Rotterdams Oude Westen nu proeftuin stedebouw dichtbij toffer jortus Reconstructie-experiment voor de deur De Feike Asma-van-vroeger DE STANDAARD herdrukt andbladen maandbladenmaandblad Taal der Liefde' Chr. geref. predikant naar geref. kerken zeep positief stelling monster id |vr/KW ARTET ZATERDAG 24 JUNI 1972 Binnenland T5/K7 ieef®r 'provisionals' van de IRA in- rU V met een voorlopig bestand, is sn tactisch succes in de vredes- t, die door de Britse minister d-Ierland, William Whitelaw, rnia distrii nator hel >ntn< de ar zi< ter onder reohtstreeks Brits staat, heeft Whitelaw alles in gesteld om het vertrouwen 'ms-katholieke minderheid te Immers, alleen met mede- van de rooms-katholieken kon worden gemaakt met de :ring van de zwaar verminkte igen tussen de twee godsdien- •peringen. Zonder die mede kon ook het Ierse Republi- .eger niet worden uitgescha- als de IRA niet werd uit ge- konden ook gematigde pro- niet tot samenwerking wor- ornis^'°£en- meld.Ie gunst der rooms-katholieken vern fen. heeft Whitelaw de IRA in •ment weten te dringen. Hij elee jdaarbij behendig in op een snel ïntendc vredesbeweging, die ontstaan i het!groeiend rooms-katholiek onbe- van pver de aanhoudende golf van jjg De versnelde vrijlating van IcGogeerden en de weigering, de ?ers. Radeerde ghetto's in London- laten bestormen, maakte de gemi iphre; lem mee alle iad rocei eten ingei 'wini bepli innei it ell de erste rste indruk van het ontwerp moet lat de ministers van confessionele ist zich jegens de liberale verlan- soepel hebben opgesteld. Slechts n punt zal de WD mogelijk nog wen opperen: namlijk tegen de Vervolg op 'De mg, dat de arts die de ingreep :>m gjtap naar een pacificatie van de het {Pe'd mogelijk. Whitelaw profi- 1.3394aarbij van de zich verscherpen- ?eze8fcstellingen tussen de in Dublin °erc IRA-aanvoerders en leiders F «e organisatie in Ulster. Het ert .'was, dat de gematigde vleugel natie rooms-katholieken sterk aan won. jft echter de vraag, of Whitelaw ncessies aan de rooms- wel voldoende rekening •uden met de uitleg die daar- de protestanten wordt gege- le extreme protestanten zijn ge- ovefeLk verzoenend gebaar jegens de 5™U te zien als een 'uitverkoop' e \\froristen Ulster in een vere- >ms-katholiek Ierland willen Ze zien in de onderhandelin- Whitelaw (weliswaar indirect lelijk via gematigde rooms-ka- politici) met de IRA heeft een breuk van de belofte, dat •oristen niet zou worden ge- t (juj Hun wantrouwen is nog ver- entidoor het voorstel, een Noordier- iden^missie over de grondwettelijke van Ulster te laten onderhande- iw lijkt er van uit te gaan, dat testanten slechts een hoog spel ;er spelen. Immers, ondanks alle luwingen en dreigementen zijn ie protestanten nog slechts op -kte schaal tot gewelddadige (overgegaan. ■aties zijn echter de laatste tb aar toegenomen. Uit diverse in Hen blijkt, dat een kleine vonk de rentjantse emoties tot ontbranding :ngen. Het succes van Whitelaw kan' daarom een zaec voorlopig ka- hel Het wordt pas definitief, wan- f nas zijn gehele vredesstrategie els effend blijkt te zijn. linet-Biesheuvel heeft langduri- zware weeën moeten doorstaan, nu dan eindelijk het wetsont- afbreken zwangerschap is Men kan voor deze moeilijk- ril binnen de regering niet anders :t volste begrip hebben. Voor het e terrein van de abortuswetge- waar uiteindelijk vragen van en dood moeten worden beant- geldt wel bij uitstek, dat de beschouwingen die in het kabinet enwoordigd zijn, mijlenver uit- L pen. De abortusparagraaf in het d akkoord bleek op zichzelf de nel tellingen nog niet te hebben N ugd; bij de uitwerking van die r^af zijn de spanningen tussen de enerzijds en de confessionele n anderzijds weer voelbaar ge- door Huib Goudriaan ROTTERDAM 'Toe geef ons meer poen voor huizen en groen, meer hoef je voor ons niet te doen!' Deze harte- kreet