MARINE-MAN 'WEGGEWERKT Zorg zelf voor een veilige thuiskomst autobiografie Koopnog i vóór de vakantie een Philips autoradio, stuur 'n Kaartje en.„ win 500 gulden! auto gordels vasten zeker Produktie start van Alfa-Sud PHILIPS Aalmoezenier Van Winkel lis een teleurgesteld man Service Fiat op Italiaanse wegen Voorzichtig met Duitse benzine Skoda werkt met Wartburg OPGEVEN VAN FAMILIEBERICHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN rK POUT/KWARTET VRIJDAG 30 JUKI 1972 Auto/Binnenlnnil Til K1.1 lootaalmoezenier Van Winkel zal net ingang vain 1 november, zoals het eet 'met eervol ontslag' de zeemacht erlaten. Voor hem is dit ontslag lesbehalve eervol. Ook is aalmoeze- ier Van Winkel nog niet zo zeker in zijn ontslag bij de marine. 'Zo- ing het nog niet geëffectueerd is en t juridisch nog rammelt, kan er èog van alles gebeuren. Maar ja, mij "rug in dienst nemen zou voor vele fficieren gezichtsverlies betekenen affaire 'van Winkel' loopt al sinds •ril 1969 toen hij voor zijn publika- in het legerblad 'Salvo' bij de inmalige staatssecretaris van defen- werd ontboden. Na afloop van dit jna drie en een half uur durende lerhoud, ging hij optimistisch rich- ig Den Helder, niet wetende dat tee de basis voor een langlopend inflict was gelegd. (et ontslag van de vlootaalmoezenier door het PPR-Tweede-Kamerlid Bas Gaay-Fortman tijdens de behande- g van de zaak van de overste lten in de openbaarheid gebracht. iewel de PPR-woordvoerder aalmoe- mier Van Winkel niet met name lemde, kwam deze al vrij spoedig in i publiciteit. Sindsdien wordt er bin- n de marine druk gespeculeerd 'er de gevolgen die deze publiciteit lor enkele oud-marine en defensie- iders kan hebben. Niet alleen de irineleiding is in deze zaak betrok- aalmoezenier Van Winkel heeft ik bedenkingen tegen het optreden in de Helderse politie en burgemees- ir, ir. S. H. Visser (zelf oud-minister 'an defensie). ils hij vanaf de eerste verwikkelin- sn de zaak begint uit te leggen, >rdt al spoedig duidelijk dat het om gecompliceerde affaire gaat. Niet aalmoezenier Van Winkel beden- jen te opzichte van de koninklijke Ine heeft, maar wel tegen bepaal de gang van zaken; onderdelen daar van die betrekking hebben op de vermaatschappelijking van de krijgs macht, waar de legerleiding zo heftig mee heeft geschermd. Als bezwaren tegen zijn verblijf in de marine val len namep als lidmaatschap PPR; lid maatschap CLASC (Zuid amerikaans christelijk vakverbond) en zijn fre quente bezoek aan het politiek café in Den Helder. Maar volgens de aalmoe zenier is dat nog niet alles. Ook privé zaken worden hierbij betrokken, zoals zijn afkeurende houding over rassen discriminatie en de bedenkingen die hij heeft over het verblijf van Neder landse militairen in de West. Alles bij elkaar redenen voor de marine- en defensieleiding genoeg om het werken van Michel van Winkel onmogelijk te maken. Alles overziend zegt hij; 'Voor mijn gevoel heeft de kerk het in deze zaak van de overheid verloren Het zou te ver voeren om alle details over de affaire Van Winkel uitgebreid te beschrijven, hoewel al deze gebeur tenissen een schakeltje in een lange ketting vormen. In het kort heeft het 'geval' zich zo voorgedaan: Zijn arti kel in 'Salvo' kwam hier op neer, dat hij waarschuwde voor het opleiden van 'robots' binnen de krijgsmacht. Staatssecretaris Van Es heeft hierover met hem van gedachten gewisseld en volgens de aalmoezenier later gezegd: 'Mensen met