Zaak-Volten typeert sfeer landmacht dichtbij wÊm nmentaar laat d i nendement over ;er geld Elor fracties amerleden willen inder autorally's Koffie met bittere nasmaak Geen rijksdiensten naar Gelderland kbladen+weekbladen weekbladen w T4 1 K KWARTET DONDERDAG 22 JUNI 1972 Itinnrnlnnd T.VK7 jhankcn van drie functionarissen r n beproefd en geolied lopend l at voor het wcrelddiakonaat is L ap die de hervormde kerk niet c boven zal komen. De synode r door overrompeld, omdat zij r eigen opvatting ontsnappings kbeden had geboden uit het atieschema, waartegen het ver- i de sectie gericht was. De bom echter scherper gesteld dan de meende. Tevoren hadden ge- i uit de omgeving van mejuf- n. Kohlbruggc gecirculeerd, waarin vogt 0rgdheid was uitgesproken dat worden ontslagen. Van degene poede torgdheid uitspreekt kan gevoe- are p morden aangenomen dat hij of zij aan te blijven. betoog waarmee mejuf- 'trkopt Kohlbrugge het geheel eigen- e werk van het werelddiakonaat ifleve e, had in de synode indruk en behoefte gewekt aan lowsk Ben presentatie van de sectie in i andi ode, die in de voorgaande jaren estem rechte heeft ontbroken. Daarmee n hartewens van de sectie in er an ling zijn egaan,. as echter te laat. Te lang heeft erkelijke en intense communica- sen het moderamen en de sectie iken en achter een nogal formeel el toontje in het onderlinge ver bouwden zich spanningen op, die een uitbarsting zijn gekomen, ntwoord op zulke persoonlijke artistingen is natuurlijk geen organisa- :hter ma. In zo'n geval hebben kerke- [unctionarissen in zulke topfunc- en pastoraat jegens elkaar te ncn. Hierin was echter het mo- cn te ontwijkend en te formeel reactie daarop waren de functio- :n onredelijk agressief. «treft de kwesties: de verwijten ervrcemding van gelden van hun naronkelijke bestemmingen konden P°_P' stand houden en hierin treft de geen enkele blaam, in een intensiever gesprek dan in ge node mogelijk is, zou nog eens w. n worden nagegaan of de drie -^narissen werkelijk menen dat zij ~'ele rtigd zijn de diakonieën op te möcn tot een afwijking van het beleid oe een syrode heeft besloten. Als it inderdaad wensen vol te hou- is hun aftreden terecht. Maar dat jwelijks te geloven. 'elo< hien hebben zij het gezien als een hart geen moordkuil maken' en ncn in modernere verhoudingen g functionarissen doen. Maar als ver illeen modaliteiten maar ook uit- nde organen in een eh dezelfde tegenstrijdige missiven op de ge le doen neerdalen, dan wordt het :rg ingewikkeld. den dra- ere'. Als ■is oi, rem met pol ept jon\ ■ine! P' .HAAG De Tweede Kamer zal aag beslisse n over een amende- van de heer Franssen (PvdA) op de eigen begroting 110.000 n extra uit te trekken voor de Jneelskosten en kantoorbehoeften Ra de fracties. Het amendement, dat tma ren werd ingediend, is mede-on- tJ ikend door de ARP, CHU, DS'70 mfl'66. De VVD staat wat gereser- tegenover de verhoging van de- lost, gezien het psychologisch ef- in bezuinigend Nederland, rwijervoorzitter mr. Van Thiel maak- amens het presidium geen enkel j laar tegen dit voorstel. Hij liet ém oordeel aan de Kamer over, maar ud wel merken het belangrijk te Pj en dat het amendement met zo'n i t mogelijke meerderheid zou wor- LicJ aangenomen. personeelskosten en kantoorbe en van de fracties staat reeds 23.000 op de Kamerbegroting 1973. De totale uitgaven van de ede Kamer bedragen ongeveer miljoen. Tijdens het debat werd haaldelijk gewezen op het grote ng van de kostenbewaking. Een kcommissie zal onderzoeken hoe werk van de Kamerleden, die elijks bedolven worden door een om van post en stukken, kan wor- verlicht. Voorzitter Van Thiel irsehuwde