Experiment in aist doel door zwemtraining tegenslagen Janssen in Tour publiciteitsman Werkloze trainers azen op Vitesse astase en Tiriac meer in dubbel Polidori wint na solo )rter trainings-program hoeft niet schadelijk voor conditie te zijn 53,™ aar verlies voor erpolo-zevental sters Wimbledon gunstig enoord gaat - thumus ruilen Boris Spasski naar IJsland (/KWARTET DONDERDAG 22 JUNI 1972 Sport T1I/K13 nze speciale verslaggever ERDAM Het rapport over de 'onvoltooide' van Hans van pek en Han Nakken is verschenen. Een verslag van het meest eden wetenschappelijk onderzoek, dat ooit in de Nederlandse vereld is verricht. Het experiment met tien leden van de wed- ;roep van de Amsterdamse zwemvereniging De Dolfijn heeft de eindstreep bereikt. Het ontslag van trainer Joop Bartelsman ende vorig jaar de genadeslag voor het onderzoek. De ambities lakken en Van der Spek werden daarmee definitief getorpe- Het duo heeft hierdoor nauwelijks enige zinnige conclusie aan tijdrovende en kostbare werkzaamheden kunnen verbinden. anks heeft het onderzoek de itwikkeling van de zwemsport ns onderlijnd. Nog steeds be- vrijwel geen gerichte trai- izet voor gespecialiseerde af- zoals in de atletiek. Nog is het mogelijk, dat één talent Australische Shane Gould rereldrecords op de vrije slag r bezit heeft. Nog steeds ook ;t al dan niet zwemmen van aantal kilometers centraal tij- training. Kilometers, een al- ersend woord in de zwemsport. lefnemingen van Van der Spek ken, werkzaam bij het Coronel- orium voor arbeidshygiëne van lersiteit van Amsterdam, is dan n voorbeeld van de toepassing derzoek naar evaluatie van een aining. Van der Spek: 'Wat er zwemmerij gebeurt is uniek, je nergens. Daarom wilden we derzoek ophangen aan de atle- oor de honderd meter wedstrijd hebben we de 400 meter bij itiek als een vergelijkbare af- &PEST (ANP) Het Neder- waterpolozevental heeft in Boe- in het internationaal waterpo- looi met 28 van Hongarije De tussenstanden waren: -1 0—2 1—3 and trof een in topvorm splend rije. Van de 8 Hongaarse doel- werden er 7 uit spel gescoord, eenmaal scoorden de Honga- een straf worp. Vooral aanval- leken de Hongaren onstuitbaar, en Konrad waren keer op keer derlandse verdedigers met hun •mbinaties te snel af en scoor- van de acht treffers. De Ne- se ploeg, die ondanks de zware aag goed partij bood, was tegen weid niet opgewassen. In de speeltijd verving coach Hans Drenth door Stro boer en Jan- or Reedijk, maar ook deze twee ge internationals slaagden er de Hongaarse wals tot staan te EN (ANP) De vier Neder- meisjes die aan het Wimbledon- oi meedoen hebben allen gunstig Marijke Schaar ontmoet in de ronde de Indonesische Lita Trudy Walhof zag zich geplaatst de Tsjechische international Ale- meova. Voor Betty Stöve kwam liaanse veterane Lucia Bassi uit Ada Bakker komt vermoedelijk erder dan de derde ronde. Na ye' in de eerste ronde zal zij loeilijkheden hebben met de on- le Amerikaanse Sandy Stap, daarna is titelhoudster Evonne ong de tegenstandster. ïze sportcorrespondent >EL Hans Posthumus gaat hijnlijk volgend seizoen voor de che tweedeklasser Racing Meche- elen. De club en Feyenoord heb- isje i principe overeenstemming be ierover. Van Racing Mechelen de Deen Odd Iversen naar lord komen. Iversen zou in de transferperiode (in december aar de Rotterdammers overstap- let