heel dicht bij residents-kandidatuur Sowj et-historicus Jakir opgepakt Blanke bevolking verlaat massaal de steden in VS anoi: Amerika wil rdeeldheid zaaien Marihuanagebruik niet streng bestraffen 2 il naar Athene In Chicago weer politiemisdaad Wachtlopen voor de koning beu Kabinet in Italië zonder socialisten Griek terechtgesteld nadees jacht art nog in rnproef- bied Oeganda houdt Brits vliegtuig vol wapens vast Mevrouw Gandhi in Boedapest Rogers naar Indonesië Kabinet van Golda Meir in gevaar Bonn gaat terreur hard aanpakken Stern-verhaal over notulen Moskoupact zou niet waar zijn f#i«» "KWARTET DONDERDAG 22 JUNI 1972 Buitenland T7/K9 ED 13d V i breed 31.9( ITORK (UPI, Reuter, AFP, IE TAI 'Onze stoutste dromen STONïeertroffen', zei een geluk- EX RU enator George McGovem rbreed n toen vaststond dat hij bij >od-ge< verkiezingen al zeker 220 248 veroverbare stemmen vacht had gesleept van de met7r al 278 gedetegeerden. die 50 mocratische partij van de lew York naar de nationale ir,CHT itie zendt, die op 10 juli in iSSE wordt gehouden. Later \de 7 er in totaai 225 had {.12.13 tó- eerruipomen mag worden dat de ;anisatie zaterdag 26 of n de 30 gedelegeerden- in. die niet rechtstreeks worden, aan Mc- zal geven. Met in totaal k7fewyorkse stemmen zou de al zeker zijn van 1333 Te (Reuter) Walter Scheel, de ltse minister van buitenlandse heeft een uitnodiging van het in Athene aanvaard, een offi- Koek aan Griekenland te bren- datum is nog niet vastge- stemmen op de Conventie in Miami. 176 minder dan de 1509 die nodig zijn om tot kandidaat voor de presidentsverkiezingen te worden uitgeroepen. De andere gegadigden voor de kandi datuur volgen McGovem op grote af stand: senator Hubert Humphrey met 377, gouverneur George Wallace met 367 en senator Edmond Muskie met 236 kiesman-stQmmen. Muskie kreeg in New York slechts 8 stemmen en Shirley Chisholm. een negerkandidate, 4. Zij had gerekend op de veertig stemmen die zij vier jaar geleden in de staat New York veroverde. Ér waren elf afgevaardigden die zich niet voor een kandidaat uitspraken. Bliksemtoer Alleen in de staten Arkansas en Dela ware moeten nu nog voorverkiezingen worden gehouden. McGovem is van plan, te beginnen met een intensieve bewerking van de afgevaardigden van staten, die zich nog niet hebben vast gelegd, of hun steun aan Muskie had den toegezegd. Daartoe start hij maan dag een 'bliksemtoer' door het zuiden. Blakend van zelfvertrouwen zei McGo vem dat als hij president wordt de bombardementen op Noord-Vlet- nam gestaakt zullen worden op de dag van zijn beëdiging, mochten deze dan nog aan de gang zijn. Hij zei dan ook een datum bekend te zullen maken voor een algehele terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet- nam. McGovem, op wie door gematigde partijgenoten als Humphrey en Mus kie druk is uitgeoefend om zijn libe- tt- j rale standpunten inzake sociale her- I\.CnnCÜy vormingen en wijziging van het belas tingstelsel 'in het belang van de par- tij' wat bij te schaven, zei in ant woord op vragen of hij een nieuwe McGovem aan het publiek zou presen teren: 'U zult het met dezelfde oudo McGovern moeten doen.' CHICAGO (Reuter) Vijf leden van de politie in Chicago worden ervan beschuldigd in uniform en met ge bruik van politie-auto's zes personen geëxecuteerd te hebben. Rechercheurs van de federale politie zijn bezig bewijsmateriaal te verzame len. De vijf zouden hun slachtoffers naar plaatsen buiten de stad hebben ontvoerd en hen daar hebben 'terecht gesteld'. Zij zouden een aandeel heb ben in een oorlog tussen handelaren in drugs. Het onderzoek wordt onder de grootste geheimhouding verricht. Deze affaire is een nieuwe deuk in het prestige van de politie van deze stad van de misdaad. Op het ogenblik lopen processen