zulke ideeën zijn er nog niet genoegIn december 1970 werd de vloot-aalmoezender toen nog werkzaam op de marine-kazerne 'Willemsoord' in Den Helder door de hoofdvlootpredikant, dr. L. H. Goossens, voorgedragen om geestelijk verzorger te worden aan het marine- opleldings-instituut (KLM), waar toe komstige officieren worden opgeleid. Hierop berichtte de marine-leiding af wijzend omdat er bezwaren tegen zijn persoon waren. Toen werden plotse (ADVERTENTIE) Doe mee aan die grandioze Philips Autoradio-Vakantie-Wedstrijd. Maak uw keuze uit één van de 11 verschillende Philips autoradio's. Ze zijn er al vanaf 129.-, en allemaal met een kristalheldere weergave en met een royaal uitgangsvermogen van minimaal 5 watt. Ga vervolgens gezellig met de muziek mee,met vakantie naar Zandvoort, Barcelona of waar dan ook. Stuur Philips een originele ansichtkaart en ding mee naar 500 gulden! Kans genoeg,de totale prijzenpot bedraagt maar liefst 100.000 gulden. Haal gauw het deelname-formulier bij de winkel of garage. Daarin staan alle details van de Philips Autoradio-Vakantie-Wedstrijd uitvoerig vermeld. Van Winkel: 'Kerk verloor het van de overheid'. ling zijn verschillende lidmaatschap pen naar voren gebracht en ook zijn afkeurende houding tegen het racis me. Aalmoezenier Goossens was het met de aangevoerde bezwaren niet eens en verklaarde dat de voordracht onver kort gehandhaafd bleef. Om het ver volgens hier niet alleen bij te laten, ging de hoofdvlootaalmoezenier deze zaak met de toenmalige commandant Zeemacht Nederland, de vice-admiraal Van der Maas, bespreken. Deze zou deze zaak onderzoeken. Het antwoord van de marine-leidng bleef negatief. Omdat dr. Goossens het principieel niet eens was, zocht hij het hogerop bij de staatssecretaris Van Es. Deze wilde de aangevoerde tegenargumenten niet onderstrepen, maar ook geen conflict binnen de marine-leiding hebben. Het bleef dus nee. Ook met deze afwijzing was de hoofdvlootaalmoezenier niet content; hij besprak de zaak-'Van Winkel met kardinaal ALfrink, die op zijn beurt de minister van defensie toen de heer Den Toom om uitleg vroeg. Inmiddels was wel duidelijk geworden dat er een levensgroot conflict tussen kerk en staat was gerezen. De zaak wordt zo gecompliceerd en onover zichtelijk dat de gezamenlijke partijen besloten deze conflict-situatie te split sen in een eenpersoons- en aanstel- lingscfonflict. De moeilijkheid was dat tot voordien de hoofdvlootaalmoezenier de geeste lijke verzorgers binnen de koninklijke marine aanstelde. Nu wenste de mari neleiding bemoeienis bij nieuwe aan stellingen. Er werd een commissie benoemd die deze materie zou onder zoeken. De andere kant van het ge splitst conflict betrof aalmoezenier Van Winkel. Na veel gepraat, ge schrijf en getelefoneer, besloot de hoofdvlootaalmoezenier de kandida tuur van de heer Van Winkel maar in te trekken. Weer kwamen dezelfde argumenten op tafel. Als aalmoezenier Van Winkel vertelt over de affaire met zijn uitingen over het racisme zegt hij: 'Er was toen aangekondigd dat een Zuidafrikaans basketbalteam dat in Zweden door protestacties was geweerd in Den Helder zou komen spelen. Ik heb toen met nog enkele personen als M. van Winkel een ingezonden stuk in een plaatselij ke courant ondertekend. Nou, mag ik als burger voor mijn mening uitko men of niet? Nog geen dag later kreeg ik een telefoontje van de toen malige commandant zeemacht Neder land, de vice-admiraal A. van de Moer, die