afgelopen seizoen had Iver- inig geluk. Hij raakte langdurig seerd terwijl hij ook weinig ge was met een plaats in een team de tweede klasse speelde, nburgse eerste-divisieclub Roda Kerkrade heeft een eenjarig ct gesloten met de Westdultse Her Herbert Bonnen, die vorig re<1 voor NEC speelde. stand gekozen. In de atletiek gaat men er, in tegenstelling tot de zwem sport, namelijk van uit, dat specialisa tie onontkoombaar is wil men meetel len, en dat de trainingsprogramma's op deze specialisatie zijn afgestemd.' In overleg met Joop Bartelsman, toen trainer van De Dolfijn, en tien zwem mers van de club. werd een specifiek trainingsschema voor de honderd meter ontworpen. Het belangrijkste hiervan was. dat de zwemmers dage lijks niet meer dan enkele honderden meters tijdens de training aflegden. Het onderzoek werd gehouden van begin januari tot half juni en gelar deerd en met een reeks van testen. In het algemeen werden er vijf zwem- trainingen per week gehouden. Drie ervan duurden 45 minuten en twee precies een uur. Eén training werd gereserveerd voor techniek-oefeningen en de vier overige werden gebruikt voor intervaltrainingen over vier af standen (25. 50. 75 en 125 meter). De kwaliteit van de training stond dus ver boven de kwantiteit. Han Nakken: 'Wat extreem gesteld komt het erop neer, dat een wielrenner voor een wedstrijd van 200 kilometer 10.000 a 15.000 km per dag moet afleggen om een in de zwemwereld gebruikte ver houding tot de trainingsarbeid te krij gen." UITPUTTING Het korte trainingsprogramma van De Dolfijn werd opgezet naar aanleiding van een verzoek van trainer Bartels man, die met het probleem kampte, dat zijn pupillen tijdens de training niet tot de grens van uitputting kon den gaan. Het probleem is niet opge lost en lijkt ook niet op te lossen. De zwemmers, onder wie Olympisch kan didaat en rugslagtalent Bob Schout- sen, hebben zich wèl vaak veel dich ter bij die grens van uitputting ge waand. Tijdens het onderzoek is nog eens gebleken, dat vooral de fietsergo- meter een zeer nuttig apparaat voor de training en het peilen van de conditie blijkt. Van der Spek: 'Wat dit facet betreft is het experiment mislukt. Als je mensen vraagt zich maximaal in te spannen dan doen ze dat soms wel en soms niet. Het is niet te controleren. Het is iets on grijpbaars.' En Joop Bartelsman. te genwoordig trainer van de Kon. AZ/HDZ in Amsterdam: 'Nu vraag ik mijn pupillen nog weieens tot hel uiterste te gaan. Maar ze blijken na een zeer korte pauze toch altijd weer in staat een nieuw baantje te zwem men.' FUNEST Het voortijdig afbreken van het on derzoek is funest voor het neerzetten van conclusies geweest. Wèl is vol gens het rapport bewezen, dat het op weinig trainingsafstand geënte pro gramma in ieder geval geen achteruit gang van het prestatie-niveau bete kent. Van der Spek: 'Daarom mogen we gerust concluderen, dat dit een goed programma is geweest. De pres taties zijn vooruitgegaan. De prestatie van het enige meisje in de groep. Mia Plantinga, is in een tijd van drie maanden op de honderd meter rug slag van 1.10 naar 1.08 gegaan. Het Nederlands record, dat Bob Schoutsen in de periode van het experiment tijdens de Europese kampioenschap pen neerzette, is nog steeds niet ver beterd.' TECHNIEK Tegen het experiment zijn een vloed van bezwaren gekomen. Schoutsen