uit een opstandig lied van de bewoners van het Oude Westen, de Rotterdamse volkswijk die sinds maart 1970 rebelleert tegen de ver waarlozing van huizen en straten, heeft weerklank gevonden. Minister Udink van volkshuisvesting stelde de ze week het Oude Westen anderhalf miljoen ter beschikking. Geen zomaar uit de lucht gevallen Sinterklaasca deau, want in het kader van de lande lijke regeling 'rehabilitatie van sane- ringswijk van begin dit jaar werd het geld verwacht. Donderdagavond begon in Rotterdam het overleg reeds over de vorm van de te stichten organisatie, die met de anderhalf miljoen 171 woningen kan opknappen (rehabiliteren). De Aktie- groep Oude Westen beraadde zich die avond met de Rotterdamse Federatie van Woningbouwcorporaties over de oprichting van een woningbouwcorpo ratie voor het Oude Westen, waarin de bewoners zullen deelnemen. Deze deelneming is een volkomen lo gische zaak: de bewoners riepen zelf op de buurtbijeenkomst van 11 maart 1970 het nu uit "te voeren rekonstruk- tieplan Het Oude Westen van enkele architecten tot hun eigen plan uit. De verwezenlijking indirect voortgeko men uit het verzet van de bewoners tegen gemeentelijke saneringsplannen en daaruit voortvloeiende verpaupe ring betekent voor Rotterdam een landelijke primeur. Aktiegroepen van saneringsbuurten in Amsterdam (Dap- perbuurt, Jordaan, Nieuwmarkt), Dor drecht, Den Haag (Schilderswijk) en twijfeld interesse tonen voor de aan pak van het experiment. De achter gronden van de vormgeving van het reconstructieplan zijn daarom alleen al van belang. Architect Pietro Hammed (39) voor naamste ontwerper, vertelt dat de Kiring Rotterdam van de BNA in de jaren 68 en 69 rich in de problema tiek van de saneringswijken ging ver diepen. Overeenkomstig het advies van de Rotterdamse Dienst Stadsont wikkeling werd het Oude Westen als- proefterrein uitgekozen. Men vond toen dat dit gebied nog lang niet actueel was. Een minderheid van het groepje architecten, dat uitvoerig praatte over het saneringsprobleem, wees de oplossing van de meerderheid (bevriezen, onteigenen, slopen en nieuw bouwen van oude stadsdelen) af. Tot deze minderheid behoorde ook Pietro Hammei. Volgens de Rotterdamse saneringsnota van 1969 mocht het Oude Westen nog ruim 15 jaar blijven bestaan. Inmid dels werd de 13.600 inwoners gro tendeels arbeidersgezinnen tellende wijk bevroren. Met andere woorden: alle nieuwbouwplannen, verbouwin gen en onderhoud werden tegenge houden, was natuurlijk een achteruit gang in economisch en sociaal op richt tot gevolg had. Deze methode de 6anering, wat neerkomt op slopen werd daarom door architect Hammei afgewezen.. Overigens maakte Stadsontwikkeling naast de plannen van de architecten een plan om de wijk tot aan het tijdstip van het slopen leefbaar te houden. Maar de gemeente liet dit pas vorig jaar blijken door verbete ring van enkele straten. Inmiddels begon het in de wijk te broeien en kwam begin 1970 daar toe gestimuleerd door culturele wer kers dé bevolking in het geweer. Op 21 februari 1970 werd de Aktie- groep Het Oude Westen opgericht. Op de buurtvergadering van 11 maart besloten 500 buurtbewoners dat de wijk moest worden opgeknapt en werd het reconstructieplan van Ham mei aanvaard. Een waardevol alterna tief voor onze grote steden, die tij dens de uitvoering van saneringsplan nen sterk doen denken aan foto's van bombardementen. Vooral in Rotter dam, waarvan het hart in 1940 afdoen de werd weggevaagd. De opmeridng van burgemeester Thomassen in een interview met De Havenloods dat het wel jammer was. dat in 1940 nog niet meer saneringswijken verdwenen wa ren, is dan ook op z*n zachtst gezegd ontactisch te noemen. Onderhoud stopgezet Het Oude Westen grenst aan het nieuwe hart van Rotterdam, dat na de oorlog volgens de toen heersende ste- debouwkundige opvattingen