KV wil in 1973 én vakcentrale Staking legt Schiphol praktisch lam sfinstinkomen dit Sar miljard hoger Volgens het NKV 1 Fiscale wijzigingen tamelijk ingrijpend 'Europese' toespraak van de Koningin rjar blijft'n mens gezond bij! DENTOFIX Het weer gio r KWARTET DINSDAG 20 JUNI 1972 Binnpnlnnd TJ K5 [HT Het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft besloten per 1 januari 1973 een federatieve werking aan te gaan. Bij voorkeur met de twee andere vakcentrales NW en CNV, maar desnoods K met het NVV. >r het CNV niet zou kunnen of besluiten om op 1 januari aan de federatie mee te wer- wil het NKV op legale wijze achterbaks met het NVV ver- Niet omdat we daaraan voor wen, maar omdat wij buiten ïuld daartoe genoodzaakt wor- jrklaarde NKV-voorzitter P. J. ns gisteren op de bondsraads- ring van het NKV in Utrecht, beroep op een 'bundeling der ging de meerderheid van de lad akkoord met het besluit iratieve samenwerking aan te leen de Unie voor beambten, ivend en hoger personeel leden), die de 'extreem linkse' van het NVV vreesde, stemde Maar daarnaast liet de Indus- d NKV (145.000 leden) weten voorlopig te willen instemmen ge et federatie-besluit. De bond Da lidelijke garanties voor de vei- ing van de eigen inbreng. De ieke Bond voor Overheidsperso- r VIJ47.000 leden) zei nader beraad pd. indien inderdaad zou blij- t het CNV niet tot de federatie kit. oorzitter Mertens hield de ver- ig voor dat het naar zijn over- noodzakelijk en ook mogelijk igeven de historisch gegroeide dingen dat binnen de Ne- dse vakbeweging vergaande vor- an samenwerking tot stand ko- n het belang van de Nederland- w(rknemers. 'De uiterste bereid- en krachtsinspanning moeten et_w e worden opgebracht', vond hij. ngei adruk zei de heer Mertens dat ngnsKV zich blijft uitspreken voor ...jenselijkheid dat de federatie is g outf p en nam wordt verwezenlijkt door met drie partners: NW NKV en CNV. Het verbondsbestuur, aldus de heer Mertens, wil geen polarisatie binnen de Nederlandse vakbeweging. Als het wordt genoodzaakt met een van de partners verder te gaan, is het niet omdat het NKV daaraan de voorkeur geeft. Integendeel: het prefereert nog steeds een federatie van de drie. Maar, zo vervolgde hij, de houding van het CNV leidt tot vertraging. Het NKV wil een beslissing nu niet lan ger uitstellen. Daardoor zou onder meer de verdergaande samenwerking op het vlak van de bonden worden gefrustreerd. Het voorstel van het verbondsbestuur om 1 januari als datum van ingang te noemen is volgens de heer Mertens gebaseerd op de overweging dat een impasse moet worden voorkomen en om voortgang te maken met de voor de gehele vakbeweging noodzakelijke verdergaande samenwerking. Verder uitstel zou desintegrerend gaan wer ken. Ook verklaarde de heer Mertens dat van de kant van het NKV en naar mag worden aangenomen ook van de kant van het NW ruimte zal worden opengehouden voor het CNV om in een later stadium alsnog tot de federatie toe te treden. Bij het aangaan van een federatieve samenwerking zal het NKV vasthou den aan garanties met betrekking tot het handhaven van de eigen identi teit. 'Wij aanvaarden dat ook de ande re partners identiteitsvoorwaarden stellen', aldus de heer Mertens. Het verbondsbestuur zegt hierover in een toelichting dat de zelfstandigheid en de eigen identiteit tot uiting moet ADVERTENTIE -oter 23: {2C-HT NKV-voorzitter Mertens meent dat een verbetering «5 Ie conjunctuur het gevaar meebrengt dat de inflatie een extra el krijgt. 