Subsidie uit generale kas voor geref.-bondswerk Gevoelsbinding, kennis, ervaring Bij belgenootschap biedt ook hulp bij lezen van bijbel Berkhof: standpunten niet te overbruggen Politie zet groep bezetters buiten universiteitsgebouw Vrouw bij vissen verdronken vandaac Jongen verongelukt op speelplaats Beroepings- werk Boekenetala Trouw K warte t TROI W KWARTET DONDERDAG 22 JI M 1972 Kerk/Bimionlaiid 1 i K Prof. I on Unnik op jaarvergadering: Van ren onzer verslaggevers AMSTERD VM Vk at is de taak van bijbelgenootschappen in een veranderende wereld, «lie verhevigd om liet meest gedrukt Boek vraagt? Dat lijkt zo'n eenvoudige vraagstelling, maar degenen die gisteren de algemene vergadering van het Nederlands bijbelgenoot schap in KrasnaptiUky. \msterdam. bijwoonden, gingen met een overmaat aan bezinningsstof naar huis. Het was voorzitter prof. dr. W. C. van Unnik, Utrechts hoogleraar in de oud christelijke letterkunde en de uitleg ging van het nieuwe testament, die in ajn openingswoord kort op de bin nenlandse situatie inging. Hij besprak de vraag: doet het Nederlands bijbel genootschap in samenwerking met de kerken teveel of te weinig ten aanzien van vertalen en begeleiden van de bijbel? Aan de ene kant krijgen we te horen: je doet niet genoeg, want de mensen kunnen de bijbel niet meer lezen en hebben daarbij meer hulp nodig Aan de andere kant, aldus prof. Van Unnik. wordt door sommi gen gezegd: je doet teA'eel en dat kunnen we niet aanvaarden. Met name waar het de begeleiding van de Mjbel betreft is een groot terrein braak komen te liggen, zo constateerde hij, omdat veel Neder landse uitgevers, die vroeger in dit opzicht nogal wat aan de markt brach ten, het nu laten afweten. Omdat het bijbelgenootschap service wil verlenen aan zoveel mogelijk kerken om het Woord zijn loop te laten hebben, ziet bet onder meer alt zijn taak in deze lacune te voorzien. Première Op wereldniveau werd de vraagstel ling naar de taak van de bijbelgenoot schappen in Krasnapolsky verder ver diept door de première van een in dringende audiovisuele presentatie on der het motto 'Het Woord aan het woord', samengesteld door ds. Ype Schaaf en Jan Filius in samenwerking met filmproducer Joop van Essen (kleurendia's in combinatie met film en geluid). Deze bijna een uur duren de show zal gespreksstof voor vier dagen gaan opleveren als in septem ber de Wereldbond van Bijbelgenoot schappen zijn asseblee in Addis Abe ba (Ethiopië) houdt Achtereenvolgens werden in deze pre sentatie rijf situatietekeningen gege ven: de bijbel in de dynamische situa tie, waarin de kerk groeit en het christendom succes heeft (Afrika); de prof. dr. W. C. van Unnik (rechts), en mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken (links), resp. bijbel in de minderheidssituatie, waarbij christenen getuigenis moeten voorzitter en algemeen secretaris van het Nederlands bijbelgenootschap, bij de stand over de herziening ren^^zoa^'hmd^ïane aboeddh^neG Van statenverta''n8- een van de vele voorlichtingspunten die gisteren de algemene vergadering van islam Indonesië)de 'bijbel in de het bijbelgenootschap begeleidden. Tussen prof. Van Unnik en de heer Van Tuyll ziet men een afbeel- verwereldlijkte, wat vaak betekent verstedelijkte situatie, die beheerst wordt door de z.g. consumentenmaat schappij (Hongkong, Nairobi); de bij bel in de weerloze situatie, dus in Oost-Europa er China waar de vraag is: zijn we bereid de mensen daar te helpen op htin voorwaarden? en tens lotte de bijbel in de revolutionaire situatie, die de mensen op drie manie ren vanuit de Mjbel blijkt te motiver en. In de eerste plaats om de sociale ding van Bogerman en van de titelpagina van de statenvertaling. NIJMEGEN Op verzoek van het universiteitsbestuur heeft de politie gistermorgen in alle vroegte het soci ologisch instituut van de Nijmeegse universiteit ontruimd, nadat het ge bouw negen dagen bezet was gehou den door ongeveer dertig eerstejaars studenten. Met deze