slle kritiek in SER voorstel selectieve tvesteringsregeling Nieuwe inzichten in 'model' Club van Rome r "Op één lijn met 'BartjeT' vond-onderwijs moet uitgebreid worden 'Messen werpen met blinddoek voor' U proeft het... puur zongerijpt fruit BESSENJENEVER ^-personeel jgt opslag MINDER uit MEER Abortus Oud-invaliden niet meer achtergesteld og 'witte plekken' op de kaart van Nederland Velen raken tijdens studie overspannen Het weer UITGEVERIJ T WEVER KWARTET ZATERDAG 24 JUNI 1072 llinnciilaiid Til/KS nog niet rijp voor af gerond beleid l qJ ze sociaal economische redactie AAG De Sociaal Economische Raad heeft gisteren unaniem uitgesproken dat de tijd nog niet 1 wn tot een afgerond selectief investeringsbeleid voor het Westen des lands te komen. Wel zou 1 januari 1973 een tijdelijke wet moeten worden ingevoerd, die na twee jaar op grond van nadere dï en opgedane ervaringen dient te worden vervangen door een definitieve wettelijke regeling. (ADVERTENTIE) ;.k„: had in diverse opzichten vrij kritiek op het wetsontwerp e investeringsregeling van de s van economische zaken en svesting en ruimtelijke orde smede de staatssecretaris van )e„s, li. Zo werd ook unaniem vast- 6 Tdat de nadruk in een selectief ingsbeleid niet, zoals de rege- Eni moet liggen op een heffing- ni maar op een gedifferentieerd ingenstelsel en dan ook alleen in het kader van een geïn- ruimtelijk beleid. ngen was de raad verdeeld over de jkheid om ter aanvulling op gunningenstelsel ook een hef- ïnvesteringen in de Randstad De werkgevers (15 stern- rezen elke vorm van heffing en van de hand, maar vakbe en kroonleden (23 stemmen) f SER-voorzitter drs. J. W. de n.l neenden dat de mogelijkheid orden opengehouden om gedu- periode van de overgangs- wg ook een beperkt en gediffe- heffingstelsel te hanteren, 'j stgelegd in de voorlopige wet, ij algemene maatregel van be- J Deze investeringsheffing zou ".yximaal 20 procent mogen be- (in het wetsontwerp maximaal Tfftoeot). 1 rstanders van heffing erkenden i ns dat daaraan allerlei haken zitten en ook bezwaren kle- lals het gevaar dat investerin- verbetering en vernieuwing o 3ojet produktie-apparaat en voor eer gelen op milieuhygiënisch ge- unnen worden belemmerd. De roblematiek zal nader moeten bestudeerd, met name ook het t van de heffing (waaronder 30 dachte uit de kring der vakbe- om in principe het hele be- is éven in het Westen aan een heffing te onderwerpen en niet uit sluitend nieuw te vestigen onderne mingen en uitbreidingen), alsmede de grondslagen en de bestemmingen er van. De SER was eenstemmig in zijn oor deel dat hem door de betrokken be windslieden onvoldoende tijd is ge gund om een gefundeerd en verant woord advies over het wetsontwerp uit te brengen. Met name van werkge verszijde kwam hierop scherpe kri tiek. Drs. S. C. Bakkenist voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, sprak zelfs van poli tieke chantage', van een "inderhaast in elkaar gezet wetsontwerp', van een 'onverantwoord fundamentele ombui ging van het overheidsbeleid met een negatief karakter' en van 'verwarde en onduidelijke doelstellingen'. Mr. P. M. H. Van Boven, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond, noemde het wetsontwerp een 'werpen met messen met een blinddoek voor, zoals men op de ker mis doet'. Hij sprak van 'onverant woord haastwerk' en pleitte voor uit stel, omdat de SER zich niet kan veroorloven een onvoldragen advies over een zo belangrijk onderwerp uit te brengen. Brief Na twee schorsingen werd tenslotte op voorstel