in tito's moeten onditie zijn l)or vakantiereizen AUTOBIOGRAFIE Koop nog vóór de vakantie een Philips autoradio, stuur'nkaari; een... win 500 gulden! Rijkosten in het buitenland Zilveren anjers voor drie 'voortreffelijke Nederlanders' Louis le Roy: laat in tuinen en steden groeien wat groeit Frans Nieuwboer zoekt naar techniek van de schilders van Pompei Mozes H. Gans vertelt de geschiedenis van de joden - in platen J luim in balken en snelle diesel PHILIPS van 'S NO so mJ 05 Rll 12.50 I 14.55 voor I en rj ende /KWARTET ZATERDAG 24 JUNI 1972 ®JSicco de Jong :ch-afdeling van Opel heeft nieuwtjes bekendgemaakt: »tic in de kokerbalken ten J van de veiligheid en een rersie van de dieselmotor. fheid van een auto-carrosse- itsingen te vergroten, hebben ieurs van Opel de balken, die ierie dragen, gevuld met po- schuimplastic, dat zeer wordt. Dit schuim heeft een eigenschap: wanneer de bal len samengedrukt bij een jchok, dempen de met schuim idelen ce schok met wiskundi ge nauwkeurigheid, tengevolge van de weerstand van het schuim. In eerste instantie kan dit systeem toegepast met lage snelheid. In dit geval dienen de elementen als ingebouwde maar verwisselbare bumpers, die voldoen aan de internationaal vastgestelde normen voor botsingen bij lage snel heid. De met schuim gevulde profie len hebben het voordeel dat ze licht zijn en tegen lage prijzen in massa- produktie vervaardigd kunnen worden. Opel heeft deze maand op dè snel- heidsbaan van haar proefterrein in Dudenhofen twee wereldrekords en niet minder dan 18 internationale re tards voor wagens met dieselmotor gevestigd. De race geschiedde met een gewijzigde Opel GT, aangedreven door een nieuwe, 4-cilinder dieselmo tor van 2,1 liter. De wagen werd gedurende drie dagen en nachten be stuurd door een team van internatio nale coureurs. De 2,1 liter dieselmo tor, die voor de proeven werd voor zien van een compressor, ontwikkelt 95 DIN pk. In een 60 DIN pk uitvoe ring, zal deze motor in serie gemon teerd worden op de Rekord Diesel, die reeds in september in Nederland leverbaar zal ziin. OWSEL Mobiloil Sale Opel GT Diesel, die op de snelheidsbaan een gemiddelde snelheid van 190,88 km. per uur. '"uitse Dudenhofen 10.000 km. aflegde met sr. mil ng. ■18.00 de auto's, die vaak te eTaJÏJ- bepakt en bezakt Neder- uinotflaten voor lange vakantie- ifnetjj bevinden zich vele poten- ai yjechvogels. Nergens wordt g. 2ijtreerd, hoeveel Nederlan- jdurende de zomermaanden ovel buitenland stranden, om- arte j conditie van hun auto te !s<zó) overlaat. Alleen de on- cnokï1 en de 8evallen» waarbij ïchoWB te hulp moet komen fepatriëring, staan te boek. inzenL a^een daarbij kan on- ■"ng.jide zorg voor de auto de toestr va nveel narigheid zijn. 13 'V, ^ders schijnen van nature de verkil te bezitten, zoveel mogelijk te rfl hebben en houden in en op ^Mo te laden. Vele vakantiegan- 0" Iden met auto's, die volledig in dé achterveren gezakt schijnen s. 19Jrbij de schokbrekers nauwe- ln Va]eer doeltreffend kunnen wer- Med.j ANWB adviseert daarom een |m van 50 kg 'bagage te laden, iak r wordt uitgegaan van vier s. b.den, die samen zo'n 300 kg. |2 Ju In het instructieboekje van ^ijauto kan elke automobilist pre- Nwsjden. wat het maximaal toelaat- K-Wicht van het betreffende mo- e,|Eventueel mag men daar iets ds> aan, maar dan moet men lang ui ijden, aldus de ANWB. bepakken van een auto moe- o ei re stukken zo dicht mogelijk uiti zwaartepunt van de wagen ™nv( t worden. Dit wil zeggen vóór nstei erbank of zo ver mogelijk in 23.