actie wilden de sociologie- studenten verzet plegen tegen de her structurering van het wetenschappe lijk onderwijs, dat naar hun mening neerkomt op een aanzienlijke verzwa ring van het studieprogramma. Boven dien vonden zij hun opleiding te eenzijdig gericht op de technieken en te weinig maatschappij-kritisch. Bij de ontruiming hebben de studen ten. die door deze actie volkomen werden vprrast. geen verzet geboden. Kort na het optreden van de politie gaven de studenten e en verklaring uit waarin men protesteert tegen 'een bot optreden van buitenaf', hetgeen te meer als grievend werd gevoeld, om dat de studenten naar eigen overtui ging steeds bereid zijn geweest tot onderhandelen, doch daarbij telkens zouden zijn gestuit op negatieve reac ties van de universitaire overheden. Van de zijde van de universiteit wordt dit ontkend. Er is aan de wensen tegemoet gekomen door aan te bieden, dat een onvoldoende tenta men, zelfs viermaal zal mogen worden overgedaan. Men besloot het instituut te ontrui men omdat tentamens en examens moesten worden afgenomen en het niet mogelijk was om bij de daarvoor benodigde papieren te komen, aldus een woordvoerder. De studenten heb ben inmiddels aangekondigd, hun ver zet te zullen voortzetten en hebben daarbij massale acties in het vooruit zicht gesteld. Synode onthutst over altreden sectie Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN In teneergeslagen stemming behandelde de her vormde synode dinsdagavond een aanvullende beleidsnota van het Instituut Kerk en Wereld, waarvan secretaris-generaal ds. F. H. Landsman aan het eind toegaf dat deze niet werkelijk tot haar recht kon komen 'na de wederzijdse nederlaag' in de kwestie van de ver houding met het werelddiakonaat. structuren aldaar te veranderen zónder geweld (latijns-Amerika). Ver volgens om dat te doen mèt geweld, ook christelijk gemotiveerd, wat in de show geïllustreerd werd met venets- strijders uit Angola, die met een bijbeltje in de achterzak lopen. En tenslotte om de sociale structuren helemaal niet te veranderen, omdat weer anderen, al even christelijk ge motiveerd, menen: Dat is onze op dracht niet. want Christus komt mor gen terug, wij moeten voor het einde daar is zoveel mogelijk zielen voor de Heer winnen, hetgeen in de show werd geïllustreerd met NASA-beelden van de aarde en de maan Vragenpakket In de over het algemeen milde kritiek was één felle uitschieter naar aanlei ding van een opmerking in de nota. dat de werkers van Kerk en Wereld zich 'meer en meer bewust zijn', dat zij zich 'bewegen in het nauwe grens land tussen het dienstbaar getuigen in woord cn daad en manipulatie door woord en daad' Ds. H. Smits uit Ingon nep naar aanleiding daarvan uit, dat het instituut gevaar liep te gaan manipuleren en zèif een macht zou kunnen worden die ontmaskerd zou moeten worden. Hierdoor waren do aanwezige directie- en curatorium- leden nogal in hun wiek geschoten en mejuffrouw 1 Dales vroeg 'met de schrik nog in de benen over wat er vanmiddag gebeurd is' of dit een particuliere mening was of dat deze uitlating steun vond In de synode Zij achtte dit een beschuldiging zonder enige poging tot verificatie en des te grievender waar de nota juist blijk geeft van de bewustheid van de staf dat het gevaar van manipulatie ook in het vormingswerk om de hoek ligt. I nter kwam ds. Smits nog uitleggen dat hij uitdrukkelijk gewaagd had van een gevaar, niet van een toestand die al bestond. Er waren meer opmerkingen, waarin reserves werden geuit ten aanzien van de maatschappijkritische instelling van Kerk en Wereld, maar de theolo gische kritiek van prof. dr. H. Berk hof en dr. J. M. Hasselaar ging daar niet tegenin. Die betrof meer de ge loofsinhoud achter dat alles en een onvoldoende peilen \an de crisis van de westerse cultuur in bijbels licht. Prof. Berkhof gaf gaarne toe dat wat de Ujd aanreikt uitermate belangrijk is. maar hij citeerde de opmerking die hij eens had gehoord: 'een kerk die trouwt met