Sluiting van tehuis heeft bijsmaakje dichtbij >mmentaar Studenten Duizend gulden Gastoevoer in Rijnmond werd niet bedreigd Pleidooi voor christelijke vormingscentra op de plaat-pop op de plaat-pop op dep Lou Reed maakt prima muziek Literaire liefde voor dieren Collegegeld hogerstudenten willen boycot Mazda 1300 goedkoper ROUW/KWARTET VRIJDAG 30 Jl"M 1972 In ml f 'ommentna r T.» k7 egÖ Dc studenten hebben de strijd tegen de |duizend gulden collegegeld (bijna) ver loren. Dat is een gekke gewaarwording voor een groep die tot nu toe altijd een jgewillig oor gehad heeft in het parle ment. Dat oor was er nog wel (de (Kamer heeft tweeëneenhalve dag over studentenzaken gepraat), maar erg ge willig was het oor niet. De studenten stop (in 1966 nog verworpen), het inschrijfgeld van 100 (door de vorige regering bij het eerste protest al inge slikt) en de 1.000 collegegeld werden aan dc lopende band aanvaard. Voor de universiteit is het tij gekeerd. Een bijproduct van het verzet tegen het collegegeld is dat studenten weer wat meer belangstelling hebben gekregen voor het parlementaire gebeuren. Na de Maagdenhuis-bezetting hebben zij de parlementaire democratie een tijd lang de trotse nek toegekeerd. Dat gold ook voor de universiteitsraden. Ook voor die 'schijndemocratische' .1 71 vertoning pasten zij. Met als gevolg dat de studenten in sommige raden schitte ren door afwezigheid. Maar door de strijd tegen de duizend i gulden is dat weer een beetje veran derd. Ook de universiteitsraden bleken namelijk heftige tegenstanders van zo'n TlJ verhoging. Het bestuur van de univer siteit van Amsterdam bleek zelfs een collegestaking te willen uitschrijven. De Eerste Kamer heeft minister De Brauw een schot voor dc boeg gegeven via een motie tegen de collegeldver- hoging. En de Tweede Kamer heeft in ieder gval heel lang de schijn opge houden dat De Brauw het moeilijk zou krijgen. Vandaar de toenemende be langstelling bij de studentenoppositie voor de parlementaire democratie en de universiteitsraden. Als wij goed geïnformeerd zijn is de kans groot dat bij volgende verkiezin gen voor universiteitsraden alle grond- raden weer mee zullen doen. Bedelmonniken die hun hand ophouden voor een aalmoes en die aalmoes dankbaar aanvaarden. Zo typeerde de D'66-er Wilbers de houding van de regeringsfracties in het debat over de duizend gulden collegegeld. En de mi nister fungeerde in die vergelijking als de edelman die niet te beroerd is van tijd tot tijd een fooitje weg te geven. Het debat rechtvaardigde die vergelij king wel. Van alle protesten die al sinds januari van alle kanten tegen de collegegeld-verhoging zijn gehoord (en dat waren niet alleen protesten van belanghebbenden), kwam nauwelijks iets over. De principiële vragen over het onderwijs, wie het moeten betalen en hoe het toegankelijk gemaakt kan wor den voor iedereen, werden weinig ge steld. Al bij voorbaat bleken de rege ringspartijen zich verzoend te hebben met deze ingreep van minister Dc Brauw, die natuurlijk dieper gaat dan de heffing van duizend gulden alleen. Dat de minister het zo gemakkelijk had in de Kamer, lag voornamelijk aan het ontbreken van weerwerk van de rege ringsfracties. En dat heeft weer te maken met het regeerakkoord, dat bij voorbaat de stemming bepaalde. Meer dan een fooi hoefde minister De Brauw ook niet uit te reiken, om de regeringspartijen voor zijn wetsontwerp te laten stemmen. Gelukkig heeft de Eerste Kamer niets met dat regeerakkoord te maken. In een eerder stadium al werd daar een motie aangenomen, waarin de duizend gulden werden afgewezen als niet tege lijkertijd de studiefinanciering funda mentcel herzien werd. De toezeggingen die dc minister heeft gedaan hebben met zo'n herziening niets te