mijn optreden minder ge lukkig vond. Het gevolg was dat er weer een rapport over mij naar Den Haag werd gestuurd. Maar dit geval staat niet alleen, want een jaar later, april 1971, werd er weer een rapport over mij opgemaakt, dit keer door politieofficieren uit Den Helder Ik was uitgenodigd om in het poli- tiek-café een discussie bij te wonen over de toen in de belangstelling staande volkstelling. Deze was georga niseerd door de Amsterdamse aktie- groep 'Volkstelling ja, naamsvermel ding nee'. Ik zat daar en toen een van de sprekers niet kwam opdagen, vroeg men mij of ik het stencil van die actiegroep wilde voorlezen. Dat heb ik gedaan en daarna was ik discussielei der tussen de aanwezigen. Kort voor dit was afgelopen verlieten twee he ren de zaal en kreeg ik te horen dat het politieofficieren waren. Volgens mij hebben die een verkeerd rapport opgemaakt en naar de burgemeester verzonden die het op zijn beurt aan de marineleiding in Den Helder heeft overhandigd waardoor deze geschiede nis weer in Den Haag belandde'. De burgemeester van Den Helder, ir. S. H. Visser, deelde via de voorlich tingsambtenaar H. Kalee mee, niet van een rapport af te weten; het zou niet stroken met zijn opvattingen om achter iemands rug rapporten door te geven. Hoofdinspecteur A. Brinkman van politie zei desgevraagd, dat er geen belastend rapport tegen vlootaal moezenier Van Winkel was opge maakt. De vraag of er die avond wel een rapport is opgemaakt, wilde hij bevestigen noch ontkennen. 'Indien er geen belastend materiaal', aldus de heer Brinkman. Toen het ernaar uitzag dat het een slepende affaire zou worden, verzocht hoofdvlootaalmoezenier Goossens de heer Van Winkel om zijn ontslag aan te vragen. Dit zou hem dan eervol worden gegeven en hij zou nog finan cieel geholpen worden. Aalmoezenier van Winkel voelde er iets voor om in deze situatie zijn ontslag aan te vra gen. Inmiddels was hij al bij kardi naal Alfrink geweest, die geen oplos sing kon vinden en verder niets belas- tends tegen zijn optreden kon vinden. Ten einde raad en helemaal niet meer in een rechtvaardige zaak gelovend, besloot vlootaalmoezenier Van Winkel op 1 september 1971 in een brief aan kardinaal Alfrink mee te werken aan zijn eervol ontslag, omdat hem het werken binnen de marine door een groep officieren, waarmee hij nooit iets heeft gehad en die ook nooit persoonlijk bezwaren tegen zijn optreden hebben geuit, onmogelijk werd gemaakt. Maar zo eenvoudig is zijn ontslag niet. Om de aalmoezenier enigszins tegemoet te komen, kwam de heer Van Winkel met de vlagofficier perso neel overeen dat hij gewoon volgens de ambtenarenregeling ontslag zou krijgen. Dit wil zeggen: per 1 novem ber 1971 op nonactief met 80 procent salaris en per 1 november 1972 eervol ontslag buiten eigen schuld. Nu kreeg hij een brief van de personeelsoffi- rier, waarin de zinsnede 'buiten eigen schuld' was weggelaten en ook hier over heeft zich 'n briefwisseling voor gedaan, zonder dat hij op dit moment antwoord heeft gekregen. Van die 80 procent uitkering is ook niets geko men, want aalmoezenier Van Winkel moet het met slechts 18 procent doen. Als argument werd hem gezegd, dat een vergissing was gemaakt met voor rekenen. Al met al vindt hij het een treurige zaak. Bas de Gaay Fortman heeft het geestelijke terreur genoemd en daar mee is hij het eens. Aalmoezenier Van Winkel: 'Ik vraag mij werkelijk af wat voor eigen inbreng een geeste lijke verzorger