3wart Wit superieur Een vakman die soms wat te moeilijk doet O ,f® ARCgeen doelpunten Monster wil straks op goede plaats in middenmoot staan -Veinig succes B-elftal r otterdammers veroveren double ten koste van ACV (UW/KWARTET MAANDAG 26 JUNI 1972 J 5 Sl'OKT Kil eeftjSPEET Al culmineerden ii. prestaties van Zwart Wit dit arïer n dan niet m de algemene ptitel bij de amateurs, toch 'de behaalde resultaten nau- Sks minder dan een jaar ge- h. De formatie van Wim van Gijp bereikte zaterdag een hv hoogtepunt: als eerste club *e e historie van het zaterdag- zeg >al wist het beslag te leggen welwel het landskampioenschap °|de zaterdagamateurs als de ijn aast griezelige, maar ook Tlei st ongezonde, suprematie van °PRotterdammers nog eens dui- ^p^onderstreept. tisclj was in de bekerfinale de voor toeschouwers op alle fronten èn 0 afgetroefde opponent van Wit. En dat mag opmerkelijk want het was juist ACV dat dit sn enige 'verfrissing' in de top iet zaterdagvoetbal bracht. Lange tond het Assense team aan de n de eerste klas B, maar moest :te het hoofd buigen voor ge leerder IJsselmeervogels. Niette- iaakte ACV furore als een leuk dat bij zijn debuut voor niemand uit de gaan. Tegen Zwart Wit alles maar bar weinig Zwart Wits trainer Wim van Gijp na afloop: 'We hebben het ie seizoen nog niet zoveel vrij- rouïigekregen als van ACV. We kon- Posjteeds rustig uitverdedigen en op middenveld liet ACV ons alle enheid op te bouwen. Het ging naa aal veel gemakkelijker dan in de finale tegen SHO. Vanmiddag de ten we dan ook geen uitgeblust 27 t Wit gezien, zoals de laatste een paar keer het geval was.' atoi er treffers van Zwart Wit waren zins geflatteerd te noemen maar ien; Wel duidelijk het gevolg van jebrek aan vakbekwame midden tor rS bij ACV. Omdat linksachter met een blessure kampt, ver- Verhagen naar de achterste terwijl de grote spelmaker Jack iru halverwege de eerste helft worden vervangen. Sumeru it al emg- tijd met een kniebles- maar werd voor deze finale fit jeëi)iden. Ten onrechte, dat bleek al ige minuten. Zijn vervanger Kok er wel voor gewerkt, maar hij t niet de persoonlijkheid die het •bepaalt. Die rol was toebedeeld de naar FC Groningen vertrek- Ab Gritter, Gritter kon zater- zijn reputatie echter niet waar Hij verloor veel duels op het inveld, plaatste verre van over- en miste ook de instelling die een aanstaand profvoetballer gen verwachten. iWit kon daarom de zaak voor •ecds beslissen. Na vijf minuten een passje van Frans Steur ter Mors in staat doeltreffend halen. Zes minuten voor het gnaal van scheidsrechter Karei jde Martin Luhrman het werk van :r Steur af: 20. Toch zullen de irdammers verwacht hebben iet zo moeiteioos ».ou gaan. Zwart immers verscheen met een gele- eidsteam binnen de lijnen. Wim irditer is er nog altijd niet bij, Joop viert vakantie en tot overmaat ramp tuimelde Hans Helleman ensfagavond van ziin fiets en moest om met een gescheurde armspier a. e spelersbank blijven. Wim van igu Gijp wenste niettemin de nadruk e aanval te leggen en zette daar- lan de Winter op de plaats van Hak, liet Theo Blaak als rechts- Arie de Vroet over vertrekkende Ger Reitsma: ROTTERDAM Het vertrek van doelman Ger Reitsma naar Feyenoord is in de dagbladen dc afge lopen weken van veel zijden belicht. Praktisch zondei' uitzondering publiceerden de kranten uitlatin gen van Reitsma waaruil duidelijk bleek, dat hij by Feyenoord nu aanzienlijk meer mogelijkheden ziet dan gedurende het seizoen 1967"68 toen hij ook bij Feyenoord