tegen een aantal poli tiemannen die beschuldigd worden van het afpersen van geld van winke liers. Weigerde iemand dan kon hij erop rekenen dat de zaak kort en klein werd geslagen. De politie ar riveerde dan met grote vertraging Senator Edward Kennedy heeft giste ren verklaard 'dat er zich geen om standigheden voordoen onder welke ik dit jaar een benoeming op een regeringspost zou aanvaarden.' Al eer der had hij gezegd maar nooit zo duidelijk dat hij niet van plan was zich kandidaat te stellen voor het vice-presidentschap, als dit volgende maand in Miami aan de orde komt. Enkele dagen geleden verklaarde Ken nedy nog, dat hij een eventueel aan bod om de kandidatuur voor het vice- presidentschap te aanvaarden in 'ern stige overweging zou nemen' als hij 'ervan overtuigd zou zijn. dat die kandidatuur in november voor de de mocraten het verschil zou uitmaken tussen nederlaag en overwinning.' De Amerikaanse regering zal troepen naar Miami sturen om daar rust en orde te handhaven tijdens de conven tie van de democraten. Een aantal anti-oorlogs-organisaties en andere po litieke groeperingen heeft laten weten te zullen demonstreren op de conven ties van democraten en republikeinen Voor president Nixon waren de voor- verkiezingen in New York niet van belang. Hij is al zeker van een meer derheid op de conventie van de Repu blikeinse partij. STOCKHOLM (AP) Zweedse onderofficieren willen niet lan ger wachtlopen ter bescherming van hun koning en zijn paleis. De vakbonden der onderofficie ren vinden dat dit het werk zou moeten zijn voor 'particuliere wachtlieden'. 'Veel van onze leden voelen zich dom en dwaas als zij alleen voor het gerief van de toeristen moe ten paraderen,' Een lid van de koninklijke garde heeft in een radio-interview gezegd: 'Als er werkelijk iets ernstigs gebeurde, zou ik geen idee hebben wat ik zou moeten doen'. MOSKOU (AFP, Reuter) Pjotr Jakir, de Sowjet-historicus, die een van de meest bekende dissidenten in de Sowjet-Unie is, is gisteren ge arresteerd, aldus is in Moskou uit zijn omgeving vernomen. ROME (Reuter) De Italiaanse so ciaal-democratische partij heeft gister avond bekend gemaakt dat zij wil deel nemen aan een centrum-regering, waar in de socialistische partij geen deel van uitmaakt Formateur Giulio Andreotti kan nu met de vorming van een nieuw kabinet beginnen. KORFOE (UPI) Op het Griekse eiland Korfoe is gisteren een vader van acht kinderen door een vuurpele- ton terechtgesteld, omdat hij een jaar geleden zijn dochter van twintig jaar had vermoord. Hij zou zijn dochter hebben onthoofd toen zij zich verzette tegen zijn pogingen haar aan te ran den. Jakir is de zoon van een generaal, die in 1937 slachtoffer van Josef Stalins zuiveringen werd. Hij werd door in burger geklede politiemannen in zijn woning aangehouden. Volgens zijn omgeving werd de histo ricus in een zwarte auto meegenomen. Zijn appartement werd doorzocht De 49-jarige Jakir heeft de laatste tijd veelvuldig zijn handtekening gezet onder brieven en verzoekschriften be treffende personen, die terechtstonden of gearresteerd waren wegens activi teiten, die niet in overeenstemming met de bestaande orde geacht werden. De woning van Jakir werd van het jaar al twee keer eerder doorzocht In de eerste twee gevallen werden ma nuscripten en Russische boeken, die in het Westen verschenen waren, in beslaggenomen. 