van het kroonlid professor dr. J. Horring besloten in dit stadium nog geen advies uit te brengen, maar te volstaan met een brief waarin en kele voorlopige standpunten worden neergelegd en waarin de regering wordt meegedeeld dat de SER het vraagstuk nader in studie zal nemen, opdat tijdig voor het totstandkomen van een definitieve wettelijke rege ling een gefundeerd advies kan wor den uitgebracht. Het akkoord hierover betekent dat het vraagstuk van een selectief inves teringsbeleid met het doel de econo mische groei in de Randstad Holland enigszins af te remmen ten bate van andere regio's (een belangrijke wens van de vakbeweging) in overleg tus sen werkgevers- en werknemersorgani saties op de lange baan is geschoven. Daarmee is, zo menen waarnemers, een aanzienlijke angel in het overleg over het sociaal-economische mati- gingsbeleid voor 1973 weggenomen. EINDHOVEN Van liet Rapport \an de Club van Roine zijn nu 175.000 exemplaren gedrukt zo veel dal d euitgever op dit belangeloos uitgebrachte boekje toch nog winst dreigt te gaan maken. Het relaas over hoe de samenleving in ongeremde groei van produktie en bevolking en in eigen vuil vast lijkt te lopen als het net zo doorgaat als nu. en hoe moeilijk het lijkt om daar iets tegen te doen, is overbekend. KERSENBRANDEWIJN FRAMBOZENBRANDEWIJN ABRIKOZENBR ANDEWIJN AAR DBEIENBR ANDEWIJN SINASBRANDEWIJN (ADVERTENTIE) nze sociaal-economische redactie ds HAAG De salarissen van het eel van de sociaal-economische gaan op 1 juli 10.2 procent ig, terwijl de vakantietoeslag verhoogd van 6.8 tot 7.3 pro met een minimum van 1.065 De salarisstijgingen bij de ►rden jaarlijkt per 1 juli vast- op basis van de door het il Planbureau geraamde gemid- contractloonstijging. gisteren gehouden vergadering e SER werd ook de rekening der iten en uitgaven over 1971 vast- d. Er is een nadelig saldo van 000. Het vermogen van de raad Pt thans ruim vijf miljoen gul- ;k'|ER b sloot uit eigen beweging uit te brengen over het wets- erp begeleiding van spaarloon terrein van de belasting- en M ieheffing. Daartoe werd een com- n benoemd onder leiding van mr. G. Hekkelman, plaatsvervan- kroonlid van de SER. Bloemlezing uit de bijbel. In eigentijdse vertaling. Véél informatie. Rijik geïllustreerd met tekeningen en kleurenfoto's Prijs 19,50. VERKRIJGBAAR IN DE BOEKHANDEL Nederl. Bijbel Genootschap Haarlem rrc o Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft van daag besloten de zogenaamde oud-in validen volledig tegemoet te komen en hun de volledige uitkeringen te ge ven op basis van de wet arbeidsonge schiktheid. Zoals bekend is jarenlang hierop aangedrongen door de Tweede Kamer. Met deze voorziening is een be drag van 85 miljoen gulden per jaar gemoeid. Een verhoging van de pre mie, aldus minister Biesheuvel, is niet nodig. De ministerraad nam dit besluit in af wachting van een algemene beslissing over de sociale programmering. Ook dit punt stond op de agenda. Maar de ministers slaagden er niet in dit over leg af te ronden. Wel lichtte men de urgente zaak van de oud-invaliden er uit. Vervolg van pagina 1 stratieve rompslomp. Dr. Lamberts ws het ongeveer met Medisch Contact eens, dat de voorstellen van de rege ring neerkomen op het initiatief-ont werp van de PvdA met dan heel wat rompslomp erbij. Dr. Lamberts verzette zich vooral te gen de sancties. Als de arts herhaalde lijk zondigt tegen de adminsiratieve voorschriften kan hij zelfs opgesloten worden. Opmerking van minister Stuyt: 'een arts, die zijn gegevens niet