maken. Misschien dat de Eer ste Kamer zich volgende week wel wil bezighouden met de kernvragen van het onderwijs. De Tweede Kamer heeft zich aan die discussie niet kunnen en niet willen wagen. Het onderwijs is die discussie meer dan waard. di Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM —Het lek in de aard gasleiding onder de Nieuwe Maas. ontstaan doordat de hopperzuiger Tide way woensdagnacht de leiding kapot ter, heeft geen consequenties gehad voor de gastoevoer van Rotterdam of Vlaardingen. Het betrof een reserve leiding van 150 mm doorsnee, die van de Vondelingenplaat naar Vlaardingen loopt. "Deze wordt alleen gebruikt als de normale gastoevoer tijdelijk moet worden afgesloten', aldus een woord voerder van de Nederlandse Gasunie. Het explosiegevaar is volgens de Gas unie zeer gering geweest. 'Aardgas stijgt snel. Een eventuele vonk zou door de enorme druk snel gedoofd njn'. De leiding is niet door de Unie zelf aangelegd, maar in 1964 toen de Gasunie is ontstaan, overgenomen van het gemeentelijk gasbedrijf Zuid-Hol land. De juiste toedracht van de zaak is nog niet bekend. 'We gaan zo snel Hogelijk naar beneden om te kijken of de zaak te repareren is*. De Gasu nie zal bij de NV Volker te Rotter dam, eigenaar van de Tideway, een achadeclaim indienen. Hoe groot die zal zijn is afhankelijk van de vraag in boeverre de leiding te herstellen is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Het is jammer, dat we het tehuis hebben moeten slui ten, maar we hadden gee been meer om op te staan, al is dat onze schuld niet geweest'. Aldus mevrouw E. Haak, directrice van het met ingang van vandaag gesloten tehuis voor jeugdige reclasserings- 'klanten' De Vreede, aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade. Drs. O. W. Heldring, directeur van de vereniging Hulp voor Onbehuisden, waarvan De Vreede een onderafdeling is: 'het is eigenlijk onzinnig. Het gaat om individuele belangen van tussen de wielen geraakte mensen, maar bij justitie wordt alleen gerekend naar de maatstaven van de Rekenkamer en de afdeling comptabiliteit. We wisten, dat de sluiting onvermijdelijk zou zijn, als we op de oude voet door zouden gaan'. Om die voorspelbare sluiting, die door het departement van justitie ei genlijk al op 1 september van het vorig jaar was bedoeld, alsnog tegen te houden, werd een commissie be noemd samengesteld uit mevrouw Haak namens De Vreede en verder vertegenwoordigers van justitie en van de reclassering. De zaak waar het om draaide, was dat het departement het tehuis niet subsidiabel achtte bij de gebruikelijke gemiddelde bezetting, die zo om en bij vijftien bewoners lag, maar alleen wilde subsidiëren, wanneer de gemiddelde bezetting zou stijgen tot ongeveer vijfentwintig be woners. Interpretatie De commissie, die in februari door mevrouw Haak verlaten werd, omdat ze het niet eens was met de interpre tatie van de opdracht, kwam tot de conclusie, dat gewerkt moest wordeni- in de richting van een zogenaamd jeugdblok, waarbij de reclassering zich niet meer alleen zou bepalen tot haar eigen cliënten, maar zich ook zou gaan bezighouden met 'alternatie ve' hulpverlening. Mevrouw Haak had daar op zichzelf niets tégen, maar ze meende, dat het openstellen van ADVERTENTIE /ot en met vl oktober Amsterdam en met ri OKtODC Amstelhal - RAI t/m maandag Liliade Akersloot lelïe's - lelle's lathyrus enz. de wereldtop trein/igegangskaartjes NS-stations De Vreede voor andere categorieën het gevaar mee zou kunnen brengen, dat de belangen van de 'doorsnee- reclassenten' geschaad konden wor den. Mevrouw Haak: 'In een artikel in Trouw-Kwartet van 6 juni stond te lezen dat de voorzitter van de reclas- seringsraad in Amsterdam meent dat wij al cliënten begonnen te weigeren