. De Sowjet-Unie zal het nd tevens militair en economisch lijft steunen, aldus Breznjew. Russische partijleider zei een en ider tijdens een diner in het Krem- dat werd aangeboden aan Castro, e een bezoek aan de Sowjet-Unie engt. Teder jaar worden de betrek- ngen tussen de Sowjet-Unie en Cu- rijker en voller. Zij houden samen- rking op alle terreinen in en wij (n bereid deze betrekkingen verder ontwikkelen en op een nieuw en iger niveau te brengen', aldus reznjew. ij noemde Cuba 'een krachtig onder- el van het socialistische wereldsys- eem'. Voornaamste taak van de Cu- aanse regering is volgens Breznjew et opbouwen van een planmatige cialistische economie en om op die ssis het levenspeil van het werkende olk te verbeteren'. Ierland volkomen ontwricht kunnen worden, aldus Huil. Een UDA-woordvoerder zei gisteren het optreden van Britse militairen niet te vrezen. 'Zij zullen niet neerge schoten worden. Maar voor elke barri cade die zij slopen kunnen wij er vier in de plaats stellen. In de gebieden waar wij blijvende versperringen wil len oprichten staat de bevolking geheel achter ons. Maar in de rooms- katholieke wijken is er slechts een handjevol mensen die er voor zijn. Als zij die barricaden in stand kun nen houden kunnen wij dat ook. En wij kunnen iets sensationeels in het vooruitzicht stellen, iets waar wij al drie jaar naar hebben verlangd', aldus de UDA-zegsman. Whitelaw De Britse minister voor Noord-Ier- land, William Whitelaw heeft in het Lagerhuis verklaard dat de actie zoals de UDA die voorstelt ernstige gevol gen kan hebben. 'Het gevaar van een overhaaste actie als deze is dat zij tot hernieuwing zal leiden van het con flict tussen de twee partijen en dat op een ogenblik dat er goede hoop bestaat dat er een eind aan gekomen is', zei Whitelaw. In Belfast zijn huivrouwen gisteren begonnen met hamsteren van levens middelen nu nieuwe moeilijkheden worden verwacht. In de Noordierse BERLIJN (DPA) Vier vrouwen die verdacht worden van lidmaatschap van de Baader-Meinhof-groep, zijn in een gevangenis in West-Berlijn in honger staking gegaan. Volgens een woordvoerder van de jus titie willen Ingrid Schubert (27), Ire ne Georgens (21), Monika Berberich (29) en Brigitte Asdonk (24) daarmee protesteren tegen het cptreden tegen links georiënteerde advocaten die in contact met de anarchisten zouden staan. Zij willen hun hongerstaking 20 dagen volhouden. hoofdstad zijn door de IRA pamflet ten verspreid waarin rooms-katholie- ken worden gewaarschuwd niet op straat te komen bij eventuele schiet partijen. Ook automobilisten is ge vraagd weg te blijven omdat hun vraagd weg te blijven omdat hun auto's wellicht als barricademateriaal voor protestanten zullen worden gebruikt. In de Ierse republiek heeft een speci ale rechtbank, zonder de gebruikelijke jury, drie Ieren tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens leveren van vuur gevechten met Britse troepen aan de Noordierse grens. Drie beklaagden kregen straffen van twee jaar, ander half jaar en 21 maanden PRAAG (REUTER. UPI) West- Duitsland en Tsjechoslowakije zijn gisteren hun besprekingen begonnen over de normalisering van de betrek kingen. Vorig jaar november werden de besprekingen afgebroken na moei lijkheden over de vraag of het ver drag van Mllnchen van 1938 tijdelijk of nooit geldig is geweest. Hitier annexeerde destijds op basis van dit verdrag een groot deel van Tsjecho Slowakije. De Westduitse staatssecretaris Paul Frank is gisteren in Praag aangeko men voor de onderhandelingen. Van daag wordt het gesprek voortgezet. Aangenomen wordt dat de problemen dit keer