President Thieu krijgt log meer volmachten Kiri Te Kanawa een vocale verrassing Borsele wijst groei van industrieën af Straks sneller in bezit van paspoort rertrud Kurz overleden lavona leraar blijft naam 'iluwe' gebruiken wavelzuur in londing rivier Nederland breekt lans voor vrede in Vietnam-oorlog Comité gaat speuren naar kind dat zes jaar zoek is Haar- probiemen? loUW/KW VRTET WOENSDAG 28 JUNI 1972 Hinneiiland/buitcnlaiid/kunsl TPAOUS J> Kil ombardementen op 3 km van Hanoi's centrum JGON (Reuter, UPI, AP) De Zuidvietnamese senaat heeft gisteren na veel rumoer een wetsvoor- l goedgekeurd, waarbij president Ngoejen Van Thieu nu ook nog eens volmachten krijgt op het ge- d van defensie, veiligheid, economie en financiën. Thieu heeft al eerder vrijmachten gekregen onder Noodtoestand. stemming in de Zuidvietnamese Fat werd geboycot door leden van ppositie en onafhankelijke senato- Slechts 28 senatoren waren aan lig en omdat één van hen moest riren als voorzitter werd het voor- met 27 stemmen voor en geen en aangenomen. De andere 32 sena- en waren niet aanwezig, g voordat de debatten hadden kun- I beginnen, had de echte senaats- irzitter, Ngoejen Van Hoejen, de jgadering geschorst, nadat hem ter j was gekomen dat drie oppositiele- j ontvoerd zouden zijn of in ieder ral verhinderd waren te komen. n senator had opgebeld met de Bedeling, dat 'men' hem niet van is liet vertrekken. Bovendien werd vice-voorzitter vermist en had de luw van een derde senator, Tran ej Don, meegedeeld dat haar man e ontvoerd. Alle drie afwezigen wa- l tegenstanders van het wetsvoor- 1. Verder hadden 'geheime agenten I de regering" journalisten uit de zaal verwijderd om hun identiteit te verifiëren. 'Dit is de wet van de jungle', riep de voorzitter woedend uit Hij liet weten dat de senatoren het wetsontwerp niet konden behandelen zolang de vermis te collega's niet waren gevonden. 'Ik heb de plicht het welzijn en de vrij heid van alle burgers te verdedigen, met inbegrip van senatoren', aldus Ngoejen Van Hoejen. Er brak luid rumoer uit in de vergaderzaal, waarbij senatoren vroegen mevrouw Don het woord te geven. Maar de aanhangers van Thieu trommelden op de tafels en riepen dat de oppositie een stemming wilde proberen te voor komen. Mevrouw Don liep weg. 'Sena tor Don is ontvoerd', riep een woe dende senator uit. 'De regering be dreigt de oppositie, niet alleen de afgevaardigden maar ook hun familie leden. Aanhangers van Thieu ontkenden de beschuldigingen. Don was niet ont voerd, maar was op een zakenreis, tn een onzer verslaggevers :N Op 82-jarige leeftijd is overleden dr. Gertrud Kurz, presi- ite van de internationale christelijke vredesbeweging (ICVB). Zij ft bijzonder veel betekend in de vredesarbeid en het vluchtelin- hwerk. eder Kurz (zo was zij overal be id; haar man was rector van het iinasium te Bern) leerde de ICVB anen op een congres in 1931 in K'in in Noord-Frankrijk. Deze be ting was tijdens de eerste wereld- flog gesticht door de Franse offi- r Etienne Bach. I de jaren 1939 -1945 werd zij de 1 van de beweging. Ontzaglijk veel eft Moeder Kurz in de oorlogsjaren laan voor de ontelbare vluchtelin- (vooral joden), die in Zwitser- |d een goed heenkomen zochten. Na oorlog strekte haar werk zich uit er de krijgsgevangenen, die miljoe- ontheemden in Duitsland, de ver gde joden, maar ook de Palestijnse chtelingen. Zij hield overal lezin- om de gewetens wakker te schud' en organiseerde internationale igressen ter verbetering van de ver- ndhouding tussen de volken en ternitionale jongerenkampen. arbij was zij een bron van inspira- voor velen, met wie zij in contact ld, getuige het feestboek dat bij r zeventigste