eiligheidsraad kekelt Israël Hanoi verwaarloost dijken, beweren VS oskou meent dat sraël niet kunnen Arabieren verslaan Na 'rode boekje' nu ook 'Mao-strips' te koop in Westen rf Gandhi wacht op Bhoetto voor top Kernproeven gaan door, zegt Parijs 4 Lenin-orde voor Castro Pleidooi voor radio Vrij Europa Craig dreigt met actie tegen IRA Portugal verlaat ILO-conferentie Prawda kondigt royermg van partijleden aan Amerikaanse vakbondsman krijgt 5 jaar randt: Europese iligheidstop 'lor zomer 1973 »/|dUW/KWARTET WOENSDAG 28 JUNI 1972 Buitenland T7/K9 '.'gens herhaalde aanvallen op Libanon JJW YORK \P. Reuter, UPI) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft Israël veroor- |d wegens de aanvallen op Libanon in de afgelopen week. In de resolutie wordt verder gezegd dat ewelddaden in het betrokken gebied worden betreurd. raatH LBO? RAAfl Jj^ftiitspraak van de Veiligheidsraad isch«| gesteund door 13 van de 15 De VS en Panama hebben zich .temming onthouden sr 2i(veroordeling kwam tijdens een •achte bijeenkomst van de Vei- iidsraad in de nacht van maandag insdag. De bijeenkomst was kort •n nog voor onbepaalde tijd uit- ;ld om het eens te kunnen wor- over de tekst van een ontwerp- w itie. Tenslotte is de resolutie 'htrrijenomen die was ingediend door icsenjkrijk. Engeland en België. scha-Ce resolut'e wordt ernstige be- mmi-dheid uitgesproken over het feit i pcrisraël geen gevolg heeft gegeven leerde re resoluties van de Veilig- lam.Braad. De nieuwe resolutie: nieipept Israël op voornoemde resolu- f;trikt te eerbiedigen en af te zien alle militaire daden tegen Liba- OERr '5 I ieft uitdrukking aan de krachtige (ADVERTENTIE) radikale manier i op warme dagen t hoofd koel houden. Ink u eens in: 25° Celsius, zo'n temperatuur raken men- i snel geprikkeld. Zou een ver eende Itho tafel- of statief- itilator dan niet ideaal zijn? bu dan! 8 Verschillende model- ji - vanaf fl. 45,-. Verkrijgbaar j elektrowinkel en warenhuis. ifelventilatoren wens dat passende stappen als onmid dellijke consequentie zullen leiden tot de zo spoedig mogelijke vrijlating van alle Syrische en Libanese militairen en veiligheidsfunctionarissen, die op 21 juni 1972 door Israëlische troepen zijn meegevoerd; verklaart dat de Veiligheidsraad zo spoedig mogelijk opnieuw bijeen zal komen om verdere actie te overwegen als bovengenoemde stappen niet lei den tot de vrijlating van het meege voerde personeel of als Israël weigert de huidige resolutie in acht te nemen. De Belgische afgevaardigde Michel van Ussel heeft in een toelichting verklaard dat de incidenten van 20 juni, die aanleiding waren tot de Israëlische vergeldingsmaatregelen 'niet bestempeld kunnen worden wor den als een daad van agressie van de zijde van Libanon'. Van Ussel wees er voorts op dat de zinsnede in de resolutie, die zegt dat alle geweldda den worden betreurd, 'inhoudt dat de regering van Libanon alle nodige stappen moet doen om de activiteiten van de Palestijnse strijders binnen de SIMLA (AP, UPI) Indira Gandhi is gisteren aangekomen in het Hima- laya-bergplaatsje Simla voor topbe- sprekingen met president Bhoetto van Pakistan,'die van het grootste belang zullen zijn voor het hele subcontinent en de 700 miljoen mensen, die er leven. Pakistan beschouwt de bespre kingen van het grootste belang voor het voortbestaan als een onafhankelij ke naties. De drie belangrijkste gespreksonder werpen zullen zijn; herzien van de Indiase-Pakistaanse grenzen, de toe