3: 8 68 9Jinflatie zou ons volk gesteld leek! et buitenland meer weerstand o: 5 te bieden bij een volgende ver icturele terugslag wel bijzonder 0704 kunnen opbreken. De tekorten 150: e overheid zouden in die situa- >t ongekende hoogten kunnen :g j]2n en daarbij vergeleken zouden :eiei ten waarover men nu spreekt, prjj einigheden kunnen worden be- 53. ffd'. aldus verklaarde de heer ergi ns in zijn openingstoespraak tot ters; rbondsraadsvergadering van het in Utrecht. Ne iziene prognose voor 1972 is wel 130- >digend, zei de heer Mertens, er zitten ook minder geruststel ster kanten aan: het uitblijven van ten poedige verbetering in de werk- inheidssituatie en der forse prijs- igen van de laatste maanden, li ndernemers zijn kennelijk bezig winstpositie te verruimen. HM ïoo'. heeft berekend dat het winstin- 70: 11 dit jaar ongeveer een miljard "e" 11 hoger zal liggen dan aanvanke- :r'UiiS aangenomen. w lat kan niet louter een gevolg l8w ran een doorberekening van de },en 1', aldus de heer Mertens. De kg: voorzitter noemde dit 'een van 2401 eest kwalijke ervaringen die de 11 weging in 1972 met haar bereid- ïatc tot loonmatiging heeft opge- cc Voor een heropvoering van dit 3* van het economisch bedrijf in voelt de vakbeweging niets, erkgeversorganisaties willen pro- de prijsstijging volgend jaar tot cent te beperken. Over het resul- is: 5 de heer Mertens voorlopig niet Ti komen in de mogelijkheid van recht streeks contact met het eigen ledenbe stand en in de mogelijkheid om bin nen dit bestand tot een eigen opinie vorming te komen. Indien de besluit vorming binnen de federatie tot prin cipieel en/of tot ideologisch onaan vaardbare consequenties zou voeren, dan wil het NKV terug kunnen vallen op een eigen besluitvorming. Een an dere voorwaarde is dat het NKV een speciale verstandhouding wil blijven onderhouden met de katholieke kerk. Aan de andere kant erkent het verbondsbestuur dat de nog te vormen geïntegreerde werkgroe pen, die zullen bestaan uit medewer kers en bestuurders van de drie vak centrales het best in één gebouw kunnen worden gehuisvest. In de overgangsperiode zouden een aantal van deze werkgroepen in elk van de drie gebouwen kunnen worden onder gebracht. Voorts behoeft volgens het verbondsbestuur geen van de in het NKV fungerende beleidsvoorbereiden- de en besluitvormende organen te worden afgeschaft. Indien de organisa ties van één vakcentrale als blok overstemd zou worden, zouden deze organen alsnog in actie kunnen ko men voor het bepalen van een eigen standpunt. In de verbondsraad toonden zich met name de katholieke vervoersbond en de katholieke bouw- en houtbond zich krachtige voorstanders van een fede ratie. Van de zijde van de vervoers bond werd daarbij opgemerkt dat de beslissing van het CNV om alsnog mee te doen geen invloed mag hebben op de inhoud en de datum van ingang van het NKV-federatiemodel. De voor zitter van de katholieke bouw- en houtbond, L. Brouwer noemde de ma nier waarop het CNV de leden met een beroep op de eigen waarden en de eigen identiteit van een federatie afhoudt 'ondemocratisch en autori tair'. De voorzitter van de Industrie bond NKV, P. Brussel, verklaarde evenwel dat de loskoppeling van de CNV-collega's in zijn bond een moei lijk te verteren zaak zou zijn. Temeer omdat volgens hem het vertrouwen met name in de Industriebond NVV ernstig is geschokt. Hij wees daarbij op de houding van de NW-bond tijdens het metaalconflict. Het uitroe pen van bisschop Gijsen tot super- ledenwinst-stimulator door het NW- blad WIK noemde hij van weinig wederzijds respect getuigen. 'De ex ploitatie van de gewetensnood van onze Limburgse leden voor de propa ganda van het NVV vinden wij een afschuwelijke zaak', aldus de heer Brussel. Ook wees hij evenals de voorzitter van de Unie BHLP op de opdrin gerige en herhaalde liefdesverklarin gen van de CPN aan het adres van het NVV en de gelijktijdige oorlogs verklaringen aan de confessionele or ganisaties. Zoals bekend heeft het CNV reeds enige tijd geleden aangekondigd in oktober een conferentie te beleggen, waarop de federatie-voorstellen ter sprake zullen worden gebracht. In tegenstelling tot het NKV en NW wenst het CNV vast te houden aan een federatieve samenwerking die de zelfstandigheid van de afzonderlijke vakcentrales intact laat. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De inkomens van een werkend gehuwd echtpaar zul len niet meer bij elkaar worden opgeteld bij de vaststelling van de inkomstenbelasting. Volgens de door staatssecretaris Scholten voor gestelde nieuwe structuur van de inkomstenbelasting is de vrouw fiscaal volkomen zelfstandig geworden. Mevrouw Claude Pompidou, prins Bernhard. koningin Juliana en president Pompidou (v.l.n.r.) poseren voor de fotografen voor het staatsbanket, dat de Franse president zijn koninklijke gasten gister avond in Versailles aanbood. Staatsbezoek aan Frankrijk Van een onzer verslaggevers PARIJS In een zeer Europees getinte toespraak zei koningin Juliana gisteravond tijdens het door de Franse president Georges Pompidou aangeboden staatsbanket in het kasteel Trianon in Ver sailles, dat in 'de bilaterale betrekkingen tussen Frankrijk en Neder land weliswaar nog niet alle vraagstukken zijn opgelost, maar dat er tussen onze beide landen een zo hechte band bestaat, dat deze tot oprechte verwachtingen voor de toekomst mag leiden'. Het niet meer samentellen van de inkomens betekent, dat de werkende echtparen niet extra behoeven te beta len door de progressie in de tarieven. Dit levert voor alle betrokkenen sa men een voordeel van veertig miljoen gulden op. Het voordeel voor de belastingdienst is, dat zeker een 100.000 aanslagen minder worden verstuurd. De belas tingvrije voet wordt voor de werken de gehuwde vrouw gesteld op 1.250. Het komt erop neer, dat het eigen inkomen van de werkende vrouw tot 11.250 wordt belast met 24 pet vol gens het systeem van het nieuwe schijventarief. De vrouw weet nu waar zij aan toe is. Zij verkeert straks niet meer in onzekerheid door de afhankelijkheid van haar belasting aan het inkomen van haar man. De man zal op zijn beurt niet verrast worden door aanslagen, omdat zijn vrouw heeft verdiend. Wat de premie heffing voor de aow en aww betreft wordt nog het oude systeem van op telling van de inkomens gehandhaafd. Het verschil in belastingheffing tus sen ongehuwden en gehuwden is voortaan alleen te vinden in de inko mensaftrekken. Dit verschil in aftrek bedraagt voor oudere gehuwden (ou der dan 35 jaar) 1.375 en voor jongere gehuwden 2.625. Ongehuwden Koningin Juliana omschreef op deze manier het voornemen van Den Haag om, zoals het Parijse dagblad Le Mon de het noemde, de meningsverschillen met Parijs te verminderen. De Franse commentatoren verwachten dan ook, dat tijdens de besprekingen tussen de ministers van buitenlandse zaken Schmelzer en Schuman in het kader van het staatsbezoek de scherpe kant jes van de meningsverschillen over met name de Europese aangelegenhe den zullen slijten. In zijn toespraak tijdens het staats banket liet president Pompidou gister avond echter de Europese problema tiek onaangeroerd. Hij beperkte zich tot vriendelijke woorden aan het adres van de vorstin en het Neder- landse volk. Koningin Juliana en prins Bernhard kwamen gistermiddag om twaalf uur op het vliegveld Orly aan voor een vierdaags bezoek aan Frankrijk. Zij werden verwelkomd door president Pompidou en zijn vrouw. Het gezel schap vertrok daarop met een helicop ter naar het centrum van Parijs. Per auto reden de Franse president en zijn koninklijke gasten, gevolgd door ruiters en motorrijders van de Garde Republicaine naar het Elysée, de ambtswoning van de Franse president. In haar antwoord op de welkomst woorden van president Pompidou zei de vorstin dat de afstand tussen Den Haag en Parijs in de jaren sinds haar vorige bezoek, 22 jaar geleden, korter is geworden. 