beunhazerij in I •ouw kost ele miljoenen 'De Brauw heeft te veel haast met verhoging collegegelden' chermereiland vecht voor bestaan jgeringsfracties rwerpen motie er zaak-Volten Jongste der wereldmerken. aat beslist 'gende week over *%ere alimentatie Journalisten vragen medezeggenschap Het weer „jecreatie en commercie b edreigen brakwatergebied Prins Pieter-Christiaan 3 september gedoopt jiolUW/KWARTET WOENSDAG 28 JUNI 1972 Binnenland T3/K5 ADVERTENTIE leen verslaggever I HAAG Het rijk en de gemeenschap verliezen jaarlijks on- jer 10.000.000 gulden aan niet afgedragen btw en 34.000.000 gul- lan niet-betaalde sociale lasten. Dat laatste komt door de activi- i van bouwbedrijven die niet wettig zijn gevestigd, en die acti- Iten ontplooien in de premiesector van de woningbouw, noemde bedragen zijn een ra- Op. grond"van de uitkomsten van dit Vitaal, dynamisch, internationaal! PeterStuyvesant- rijke geurige tabeik en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, geriietzoveel meer! van de stichting raad van be- t bouwbedrijf. De stichting heeft landelijk onderzoek ingesteld (in |weede helft van 1971) naar de lazerij in de Nederlandse bouw. sector verbouw en herstel moet de stichting raad van bestuur drijf worden aangenomen dat :ent van het werk door beunha- brordt uitgevoerd. Onderzoekingen [en namelijk aangetoond dat de bedrijven, die in deze sector zijn een omzetverlies te [geven van 20 tot 25 procent. 1 onze parlementsredactie HAAG De moties van de 'a over de affaire Volten en de onderzoek heeft de rijksoverheid be sloten enkele bouwsubsidiebeschikkin- gen aan te passen met de clausule dat bouwkundig werk moet worden uitge voerd door wettig gevestigde bedrij ven. De stichüng raad van bestuur bouwbedrijf verwacht van deze maat regel een positief effect ten aanzien van de bescherming van opdrachtge vers wat prijzen en kwaliteit betreft. Er is ook effect van te verwachten wat betreft het ontduiken van wetten en financiële verplichtingen. De maat regel zou tenslotte de werkgelegen heid en de positie van de kleinere bouwbedrijven ten goede komen. Van de gesignaleerde gevallen van beunhazerij, in totaal ongeveer 1400, hadden er 580 betrekking op de pre miesector, die tezamen aan bouwkos ten een bedrag van 80.000. gulden vertegenwoordigen. Van het totaal aantal jaarlijks gebouwde gepremieer de koopwoningen wordt 11,6 procent illegaal gebouwd. len. Uk? Meijnderts zijn gisteren door de wfingsfracties verworpen. ^Indiener van de moties, de socia- me,Stemerdink vroeg in zijn voorstel- trofie overplaatsing van overste Vol- r wgedaan te maken en de omstre- !n nota van de commandant eerste afrkorps luitenant-generaal Meijn- te publiceren. en ARP, die in eerste instantie 'reserves hadden ten aanzien van overplaatsing van de heer Volten, raïn erop c'al eI geen e"ke'e aanwij- was- clat de overplaatsing ver- hield met de tegenstellingen in >t [andmachttop. Zij ii.eenden dat het ^joneelsbeleid bij defensie voldoen- juimte liet voor een serieus onder- i van alternatieve defensieplannen. t fracties waren er voorts mee ■H, evenals de VVD, CHU en DS'70 t de nota-Mei jnderts niet gepu- fterd moet worden omdat het hier ^en intern defensiestuk gaat. HAAG De Eerste Kamer gisteren besloten volgende week lelijk te stemmen over het wets- ndijyerp voor automatische verhoging de alimentatie op grond van in- nng van uitkeringen voor levens- xhoud. Minister Van Agt (justi- zegde bij de beraadslagingen toe, /et niet per 1 januari 1S73, zoals |de bedoeling lag, maar een jaar in werking te laten treden. Piket (CHU) oordeelde, dat 'jgtring er een grabbelton van maakt. 