is indirect verweten, dat hij zonder dit experiment op de 100 meter rugslag al ruimschoots onder de minuut op een 50-meterbaan zou zijn gedoken. Daarnaast zou zijn techniek er niet beter op zijn geworden. Van der Spek: 'Wat die techniek betreft is het tegendeel bewezen. Deze is bij een voldoende aantal herhalingen wel de gelijk sterker geworden. Het is lo gisch ook. Voor de honderd meter heb je een heel andere techniek nodig dan voor een langere afstand.' Joop Poulus, nauw betrokken bij het on derzoek. vult aan: 'De conditie tijdens de periode van het experiment is blijven stijgen. Het zwakke punt in dit programma vind ik in feite de eentonigheid. Maar dat geldt natuur lijk voor ieder programma. Zo'n on derzoek moet eigenlijk jaren door gaan. We zijn nu niet verder geko men dan de wetenschap, dat als je dit Olympisch kandidaat Bob Schoutsen was een van de belangrijkste proefpersonen tijdens het wetenschap pelijk experiment. programma uitvoert, de conditie be slist niet achteruit gaat. Dus boek je met zo'n training tijdwinst.' Het ontslag van Bartelmans bij De Dolfijn had tot gevolg, dat het gepro grammeerde tweede jaar van onder zoek niet doorging. Daardoor zijn de onderzoekers volgens Nakken niet verder gekomen dan 'een behoorlijk goede voorbereiding'. Na het vertrek van Bartelsman viel de groep uiteen. Enkele leden, onder wie Mia Plantin ga en Bob Schoutsen. zochteneen andere vereniging. Het was de nek slag voor het experiment. Al eerder moesten Nakken, Van der Spek en hun collega's een fors pakket Van onbegrip wegduwen. De Nederlandse Sport Federatie weigerde aanvankelijk een subsidie te verlenen. Dit gebeur de op grond van ingewonnen advie zen. Volgens de NSF bood het onder zoek 'in deze vorm te veel onzekerhe den om een wetenschappelijk ver woord oordeel mogelijk te maken.' Als voornaamste bezwaar hierbij gold het ontbreken van een controlegroep. Nakken: 'Zo'n controlegroep was on mogelijk. Je kan namelijk geen twee- Ronde te zwaar voor ex-winnaar Van onze speciale verslaggever PUTTE Jan Janssen neemt dit jaar niet deel aan de Tour de France. De tourwinnaar van het jaar 1958 heeft gistermorgen na uitvoerig overleg met sponsor-di recteur Pol Claeys besloten niet van start te gaan in 's werelds grootste wielcrevenemcnt. Janssen gaat nu met Beaulieu-Flandria ploeg mee als publiciteitsman. Hij zal voor de equipe van kopman Joop Zoetemelk de kontakten met de persmedia verzorgen. Bovendien krijgt Janssen een adviserende stem in de te volgen ploegentak- tiek. Jan Janssen voelt zich lichamelijk niet in staat om deze Tour de zwaarste sedert jaren te vol brengen, daarom zal hij evenals vorig jaar verstek laten gaan. Dit ondanks de clausule die in zijn mntract is opgenomen waarin staat dat hij Zoetemelk in de grote ron de zal coachen. Ploegleider Briek Schotte: 'Jan weet zelf het beste wat hij kan. Het is verstandiger om niet mee te gaan dan halverwe ge tot de conclusie te moeten ko men dat het niet langer gaat. Er is uitvoerig over die speciale clausule in het contract gesproken. Maar Pol Claeys. de directeur is van mening dat Janssen de firma ook als publiciteitsman grote diensten kan bewijzen.' Jan Janssen meent zelf dat hij Zoetemelk ook op een andere wijze dan op de fiets bij kan staan. 