binnen de krijgsmacht mag hebben. Vooral nu er zo driftig met termen als 'de krijgsmacht moet vermaatschappelijkt wordem' ge schermd wordt. In feite mag je alleen aan het handje van de hoge oficieren lopen, doe je dat niet, dan weten ze altijd wel je weg te werken'. Op de vraag of hij zich echt een rebel voelt, zegt hij lachend 'Helemaal niet. Ik voel me zelfs solidair met de jongens in de marine, maar je moet de zaak wel kritisch blijven bekijken en in dat opzicht zijn wij allemaal een beetje een 'rebel'. Maar ik wil geen rel schoppen.of zoiets.' (ADVERTENTIE) joor Bert Voorthuijsen DEN HELDER Michel van Winkel, tot enkele maanden terug nog .jetief vlootaalmoezenier bij de koninklijke marine in Den Helder, is jen gebroken man. Hij voelt zich slachtoffer van het 'mari$e-sys- r|eem', waarin hij tien jaar met veel plezier zijn taak naar behoren |eeft trachten te vervullen. Om voor hem duistere redenen is het jem onmogelijk gemaakt zijn taak als geestelijk verzorger nog lan- j|er uit te oefenen. door Sicco de Jong De grafiek in het ANWB-jaarver- slag over 1971, die de voortdu rende toeneming van het aantal repatriëringsgevallen weergeeft, spreekt boekdelen. Ruim 2750 auto's moesten vorig jaar naar Nederland worden teruggesleept, meer dan het dubbele van zes jaar tevoren. Vorig jaar hebben Nederlandse automobilisten in het buitenland ruim 10.000 maal een beroep op de Alarmcentrale gedaan tegen 8.300 keer in 1970. Een Europese kaart met spelde knoppen bij de ANWB in Den Haag geeft jaarlijks de autoonge vallen van de vakantiegangers aan. Achter de feiten en cijfers gaat veel tragiek schuil. Het trieste is, dat deze tragiek jaar lijks groter wordt. Elk jaar komen meer mensen en auto's geschonden van vakantie terug. Natuurlijk gaan steeds meer automobilisten naar het buitenland en ligt daar een belangrij ke verklaring in. Maar een andere verklaring is en blijft, dat velen per auto naar andere landen gaan, zonder zich de gevaren voldoende te realise- ren. Dit komt tot uiting in een te haastig vertrek, te lang achtereen doorrijden, Speciaal gedurende de vakantieperio de fungeert op de voornaamste Itali aanse wegen een speciale dienst van de Automobil Club d'Italia de ACI oftewel de Italiaanse zuster van de ANWB en van Fiat. Deze vakantie- dienst biedt quick-service aan gestran de automobilisten, ongeacht het merk auto dat zij rijden. Voor buitenlan ders worden alleen nieuwe onderde len in rekening gebracht, arbeid is gratis. Deze unieke service betreft meer dan 4000 km autostrada's en 1600 km drukke staatswegen, waar ruim hon derd Fiat-bestelwagens van lr juni tot 15 september met de beschildering 'Assistenza vacanze' patrouilleren. Jaarlijks worden meer dan 60.000 ge vallen van panne verholpen. Het gaat daarbij om reparaties, die niet meer dan een half uur vergen. Voor ingrij pender werkzaamheden verwijst men naar de servicepunten van Fiat aan de autostrada's of in de steden. Ook in Frankrijk heeft Fiat een der gelijke aktie opgezet, zij het op veel kleinere schaal. Het lagere loodgehalte in de Duitse benzine veroorzaakt in de praktijk nogal wat problemen. De ANWB advi seert voor hoog belaste motoren met een compressieverhouding van circa 9^: 1 met kruissnelheid 25 pet onder de topsnelheid te blijven om beschadigingen aan de motor te voorkomen. te gehaast rijden of in het niet-dragen van autogordels. Al jaren geeft de ANWB het advies rustig aan te doen. Twee uur rijden, één