0| meer voor zijn of haar levenson- oud nodig heeft, vraagt er wel :n er liggen bij de rechters altijd keer zoveel verzoeken om ver lering van alimentatie dan verzoe- om verhoging. Hij voorzag een grotere overbelasting van de iterlijke macht, die al iret grote lerstanden in het werk kampt. AMSTERDAM Circa 800 journalis ten hebben een petitie aan de Tweede Kamer ondertekend, waarin zij vragèn redacties medezeggenschap te geven over het voortbestaan van hun kran ten. De handtekeningenactie is een initiatief van een werkgroep perscon centratie, met het oog op het persdp- bat in de Tweede Kamer. De petitie wordt donderdag aangeboden aan mr. Van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, een half uur voor het kamer debat begint. In de petitie wordt gewezen op 'de gevaren van een subsidieverlening, uitsluitend op basis van rentabiliteit'. De ondertekenaars zijn van mening dat 'een effectief subsidiebeleid pas betekenis krijgt als men de ideële kant van de krant minstens even zwaar laat wegen als de commerciële'. De 800 journalisten hebben de volgen de drie stellingen ondertekend: 1Voorwaarde voor overheidssteun dient te zijn dat de redacties akkoord gaan met de plannen op basis waar van subsidie verstrekt moet worden. 2. Reorganisatieplannen die op korte of lange termijn een samenwerkings verband beogen tussen krantenonder nemingen, dienen onderworpen te worden aan de goedkeuring van de betreffende redacties. 3. De overheid dient maatregelen te nemen die ertoe leiden dat de redac ties over de middelen kunnen be schikken om bovenstaande rechten in houd te geven. Hiertoe behoort mini maal het recht op inzage in die cijfermatige gegevens die noodzake lijk zijn voor een verantwoorde oor deelsvorming over de economische po- sitie van de onderneming. Met deze petitie wordt het minder heidsstandpunt van de Nederlandse Vereniging van journalisten en van de grafische bonden gesteund zoals dat in het rapport van de commissie- Rooy is opgenomen, tegenover het meerderheidsstandpunt van de krante directies in deze commissie. Oppositie spreekt van slecht voorstel in miserabele verpakking Van onze onderwijsredactie DEN HAAG 'Het wetsontwerp van minister De Brauw om de inschrijvings- en collegegelden te verhogen een slecht voorstel in een miserabele verpakking, zowel een regering als een parlement on waardig. Concessies heeft de minister niet gedaan na de inbreng van verschillende Kamerfracties. Hij is een harde partner voor zijn con fessionele regeringsbroeders'. op grond van hun historische recht de helft van het collegegeld hoeven te betalen, en buitenlandse studenten die via het Universitair Asiel Fonds hier kunnen studeren. Ook werd aan dacht gevraagd door Van Dijk (VVD) voor gezinnen met twee of meer stu derende kinderen, die wel eens in de knel zouden kunnen raken ai» cr geen compensaties komen. Als de minister 'n beetje tegemoet wil komen aan deze groepen studenten en ouders en boven dien via een termijnenstelsel de beta ling van de gelden wat makkelijker zou willen maken voor de ouders, zullen de. confessionelen het wetsont werp aanvaarden. De koppeling van dit wetsontwerp aan een geheel her zien studiefinancieringsstelsel (wat de Eerste Kamer in een motie heeft