echter dat niet moet li den gerekend op één secretaresse één secretaris per Kamerlid. De n, fchten gaan uit naar administra- hulp voor groepen van Kamerle- groot probleem bleek tot slot het n te zijn. Kamerleden die nacht- tekort plegen te komen, zoeken Mag soms ruimte op om de verlo- slaap in te halen. Een goede s blijkt vaak de leeszaal te zijn. >rzitter Van Thiel wilde dit ge- r ;|k niet aanmoedigen. Wel noteerde het probleem: er zal uitgekeken Men naar een slaapzaal in het tiergebouw. N HAAG_Vier PvdA-leden van Tweede Kamer hebben de regering iraagd een beperking van het aan- autorally's te bevorderen. In riftelijke vragen wijzen de. heren ogd, Meijer, Dolman en Van Thijn e wenselijkheid van een beper- uit een oogpunt van milieube- behoud van recreatie en beveili- van het verkeer. Zij willen in bijzonder beperking van die "y's in gebieden, die uit een oog- van natuurschoon en recreatie betekenis zijn. door Ferry Mingelen DEN HAAG Staatssecretaris Van Es (defensie-personeelszaken) heeft zich de afgelopen dagen beraden over de vraag of het niet beter zou zijn de overplaatsing van overste Volten in te trekken voordat de Tweede Kamer vanmiddag met de interpellatie over de affaire-Volten begint. Vanuit de AR-fractie in de Tweede Kamer is aandrang op hem uitgeoe fend om tot deze beslissing te komen, gezien het verband dat wordt gelegd tussen de omstreden overplaatsing en de kritische activiteit van de groep officieren waartoe de heer Volten be hoort. In de AR-fractie (zowel Volten als Van Es behoren tot deze partij) leeft de mening dat de affaire-Volten op zijn best als een psychologische blunder gezien kan worden. Een blun der omdat, wat er ook waar is van alle berichten, het tijdstip van de overplaatsing een verband met de hui dige tegenstellingen in de defensietop suggereert. Ook de KVP-fractie zou zo'n beslis sing van staatssecretaris Van Es toe juichen. 'Ik vind dat iemand zijn mening moet kunnen herzien als er nieuwe feiten of ontwikkelingen aan het licht komen. Als de staatssecreta ris de overplaatsing ongedaan zou ma ken vind ik dat een daad van groot karakter', aldus de KVP-defensiespeci- alist Van Eisen. Vooralsnog lijkt het er echter nog niet op dat de heer Van Es deze wijze raad zal volgen. Volgens insiders zijn minister De Koster en staatssecretaris Van Es er zo van overtuigd dat het met de overplaat sing van de heer Volten helemaal zuivere koffie is, dat zij er niet aan denken deze ongedaan te maken Ongenoegen Dc vraag rijst of de interpellatie mor gen in deze situatie nog wat zal kunnen veranderen. De socialist Ste- merdink heeft een motie klaar waarin het algemene personeelsbeleid van de fensie wordt afgekeurd. Nu al is dui delijk dat deze motie niet door de regeringspartijen gesteund zal wor den. KVP en AR kunnen natuurlijk ook zelf een initiatief nemen om hun ongenoegen over deze affaire tot ui ting te brengen. Van de AR is een motie echter nau welijks te verwachten. Deze partij bevindt zich in de moeilijke positie daar het hier om haar eigen staatsse cretaris gaat, maar ook om 'n belang rijke AR deensiedeskundLge. Al te veel initiatief van de AR zou de verdenking doen rijzen dat hier ten aanzien van de overste Volten vriend jespolitiek wordt bedreven. Aan de andere kant zou zo'n initiatief het beleid van staatssecretaris Van Es afkeuren en dat lijkt voor deze fractie ook niet erg aanvaardbaar. Dit temeer daar de positie van de heer Van Es al van verschillende kanten, door de KVP-generaal b.d. Van Eisen en door het VVD-lid van de commissie Van Rijckevorsel, prof. Van der Beugel, is aangevallen. Motie Meer voor de hand liggend is dat de