een za kencentrum werd met een scheiding tussen wonen en werken, winkelen en uitgaan. Grondexploitanten en zaken lui vestigden hun oog, na het volbou wen van de 'city', echter al gauw op het aangrenzende Oude Westen, dat nieuwe vestigingsmogelijkheden bood. De actiegroep zegt hierover in haar 'Sociale Nota Oude Westen' van sep tember 1971: 'Voor de grondbezitters is het (daarom) aantrekkelijk gewor den de grond van het Oude Westen duur te verkopen. Maar dan moeten eerst de huizen weg. Het huizenonder- houd wterd daarom in talrijke gevallen geheel stopgezet'. Deze 'stille sanering' is vooral een stuk onrecht tegenover de laagstbe taalden, die niet kunnen uitwijken naar de duurdere woningen in de nieuwbouw. Vaak wonen juist die Architect Pietro Hammei (links) en Jan Roggeveen (rechts) met de Sociale Nota Oude Westen, die de Aktiegroep Het Oude Westen vorig jaar uitgaf. mensen al dertig of veertig jaar in de wijk en moeten zij met lede ogen toezien hoe hun wijk verkrot. De lage huren en het huisvestingsbeleid van de Volkshuisvesting in Rotterdam (woonvergunningen werden zonder mankeren afgegeven) leidde er boven dien toe, dat buitenlandse werkne mers en studenten zich in de wijk vestigden. Een neveneffect hiervan: er kwamen 'gesloten groeperingen' men sen, met andere zeden en gewoonten, die soms vijandig tegenover elkaar staan. Huisbazen dreven de prijzen van de huizen op, exploiteerden de gastarbeiders en deden niets meer aan het onderhoud: ze verwachten uitein delijk toch de hoge grondprijs in handen te zullen krijgen. Onmenselijk Wat stelt het reconstructieplan Ou de Westen nu tegenover dit verpaupe ringsproces, tengevolge van de 'stille sanering?' De filosofie, het uitgangs punt van het plan van Pietro Ham mei, is dat bevriezen van stadswijken om later ineens te kunnen saneren, onmenselijk is, dat er daarentegen een steeds voortdurend generatiepro ces moet rijn. Het plan gaat uit van de bestaande situatie, dat wil zeggen van de bevolking zoals die nu woont en werkt. 'Stadsvernieuwing is een proces en geen eenmalige daad'. In het reconstructieplan worden vijf voordelen opgesomd: (ADVERTENTIE) Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt. Met hoofd artikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen enz. 1 april 1872 Het eerste nummer 3 april 1903 De spoorwegstaking Troelstra in de 2e Kamer. 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Kuyper. 15 mei 1940 'Het einde' Dr. H. Colljn over het vertrek van de regering naar Engeland. 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels door! Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van 3,90 plus 0,60 porto 4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD'. eegt, een deskundigen team van personen moet raadplegen. De heeft al eens laten weten dat het wat haar betreft, met twee des gen de arts zelf en b.v. een coloog wel compleet is. Of dit tdelijke uitleg van het regeerak- mag heten, is voor twijfel ar. Maar overigens is thans be- dat het advies van het team niet nd is en voorts zal ten aanzien Ie samenstelling van het team de it mogelijke vrijheid gelden, handelingsvrijheid van de arts hulp wordt ingeroepen en van *ordt verwacht, dat hij de abortus errichten, wordt wel door nauwe chriften beperkt Hij is strafbaar, g I eer hij de voorgeschreven proce niet volgt, wanneer hij de ingreep verricht in een erkende ziekenin- ng en wanneer hij de ingreep niet Wteert (overigens met strikte in toning van de anonimiteit van de ikken vrouw). abortus is een huiveringwekkende ep. Het kabinet is er terecht van gaan, dat het ongeboren menselijk recht op bescherming heeft Of •de mate is geëffectueerd, zal voor- mate is geëffectueerd, zal voor dijk in de praktijk moeten blijken. Het is logisch en alleszins te veront schuldigen dat na het zo verdiende succes van Van het