toen er nog overleg gaande was. Dat bestrijden wij. Wij zijn van mening dat de commissie zich onvoldoende heeft verdiept in de werkwijze en de financiële problematiek van huize De Vreede. Voor de commissie stond van te voren vast, dat het uitgangspunt van justitie juist was, namelijk dat er sprake was van onderbezetting. Wij kunnen deze mening niet zonder meer delen. Er is sprake van onderbezetting, wanneer alleen gelet wordt op de capaciteit van het gebouw. Er is geen sprake van onderbezetting, wanneer gelet wordt op de mogelijkheden van een zo intensief mogelijke begeleiding door een relatief kleine staf. De commissie had een plan om de problematiek van jeugd-adolescenten met moeilijkheden te benaderen en ze heeft dat op schrift willen stellen. Daar is natuurlijk niets op tegen, maar het heeft niets met De Vreede de maken. De commissie had zeker een paar goede ideeën, maar die wa ren pas op de lange duur te realise ren. Zoals dc commissie haar taak opvatte, was het voorspelbaar dat het op sluiting van De Vreede zou uit draaien. De theorie heeft voor de commissie zwaarder gewogen dan de praktijk en er is nu dan ook inder daad een mijns inziens zeer slecht rapport ontstaan, maar De Vreede is verdwenen'. Plan Er is door HVO nog naar een andere oplossing gezocht. Toen het ministerie te kennen gaf dat het alleen nog subsidie wilde geven voor dié bewo ners, die daar vanwege justitie ge plaatst waren op grond van een bij zondere voorwaarde, werd door het departement gesuggereerd dat de rest van de bewoners die daar eveneens door de reclassering waren geplaatst een beroep op de bijstandswet konden doen. Drs. Heldring: 'Op die manier schui ven de overheidsinstanties elkaar de zwarte piet toe. Met de sociale dienst van de gemeente Amsterdam was het ook slecht zaken doen. Men wilde wel een uitkering verstrekken, maar wan neer de cliënt dan eenmaal aan het werk zou zijn. zou hij negentig pro- Het pand van De Vreede aan de Prins Hendrikkade. cent van zijn inkomen af moeten dragen voor kost en inwoning. Ons tarief bedraagt per week 67 gulden voor volledige verzorging. Op die ma nier zou er dus sprake zijn van een soort verhaal van eerder verleende bijstand. De cliënt zou dan een zak geld van twintig gulden per week krij gen. Dat was voor ons onaanvaard baar. Vernederend Zoiets is buitengewoon vernederend, vooral voor mensen, die toch al moei te hebben om het hoofd boven water te houden. Wij gaan uit van het idee, dat De Vreede een kosthuis is met deskundige begeleiding. Wij willen graag dat de mensen er bovenop ko- Van een verslaggever UTRECHT Zeven protestants- christelijke organisaties hebben de minister vari onderwijs en we tenschappen op de hoogte gesteld van hun standpunt, dat er ook in de nieuwe vormen van onderwijs voor werkende jongeren voldoen- door willem-jan-martin Van The Velvet Underground in zijn oorspronkelijke bezetting is, zoals be kend, niet veel meer over. Alleen drumster Maureen ('Moe)' Tucker herinnert nog aan de dagen, waarin een groeiende groep fervente muziek- luisteraars plotseling geschokt werd door het gemene, monotone geluid van het New Yorks kwartet (het verblijf van de Duits-Poolse zangeres Nico gold slechts één elpee), dat op zijn zachtst gezegd nogal kontrasteer- de met de destijds opkomende 'lieve' stroming in de pop (underground, flowers en meer van dat). Na dat da verende begin kwam het in de groep al vrij snel tot personeelswisselen. Nico verdween als eerste, één elpee later gevolgd door John Cale, terwijl na de vierde (Loaded) zowel Sterling Morrison als Lou Reed de deur uit bleken te zijn. En zéker met laatstge noemde het nog o\er zijnde restje typische Velvet-sound, waaraan Reed vooral bijdroeg door zijn karakteristie ke metalige