verjaardag verscheen, bijdragen van o.a. Karl Barth, nemann, Martin Niemöllcr, Probst Iber, Hromadka, de Öostduitser isarak en de Nederlanders Visser 't oft en de arabist D. van der Meulen. uitnodiging van koningin Wilhel- ia verbleef zij in de jaren vijftig schillende malen voor langere tijd Het Loo en op uitnodiging van Ida Meir was zij in Israël, waar het •trud Kurz-bos bij Jeruzalem haar rk in de oorlog eert. Ook stichtte in de kibboets Nasjoniem het Moe- Kurz-huis voor het gesprek tussen len on airabieren en tussen joden christenen. (oral haar werk kreeg zij in 1958 de universiteit van Zurich een [doctoraat in de theologie. In 1966 [eg zij in Nederland de Albert frweitzerprijs. In 1970 was zij voor 1 laatst in ons land, op het interna- Imale congres van de IVCB op Oud- «lgeest. n een verslaggever RECHT De Utrechtse leraar A. L. J. Wytzes heeft gistermid- op een persconferentie gezegd, het opleidingsinstituut van de hting 'una sancta lyceum' waarvan voorzitter en directeur is, de naam up Euwe-instituut' krijgt, gebeurde enkele uren nadat de i lident van de rechtbank in «cht, de heer Wytzes en de stich- t in kort geding had verboden, de m van oud-wereldkampioen scha- cda l dr. Max Euwe te gebruiken (in »ba ke spelling dan ook). De president Ide op iedere overtreding van dit bod een dwangsom van 10.000 gul heer Wytzes zei verder, dat hij Jup Euwe een zinvol substituut u ir Max Euwe vindt. 'Als dr. Euwe ;ei, weer bezwaar tegen heeft moet hij ai maar zeggen. Misschien slepen we Scl weer een rechtszaak uit'. Hij ont- Ide niet, dat hij op publiciteit uit k. 'Ik ben blij dat Euwe gehapt bij. ft'. Hij zei dat hij 'gaarne' het JeD co had genomen, door het houden V1 de persconferentie het verbod van president te overtreden en dus de is te lopen dat hij dr. Euwe 10.000 1en moet betalen. Euwe zei :n een eerste reactie, hij waarschijnlijk de dwangsom 10.000 gulden zal claimen. Hij zal irover contact opnemen met zijn mr. D. de Graaff in Ara- rdam. EMERHAVEN (DPA) In de nding van de Wezer bij Bremerha- i is gisternacht een Westduitse chtvaarder in botsing gekomen t de Nederlandse tankers 'Beaume' 'Gamma'. Bij de botsing is 30 i|jl geconcentreerd zwavelzuur in de ^"Tier gestroomd. Volgens de politie dit geen gevaar opleveren voor de olking of de visstand. Bij haar tachtigste verjaardag schreef bondspresident Heinemann haar: 'Het grootste wonder, dat u volbracht hebt. is, dat u ons allen moed, vreugde en vertrouwen geschonken hebt voor het vredeswerk. Wie uw werk ziet, be- erijpt, dat berusting het ergste falen voor de christenen van onze dagen zou zijn. Wie volstaat met klagen over deze wereld met zijn onrecht, geweld, oorlogen en afschuwelijkhe den, schept zich een alibi om niets te doen. U, moeder Kurz, heb ons ge leerd deze verzoeking te weerstaan.' beweerden zij. Vijftien minuten later kwam Don binnenlopen. Hij zei dat hij laat was, omdat een pro-Thieu- senator hem een lift had aangeboden. Onderweg waren ze gestopt bij een vriend en de chauffeur was daarna snel weggereden zonder Don. Een taxi was niet in de buurt te vinden. Bommen De Vietnamese luchtoorlog beleefde gisteren opnieuw een intensieve dag. Amerikaanse vliegtuigen bestookten het vliegveld van Hanoi, drie km. van het centrum van de hoofdstad, en de krachtcentrale van Haiphong. B-52's ploegden de Zuidvietnamese provincie Quang Tri om met duizenden tonnen bommen. Nog nooit naderden Ame rikaanse vliegtuigen zo dicht het cen trum van Hanoi, sinds de 'vergel dingsbombardementen' op 6 april be gonnen, In totaal werden gisteren 320 bombardementsvluchten uitgevoerd op het noorden. Radio-Hanoi meldde dat tien Ame rikaanse vliegtuigen