'Het liefst was ik meegegaan als assis tent-ploegleider van Briek Schotte maar er traden grote problemen op omdat je als actief wielrenner de Tour nu eenmaal niet mag volgen. Ik kan dan wel net als Gerard Koel mijn lioentie inleveren en na de Tour terugvragen, maar ook dat is niet zo eenvoudig. Koel is nu eenmaal minder bekend in Frankrijk dan Jan Janssen. Ik zal nu voor de karavaan uitrijden en aan de finish van iedere etappe de renners opwachten.' Ploegleider Briek Schotte heeft nu zijn equipe voor de Tour zo goed als rond. Kopman Joop Zoetemelk zal omringd worden door zijn land genoot Eef Dolman, de Belgen Die- rickx, Vanderslagmolen, Evers, De Muynck, Van Neste, Van Mareke, Van de Wiele en Eric de Viae- minck en de Portugezen Adrade en Mendes. Van de acht Belgen zal er nog een moeten afvallen omdat de ploegen in de Tour slechts elf man mogen tellen. Schotte: 'Eric de Vlaeminck staat het hoogst op de nominatie om af te vallen. Hij heeft dit jaar nog weinig gepres teerd. Vanmorgen heeft hij aan Claeys gevraagd mee te mogen naar de Tour. maar Claeys heeft als voorwaarde gesteld dat hij nog voor de Tour een behoorlijke pres tatie moet leveren. Slaagt De Vlae minck daarin dan zal een van de andere Belgen uit de ploeg ver dwijnen'. De opname van de Portugezen An- drade en Mendes in de Flandria equipe betekent voor Zoetemelk een welkome versterking in de bergen. Andrade en Mendes debu teerden in de Belgische merkenfor- matie tijdens de Midi Libre. Joa quin Adrade won daarin de laatste etappe. Mendes bewees eveneens in het hooggebergte met de beste mee te kunnen. Schotte: 'Het zijn bei den goede klimmers. Daar kunnen wij nog veel plezier aan beleven. Ik heb vertrouwen in de formatie die nu naar Frankrijk gaat. Zoete melk heeft zijn vorm net op tijd terug gekregen. In de Dauphiné Liberé reed hij matig. Maar dat kwam omdat hij te weinig grote wedstrijden in de benen had. Toch heeft hij zich daar in vorm kun nen rijden. Zoetemelk heeft zich zelf uitvoerig kunnen testen in de Midi Libre met het resultaat daar van kunnen wij alleen maar tevre den zijn.' de trainer vinden, geen tweede Bob Schoutsen ook.' De subsidie, groot 20.000 gulden, kwam er tenslotte tóch. Het experiment heeft aan materiaal en manuren aanzienlijk méér gekost. Het rapport zegt: 'Door de gang van zaken rond de subsidie-aanvraag heeft bij ons de mening post gevat dat beide organisaties het onderzoek slechts met tegenzin hebben getole reerd en een optimale gang van zaken rond het onderzoek hebben tegenge werkt.' PRAATJE Het gebrek aan medewerking, dat de onderzoekers volgens hun zeggen heb ben ondervonden, heeft de lust tot nieuwe onderzoeken in de sportwereld de zwemmerij met name bij de medewerkers van het Coronellaborato- rium beduidend getemperd. Nakken: 'Als er geen medewerking is. dan. kunnen we het beter opgeven.' Pou lus: 'De interesse komt blijkbaar pas als het slecht met een bepaalde tak van sport gaat.' En' Van der Spek: 'De KNZB heeft nog nooit iets van zich laten horen. Waar de oorzaak van al die tegenwerking ligt, is me niet geheel duidelijk. Ook snap ik niet, hoe het praatje in de wereld komt, dat dit experiment in Oost-Duitsland al eens verricht is. Niemand heeft dit ooit aangetoond, terwijl we bijna alle documentatie over wetenschappelijk onderzoek in dc zwemsport tot onze beschikking hebben.' Het zwemonderzoek zal niet voltooid