'Niet alleen de vooruit gang in de techniek heeft ons nader tot elkaar gebracht, maar evenzeer vijftien jaar van gestadig werken, zij aan zij, in een gemeenschappelijke onderneming'. Ook gaf koningin Juliana uiting van de diepe bedroefdheid en warme ge negenheid van het Nederlandse volk met de slachtoffers van de treinramp bij Soissons. Na de ontvangst op het Elysée ver trokken de gasten naar hotel Matig- non. de Franse regcringszetel, waar de leden van het kabinet aan konin gin en prins werden voorgesteld. La ter op de middag werd het corps diplomatique aan het koninklijk paar voorgesteld. De Franse kranten hebben bijzonder veel aandacht aan het koninklijk be zoek aan Parijs besteed. Zaterdag schreef het Parijse dagblad Le Monde al een groot artikel op de voorpagina, waarin de politieke en economische problemen van Nederland werden be handeld. Ook interviewde Le Monde fracti'eleider Den Uyl over de plaats van de monarchie in Nederland, waar in deze stelt dat de Partij van de Arbeid nog altijd achter het republi keinse standpunt staat, maar 'dat het probleem van de monarchie op dit moment niet speelt'. In Le Figaro van gisteren verscheen een interview met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, drs. N. Schmelzer. In het interview geeft de minister indirect antwoord op de scherpe kritiek die de Franse presi dent Pompidou enkele weken geleden liet horen over de voorbereidingen van de Europese topconferentie, die dit najaar in Parijs zal worden gehou den. Volgens minister Schmelzer is er nog onvoldoende voorbereidingstijd voor de conferentie geweest. De conclusie van de indieners van het wetsontwerp is, dat de ongehuwden nii beter af zijn. Door het nieuwe systeem is er geen sprake meer van achterstelling van de ongehuwden. De zogenaamde strafklasse is afgeschaft In tegenstelling tot het vroegere systeem zullen echter ongehuwden, die gehuwd zijn geweest, kinderaftrek genieten, of de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, niet meer onder de regeling van de gehuwden vallen. De ze ongehuwden. aldus de toelichting op het wetsontwerp, waren in een te gunstige positie geplaatst. In de nieuwe opzet wordt tegemoetge komen aan de zogenaamde onvolledige gezinnen (weduwe of weduwnaar, ge scheiden man of vrouw, ongehuwde moeder met jonge kinderen). Zij wor den in beginsel gelijk behandeld met de oudere ongehuwden met de aftrek voor de kinderen. Alleenstaande ou ders met een of meer kinderen, die buitenshuis werken krijgen een extra aftrek van 2000 in tegenstelling tot deze ouders, die thuis moeten blijven om de kinderen. Om te bereiken, dat zij die alleen een aow-uitkering genie ten. in 1973 nog buiten de belasting heffing blijven wordt naast de reeds verhoogde belastingvrije voet een extra inkomensaftrek voor bejaar den voorgesteld. In de memorie van toelichting wordt de vraag gesteld of zij die aow genieten na de structurele verhogingen, vrij van de loon- en inkomstenbelasting moeten blijven of dat de aow-genieters geleidelijk in de belastingheffing worden betrokken. Blijft de aow belastingvrij, dan kun nen de premies niet meer als persoon lijke verplichtingen worden afgetrok ken. Kinderaftrek Nieuw in het wetsontwerp staat ver der, dat over de kinderbijslag geen Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De actiegroep 'Schiphol stop* leek gisteren eindelijk liaar doel te hebben bereikt: op de luchthaven en in de wijde omgeving daarvan heerste een onwezenlijke stilte. Na drie uur 's middags verstomde het vliegtuiggeronk zelfs he lemaal. De door de internationale piloten organisatie Ifalpa afgekondigde 24-imrs- staking heeft Schiphol van gistermorgen zeven uur tot vanmorgen zeven uur zo goed als lamgelegd. ADVERTENTIE ig Uw kunstgebit Gevoelt U zich onzeker met Uw kunstgebit? Met behulp van Dcntofix kunt U weer olies kauwen! voor de gehele dag s morgens eerst even met het spe- entofix-poeder te bestrooien. Dit on set) L|ke' smQakloze hechfmiddel ver- Uw tandprothese gedurende de ge- v« j>9 een stevig en betrouwbaor hou- 100 Lu* nu weor e,en waf U wcnsf. U 4' ïr16"' spreken of hoesten zonder in nn ,e^en ,e Öeraken. Als U iedere och- f0' Dentofix op de gebilsplaat strooit, i'verder vergeten, dot Ueen kunstgebit l!