komst van Kasjmir en de repatriëring van de 93.000 Pakistaanse krijgsgevan genen, die tijdens de oorlog van afge lopen december werden overmeesterd. Het is de eerste keer dat Bhoetto en Gandhi elkaar ontmoeten en het eer ste top-overleg tussen de twee landen, sinds het kortstondige succes van de conferentie van Tasjkent in 1966. perken te houden en te controleren en daardoor vermijden dat sabotage daden tegen en overvallen op Israëli sche doelen vanaf hun grondgebied worden georganiseerd'. De Israëlische VN-ambassadeur Jo seph Tekoah heeft de resolutie giste ren krachtig veroordeelt. Het besluit van de Veiligheidsraad is 'onbillijk en immoreel', aldus Tekoah. 'De resolu tie kan ernstige repercussies hebben op de situatie in het Midden-Oosten. De Arabische terreurorganisaties kunnen er zich gesterkt door weten en zich aangemoedigd voelen tot vol harding in hun aanvallen. De Libane se regering zou het als een nieuw voorwendsel kunnen aangrijpen om haar internationale verplichting, van de onderdrukking van de terreur-ope- raties, te ontduiken', zei Tekoah. Palestijnen Het uitvoerend comité van de Pales tijnse verzetsorganisaties heeft giste ren definitief besloten de guerrilla activiteiten in het zuiden van Liba non voorlopig op te schorten. Het Egyptische dagblad Al Achram had eerder ontkend dat de Palestijnen al tot een gevechtspauze in zuidelijk Li banon hadden besloten. Aan het einde van een tweedaagse spoedvergadering van het Palestijnse comité is alsnog besloten de acties tegen Israël voorlopig te staken. Wel werd de eis gesteld dat de Palestijnse bases in de buurt van de Israëlische grens gehandhaafd moeten worden. Arabische diplomatieke zegslieden in Beiroet hadden gemeld, dat de Pales tijnen hebben gepraat over een for mule, waarbij de Libanese regering de bevoegdheid krijgt rechtstreeks op te treden tegen Palestijnse organisa ties, wier mannen daden verrichten die de staat Libanon blootstellen aan Israëlische wraakcampagnes. De formule zou tevens voorzien in de evacuatie van commando's uit steden en dorpen in het grensgebied, een tuchtorganisatie die alle Palestijnse commando's overkoepelt en de centra lisatie van de voorlichting der Pales tijnen. Tegen de evacuatie zouden de commanda's zich krachtig verzetten. SYDNEY (Reuter, UPI) De Franse kernproeven gaan door, zo heeft president Pompidou meegedeeld aan de Australische premier McMahon. De proeven die plaats zullen vinden bij het atol Moeroeroa in de Stille Oce aan kunnen niet worden uitge steld, omdat ze onderdeel uit maken van een zorgvuldig voor bereid programma, aldus Pom pidou. Premier McMahon had de Franse president om uitstel ge vraagd. De tegenstanders van de kernproe ven in Australië en Nieuw Zeeland zijn echter niet afgeschrikt door de Franse vastberadenheid. Nieuwzee- landse demonstranten hebben giste ren meegedeeld, dat ze met drie en mogelijk vier schepen naar het proefgebied zullen varen. De vloot zal bestaan uit een zeer groot jacht, een kustvaarder met brandstof en een treiler. Binnen drie a vier da gen zullen de schepen volgens plan vertrekken. De woordvoerder van de Nieuwzee- landse protestgroep. Barry Mitcalfe, weigerde verdere bijzonderheden te verstrekken. De schepen zullen hei melijk en zonder verzekeringen uit verschillende havens vertrekken en elkaar later ontmoeten. Alleen een besluit van Nieuw Zeeland om de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken kan de sche pen tegenhouden. 