worden. Ook die problematiek is niet nieuw. Stelt het rapport: 'Inderdaad kan men beginnen met op te merken, dat er eveneens andere aanzetten tot onderzoek van de sportproblematiek geweest zijn, die niet vervolgd wer den. Daarbij valt te denken aan de proefschriften van Enschedé over schaatsen, van Mosterd over zwemmen en aan het rapport van Biersteker en Van Leeuwen over fysiologische reac ties op zeeniveau (Nederland) en op middelgrote hoogte (Mexico). Dat de ze uichend ontvangen aanlopen heb ben kunnen verzanden zou wel eens nauwkeurig onderzocht mogen wor den.' GERRIT I)EN AMBTMAN SCHAAN (ANP) De Italiaan Gian- carlo Polidori heeft gisteren de zeven de etappe van de Ronde van Zwitser land gewonnen. Polidori had op de eindstreep van deze 234 kilometer lange etappe een voorsprong van ruim vier minuten op zijn landgenoten Pao- lini en Giuliani. De Nederlander Tino Tabak werd vierde, hij was door beide Italianen kort voor de streep nog ge lost. 1-Iet grote peloton kwam precies twee minuten na Tabak over de finish. De sprint van het peloton werd gewonnen door Gerben Karstens. In het algemeen klassement behield de Zwitser Louis Pfenninger de leiding. Uitslag zevende etappe: 1. Glancarlo Poli dori (It) 7.31.29. 2. Enrico Paolinl (It) 7.35.47, 3 Donalo Giuliani (It) zt, 4. Tino Tabak (Ned) 7.35.53, 5. Gerben Karstens (Ned) 7.37.53. 6. Mlchelc DanceUl (It) zt. 7 Waller Godcfroot (Bel) zt, 8. Wllfrled Peff- Rcn WD1) zt, 9. Erlch Spann (Zw) zt, 10. Louis Pfenninger (Zw) zt, 11. Gerard Vianen (Ned) zt, 12. Kurt Rub (Zw) zt, 35. Wim Schepers zt, 48. Gcr Harlngs zt als Gerben Karstens. Riinsen cn Krekels staakten ta strijd. Algemeen klassement: 1. Pfenninger (Zw) 32.47.20, 2. Plngeon (Fr) 32.47.18, 3. DanceUl (It) 32.47.20 4. Spahn (Zw) 32.47.32, 5. Schta- von (It) 32.50.40. 6. Agostinho (Por) 32.51.57, 7. Harrison (GB) 32.55.07. 8. Wehrli (Zw) 32.59.07, 9. Lanzafame (It) 32.59.19. 10. David (Bel) 33.07.57, 17. Schepers 33.13.41, 23. Ta bak 33.19.30, 36. Vianen 33.32.48, 40. Karstens 33.38.09, 49. Harlngs 34.07.37. MOSKOU (ANP) Wereldkampioen schaken Boris Spasski is uit Moskou naar Reykjavik vertrokken om zich ter plekke voor te bereiden op de titel- tweekamp tegen uitdager Bobby Fischer. Spasski werd vergezeld naar IJsland door de grootmeesters Jefim Geiler en Nikolai Krogius en de mees ter Ivo Nei. Arnhemse vereniging kiest vanavond uil zeven sollicitanten Van onze speciale verslaggever ARNHEM Rond tien uur vanavond maakt het bestuur van Vitesse de opvolger van Cor Brom bekend. Uit de lijst van zeven sollicitan ten wordt de nieuwe trainer gekozen. Het is niet zo vreemd dat zo veel trainers belangstelling hebben voor Vitesse. Want de eerste divisieclub is nog de enige vereniging in het betaalde voetbal die plaats heeft voor een oefenmeester. Als bijen zijn Arie Otten, Frans de Munck, Lesley Talbot, Evert Mur, Ben Tap, Wim Blokland en Ludwig Veg op het laatste beetje honing afgekomen. Uit deze rits namen zal hoogstwaarschijnlijk Arie Otten als winnaar naar voren stappen. Rond half mei trok Vitesse Wim Beltman aan als manager. Voor Cor Brom was dat reden te vertrekken naar Fortuna SC. 