waren neerge haald. Volgens het Noordvietnamese persbureau hebben de bommenwer pers ook een inrichting voor melaat sen getroffen met anti-personeel-bom- men. Twaalf mensen raakten gewond. Maandag was in Hanoi ook een tuber- culozen-kliniek getroffen en ernstig beschadigd, aldus de bekendmaking. Ongeveer 450 vliegtuigen namen giste ren deel aan bombardementen in de Zuidvietnamese provincie Quang Tri en op aanvoerroutes naar de bedreig de stad Hoeé. Gezamenlijk lieten zij meer dan 10.000 ton bommen vallen. In vijf dagen tijd zijn nu 147 bombar dementsvluchten uitgevoerd op de stellingen van de Noordelijken, die Hoeé bedreigen. Desondanks waren de Noordvietnamezen in staat de stad heftig te beschieten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren mee gedeeld dat een pijpleiding wordt ge bouwd van Hanoi naar de Chinese grens. Het is niet bekend of de pijp leiding tot de doelen van de Ame rikaanse bombardementen behoort. Van links naar rechts de heren F. Nieuwboer en M.H. Gans, prins Bernhard en de heer L. Ie Roy. Prins reikte zilveren anjers uit AMSTERDAM Prins Bernhard heeft gisterochtend in het paleis op de Dam te Amsterdam Zilveren An jers uitgereikt aan de Amsterdamse antiquair Mozes Heiman Gans, de stu- cadoor Frans Nieuwboer, ook uit de hoofdstad en de leraar Louis le Roy uit Oranjewoud in Friesland. De heer Gans (55) kreeg een Anjer op grond van zijn 'liefdevolle en be kwame' werkzaamheid om het leven van de Joden in Nederland van de Middeleeuwen tot 1940 in een platen atlas, het 'Memorboek', samen te vatten. De prins speldde stucadoor Frans Nieuwboer (63) 'n Zilveren Anjer op vanwege zijn met succes bekroonde pogingen om de technieken waarmee in de Romeinse oudheid fresco's wer den geschilderd, opnieuw te ontdek ken. Louis le Roy (47) kreeg de Anjer omdat hij zich naast zijn taak als leraar heeft ingezet voor een vrije landschapsarchitectuur, die zich als 'gevarieerde contrawereld' bij de ste den kan aanpassen. Von Karajan en orkest aangekomen Dindsdagmorgen j.l. is de beroemde dirigent Herbert von Karajan met zijn privé-vliegtuig op Schiphol aan gekomen voor de komende uitvoerin gen van het Berliner Philharmonische Orkester in het kader van het Hol land Festival. Het orkest arriveerde Door Adr. Hager per trein. Weer matige belangstelling voor Berio Welzijn belangrijker dan welvaart Van een verslaggever HEINKENSZAND De bewoners van het vijftien kernen omvattende dorp Borsele in de zak van Zuld-Beveiand hebben zich voor het merendeel kritisch tot negatief opgesteld tegenover de industriële ontwikkeling in het Sloegebled. Bij de gemeentelijke herindeling in 1970 werden vijftien kernen samengevoegd tot één gemeente Borsele. Het gemeentebestuur heeft een uitgebreide enquête onder de bevolking laten houden. Daaruit blijkt nu, dat 81 procent van de 1537 ondervraagden tegen verdere industriële ontwikkeling is. 85 procent van hen voert daan-oor milieu hygiënische argumenten aan. Vooral dc uitbreiding van petrochemische en weinig arbeidsintensieve industrieën wordt afgewezen. Dc ondervraagden zijn voor het merendeel ontevreden over de woningbouw, jeugd-, sport- en recrea- het voorzieningspeil hen onvoldoende voorkomt. Welzijn wordt door de ondervraagden belangrijker geacht dan welvaart. Tijdens een persconferentie gisteren in Heinkenszand kwam naar voren, dat het grootste deel van de geënquêteerden de gemeente eventueel zou willen verlaten, omdat het voorzieningspeil hem onvoldoende voorkomt. Het gemeentebestuur van Borsele meent, dat de bevolking in ruil voor de negatieve effecten van de industrialisatie in het Slocgebied een redelijke com pensatie mag verwachten. De financiële