de tijd is in de kortste tijd weduwe Werelddiakonaat Na de aanvaarding van de nota zon der stemming, kwam ds. D. H. Schol ten uit Eindhoven nog terug op de gang van zaken rond het werelddiako naat. Hij meende dat zijn motie waar in het verlangen van de sectie naar een bevriezing van het organisatie schema en de aanstelling van een DEN HELDER De 25-jarige Erna J. Rademaker uit Arnhem is gisteren bij het vissen op de Waddenzee even buiten de haven van Den Helder over boord geslagen en verdronken Zij was mot nog acht mensen aan boord van het vissersvaartuig 'Rival', dat op ongeveer honderd meter uit de haven voor anker lag. Ué't is niet bekend hoe ze te water is geraakt De andere opvarenden heb ben haar nog reddingsmiddelen toege gooid. Zij kon deze niet meer berei ken. omdat zc door de sterke stroom werd meegevoerd. Toen het vissers schip haar wilde volgen weigerde de motor Met behulp van een vaartuig van het marinebewakingskorps is de vrouw later uit het water gehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet baten. commissie van wijze mannen was overgenbmen als het vèrst strekkend het eerste in stemming had moeten komen en was verbaasd geweest, dat na de aanvaarding van het andere voorstel, afkomstig van ds. M. van den Bosch, dit voorstel niet meer ter tafel was gebracht Praeses ds. J. C. H. Jörg zei gehandeld te hebben uit de overtuiging dat het voorstel-Van den Bosch het verst strekkend was. Nadat vervolgens ds. T. H. L. Beer- nink uit Hengelo er op aangedrongen had de zaak opnieuw in beschouwing te nemen en de verhouding met de sectie te herstellen'omdat zoiets als dit niet kan In de kerk', kwam prof. Berkhof naar voren met de raadge ving de breuk nu te erkennen niet opnieuw te proberen de zaak te lij men, 'want dan zitten we straks wéér in dezelfde toestand'. De synode had zijns Inziens genoeg blijk gegeven van haar verlangen om de verhouding zo goed mogelijk te maken, maar 'de standpunten zijn onoverbrugbaar'. Inmiddels hebben de leden van de sectie medegedeeld dat zij nog een week aanblijven om het lopende werk af te maken. In geen van de gevallen werd in de presentatie een oordeel uitgesproken, maar wel werd daardoor een heel vragenpakket aangereikt, dat kan wor den samengevat met: Zijn wij bereid om al deze vormen van bijbelgebruik te accepteren? Verder uitwerken daarvan leverde aan het slot weer vragen op als: Wat is de bijbel? Een selectie, een evangelie, een nieuw testament? Is het alleen een gedrukt boek, willen de mensen nog wel lezen, noeten ze wellicht meer audio (via het gehoor) en visu eel met het Woord benaderd worden? Het moet immers in een taal die ze kunnen verstaan, wat ook weer bete kent: welke taal? Van de élite? Van de Kerk? Van de gewone man? Dit alles steeds weer toegepast op de vijf situaties, die overigens nergens ter wereld zonder meer. maar altijd in mengvormen voor plegen te komen. Het slot van de presentatie spitste zich wel heel erg op de aanwezigen in de zaal toe. toen felle lampen op hen werden gericht, waarMj ze tegelijker tijd hoorden: als de zaken er zo voorstaan, dan hebben we ook uw denkkracht nodig om mee te helpen d* antwoorden te vinden. Iets soortge lijks zal gebeuren in Addis Abeba, waar dan tegelijkertijd alle namen van de gedelegeerden op het doek verschijnen. Tot zover deze onthullende en voor velpn in Amsterdam ongetwijfeld ook onthutsende presentatie. In de mor genuren hadden dea anwezieen 'life' kennis kunnen nemen van alle Mjbcl- gonootschap-afdelincen. die in tien 'beurshoeken' van de zaal stands had den en waar staf-, alsmede commissie leden konden worden geïnterviewd over hun werk. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Uitvoerig heeft de hervormde synode gis teren nagekaart over het besluit van de generale financiële raad en het breed-moderamen van de synode om uit de generale kas subsidies te gaan verlenen voor takken van kerkewerk die uit gaan van enkele hervormd-gere- formeerde organisaties. Is het wel juist om uit de generale kas werk te gaan subsidiëren dat het stempel van een bepaalde modaliteit draagt? Gaat men niet een gevaarlijke weg op omdat nu ook andere modali teiten een beroep op de generale kas kunnen doen? Valt de hervormde kerk zo niet in modale groepen uit een0 Waren zo de vragen. Daarbij legden vele synodeleden verband tus sen deze regeling en het aanvankelijk verzet van de gereformeerde bond tegen de verplichting om aan de gene rale kas bij te dragen. De gerefor meerde bond heeft de macht van de mammon gebruikt om zijn zin door te drijven, zei ds. C. C. Addink uit Holten en ds. T. H. L. Beernink uit Hengelo veronderstelde dat de genera le financiële raad had gehandeld als een kat in het nauw. Uit een nota -'an ds. G. J. F. Wessel- dijk van de generale financiële raad bleek dat met ingang van 1973 vijftig proeent van de meeropbrengst uit de gemeenten van de gereformeerde- bondsmodaliteit bestemd zal zijn voor specifieke gereformeerde bondsdoe- einden met een maximum van twee honderdduizend gulden. Hiervan zal veertig procent ten goede komen aan de bond voor inwendige zending, der tig proeent aan het hervormd-gerefor meerd jeugdwerk en dertig procent aan het leerstoel- en studiefonds van de gereformeerie bond. Daarbij dient dan wel aangetekend dat als van an dere kerkelijke groeperingen gelijk soortige subsidie-aanvragen binnenko men, zij mee zullen delen in deze twee ton, die dan niet zal worden verhoogd. Van het breed-moderamen was er een stuk waaruit bleek dat dit college 'niet zonder aarzelingen' zijn fiat aan deze regeling had gegeven. DRAAGWIJDTE Ds. N. Warns uit Groningen stelde al meteen dat met deze regeling een Rubicon is overgetrokken. De kerk gaat nu werk dat wel ten bate van de hele kerk wil zijn maar dat toch van een bepaalde modaliteit uitgaat, steu nen. De synode moet zich goed be wust zijn van de draagwijdte van deze beslissing. Men kan wel zeggen: Zo wordt de gereformeerde bond dichter bij de kerk betrokken, ma^r zo help je tegelijk deze bond zijn isolement te handhaven. Ds. Beernink sprak in scherpe termen over koehandel. Dit is koren op de molen van elke malcontent in de kerk. zei hij. Hij noemde het onbe grijpelijk dat zo'n belangrijke beslis sing genomen is zonder ruggespraak met de synode. Het pleit niet voor de gereformeerde bond dat hij op dit 'volstrekt oneerbare voorstel' is in gegaan. Ds. K. A. Abelsma uit Wate ringen vond de regeling daarentegen verstandig. Refererend aan de titel van een pas verschenen boekje zei hij dat de gereformeerde bond 'gewoon hervormd' wil zijn. Laten wij hem daarin terwille zijn, zei hij. Ds. S. Koolstra uit Rotterdam prees het evangelisatieblad Echo van de IZB waarmee ook in niet-gereformeer- de bondsgemeenten wordt gewerkt. Hij vond het niet meer dan billijk dat ook de vrijzinnig hervormden op de zelfde wijze nu behandeld zullen wor den. Ds. D. H. Scholten uit Eindho ven zei dat een zeer principiële wissel gepasseerd is. Hij juichte het toe, maar achtte '•en breed beraad over MENS EN MENS elijl izoe be M dag door dr. C. Rijnsdorp Ten dienste van liet kerkelijk gesprek schreef Liebje Ku>lman—Hoekendijk enkele jaren gele den haar veel te weinig geraadpleegde en geciteer de boekje Dwarslagen in de christenheld (Baarn 1969). Men herinnert zich de vier accenten: 1 een individuele, persoonlijke relatie met God. 2. de relatie met de medemens. 3. de ambten, sacramen ten, liturgie en gebruiken en 4. de leeroverdracht. de prediking en de bijbel. Aan hert gesprek wijdde zij een afzonderlijk hoofdstukje, waarin in nog geen zes bladzijden veel wijze en op ervaring berustende wenken werden gegeven. In rijn Woord vooraf schreef prof dr. H. Berkhof o.m. het volgende: 'Natuurlijk zijn haar vier typen ook een keus Er zijn er nog meer. Ik zou graag een even indringende tekening hebben willen zien van hot bevindelijke als van het vrijzinnige type.' In dit stukje ls hel mij niet om typologie te doen. hoe belangrijk d;e ook ls. Ik wil erop wijzen, hoezeer verschillen in gevoelsl inding, in kennis en in ervaring het wederzijds begrip kunnen bemoeilijken. De vaak ontmoedigende discus sies voor radio en televisie en op gemeenteverga- d.