Reve's 'De Taal der Liefde' (de achtste druk kwam deze week in de boekhandel) velen in Nederland en in menig overzees rijksdeel verlangend uitzien naar het vervolg. Welnu: voor hen biedt 'Soma'-nr. 23 een voorschot op het vervolg, dat als titel niet minder dan 'Het Volle Leven' zal dragen. In dit fragment wordt o.a. de ontmoeting met de Vorstin nader verdiept. Hoe onterecht en onliterair ook; het is te billijken dat talrijke lezers ran de laatste hoofdstukken van 'de land der Liefde' deze vrouw hebben geasso cieerd met Haar, door Wier hand het Gods goedheid behaagt ons te bestu ren. Met het verschijnen van 'Soma-23' evenwe' is waarschijnlijk ook de waarheid van de definitieve interpre tatie droef verrezen. Met deze vrouw wordt niet zozeer ons beminde staats hoofd bedoeld, maar veeleer Maria de Theotokos, wier verhalen, legen den en mariologie in Nederland toch nog bij velen bekend moeten zijn, ook al gaan de ontwikkelingen met name bij onze rooms-katholieke landgenoten op het ogenblik snel zeer snel '....maar de Koningin is zeer, zeer wijs. Dikwijls is het haar te moede of ze oneindig oud en vermoeid is, en daardoor begrijpt ze alles. Haar oog leden zijn zo moe en zwaar, dat ze door twee glazen staafjes omhoog ge houden moeten wordenOp foto's zijn die staafjes natuurlijk wegge werkt'Wat een getob...' com mentarieert Woelrat zeer ter snede. In hetzelfde 'Soma-23', het blad van de toffe en geklofte literaire jongens, een gesprek ran redakteur T. Graft- dijk met de rijzend reporter van het blad, Heere Heeresma. Als beeld van zijn lezers noemt Heeresma: 'Nou, bij voorbeeld een zakenman krijgt aan de bar bij Schiller de kans de hand te leggen op een uiterst voordelige wa gonlading hotelporselein, ergens ge rangeerd op de Rietlanden, hij opent reeds zijn gouddoortimmerde mond en krijgt prompt de klem in de bek bij de herinnering aan weer een prachti ge passage uu een ua* mijn ter ha len. Ook vertrouwt hij zijn lezers toe zichzelf te zien als een bood schappenjongen. Ik meen op goede gronden te weten waar wij onze ken nis om goed en kwaad te onderschei den vandaan moeten halen, en hier mee doel ik op de Bron, de Levens bron, de bron van Kracht, kortom de Krachtbron. Als schrijver wil ik de Goede Boodschap overbrengen, dus vóór alles de lezer eens even behoor* lijk aan verwarring ten prooi laten vallen door de stoel weg te trekken waarop zijn Heerlijk Zelf heeft plaats genomen. Eén sekonde vrije val kan immers wonderen verrichten!' De straat Het architectentijdschrift 'Forum' heeft ter gelegenheid van de tentoon stelling 'De Straat' in het Van Abbe- museum in Eindhoven een opmerke lijk idee uitgevoerd. Het blad pro beert door middel van vier interviews de belevingswereld van de straat te achterhalen. Eerst komt de moeder aan het woord over de kruising Bil- derdijkstraat-De Clerqstraat in Am sterdam, waar zij al 32 jaar woont dan de zoon Ton over hoe hij daar zijn kinderjaren beleefde; dan weer de zoon Ton over zijn ervaringen in de Meanderflat aan de zuidrand van Amstelveen en tenslotte het dochtertje van Ton over haar wereld tussen de flats. Het aardige ran het nummer is het ontbreken van de conclusie ten minste uit de interviews (van de dichter K. Schippers). Tjeerd Deelstra geeft weliswaar het nummer een aan tal stellingen als inleiding mee: 'De groenteman met zijn paard krijgt geen opvolger meer en de kleermaker op de hoek al evenmin', maar de achtjarige Viony vermaakt zich heus wel tussen de flats (al wil vader Ton er weg); net zoals vader Ton zich indertijd rondom die kruising in oud-West best vermaakte. Hij is er als kind wel een jaartje tussenuit geweest, omdat hij t.b.c. had. Moeder (nu 72) prijst uit bundig haar straat met al die winkels en zou er beslist niet meer weg wil len. Het verkeerslawaai merkte ze niet meer op; alleen als er bezoek komt dat haar op het lawaai attent maakt. Wel zijn er weemoedige herin neringen: aan de Haarlemse tram bij voorbeeld, die voor de deur stopte en waarvoor de bussen thans kennelijk geen soulaas bieden. 