mogelijkheden voor deze gemeente zouden daartoe aanzienlijk moeten worden uitgebreid, vinden B. en W. DEN HAAG Noch de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam, noch Noord- Vietnam en de Vietcong hebben tot dusverre gereageerd op de nota's van de Nederlandse regering tot een wa penstilstand te komen en het vredes overleg in Parijs te hervatten. Dit blijkt uit een mededeling van minister Schmelzer (buitenlandse za ken) aan de voorzitters van de Eerste Kamer en Tweede Kamer, waarin hij zegt dat hij de motie waartoe de heer Van Hulst (CHU) het initiatief had genomen heeft uitgevoerd. De nota's van de Nederlandse regering zijn echter niet geweigerd. Nederland erkent Noord-Vietnam noch de voorlopige regering van het Bevrijdingsfront (Vietcong), maar de regering achtte de zaak evenwel van zo'n groot belang, dat zij over de juridische moeilijkheden die daarmee verband houden is heengestapt. De Vietcong werd zodoende indirect be naderd. In de motie-Van Hulst werd de Ne derlandse regering gevraagd om, al of niet samen met andere regeringen, op de strijdende partijen een klemmend beroep te doen tot een onmiddellijke wapenstilstand te komen en het vre desoverleg in Parijs te hervatten ten einde een politieke oplossing nader bij te brengen. Deze motie werd in dc Senaat aanvaard. DEN HAAG De in deze kolommen reeds eerder gesignaleerde ma tige belangstelling voor Luciano Berio, de centrale figuur van het Hol land Festival, kon men eveneens waarnemen bij het door de NOS- radio rechtstreeks uitgezonden concert door het Nederlands Kamer orkest in het Haagse Congresgebouw. ADVERTENTIE Zelfs het vergulden van deze, voor het publiek kennelijk bittere pil, met composities van Mozart was niet in staat het grote aantal lege stoelen bezet te krijgen. De ontwikkeling in de compositori sche uitingen van Berio gaan zo snel, dat een werk uit 1951 ver in hot verleden lijkt te liggen. Het uit dat jaar stammende Concertino werd der halve geschreven vóór zijn studie in de Verenigde Staten, bij Dollapiccola. In het kleurpalet van deze compositie gaat hij uit van matte tinten, waar door het speel-element de volle aan- dacht krijgt, en waarin de doorzichtig heid overheerst. Het solistische aan deel, voor viool, klarinet, harp en celesta werd in goed evenwicht met het door David Zinman geleide orkest bekwaam door het viertal instrumen talisten weergegeven. De in Nieuw-Zeeland geboren sopraan Kiri Te Kanawa overbrugde met een Orkestenbestel wordt nader bezien UTRECHT De raad voor de kunst wordt gevraagd samen met de Federa tie van Beroepsverenigingen van kun stenaars een evaluatie op te maken, van wat er over het orkestenbestel in ons land aan rapporten en commenta ren allemaal is neergelegd. Bij de evaluatie kunnen ook de componisten als sector van het Nederlandse muziek leven worden betrokken. Destijds zijn de componisten uit onvrede over de samenstelling van de Commissie orkestenbestel uit de raad voor de kunst weggelopen. Hiertoe is met instemming van de werkgroep muziekpraktijk van het Ge nootschap van Nederlandse componis ten maandag besloten op de vergade ring van de Commissie orkestenbestel, onder leiding van drs. J. J. Voogd. De commissie had het rapport van de werkgroep besproken en vervolgens met een delegatie van de werkgroep van gedachten gewisseld. Daarbij was gebleken dat iedereen de verdienste van de symfonieorkesten in ons land erkende: ze hebben een dui delijk stempel gezet op de Nederland se muziekcultuur. Hierin tekent zich thans een ontwikkeling af die door vernieuwingen wordt gekenmerkt. De meningen over de wijze waarop nieu we doelstellingen moeten worden ver wezenlijkt, blijven