^erruimte. Bij gebruik van een al dienen daarop alleen niet te vakantiespulletjes gelegd te en wel met een maximum van I kg. voor kleine en normale n 50 75 kg voor grote auto's, len dus met vier inzittenden rkelijk samen 300 kg., dan zou fen lege bagageruimte moeten l In dat geval valt dus een |al per definitie onder het be- jerbelasting'. Dat bagage op de „Aal stevig vastgezet moet wor- ïhscsi voorkeur onder een degelijk spreekt voor zich. itenile bepakking moet de banden- j^5 ig ook van het reservewiel dfr|hoogd worden met circa 20 nrepl Verder dient iedere automo- |r op toe te zien, dat de banden een profieldiepte hebben van tenmin ste 2 mm. Anders zijn ze aan vervan ging toe. Controle op eventuele breu ken voor vertrek is van belang en verder moet onderweg steeds de span ning gecontroleerd worden. En wel als de banden iets afgekoeld zijn. Met oog op de veranderde liggioig van de auto na het laden, me,t name bij auto's met de kofferruimte achterin, dienen de koplampen gesteld te wor den: anders werkt het dimlicht als groot licht. Het meenemen van reser- vedaimipen is ook van belang voor wie 's avonds of 's nachts wil rijden. Een speciale vakantiebeurt verdient altijd aanbeveling, zeker als het toch bijna tijd is voor olie verversen of wanneer de kilometerteller de 50.000 heeft overschreden. Wie per auto ver re reizen maakt, moet zeker zijn van zijn motor, remmen, stuurinrichting en vering. RESERVEONDERDELEN Om kleine storingen te verhelpen is een pakket reserve-onderdelen erg nuttig. Het gaat hier om de reserve lampen, bougies en contactpunten, V- riem, condensator, koolborstels voor de dynamo en zekeringen. Voor reizen naar verre landen, waar de service minder zal zijn, aan te vullen met: een verdelerkap, rotor voor de stroomverdeler en een stel waterslan gen. Als 'boordgereedschap' adviseert de ANWB behalve krik, slinger en kruissleutel, diverse schroevedraaiers, een verstelbare sleutel, combinatie tang en bougiesleutel mee te nemen. Plus gevarendriehoek, sleepkabel, poetslappen en looplampje. Bij het tanken in het buitenland dient men zoveel mogelijk het oliepeil cn zeker als het warm is het waterpeil in de accu te laten controle ren. Ook aan het pompstation is con trole van de bandenspanning gemak kelijk. PAPIEREN Veel papieren zijn nodig om op reis te kunnen gaan. We sommen op: paspoort groene kaart rijbewijs kentekenbewijs dealerlijst van uw merk instructieboekje van de auto. In de 'papieren sfeer* liggen ook de reis- en ongevallenverzekering, even tueel een annuleringsverzekering, melding bij het ziekenfonds, sociale voorschriften bij ziekte in het buiten land en de reis- en kredietbrief van de ANWB. Behalve die zekerheids-zaken is het nog van belang de auto te voorzien van nuttige accessoires als gordels en een buitenspiegel, indien die er niet in of op zitten. Ook het meenemen van kinderspeelgoed kan de veiligheid ver hogen. Voor caravans waarover we al de vakantie- voorzieningen beschreven in het voorjaarsnummer adviseert de RAI vooral de oplooprem, schokbre kers en stabilisatoren te laten contro leren alvorens te vertrekken. Begin er vooral tijdig mee, want ook vóór de vakantie is haastige spoed zelden goed. De rijkosten in het buitenland verschillen sterk. In bergachtig gebied cn trouwens al te begin nen in Noord-Frankrijk betaalt men tol voor autosnelwegen. Frankrijk is voor vakantiegan gers ook het duurst met benzi ne, omdat Italië benzinebonnen verstrekt. Die bonnen en zelfs kaarten voor tolwegen zijn tevo ren te koop: benzinebonnen (circa 30 pet reduktie) voor 15 liter per dag en maximaal 225 liter bij de ABN en Amro Bank in Neder land, ACI en ENIT in Italië, tolwegkaarten voor de Fel- bertauernstrasse, Grossglockner- Hochalpenstrasse en Brenner- Autobahn in Nederland bij de ANWB. In Duitsland is tanken op de autobanen duurder dan op ge wone wegen; in Frankrijk zijn veel merkloze benzines verkrijg baar bij supermarkten, die soms 10 centimes goedkoper zijn (6.5 cent). Enkele benzineprijzen voor super in het buitenland, per liter: België 9,77 frank =71 cent Duitsland 0,65 mark 65 cent Frankrijk 1,20 franc 78 cent Luxemburg 8,40 franc 61 cent Zwitserland 0,72 franc 61 cent Oostenrijk 4,10 schilling 58 cent Italië 162 lire 81 cent Spanje 13'/fc peseta 68 cent Denemarken 1,40 kronen 67 cent Zweden 1,06 kronen 74 cent Noorwegen 1,54 kronen 77 cent bij gebruik van benzinebonnen circa 58 cent per liter. Voor Engeland geldt een gallon-prijs van 0,36 pond, wat neerkomt op 67 cent per liter. ADVERTENTIE Doe mee aan die grandioze Philips Autoradio-Vakantie-Wedstrijd. Maak uw keuze uit écn van de 11 verschillende Philips autoradio's. Ze zijn er al vanaf 129.