'Drie jaar geleden was Jakir een van de 55 Russen, die een beroep op de Verenigde Naties ondertekenden oen voor de rechten van de mens in de Sowjet-Unie in de bres te springen, 'in het verzoek werd gewaggemaakt van 'niet aflatende politieke vervol gingen' in de Sowjet-Unie, die de vrees wettigden, dat men aan het terugkeren was naar de tijd van Sta lin, 'toen de natie in de greep van de angst zat'. staatsgevaarlijk Jakirs vader was Ion Jakir, een van 's lands meest vooraanstaande militaire leiders en commandant van het mili taire district Oekraine, die op 11 Juni S, SAIGON (UPI, Reuter, AP) Een Noordvietnamese woord- heeft in Parijs verklaard dat Amerika met het huidige be- i^an president Nixons speciale ambassadeur, Henry Kissinger, eking probeert Noord-Vietnam van zijn bondgenoten te schei- hebb .X01 regering van Nixon zou Mlr reeks onderhandelingen met de j nwoordigers van het Vietname- ^ost k moeten voeren, aldus de oerders, die opnieuw eiste dat ;a en Zuid-Vietnam het opge- vredesoverleg in Parijs her- EPA erklaring wordt in Parijs uitge- rubl lé onverholen kritiek np Rus- wor n China, ondanks de toevoeging :n a ioord-Vietnam uit die landen igazi urend hulp krijgt, 'een hulp mnu in Nixon niets kan veranderen'. tomatieke kringen in Moskou men nog steeds, dat de onder ingen hervat zullen worden als tuirj van het bezoek dat de Russi- Afgiresident Nikolai Podgorni aan heeft gebracht en als resultaat 'tfe besprekingen die Kissinger dagen in Peking voert. Ook n werd druk onderhandeld in .vijki zigheid van premier Tsjoe En 2522 ar aangenomen wordt over het Vietnam. ERDAG arijse besprekingen staan elke rdag op de agenda. Zij zouden m< bli mi inj Pi* CL. oei 21 bi roi n do con Jrdf onu 'rk-ffiY (AFP, Reuter, UPI, da In het gebied in de Stille an|an, waar de Fransen ieder lik een kernbom tot ont- ig kunnen brengen, vaart Canadees jacht met vier aan boord. De vier Cana- zijn in het gebied gaan aain om te verhinderen dat de sen beginnen met een nieu- «rie kemproeven. eef ms onbevestigde berichten zou 'rans marineschip onderweg zijn de het jacht, dat de naam Greenpea- 8 g II draagt, naar de gelijknamige ig «beweging in Vancouver, Cana- tnd et franse kabinet heeft zich giste- v0 *raden over het programma voor au Imende reeks kemproeven in de Oceaan. Een Franse regerings- (Ivoerder verklaarde na afloop, -2'de betrokken regeringen op de te zijn van de genomen veilig- smaatregelen en zeer goed weten, de Franse experimenten bij de leroa atol onschadelijk zijn'. Vol- hem 'blijkt uit alles dat de Mrgsmaatregelen beter zijn dan k getroffen zijn door andere landen kemproeven in de atmosfeer of ng f dc grond nemen of hebben 6J men'- va Australië en Nieuw-Zeeland heeft d Peru bij de ontwapeningsconfe- g, k in Genève geprotesteerd tegen arl 'ranse proeven. Peru heeft zelfs ait »igd de diplomatieke betrekkln- >ei ftet Frankrijk te verbreken. Het idese lagerhuis heeft met algeme- rtemmen een motie aangenomen fin het Franse kemproefprogram- tordt veroordeeld. Waarschijnlijk 0 lapan ook nog formeel bij Parijs ai teteren. Australiërs zijn van plan om per chute in het Franse proefgebied inden om daardoor de proeven op moment onmogelijk te maken. De ij ïige instructeur voor parachute- ngen. Gordon Mutch, heeft voor D Australische televisie gezegd dat en drie vrienden een vliegtuig u; cn huren en met reddingsvlotten, bi apparatuur en leeftocht voor een nd naar beneden willen springen. vandaag hervat kunnen worden. Vol gens de berichten uit Moskou zou in Hanoi overeenstemming zijn bereikt over drie punten: te zoeken naar een politieke in plaats van een militaire oplossing van het conflict; de Parijse besprekingen te hervatten; en nieuwe constructieve voorstellen van beide kanten te bespreken. Noord-Vietnam tracht aan de gevol gen van het leggen van mijnen door de Amerikanen in havens en rivieren te ontkomen door de vracht van Chi nese schepen voor de kust over te laden op vletten en zo aan land te brengen. Amerikaanse vliegtuigen ma ken het de Noordvietnamezen echter bijzonder moeilijk. Zij beschieten de vletten en sampans ,die de voorraden naar de kust brengen. De Chinese schepen worden