heer Van Eisen zelf met een motie komt om de overplaatsing ongedaan te maken. Deze motie kan met steun van de oppositie en eventueel van de AR een meerderheid verwerven. Be kend is dat de generaal b.d. het indienen van een motie overweegt, maar of dit werkelijk zal gebeuren hangt voor een belangrijk deel af van het antwoord van minister De Koster. Opvallend is wel dat de heer Van Eisen nu heel wat minder negatief ten opzichte van de overplaatsing staat dan op het tijdstip van de bekendmaking. Toen sprak hij van een duidelijke achteruitgang voor de heer Volten, terwijl hij gisteren bena drukte dat de nieuwe functie met de bevordering van titulair overste tot 'echte' overste en over twee jaar be noeming tot kolonel toch niet mis is. Als zowel de minister als deze rege ringspartijen het vandaag bij de inter- pallatie laten afweten, zal het resul taat van dit Kamerdebat nihil zijn. Dat betekent dan dat de affaire-Vol ten gekoppeld aan de tegenstellingen in de landmachttop als een kwalijk riekend gezwel in het logge defensie lichaam aanwezig zal blijven. De ge volgen daarvan zijn niet precies te voorzien. Alhoewel steeds sterker wordt tegengesproken dat de zakelijke tegenstellingen tussen de commandant Eerste legerkorps generaal Meij'nderts en de chef generale staf generaal IJsselstein tot persoonlijke conflicten hebben geleid, is het duidelijk dat de Staatssecretaris Van Es: Partijpolitiek maakt nemen van beslissing nog moeilijker verstandhoudingen binnen de land machttop door de nu ontstane rel niet zullen verbeteren. Onrust En juist op het ogenblik dat alle krachten vereend zouden moeten wor den om een duidelijk beleid voor de komende jaren uit te stippelen. De onrust in de landmachttop over de kritische nota van generaal Meijn- derts bestaat ook bij de hogere ambte naren op het ministerie. Zij vragen zich met steeds grotere verontrusting af hoe minister Dc Koster ooit zijn beleid in september per nota aan de Kamer wil presenteren, als er nu nog geen letter op papier staat. De heer De Koster heeft, naar wij vernemen, nog geen enkele knoop doorgehakt in afwachting van de beslissing hoeveel geld hij kan krijgen. KVPKamcrlid Van Eisen: motie nog onzeker Het is aannemelijk dat deze besluite loosheid er ook mede de oorzaak van is geweest dat er nu zo'n grote rel, waarvan zelfs de kritische officieren geschrokken zijn, heeft kunnen ont staan. In de beleidssfeer op Defensie bestaat een vacuüm waarvan door groepen met tegengestelde meningen en belangen met veel enthousiasme gebruik wordt gemaakt. De vraag of de overplaatsing van overste Volten inderdaad door kritische stellingname ten opzichte van de landmachttop is gestimuleerd, kan niet met bewijzen worden beantwoord. De rel die hiero ver is ontstaan, bewijst in ieder geval wel dat er iets mis is in de defensie- top. Dit is een constatering waartoe ook de commissie-Van Rijckevorsel unaniem kwam en waar minister De Koster, wat hij vandaag ook zal doen, zijn consequenties uit zal moeten trekken. ZALTBOMMEL 'Arnhem en Nijme gen hoeven niet te rekenen op vesti ging van overgeplaatste rijksdiensten.' Dit heeft minister Udink van volks huisvesting en ruimtelijke ordening gezegd op een persconferentie gisteren in Zaltbommel, waarmee hij zijn twee daags werkbezoek aan Gelderland af sloot. De minister heeft met het provinciaal bestuur van Gelderland gesproken over de spreiding van rijksdiensten, volgens de minister nodig om de Haagse agglo meratie af te remmen. De spreiding zal gebundeld plaatsvinden, zodat er in het noorden van Nederland een 'twee de schrijftafel' ontstaat. Mogelijk komen er ook enkele diens ten in het zuiden, maar in ieder geval niet in Gelderland Achter de EO De meeste weekbladen hebben zich verdiept in de dank- en bededag van de EO, die afgelopen vrijdag in Utrecht werd gehouden. Hoe ziet het volksdeel achter de Evangelische Om roep eruit? vroeg de Haagse Post zich af. Om daarop antwoord te kunnen gevèn begaf William Rothuizen zich 'tussen galmende dominees en hun in grijs en beige gestoken gehoor', maar veel wijzer is hij er niet van gewor den. 