-rtngen nopen hiertoe. Gesprekstechniek is voor een discussieleider formeel van betekenis, maar de praktijk leert het niet voldoende. In een gesprek en op een vergadering is niet een stel onthechte breinen aan het woord, maar mensen van vlees en bloed, elk met rijn eigen herkomst, milieu, karakter geschiedenis, beperktheden, voorkeuren, angsten, neigingen. Ik beperk mij tot de drie genoemde factoren. Gevoelsbindingen. het woord zegt hH al. rijn niet rationeel Mijn vader verloor bij de doleantie veel hervormde klanten, maar deed er nooit bitter over. Voor ons kinderen veroorzaakte dit een gevoelsbinding aan de kerk van Kuyper. Iets dergelijks komt men tegen bij Gereformeerde Bonders, juist omdat ze bleven; bij de vroegere Hersteld Verbanders en MJ vrijge- maakten vanwege het hun berokkende onrecht en leed. Dirt soort bindingen gaan om zo te zeggen in het bloed over. De hartstochten die in de kerkelij ke diacuasuM loskomen, ontspruiten met kracht aan deze primitieve emoties Ondergaan onrecht, geleden miskenning, maar ook hoogtepunten (men is ergens door iemand in een bepaalde kerk gedoopt, getrouwd, getroost, men is existentieel aangesproken door een psalm of lied enz), vormen de vruchtbare voedingsbodem voor gevoelsbindin gen van allerlei aard. Als Ik verhitte kerkelijke discusmes meemaak, klap ik onherroepelijk dicht omdat ik op affe<rten stuit die ik niet ken, maar die machtiger zijn dan de gesproken woorden. Men weet te weinig van eikaars achtergronden af. Toch is de situatie paradoxaal, want dorpsgemeen teraden. waar men elkaar van haver tot gort kent, zijn soms evengoed emotioneel sterk geladen. Men moet van elkaar niet te weinig maar vooral ook niet te veel weten, wil men de illusie overeind houden, dat men over zaken op zakelijke wijze bezig is. En nu iets over kennis Men kent de leuke uitdrukking dat die of die bij rijn spreken of schrijven niet gehinderd is door kennis van de zaken waarover hij het heeft Joachim Kahl, in rijn tegen het christendom geschreven boek Het onheil van liet christendom Utrecht-Antwerpen 1970), in het Gereformeerd Weekblad door prof. dr G Th. Rothuizen uitvoerig bestreden, merkt er gens terecht op dat het christendom rijn voortbe staan mede dankt aan de onwetendheid van zijn aanhangew. Onwetendheid is vaak een bescher mende laag rondom een of ander geloof. Men moet evenwel geloven met open ogen. Onder tussen is het verschil in reikwijdte van de ge zichtskring (de kennishorizon als u wilt) een grote handicap, vooral in het kerkelijk gesprek De geestelijke verwarring van onze dagen is voor een belangrijk deel veroorzaakt doordat de alge mene kennishoriion door de massamedia op pijn lijke wijze is uitgezet, terwijl velen, ook door hun irrationele gevoelsbindingen, binnen de gezichts einder van vóór de oorlog of van nog vroegere datum gevangen blijven. Het kwaad begint dan in hun ogen waar de eigen gezichtskring ophoudt. Het verschil in ontwikkeling wordt dan een verschil in golflengte Verstandelijke kennis en hartelijk geloof komen dan tegenover elkaar in een polaire positie te staan. Veel ouderen, begrij pelijkerwijze. kunnen de soepelheid van geest niet meer opbrengen zich te herscholen. In de stroomversnellingen slaat hun kano om. Oud rijn heeft tegenwoordige geestelijk gesproken een tra gisch accent. Maar er is ook onwil en pure reactie en de laatste tijd ook veel georganiseerde reactie: altijd begrijpelijk, deels gerechtvaardigd, deels niet. Het woord kennishorizon komt men vaker tegen dan het woord ervaringshorizon. Nu is het niet zo, dat ik de eeuvoudige vromen met hun beperk te kennishorizon wil uitspelen tegen intellectue len met een beperkte ervaringshorizon, of om gekeerd. Wel moet ik even duidelijk maken, dat ik