'Wij zullen doorgaan totdat de Fransen ophou den met hun proeven', zei Mitcalf, rt ■MM'WfiTohiU °tschaps -'Hflo Stille Oceaan Moeroaroo GAHBIER EILn- STEENBOKSKEERKRING llzyL. «O 150* 1*0* 'en dan gaan we met China begin nen'. Tot de opvarenden van de schepen behoort de vrouw van de secretaris-generaal van de nationale raad van kerken, die wil proteste ren. al is het alleen maar om de toekomst van mijn 20 kleinkinde ren'. Inmiddels hebben de demonstranten in Australië bijna 10.000 dollar opge haald, maar het geld zal niet wor den gebruikt voor parachute-spron gen in het kerngebied. De Australi sche Labour-partij heeft zich garant gesteld voor het charteren van een vliegtuig, waarmee een groep de monstranten naar Tahiti wil vliegen om er te praten met Franse en plaatselijke functionarissen. Er zul len geen parachute-sprongen uit het vliegtuig worden gedaan, zo deelde James Cairns mee, do organisator van het protest. Tot de inzittenden van het vliegtuig zullen behoren een vakbondsleider, een lid van de nati onale raad van kerken en een pro fessor. Zij hopen de commandant van het Franse testcentrum te spre ken te krijgen Cairns zei: 'Ik heb van officiële bron vernomen dat de Fransen vorige weedc twee pogingen hebben onder nomen om de kernlading tot ont ploffing te brengen, maar dat ze om technische redenen faalden'. Wat de parachutespringers nu van plan zijn is niet bekend. De groep kon giste ren niet bereikt worden. WASHINGTON (Reuter) Hanoi's beschuldigingen dat de Ameri kanen Noordvietnamese dijken bombarderen kunnen een poging zijn het gebrekkige onderhoud van de dijken te verhullen zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren gesugge reerd. mees tijdschrift schrijft: ROET (AP) Russische militai- eskundigen hebben hun rege er van op de hoogte gebracht de legers van Egypte en Syrië in staat zijn om Israël in een kdiwe oorlog in het Midden-Oos- te verslaan. Dit heeft het links riënteerde Libanese tijdschrift taya gisteren bekendgemaakt. 'ens het blad hebben de Russische ;rs dit aande Syrische communis te partij meegedeeld als verkla- voor het feit dat de Russische ring voorstander is van een poli oplossing van de crisis in het len-Oosten. Russische leiding verklaarde dat ten voorstander is van een vreed- oplossing, 'niet omdat de Sow- Jnie bang is voor een oorlog, omdat een oorlog slechts tot een voor de progressieve Arabische n kan leiden', aldus Al Raya. is moeilijk de juistheid van dit cht vast te stellen. Al Raya onder- it nauwe contacten met radicale iische communisten, maar heeft meer dan eens kritisch uitgelaten Sowjet-Unie sinds de Syrische ident Hafez Assad de marxistische gel van de Baath-partij, waarvan Raya de spreekbuis is, ten val 1 ht. taya berichtte dat het Russische dpunt. dat naar voren werd ge ilt tijdens een debat over een idsprogramma dat de Syrische j aan het opstellen is, geleid heeft tot de huidige onenigheid tussen Kha- led Bakdash, de leider van de partij, en een aantal dissidenten die de ban den met de Palestijnse guerrillabewe ging nauwer willen aanhalen. Volgens Al Raya heeft de Russische leiding bezwaar gemaakt tegen actieve deelname van Arabische communisten a^n de guerrillabeweging en in het bijzonder zijn afkeuring uitgesproken over de viegtuigkapingen door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat onder leiding staat van dr. George Habash. Habash, die meer dan eens bezoeken aan Peking heeft gebracht, zou op het ogenblik