1) Het plan gaat niet uit van een totale afbraak, met een daarop volgen de nieuwbouw, zoals elders al is ge beurd. Deze soort sanering geeft al leen woningen met onbetaalbare hu ren. In het reconstructieplan wordt gebruik gemaakt van reeds geïnves teerd kapitaal: nog rendabele huizen worden niet vernietigd, maar verbe terd. 2) Eventuele afbraak blijft beperkt tot de noodzakelijke sloop van geheel verkrotte panden. Er komt ruimte voor aanmerkelijke verbetering van woningen en straten tegen in verhou ding geringe huurverhogingen. 3) Er blijft ook nieuwbouw mogelijk, maar dan op grond van een historische ontwikkeling binnen de wijk en niet op grond van een vermeende nood zaak het bestaande woningbestand te gen de grond te gooien en te vervan gen door prestige-objecten volgens de laatste mode. 4) In het kader van het reconstructie plan kan de bevolking zelf invullen welke woon- en leefsituaties er moe ten komen. Het plan geeft ruimte voor speelplaatsen, rustplekken, groenbeplanting, verkeersbeperking en betere parkeergelegenheid. Er is per straat of woonblok inspraak van de bewoners mogelijk. 5) Er kan reeds direct met de uitvoe ring worden begonnen. Rechtszekerheid Het plan werd om jurldisch-technJ- sche redenen gegoten in de vorm van een ontwerp-bestemmingsplan over eenkomstig de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Pietro Kammel: 'Met dit plan moet namelijk de rechtszeker heid, die zoals in de meeste sanerings wijken al jaren zoek is, weer in ere hersteld worden. Iedereb ewomer en ook iedereen, die er werkt moet we ten welke toekomst de wijk tegemoet gaaf. Hammei meent ook dat de ge bruikelijke gang van zaken bij sane ren (slopen en nieuwbouw) leidt tot economisch onaanvaardbare conse quenties: vernietiging op grote schaal van meestal nog rendabel onroerend goed, renteverlies over een veel telan- ge periode en te groot beroep op de kapitaalmarkt. 'De door het rijk te verlenen subsidie van 80 procent voor de te onteigenen terreinen, is bij consequente 'sanering' van alle steden en dorpen niet meer te handhaven'. In het plan wordt een pleidooi gehou den voor de 'oude stad' als result- \t van een langdurig en zeer gevarieerd verlopend groeiproces. 'Er ls 30 i 50 jaar voor nodig, voordat een naoorlog se nieuwgebouwde omgeving is inge groeid'. Zelfwerkzaamheid Pietro Hammei en de leden van de actiegroep willen vooral de betrokken heid en zelfwerkzaamheid van de be woners stimuleren. De rehabilitatie (woning- en wijkverbetering) moet in samenspraak met de bewoners tot stand komen. Jan Roggeveen (30), een van de woordvoerders van de aae- tiegroep, is een groot voorstander van maatschappelijke begeleiding van het reoonstrurti eplan Een sociaal begeleider zou bij verschuivingen in het proefblok moe ten adviseren.' Oude mensen kunnen van boven naar beneden verhuizen, groeiende gezinnen naar een woning met 'n verdieping, de bewoners moe ten worden aangemoedigd daken te repareren en trappenhuizen te verbe teren. 'Pietro Hammei: 'Er is in de wijk een grote verscheidenheid van huizen, waaraan veel kan worden ver beterd tot krotten toe. die moeten plaatsmaken voor nieuwbouw*. Wat de actiegroep grote zorgen baart is dat B. en W. van Rotterdam 'nogal negatief reageren op het reconstruc tieplan. Wethouder Jettinghof heeft zich al gekant tegen het aanstellen van een sociaal begeleider door de actiegroep. 