met rust gelaten. Vijf golven Amerikaanse straalbom- menwerpers hebben Noordvietnamese stellingen gebombardeerd met het doel. de weerstand te verzwakken te gen een Zuidvietnamese poging de noordelijkste provincie Kwang Tri te heroveren. Aan beide zijden zijn bij gevechten op de grond grote verliezen geleden. Een Zuidvietnamese aanval werd tot staan gebracht. Gebleken is, dat Noord-Vietnam in Kwang Tri ver se troepen heeft ingezet. Noord-Vietnam kan over enkele we ken na het invallen van de moesson te kampen krijgen met enorme over stromingen als gevolg van de Ame rikaanse bombardementen op dijken en dammen. De Noordvietnamese am bassadeur in Stockholm zei op een persconferentie dat Amerika doelbe wust schijnt te proberen een overstro ming te veroorzaken in het vruchtbaarste en dichtstbevolkte ge bied van zijn land'. KAMPALA (UPI) - President Idi Amin van Oeganda heeft een verzoek om teruggave van een vliegtuig van British Overseas Airways (BOAC), dat sinds vorige week woensdag op het vliegveld van Entebbe wordt vast gehouden, van de hand geweeen. Hij wil er eerst zeker van zijn dat de wapens die het toestel, een VC-10, aan boord heeft, niet bestemd zijn voor ondermijnende elementen in Zambia. Het vliegtuig werd in beslag genomen toen het op een vlucht van Londen naar Loesaka een tussenlanding in Entebbe maakte om brandstof te tan ken. Volgens president Amin vond de Oe- gandese douane zestig mortieren van Spaanse makelij aan boord van de Viscount die niet op de ladinglijst stonden. Mogelijk waren deze wapens Ivoor gebruik tegen de Zambiaanse regering bestemd, aldus Amin. Vorige week verklaarde de vice-presi dent van Zambia, Malnza Chona, dat president Amin hem op de conferen tie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in Rabat verzekerd had, dat hij er persoonlijk voor zou zorgen dat het Britse vliegtuig onmiddellijk zou kunnen vertrekken. De BOAC klaagt intussen dat deze gang van zaken haar tot dusver 100.000 pond sterling heeft gekost. President Amin, die sprak op het vliegveld van Entebbe vanwaar hij gisteren naar Egypte vertrok, zei dat hij overhaast de conferentie in Rabat had moeten verlaten in verband met de ontdekking van een komplot in zijn land. Twee personen, die volgens de president met de voorbereiding van een staatsgreep bezig waren, zijn naar het buitenland gevlucht. Een van hen is de directeur van de Oe- gandse ontwikkelingsmaatschappij Nyanzi. Deze bevindt zich thans in Londen. Amerikaans Medisch Genootschap meent: SAN FRANCISCO (Reuter) Het 'parlement' van de Amerikaanse artsen heeft de afschaffing aanbevolen van de strenge strafmaat voor het particuliere gebruik van marihuana. Deze aanbeveling is dinsdag gedaan door de 241 gedelegeerden tel lende vertegenwoordigende raad van het Amerikaans Medisch Ge nootschap (AMA). De raad treedt op namens 204.580 van de 344.823 artsen in de Verenigde Staten. Premier Indira Gandhi van India, die momenteel in Hongarije is, heeft gisteren in Boedapest een kleuterschool bezocht. De uitspraak van de over het alge meen tamelijk conservatieve raad is een verrassende herziening van zijn in 1969 bekendgemaakte standpunt. Toen werd marihuana nog 'een ge vaarlijk middel' genoemd en legalise ring zou volgens de toenmalige raad een 'enorm misbruik' tot gevolg heb ben. Een door president Nixon ingestelde commissie uit het Congres, die het misbruik van marihuana en drugs onderzocht, kwam onlangs eveneens tot de conclusie, dat de bestraffing van het particuliere gebruik van ma rihuana diende te vervallen. Nixon verklaarde toen, dat hij het met deze opvatting niet eens was. overtreding In zijn verklaring zegt de raad de produktie, verkoop en gebruik van marihuana niet goed te keuren, maar dat het beter zou zijn het persoonlijk