hier met ervaring iets anders bedoel dan een historisch gegroeide gevoelsbinding. Het gaat mij hier om echte regilieuze ervaring, de echte bevin ding die van Ruler op het oog had, wèl te onderscheiden van haar welkebende droesem. John Macquarrie, in deel één van zijn meerdelig werk De beginselen van de christelijke theologie, afzon derlijk getiteld Filosofische Theologie (Roermond MCMLXvni), verwijst op bl. 127 e.v. naar Martin Heideggers on derschei ding, in diens Was 1st Me- taphyslk?, tussen berekenend denken, existentieel denken en primordiaal of essentieel denken, dat hij uitdrukkelijk vergelijkt met de opvattingen van de religie en die van de poëzie. Hier is de op«ïnheid voor openbaring vanuit de transcendente sfeer in het geding. De mens kan zich door God aangeraakt wéten, omgang met God hebben, ge loofservaring opdoen. Hier zijn de mensen met een beperkte kennishort»>n niet in het nadeel, maar de kerkgeschiedenis heeft ook weet van Augustinus. Luther, Pascal, Kierkegaard. Nietzsche heeft gezegd dat elke filosofie een autobiografie, een geschreven zelfportret is. De theologie werkt weliswaar met openbaringsgege- vens, maar weerspiegelt toch heel sterk de per soonlijkheid van de theoloog die aan het woord ls. Een theoloog zonder eigen persoonlijke geloofs ervaring kan een heel eind komen met wat Macquarrie noemt het 'herhalende, repetitieve' denken, maar de verhouding tussen kennis en ervaring is dan gestoord. Zou men, naar de mens gesproken, riet wanhopen aan de zin van elk kerkelijk gesprek? Dat hoeft niet, maar wel moet daarbij zelfkennis in het geding gebracht worden, en de bereidheid aan de gesprekspartner iets van zijn achtergronden te laten ziea Altijd aangenomen, dat men eerlijk wil zijn. alle consequenties .(bijvoorbeeld nu ook subsidie aan de studiekas van de vrijzinnig henvormden) gewenst. Ds. Ph. A. Warners uit Utrecht had bezwaar tegen de subsidie aan het leerstoel- en studiefonds. Waarom moet dr. C. Graafland als bijzonder hoogleraar vanwege de gereformeerde bond aan de Utrechtse universteit komen, terwijl er al hoogleraars zijn die tot deze modaliteit behoren? Ds. A D. H. Huysman uit Purmer sprak van 'een bijzondere onwijze gang van za ken'. 'Stel Je voor, dat ik de minister van financiën zou schrijven dat ik mijn belastingplicht alleen wil nako men als een flink deel van het geld zal worden besteed aan doelen die mij sympathiek zijn?' 'ONVERTEERBAAR' Ds. M. van den Bosch uit Goes noem de de regeling een principiële stimule ring van het modaliteitsdenken en dat in een tijd van polarisatie. 'Laten we eerlijk zeggen dat de eis van de synode tot verplichte bijdrage aan de generale kas niet haalbaar is geble ken'. Dit gebrek aan lovaliteit vond hij onverteerbaar. Ds. G. Spilt uit Ede wees erop dat het niet gaat om een bijdrage aan richtingsorganisaties maar om subsidies aan bepaalde pro jecten waarvan niet alleen de gerefor meerde bondsgemeenten profiteren. Hij noemde het voorts een fabeltje dat wie uit het studiefonds var de gereformeerde bond gesteund wordt, verplicht zou zijn het geld terug te betalen wanneer hij later als predi kant niet langer tot de gereformeerde bond behoort. Ds. Wesseldijk zette in zijn be antwoording uiteen dat het in de gereformeerde bond als onbillijk werd en-aren dat terwijl men zelf jaarlijks ebn half miljoen bijeen brengt voor apostolaat, jeugdwerk en theologische opleiding men dan ook nog ten volle zou moeten meedragen aan het alge mene kerkewerk. De generale financië le raad heeft deze onbillijkheid er kend en daarom deze regeling voorge steld. De gereformeerde bond heeft dus bepaald niet 'met mammon macht willen uitoefenen'. Het gaat niet om steun aan modaliteiten als zodanig maar om projecten die jnet een be hoorlijke begroting aan de generale financiële raad moeten worden voorge legd en waarover uiteraard verslag- plicht ter synode zal bestaan. Ds. Wesseldijk wees er verder op dat nu al allerlei niet strikt kerkelijke instel