verwerkt, is geen goed arts.' Ernstig bezwaar hebben de leden van de PvdA tegen de duidelijke discrimi natie van de buitenlandse vrouw. Een moeilijkheid is al, dat de patiënten zich bij de arts moeten legitimeren. Dr. Lamberts verwachtte, dat de maatschappij voor de geneeskunst scherp tegen regering zal ageren De fracties van de KVP, ARP en CHU vinden dat het wetsontwerp in grote lijnen een redelijke uitwerking is van het regeerakkoord over de abortuswetgeving. De bedoeling van de nieuwe wet is een grondige wijzi ging te brengen in de ongecontroleer de ontwikkeling van dit ogenblik. 'De wijze waarop dit wetsontwerp poogt de vereiste zorgvuldigheid bij het ne men van een beslissing over abortus veilig te stellen zal door de fracties nauwkeurig worden bestudeerd.' aldus het commentaar van KVP. ARP en CHU. De drie fracties stellen nadruk kelijk voorop, dat de eerbied voor en bescherming van het menselijk leven hoeksteen behoort te zijn en te blij ven voor ieder politiek beleid De voorzitter van de NVSH, dr. G. J. Smit. noemde het wetsontwerp inzake de abortus 'een verdrietig verhaal'. Hij laakte met name de onmondige positie van de vrouw en de neerbui gende manier waarop in het ontwerp over haar wordt geschreven. 'Cijfers hebben aangetoond dat de verplich ting een meerhoofdig team in te scha kelen extra tijd kost en dat bij elk uitstel de kans op een hoger sterfte cijfer onder de te aborteren vrouwen doet toenemen.' aldus dr. Smit. Ook keerde hij zich tegen de manier 'waarop de behandelende arts onder druk wordt gezet'. Na een waarschu wing van de inspecteur van de volks gezondheid moet een arts. die in een abortuskliniek werkt onmiddelliik worden geschorst. 'Het is een unicum in de Nederlandse wetgeving dat een arts direct in zijn behandelingsmogelijkheden wordt aangetast, aldus de NVSH-voorzitter. De verplichte registratie zal zich vol gens hem met name tegen de hulp aan buitenlandse vrouwen richten. 'Feitelijk,' zo besloot dr. Smit 'gaan de beperkende maatregelen in dit wetsontwerp verder dan in de be staande wetgeving.' De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Genees kunst handhaaft de bezwaren tegen de mogelijkheid een arts. die nalaat over leg te plegen met een meerhoofdig team. kan worden beschuldigd van een misdrijf en dus in feite wordt gelijkgesteld met een onbevoegd abor teur. Dat er eerst een schriftelijke waarschuwing moet worden gegeven is daarbij een positief punt. maar de maatschappij vraagt zich af of in de praktijk een effectieve controle van de wettelijke bepalingen wel mogelijk is. Een woordvoerder van de maat schappij verklaarde desgevraagd in ie der geval te verwachten dat er enige souplesse zal worden betracht ten aan zien van het voorschrift een team in te schakelen. Ten slotte zegt de maat schappij opnieuw bezwaren te hebben tegen verplichte registratie. Dat onbe voegden strafbaar blijven en de vrouw die meewerkt aan een strafbare abortus door het ondergaan van de ingreep niet is in overeenstem ming met de richtlijnen van de maat schappij. onze onderwijssredactie rtfSTERDAM Een beetje uit dank voor het geno- avond-onderwijs heeft René Hoksbergen een tfschrift geschreven over de avond-lyceïst. De rnaamste conclusie van zijn studie is: het avond erwijs moet worden uitgebreid. niet al teveel succes, soms zaten ze op de verkeerde school en was er later geen gelegenheid over te stappen naar een andere school, vaak Hoksbergen heeft destijds "Iwond-onderwijs gevolgd. Qtft zonder succes. De ntatie waarop hij gis- d aan de universiteit van iterdam promoveerde is *t bewijs van. een leger van avond- raten in ons land. Een van hen volgt schrifte- QDderwijs (in 1970 wa- het er al meer dan °W). een ander deel gaat onds naar school. Voor neesten van hen geldt .