in een Russische kliniek be handeld worden voor een hartziekte. Moskou heeft eveneens het argument van de hand gewezen dat de Palestijnse kwestie behandeld zou moeten worden als de belangrijkste kwestie van de crisis in het Midden-Oosten, aldus Al Raya. Het blad gaf te kennen dat de Russen de Israëlische terugtrekking uit de in 1967 veroverde Arabische gebieden de enige belangrijke voor waarde voor een vrede in het Midden- Oosten achten. Al Raya zei dat Moskou de Syrische communitische partijleider heeft laten weten dat de Sowjet-Unie wapens aan Egypte en Syrië heeft geleverd om beide landen 'te helpen zich te verde digen en niet zo zeer om een oorlog te beginnen'. Charles Bray, woordvoerder van het ministerie, merkte op dat er vorig jaar zomer vrij ernstige overstromingen zijn geweest in de Noordvietnamese delta hoewel er geen Amerikaanse bombar dementen waren uitgevoerd in dat ge bied. Bray meende dat alle mankracht werd ingezet voor het voeren van de oorlog en dat het onderhoud van de dijken daar onder te lijden had. 'Er is dus de mogelijkheid dat de be schuldigingen van de Noordvietname- zen een poging zijn om de verantwoor delijkheid voor hun eigen gebrekkige onderhoud, af te schuiven op de Vere nigde Staten, zouden er dit jaar op nieuw overstromingen plaatsvinden', aldus woordvoerder Bray. Senator WtHfiam Proxmire heeft inmid dels minister Laird van defensie ge vraagd 'een specifieke, regelrechte, on dubbelzinnige en openlijke verklaring' af te leggen of de VS Noordvietnamese dijken hebben gebombardeerd. 'Als we geen dijken bombarderen, wilt u dan specifieke orders citeren, die het bom barderen van dijken verbieden. Als we wel dijken bombarderen, wilt u dan opgeven onder welke autoriteit u of de president de bombardementen hebt ge last. Er bestaat behoefte aan een dui- MOSKOU (TASS) De Cubaanse leider Fidel Castro, is dinsdag in Moskou met de Orde van Lenin on derschelden. Het presidium van de opperste Sowjet heeft hem deze orde toegekend onder andere 'als erken ning van zijn grote verdiensten in de strijd tegen het imperialisme'. delijke verklaring over de feiten en onze huidige politiek', aldus de senator in een brief aan de minister. Maandag had het Witte Huis reeds ont kend dijken in Noord Vietnam te bom barderen, nadat Hanoi gezegd had dat de VS pogingen in die richting onder namen. Zouden dijken doorbreken, dan zouden de gevolgen erger zijn dan een kernproef in de wijde ruimte, aldus Hanoi. Voor meer nieuws over Vietnam, zie ook pag. T9/K11 DEN HAAG,De politieke commis sie van de Raad van Europa heeft gisteren in Den Haag besloten, de zeventien aangesloten regeringen te vragen het voortbestaan van 'Radio Free Europe' en 'Radio Liberty' veilig te stellen. Het besluit moet nog door de assemblee worden goedgekeurd. Beide in MUnchen gevestigde stations, die naar de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen uitzenden, wor den met sluiting bedreigd nu de Ame rikaanse regering heeft besloten de financiering na juni volgend Jaar te staken. Volgens de politieke commis sie zijn beide stations van grote bete kenis, omdat zij de volkeren van de Sowjet-Unie en Oost-Europa objectie ve voorlichting geven. Hun waarde zou echter nog toenemen indien pro gramma's worden verzorgd voor Euro pese landpn wnar geen persvrijheid heerst. BELFAST (AP, Reuter, UPI) Militante Noordierse protestanten hebben gewaarschuwd zelf in ac tie te komen als het Britse leger niet doorgaat