-, en allemaal met een kristalheldere weergave en met een royaal uitgangsvermogen van minimaal 5 watt. Ga vervolgens gezellig met de muziek mee, met vakantie naar Zandvoort, Barcelona of waar dan ook. Stuur Philips een originele ansichtkaart en ding mee naar 500 gulden! Kans genoeg, de totale prijzenpot bedraagt maar liefst 100.000 gulden. Haal gauw het deelname-formulier bij de winkel of garage. Daarin staan alle details van de Philips Autoradio-Vakantie-Wedstrijd uitvoerig vermeld. in de garage is van veel belang voor de veiligheid van de auto, die lange afstanden zware gewichten Binnenland T19/K19 Van een onzer verslaggevers. AMSTERDAM - Prins Bernhard reikt volgende week dinsdag in het paleis op de Dam zilveren anjers uit aan drie 'voortreffelijke Nederlanders' zoals het in de convocatie heet. Hieronder wordt iets meer verteld over deze Nederlanders en de activiteiten, waarvoor ze de hoge onderscheiding hebben gekregen. ORANJEWOUD Van de drie Nederlanders, die dit jaar zijn onderscheiden met een zilveren anjer, is de 43-jarige leraar Louis le Roy uit Oranjewoud, de laatste tijd waarschijnlijk het meest in de publiciteit geweest. Al jaren geleden waarschuwde hij tegen de eentonigheid en de ver vreemding, die ontstaan in een sa menleving, die geheel volgens de re gels van de economie en de technolo gie wordt geordend. Hij richtte een origineel monument op tegen de 'ge lijkschakeling' door in zijn tuin de natuur zoveel mogelijk haar gang te laten gaan. Hij kreeg op die wijze een tuin met een plantenrijkdom, waar voor de meeste bezoekers zich de ogen uitwrijven. Naarmate de ongerustheid over het milieu meer gemeengoed werd, trok Le Roy meer aandacht Nu kan men zich in de kringen der milieuverdedi gers niet veroorloven 'de tuinen van Le Roy' niet te kennen. Deze erken ning is dan nu nog eens officieel onderstreept met een zilveren anjer. Le Roy heeft al ergens gezegd, dat een naar een brandnetel genoemde onderscheiding beter bij hem zou pas sen. Hij heeft het niet zo begrepen op de bedrijven, waar met veel kunst- en vliegwerk anjers en dat soort sier planten worden gekweekt. 'Laat groei en wat er groeit,' is zijn uitgangspunt bij het inrichten van een tuin. On kruid en insecten gaat hij niet te lijf met grote bussen vergif. De natuur moet het zoveel mogelijk zelf maar ordenen. Le Roy zou willen, dat men het 'openbare groen' in de steden ook wat minder kunstmatig zou ordenen. Hij ergert zich aan de gladgeschoren plantsoenen en gazons, die er uitzien alsof ze in de fabriek zijn gemaakt Het is hem een raadsel hoe tuin- en landschaparchitecten genoegen kun nen beleven aan een rij bomen, die, op hun advies, op lantaarnpaal-afstand van elkaar zijn geplant. 'Gemaakte' wijk De kunstmatigheden passen overigens helemaal in de nieuwe stadswijken, die van A tot Z zijn 'gemaakt' en waaraan de bewoners niets meer kun nen veranderen. 