'Met Beltman ver wacht ik moeilijkheden', stelde Brom. Pijlsnel ging Vitesse op zoek naar een andere trainer. Beltman nam op 31 mei, de dag van Ajax-Inter, contact op met Arie Otten. Hij vertelt: 'Vijf minuten nadat Beltman mij gebeld had zaten wij bij elkaar. Alles was heel snel geregeld. Wij hebben een mondelinge afspraak gemaakt dat ik volgend seizoen Vitesse ga trainen'. Direkt daarop ging Beltman met va kantie. Bij Vitesse wist het bestuur niets van de afspraak van Beltman. Voorzitter Van der Louw: 'Dat lijkt me onwaarschijnlijk want het aantrek ken van een trainer blijft een beslis sing van het bestuur'. Wel werd Ot ten aan het bestuur voorgesteld maar zegt Otten 'dat was zuiver een infor matief gesprek. Er werd niets toege zegd'. VREEMD SPEL Vitesse liet weten Arie Otten als een eerste sollicitant te zien. Voor de werkloze trainers, die de zaak nauw keurig in de gaten hadden gehouden was dat het sein contact op te nemen met Vitesse. Ben Tap bijvoorbeeld: 'Ik belde met de voorzitter en die zei dat er nog geen beslissing was geval len. Hij zei: u kunt rustig solliciteren. Dat heb ik natuurlijk gedaan. Maar ik heb geen hoop meer want ik heb begrepen dat er toch een afspraak is tussen Otten en Beltman.' Vitesse heeft een vreemd spel gespeeld want het heeft de werkloze trainers blij gemaakt met een dooie mus. 'Kijk', zegt Tap terecht, 'vandaag komt Belt man terug van vakantie. En vanavond wordt de nieuwe trainer voorgesteld. Met mij heeft het bestuur niet eens gesproken. Je moet toch eerst een gesprek hebben gehad met de sollici tanten voordat je een besluit neemt, of niet?' En Evert Mur, die zijn gedachten al bij een andere club heeft: 'Het zou inconsequent zijn als de afspraak met Otten niet nageko men wordt.' Na de definitieve uitslag blijven er zes teleurgestelde en werkloze (waar schijnlijk uitgezonderd Mur) trainers achter. Ludwig Veg werd bij DVC ontslagen, bij Eindhoven werd het contract van Lesley Talbot niet ver lengd en Wim Blokland heeft al sinds juli vorig jaar (NEC had geen plaats meer voor een hulptrainer) geen werk. Arie Otten, hij kan weer aan de slag, heeft ook sinds vorig jaar no vember toen hij ontslagen werd bij Cambuur, niet als voetbaltrainer gp- fungeerd. W.W. Ben Tap is al 26 jaar trainer. In augustus vorig jaar werd RCH naar de amateurs verwezen en betekende dat voor Tap het einde van de dienst betrekking. Vanaf dat moment heeft hij niet gewerkt. 'Ik loop in de WW. RCH heeft mij goed behandeld en tot 31 december mijn salaris uitbetaald. Ik en andere trainers zijn de slachtof fers van de sanering. We proberen snel aan het werk te komen. Daarom beb je nu die toeloop bij Vitesse. Degene die volgend seizoen zonder werk komt te zitten komt niet meer aan de slag. Dat geloof ik vast en zeker. Hier in de buurt van Den Bosch pak ik een amateurclub. een eerste of derde klasser. Dat doe ik om fit te blijven. Maar ja, het is een Lesley Talbot (rechts) en Frans de Munck; twee van de zeven kan didaten voor één plaats bij Vitesse. baantje voor een paar avonden in de week. En je verdient lang niet zoveel hier in het betaalde voetbal? Frans de Munck zit in het Belgische Boechout te verpieteren. In december, de dag voor de wedstrijd om de UEFA-beker tegen PSV, ontsloeg Lierse Sk De Munck. 'Ik heb 35 jaar ervaring in het voetbal. Dan zou je zeggen dat ik toch een voorsprong heb op anderen. Maar dat schijnt niet belangrijk te zijn'. De Munck werkt ijverig aan zijn conditie maar heeft nog geen club gevonden. 