kunnen worden opgelost NEW YORK (UPI) De dekolonisa tiecommissie van de Verenigde Naties heeft erop aangedrongen dat de Britse en de Franse regering maatregelen nemen om de Nieuwe Hebriden zelf bestuur te geven en voorbereiden op onafhankelijkheid, De Nieuwe Hebri den zijn een eilandengroep in de Stille Oceaan, bestaande uit elf eilanden ten noordoosten van Australië. Een Zuidvietnamese soldaat loopt langs het lichaam van een Noord- vietnamees tijdens het tegenoffensief in de provincie Quang Tri. WASHINGTON, SAIGON (Reuter, UPI) Optimistische berichten over een vrede in Vietnam deden gisteren de ronde. President Nixon had zich verdiept in een nieuw signaal uit Hanoi over de vast gelopen vredes-besprekingen. En de Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, Tran Van Lam zei ervan overtuigd te zijn dat 'binnen een paar maanden' de vrede zal zijn teruggekeerd. ADELIGE UITWERKING SPD VAN BRANDT loor Jaap den Boef Iet vervroegde Westduitse ver- iezingen in oktober of november zicht kan het proces tegen de iaader-Meinhof-groep (en bin- enkort reeds de voorbereiding rvan) een nadelige uitwerking ebben op de kansen van de aan et bewind zijnde sociaal-demo raten en liberalen. Zij künnen iet verantwoordelijk worden ge teld voor de onrust die het be- taan van de groep enkele jaren 1 de Bondsrepubliek heeft ver- orzaakt. De regering van kanse ier Willy Brandt heeft meer to- irantie aan de dag gelegd dan elen verantwoord vonden. Dat esondanks terreurdaden raarbij doden vielen niet uit lieven, kon moeilijk worden toe- eschreven aan een falend beleid an de regering in Bonn, het- 'elk goedwillende burgers tot on- ermijdelijke wanhoopsdaden zou ebben gebracht. Het tegendeel waar. 'e aanslagen waren zonder meer pro- ocaties van mensen, die bitter teleur- esteld waren over het uitblijven van leun voor hun revolutionaire optre- en. Niet de politie-autoriteiten. maar e buiten de gevarenzone afwachtende inks-radicalen, lokten tenslotte de op- ienbarende bomaanslagen uit. Deze irovocatie moest de groep dan ook fel noodlottig worden: het verraad wam uit de eigen kring. Alleen aardoor kon dc politie toeslaan en in 'rankfort met de arrestatie van laader. Meins en Raspe voor de groep (et begin van het einde inluiden, tok de arrestatie van Ulrike Meinhof as te danken aan de tip van een foegere meeloper van de linkse acti- 'ste. Hij was van oordeel dat Ulrike leinhof en haar aanhangers 'de echtsen de argumenten had geleverd 'm het gehele spectrum der linxsen «dacht te maken'. Bovendien was Ne man. de 33-jarige onderwijzer ritz Rodewald. bang dat hij zelf en e vriendin met wie hij samenwoon- 6. bij de affaire betrokken zouden faken. Daarom gaf hij de politie een tintje. 'restige-verlies «tttemin heeft het prestige van de ^lering in Bonn wat het optreden *gen het gebruik van geweld betreft. *n gevoelig verlies geleden. Het op alen van de Eaader-Meinhof-groep "1 het indienen van wetsvoorstellen, waarvan de voorbereiding al geruime wd geleden was begonnen, heeft een deel van dit verlies ongedaan gemaakt. Daar staat echter tegenover dat men in de linkervleugel van de SPD van kanselier Brandt niet bijzonder te spreken is over de inhoud van deze wetsvoorstellen, die het de justitie mogelijk moeten maken met meer succes op te treden tegen bedrijvers van misdadige activiteiten. De deelsta ten die totdusver afzonderlijk optra den, blijven baas in eigen huis maar zullen heel nauw samenwerken om te voorkomen dat verdachten van de ene staat naar de andere kunnen verdwij nen om uit handen van de politie te blijven. Deze moest tot nu toe allerlei