bedongen), kwam bij alle sprekers ter sprake. In het regeerakkoord heeft deze koppeling gestaan, maar de rege ringspartijen vonden het nu niet ab soluut noodzakelijk dat beide zaken tegelijkertijd geregeld worden. De heer Verwoert (DS70) vond het niet juist dat met de collegegeldverhoging gewacht zou moeten worden tot er duidelijkheid zou zijn over een nieuw stelsel. Het feit dat de kinderbijslag en -aftrek voortaan losgekoppeld zal zijn van de studietoelage, noemde hij een stap in de richting van financiële onafhankelijkheid van de student van zijn ouders. De heer Vermaat (ARP) vond dat een herziening van het stelsel tijd vegde en niet alleen op budgettaire gron den. De duizend gulden moest niet Aldus het Kamerlid Wilbers (D'66) gisteren in het debat over het wets ontwerp van minister De Brauw om de collegegelden tot 1.000 en de inschrijvingsgelden tot 100 te ver hogen. De kritiek van de heer Wilbers en ook van andere oppositiepartijen gold niet alleen de inhoud van het wets ontwerp maar vooral de manier waarop de voorstellen door het parle ment gejaagd worden. De haast, de doordouwerige manier waarmee het behandeld moet worden, noemde mr. J. W. Masman (PvdA) uit een oog punt van democratisch weloverwogen besluitvorming ongehoord en schanda lig. De minister had tot de conclusie moeten komen dat het stuk nog niet af was. vond de heer Masman. Samen met de heren Wilbers (D'66) en Aar den (PPR) diende hij een motie in waarin de regering verzocht wordt ervoor te zorgen dat in de toekomst een dergelijke onjuiste gang van za ken vermeden wordt. Wat de inhoud van het wetsontwerp betreft: de regeringspartijen vonden dat het idee van de 1.000 op zich zelf niet verwerpelijk was. Wel vroe gen met name de heren Leyenhorst (CHU) en Vermaat (ARP) compensa ties, sociale correcties voor verschil lende groepen studenten, zoals de stu dent-assistenten, de studenten die functies vervullen in raden die vol gens dc wct-Veringa ingesteld zijn. de co-assistenten, werkstudenten, meisjes studenten, theologische studenten die Minister De Brauw zoekt zijn stukken bij elkaar voor het begin van de Kamervergadering. gefixeerd worden, maar in discussie blijven. Hij vroeg zich overigens af of de bezwaren die minister De Brauw ziet in een belasting voor academici werkelijk zo onoverkomelijk zijn. Wel vonden verschillende sprekers dat de minister wel wat duidelijker kon zijn over de preciese tijdsfasering van zijn plannen met betrekking tot deze her ziening van het financieringsstelsel. De regeringspartijen verklaarden dat ze als de minister tegemoet zou ko men aan hun bezwaren en uitzonder ingen zou maken voor aparte groepen studenten voor het ontwerp zouden stemmen. De oppositie vond dat het wetsontwerp verworpen zou moeten worden. Niet alleen vonden ze het wetsont- een onzer verslaggevers RIJP Caravans, tenten, tuinkabou ters en spuitbussen bedreigen het Scher- ireiland, één van de laatste brak-waterveengebieden van ons land. Dit natuur- lied, ingeklemd tussen de vier woon- en werkgebieden groot-Alkmaar, groot- rmerend, groot-Hoorn en de Zaanstreek, zou als landschapspark een scliitteren- groene long kunnen zijn. is een goede manier om een van de aardigste Nederlandse dorpen en een natuurgebied eromheen grondig te vernie len.' 4. De Oliemaatschappij AMO CO wil proefboringen naar gas en olie in het gebied verrich ten. Raadslid van 't Hoff ver wijt de gemeenten een weinig slagvaardig