stemgeluid en een nogal 'doorbonkende' hand van muziek- schrijven, incidenteel verzacht door een wat schutterig soort lieflijkheid (Sunday Morning, Femme Fatale). Lou Reed heeft een solo-plaat ge maakt (RCA LSP-4701), die bovenge noemde facetten heel aardig kombi- neert, zoals eigenlijk wel te verwach ten viel. Opgemerkt moet misschien, dat er wèl een verschil in intensiteit te konstateren is: in de wat ruwere nummers is het vergeefs wachten op de knal voor je kop van weleer, de scherpe kanten zijn wat bijgevijld, en in het meer melancholieke genre klinkt alles ook een beetje gepolijster, is het direkte er enigszins af. Maar het bliift Lou Reed en derhalve uit stekende muziek, die met een mini mum aan poespas in elkaar is gezet. In de sekt or Kracht <fc Stevigheid zijn het vooral de nummers I Can't Stand It en Wild Child, die Reed's typische kompositorische aanpak duidelijk ma ken: muziek die op het eerste gehoor triaar saai doorstampt, maar die per keer draaien juist door het zich steeds herhalen iets krijgt dat zich moeilijk beschrijven laat, maar mij althans tot de laatste noot in een Janis Joplln nogal stevige greep houdt. Natuurlijk is het ook zijn stem. Een geluid dat mij altijd weer doet denken aan het krassen met een vork over de bodem van een roestvrij stalen pan. Maar vooral dus die herhaling. Het wat ingetogener facet van Lou Reed's muziek komt op onderhavige elpee het best tot uiting in songs als Berlin (let in de begeleiding op de tandem piano/sologitaar), het fraaie met 'voorzichtig' gitaorwerk versierde I Love You en in mindere mate Lisa Says, waarin Reeds al dan niet gefin geerde verlegenheid tegenover de vrouw in het algemeen en Lisa in het bijzonder breed ivordt uitgemeten. Dient dan tenslotte nog vermeld, dat Lou Reed op deze plaat meer dan adeku-aat werd geassisteerd door een aantal Engelse studio-musici, bene vens de momenteel bij de groep Yes opererende pianist/organist Rick Wa keman. Meer solowerk op de langspeler ACE Warner Bros WB 2627van Bob Weir, slaggitarist-zanger bij het over bekende gezelschap Grateful Dead, dat hier zo uitgebreid assistentie ver leent, dat eigenlijk niet gesproken kan worden van een soloplaat in strik te zin. Het gaat meer om het gegeven dat Weir nu eens alle zangpartijen voor zijn rekening neemt (de anderen houden zoveel mogelijk hun mond) en in meer komposities dan gewoonlijk de hand had. Dat levert afgezien van Weir's wat kortademige vokalen zo nu en dan best heel aardige resultaten op. Met name kant twee mag gerust worden gehoord. Looks Like Rain, waarmee deze plaatzijde opent, is een mooi-gedragen vallade, die alleen een beetje verpest wordt door Weir's genoemde vokale manco. Zijn geluid past beter in het volgende snelle Mexxcali Blues, waarin enige met sombrero uitgeruste gasten een vrolijk partijtje trompet meeblazen. One More Saturday Night biedt een portie aanstekelijke swing en prima werk van Dead-painist Keith Gold- chaux, terwijl het nummer Cassidy tenslotte door de ruime hoeveelheid prachtige akoestiek en ontroerende 'harmonies' van Weir en Godchaux' ega Donna gemakkelijk een eerste prijs wegsleept. Kortom, een onver wacht aardig 'debuut'. Voorts plofte op de recensie-desk een viertal dubbel-elpeês, alle met ouder werk, alle voor een tamelijk lage prijs. Bij de eerste hier te behandelen duo-verpakking betreft het nooit eerder op de plaat verschenen live-opnamen van 'the late great' Janis Joplin. En daarmee is eigenlijk alles wel gezegd. Vooral de eerste plaat, waarop Janis wordt begeleid door Big Brother The Holding Company, blinkt uit door onduidelijkheid: de heren bege leiders hadden kennelijk hun dag niet. Maar ja, wat wil je, Janis Joplin is dood en dan wil men de archieven nog wel eens