onder contract stond. Onze sportredactie heeft deze transfer eens anders willen belichten en vroeg daarom diverse prominente figuren hun mening over Reitsma. Een van de vele momenten waarop Frans Steur (links) zijn tegenstander Lex Bulstra te vlug af was. back optreden en bombardeerde Piet Borremans tot aanklever van Ab Grit ter. Na de 20 stand leek. een aanvallend ACV in de tweede helft meer dan waarschijnlijk. Maar zelfs dat kwam er niet uit. ACV bleek niet in staat enige druk van betekenis op het Zwart Wit-doel uit te oefenen. Ger Reitsma had dan ook een gemakkelij ke afscheidswedstrijd. Slechts links buiten Jan Dijkstra wist enige malen langs Blaak te glippen, maar zijn voorzetten sorteerden geen enkel ef fect om de eenvoudige reden dat Remmo Gritter en de nieuwe rechts buiten Hoekstra ronduit faalden. Drie minuten na de hervatting scoor de Peter van der Sande met een werkelijk schitterend schot en met behulp van de binnenkant van de paal Zwart Wits derde doelpunt. En nadat een goal van Luhrman wegens buitenspel was geannuleerd, was het Frans Steur die na een klein half uur het kwartet volmaakte. Zwart Wit behoefde in de resterende minuten slechts te consolideren en dat lukte gemakkelijk, want geen enkele AC- V'er nam de ^moeite of was in staat voor een beter resultaat te vechten. Trainer Drewes (die zich voor de aanvang nogal onsympathiek meende te moeten gedragen) zei na afloop: 'Zwart Wit heeft ons op conditie een lesje gegeven en heeft ons op het middenveld volkomen kapot gespeeld. Daar kregen ze te veel ruimte en mede door het uitvallen van Sumeru waren we niet in staat er nog iets aan te veranderen'. Drewes had daar volkomen gelijk in, want juist door die vrijheid van de middenvelders schitterde Zwart Wit. Belangrijk was namelijk dat Ferry ter Mors naar hartelust kon aanvallen en juist dan heb je wat aan hem. Zijn haarzuivere passes over grote afstand trokken herhaaldelijk enorme gaten in de ACV-veste en zelfs de sterk spelende Rosema zag geen kans dat gevaar te elimineren. MONSTER Ondanks de uiterst matige prestaties in het afgelopen seizoen gokt de Westlandse vierde klasser Monster voor in het in september startende voetbalgevecht dat Competitie 1972/73 heet op een stevige positie in de middenmoot. Ziedaar een vastberaden uit spraak van de over anderhalve maand aftredende voorzitter J. H. van Bommel, de man die maar liefst twintig jaar met de voorzitters hamer zwaaide en enpassant in het laatste seizoen ook nog als leider van Monsters topteam fungeerde. ner Van der Hurk. Mede op advies vain de spelersraad is de heer H. L. Denkers uit Maassluis de nieuwe trai ner geworden. Aanvankelijk wilde het bestuur de afstand tussen leiding en spelers over bruggen door meer een meer algeme ne vorm van inspraak, maar daarbij bleek de kreet 'zoveel hoofden, zoveel zinnen' een erg juiste te zijn. Voorzit ter Van Bommel c.s. wensen echter toch dat contact met de leden te houden, omdat de meesten vaak wel ergens mee zitten, maar er niet mee naar het bestuur gaan. Een spelers- raad blijkt nu echter een goede vorm van openheid en inspraak te zijn. De functie van leider van het eerste is Van Bommel niet al te best beval len: 'De jongens bleven me teveel als de voorzitter zien. Wanneer ik in de kleedkamer kwam werd het stil, zo in de stijl van: jongens, daar heb je de voorzitter. Natuurlijk is dan meteen het goede contact verdwenen. Een bestuurslid wordt soms te veel als een boeman gezien en dat is niet prettig. Daarom