beleid. Zij hadden gezamenlijk een planning voor de recreatie in de polder op behoud van het natuurgebied moeten hebben gericht. Er is nu een provinciaal beleid no dig om de zaak terug te draa«- ïeer omdat aan de rand het Schermereiland De ligt, dat op een unieke e-eeuwse dorpskern kan bo Maar de grillig gevormde erkavelde polders zijn vol de huidige maatstaven de boeren niet meer ren- el ('een geklungel met koeien en landbouwwerk- len'). Daarom worden stuk- land aan recreanten ver- ht die er een eigen omge- g scheppen: de wilde flora onkruid wordt uitge- d met gif en er ontstaan Ide gazons en bloemperk- het verdwijnen van de icifieke wilde bloemen (als aedauw, ietorchis, vlees- irige orchis, smeerwortel, de akelei, koekoeksbloem verscheidene mossen en iden) zullen ook de 110 elsoorten, de visser en een Jttersgezin de wijk nemen, samenhang van deze karak- stieke levensgemeenschap flora en fauna dreigt te rden verstoord. (Voor de els is de verstoring var de t trouwens al fataal). Ge- kig heeft het Algemeen Mi- londerzoek Comité (A- C) besloten 'Amok te ma- tegen deze ontwikkeling' Bnplakbiljet e door De Rijp wandelt ziet ter bijna elk raam een aan plakbiljet met de woorden 'Schermereiland vogelwei land!', die attenderen op de tentoonstelling in gebouw De Groene Zwaan. Deze tentoon stelling, die '.wee maanden zal duren, laat zien wat er in Schermereiland leeft en groeit en wil de bezoeker wakker schudden. Deze zomer zullen tevens discussieavonden voor agrariërs en recreanten wor den gehouden. Wie het oor te luisteren legt '>ij het AMOC en het raadslid R. G. van 't Hoff (Dorpsbelangen) van De Rijp. die tevens lid van het comité is, verneemt dat het gebied van vier kanten wordt bedreigd: 1. Recreanten kopen stukjes weiland en eilandjes (Daarin zien de oorspronkelijke eige naars geen gevaar: 'Die men sen leggen .choeiingen aan, houden soms sloten schoon en maken het netjes door het onkruid weg te halen'). 2. De kleine gemeenten rond om het gebied hebben geen geld voor de aanleg van riole ring met waterzuivering, zodat de vervuiling van het opper vlaktewater onrustbarend toe neemt. 3. Er bestaan plannen voor de aanleg van wegen en woning bouw. Van 't Hoff: 'een plaats als De Rijp die nu 4000 inwo ners telt. moet in het jaar 2000. volgens de plannen, 10.000 inwoners hebben. Dat Opgeofferd Voor de recreatie kunnen wel licht alternatieven worden ge vonden. opdat niet uitgere kend de moeilijkst bereikbare stukjes natuur, die het waar devolst zijn, worden opgeof ferd. Over de mogelijke gas- of oliewinning zegt Van 't Hoff: 'De uitlatingen van de colleges van b en w, dat de zaak er heel anders uit ziet als het om miljoenen gaat. zijn beangstigend. Of er nu al dan niet gas of olie in de bodem zit. tr mag niet ge boord worden In andere de len van Nederland kun je dat misschien wel doen, maar dit gebied is niet te vervangen.' Van 't Hoff heeft b en w van De Rijp onlangs verzocht te bekijken of het Schermerei- Deze luchtfoto van een deel van het Schermereiland geeft een beeld van de grillige vormen van het onverkavelde gebied. In het midden de gemeente Graft-De Rijp. land zou kunnen worden be trokken in het beraad over het aanwijzen van landschaps parken. Het intergemeentelijk samen werkingsorgaan Waterlandraad treft mede als gevolg hiervan, voorbereidingen tct instelling van een commissie, die zich hiermee moet bezig houden. Deze commissie zal er goed aan