bezit van onbetekenende hoeveelhe den aan te merken als hoogstens een overtreding en daar een dienovereen komstige bestraffing aan te verbin den. Gebruik van marihuana in het openbaar dient niet te worden toege staan en een marihuanaroes mag bij een misdrijf niet als verzachtende om standigheid gelden, zegt de raad, die Rapport van National Urban Coalition: WASHINGTON (AP) Onlangs bekend gemaakte cijfers tonen aan dat in de afgelopen tien jaar een ongelooflijk groot aantal blanken uit de Amerikaanse steden zijn weggetrokken, waardoor in de steden alleen de arme blanken, de zwarten en andere niet-blanken overblijven. voorts waarschuwt, dat het gebruik van marihuana in bepaalde gevallen psychische storingen kan veroorzaken of verergeren. Na te hebben toegegeven, dat marihu ana niet verslavend werkt verwerpt de raad de stelling dat het gebruik ervan zou leiden tot geweld, agressief gedrag of misdaad. Voorts zijn er geen statistische bewijzen dat marihu ana, zoals vaak wordt beweerd, de gebruiker stimuleert om over te stap pen op zwaardere middelen, de zoge noemde hard drugs. PERSOONLIJK In maart van dit jaar beval de, eerder genoemde, commissie van onderzoek naar het misbruik van marihuana en drugs, aan het particuliere bezit van marihuana niet langer strafbaar te stellen als het voor persoonlijk ge bruik was bestemd. In het rapport van deze commissie stond, dat 24 miljoen Amerikanen van wie de helft in de leeftijd van 16 tot 25 jaar wel eens marihuana hadden gerookt. Zeker 8.300.000 perso nen zouden geregelde gebruikers zijn. De commissie vond de marihuana geen bijzonder sociaal probleem en zei, dat haar aanbeveling een even wicht vormde tussen de noodzaak van doelmatige controle door de gemeen schap en de noodzaak het individu de gelegenheid te bieden zijn eigen le venswijze en levenswaarden te bepa len. De National Urban Coalition heeft een rapport uitgebracht aan de hand van de uitkomsten van de volkstelling van 1970 waaruit blijkt dat de totale niet-blanke bevolking van de grote Amerikaanse steden sinds 1960 met vier miljoen is gestegen tot 14 mil joen. De blanke bevolking daalde in diezelfde periode met 600.000 tot 49 miljoen. Het percentage niet-blanken steeg van 17.4 tot 22.5. 'Wij staan voor een totale leegloop van de steden, tenzij wij het wegstro men van de blanken kunnen tegen gaan', aldus Sol M. Linowitz, voorzit ter van de Urban Coalition. Linowitz, oud-ambassadeur bij de or ganisatie van Amerikaanse Staten en oud-president van Xerox Corporation, zei dat werkgelegenheid, en betere huisvesting de blanken naar de voor steden volgen cn ertoe leiden dat de steden momenteel in een slechtere situatie verkeren dan voor de ongere geldheden van het midden der zesti ger jaren. Sommige steden, zoals Detroit, St. Louis en Baltimore hebben reeds een bevolking die voor de helft uit niet- blanken bestaat, in Chicago en Phila delphia bedraagt het percentage niet- blanken meer dan 33 pet. In New York-stad met een bevolking van 23 pet niet-blanken nam de niet- blanke bevolking in de afgelopen tien jaar met 61 pet. toe tot 1,6 miljoen terwijl de blanke bevolking met 9 pet daalde tot 6 miljoen. 'Tegen 1980 wonen in de steden vrij wel geen blanken meer, tenzij drasti sche maatregelen worden getroffen ter verbetering van de situatie', aldus Linowitz. Hij verklaarde dat allerlei plannen voor stadsherstel die na de ongeregeld heden en rassenonlusten waren opge steld een zachte dood zijn gestorven en dat problemen als misdaad, drug gebruik, rassen, vooroordelen, slechte huisvesting en gebrek aan werkgele genheid in de grote steden erger zijn dan ooit. 