ben ik nu blij met het goed functioneren van de spelersraad. van de vele passes die van de voet van Ferry ter Mors vertrok- Links Jack Sumeru kort voordat hij wegens een nog altijd niet ezen knieblessure zou uitvallen. >T Het Nederlandse B-amateur- heeft afgelopen week twee tegen Saarland gevoetbald. Dins- vond werd in Raamsdonksveer 01 verloren en donderdagavond >te men in Veenendaal een 11 kspel uit het vuur dank zij een er van Van den Oever (RVC). r rwaardig bij deze duels was dat Nederlandse spelers na de wed strijd van dinsdag gedurende de woensdag en donderdag in Zeist moes ten blijven rond hangen. De KNVB betaalde de werkgevers het verlet. De zaterdagamateurs Spaanderman (Noordwijk), Wander en Ter Mors (beiden Zwart Wit) bedankte voor deze aan het eind van een seizoen enigszins merkwaardig andoendc trainingsdagen. Monster heeft een paar moeilijke sei zoenen achter de rug. Na twee jaar geleden begon dt teruggang na het vertrek van Leo de Haan, Radovan Pajic en de gebroerders Witzier. Voorzitter Van Bommel daarover. 'Tot op de dag van vandaag weet ik nog niet waarom die jongens vertrokken. Achteraf heb ik wel gehoord dat ze niet over weg konden met de toenma lige trainer De Vos, maar zélf hebben ze me dat nooit verteld'. 1-Iet was nauwelijks een verrassing te noemen dat Monster vorig jaar de stap terug naar de vierde klas moest doen: het was wel merkwaardig dat Monster zich slechts met hangen en wurgen wist te bevrijden van de de gradatie naar de afdeling Den Haag. De laatste zeven wedstrijden waren cr echter plotseling de mysterieuze krach ten, die zo rijkelijk in de sport werk zaam zijn. Van Bommel: 'Hut team heeft het dit jaar erg moeilijk gehad en dat kwam vooral door de nawer king van de degradatie uit de derde klas. Het zal gewoon erg tegen en de jongens zagen het niet meer zo zitten. Een goede voetballer als Rien Vooys bijvoorbeeld geloofde er helemaal niet meer in. Op een gegeven ogenblik hebben we besloten wat oudere wils krachtige figuren in het elftal te zetten. En hoewel je van die jongens - het zijn flinke dertigers - niet alles meer mag verwachten heeft dat zijn stimulerende invloed toch niet ge mist'. De knapen die Monster tenslotte wis ten te behouden voor de KNVB (er werd in de laatste zeven wedstrijden niet meer verloren) waren Leen van Geest, Nico Storm en Jochem van Spronsen. Monster werd tenslotte tiende en dat was net genoeg. Voorzitter Van Bommel heeft vertrou wen in het komende seizoen: 'De kans op een goede middenmootplaats zit er in. We gaan wat jongeren spelers opstellen en we hebben er twee leuke voetballers bij gekregen: Looy van Postduiven en v.d. Marei van Loosdui nen. Leen van Antwerpen is echter naaar 's-Gravenaande vertrokken. Bestuurlijk heeft Monster toch het roer omgegooid. Dit seizoen functio neerde voor het eerst een spelersraad. Daarin zijn vertegenwoordigers van de seniorenelftallen te vinden (voor het eerste is dat doelman Arie van Geest), die een adviserende stem heb ben. Dat was o.a. het geval bij het aantrekken van een opvolger van trai- Schreuders naar FC Den Bosch DEN BOSCH De doelman Roda Boys uit Aalst Gerrit Schreuders heeft een contract getekend bij de eredivisieclub FC Den Bosch. Doordat deze transfer zo laat tot stand is gekomen, zit Roda Boys nu met de problemen. Daar de overschrijvings- termijn voor amateurs al afgelopen is. is het niet meer mogelijk dat er een vervanger voor Schreuder naar Roda Boys komt. De rechtsbuiten van Zwaluwse Boys Herman Polak