'De EO kent nauwelijks leden, maar voornamelijk volgelingen. Ze volgen het grotendeels uit dominees opgetrokken bestuur blindelings, vooral als die zo nauwkeurig weten wat God wiil. Ze hebben onder hun leiding een dagje mogen stilzitten, luisteren en klappen. Ze zwermen te rug naar Drachten, Oud-Beijerland en Lunterep, waar ze steeds verliefder raken op de tot voor kort nog zo verfoeide kijkkast.' Daan Dijksman zocht oud-minister Den Toom op, die nu directeur is van een ingenieursbureau. Hij vindt het jammer, dat het met de haardracht zo is gelopen. 'Ik vind het nu overdre ven lang. Vaak ook gaan ze het extra lang dragen, omdat ze in dienst zijn. Zoals het nu is vind ik het misbruik maken. We leven in een vrije wereld, maar we leggen het averechts uit.' Verder in HP een interview met Lu- cian Berio, de linkse componist, van wie in het Holland Festival 25 wer ken worden uitgevoerd. Hij is de grote Realpolitiker van het muziekle ven aan het worden. Berio Bibet had voor Vrij Nederland een uitvoerig gesprek met zangeres Cathy Berberian, de ex-echtgenote van Luci ano Berio, die over hem zegt: 'als Luciano zou sterven zou een groot deel van mij doodgaan. Ik moet we ten, dat ergens op de wereld Luciano is, dat ik hem kan schrijven, met hem kan praten. Hij is één van mijn beste vrienden.' Hans Smits schrijft over de rebellen club binnen de Koninklijke Land macht, die nu openlijk de steun ge niet van luitenant-generaal F. E. Meijnderts. 'De club heeft zich door de overplaatsing van luitenant-kolonel H. Volten niet uit het veld laten slaan. Via politieke kanalen kan de overplaatsing misschien nog ongedaan worden gemaakt. Overste Volten is immers een vooraanstaand man in de partij van Biesheuvel en eerder dit jaar werd de overplaatsing van een andere 'kritische' overste (en AR- man), M. H. von Meyenfeldt, weer teruggedraaid. Bovendien is door alle publiciteit nu eens flink de aandacht gevestigd op de onfrisse methoden van de 'Haagse kliek', die de openheid vreest als de pest.' Jaap Walvis sprak met mevrouw Binh van de Voorlopige Revolutionaire Re gering van Zuid-Vietnam. Mevrouw Binh: 'onze' doeleinden zijn duidelijk. Wij willen een onafhankelijk, demo cratisch en neutraal Vietnam. Zolang dat niet verwezenlijkt is, zal ons volk de strijd voortzetten. Maar hoe denkt men in Nederland over de bombarde menten op de dijken van de delta in Noord-Vietnam? Het lijkt me. dat vooral Nederlanders gevoelig moeten zijn voor het misdadig karakter van dijkbombardementen Steenkamp 'De nieuwe partij is natuurlijk duide lijk geen confessionele partij meer. Zij heeft een duidelijk politiek uit gangspunt', aldus de politieke wonder dokter prof. Piet Steenkamp in een gesprek (heet van de naald) met Accent. Steenkamp: 'Ik onderken, dat een aantal mensen zal zeggen, dat zij zich politiek niet bij ons thuis voelen, omdat onze visie hen niet aanspreekt. Maar aan de andere kant heb ik de hoop, dat in brede kring mensen bereid zullen zijn met ons mee te doen. Dat men zich zal laten afschrik ken, omdat we het evangelie als een uitdaging en een opgave zien, daar geloof ik niet in.' De actiecomités tegen fluoridering hebben zich gebundeld in