volmachten hebben om in een andere deelstaat de achtervolging van een verdachte voortgezet te zien. Lang voordat de bomaanslagen een feit waren, werden in Bonn maatrege len voorbereid om de Bondsrepubliek in staat te stellen, beter uitgerust de binnenlandse veiligheid te verzekeren. De nu aangekondigde maatregelen zullen ongetwijfeld van de zijde van de buitenparlementaire oppositie wor den aangegrepen om haar bewering te staven dat de Bondsrepubliek een po litiestaat zou zijn geworden. Terwijl in een land met een zo ge welddadige traditie als de Verenigde Staten het Hooggerechtshof beveelt, een eind te maken aan het afluisteren van telefoongesprekken waarvoor de rechter geen toestemming heeft gege ven, worden de al bestaande mogelijk heden in de Bondsrepubliek in derdaad uitgebreid. De politie krijgt ook meer bevoegdheden om verdachte figuren aan te houden. Dit alles zal zeker tot een conflict met uiterst links leiden, omdat de maatregelen bedoeld zijn om een her haling te voorkomen van de Baader- Meinhof-affaire. Tot nog toe beschikte de regering in Bonn over onvoldoen de mogelijkheden om snel tot het oprollen van illegale groepen te ko men. Dat gaat nu veranderen. Politieke munt Het ligt voor de hand dat de stappen van Brandts regering een geruststel lende uitwerking zullen hebben op de Westduitse bevolking: ook al wordt de kanselier verweten dat de maatrege len veel eerder genomen hadden moe ten worden. De oppositie zal er echter goed aan doen niet te proberen poli tieke munt te slaan uit een situatie, die ook zou hebben bestaan als zij zelf aan het bewind zou zijn geweest. Bestrijding van extremisme of het nu van links of van rechts komt is een zaak van nationaal belang die niet in de partijpolitieke sfee. mag worden getrokken. Ook bij de verkie zingen. die waarschijnlijk nog dit jaar gehouden zullen worden, mag het pro bleem van het linkse anarchisme niet gebruikt worden om er het beleid van de regering van kanselier Brandt mee aan de kaak te stellen. De kanselier heeft het zonder ver dachtmakingen van de zijde van de oppositie al moeilijk genoeg met de Jusos (jonge socialisten) in zijn eigen partij. Zij hebben in verschillende delen van de Bondsrepubliek succes geboekt bij het 'overnemen van de macht' in de lagere regionen. Nu de kandidatenlijsten voor nieuwe Bonds dagverkiezingen opgesteld moeten worden, doen zij hun best om zoveel mogelijk leden van de 'oude garde' door jongeren tevervangen. Op zich zelf is dit geen ongewoon verschijn sel. Elke partij wordt er als het goed is mee geconfronteerd. De pogingen van de Jusos om op legale wijze hun invloed in de SPD te vergroten, zal echter door velen die drie jaar geleden voor de verandering eens op Willy Brandt stemden, min of meer in verband worden gebracht met de activiteiten die van extreem linkse zijde (buiten de SPD) naar aanleiding van de berechting van de Baader-Meinhof-gróep ondernomen zullen worden. democraten '72 er zelf van zal profite ren. Beducht Begrip Het is zelfs niet uitgesloten dat enke le vooraanstaande leden van de SPD (of sympathisanten met deze partij) zich gedwongen zullen voelen hun mening uit te spreken over het karak ter van de 'activiteiten' van de Baader-Meinhof-groep. Zij zullen daarbij zeker niet tot een gemakkelij ke, vierkante, afwijzing van het optre den van de belangrijkste leden van de groep komen. Eerder mag worden verwacht dat zij begrip zullen vragen voor mensen, die op hun manier ge probeerd hebben dc maatschappelijke verhoudingen drastisch te veranderen en meenden het recht ir. eigen hand te mogen nemen toen zij met de