ój overdag een baan *n. Die combinatie van be en beroep is niet al- fven gemakkelijk, leert proefschrif van Hoks- len. onderzoek gaat over W avond-lyceïsten, ver- n over achttien scholen- *®schappen voor avond mis. Op deze scholen meestal opgeleid voor diploma's: gymnasium, ®eum, havo en mavo. van de belangrijkste dies van deze avondscho- is dal zij de jeugd uit kgere inkomensgroepen kans bieden om de ach- •«nd die zij in het gewo- «nderwijs opliepen in te m Veelal zijn het laat- misten ze de stimulans van ouders voor verdere studie, soms gaf het hoofd van de lagere school (ten onrechte) een negatief advies over een middelbare schoolopleiding, anderen moesten gaan wer ken om geld te verdienen, en er waren er ook die zelf geen zin meer hadden. En daar krijgen sommigen dan later spijt van. Volgens de heer Hoksbergen is het een tamelijk grote stap als je besluit naast je werk weer naar school te gaan. 'De meeste mensen hebben zich neergelegd bij de gedachte dat het leven verloopt zoals het verloopt. Het komt niet bij hen op planmatig in te grijpen in hun eigen leven'. Degenen die dat wel opbrengen noe men als motief voor hun avondstudie: de mogelijkheid van verdere studie, vooruit komen in de maatschappij, interesse voor de vakken, be wijzen dat je het kunt. Wie eenmaal begint met een avondstudie krijgt het niet makkelijk. Er zijn nog altijd bedrijven die niet of nauwe lijks meewerken of zelfs tp- genwerken. De mensen krij gen dan geen financiële hulp, mogen niet eerder weg als hun lessen 's avonds vroeg beginnen. moeten soms zelfs verplicht overwer ken en krijgen geen vrij als ze vlak voor een examen zit ten. Dr. Hoksbergen schat dat ongeveer een kwart van de bedrijven (waaronder ook nog grote overheidsinstellin gen) op deze manier tegen stribbelt. Dat gebeurt vooral wanneer de avondstudie niet direct nuttig te gebruiken is binnen het eigen bedrijf. Hij voegt er aan toe dat de meerderheid van de bedrij ven wel behulpzaam is en zelfs (een deel van) de stu diekosten betaalt. Volgens dr. Hoksbergen kost een avondschool ongeveer 400 per jaar. Daarin zitten dan het cursusgeld, het in schrijfgeld. de studieboeken en de reiskosten. Vooral die reiskosten kunnen hoog op lopen. Voor mensen met een niet al te hoog salaris is dit bij elkaar een fors bedrag. Veel avond-lyceïsten raken op een gegeven moment overwerkt. Geen wonder, want naast een 40-urige werk week hebben zij nog een 30-urige studieweek. Een kwart van de door dr. Hoks bergen geënquêteerde leer lingen geeft op dat zij tij dens de studie overspannen of overwerkt geraakt zijn. Voorzieningen Dr Hoksbergen pleit voor betere voorzieningen op het gebied van avondonderwijs. Hij denkt daarbij in de eer ste plaats aan de witte vlek ken op de kaart: in heel Friesland, Drente en Zeeland is geen avond-lyceum (in Zeeland is slechts een avond mavo). Ook in de streek Roermond-Venlo en in het gebied rondom Dordrecht zou een avondschool nodig zijn. Nu moeten de leerlin gen uit die gebieden tiental len kilometers reizen om een avond-lyceum te bereiken. Dr. Hoksbergen twijfelt er niet aan of er is behoefte aan meer scholen: als de scholen er zijn, komen de leerlingen vanzelf. Hoksbergen is verder voor stander van een vormings verlof van één dag per week voor alle leerlingen onder de achttien. Er zou ook een mo gelijkheid moeten zijn om een studietoelage te krijgen. 