-i Pr.obeerf U het eens; U zult meteen i schil constateren! >0 on 40.000 tandartsen in O,-, ele wereld raden hun ¥*T sn aan Dentofix te f ,1'Sn. Het is verkrijg- I Liïr "SsS1 slrooiflacon. In de vertrekhal was gisteren nauwelijks iemand te beken nen. In de aankomsthal was het 's morgens nog vrij druk, maar later op de dag raakte ook die steeds leger. Na het middaguur kwamen er ook, anders dan 's morgens, bijna geen vliegtuigen meer binnen. Stewardessen lagen op de ter rassen te zonnen: in de restau rants liepen kelners en koks verloren rond. Op de platform stonden voor namelijk KLM-toestellen, die in de loop van de morgen volgens gewijzigde vliegpro- gramma s waren binnengeko men. Afgesproken was, dat machines die voor zeven uur (Nederlandse tijd) waren op gestegen, hun vlucht naar Schiphol mochten afmaken. Sommige vliegtuigen waren uren eerder opgestegen, ande re hadden een of meer tussen landingen overgeslagen. Om kwart over vijf gistermor gen landde als eerste KLM- machine een ITE-charter uit Palma; in de loop van de morgen volgden KLM-toestel len uit Mexico, New York, Chicago, Johannesburg, Dja karta, Curacao en Rio de Ja neiro. Uitgaand verkeer Met het uitgaande verkeer was het heel anders gesteld. Het eerste toestel dat na zeven uur gistermorgen op Schiphol opsteeg, was een vliegtuig van Pan American, dat om even over half zeven op Schiphol was geland, op doorreis van New York naar München. De machine, die de toepasselijke naam 'Undaunted' ('On versaagd') droeg, vertrok om half negen van Schiphol. De bemanning van het lijntoestel hield zich aan het in de Vere nigde Staten uitgevaardigde stakingsverbod. Behalve door Pan Am werd de staking op Schiphol slechts gebroken door een paar Engelse char termaatschappijen, zoals Dan Air en British Caledonian. De gronddienst van de KLM on later ook de Aerogronddienst waren solidair met de staken de piloten. Touw De Aerogronddienst besloot pas in de loop van de morgen tot staking over te gaan. De dienst had toen al medewer king verleend aan de afhande ling van het lijntoestel van de Pan Amenvaneen machine van British Caledonian, die met 58 passagiers uit Gatwick in Engeland landde, en met slechts 10 passagiers aan boord naar Newcastle en Glas gow vertrok. Nadat ook de Aerogronddienst in staking was. gegaan, ar riveerde om half twaalf op Schiphol de derde stakingsbre ker, een Viscount van British Midland, een kleine maatschappij uit Nottingham. Aan boord bevonden zich ze ven passagiers en een hond, die het toestel niet op de gebruikelijke wijze konden verlaten omdat het grondper soneel het liet afweten. Daarop was kennelijk wel ge rekend, want een paar meege stuurde afhandelings-em- ploye's lieten, bij gebrek aan een uitvouwbare trap, een dik touw zakken. De gezagvoerder en twee bemanningsleden lie ten zich langs dat touw uit de cockpit zakken, waarna ze een trap naar het toestel reden. Langs die trap bereikten de passagiers het platform, waarna ze van de afhande* ""•es-employé'» hun uitgereikt kregen. Een vrou welijke passagier brak bij de afdaling de hak van eon schoen, Een van de afhande- lingsemployé's was er ongeluk kiger aan toe: zonder trap of touw uit het toestel sprin gend. bezeerde hij zijn linker enkel. Hij werd met een auto van de GGD, die al gereed stond, onmiddellijk naar het VU-ziekenhuis gebracht. De enkel is waarschijnlijk gebro ken. Bomalarm Om ongeveer een uur ont stond er enige opschudding over een anoniem bom-tele- foontje dat bij Pan Am was binnengekomen. Op dat mo ment stonden twee toestellen van Pan Am op het punt te vertrekken, na een korte tus senlanding. Nadat de machi nes