maatschappij die zij verwerpelijk achtten, in conflict kwamen. Een dergelijke houding, die veel meer dan 'genuanceerd' moet worden ge noemd. kan verkeerd worden uitge legd door velen, die toch al niet erg gerust zijn op hetgeen zich reeds geruime tijd binnen de SPD afspeelt. Er is in MÜnchen al een groep, die zich van de partij van Willy Brandt heeft afgesplitst en de naam Sociaal democraten '72 heeft aangenomen. Wellicht volgt zij het voorbeeld van DS'70, welke partij op haar beurt D'66 wat de naamgeving betreft na volgde. Sociaal democraten '72 wil proberen in het najaar in de gehele Bondsrepu bliek mee te doen aan de Bondsdag verkiezingen. Als de nieuwe partij daarin slaagt, kan zij heel wat stem men bij de SPD van kanselier Brandt wegkapen en haar een gevoelig zetel verlies bezorgen, zonder dat Sociaal- Het is ook in West-Duitsland voor een nieuwe partij niet eenvoudig, ze tels in de Bondsdag te veroveren. Zij moet tenminste vijf procent van alle uitgebrachte stemmen in de wacht slepen, of drie directe zetels bemach tigen, wil zij voor de verdeling van de zetels in aanmerking komen. Hoezeer de SPD beducht is voor het afbrokkelen van haar deel van het electoraat, moge ten overvloede hier uit blijken, dat zij ernstige pogingen in het werk stelt, haar nieuwe concur rent te doen verbieden de naam te dragen, die zij reeds gekozen heeft. Dergelijke drastische stappen doet men niet, als men aan een nieuwe splinterpartij geen betekenis hecht. Het succes van de jonge socialisten met hun radicale politieke denkbeel den (die overigens langs legale weg verwezenlijkt dienen te worden) kan moeilijk ongedaan worden gemaakt. Hetzelfde geldt voor de uittocht van een deel der oudere generatie, die het in een onder invloed van 'nieuw links' staande SPD niet meer ziet zitten. Deze vorig jaar al onvermijde lijk geworden gang van zaken kan worden versneld door de deining, die rondom het Baader-Meinhof-proces zal ontstaan. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de linkervleugel van de SPD zich niet onbetuigd zal laten als haar te genstanders proberen, haar op één hoop te gooien met de plegers van bomaanslagen, die zich voor hun da den moeten verantwoorden. Dit verweer kan ten onrechte worden uitgelegd als een heimelijke sympa thie voor het optreden van de groep, dat pas in zijn eindstadium echt cri mineel zou zijn geworden. Hongerstaking Zelfs wanneer regerings- en oppositie partijen proberen te vermijden elkaar te lijf te gaan met beschuldigingen betreffende sympathie met links of rechts extremisme, zal het niet een voudig zijn zich aan goede voorne mens te houden. De Baader-Meinhof- groep blijft voorlopig de aandacht vragen. Een sprekend voorbeeld is de hongerstaking van Gudrun Ensslin, die ontkent een boodschap voor Ulri ke Meinhof te hebben meegegeven aan de Berlijnse advocaat Otto Schily en eist dat hij weer met haar verdedi ging zal worden belast. De groep heeft talrijke mogelijkheden om de aandacht te trekken. Voor de Bondsrepubliek is het dan ook van liet grootste belang dat het proces niet lang op zich laat wachten. Want alles wat ter verdediging van links extremisme wordt aangevoerd, zal dat van rechts in de hand werken. Hanoi's antwoord op de oproepen van handelingen was uiterst vaag en ver eiste zorgvuldige studie door de presi dent om uit te maken of de Noord- victnamezen inderdaad bereid waren tot hervatting van het overleg. Ameri kaanse functionarissen, die dit onthul den, waarschuwden echter tegen veel optimisme, hoewel ze moesten toege ven dat een nieuwe fase was bereikt in de pogingen om de oorlog door onderhandelingen