heeft een B-contract bij Feyenoord getekend. Inmiddels heeft Wit Zwart zich van een opvol ger voor de naar Baardwijk vertrek kende trainer Kauffman verzekerd. Het Is Ben Klerks geworden afkom stig van NOAD '32. Als actief voetbal ler maakte Klerks gedurende drie jaar deel uit van het toenmalige BVV. De man achter wie Reitsma vier sei zoenen geleden in Feyenoord stond EDDY PIETERS GRAAFLAND laat weten dat hij Reitsma de laatste tijd weinig heeft zien spelen, maar zegt verder: 'In dat ene jaar dat hij achter mij stond, heb ik wel gezien, dat het een erg goede doelman is. Door het vertegenwoordigende voetbal heeft hij zich verder kunnen ontwikkelen en daarom geloof ik dat Feyenoord een goede koop heeft gedaan. Het is ech ter niet aan mij te zeggen of hij in het eerste komt. Dat laat ik aan de heren Brox en Happel over'. Zwart Wits trainer WIM VAN DER GIJP h->eft de laatste drie jaar een belangrijk aandeel gehad in de ont wikkeling van het talent Reitsma. Hij zegt er over: 'Het is voor ons een enorm verlies, omdat dc defensie voor een belangrijk deel rond Reitsma was gebouwd. Maar daar moet je niet bij stil blijven staan: ik moet gewoon de juiste opvolger naar voren zien te toveren. Reitsma zal het overigens mentaal erg moeilijk krijgen, want hij heeft bij ons nooit iets negatiefs mee gemaakt en nu komt hij bij knapen die voor hun boterham opkomen en die zullen hem wanneer hij fouten mocht maken niet ontzien. Maar Ger heeft hersens en capaciteiten. Dat moet voldoende zijn'. De bondscoach van het Nederlands elftal, die Reitsma een kans in Jong Oranje gaf. DR FRANTISEK FADR- HONC, schrijft Reitsma twee belang rijke eigenschappen toe: kwaliteit en verantwoordelijkheidsgevoel. Maar gaat hij verder: 'Die eigenschappen alleen zijn niet voldoende. De top halen hangt van meer factoren af. Verder wil ik via een krant liever n ets over een speler zeggen. Nog wel d't: Reitsma is een klasse-doelman en d'e heeft Feyenoord nodig. Daarom v nd ik het een goede aankoop'. De voorstopper van Zwart Wit ADRI WANDER is samen met Reitsma in de junioren groot geworden en heeft hem in die tijd als een goede mede speler leren kennen, die bovendien nog een aardige vent is ook. Verder zegt Adri Wander: 'Een keeper als Reitsma krijgen we natuurlijk nooit meer. Wat mij en de andere drie uit de defensie wel altijd is opgevallen, is dat wanneer de hele verdediging sterk had gespeeld, het altijd Reitsma was die de goede pers kreeg. Niet dat we hem dat niet gunnen: hij heeft ten slotte grote klasse. Maar zo goed als wij op Ger vertrouwden, moest hij dat op ons doen. Verder kan ik zeg gen. dat het ontstellend jammer is dat hij weggaat'. ARIE DE VROET, bondscoach van het Nederlands amateurelftal, ziet ie der jaar spelers van zijn selectie naai de profs vertrekken. Dit jaar naast Reitsma nog zo'n zes. De Vroet: '1-Iet is niet belangrijk of ik het prettig vind dat die jongens prof worden: het totale Nederlandse voetbal is er im mers bij gebaat. Dat geldt ook voor Ger Reitsma, die ik zou willen type ren als een vakman: vooral in de lucht erg sterk. Hij heeft één tekort koming: hij zou eenvoudiger moeten keepen. Hij verkoopt zijn nummer erg goed: van elke gemakkelijke bal, maakt hij een moeilijke. Daar zal een gevestigde naam in het profvoetbal echter niet intrappen. Maar hij kan de top bereiken'. Een man die Reitsma gedurende diens eerste Feyenoord-periode mee maakte is THIJS LIBREGTS. een halfspeler die jarenlang een gewaar deerde kracht van de