met behulp van eigen per soneel van Pan Am waren af gehandeld, moesten ze door de rijkspolitie van onder tot bo ven worden doorzocht. Een bom werd niet gevonden; wel liepen beide toestellen, waarvan het ene uit München terugkeerde naar New York en het andere op weg was naar Londen, aanzienlijke ver traging op. Tegen drie uur arriveerde op Schiphol nog een DC-8 van Martin Air met 180 emigran ten uit Canada. Het toestel was om half zeven 's morgens (Nederlandse tijd) dus een half uur voordat de staking begon, uit Vancouver vertrok ken. Een niet alledaags gezicht op Schiphol: een verlaten afhandelingsbalie. Puinhoop Op een paar vluchten van En gelse chartertoeslellen na, waarvan overigens sommige later geannuleerd werden, was toen de staking op Schiphol compleet. Belangstellenden op de wandelpier, op de terrassen en in restaurants, die overi gens in niet zo groten getale waren komen opdagen als op Schiphol was verwacht, kon den niets anders meer dan volstrekte rust waarnemen. Vandaag zal Schiphol naar mag worden aangenomen, een volstrekt tegengesteld beeld te zien geven. Veel luchtreizigers hebben hun vlucht een dag uitgesteld, waardoor het waarschijnlijk ongekend druk zal worden op Schiphol. Een van de meisjes achter de ba lies van de verschillende luchtvaartmaatschappijen, die gisteren gewoon op hun post waren, voorspelde al: 'Morgen wordt het een puinhoop'. Pas in de loop van gistermid dag heeft het grondpersoneel van de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven besloten geen enkel vliegtuig meer af te handelen. Gistermorgen wel medewerking aan de verleende Rotterdam Air nog vluchten van twee Engelse maatschappijen, British Air Ferries en British Caledonian. De piloten van deze maatschappijen mochten niet staken. Om hun positie niet in gevaar te brengen besloot het grondpersoneel daarom gister morgen de vluchten van deze maatschappijen af te hande len. Maar gistermiddag kwam het luchtverkeer op de Rotter damse luchthaven geheel stil te liggen. Ten gevolge van de vliegers staking was gisteren het reizi gersaanbod voor internationa le treinen naar alle bestem mingen aanzienlijk groter dan normaal. De internationalz treinen werden zoveel moge lijk met extra rijtuigen ver sterkt om de reizigersstroom op te vangen. Met name op het centraal sta tion in Amsterdam was de drukte erg groot. In allerijl werden drie extra plaatskaartenloketten inge richt. Zes balie-employees van de KLM hielpen hun spoor wegcollega's bij het verwerken van de drukte. Ondanks de grote drukte hoef den geen reizigers op de stati ons achter te blijven. Alleen de vroege TEE-trein vax Am sterdam naar Parijs was zo vol, dat vijftien passagiers op het Amsterdamse centraal ta- tion moeten achterblijven. In TEE-treinen mogen geen reizi gers staan. Volgens de NS zijn gisteren in totaal tweehonderd doorgaan de luchtreizigers, die op Schiphol waren gestrand door dat het aansluitend vliegtuig niet vertrok, per bus naar Amsterdam CS gebracht. Vandaar konden zij hun reis per trein vervolgen. loon- en inkomstenbelasting meer wordt geheven. De kinderaftrek wordt slechts gehandhaafd als inkomensaf trek om het verschil tussen het be drag van de tegenwoordige kinderaf trek en dat van de kinderbijslag te overbruggen. Deze extra inkomensaftrekken zijn dan: voor 1 kind 500; voor 2 kinde ren totaal 1.000; voor 3 of 4 kinde ren totaal 1.500: voor vijf en meer kinderen totaal 2.000. Dat bij drie of vier kinderen dezelfde Inkomensaftrek geldt houdt verband met de opbouw van de kinderbijslag, die voor het vierde kind aanmerkelijk hoger is dan voor het derde. Belas tingplichtigen. die voor het eerste en tweede kind geen kinderbijslag krij gen en die dus niet profiteren van de fiscale vrijstelling van de kinderbij slag krijgen een extra aftrek van 500 voor 1 kind en van 1.000 van twee kinderen of meer. De