kwartier rusten, zeker voor wie niet gewend is zo lang achter het stuur te zitten. Verder moet men niet 's avonds weggaan na een toch altijd vermoeiende werkdag. In donker rijden is immers ook al extra vermoeiend. Op de eerste vakan tiedagen neemt men door veel kilome ters te rijden automatisch een hoog ongevalsrisico en dan is al die haasti ge spoed gevaarlijk. Wie de rijstijl van het land waar hij rijdt kent, kan zich daaraan aanpas sen. Wie het gedragspatroon op de weg van buitenlanders minder kent, moet het rustiger aan doen, om niet van verrassingen te schrikken. Fran sen bijvoorbeeld gebruiken een twee- baansweg, die maar net breed genoeg is, als een weg met drie rijstroken. Het is daar normaal, dat men twee auto's naast elkaar op zich ziet afko men. Italianen claxoneren veelvuldig het moet er zelfs bij inhalen en ook dat kan de Nederlander doen schrikken. In het algemeen zal de Nederlander méér rechts moeten houden, nauw keuriger op de maximum-snelheid moe ten letten en zich meer van de weg markering moeten aantrekken dan hij in eigen land gewend is. Over een ononderbroken streep rijden in Fran krijk of Zwitserland is spotten met de dood. Er staan dan ook zware straffen op. In het algemeen trouwens gelden verkeersborden in Zuid-Europa voor de politie als dingen, die men niet over het hoofd mag zien en de boetes zijn veel hoger dan bij ons. Aan de snelheidsbeperkingen op bui tenwegen, die met borden aangegeven worden, kan men zich het beste stipt houden. De algemene snelheidsvoor- schriften lopen nogal uiteen. België heeft buiten de autosnelwegen een algemeen snelheidsmaximum van 90 km per uur, evenals Luxemburg; in Duitsland en Zwitserland ds het deze zomer nog niet van kracht, maar wordt het 100 km per uur. Frankrijk heeft dit maximum weer afgeschaft Het blijkt in Frankrijk, maar ook in België dat weinigen zich er aan houden. Snelwegen Op de Belgische autosnelwegen geldt een minimum van 70 km per uur; op de Duitse van 60 km. Bij opritten van heuvels of bergen in het buitenland hebben de snelwegen vaak een kruip- spoor, dat niet alleen voor vrachtwa gens is, maar ook voor auto's met caravan en kleine auto's, die door weinig motorvermogen of veel lading langzaam optrekken. Met name de kleine Citroëns dienen daar in te voegen. Bij inhalen op autosnelwegen is het raadzaam of verplicht richting aan te geven. De ANWB verstrekt evenals de KNAC gegevens over vericeersre- geLs en verkeersborden in het buiten land, waarvan men zich goed op de hoogte dient te stellen. Verder Is het een kwestie van aanpassen aan het overige verkeer en aan de wegcondl- ties. Bij nat wegdek en bij afdalingen heeft men een langere remweg nodig en is dus afstand houden en snelheid beperken het parool. Hetzelfde geldt voor bochtige trajecten. Alleen inha len, waar geen twijfel mogelijk is dat bet kan, is nog wel de belangrijkste regel, want door het gokken van 'net wel of net niet' ontstaan de ernstigste ongevallen. In de bergen rijden is een kwestie van eerder een te lage versnelling dan een te hoge versnelling kiezen, zowel bij klimmen als dalen. Zorg er voor de motor niet over te belasten, wat u kunt constateren, want als u gas geeft en de motor gaat niet har der lopen dan is er overelasting. Is het nu te laat en kookt de radiateur al: nergens aankomen en kalm laten afkoelen. De berg af gebeurt in een lage versnelling, zodat zo min moge lijk geremd moet worden. Men mag zeker niet bij remmen