Feyenoord-selec- Het laatste hoogtepunt in zijn Zwart Wit-carrière: dolgelukkige Ger Reitsma toont de supporters de zo juist veroverde KNVB-beker. Ferry ter Mors kijkt er ook zeer opgewekt bij. tie was. Libregts herinnert zich Ger Reitsma uit die periode als een echte middelbare scholier, als een doetje. Libregts: 'Het was toen voor h em geen prettige periode. Of dat aan Ger lag of aan Feyenoord weet ik niet, maar een feit ls dat het voor hem mislukte. Ik hoop dat Ger wat volwas- sener is geworden: mentaal zal het veel lastiger worden dan voetbaltech- nisch, Alleen die opmerkingen die hij onlangs in een paar kranten heeft gebezigd, vind ik erg gevaarlijk. Als je nou zoiets zegt wanneer je met succes vijf wedstrijden hebt gekeept, zeg ik: oké'. Overigens: Thijs Libregts is coach van 'l Nederlands studenten- elftal en heeft Reitsma in die func tie ook onder zijn hoede gehad. Reits ma heeft echter bedankt oor de trip die het sludcnlcnteam volgende maand naar Roemenië maakt. 'Ger Reitsma heeft grote kwaliteiten als aanvoerder en is een bijzonder sportieve speler, die nooit op een lastige manier zal ageren'. Dat zijn de woorden van de scheidende arbiter II. A. VAN MERKESTEIJN. een figuur die bij menige wedstrijd van Zwart Wit als schier onaantastbaar leider optrad. Hij vervolgt: 'Ger heeft over wicht op zijn modespelers. Of dat nu een 'ondeugende' knaap is als Helle man of een rustige jongen als Steur, dat maakt voor hem niets uit. Mijn collega's en ik hebben nooit last met hem gehad'. De flitsende spitsspeler van Zwart Wit en het Nederlands amateurelftal FRANS STEUR begint met te zeggen dat hij zich liever wat op de vlakte houdt. Frans: 'Ik heb Reitsma leren kennen als een bijzonder stijlvolle keeper, die eigenlijk geen zwakke punten heeft. Ons succes dainkiem we voor een belangrijk deel aan hem, zonder de rest van de verdediging ook maar even te kort te willen doen. Persoonlijk vind ik Ger beter dan Eddie Treijtel en ik hoop dan ook dat het grapje, dat Feyenoord het volgend seizoen een verwaande dug out heeft, géén waarheid zal worden Tot zover de meningen over Ger Reitsma. In het kader van het goed journalistieke gebruik van 'woord en wederwoord' was het op zijn plaats geweest hier Eddie Treijtel aan het woord te laten. Hij bivakkeerde op he. moment van schrijven echter aan zonnige zuidelijke kusten en was dus niet bereikbaar ALPHEN De terugval van de Alphense Racing Club oftewel ARC is de laatste jaren even opmerkelijk als duizelingwekkend diep. Na de degradatie uit de tweede klas in 1970 volgde dit sei zoen de terugval naar klas vier. ARC, eens met Quick Boys, Noord- wijk, Ter Leede en Rijnsburgse Boys tot de grote vijf van Leiden en omstreken behorend, maakt moeilijke tijden door. Maar reeds bij het arangeren van het gesprek laat voorzitter C. Donker weten liever in de toekomst te kijken dan te wroeten in het recente ver leden. De degradatie naar de vierde klas is als voor de tegenstanders van ARC in feite even verrassend geweest als voor de Alphenaren zelf. Reden: ARC heeft in het veld herhaaldelijk goed ge speeld, maar telkens wanneer de rand van het strafschopgebied werd be reikt. stortten de zo fraai opgezette patronen waarachter meestal spel maker Jan Willem Bogers als brein fungeerde volledig in elkaar. Doel punten maken was een niet te vol brengen opgave. Eind van deze smart lap was de degradatie en het vertrek van trainer Hennie de Haas, de man die twee jaar bij ARC heeft gewerkt. Voorzitter Donker over De