doen voor ogen te houden wat er in de jaren 40 met het Twiske tussen Oostzaan en Den lip is gebeurd. Ondanks hardnekkige tegenstand van do natuurbescherming werd dit mooiste, 600 hectare grote, brakwaterveengebied van Noord-Holland in 1941 ontgon nen om cr tuinbouwgrond van te maken. De ontginning werd een grote mislukking. De Twiskepolder moet nu weer worden bebost om mogelijkhe den te openen voor de recrea tie werp nog niet 'af', ook de studiefinan ciering ondervond kritiek. Er zouden grote groepen de dupe worden. Het wetsontwerp werd een noodsprong ge noemd, de onafhankelijkheid van de student werd niet kleiner, maar gro ter, het profijtbeginsel werd toegepast op mensen die helemaal geen profijt hebben, namelijk de ouders. Daar komt bij, dat helemaal niet zeker is wat de opbrengst van deze maatregel is. De externe democratisering wordt niet bevorderd, de inning van deze gelden zal voor de universiteiten een bijna onoverkomelijke last betekenen. 'Het wordt maximale onrust bij mini male opbrengst'. Als er geld gevraagd zou worden voor onderwijs, dan zou den de mensen willen betalen, zei de heer Bakker (CPN). Onderwijs is dat waard, een gevormd mens gaat langer mee dan welke machine ook. Dat van alle kanten uit alle geledingen van de universiteiten op de hoorzitting van de Tweede Kamer zo fel geprotesteerd was tegen de maatregel, sterkte hem in de opvatting dat de duizend gulden verworpen moet worden: wij weigeren te accepteren dat alle protesterenden opeens gek geworden zijn'. Als het parlement het voorstel tot ver hoging van het collegegeld tot duizend gulden aanneemt, zullen weekeinde- studenten niet meer dan 500 gulden hoeven te betalen. Dat is gistermiddag door een woordvoerder van het depar- teent van onderwijs meegedeeld. Het principiële punt van kosteloos onderwijs voor iedereen van kleuter tot en met hoger onderwijs kwam nauwelijks aan de orde. Aarden (PPR) maakte er wel het punt van, waarop hij principieel met de minis ter van inzicht verschilde. 'Onderwijs behoort tot een pakket voorzieningen dat dc overheid gratis voor ieder ter beschikking moet stellen. Dit pakket zou men kunnen noemen: een derde vorm van inkomen, naast salariëring en sociale uitkeringen. Op dit derde inkomen dient ieder gelijkelijk aan spraak te kunnen maken'. Ook Van der Spek (PSP) noemde het een fun damenteel verschil: kosteloos onder wijs of duur onderwijs dat gecompen seerd wordt Het profijtbeginsel in het onderwijs kan alleen verhaald worden op het latere inkomen en dat kan prachtig via de inkomstenbelas ting. Dat betekent dat wij de weg van de collectieve voorzieningen moeten nemen', zei hij. De SGP maakte bezwaar tegen de rechtsonzekerheid die ontstaat voor mensen die nu al betaald hebben en ineens met verhogingen geconfron teerd worden. Dr. Verbrugh (GPV) was het wel eens met het wetsvoorstel maar aarzelde vanwege de materialis tische achtergrond. Boer Koekoek tenslotte vroeg de minister of het het wel waard was dat de minister voor, zeg maar, 35 miljoen, de hele studen tenwereld tegen zich in het harnas jaagt' DEN HAAG Het gesprek, dat gister avond in het gebouw van Rijkswater staat in Den Haag zou plaats hebben tussen een delegatie van het kabinet en het bestuur van de Stichting van de Arbeid over de sociaal-economische situatie in ons land, is uitgesteld tot 4 Juli wegens ziekte van minister Boersma (sociale zaken). Minder ivarm Van onze weerkundige medewerker