'Gewoon omdat er geen grote rellen meer zijn geweest, omdat er geen hele wijken meer in brand staan, heeft men de belangstelling voor het vraagstuk verloren', aldus Linowitz. Hij noemde een uitspraak van de minister voor huisvesting en stadsont wikkeling, George Romney hier een voorbeeld van. Romney had verklaard, dat hij het vertrouwen had verloren in het herstel van de steden. 'Het is afschuwelijk als iemand in zijn posi tie zoiets beweert', aldus Linowitz. Linowitz en de National Urban Coali tion willen de tendens omkeren door in elke stad opbouw bureau's in te stellen die de centrale verantwoorde lijkheid krijgen voor stadsherstel en ontwikkeling. Zij zouden de beschikba re overheidsgelden moeten verdelen. De federale overheid stelt jaarlijks ongeveer 20 miljoen dollar beschik baar voor industriële ontwikkeling, huisvesting, verbetering van het ver voer en sociale voorzieningen. 'De kwestie is niet zozeer dat er meer geld moet komen maar dat het be schikbare geld beter wordt besteed, aldus Linowitz. Enkeie passages uit het rapport van de coalition: 'De leegloop <ler sreden heeft een kritieke maatschappelijke en economi sche scheiding veroorzaakt tussen wij ken met goede huizen en ghetto's, tussen minderheden en arme blanken en de blanken met een redelijk Inko men. tussen gebieden waar geen werk te krijgen is en gebieden met goede mogelijkheden. 'Bedrijven en personen met vol doende inkomens hebben de centra van de steden verlaten voor de voor steden. Het gevolg hiervan is dat de steden steeds minder inkomen, werk en diensten te bieden hebben terwijl de voorsteden welvarender worden. 'In de voorsteden worden driemaal zoveel nieuwe huizen gebouwd als in de stadskerken. 'De groei van de consumptie is in de voorsteden aanzienlijk groter dan in de steden, in het gebied van Chica go en Philadelphia zelfs driemaal zo groot'. Dat slechts de armen in de steden achterblijven wordt bewezen door het feit dat meer dan driekwart van de bijstand aan gezinnen met kinderen in de grote steden wordt uitgekeerd. DJAKARTA (DPA, AFP) De Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, William Rogers brengt van 30 juni tot 2 juli een officieel bezoek aan Indonesië. Daarna gaat Rogers naar Bahrein, Koeweit, Griekenland, Roemenië, Hongarije, Joegoslavië, Au stralië en Sri Lanka (Ceylon). 1937 op last van Stalin werd doodge schoten. Na de executie van zijn vader zat Jakir veertien jaar in gevangenenkam pen, wegens staatsgevaarlijke activitei ten, waaronder een vermeende poging om een 'anarchistische cel' te vormen. De moeder van Jakir, die vorig jaar overleed, heeft achttien jaar gevangen gezeten, omdat ze behoorde tot de familie van een 'landverrader* (haar man). Hij en zij werden in 1955 in ere hersteld, wat twee jaar later postuum gebeurde met hun vader en man. Jakir is werkzaam als bibliothecaris in dienst van de academie van weten schappen. JERUZALEM (UPI, Reuter, AP) Het Israëlische kabinet van premier Golda Meïr is gisteren ternauwernood aan een crisis ontkomen, maar het gevaar is bij lange na niet geweken. De knes- seth, het Israëlische parlement, heeft besloten de stemming over een omstreden wetsontwerp veer tien dagen uit te stellen. Het voorstel beoogt de sluiting van een burgerlijk huwelijk mogelijk te maken in gevallen dat er geen huwelijk volgens de joodse wet kan worden gesloten. Mevrouw Meir heeft gedreigd af te treden als het initiatiefwetsvoorstel aanvaard wordt. Behalve de kleine onafhankelijke liberale partij, heeft ook de socialistische MAPAM zich voor het voorstel uitgesproken. Beide partijen hebben vertegenwoordigers in de coalitieregering van mevrouw Meir. een coalitie van vier partijen. De MAPAM die acht zetels in het parlement heeft, besloot gisteravond met 22 tegen elf stemmen en enkele onthoudingen de liberale partij te steunen. De huidige regeringscoalitie bestaat uit de sociaal-democratische