openbreken voor enig destijds afgekeurd materiaal, dat nu in een stemmig jasje van posthuum eerbetoon het sentiment van Joplin- gevoeligen moet verzilveren. Nee dan toch maar liever het iniati- tief van de firma Polydor, die steeds twee oudere platen van respektieve- lijk Tyrannosaurus Rex (nu kortweg T. Rex), Procul Harum en Joe Cocker bundelde tot een dubbel-elpee en deze voor een 'geeltje' op de markt bracht. Het gaat om (van T. Rex) de elpees Propets, Seers Sages en My Peop le Were Fair And Had Sky in Their Hair: Procul Harum met A Whiter Shade Of Pale en A Salty Dog, en van Joe Cocker (morgenavond pre sent in de Oude RAI. begeleid door de Chris Stainton All Start, dat be looft wat) zijn eerste en enige twee elpees tot nu toe (nou ja, die Mad- Dogs-geschiedenis With A Little Help From My Friends en Joe Coc ker! Nu talcntenjagcrs zelfs hoogleraren en hoofdredacteuren van landelijke dagbladen per advertentie proberen op te sporen, is er geen enkele reden tot verbazing over het feit dat een met unvermaard damesblad zich van dit middel bedient om nieuw literair talent binnen zijn korte verhalen-ko- lommen te sleuren. Een kort telefoongesprek naar aanlei ding van de bedoelde advertentie in het laatste nummer van 'Hollands Maandblad' leerde dat er alleen maar aanleiding is voor verbazing over de eigen verbazing. 'Een grap? Nee, hoezo9' De Margriet gaat bewust op deze weg verder. Alle Nederlandse literaire tijdschriften mogen deze advertentie tegemoet zien. 'Is er dan zo weinig aanbod van korte verhalen?' 'Ja en nee. Het aanbod op zichzelf is niet overweldigend, maar wij zijn ook op zoek naar andere korte verhalen'. 'Andere hoe bedoelt u: andere?' 'Wij hebben aan één kant het gebrui kelijke aanbod van dc Engelse markt en aan de andere ml de te moeilij ke, literaire verhalen. Wat wij zoeken is het geriere daartussen. Die leemte willen wij vooral opvullen', aldus de hoofdredactie van Margriet. En die leemte moet dan blijkens de advertentie worden opgeimld 'met mensenliefde en-of liefde en-of ver liefdheid als thema; met willekeurig welk plek ter wereld als plaats van handelingvol sfeer en-of spanning en-of humor en-of avontuur; met een strikt overzichtelijke ontwikkelings gang; met liever een bevrijdend en-of verrassend dan een open slot; zo pakkend en positief dat iedere trouw het aan haar man doorgeeft; zo goed dat de redactie van Margriet ervan zegt: hier hebben we al jaren op gewacht Wie op zo'n sfeervole en-of slpanncn- de en-of humoristische en-of avontuur lijke manier over mensenliefde en-of liefde en-of verliefdheid kan schrij ven, mag er als tegenprestatie 750 voor verwachten sid men. Als je nu al voordat ze gaan werken een verklaring van ze ver langt, dat ze bijna hun hele salaris af moeten staan, dood je iedere stimu lans. Voor ons bleef toen nog maar één ding over: sluiten'. Mevrouw Haak: 'Het moest allemaal te vlug. Als we de 'deadline', die we ons hadden voorgesteld maar hadden gehaald. Openblijven dus, tot 1 sep tember en ons ondertussen bezinnen op andere mogelijkheden. Maar de commissie heeft niet willen luisteren, is haar eigen weg gegaan en heeft daarmee haar eigen zaak, die van de reclassering, geschaad. Er is in do commissie te weinig ruimte gelaten voor onze eigen inbreng, die vooral berustte op een jarenlange ervaring met dit werk. de mogèlijkheden aanwezig moe ten zijn voor christelijk onderwijs en christelijk vormmgswerk. Ze hebben bij de minister aangedron gen op steun van de overheid bij het verwezenlijken van de plannen die in ongeveer twintig plaatsen bestaan om christelijke vormingsinstituten of streekcentra op te richten en bij het ontwikkelen van soortgelijke initiatie ven van elders. De zeven organisaties zijn het CNV, de