door het koppe- lingspedaal af en toe te laten opko men, want dan is er grote kans op verbrande koppelingsplaten. In tun nels tenslotte: gedimd licht aan en zonnebril af. Autogordels Aangezien iedereen, die overal om denkt nog altijd in een ongeval ver zeild kan raken, is het van levensbe lang ook op vakantie gordels te dra gen. Voor een lange vakantierit is het de moeite meer dan waard ze aan te schaffen, als u ze nog niet in de auto heeft. Het kon wel eens de uitgave blijken, waar u het meeste plezier van heeft, want autorijden blijft gevaar lijk. En gordels halveren die gevaren. Ook kinderen achterin moeten in do gordels gezet worden, waarbij dan tevens de kleintjes de aandacht van de rijdende vader of moeder niet kunnen afleiden. Enige rust in het voertuig zelve is ^ok van belang, waarom het meenemen van spelletjes voor de kinderen aanbeveling ver dient: dat is gemakkelijk en veilig tegelijk. Er zijn ruiteplakkertjcs te koop en er kunnen hele spelen ver zonnen worden om auto's met even nummerborden te tellen, andere Volkswagens, rode auto's, enzovoort. Pilletjes tegen wagenziekte moet men ook niet vergeten, Doet u tenslotte de achterportieren op het kinderslot, vergrendel dc por tieren echter nooit. Neem geen kinde ren voorin op schoot. Trek ze makke lijke kleren aan. En houd een bal bij de hand om onderweg op de parkeer plaats er 'even uit te trimmen. Dat houdt uzelf ook fit! De Tsjechische autofabriek Skoda te Mlada Boleslav bij Praag en de Oost- duitse autofabriek Wartburg te Eise nach in Saksen gaan nauw samenwer ken. De twee fabrieken zullen een 'Comecon-auto' bouwen, waarin ook Hongaarse componenten verwerkt worden. De planning is om nieuwe fabrieken in 1975 gereed te hebben. Skoda en Wartburg zullen elk een eigen model ontwerpen op een ge meenschappelijk te construeren chas sis. Voor dit chassis zal Skoda de motoren leveren en Wartburg de aan drijvingsmechanismen. Hongarije zal de wagens importeren en zo in het project deelnemen. Er wordt aan een uiteindelijke produktiecapaciteit van 300.000 k 500.000 per jaar gedacht voor beide modellen samen, ongeveer gelijk verdeeld over Tsjechoslowakije en de DDR. De Alfa-Sud met 1200 cc 63 DIN-pk motor, goed voor 150 km per uur, lijkt enigszins op Citroen GS. Pas deze week ziet Alfa Romeo kans om het nieuwe bij Napels gebouwde model Sud in eigen land te gaan verkopen. Dit wil zeggen, dat de pro duktie In de fabriek te Pomigliano d'Arco nu enigszins op gang komt De export o.m. naar Nederland zal aan het einde van dit jaar kunnen beginnen. De introductie van de Alfa Sud ge schiedde vorig jaar november op de Turijnse autosalon, een jaar later dan oorspronkelijk gepland was. Met de bouw van de fabriek zijn veel moei- lijkheden geweest. Er werken op het ogenblik 7000 man, die tegen het einde van het jaar 500 auto'6 per dag moeten maken. De bedoeling is te gaan .aar 15.000 man en naar meer dan 1000 Suds per dag. De Alfa Sud is de eerste middenklas ser van Alfa Romeo en zal in Neder land circa ƒ9.000 gaan kosten Elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van 7 tot 8.30 uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) gedu rende de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opgegeven worden. Deze advertenties kunnen echter niet in ons blad van de volgende dag worden geplaatst Na bovenstaande tijdstippen kunnen geen advertenties meer wor den opgegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13