uiteenlopen. ongekend prachtige vocaliteit de twee eeuwen tussen Berio en Mozart. Zij zong vier aria's, namelijk de concert aria's K.V. 582 en K.V. 369 en uit de Nozze di Figaro resp. Porgi Amor en Dove Sono. Een stralende, volle en glanzende stem, beheerst en uitgeba lanceerd in alle liggingen, dramatisch en aristocratisch van allere. Haar aandeel aan dit festival is helaas beperkt tot dit ene concert, maar dat zij spoedig zal terugkeren op de Ne derlandse podia is zeker. Hoboïst Han de Vries bracht het weinige publiek in een geheel andere sfeer met Sequenza VII van Berio. Het solo-werk is geschreven op de ondersteuning van een elektronische achtergrondklank op een ononderbro ken toon, van waaruit de hobo zijn grillige weg gaat, doch er steeds weer bij terugkeert. Deze aan Holliger op gedragen compositie benut alle nieu we klank-mogelijkheden voor de hobo en de moeilijkheden van dit met technische virtuositeit geschreven werk zijn onvoorstelbaar. Han de Vries hield met zijn grandioze tech niek het publiek in een ademloze ban. Men moest als het ware andere oren opzetten om te kunnen genieten van Mozart's Prager Symfonie. David Zin man, die in zijn begeleiding van de vocaliste te veel eigen ritmisch in zicht liet prevaleren, sloot met deze uit 1770 stammende symfonie op be wegelijke. doch welluidende en fraai afgewerkte wijze af. Paul Vlemminx overleden DEN BOSCH Op 26 juni is Ferdi nand Wijnand Smulders te 's Herto genbosch overleden. Hij was bekend als dichter onder de naam Paul Vlem minx. Hij is 64 jaar geworden. Van zijn bundels noemen wij 'Den hof der jonkheid' (1931) en 'Ontginningen' (1935). Vlemminx was Belgisch Bra bander van geboorte. Zijn werk trok niet sterk de aandacht; zijn christelij ke levensovertuiging kroeg in dit werk eenvoudig gestalte STOCKHOLM De jarenlange sa menwerking tussen het Zweedse Insti tuut Riksconserter en de Stichting Gaudeamus te Bilthoven heeft ertoe geleid, dat het jaarlijkse muziekfedtl- val te Ostersund dit jaar In het teken staat van de Nederlandse muziek, met name van de hedendaagse. td. Laurens Continental 20 mildest Virginia cigarettes. DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft er bij minister Schmelzer (buiten landse zaken) op aangedrongen de bevoegdheid tot het afgeven van paspoorten aan alle burgemeesters te geven om een betere dienstver lening aan het publiek mogelijk te maken. De wachttijden voor de aanvragers van paspoorten zullen er korter door worden, terwijl er ook mee wordt bereikt dat iemand die in een spoedgeval een paspoort moet aanvragen, een reis naar de pro vinciehoofdstad wordt bespaard. Nu al verricht de gemeente het merendeel van de handelingen die aan de afgifte van een paspoort verbonden zijn. De voorgestelde verbetering zal daarom volgens de VNG aanzienlijke winst in tijd en geld opleveren. Tot nu toe worden paspoorten afgegeven door de com missarissen van ia koningin, die deze bevoegdheid aan de burge meesters van ruim veertig gemeen ten hebben gedelegeerd. In de brief aan minister Schmelzer ploit de vereniging ook voor een wettelijke regeling van de afgifte van paspoorten, omdat daardoor de rechten van de burger op een paspoort het beste gewaarborgd zijn. Dc vereniging vindt het onjuist als het instituut paspoort dienstbaar wordt gemaakt aan het verhalen van alimentatieschulden of schul den aan de staat, .n het verlengde van het recht op een paspoort ligt het recht op het ongestoord bezit ervan, aldus de brief aan minister Schmelzer. Hierin wordt ook aan gedrongen op duidelijke voor schriften waaraan paspoortlntrek- kende autoriteiten, onder wie '•e minister van buitenlandse zaken, zich hebben te