Haas: We zijn in goede harmonie uit elkaar gegaan. De Haas was een bijzonder fijne oefenmeester, die een enorm gevarieerde oefenstof had. Nooit heb ik hem iets twee keer zien doen. De band tussen De Haas en de jongens was dan ook uitermate goed. Dat was een gesloten groep, waar zelfs het bestuur nauwelijks invloed op had'. Toch zijn het niet alleen speltechni- sche moeilijkheden en blessures ge weest die ARC parten speelden. In tern is er meer gebeurd, maar daaro ver wensen de heer Donker en publi- cileitsman Vellekoop zich niet of nau welijks uit tc laten. Gewroet in dat verleden is uit den boze. Tenslotte gaan de heren aarzelend accoord met onze formulering: de sfeer tussen sommige jongens van het eerste was zodanig dat men niet bereid bleek zich voor 100 procent voor elkaar in tc zetten. Donker nogmaals nadrukke lijk: 'Laten we daar in vredesnaam over ophouden. Dat is voorbij. Geluk kig wel. We beginnen opnieuw en ik ben er van overtuigd, dat we ooit weer tot de top door zullen dringen'. ARC is er inmiddels wel van over tuigd geraakt dat het niet juist is een oefenmeester volledige zeggenschap te geven. Speltechnisch gezien uiteraard wel. maar er zijn daarnaast facetten waar het bestuur direct bij betrokken wenst te worden. Een punt dat in het voorbije seizoen veel problemen heeft gegeven. De oplossing denkt men ge vonden te hebben in een begeleider van het topteam, die tevens het con tact met bestuur, tra.ner en spelers Een voor het afgelopen seizoen uniek spelmoment bij ARC. Dick Schuitemaker treft doel in een duel tegen MVV'27. onderhoudt. Als zodanig gaat de heer Berkemeier optreden. De nieuwe trai ner is de van de v.v. Delft afkomstige en pas 27-jarige E. Timmers. In het dagelijks leven is de heer Timmers leraar lichamelijke opvoeding M.O. Donkers over hem: 'Ik kan je wel vertellen dat we erg gelukkig met Timmers zijn Het aanbod van trai ners is momenteel erg groot en hij laat dan ook merken dat hem veel aan goede resultaten gelegen is. Het is een jonge en ambitieuze kerel en daar kan ARC slechts van mee profi teren. ARC is erg gesteld op jonge oefenmeesters, omdat we aan een re cent behaald B-diploma veel meer waarde hechten dan aan een diploma dat tien jaar geleden is behaald. Sim pelweg omdat de trainerscursussen op het ogenblik bijzonder goed zijn'. Bij het zoeken naar oorzaken is ARC verder nog gestuit op de zeer beperk te trainingsaccommodatie die sport park De Bijlen biedt. ARC moet ge bruik maken van een klein half ver hard veld. waarop slechts mot rubber- ballen cn gymschoenen mag worden geoefend. Een handicap die voor het ARC-spe! duidelijk nadelige gevolgen heeft gehad. Immers, het tikje dat op twee trainingsavonden voldoende is voor een pass van 20 meter, bereikt op zaterdag op het gras en met een leren bal precies een tegenstander. Voorlopig is cr echter die naangaande geen verbetering te verwachten. Een groot verlies voor de Racing Club mag het vertrek van brein Jan Willem Bogers naar Noordwijk wor den genoemd. Bogers (student theolo gie) vindt dat hij wat meer kan bereiken in de voetbalwereld en is om die reden naar een eersteklasser vertrokken. Verder is Chris van Oos trum er mee gestopt en is Van Hcus- den al naar Koudekerk vertrokken. Donker: 'We komen terug, dat weet ik zeker. Maar voor het komend sei zoen wil ik het woord promotie niet horen. Op langere termijn zullen wc er wèl komen. De accommodatie heb ben we er tenslotte voor'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11