'Het is een beetje flauw dat die er niet is: het gaat im mers vooral om mensen die in hun schoolloopbaan te kort gekomen zijn'. Omdat avondscholen zo goed koop zijn (driemaal zo goed koop als dagscholen) zou de ze vorm van onderwijs wel wat meer medewerking van het ministerie mogen heb ben. Nu wordt er beknibbeld op salarissen van docenten en op het aantal leraar-les sen. Dr Hoksbergen geeft toe dat het avond-onderwijs uitein delijk overbodig zou moeten zijn. Maar het is nu eenmaal nog niet zo dat niet alle kinderen (zeker niet alle ar beiderskinderen) op de dag school goed terecht komen. De doorstroming binnen het voortgezet onderwijs laat nog te wensen over. Vooral de overstap van de zelfstan dige mavo naar het havo is moeilijk. Hoksbergen is daarom een tegenstander van zelfstandige mavo's. Hij vindt dat de doorstroming naar andere (hogere) schooltypen makkelijker moet worden. Maar bij dat overstappen mag niet meer dan één leer jaar verloren gaan. Anders wordt die doorstroming te duur. Hoksbergen suggereert om de doorstroming met twee jaar tijdverlies te be perken. Dit zou een bespa ring kunnen opleveren van 15 miljoen. De leerlingen die daardoor in het dagon derwijs niet meer terecht kunnen, zijn volgens hem beter af op de avondschool. Profiel van de avondly- ceïst, uitgegeven door Boom. Meppel. Binnenkort ver schijnt een handelseditie a 27.50. Maar van het wiskundige wereldmo del waar dit allemaal uit komt heb ben maar erg weinig mensen enig idee, zei gisteren in Eindhoven prof. ir. O. Rademaker En dat was de inleiding van een dap: stampvol infor matie van hem en zijn medewerkers, die hier en daar nieuw licht wierp op de soms wat verwarde discussie. Prof. Rademaker is coördinator, en samen met prof dr. P. M. E. M. van der Grinten wetenschappelijk leider, van het project 'Globale dynamica', waarin ongeveer alle Nederlandse groepen die met het model aan het werk zijn, samenwerken. Van prof. Van der Grinten zijn de afgelopen maanden al discussiebijdragen ver schenen. die ook in deze krant wer den gerapporteerd Het model, in eerste instantie ontwik keld door de Amerikaan Forrester, probeert de gang van zaken in de wereld als geheel te beschrijven aan de hand van vijf grootheden: de voor raad delfstoffen, de produktiecapaci- teit van de industrie en die van de landbouw, het bevolkingsaantal, en de graad van milieuvervuiling. Tussen deze vijf worden onderlinge samen hangen nagespeurd, uit deze vijf wor den allerlei andere verschijnselen af geleid en berekend. Forrester is de eerste om toe te geven, dat die onderlinge samenhan gen voor een groot deel onvoldoende bekend zijn. Het model heeft dan ook geen voorspellende waarde. Toch is het een grandioos stuk werk, aldus prof. Rademaker. Je kan er veel tech nische bezwaren tegen hebben, maar het is gewoon het beste wat we hebben. (Aan verbeteringen wordt he el hard gewerkt.) En als een toe komstprojectie met dat model aan geeft dae er een kans is, dat het met de wereld in de volgende eeuw goed fout kan lopen, dan ga je daar wat aan doen. Wat prof. Rademaker met zijn men sen gedaan heeft, en dat was wel bijzonder, was het indringend nader bekijken van het model. Iedereen werkt al tijden met modellen voor allerlei doeleinden, en daar heerst wel eens een zekere mystiek omheen. 'Het model is meer dan zijn onderde len', zeggen sommige mensen om te verklaren dat er soms verrassende dingen uit komen. 