houden. Van onze correspondent SITTARD Op 4 januari 1966 stuurde de heer Van Alphen te Sittard zijn zoontje om kwart voor vijf terug naar een speelweide nabij de Rode Beek om zijn bal te halen. Sindsdien is zijn zoontje Gerrie, toen zes jaar oud, spoor loos. Aangenomen wordt dat de jongen ver dronken is in de Rode Beek, maar nooit heeft men het slachtoffertje ge vonden. Ook niet na drooglegging van een deel van de beek. Gerrie was spoorloos. Het enige dat teruggevon den werd tijdens een om kwart over vijf al ingezette speuraktie was de bal. In een laatste poging hebben Gerrie's ouders nu een beroep gedaan op het Rotterdamse aktie-comité ver miste kinderen, dat van een buurtco- mité in enkele maanden tijd uitgroei de tot een landelijke aktiegroep die reeds belangeloos werk verrichtte in Amsterdam. Antwerpen, Heerlen en Tilburg. Deze week hebben de ouders van Gerrie bezoek gehad van me vrouw H. J. de Jong cn de heer T. J. Slangen van het aktieoomité. Na uit voerig overleg met Je ouders zagen zij voldoende redenen een nieuwe lan delijke speuraktie te beginnen. Als motief voor deze aktie zeggen de beide Rotterdammers niet helemaal overtuigd te zijn van de verdrinkings dood van Gerrie. Volgens mevrouw De Jong zou bij een eventuele ver drinking op zijn minst de pet van Gerrie die niet om de kin vastzat, teruggevonden moeten zijn. Verder: de stroming van de beek, die terplaat se niet sterk is: acht tot tien kilome ter per uur. Terwijl er veel obstakels in de beek liggen waaraan de jongen zich eventueel zou hebben kunnen vastklampen. Belangrijke waarde hechten de beide leden van het comi té aan het feit dat men voor de verdwijning van Gerrie hem herhaal delijk heeft geprobeerd mee te lokken van de speelweide met snoepjes en dergelijke. Verder is bekend dat een man, enige tijd voor de bewuste vier de januari 1966, geprobeerd heeft het jongetje met een touw te vangen. Een mogelijke rol in deze ontvoeringspo gingen zou een bestuurder van een rode 2CV spelen, die voor de verdwij ning enkele malen per dag in de omgeving van Gerrie's woning werd gesignaleerd. Na 4 januari 1966 heeft niemand de rode eend meer gezien. Nieuwe hoop dat hun zoontje nog In leven zou zijn, nu na zes jaar, kregen de ouders van Gerrie toen een vrouw uit Australië In Sittard terugkeerde en vertelde gesprekken over Gerrie's verdwijning te hebben gehad met een paragnost. Deze man vertolde de vrouw dat Gerrie niet dood is, dat de jongen nog leeft, ergens in Zweden. Zonder Gerrie's ouders valse hoop te geven willen mevrouw De Jong en de heer Slangen een nieuwe speurtocht ontketenen om de waarheid omtrent Gerrie's verdwijnen aan de weet te komen. Desnoods zou men naar het buitenland trekken. Gerrie van Alphen op zesjarige leeftijd. ADVERTENTIE droog en dor haar? Lavona-crème behandeling Flakon voor 2-3 behandelingen f2,00 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f5,25 slap en fijn haar? Lavona-haartierateller Flakon voor 3-4 behandelingen f 2,05 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f6,50 vet haar? Lavona tegen vet haar Flakon voor 2 behandelingen Voordeelflakon voor 10 behandelingen f2,45 f6,95 herstel van uw haar? Lavona-anelkuur met extra- verstevigende werking voor herstel van alle haarsoorten. Flakon voor 3-4 behandelingen #2,40 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f6,95 haar vlug uit model? Lavona-haarvoratevlger. Flakon voor 1 behandeling #0,85 2-3 behandelingen #1,50 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f3,75 Verkrijgbaar In 2 soorten. Normaal: voor normaal haar. Bleu: voor grijs-gemóleerd h Is een Wella-produkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11