partij van mevrouw Meir, de linkse MAPAM, de liberale partij en de nationale reli gieuze partij. Ook al zouden de libera len en de MAPAM de regering verla ten zij hebben respectievelijk een en twee ministers in het kabinet zou de premier toch nog de steun van 64 van de 120 parlementsleden heb' ben. Mevrouw Meir heeft echter te verstaan gegeven dat zij er het bijltje bij neerlegt als de MAPAM voor stemt. Het wetsontwerp is een initiatief van de liberale partij. Volgens de premier heeft de liberale partij met haar voor stel een afspraak gebroken die de coalitiegenoten drie jaar geleden heb ben gemaakt. De partij van mevrouw Meir is overi gens in principe niet tegen het wets voorstel, maar (is tong dat de belang rijker nationale religieuze partij uit de coalitie zal stappen als het voorstel de steun van twee coalitiepartners heeft. Na een verhit debat van een uur besloot het parlement gisteren de stemming over het wetsvoorstel veer tien dagen uit te stellen. Mevrouw Meir vertrekt deze week voor een bezoek aan Wenen. Als na haar terug keer de kwestie opnieuw in het parle ment komt en de MAPAM zou dan toch voor stemmen, is mevrouw Meir vastbesloten af te treden. Zij zou tevreden zijn als de MAPAM zich van stemming onthoudt. In dat geval zou zij de liberale partij uit de coalitie stoten en Is haar kabinet niet in gevaar. BONN (UPI, AP) De West- duitse regering gaat de toegeno men misdaad krachtiger bestrij den. Zij zal de politiemacht ver sterken en de politiële bevoegd heden uitbreiden inclusief het afluisteren van telefoons en het verrichten van huiszoekingen 's avonds en 's nachts. Het nieuwe veiligheidsprogramma is uitgewerkt met en goedgekeurd door de regionale autoriteiten. De belang rijkste veranderingen omvatten een grote centralisatie, uniforme regelin gen van staat tot staat en een aanzien lijke versterking van de mankracht. Het doel is één agent voor elke 400 burgers. Het programma voorziet verder in de volgende maatregelen: straffen voor personen die in het openbaar oproepen tot geweld; krachtiger wetten tegen het gijze len van personen; strengere wapenwetten; uitgebreide bevoegdheden voor de politie; en hervormingen op het gebied van de gevangeniswetgeving zodat chroni sche wetsovertreders effectlever kun nen worden behandeld. Sexwinkel In Tel Aviv zijn gisteren schoten gevallen toen twee leden van een orthodoxe religieuze groepering pro beerden een sexwinkel in brand te steken. De politie betrapte de jonge lui toen zij met behulp van benzine de winkel in brand wilden steken. Een van de twee werd onmiddellijk gegrepen, maar de tweede sprong in een auto en probeerde de politie van de sokken te rijden. Daarop namen de agenten de wagen onder vuur. Zij schoten een band lek en konden toen ook de tweede Inrekenen. BONN (DPA) Het Westduits* christen-democratische (voorheen soci aal-democratische) Bondsdagblad Her- bert Hupka heeft met kracht een beschuldiging in het tijdschrift 'Stern' uit Hamburg ontkend, dat hij uittrek sels uit de geheime notulen over de Westduits-Russische onderhandelingen over een non-agressiepaet, in handen van de auteur Hans Habe gespeeld heeft. Hupka noemde de aantijding in Stem 'van a tot z gelogen' en stelde een gerechtelijke procedure tegen het tijd schrift in het vooruitzicht. De in Zwitserland wonende schrijver Habe heeft desgevraagd ontkend dat Hupka hem enig document dat ook maar in de verste verte als vertrouwe lijk of geheim bestempeld kan wor den. toegestuurd heeft. Habe deelde mee dat hij een strafvervolging we gens meineed zal instellen tegen Franz J. Disier, die door Stem als beëdigde bron van het verhaal i> ge noemd. Disier, die Zwitser is, is secre taris van Habe geweest

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9