'Die mensen doen naar mijn smaak weinig moeite om dat verschil dan ook na te speuren', meent de Eindhovense hoogleraar. Hij heeft dat wel geprobeerd, door het systeem als geheel te bekijken, onder delen te variëren en uit elkaar te plukken. In het model van Forrester speelt de bevolking een belangrijke rol. Haar steeds nog groeiende toename werkt- mee aan de uitputting van de beschik bare delfstoffen, de toenemende inves teringen. en wat niet al. Het Eindhovense onderzoek leerde dat in ieder geval die twee invloeden in de 'werkelijkheid' van het vooruit projecterende model niet optreden. Je kunt de gang van zaken tussen nu en het jaar 2100 met het model doorreke nen terwijl je doet alsof er op het ogenblik maar 2.6 miljard mensen zijn in plaats van 3,6 miljard, en de uitkomsten veranderen nauwelijks. Dat betekent natuurlijk niet dat een dergelijke invloed er in de 'echte werkelijkheid' ook niet is. alleen dat het model op dit punt waarschijnlijk verbetering behoeft. Maar het werd nog merkwaardiger. Want de snel groeiende bevolking is in het model en in de discussies altijd opge treden als ee nnatuurgegeven. De we reldbevolking groeit de pan uit, er komen steeds meer kinderen, en die krijgen over twintig jaar weer steeds meer kinderen en zo gaat het steeds sneller tot de wal het schip keert. De analyses van prof. Rademaker en zijn mensen toonden aan dat volgens het model van Forrester de bevol kingsgroei de neiging heeft om 'van nature' af te vlakken, zichzelf af te remmen. In dat model wordt de be volkingsexplosie alleen maar gaande gehouden door een investeringsexplo sie. door de groei dus van het produk- tieapparaat. Hier geldt letterlijk: 't is de schuld van 't kapitaal', zei de hoogleraar. Van onze weerkundige medewerker Het waren gisteren vooral sportieve mensen, die de dag van vandaag met vertrouwen tegemoet zagen. Im mers. de TT toordt in Assen verre den en het is bij traditie bekend, dat het weer dan vaak goed is. In 25 jaar tijd waren er maar twee evenementen met regen. Wie de weerkaarten van gisteravond in ogenschouw nam, kon niet anders dan tot de slotsom komen, dat er een kansje in zat dat Assen vandaag de regendans zal ontspringen Wij had den tenminste de indruk, dat een zwakke rug van hoge druk, die onze omgeving passeert, nog net genoeg energie weet op te brengen, om het grootste deel van de dag op en rond om het circuit in het noordoosten overwegend droog te houden, een los lopende middagbui niet meegerekend. Later zal een nieuw depressiefront met enige regen passeren. We ver wachten niet dat er zoveel neerslag zal komen als uit de cycloon Agnes, die plaatselijk in Amerika 200 mm zieerslag bracht. De aftappingen van vrijdagochtend in ons land waren ook niet mis. Vooral in het Rotterdamse viel veel neerslag t.w. 30 tot 34 mm. Het weekend blijft over het geheel genomen nog vrij koel ook al is er dan een tendentie tot wat milder weer. De kans bestaat dat er in de loop van zondag een lichte weersver betering tot stand komt, die zich in de eerste helft van volgende week wel eens wat zou kunnen uitbouwen. Deze ziensicijze hebben ook de meteorolo gen in Londen, die wat het mooiere weer betreft, vooral het oog gericht houden op zuidoost-EngelancL Wan neer het allemaal zo komt als het nu lijkt, kan het kwik weer aan een verleidelijke opmars beginnen in de richting van 20 graden. Wij hopen volgende week verdere gunstige be richten te kunnen geven. (ADVERTENTIE) Tot die conclusie komt de bekende schrijver RUDOLF VAN REEST