'Alleen de gemeenteraad zal bepalen wie dat wordt; u kunt hoogstens iemand voordragen.' De wet houder vindt ook dat niet onmiddel lijk kan worden begonnen: 'We weten nog niet genoeg'. Elke vertraging zal de verpaupering en ghettovorming echter in de hand werken. Inmiddels geeft de Wesbduitse uitge verij Luchterhand Verlag dit jaar een vergelijkende sociologische analyse uit van saneringswijken. waarin Rotter dams Oude Westen een flinke plaats inneemt. DE KRIM De christelijke gerefor meerde predikant R. Toorman is over gegaan naar de gereformeerde kerken. Hij is door de classis Hardenberg toegelaten tot de dienst des Woord s en der sacramenten in de gerefor- klaard. Ds. Toorman, die 48 jaar is, In de 12-maansperiode juni 1971 stond in De Krim, zijn eerste gemeen te, sinds 1964. Zijn adres is Coevor- derweg 64, De Krizn. We hebben boeken over vooroorlogse mannenbroeders en rooie rakkers, er zijn documentaires over na-oorlogse toestanden. Kapitein Rob en Dick Bos zijn herdrukt..We willen maar zeg gen dat er voor iedere leeftijdsgroep voer voor jeugdsentiment is. Er is méér van dat 'voer' dan we denken en vermoeden, want wie dacht of vermoedde dat er in een flat onder de rook van Amsterdam op geluids banden heel wat materiaal opgetast ligt dat veler jeugdsentiment royaal kan voeden In Diemen woont de heer C. W. Stier, bekend als onvermoeid organisator von orgelconcerten en - in rechtstreeks verband hiermee onvervaard aan plakker ran affiches. In zijn huis aan de Prinses Beatrixlaan 124 herbergt hij meer dan honderd banden met orgelmuziek en (nu komt het) een niet onaanzienlijk deel daarvan be staat uit opnamen, een kleine twintig jaar geleden gemaakt in de Oude Kerk in Amsterdam, toen Feike As ma daar op zaterdagavonden zijn duizen den versloeg. Van heinde en ver kwamen in de jaren vijftig de mensen naar Amster dam om Feike Asma op het Oudekerk orgel te horen. Asma was toen nog niet bekeerd tot eenhoe zullen we 't zeggen?..gedegener speeltrant en een wat evenwichtiger programma keus. Hij deelde overvloedig uit: pret tig in 't oor liggende werken (of delen van werken) van Bach en Hündel, allerlei effectvol spul in ga lante of sentimentele trant, veel over donderende toccata's van Franse kom af en zoete romantiek uit dezelfde contreien, en je kreeg het verpakt in de schitterendste klanken van het Oudekerkorgel: fluwelige strijkers. een verleidelijke sexquialter, een fraaie cornet, een stralend vol werk. Asma wist welke registers hij moest gebruiken en Cor Stier trok ze voor hem open in die jaren. Samenzang was ook een vast punt Asma gaf dan een bewerking van een geliefd gezang of een bekend psalm en verliet daarbij geenszins de welge- baande wegen en daarop volgde de samenzang: lekker op hele noten, niks geen gezeur, en bij Asma hoefde je niet benauird te zijn voor een iele begeleiding. Je kon heerlijk uithalen! Soms laat de heer Stier bezoekers wat van die bandjes horen en ze krijgen prompt heimwee naar die tijd en naar dat orgelspel. Ze worden overspoeld door jeugdsentiment: ja man, dan stond je daar in de rij, langzaam schuifelde je verder..en eindelijk be gon het. Toccata over psalm 146 van Jan Zwart..Goed vandaag becon curreren NCRV en EO elkaar met samenzang en zo, maar ditnee, dat hoor je vandaag de dag niet meer! De heer Stier doen deze lofzangen veel deugd, want al organiseert hij nu orgelavonden in Amsterdams Oude Kerk met beduidend minder roman tiek (hoewel, preuts zijn de program ma's van mensen als Frits Heil niet) en op het kleinere koororgel, in z'n hart vindt-ie de Feike-Asma-van-vroe- ger het fijnst. En om anderen mee te laten genieten, zou hij best z'n ban den eens willen draaien in een zaaltje of zo. Er zit natuurlijk ook brood in thuis genietend zuchten: weet je nog voor een handige grammofoonplaten maatschappij. 