'Zo'n nieuwe woon wijk dwingt de mensen tot passiviteit. Als je er binnen komt, krijg je al slaap. Leven is er gewoon niet moge lijk. En dan klagen ze ook nog, dat de mensen nergens meer belangstelling voor hebben,' oordeelt Le Roy. Als je mensen 'ergens bij betrekken' wilt, moet je ze niet opbergen in wijken, waar alles al voor hen ingevuld is, zo vindt hij. Zijn uitgangspunt bij het ontwerpen van een stadswijk zou zijn: 'Geef iedereen de kans op een maxi male eigen inbreng. In zo'n stad zit een enorm vermogen aan creativiteit en inventiviteit. Dat moet je aan het werk zetten, dat moet je er bij halen. Je slaat het dood, als je alles vast schroeft in zo'n wijk.' De groenvoor zieningen. die er zijn, kun je heel eentonigheid bestrij- goed gebruiken om toch iets van de eentonigheid te doorbreken. 'Overal waar je kunt, moet je die dodelijke eentonigheid bestrijden.' verduideJijkt hij. Feilen Le Roy vindt, dat de toekenning van de zilveren anjer bewijst, dat men zich meer en meer bewust wordt van de feilen, die aan de huidige samenle ving kleven. Er is duidelijk bij ge zegd, dat de onderscheiding niet al leen zijn mooie tuin geldt, maar dat vooral zijn alternatief naast het ver stedelijkte cultuurpatroon op prijs wordt gesteld. Zo'n officieel getinte pluim op de hoed kan hem nog wel van pas komen. Want Louis le Roy gaat wel door met het bevorderen van de broodnodige variatie in de samen leving. De heer Nieuwboer kwam met de techniek van het frescoschilderen in aanraking door een opdracht van een hoogleraar van de rijksakademie voor beeldende kunsten. Die vroeg de stu- cadoor pleisterlagen te vervaardigen, waarop zijn leerlingen hun fresco's konden maken. De techniek, die daar voor werd gebruikt, leek de heer Nieuwboer voor verbetering vatbaar en hij ging daarom op zoek naar andere mogelijkheden. Hij kreeg het pas goed te pakken toen hij in 1942 in het vakblad voor stucadoors een artikel van dr. H. G. Beijen (later hoogleraar in de klassieke archeologie te Leiden) over 'de techniek van het stucwerk der Romeinen', las. Dr. Beijen's artikel prikkelde de nieuwsgierigheid van de Amsterdam mer tot het uiterste. Zo spoedig moge lijk ging hij zelf naar Italië om de eeuwenoude muurschilderingen te be kijken. Hij is er nog vele malen terug geweest. Thuis experimenteerde hij met duizenden monsters. Nieuwboer gelooft nu eindelijk gevonden te heb ben hoe de Pompejaanse schilders hun kunstwerken maakten. Methode De eerste fresco-techniek, waarmee hij kennis maakte, komt ongeveer op het volgende neer: met kalkechte verfpoe- der, aangewreven met kalkwater, wordt geschilderd in een verse, nog vochtige zeer kalkrijke mortel. N3 vier of vijf uur kan er niet meer geschilderd worden. Het kalk bindt de verf dan niet meer. Een grote schilde ring kan daardoor alleen maar stukje voor stukje worden gemaakt. Dit procédé bevredigde de lieer Nieuwboer niet helemaal, omdat zo'n vochtige laag nog enkele malen onder druk moet worden gezet, ook nadat de schildering is aangebracht Dit leek aanvankelijk niet mogeilijk, maar het lukte de Amsterdamse stucadoor met behulp van een speciale roller een al beschilderd oppervlak toch samen te persen. Met een warme strijkbout kon hij er zelfs een spiegelglad oppervlak aan geven. Maar hij is nu veel verder. Hij is er nu van overtuigd, dat het ook moge lijk is om op een droge ondergrond to schilderen, met kalk als bindmiddel. Voor hem staat vast, dat men het meer dan 2000 jaar geleden in Pom pei ook zo heeft gedaan. Het fijne van de techniek laat zich niet gemakkelijk verwoorden. 'Het is niet altijd onder woorden te krijgen, je moet het ook doen,' verontschuldigt de nu 63-jarige Nieuwboer zich. Hij heeft bij het experimenteren hulp gehad van vier schilders en die zijn laaiend enthou siast verzekert hij. Frans Nieuwboer heeft niet alleen veel tijd, maar ook veel geld in zijn speurwerk gestoken. Hij is op zijn dertiende het stucadoorsvak ingegaan. Frans Nieuwboer: onderscheiden stu cadoor Op zijn 21ste begon hij een eigen zaak. Na de oorlog is hij vooral werkzaam geweest als restaurateur van oud stucwerk. Prachtige wand- en plafondversieringen heeft hij onder handen gehad. Hoogtepunt in zijn loopbaan: het herstel van het trappen huis in heAbefaamde pand Heren gracht 475. De bedrijvigheid in deze sector is de laatste jaren sterk afgeno men. De heer Nieuwboer kwam daar door wel ruim in zijn tijd, maar minder ruim in zijn geld te zitten. De resultaten van zijn speurwerk zijn vanaf 27 juni (de dag waarop hij de anjer krijgt) te zien in het Allard Pierson Museum in Amsterdam. 