te beëindigen. Ze wilden niet zeggen if Noord-Viet- nam in directe verbinding had ge staan met de VS of dat dit was gedaan via derden, zoals de Russische president Podgorny, die onlangs Ha noi had bezocht Maar de Zuidvietna mese minister Lam noemde het giste ren 'wishful thinking' van de pers, dat de grote mogendheden Amerika, China en Rusland druk op Hanoi zouden uitoefenen. Desondanks meen de Lam 'dat er enig "icht daagde aan het einde van de tunnel'. ONDER DWANG Wie de Noordvietnamese legercou- rant. Qoenang Dol Nhan Dan, van gisteren heeft gelezen, kan moeilijk geloven, dat Hanoi bereid is het ge sprek mei Amerika te hervatten. Het hlad beschuldigde de VS ervan Hanoi naar de conferentietafel te dwingen met gerichte bombardementen op de Noordvietnamese dijken. President Nixon had 'barbaarse misdaden bedre ven in zijn wanhopige strijd de mili taire situatie om te keren' eu was begonnen de dijken te beschieten om president Nixon voor ernstige onder met overstromingen de Vietnamezen te dwingen hun voorwaarden te accep teren Vervolg van de voorpagina Senator McGovern werd gevraagd wat hij nu van zijn kansen op de presi dentsnominatie dacht. 'Het betekent dat ik doorga met een succesvolle strijd', antwoordde hij, 'maar ik heb er nog steeds vertrouwen in dat ik zal winnen'. Vertoornd zei hij dat de stemming van de commissie voor ge loofsbrieven een 'corrupte, cynische en spijtige afspraak' was van een aantal mensen om een aantal redenen, zoals jaloezie en verbittering. Dc presidentskandidaat deed een scherpe aanval op zijn rivaal Hubert Humphrey, die de 'winner-takes-all' regel had aangevochten. Hij wees er op dat Humphrey aanvankelijk de regel had ondersteund, maar toen hij verloren had van gedachten veran derde. 'Hoe kan iemand voor zo'n nati onaal figuur respect opbrengen', vroeg McGovern. VRIENDSCHAP Op de vraag of deze affaire zijn persoonlijke vriendschap met Humph rey beëindigd had. antwoordde McGo vern: 'Nee, het beëindigt mijn vriend schap niet, maar het frustreert het wel'. De senator was nog steeds vol vertrouwen dat hij tijdens de eerste stemronde de nominatie zal krijgen en dat de confentie zelf de uitspraak van de commissie voor de geloofsbrie ven ongedaan zai maken. Hij meende dat zijn tegenstanders 'voor hun leven vochten'. Senator Harold Hughes, die de cam- Sagne leidde van senator Edmund luskie, reageerde op het nieuws met de verklaring: 'Senator Muskie heeft op sterke wijze zijn rentree gemaakt in de race' AMSTERDAM De reeks diefstallen in het Vondelpark zet zich voort: gisteren werden van een 23-jarige Ca nadees 11 travellarscheques. ter waar de van 100 Canadeze dollars afhandig gemaakt. WASHINGTON. SAIGON (Reuter. AP, UPI) Nog meer militaire en economische hulp zal nodig zijn om het regime-Thieu in het zadel te houden. Dit valt te concluderen uit een rapport, dat gisteren door de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse aangelegen heden is gepubliceerd. Als het huidige niveau van de Ameri kaanse en economische hulp niet ge handhaafd blijft, zal het Zuidvietna mese leger nieuwe grote aanvallen van de noordelijken niet kunnen weerstaan. Dat de Zuidvietnamese strijdkrachten bij het huidige offen sief geen nederlaag hebben geleden is voornamelijk te danken aan de Ame rikaanse luchtsteun en aan de 6.350 Amerikaanse adviseurs, die in bepaal de gevechtssituaties het bevel voer den. De Zuidvietnamese minister van bui tenlandse zaken. Tran Van Lam. heeft dit beaamt. HIJ verklaarde gisteren dal Zuid-Vietnam beschikt over 1.1 miljoen soldaten, maar dat deze slechts waren opgeleid voor de