een lande lijke organisatie. Voorzitter is de Haarlemse arts dr. H. C. Moolen- burgh. Zijn conclusie: 'fluoride is ge vaarlijk voor de volksgezondheid. Met name acht hij haar gevaarlijk voor mensen, die in warme gelegenheden werken, voor mensen, die langs na tuurlijke weg al fluoride binnenkrij gen, voor zuigelingen, die met vijf flessen voeding per dag al gauw een liter tot zich nemen, voor nierpatiën ten en voor mensen, die astmatisch en/of allergisch zijn.' Accent's omslag verhaal handelt over de zware indus trie, die oprukt in Zeeland zonder dat de plaatselijke bevolking daar enige stem in heeft (gehad). Drie in de pan Jan Verdonck bericht in De Nieuwe Linie (met Paniekzaalcr) over dc 'Christelijke Drie-in-de-pan'. 'Over de vraag of de evangelische uitdaging wijst in de richting van een toekom stige samenwerking met 'links' heeft de eontactraad niet gesproken. De Zeeuw, die zijn voorkeur voor de PvdA tien maanden geleden duidelijk etaleerde, zweeg er nu over en Steen kamp, die vroeger ook aan die kant stond, vond ditmaal dat je daarover van mening kon verschillen. Waarmee het enerzijds-anderzijds-karakter al bij voorbaat op de Grote Christelijke Par tij gekleefd zit. 'Juist in de vernieu wing ligt het behoud van de centrale waarden' zegt de nota. De voorhoede- mentaliteit, die de nieuwe partij be looft te zullen uitdragen, kunnen we met zo'n uitspraak wel op onze buik schrijven.' In DNL verder een gesprek met EO- chef Meindert Leerling, die de lezer uiterst somber vanuit de pagina aan blikt. Leerling (over koorzang bij dc EO): 'een koor zal voor de één een verschrikking zijn om naar te luiste ren en voor de ander is dat misschien weer beatmuziek. Als ik bij wijze van spreken de Cats hoor, dan draai ik als de wiedeweer de knop om. Ik wil het niet horen, ik vind het verschrikke lijk. maar dat is mijn idee.' En over cabaret: 'elke vorm is voor ons accep tabel, wanneer het inderdaad de Gro te Zaak dient. Maar zo'n Kan en Sonneveld. ik heb de indruk, dat die toch buiten de verkondiging vallen. Ze stroken toch niet met de principes, die de EO erop nahoudt.' Ondertrouw Ook Elsevier heeft zich gebogen over het feit. dat KVP. ARP en CHU 'in ondertrouw' zijn gegaan. Piet Steen kamp, de overwinnaar van Drieber gen, heeft zich in een paar jaar tijd ontwikkeld tot de alchemist van de Nederlandse politiek. Als iedereen in opperste moedeloosheid het politieke hoofd laat hangen, omdat er geen uitzicht meer is op een bepaald sa menwerkingsverband of een bepaald programma, blijkt de Eindhovense hoogleraar de man, die in zijn karbies het wondermiddel heeft om de partij en weer bij elkaar te brengen. 'We zijn in ondertrouw', riep prof. Steen kamp verheugd op Hydepark in Drie bergen, 'en we willen zo spoedig mo gelijk trouwen.' In EM verder een portret van Her- bert von Karajan, die het Holland Festival zal opluisteren. Hij beweegt zich als een levende legende. Zijn naam heeft een magische klank. Het publiek koopt zijn platen al. voordat het weet welke muziek er gespeeld wordt. Collega-dirigenten bestempelen hem als modelkapper, maar geven toe dat het allemaal prachtig klinkt. Zijn orkest heeft hem tot dirigent voor het leven benoemd. Eén van de talloze annecdotes: Karajan zou eens aan Igor Strawinsky gevraagd hebben een symfonie te schrijven 'voor dirigeer stok alleen, opgedragen aan Von Ka rajan.' Amsterdam Max Arian, net terug van de Unctad in Chili, doet in Dc Groene verslag van zijn eerste twee dagen in Amster dam. Rijdend op zijn fiets in de Hoofdstad werd hij klemgereden door een Mercedes. 