'Als trainer ben ik niet onsuccesvol geweest bij Vitesse. Dat lijkt me een voordeel. Het is trouwens de laatste club in Nederland. Daarom heb ik vorige week met Vitesse gebeld'. De Munck is van plan op korte termijn uit België te vertrekken: 'Hier vind ik geen werk gever meer. Dat komt door de Belgi sche journalisten. Bij Brugge en Lier- se hebben ze mij helemaal stuk ge schreven.' Over de rol van werkloze: 'Je mist een doel in je leven.' Evert Mur vond het niet prettig maar heeft niet stil gezeten. 'Ik heb veel trainingen van collega's en wedstrij den bezocht. Bij alle activiteiten op het sportcentrum in Zeist was ik aanwezig en ik heb behoorlijk wat gestudeerd. Ik werd eigenlijk wegge saneerd met AGOW. De slachtoffers van de sanering hebben een etiket van onvermogen gekregen. Dat is een hele rare situatie'. Zeven trainers zwermen om Vitesse heen maar vol gens Jaap van der Leek de secretaris generaal van Vereniging voor Oefen- meesters in Nederland (WON), zijn er vijftien tot twintig werklozen: 'In het overlegorgaan met de KNVB heb ben we het al vaak gezegd: de kwali teit moet verbeterd worden en de selectie scherper. Er wordt maar op geleid, per jaar worden twaalf trai ners met een A-diploma afgeleverd. Aan cursus- cn examengelden ont vangt de KNVB ruim drie ton. Die worden natuurlijk gebruikt om het sportcentrum in Zeist draaiende te houden'. Van der Leek gelooft dat er op dit moment al te veel trainers zijn. 'Een marge voor de clubs is normaal. Maar nu zijn we beroepswerklozen aan het kweken. Een trainerscursus voor top- spelers is goed, maar er worden er veel te veel toegelaten. Gelukkig ver trekken er trainers naar het buiten land. Toch zullen er straks trainers maatschappelijk omgeschoold moeten worden. Zolang het jeugdplan Neder land niet van de grond komt is er te weinig werk voor zoveel trainers'. De secretaris-generaal van de KNVB, H. Burgwal, reageert met: 'De gedach- tengang van Van der Leek houdt op bij 39 clubs. De A-trainers kunnen ook in het amateurvoetbal terecht. Zo geredeneerd zijn er nog te weinig trainers. Altijd zijn er trainers die de clubs niet geschikt vinden. Daarom heb je een paar werklozen. Wij leiden op voor het A-diploma omdat voor de mensen met een C- of Bdiploma de mogelijkheid moet blijven het hoogste te behalen. Deze week publiceren wij nog een advertentie voor een jeugd trainer bij de KNVB. Dat zegt toch genoeg'. TEKORT Bondscoach Frantisek Fadrhonc (ook lid van de commissie opleiding trai ners) steunt Burgwal: 'Omdat Grijzen- hout vertrokken is heeft Ajax mij verzocht een goede A-trainer te zoe ken. Nu na drie weken heb ik hem nog niet gevonden. Ook dat is een voorbeeld van het tekort aan trainers. Natuurlijk zijn er werklozen, maar die zijn er op dit moment overal. Wel ben ik voor een scherpe selectie. Er moet nu een herstructurering bij de clubs komen. De betaalde clubs kun nen het niet meer af met één of twee trainers. Voor een goede basis heb je er vier nodig. Dat is de realiteit, ook voor het amateurvoetbal. Als dan blijkt dat de voetbalmarkt voor de trainers in een bepaalde periode vol zit dan moet de WON contacten leggen met het buitenland. Later ko men die trainers met een schat aan ervaringen terug. Daar kunnen we alleen maar voordeel van hebben'. HARRY VERMEEGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13