met het bestrijden van de IRA. Het dreigement werd gisteren geuit door ex-minister William Craig, die de Ulster Vanguards aanvoert. Naar aanleiding van het bestand dat de IRA-provisionals hebben uitgevaar digd, zei Craig: 'Het bestand is een zeker recept voor burgeroorlog. Als de Britse strijdkrachten hun plicht niet vervullen door IRA-terroristen gevangen te nemen dan zullen de loyalisten niet anders kunnen doen dan hen zelf uit te zuiveren en de nodige acties te ondernemen tegen de republikeinse gemeenschap'. Craig voegde er aan toe dat hij het bestaan van elk bestand ontkent. In Ulster Wordt met spanning afge wacht of het IRA-bestand zal worden nageleefd en hoe de protestanten zul len reageren. Vlak voordat dinsdag nacht het staakt-het-vuren van kracht werd is nog een Britse soldaat dood geschoten in het oostelijke deel van Belfast. Dat gebeurde ongeveer vier uur nadat ook in Londonderry een Engelse soldaat was gedood. In de rooms-katholieke wijk Bally- murphy in Belfast is gisteren, on danks het bestand, een man dood aangetroffen. Het was de 38-jarige vrachtwagenchauffeur Bernard Nor- ney. Er wordt rekening mee gehou den dat Norney het slachtoffer is geworden van een onderlinge vete tussen IRA-leden. Het IRA-bestand is gisternacht in de rooms-katholieke wijk Andersonstown van Belfast ingeluid met een groot bierfeest. De wijk staat bekend als een bolwerk van de IRA. In de rooms-katholieke wijk Falls Road kre gen Britse militairen na de aanvang van het bestand zelfs bier en sigaret ten aangeboden. GENEVE (REUTER) —Portugal is dinsdag uit de zaal gelopen waar de internationale arbeidsorganisatie (I- LO) haar jaarvergadering hield, nadat een resolutie was goedgekeurd, waar in 'de Portugese onderdmkking in zijn afrikaanse gebieden' wordt ver oordeeld. Deze resolutie werd met 211 tegen nul stemmen, bij 84 onthoudin gen. aangenomen. In de resolutie wordt tevens het be stuur van de ILO verzocht, een me thode te bedenken om vertegenwoor digers van de drie Portugese afrikaan- se gebieden. (Angola, Mozambique cn Guinea) aan ILO-vergaderingen te la ten deelnemen. Volgens de resolutie verjaagt de Por tugese regering stelselmatig Afrikaan se arbeiders van vruchtbaar land en vervangt hen door blanke kolonisten. Portugal wordt ervan beschuldigd ccn politiek te volgen als die van Zuid- Af rika, waarbij de meerderheid van de bevolking wordt onderdrukt Het is niet bekend, of Portugal nu ook van plan is zich uit de ILO zelf terug te trekken. In elk geval zou daarbij een opzeggingstermijn van twee jaar bij in acht genomen dienen te worden. MOSKOU (UPI) Het Russi- sche partijdagblad de Prawda heeft aangekondigd dat in de ko mende twee jaar wellicht heel wat leden van de communistische partij zullen worden geroyeerd. In de periode 1973 en 1974 moeten alle partijleden in de Sowjet-Unie hun lidmaatschapskaarten inwisselen. Volgens de Prawda zullen heel wat leden, die hun partijlidmaatschap niet waardig hebben getoond, geen nieuwe lidmaatschapskaart meer ontvangen, wat betekent dat ze uit de partij gestoten zijn. Het is voor het eerst sinds 18 jaar dat de lidmaatschaps kaarten worden ingenomen en vervan gen. In die periode is hel aantal partijleden, naar wordt aangenomen, verdubbeld tot omstreeks 14,5 mil joen. In een hoofdartikel op de voorpagina zegt de commentator van de Prawda dat de 'partij-organisaties tijdens het proces van de inwisseling natuurlijk die personen zullen uitstoten die niet