Gisteren is het weer op alle plaatsen in het land flink zomers geweest. De temperatuur steeg in het oosten van het land tot 28, plaatselijk 29 graden Celsius. In de loop van de middag ontwikkelden zich onweersbuien. Deze hingen samen met een serie vlakke storingen van 1013 millibar over noordoost-Frankrijk, België en Neder land die zich in noordnoordoostelijke richting verplaatsen. Al om hal] drie werd boven Ameland het eerste on weer gehoord. Het werd een plensbui die in Nes de straten in korte tijd blank zette. Boeren op 4 a 5 kilome ter afstand in westelijke richting (Ballum) hooiden rustig door. Daar viel nauwelijks een druppel. Veel badgasten op het strand werden door de plotselinge bui doornat en enkele verstandigen van hen keerden in bad pak naar huis. In de vooravond toerden vooral in het noordoosteti van het land zeer grote regenintensiteiten waargenomen. Plaatselijk viel in 20 minuten tijd 25 millimeter neerslag. In het noordoos ten is plaatselijk uren achtereen on weer waargenomen. De verdere vooruitzichten wijzen op wat lagere temperaturen. De maxima zullen vandaag variëren van 20 gra den aan zee tot 24 of 25 graden in het binnenand. De kans op een re gen- of onweersbui houdt aan. Het blijft dus npg wel tamelijk zomers, maar de atmosfeer is niet stabiel. Vijfentwintig jaar geleden, op 27 juni 1947, beleefde Nederland een record- warme juni, met 37 graden Celsius maximaal in De Bilt en 38 graden in Maastricht. Onze medewerker L. Pruiksma in het Friese Boxum ziet veel goeds in krachtig onweer in de laatste weken van juni. 'Als de blik sem dan alles kort en klein slaat, krijgen we een warme julimaand', profeteert hij. Toe maar. OPKLARINGEN MIST REGEN h BEWOLKING »IO MAX. TEMP. 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam half bew, 24. 0; De Bilt zwaar bew, 23, 0.3; Deelen half bew. 26. 0; Eelde onweer, 28, 16; Eindhoven half bew, 24. 8. Den Helder mist. 22, 0; luchth. Rtd half bew, 21, 0; Twente regenbui. 28. 2: VUsatn- gen onweer, 20. 0.3; Zd.-Limburg onweer. 26. 0; Aberdeen regen, 16, 9; Barcelona onbe wolkt. 25. 0; Berlijn licht bew. 26. 0; Bordeaux regenbui 20, 0.2: Brussel regen. 24. 0.3; Frankfort licht bew. 29. 0: Cenève zwaar bew, 27. 0.2: Helsinki onbewolkt, 29. 0: Innsbruck regenbui. 27, 0.1; Kopenhagen licht bew, 25, 0; Lissabon onbewolkt, 22. 0; Locarno zwaar bew. 24 05.;. Londen regen. 18. 1: Madrid licht bew. 30. 0; Malaga onbewolkt. 32. 0; Mallorca onbewolkt; MUnchen licht bew. 25. 0; Nice half bew. 22. 1: Oslo licht bew. 27. 0; Parijs geheel bew. 21. 0: Rome zwaar bew. 27, 0; Spilt rwaar bew. 28, 0; Stockholm half bew. 27, 0 Wenen onbewolkt 24, 0; Zurich zwaar bew, 26. 0; Casa Blanca zwaar bew, 21, 0: Las Palmas zwaar bew, 18. 0; Tel Avlv half bew. 27, 0; Tunis licht bew 30, 0; Athene onbewolkt. Hoog water 29 Juni: Vllssingen le getij 3 30 2e geUJ 15.46. HarlngvUet ad. ZeezIJda 5.07 17.30. Rotterdam 6.15 18.21, Schevenlngen 4.34 16.59, IJmulden 5.10 17.35, Den Helder 9.18 21.30, HarUngan 11.30, Delfzijl 1.30 13.36. DEN HAAG Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn van plan hun zoon prins Pieter-Christiaan ten doop te houden in de doopdienst van de hervormde gemeente te Apel doorn op zondagmorgen 3 september. De dienst in de Grote Kerk, aan vang 11.30 uur zal worden geleid door prof. dr. H. Berkhof uit Leiden en de wijkpredikant ds. J. C. H. Jörg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5