christelijk-sociale jeugdorganisatie 'Werkende Jeugd', de afdeling beroeps onderwijs van de besturenraad prot. chr. onderwijs, de bond van organisa ties voor christelijk beroepsonderwijs, de prot. chr. bond van onderwijzend personeel, de vereniging van christe lijke leraren en leraressen bij het beroepsonderwijs en de stichting christelijke detailhandelscholen in Ne derland. Ze zeggen in een toelichting dat met dc komst van de partiële leerplicht voor 15-jarigen op 1 augustus 1971 in veel christelijke gezinnen bezorgdheid is ontstaan over het ontbreken van mogelijkheden om de betrokken jon gens en meisjes 'passend' op te van- De zeven organisaties menen, dat de bijbel een inspiratiebron moet zijn voor de visie op mens en samenleving en dat confrontatie met ander maatschap pij-opvattingen moet gebeuren door toetsing ervan aan de waarden van het evangelie en niet via polarisatie of volgens het conflictmodel. DEN HAAG Wanneer ook de Eer ste Kamer volgende week akkoord gaat met do duizend gulden college geld zullen de grondraden van studen ten oproepen tot een boycot. Dit zeg gen zij in een commentaar op het debat in de Tweede Kamer, waarbij de verhoging van het collegegeld is geaccepteerd. De Kamer heeft zich laten gebruiken voor de 'afknijppolitlek' van minister De Brauw. De fracties bleken volledig ondeskundig, aldus de studenten. En dat terwijl de grondraden het hun zo makkelijk hadden gemaakt met al hijn cijfermateriaal. Vooral de regeringsfracties hebben zich van hun slechtste kant laten kennen. 'Het Instandhouden van de regering-Biesheuvel ls voor hen blijk baar belangrijker dan de democratise ring van het onderwijs'. Ook de pro gressieve fracties moeten het echter ontgelden. 'De heer Masman (PvdA) kon De Brauw onvoldoende weerstand bieden en liet zich te gemakkelijk wegvagen.' DEN HAAG De importeur van de Japanse Mazda personenauto's in Ne derland heeft met ingang van vandaag alle typen van de Mazda 1300 met 300 gulden in prijs verlaagd. Eén op elke 330 in de Verenigde Staten geboren baby's sterft jaarlijks voordat het een jaar oud is aan een geheimzinnige ziekte, door deskundi gen aangeduid als 'sld' (sudden Infant dead plotselinge dood van kinde ren). Het kind wordt dood in zijn- wiegje gevonden, waar de moeder het ogenschijnlijk kerngezond heeft inge stopt. Statistieken laten zien dat in alle gevallen geen aanwijsbare oor zaak voor dit plotselinge overlijden is. De academie voor kindergeneeskunde, een groep wetenschapsmensen die sa men de nationale stichting ter bestrij ding van 'sid' vormen en de vereni ging van ouders, die op deze manier kinderen verloren hebben, willen nu van hun regering tien miljoen dollar hebben om door wetenschappelijke re search achter die oorzaak te kunnen komen. Lijkschouwing op dc overleden baby's wees uit, dat de kinderen door ver stikking zijn omgekomen, maar op welke manier is niet duidelijk. Vaak worden lichte infecties van de lucht wegen geconstateerd, maar volgens de medische autoriteiten moet de oor zaak veel dieper gezocht worden. Dr. Abraham Bergman, voorzitter van de nationale stichting, heeft 470 gevallen onderzocht. Volgens hem is het een plotselinge zenuwkramp, die de lucht wegen afsluit en verstikking veroor zaakt. Een verkouden baby zou daar erg ontvankelijk voor rijn. Andere medici geloven dat de fatale kramp ho ger in de keel begint of zolfs de hartspieren aantast. Er zijn er ook die menen dat een deel van de slachtof fertjes niet door de mond kan ade men en als zo'n kindje dan ook nog kou vat en het neusje verstopt raakt, stikt het. De oudervereniging, acht jaar geleden opgericht door het echtpaar Goldberg, dat zelf een twee maanden oud doch tertje aan de geheimzinnige ziekte verloor, stels zich onder andere