voldoen aan de eisen van het commu nistische partijprogramma en de reg lementen Tegelijkertijd dient men te beseffen, dat dit geen zuivering is. Zuiveringen, die In het verleden zijn uitgevoerd, waren bedoeld om de par tij vastbesloten te ontdoen van vreem de klassenelementen. De radicale ver anderingen die in dit land plaatsvon den als gevolg van de overwinning van het socialisme hebben echter de oorzaken verwijderd die zuiveringen noodzakelijk maakten'. WASHINGTON (REUTER) Tony Boyle, het hoofd van de Amerikaanse mijn werkgeversvak bond, ls gisteren veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf en 130.000 dollar boete wegens samenzwering en onbevoegd gebruik van vakbondsgelden. De rechter gaf opdracht tot onmiddcl- ilijke hechtenis en weigerde hem op vrije voeten te laten lopen tot zijn beroep is afgehandeld. Eerst moet hij zijn boete betalen. Het ministerie van defensie wees er echter op, dat Boyle op elk gewenst tijdstip voorwaardelijk kan worden vrijgelaten. Normaliter moeten gevangenen minstens een der de van hun straf hebben uitgezeten, voordat zij voor vervroegde vrijlating in aanmerking komen. T!,; NEN (AP, DPA, UPI) De itduitse bondskanselier Willy 'oo ndt heeft voorspeld dat de Eu- Vs ese Veiligheidsconferentie voor de zomer van 1973 zal rjo nen beginnen. ;?j ndt zei dit in een toespraak tot !20 12de congres van de Socialistische LJ® rnationale, dat op het ogenblik in '35 uen wordt gehouden. In zijn rede (20 ft Brandt verklaard dat bij de rbereidingen de belangen en ïdee- ~o v»n niet bij de grote blokken lesloten of neutrale landen niet er tafel mogen verdwijnen. bondskanselier noemde drie ertte- lao die als richtsnoer moeten dienen r de betrekkingen tussen de Euro- J° e staten: vreedzame coëxistentie, m riijke samenwerking en menselijke 50 munieatie. 'io verzekering van de vrede in Eu- 1 is nodig dat alle staten zich den aan de grondregels van het -3 en van gebruik van geweld, niet icn-ging in eikaars binnenlandse gelegenheden en het recht op zelf- ihikking, aldus Brandt. Nu begint het leuzengeroep van de demonstranten oorverdovend te worden; Ngoe Ming Khang verliest van schrik het hoofd en draagt A Ha op de massa toe te spreken. A Ha heeft een plan gemaakt en neemt zijn voorstel aan. Ngoe Ming Khang is blii verrast; hij grijpt haastig de microfoon en begint te schreeuwen. Hij geeft A Ha een teken: 'Ga je gang!' Daarop roept A Ha zo hard ze kan in de microfoon: 'Broe ders! Wie zijn verantwoordelijk voor de zaak van de Lan Ho? Wie heeft onze revolutionaire martelaren vermoord...?' A Ha luistert niet naar het woedende gebrul van Ngoe Ming Khang en schreeuwt uit alle macht ver der: 'Als zij de gearresteerde kameraden niet vrij laten, als de moordenaars niet worden gestraft, als de 'strategische dorpen' niet onmiddellijk worden geliquideerd, dan zullen onze gelederen niet uiteen gaanl We zullen de Amerikaanse bandieten verja gen, de marionettenregering omverwerpen!' De demonstranten antwoorden door in koor leuzen te roepen. De leuzen doen hemel en aarde daveren, de stoet straalt een geweldige, onweerstaanbare kracht uit. door Jelte Rep De grauwe 'Mao-kostuums' heb ben veel zakken. Dat is voor bevolking van de Chinese Volksrepubliek erg plezierig .want daardoor is het mogelijk niet alleen Mao's 'rode boekje' op zak te hebben, maar boven dien nog een aantal stripverha len. Strips schijnen enorm po pulair te zijn onder de Chine zen. Ze verschijnen in oplagen