'Gouden klanken uit de Oude Kerk' of iets dergelijksen de platen vliegen de deur uit! En wij wel Voor wie nog twijfelt of haar wasma chine wel tegen zeep en soda kan, heeft de Stichting Centrum Milieu zorg in Amsterdam een brochure sa mengesteld, waarin de resultaten van een onderzoek naar de gevolgen van wassen met deze natuurprodukten be schreven staan. Het Nederlands insti tuut voor toegepast huishoudkundig onderzoek heeft het voor de stichting uitgezocht. Deze brochure, zegt de stichting, wil helpen bij het vinden van het antwoord op de vraag: hoe kan ik nu het beste wassen zonder het milieu te vervuilen? Waaraan ei genlijk toegevoegd moet worden: en zonder mijn lijfgoed te laten vervui len, want daar gaat het natuurlijk ook om en vlekken gaan er nu eenmaal met synthetische poeder plus bleek middel beter uit Niet dat deze wasmethode moeilijk is er is al vloeibare zuivere zeep in de handel, die wonderlijk genoeg in een plastic, milieuvervuilende flep verpakt is maar het is wel even uitkienen. Of zoals de brochure het zegt: 'De juiste dosering zachte zeep moet steeds weer worden uitgepro beerd'. Als je niet oppast, schuimt het zaakje over en dat hoeft ook weer niet. Dat schuim hangt volgens de onderzoekers niet alleen samen met het aantal kilo's wasgoed, maar ook met de vuolgnaad. Hoewel de stichting zelf juichend meedeelt dat 'het verras send resultaat van dit onderzoek is, dat de kalkaanslag op het verwar mingselement slechts gering is', lezen we in de brochure bovendien dat de aanslag op machine en machine-onder delen geweldig meevalt Wat moet je daar nou van maken? Wie zin heeft in de handleiding met duidelijke in structie, kan 'm voor 50 cent bij de stichting bestellen. IHJ lijkt er wat op, maar het zich op waterski's vermakend monster van Loch Ness ls hij toch niet. Wel een meneer in een tijgerpakje, een acteur die een show In de Cypress Gardens In de Amerikaanse staat Florida, ver momd als verscheurend dier, opluis tert. In de tweede aflevering van het AVA- blaadje (Aktiegroep Vrouwen van Ali mentatieplichtigen) trof ons deze bij drage, getiteld T>e AVA en de journa listiek'. "Van journalisten, zowel van pers, radio als televisie, wordt vaak be weerd dat ze in hun artikelen of reportages een verkeerde voorstelling van zaken geven. Ze zouden een geïn terviewde 'woorden in de mond ge ven' die deze nooit gebruikt heeft, of een verkeerde interpretatie geven aan hetgeen door iemand werd bedoeld Wij stellen er prijs op u mee te delen dat wij tot op heden op dit punt geen enkele negatieve ervaring hebben. Sinds september '71 werd In een groot aantal plaatselijke en landelijke kranten, diverse tijdschriften en weekbladen, door radio en televisie aandacht besteed aan de AVA. Nim mer werden ons dingen in de mond gelegd die door ons niet gezegd wer den,of werd aan wat wij betoogden een verkeerde Interpretatie gegeven. Of het blad of de omroep nu rechts of links, conservatief of progressief, groen, rood of blauw genoemd wordt, alle medewerkers waarmee wij te ma ken hadden, waren niet alleen aardig, maar bovenal bijzonder correct in hun weergave. Gezien de kritiek die vaak tav journalisten wordt geuit, menen wij onze positieve ervaringen niet onver meld te mogen laten'. Hartelijk dank, dames, namens al le vakgenoten. We durven hier geen subjectief of objectief, nega tief of positief, rechts of links, conser vatief of progressief woord aan toe te voegen uit angst u woorden in de mond te leggen die u nooit gebruikt hebt. TV-reclame blijft een onuitputtelijke bron voor promovendi die een laatste stelling moeten verzinnen. De stelling van P. D. Wiesse (die op 29 juni in Amsterdam promoveert in de genees kunde) luidt: 'Ter vermijding van ergernis verdient het aanbeveling bij televisiereclame geen gebruik te ma ken van geluid'. Goed voor een glim lach. De voorlaatste stelling is wel zo aardig: 'Gezien de veel grotere gast vrijheid die door de Roomsen gebo den wordt, dienen hun fraaie kerkge bouwen door de Protestanten onmid dellijk teruggegeven te worden'. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7