aftrekken De vaste inkomensaftrekken waarmee het inkomen moet worden vermin derd voordat over de resterende 'be lastbare som' het nieuwe tarief wordt toegepast, zijn: werkende gehuwde vrouw 1250; jonge re ongehuwden tot 35 j. 3625; oudere ongehuwden 4875. Ongehuwden met aftrek voor: 1 kind 5375 - 7375; 2 kinderen 5875 - 7875; 3 of 4 kinderen 6375 - 8375; 5 of meer kinderen 6875 - 8875. Gehuwden: zonder kinderaftrek 6250; 1 kind 6750; 2 kinderen 7250; 3 of 4 kinderen 7750; 5 of meer kinde ren 8250. Bejaardenaftrek: gehuwd 1150; ongehuwd 575; arbeidsongeschikt heidsaftrek 1125 Slecht vakantietveer Van ome weerkundige medewerker Juni heeft zich niet alleen bij ons, maar ook in een zeer groot deel van West-Europa van een slechte Izant laten zien en verscheidene vakantie gangers zijn daar de dupe van gewor den. Wij spraken met iemand, pas terug uit Noorwegen, die vertelde, dat het daar de afgelopen weken ongewoon koud was geweest en dat de sneeuw in de bergen lager lag dan gewoonlijk in deze tijd van het jaar oorzaakkoudeputten in de boven lucht). Eemelfde geluid kregen we te horen van een lezer, die zijn vakantie in het 'zonnige zuiden' had opgesoupeerd. Ook in Zuid-Frankrijk en Noord-Span- je was er op vrij veel dagen koud en nat weer en in de Pyreneeën, net als in Noord-Europa, sneeuw op abnor maal lage niveaus. Plaatselijk aan de Rivièra was een minimumtemperatuur van 3 graden Celsius genoteerd, de laagste daar sinds 1 januari van dit jaar. Dat het weer ook in andere gebieden op aarde ongewone wegen bewandelt, zien we aan het verschijnen van de eerste tropische cycloon in de Golf van Mexico. Dat is op een nogal vroeg tijdstip in de zomer. De meteo rologen in Amerika hebben het systeem Agnes gedoopt (een meisjes naam met een A omdat die begint met de eerste letter van het alfabet). Iioe ongewoon het is nu al aan cyclonen te denken, blijkt uit de nu volgende opgave betreffende de frequentie van cyclonen over een tijdvak van vijftig jaar. Mei: twee. juni: negentien, juli: negentien, augustus: vierenvijftig, september: negenennegentig, oktober: eenentachtig. Het eigenlijke cyclonen- seizoen begint dus pas in augustus met hoogtepunt in het begin van de hefst. Wat het actuele weer betreft: dat blijft wisselvallig met opklaringen na de passage van een trog, waaruit in de afgelopen nacht buien zijn ge vallen, sommige met hagel en onweer. Onder een Atlantische rug van hoge druk stabiliseert het weer tijdelijk tot een volgende oceaanstoring met bevol king en neerslagkansen in onze omge ving arriveert. De thermometers blij- ven aan de koele kant van de 20 gr. Weersgesteldheid van gisteravond 7 uur. maximumtemperatuur van gisteren en neers lag 7-19 uur. Zuld-Llmburg zwaar bew 4-17 0; Aberdeen renbul 4-13 1; Athene onbewolt 31 0: Barce lona onbewolkt 10-23 0; Berlijn Zwaar bew 4- 33 0; Bordeaux zwaar bew 5-20-21 0.5: Brussel half bew 6-18 0; Frankfort half bew 7-20 0.4; Geneve regenbul 4-21-3; Helsinki onbewolkt 5-21 0: Innsbruck zwaar bew 5-24 0; Kopenhagen half bew 4-17 1: Lissabon onbewolkt 5-22 0; Locarno licht bew 1-24 0.4; Londen regenbul 8-16 0.6; Luxemburg zwaar bew 5-16 0.5; Madrid licht bew 4-31 0; Malaga zwaar bew 4-29 0; Mallorca licht bow 5-25 0; München regenbul 8-24 0.1: Nice licht bew 1-22 X; Oslo licht bew 7-17 0.3; Parijs zwaar bew 8-17 0; Rome onbewolkt 4- 26 0; Spilt onbewolkt 7-29 0: StockhUm zwaar bew 6-19 0: Wenen zwaar bew 3-24 0; Zurich regenbul 4-21 6; Casa Blanco zwaar bew 4-22 0; Las Palmas zwaar bew 8-18 0; Tel Avlv onbewolkt 31 0: Tunis onbewolkt 6-27 o. HOOG WATEB 21 JUNI: VHssingen le getij 952 - 2e getij 22.21 Harlngvlle.t a d. Zeezijde 11.25-23.85. Rotterdam 12.40, Schevenlngen 11.02 23.32, IJmuiden 11.44, Den Helder 2.31 - 14.56. Harllngen 5 08 - 17.21. Delfzijl 7.17 - 19.41.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5