verde diging en niet voor de aanval. Als dit leger een vijand moest terugdrijven, dan heeft het betere en zwaardere uitrusting nodig, aldus de minister In het senaatsrapport wordt de verba zing van Amerikaanse militairen over gebracht over het feit dat de noorde lijken na hun overwinningen aan het begin van het offensief niet hebben doorgedrukt. De Zuidvietnamese troe pen hebben zware verliezen geleden. De verliezen van de artillerie worden op 8.5 miljoen dollar geschat en e verliezen aan tanks op circa 38 mil joen dollar De tegenstander zou 33 stukken geschut en tussen de 250 en 400 tanks zijn kwijtgeraakt, zo wordt geschat. De situatie in Zuid-Vietnam was bij zonder gunstig voor de Noordvietna- mezen. meent het rapport. De toe stand op het platteland blijft verslech teren. President Thleu is niet in staat gebleken het volk achter zich te krij gen. Door sommige Amerikanen en door de meeste opposanten van het regime-Thieu wordt geloofd dat Thieu de politieke crisis, die op een bestand zal volgen, niet zal overleven. Dc Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam krijgen binnenkort een nieu we opperbevelhebber, generaal Fre derick Weynand, die generaal Creigh- ton Abrams zal opvolgen. Tegelijker tijd zal de Zevende Luchtmacht in Vietnam worden ondergebracht bij de bevelvoering in 3aigon. Dit betekent dat dc Amerikaanse luchtmacht onder strenger toezicht komt te staan. Het Witte Huis ontkende dat de verande ring verband houdt met het ontslag van generaal John Lavelle, dc com mandant van de luchtmacht, die op zijn eigen houtje Noord-Vietnam heeft gebombardeerd. In de affaire- Lavelle zal de senaat binnenkort hoor zittingen gaan houden. Inmiddels is in Zuid-Vietnam een massaal tegenoffensief ingezet om de provincie Quang Tri te ontzetten. Van drie kanten is dc aanval Ingezet op de stad Quang Tri. Amerikaanse helikop ters brachten ruim 6.000 Zuldvletna- mezen op 10 km van de stad. De Zuidvictnamezen ontmoetten slechts zeer lichte tegenstand. ROME (AFP) Giorgio Almirante. de leider van de Italiaanse neo-fascis- tische partij MSI, wordt met gerechte lijke vervolging bedreigd. Almirante wordt beschuldigd van het strafbare feit 'de fascistische partij weder op te richten'. De procureur-generaal van Milaan. Lulgi Bianchi Ësplnosa heeft het par lement verzocht de parlementaire on schendbaarheid van Almirante op te heffen om hem te kunnen vervolgen. Espinosa deed ajn verzoek vlak voor dat hij op 25 juni overleed. Maar het verzoek was toen al ondertekend. Es pinosa was vorig jaar november belast met een onderzoek naar fascistische activiteit. Een Italiaanse parlements commissie heeft net posthume verzoek van Espinosa ln behandeling geno men KAMPALA (UPI) Dc internationa le hulporganisaties hebben de bij stand aan de Afrikaanse staat Boe roendi stopgezet. In deze staat ajn door de heersende Toetsi's in de afge lopen tijd naar schatting 100.000 le den van de Hoetoe-stam afgeslacht. Uit diplomatieke bronnen in de Boe- roendese hoofdstad Boejoemboera is vernomen dat de hulporganisaties vre zen dat verdere bijstand aan de rege ring van president Michel Mlcombero een verdere uitroeiing van de Hoc- toes, die met zes tegen een ln de meerderheid zijn, mogelijk zal maken. WASHINGTON (Reuter) Dc VS zijn bezorgd dat de Sowjet-Unie en China voorbereidingen treffen voor een oorlog tegen elkaar. President Nlxon heeft geprobeerd op te treden als vredestichter tussen belde mogendheden. Dit heeft de Amerikaanse columnist Jack Anderson, die in de afgelopen tijd een reeks opzienbarende onthullingen op zijn naam bracht, gemeld. In zijn column In The Washington Post schrijft Anderson dat Amerikaanse topstrategen onlangs ten minste een keer tot drie uur 's ochtends bijeen zijn geweest om de laatste ontwikkelingen tussen Moskou en Peking te bespreken. 