ten doel ouders, wie hetzelfde overkomt, er van te overtuigen dat het in elk geval niet hun schuld is. Nog altijd doet de theorie opgeld, dat ook deze sidbaby's in kussentjes of dekens ge stikt zijn, doordat de ouders niet voldoende op hen gelet zouden heb ben. Zelfs al worden zulke beschuldi gingen niet uitgesproken, dan nog loopt zo'n moeder vaak erg lang met opgekropte schuldgevoelens rond. Overigens is 'sid' geen specifiek Ame rikaanse kwaal. Buiten de V.S. komen precies dezelfde gevallen voor. veilig Als je het nou als piepjong Sint Bernardje allemaal een beetje eng vindt en je hebt zo'n grote, sterke vader Nero van driehonderd pond In de huurt, waarom zou Je dan niet het veiligste plekje ter wereld opzoeken en gewoon op z'n kop gaan zitten? overgehaald De cipier van beneden riep naar zijn collega van boven dat er een borgsom was gestort door 'Graham in cel 4/11' en dat die dus voorwaardelijk vrij mocht. Maar omdat do gevangenis van Glasgow net als alle gevangenissen een hol gebouw is en eleven' door de weergalm precies klinkt als 'seven', verstond die van boven het verkeerd en liet de arrestant uit cel 7 los, toevallig ook een Graham, maar Wal ter in plaats van William. Walter, vertelde dc gevangenisdirec teur deze week voor de rechtbank, was er de man niet naar om een gegeven paard in de bek te zien. Terwijl William voorlopig nog naar aijn vrij heid kon fluiten, pakte hij zonder enig gewetensbezwaar diens burger kleren aan en liep zo ongedwongen mogelijk de poort uit. Twee dagen later was 't uit met de pret. Walter werd opgepakt en kreeg bij de straf die hij al moest uitzitten nog een extraatje wegens 'overhaling van ci- woon'. steenrijk piers om vrijgelaten te wore Een arme dorpeling die in de buurt van zijn woonplaats in het zuiden van Kalimantan (Indonesië) een aardige steen zag liggen en die toen maar mee naar huis nam, is tot zijn grote verbazing steenrijk geworden. Hij kreeg er niet minder dan zeven mil joen roepia voor. omdat het geen gewone steen, maar een diamant van zestien karaat bleek te zijn. Wie het steentje verloren heeft, mag het zeg gen. Ilaarschuld Doordat zoveel man nen hun haar laten groeien en den ken dan niet meer zo vaak naar de kapper te hoeven, heeft zo'n twintig procent van de Amerikaanse heren kappers de laatste vijf jaar een ande re baan moeten zoeken. Die haar schuld is dus zijn schuld. Planeten- weck Van morgen af tot en met zondag over een week is er in de volksstcrrenwacht Simon Stevin in Hoeven een planetenweek. Onder meer ts er een klankbeeld over Mars te zien, er zijn demonstraties, film- voorstellingen en de 'whistlers' fluittoontjes van onweeraontladlngen zijn in de radiokamer te horen. Bovendien kan iedereen 's avonds de reuzeplaneet Jupiter komen bekijken. Spelling Een fris geluld over de spelling komt van dr. J. M. M. van den Bereken uit Vleuten: *Blj de diskussies over de nieuwe spelling wordt te weinig aandacht geschonken aan de mogelijkheid de uitspraak aan te passen aan de schrijfwijze.' Een aardige bijdrage in de discussie, al heeft die niets uit te staan met het proefschrift, waarop dr. Van den Bereken in Utrecht promoveerde. Dat ging over de uitwerking van o.a. DDT op de Afrikaanse klauwpad, toch al Seen overbekend dier, dat zich boven- len de saam Xenopus laevis heeft laten aanmeten. PaleLsJeblJken Net als vorige jaren mag het publiek tussen 10 juli en 19 augustus het gerestaureenle paleis Huis ten Bosch in Den Haag bezichtigen. Alle werk dagen van tien tot vier uur staan de Chinese en de Japanse kamer, de witte eetzaal, de Oranjezaal en de vestibule dan te kijk en bovendien worden wat privé-zilverwerken van de koningin tentoongesteld. lowietje

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7