in zijn beoordeling van de veelbesproken Zeeuwse roman "In Zijn arm de lammeren" door Cornelius Lambregtse, een boek dat letterlijk van hand tot hand gaat en binnenkort, nauwe lijks zes maanden na verschijning, reeds zijn derde druk beleeft. Van Reest zegt er o m. het volgende van: 'Een ontroerend boek, met grote kennis van zaken geschreven. Niet alleen wat betreft de kerkelij ke, godsdienstige, sociale en maatschappelijke situatie waarin het verhaal speelt, maar ook met een rijk, warm begrip van de ziel van het kind. Iedere bladzijde draagt het spoor dat uit eigen er varing en beleven geput is. Het is van binnenuit geschreven en de mensen die er in optreden zijn mensen van vlees en bloed, zoals ze daar werkelijk rondlopen in de oosthoek van Zuid-Be- veland. Zeeuwen met een mijstieke inslag, uit de oud-gereformeerde kring, die er maar grote moeite mee hebben zich de heilsweldaden van de God des Verbonds in geleef toe te eigenen Maar wat bovenal treft is de kennis van de kinderziel. Kennis uit liefde tot het kind geboren. Wie dit verhaal van Fransje gelezen heeft, vergeet het ventje niet meer. Wat dat betreft durf ik het op één lijn te stellen met 'Bartje' van Anne de Vries. Ik ben blij met dit boek, dat naar mijn over tuiging méér dan één druk beleven zal. Blij om meer dan één reden. Koop het en laat het uw kinderen lezen.' H. ALGRA wijdde er in het "Friesch Dagblad" een hoofdartikel aan en schreef o.m.: 'De hedendaagse schrijvers, die voor prijzen en alimentaties in aanmerking komen, schrijven meestal over zichzelf en hun wonderlijkheden, geheel naar de smaak van het publiek. Het gróte publiek. Maar dan dan is er opeens een boek over een kindWij hebben het met ontroering gelezen. Het is in een diepere dimensie het sym bolisch verhaal van het kind des Heren, dat door diepten heen en over heuveltoppen, tussen gericht en genade, de weg vindt naar huis Tenslotte een citaat uit de recensie van "De Merwestreek": 'Zelden zijn de zieleroerselen van mensen die de oude waarheid zijn toegedaan zo indringend en gaaf beschreven. Lambregtse begrijpt niet alleen alle tobberijen en hemelse verrukkingen van deze stillen in den lande, maar is ook een groot kinderpsycholoog. De manier waarop hij Fransje Westrate's kijk op zijn wereldje tekent getuigt van talent. Hetzelfde kan trouwns gezegd worden van de topografische aspecten: Het Zeeuwse landschap komt op zeer evocatieve wijze tot leven. Het boek geeft de schets van een 'Nederlands binnenhuisje' zoals weinigen dat kennen. Toch is deze roman geen brok folklore. Voor het eerst misschien is deze kleine wereld aan zichzelf ont stegen en herkenbaar gemaakt in de gestalte van een eenvoudig, maar o.i. onmisbaar kunstwerk'. Het boek telt 350 bladzijden en Is fraai gebonden. PRIJS 14.50. De DERDE DRUK verschijnt omstreeks 15 Juli a.s., maar wij raden U aan het nu alvast te be stellen door gebruik te maken van dc bestelbon. Zend deze, voorzien van uw naam en adres (In blokletters s.v.p), zonder postzegel aan> Antwoordnummer5 - Franeker BESTELBON Zend mij bij verschijning rechtstreeks/via boekhnodel: ex. C Lambregtse. IN ZIJN ARM DE LAMMEREN. Derde druk. Prijs 14.50. Naam: Straat: Plaats: Datum: Doorhalen wat u niet wenst. CP-3 Mocht U omstreeks 15 juli met vacantie zijn, dan verzoeken wij U op de bestelbon te vermelden wanneer het boek U kan worden toegezonden. U kunt natuurlijk ook telefonisch bestellen. Onze telefoonnummers zijn (05170) 2120, 2469 en 2436.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5