lingen worden gesubsidieerd, ook in terkerkelijke ook in het buitenland en die geen verslagpllcht hebben. De subsidie aan het leerstoel- en studie fonds heeft alleen betrekking op stu diebeurzen, niet op de leerstoel van dr. Graafland. Scriba ds. F. H. Landsman zei dat de betekenis van functionele groepen en het leken-apostolaat steeds meer toe neemt. Hij verwachtte dat in de toe komst een groot stuk van het werk van de kerk niet meer in de instituti onele vormen zal geschieden, maar door vrije groepen. Willen we levende kerk blijven, dan zullen we met deze •groepen zoveel mogelijk in contact moeten blijven, zei hij. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De zevenjarige Senne Erkelens is op de speelplaats van de Nutsschool in Den Haag om het leven gekomen. Het jongetje kreeg enkele betonnen platen van een schutting tegen zijn hoofd. Senne was tikkertje aan het spelen met zijn negenjarig vriendje Bart. Toen Bart tegen de schutting aanliep, stortte die gedeeltelijk in. Bert kreeg enkele planten op zijn borstkas. Sen ne, die vlak achter hein liep, kreeg betonnen platen tegen zijn hoofd en overleed ter plaatse. Het was een goede gedachte VPRO om eens uitdrukkelij i dacht te schenken aan de psyi r. in het bedrijf en met name woonte van het testen van personeel. De relativiteit van d tests kwam duidelijk uit. Bot zal iedereen wel mensen in z'j w L lie en kennissenkring hebben dertijd bij een test weinig oitwij hoop meekregen en die intu zefde famlilie verbluffen min prestaties. Niet de testende in want die stelt men meestal ni< irar op de hoogte. Toch zou het de waard zijn als eens een aantal hun test, in vroeger jaren opgAene terugzonden met de verraeldi ran< hun huidige positie. Het lijkt beide partijen een goede z; was natuurlijk een uitzonderin daarom niet minder navrant van de deelnemers aan de uitAjt" j vertelde. Het was hem overkoi hij, na enige tijd bij een fir we^ werkt te hebben, van zijn direc js jr een reprimande kreeg vergeztf een opmerking over een zijn testrapport. Je zou haast ens conclusie komen dat de desbei het de chef indertijd vergeten is of dat die test dan wel geheel gemist heeft Er is geen tijd dat er druk over de klasi gediskusieerd werd, het zoulT^ luxe zijn al de ihenselijke verl gen binnen de bedrijven en kantoren eens kritisch bekeke 7n den. Het gevecht van man tege het bekende ellebogenwerk en treiteren schijnt er geen uitzi te zijn. Alles heeft uiteraard tergronden, maar veel levens vreugde door de situatie van n mens waarin zij Verkeren. Ei zou iedere verbetering van ons lieu moeten beginnen. Beroepen: te Ridderkerk: K. [SZ te Wemeldingen; te Alkmaar i J. D. Kila te Den Helder. is r Kc Pi a oud SS «E al rlij: Hans Habe Gelijk eens Dai reis door Israël. Uitgave: De B NV Baarn. Prijs: ƒ15,90. Zelden zal er een boek over de we staat Israël zijn verschene zoveel informatie bevat en t« zonder leesbaar is. De auteur, die blijkt geeft va gedegen bijbelkennis heeft bi rondzwervingen en bij de zei gesprekken met mensen uit scheidene groeperingen, de 1 DE mogelijke objectiviteit betracht ,w boeiende inventarisatie is echti i belijdenis geworden, waarin l ?a ageert tegen naar zijn inzie de schijnvrede, die de grote dei tieën in de wereld aan de 1 staat hebben opgelegd. Aan hl Di van zijn verbluffende serie do: j taties, met onder meer een gi met Eban, zegt de Duitse auteur 'Door oorlog en vrede zal de moeten leren, dat David niet zoals Shylock z'n einde vond s Israël is het Zesde, het ongescl Boek van Mozes opengeslagen'. Gelijk eens David is een van de informatieve en ook meest i boeken, die wij de laatste tijd het moderne Israël onder ogen ben gekregen. Wie Habe heeft zen, kan in een discussie over immens gecompliceerde problee deze vuurhaard in het Nabije zinnig meepraten. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactiei J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Banki Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2