'Vlak voor dc auto remt pak ik als laatste redmiddel het blinkende Mercedes-teken beet, dat op me afkomt. Dat helpt. De auto stopt, maar ik heb de bestuurder, een pooi erachtig figuur, daarmee blijkbaar in zijn ziel geraakt. Hij komt zijn auto uit, op me af en de rest moeten ze me later vertellen.' 'Als ik weer een beetje bij me positie ven kom, staan er wat mensen om me heen. Iemand legt uit, dat ik behoor lijk geraakt ben. een mooi gezicht, iets van een Nieuwendijk-film. De laatste keer stond je nog zo'n beetje lodderig op, hij liep al naar z'n auto terug, keert zich nog effetjes om om je nog even op je gezicht te slaan Daar ging je weer. Te gek. Die man was beroeps, zegt een ander.' In het blad verder een gesprek met Theo de Jong van het NVV over de KNTU. 'Ze (de arbeiders dan) hebben het nog niet verwerkt, dat de zaak kapot kan gaan. Ze geloven er nog niet in. Ze geloven het zelfs niet in de periode, dat ze ontslagen zijn en nog kunnen werken. Op het moment, dat zij niet meer dc poort in mogen, geloven ze het pas.' Vietnam (14) Dr The Tjoe Tie schreef in zijn politiek dat ik de Vietcong verbood in eigen land propaganda te maken. Is dat nu niet onzindelijk geschrijf? En is dat niet het gevolg van onzindelijk denken? Want nergens in mijn eerste ingezonden stuk heeft iets over zo'n verbod gestaan. Daar was wel sprake van uit Noord-Vietnam geïnfiltreerde communisten die in Zuid-Vietnam propaganda maakten. Wil The Tjoe Tic daarom eerst goed lezen en ook zelfs het door hem bedoelde boekje over zindelijk denken opnieuw bestu deren? Den Haag Victor H. Huilink 'Eens was ik een hulpbehoevende ou de parelvisser cn kon ik me nauwe lijks een bakkie slobber permitteren. Nu, als welgestelde voetbal-professio nal drink ik alleen nog maar het beste van het beste dus Angolakoffie. De met zoveel zorg door mijn landge noten geplukte koffie. Het is vooral die onovertrefbare bijsmaak die Ango lakoffie zo geurig smakelijk en vooral exclusief maakt'. Dat zegt 'De parel van Mozambique' voor leken Eusebio da Silva Fer- reira, of kortweg Eusebio in het blad Europa Cup deel 2), een uitgave van Amsterdam Boek. De tekening van een sterk op Eusebio lijkend persoon met een kopje koffie ('In de rust drinken wij altijd koffie') en een pak 'café noir', het geheel in felle kleu ren, beslaat met de tekst een hele pagina van het blad en ziet er als een provocerende advertentie uit. Wat denkt het blad daarmee te berei ken? 'Het is heel sarcastisch bedoeld', zegt chef-redacteur Ed van Opzeeland. 'Lijkt het op een echte advertentie? Dan ben ik er wel in geslaagd om als echt te doen overkomen wat niet echt is. Ik heb de boel lekker in verwar ring gebracht en dat was precies de bedoeling'. Waarom is dan juist dit onderwerp voor de grap gekozen? 'De publiciteit rondom de Europa Cup is uitgebuit om reclame voor die koffie te maken, aan de rol Dc redactie behoudt zich het recht voor om ter opname iit deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven, BIJ puhllkatie wordt met de naam van de in/.cnder ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Frnncken. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartct. Postbus 859. Amsterdam. Napalm Bihari's worden uitgeroeid, massale moordpartij op Hoetoe's houdt aan. Al zijn we aan veel gewend, toch komt dit soort nieuws hard aan. De heer De Winter uit Rotterdam vraagt zich terecht af of wij als christenen ermee kunnen volstaan, het alleen maar heel erg te vinden. Hier rust op de kerk grote verantwoordelijkheid. Als de kerk in de breedst mogelijke samenstelling nu eens duidelijk blijk gaf niet op de machten te vertrouwen maar op God. Dit betekent voor het westen een duidelijke stellingname te gen de napalm