van honderdduizenden en dat is aanzienlijk in een land. waar al het bezit gedeeld behoort te worden. En ze worden niet al leen gelezen door jongeren, maar ook een even pauzerende arbeider, een stilstaande auto mobilist of een treinrczlger ziet men verdiept in de kleine bun deltjes. Het 'rode boekje' van voorzitter Mao veroverde al eerder de westerse markt, maar nu zijn ook de Mao-strips hier geïntro duceerd. En net als het 'rode boekje' kunnen ze ons enig inzicht geven in het Chinese denken en doen en ons tot een bron van vermaak zijn. bal laatste is het voor de Chinezen beslist niet. De verhalen rijn gespeend van elke humor, van De beeldverhalen dienen uit- fecten en van 'supermannen' Ze bieden geen verstrooiing, maar lering. Ze gaan over een voudige mensen, bezield met goede bedoelingen, wier bele venissen het publiek politiek moeten opvoeden. Dc beeldverhalen dienen uiU- sluiten dom de massa op te voe den en hebben een eenvoudige ideologische boodschap: de ver dediging van de socialistische staat tegen zijn tegenstanders, de opbouw van een door recht vaardigheid en broederschap be zielde maatschappij, de onbe grensde macht van het volk. het orgaan van het individu in de collectiviteit, enzovoort. Een vergelijking met dc westerse strip gaat dan ook niet op. De 1 filmische trucs uit onze beeld verhalen ontbreken. De plaatjes laten weinig actie zien en die nen eigenlijk alleen maar om de aandacht te trekken voor de tekst. Wie eenmaal aan het le zen is geslagen, vergeet dikwijls naar de beelden te kijken. En waar in de plaatjes gebruik wordt gemaakt van 'balloon»' (spreekwolkjes), zal de westerse lezer tot zijn verwarring e' steeds aan herinnerd worden dat men in China van recht» naar links 'eest Omdat strips zich van eenvoudi ge taal moeten bedienen zijn ze uitermate geschikt om een poli tieke boodschap over te bren gen aan een weinig ontwikkelde boerenbevolking. Reeds In 1942 had Mao Tse-Toeng de kunste naars al aangemoedigd iet in d* eerste plaats het niveau van hun scheppingen te verhogen, maar zich van een uitgebreid publiek te verzekeren. De nu in het Westen uitgebrachte 'Mao- strips' kenmerken zich door Ide ologische doorzichtigheid en daardoor kan men ook gemak kelijk meningsverschillen en te genstrijdigheden tegen komen, die het gevolg rijn van de 'cul turele revolutie'. In 'Het rode vrouwen-detache ment' komt bijvoorbeeld de naam van Mao in het geheel iet voor, maar wordt steeds gespro ken over 'de partij' De strip werd uitgegeven in J966. tijdens de culturele revolutie, en uit het ontbreken van Mao's naam kan men opmaken, dat ze is gemaakt door aanhangers van Lioe SJao-tsJI. Maar in de foto strip Lei Fêng (uitgegeven In 1965) ls het Mao voor en Mao na Tot de thema's van de 'Mao- strips' behoren de opium oorlog van 1839. e revolutionaire agita ties van 1854, de Bokser opstand van 1901, de grote Chinese re volutie en de strijd tegen reac tionaire imperialisten. 'Brief uit Zuid-Vietnain'. waaruit we hier enkele plaatjes afdrukken, is van dit laatste een voorbeeld Voor ons. westerse lezers heb ben de Mao-strips ccn zelfde functie als onze eigen strips. Ze ontrukken ons aan onze eigen wereld. Een groot verschil ls echter, dat de eenvou^ÜB broederlijk eensgezinde maat schappij van de Mao-strips wel degelijk bestaat. De Mao-strips. Deel een en deel twee. Uitgegeven door De Ar beiderspers. Amsterdam. Prijs per deel 12,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9