'President Nixon heeft geprobeerd de rol van vredemaker tussen de twee communistische Goliath's te spelen. HIJ heeft krachtig benadrukt Jegens Moskoh en Peking dat een Chinees-Russische oorlog tegen de Amerikaanse nationale belangen zou Indruisen. Dit is een diplomatieke manier om te waarschuwen dat de VS mogelijk tussenbeide zullen komen om hun belangen te beschermen.' zegt Anderson. HIJ merkt voorts op dat Britse functionarissen na een ontmoeting met de Russische premier AlexeJ Kosygin hebben gezegd dat Kosygin 'over de Chinezen sprak zoals dc Pakistani's over de Indiërs praten'. SIMLA (AP. Reuter, UPI) De besprekingen tussen India en Pakistan willen niet vlotten. Maar de toponderhandelingen zijn niet in een impasse gekomen. Dit is gisteren uit Simla in India gemeld, waar beide partijen aan de conferentietafel zitten De Indiase premier Indira Gandhi en de Pakistaanse president Zoelfiear Ali Bhoetto hebben gisteren een voorge nomen gesprek afgezegd. Reden was dat er in de werkgroepen geen over eenstemming was bereikt over een vredesverdrag. Dr. M. A. Bhatty. de directeur-gene raal van het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd dat de besprekingen in een 'kritieke en beslissende fase' zijn gekomen. In diase functionarissen erkenden even eens dat er onenigheid bestaat over de prioriteit van de agendapunten, du- tijdens voorbereidende besprekingen eind april zijn opgesteld. Bhoetto en mevrouw Gandhi zijn gis teren wel bijeengekomen voor een diner. Sinds het begin van de onder handelingen hebben beide staatshoof den slechts 25 minuten met elkaar overlegd. Het grote probleem bij de top wordt gevormd door een Indiase eis om de bestandslijn in Kasjmir tot de blijven de grens met Pakistan te maken. Behalve onenigheid over de volgorde van de agendapunten is de Pakistaan se delegatie ontstemd over een inter view dat mevrouw Gandhi toestond aan een Pakistaans dagblad. Daarin zei zij onder meer dat de 'grenzen, dusdanig moeten zijn dat zij de vrede helpen handhaven Indien Pakis tan dit verstandig zou achten zou ook over de kwestie van de internationale grens gesproken kunnen worden'. Pakistan is tevens boos over gedetail leerde kaarten die maandag in Indiase bladen zijn afgedrukt. Op de kaarten staat het gebied aangegeven, dat elk land na de strijd van december 1971, langs de bestandslijnen had. De Pakistaanse president Bhoetto stelt zich op het standpunt dat de oplossing voor Kasjmir gebaseerd moet zijn op zelfbeschikkingsrecht voor de bewoners van dit gebied. De Amerikaanse recherche heeft be- kendgemaakt dat de man die vijf da- gen geleden met een half miljoen dol lar losgeld uit een gekaapt vliegtuig 1 sprong (per parachute) levend is ge- i vonden en gearresteerd. Aangenomen was dat hij was verongelukt nadat na de landing flarden van kledingstukken aan de staart van de Boeing 727 waren ontdekt. Dc kaper, dc 28-Jarlge Martin J. McNally. was terechtgekomen in de staat Indiana. Een boer in deze staat had eerder de tas met het losgeld gevonden en naar de politie gebracht. De kaper heeft diverse kneuzingen op gelopen maar leek verder gezond. De autoriteiten verbazen zich erover dat de man het er levend heeft afgebracht. 1 McNally sprong uit het vliegtuig van de American Airlines nadat hij het I had gekaapt toen het op weg was van I St. Louis naar Tulsa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9