en vernietigingsoorlog in Vietnam. Dit betekent voor het westen een duidelijke stellingname te gen de napalm en vernietigingsoorlog in Vietnam. Dit betekent een bezin ning op de vanzelfsprekendheid van het maken en het bezitten van nucle aire wapens, en van de defensiein spanning van het westen. Dit bete kent voor de kerken een duidelijk kiezen voor vrede en het steunen van vredesaktiies. Het centrale comité van de wereldraad komt van 13 tot 23 augustus in Utrecht bijeen. Het is jammer dat op dit congres niet ge sproken zal worden over het toene mende geweld en de oorlogsdreiging, volkerenmoord, enz. Hier kunnen resoluties ontstaan om de regeringen aan te sporen doeltref fende maatregelen te nemen. Verder zal ieder, die zich christen noemt, zich meer voor vredesakties in moe ten zetten want werken voor de vrede moeten we nog leren. In Genesis 6:12 en 13 wordt tweemaal gesproken over de aarde die vol was van geweldena rij, hetgeen de zondvloed tot gevolg had. Laat deze boodschap uit de voor tijd voor ons een waarschuwing zijn. Arnhem A. C. Vrolijk EO-teest Volgens het verslag in Trouw/Kwar tet van 19 juni zou de EO-voorzitter zijn rede besloten hebben met de verheugende mededeling, dat God een (waarschijnlijk gezegd of bedoeld 'de') minister heeft gebruikt om de EO de C-status te geven. Dat de bevoegde ministers ook niet door hen vervaar digde wetten, waartegen zij wellicht persoonlijk bezwaren kunnen hebben, rechtvaardig zouden toepassen is blijkbaar nog niet tot ds. Glashouwer doorgedrongen. Daarin schuilt m.i. voor iemand in zijn functie op zijn plaats een groot, gevaar. Voorburg H. P. Cozljnsen In Rome's Via Frattina mag je niet met de auto komen, maar hoe doe je dan even gauw een heleboel winkels, als je haast hebt? Deze toeriste heeft er wat op gevonden. Ze bond een paar rolschaatsen onder en 'deed' zo vlie gensvlug de hele winkelstraat, want tegen zoveel wielen tegelijk maken de Romeinse gemeentewetten weer géén bezwaar. Roggeveen Misschien zijn we het hier al vergeten, maar in Australië nog lang niet: een kwart eeuw gele den ontdekte de Nederlandse zeevaar der Jac. Roggeveen het eiland Samoa, a. Om dat feit te herdenken wordt er in Australië een speciale munt gesla gen en geeft de regering van Western Samoa een vierdelige postzegelserie uit met Roggeveens schepen 'Den Arend', de 'Thienhoven' en de 'Afri- caanse galey' er op en eentje met de vaarroute Nellie Dc Nederlandse Nellie de Vries is eerste geworden in het jaarlijkse klaverjas-toernooi van Nieuw-Zuid-Wales om de 'Dutch-Au- stralian Weekly Trofee'. Geen origine le Nederlandse maagd ze is ge trouwd met de ook uit Nederland geëmigreerde Barend Oonk wel echt een klaverjas-ster om u tegen te zeggen. De wisselbeker voor clubs ging ook naar een typisch Nederland se vereniging Gezelligheid Is Ons Streven (GIOS) uit Blackpool Moni que AJs het affiche voor de boom feestdag van volgend jaar im die smaak valt, is dat te danken aan de 11-jarige Monique Kappelhof uit Groningse Ha ren, die met haar tekening de eerste prijs veroverde in de boomfeestdag tekenwedstrijd. Haar werkstuk, waar naar het affiche gemaakt zal worden, zal dus volgend jaar overal te zien zijn Goeree In 1980 verwacht het economisch instituut voor het mid den- en kleinbedrijf, zal het eiland Goeree een half miljoen toeristen te verwerken krijgen, maar er zal met hulp van de overheid toch wel een hoop moeten gebeuren (logies, ver keer enz.) om die stroom te kunnen opvangen. In 1970 verdiende de mid denstand van de gemeente Goeree een dikke 514 van de omgezette 35 mil joen aan de toeristen Viesland Friesland-Viesland Is de kreet, die