'Ik hoop dat er genoeg belangstelling is om mij gelegenheid te geven wat ik heb gevonden over te dragen; dat men zegt, dit moet vastgelegd wor den. Dat hoop ik,' zegt de eervol onderscheiden stucadoor. Mozes II. Gans: Amsterdam een goed eilandje In de loop van vele jaren bouwde hij een enorme verzameling op van boe ken, prenten, brochures cn andere voorwerpen, die allen betrekking heb ben op de geschiedenis van de Joden in Nederland. In zijn boek tan hij die hele geschiedenis 'in platen ver tellen'. 'Zo'n verzameling komt na tuurlijk erg langzaam bij elkaar .Ei genlijk ben ik direct in 1945 al gaan uitkijken naar allerlei dingen. Later ben ik intensiever gaan zoeken. Er is materiaal wat ik er. om zo maar te zeggen, met alle geweld heb moeten bijhalen. Natuurlijk ben ik de afgelo pen jaren niet steeds met dat boek bezig geweest, maar er zitten inder daad, zo alles met elkaar, wel heel wat jaartjes in,' zegt de heer Gans op de vraag hoe lang hij er aan werkte Zijn boek behandelt de periode tot 1940. 'Er is erg veel geschreven over de moord op de Joden, en terecht Maar er is niet veel bekend over hoe ze gelééfd hebben. Daarover heb ik in mijn boek willen vertellen,' licht de heer Gans toe. Hij vond het niet nodig om met zijn verhaal verder te gaan dan 1940, omdat de gebeurtenis sen, die daarna volgden al uitvoerig zijn beschreven door professor Pres- ser in De Ondergang. De heer Gans wordt in dat boek ook genoemd. Pro fessor Presser maakt in lovende be woordingen gewag van het werk, dat hij in de oorlogsjaren in Genève ver richtte voor de joodse coördinatiecom missie. De heer Gans vluchtte in 1942 naar Zwitserland. 'Een vriend zij toen tegen mij: vanaf nu moet je alles vastleggen. En sindsdien heb ik dat eigenlijk steeds een beetje als mijn taak gevoeld,* vertelt hij. Jodenbuurt De vooroorlogse Amsterdamse Joden buurt heeft hij door en door gekend. 'Mijn vrouw en ik zijn geboren Ara- sterdammers,' vertelt hij,' Eigenlijk leven we op herinneringen. Zo van: daar woonde die en dat was zo. Ik weet wei, dat krijg je altijd na zoveel jaren, door verhuizingen en overlijden. Maar voor ons zijn het er zoveel, het is teveel en masse ge beurd.' "Dan sta je in een grote synagoge, waar wel 2000 mensen in kunnen. En dan zijn er maar zo'n zeventig. Zo'n situatie houdt altijd iets wrangs.' Wederopbouw Na de oorlog heeft de heer Gans zich ingezet voor de wederopbouw van de Joodse gemeenschap in Nederland. Veel heeft hij geschreven in het Nieuw Israëlitisch Weekblad, waarvan hij 10 jaar hoofdredacteur was. Over het klimaat in het naoorlogse Neder land zegt hij: 'De eerste jaren waren erg moeilijk en erg naar. Men wist duidelijk geen raad met de terugke rende Joden. Ik heb daar vreselijke nare ervaringen mee opgedaan. Na 1948 is er veel veranderd. Toen zag men dat de Joden ook vechten kon den en dat heeft de houding van de Nederlandse samenleving ten aanzien van de Joden duidelijk veranderd.' Het stelt de heer Gans wel teleur, dat het antisemitisme toch weer de tap opsteekt. Ook in Nederland, vindt hij. 'Veel van wat nu anti-Israël is, is in wezen antisemitisch.' 'Heel gek,' zegt hij, 'anti-semiet is een scheldwoord in Nederland, maar anti-semitisme komt voor.' Toch vindt hij het prettig in Nederland. 'Vooral Amsterdam, dat blijf ik een goed eilandje in deze wereld vinden. Maar daarvoor ben je natuurlijk geboren Amsterdammer,' aldus de nu 55-jarige Gans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19