Humus-Friesland ("Humus, een na tuurlijk produkt binnen het humanis me', zoals de groep zichzelf typeert) gebruikt voor zijn Frisia-proper-actie. Om de properheid van Friesland en zijn Friezen en Friezinnen te bevorde ren, zijn er o.a. stickers en de 'open brief met 22 regels voor het behoud van het leefmilieu te krijeen op het adres Nye Amearlka 13. Nijemirdum Liefde Sir Peter Graham-Moon, een 22-jarlge dure jongen, was zo verliefd op een vrouw van 42. dat hij zich in 2 jaar door haar liet ruïne ren. De Londense baron besteedde In die tijd 35.000 aan kleding, f 65 000 aan vakanties, 25.000 aan gokkerijen en hield er vijf kostbare wagens op na. alleen voor zijn geliefde, die hem nu berooid, met een schuld van 225.000 en een failissement, heeft laten zitten. eerst met Feyenoord toen met Ajax. Op deze manier heb ik daar de draak mee willen steken'. Een andere vraag: waarom is die grap dan zó ondoorzichtig gemakt, dat ie op een echte reclame lijkt? 'Als een grap zo erg duidelijk is, wordt ie zo gauw platvloers'. En deze is dat niet? 'O nee'. Maar als de lezers er niet doorheen zien en hierdoor gesti muleerd worden opnieuw Angola-kof- fie te kopen? 'Laten die mensen dan eerst es een leesles voor beginners nemen'. De 'hidpbehoevende parelvisser' die het over 'landgenoten' heeft die hoogstens nog een poosje 'rijksgeno ten' genoemd kunnen worden is ook gewoon aan iemands duim ont sproten, zegt lolbroek Van Opzeeland. Voor hem en alle anderen die deze 'advertentie' ook zo grappig vinden, geven we hier nog even de omschrij ving die de Dikke Van Dale van 'humor' geeft: de neiging het vrolijk- makende in gebeurtenissen het meest tc doen uitkomen Wat is hier vrolijkmakende: dc Ango- lezen, die met bloed, zweet en tranen onder Portugese dwang de koffiebo nen plukken, ver van huis en voor een hongerloontje? Wie het weet mag het zeggen. Bij het zien van deze 'parel' van 'Europa Cup' zou veel mensen het lachen wel eens kunnen vergaan. verdronken Jongetjes schijnen veel meer aan de waterkant te willen spelen dan klein® meisjes en het zijn blijkens het jaarverslag 1971 van de Koninklijke Nederlandsche bond tot het redden van drenkelingetjes dan ook die jon getjes die het meest te water raken en verdrinken. In totaal verdronken vorig jaar 480 mensen. Onder de kin deren tot tien jaar waren 130 jonge tjes en 33 meisjes. Het zijn vooral kinderen die bij de slootkant, de vijver of een kanaal spelen, maar overal zijn het steeds de jongetjes, die het vaakst het slachtoffer van verdrinking worden. Meestal zijn die jongetjes niet ouder dan vijf jaar. waarbij de twee- tot driejarigen het grootste aantal vormen kinderen Wie vandaag of morgen of zaterdag in het Amsterdamse RAI-gebouw naar de dansende en zingende kinderen van de Moskouse groep Loktv gaat kij ken. moet niet gek opkijken als hij/ zij een stencil van Amnesty Internati onal in handen gedrukt krijgt Mis schien wel even van de Inhoud van dat stencil, want bij het lezen blijkt al gauw. dat lang niet alle kinderen in de Sowjet-Unie even vrolijk en gelukkig kunnen zijn als die kleintjes in de RAI. Amnesty International, die er een levenstaak van maakt te proberen mensen, die om hun politieke of gods dienstige overtuiging gevangen zitten, vrij te krijgen en hun gezinnen te helpen, geeft in het stencil een aantal voorbeelden van zulke minder geluk kige kinderen, die met hun ouders verbannen zijn of zonder één of beide ouders moeten opgroeien. De adressen staan er bij. zodat ieder, die dat wil, kinderen en/of ouders schriftelijk een hart onder de riem kan steken lowietje

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7