Laag inkomen minder belast Organisatoren staking rekenen op een succes rare druk Parijs: op met rnproeven Confessioneel verlies voorspeld bij samengaan Nixon: China en Rusland wijzigen hun tactiek 'jn Inkomen vrouw niet meer bij dat van man geteld In deze krant Werknemers dreigen opnieuw te staken in Nieuwe Pekela Met auto tegen boom. dode Eén uitbreker weer gepakt Grevelingen wordt levenloos UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN telijk dagblad voor leiden en omgeving ieiiwe LeMse Coeramt DINSDAG 20 JUNI 1972 53ste jaargang „Stantvastich is ghebleven mijn hért in téghenspoetl" Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Veilig gekocht bij de vakman traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ7,90 per maand, per kwartaal ƒ23,35 Afd. Bezorging vanaf 0.8.30 uur aat van de kwalijkste ervaringen, de vakbeweging heeft opge- n bij haar bereidheid tot loon- iging, is de ontdekking dat winstinkomen dit jaar onge- r een miljard hoger zal liggen werd aangenomen. P. J. Mertens LINGTON (AP, Reuter) jesluit van Frankrijk deze toch te beginnen met een kernproeven in de Stille m, is een teken hoe weinig de Franse regering hecht te wereldopinie. Dit heeft de Wzeelandse premier, Sir Holyoake, gisteren ver- erste Franse kernbom zou de ipen nacht tot ontploffing wor- ebracht. Behalve Nieuw-Zeeland, ook Australië krachtig geprotes- tegen de Franse kernproeven. Australische premier, William hon heeft gisteren gezegd, dat ersoonlijk bij president Pompi- van Frankrijk heeft geprotes- 'We hebben alles wat redeliik ;edaan om de Fransen ervan te ïigen de proeven niet door te gaan', aldus McMahon. igering van Nieuw-Zeeland zal verzet tegen de Franse kernproe- ilijven voortzetten. Premier Ho- merkte op, dat hij op ant- wacht van de andere landen in ille Oceaan of zij bereid zijn een rentie bij te wonen, waar zou in worden overlegd welke stap- :r verder genomen kunnen wor- Het was belachelijk te veron- ellen dat Niéuw-Zeeland alleen igen Parijs zou kunnen onderne- ranse consul in de Nieuwzeeland- ïd Auckland heeft ontslag geno omdat hij tegen de kernproeven ij heeft dit de Franse ambassa- laten weten. Zaterdag had de se consul' in het Australische lide al ontslag genomen uit pro egen de proeven. ND kantoor van de Franse lucht- maatschappij UTA in Auckland steren, tien uur voor het aange- igde tijdstip van Franse kern ven in de Stille oceaan door d verwoest. Twee mannen op een rfiets hadden iets naar het ge- gegooid. De Brandweer had een em telefoontje ontvangen. Vijf- arandweerlieden bestreden een lang het vuur. ralische schrijvers hebben er bij Franse collega's op aangedron- gezamenlijk in protest te komen, rt zaterdag bezorgt de post in ralië geen post uit Frankrijk Ook worden geen brieven of es voor Frankrijk meer aangeno- igezegd Zonnig Jonnige perioden met hier en laar een bui, gepaard gaande iet hagel, onweer of flinke windstoten. Maximum-temperatu ren omstreeks 18 graden Celsius. Overwegend matige westelijke wind. MORGEN EN OVERMORGEN: koel, af en toe buien. Morgen zon op: 04.19 onder: 21.04 maan op: 16.13 onder: 00.51 )e Grevelingen al doocl. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De aan de Tweede Kamer voorgestelde wijziging van de structuur van de inkomsten belasting komt neer op geen of minder belasting voor de lagere inkomens door de optrekking van de belastingvrije voet. Ook is er sprake van een verlichting van de belasting voor de lagere midden inkomens. Grondstewardessen in de douanehal, werkeloos tengevolge van de vliegersstaking, die gisteren ook Schiphol lamlegde. Andere stewardessen profiteerden van het vrije dagje door buiten in de af en toe doorkomende zon te gaan liggen zonnen. NEW YORK, LONDEN (UPI, AP, Reuter) De 24-uurs-staking van de vliegers bij de burgerluchtvaart is volgens de organisatoren een succes geworden. In Europa lag het interna tionale vliegverkeer gisteren nagenoeg stil, maar in Amerika heeft maar een klein gedeelte van de vliegers gevolg gegeven aan de stakingsoproep. De Amerikaanse federale rechter had de Amerikaanse piloten verboden aan de' staking deel te nemen. De staking was door de internationale pilotenorganisatie georganiseerd om de regeringen onder druk te zetten, zodat zij' met strengere maatregelen komen om het kapen van vliegtuigen te voorkomen. In totaal hebben zeker negentien vliegmaatschappijen gisteren hun in ternationale en binnenlandse vluchten moeten afgelasten. Op dc meeste vliegvelden in Europa was het dan ook bijzonder rustig. Ook in Israël en Zuid-Afrika namen de vliegers deel aan dc staking. In Amerika gingen de vluchten van dc grote maatschappijen gewoon door. Piloten van enkele kleinere maatschappijen hebben daar wel ge weigerd zich neer te leggen bij het stakingsverbód en kwamen niet opda gen. Volgens de IFALPA, de interna tionale vliegersorganisatie, is de kans groot, dat als gevolg van de staking de Veiligheidsraad van de VN nog bijeen zal komen om te pYaten over internationale maatregelen tegen luchtpiraterij. De president van de IFALPA, Ola Forsberg, heeft gisteren in Helsinki gezegd, dat VN-secretaris-gcneraal Kurt Waldheini tegen vertegenwoordi gers Van de vliegersorganisatie heeft gezegd, dat de Veiligheidsraad op kor te termijn bijeen zal komen. Forsberg verzekerde, dat als op korte termijn geen maatregelen worden genomen, die de piloten voldoende achten, zijn organisatie nieuwe akties zal organise ren. ZIE OOK PAGINA 5 Aangezien de inkomstenbelasting bud gettair neutraal moet blijven (de op brengst mag niet minder worden), zullen de genieters van hogere inko mens extra betalen. Afhankelijk van het aantal kinderen zullen zij die gemiddeld 19.000 gulden en meer verdienen volgens de nieuwe opzet al meer belasting moeten gaan betalen. Dr. A. J. Vermaat van de ARP vroeg zich in een eerste reactie op de voor stellen af of de belastingverzwaring reeds bij de zogenaamde premie-grens moet beginnen. Juist deze inkomens groepen hebben het zwaar door onder meer de vrijwillige ziekteverzekering, die moet worden afgesloten. Het pakket van voorstellen houdt ver der in voorzieningen voor dc onvolle dige gezinnen, het fiscaal zelfstandig maken van de gehuwde werkende vrouw, het afschaffen van een apart tarief tstrafklasse» voor de ongehuw- den en het invoeren van een alge meen tarief (schijven-tarief). Van de zijde van de VVD was men tevreden over deze voorstellen, maar men had bijzonder veel moeite met de zwaardere belasting van de mid dengroepen en de groepen met hogere inkomens die de 400 miljoen gulden, die aan de voet zijn uitgespaard, nu extra moeten gaan opbrengen. Minister Nelissen van financiën en staatssecretaris Scholten stellen voor de belastingwet per 1 januari te laten ingaan. Op een persconferentie gis teren toonde staatssecretaris Schol ten zich niet zo zeker, dat dit par lementair zal lukken. 'Het is natuur lijk mogelijk, dat de Tweede Kamer de voorstellen zo goed vindt, dat ze alle haast zullen maken', merkte de staatsscretaris op. Om belastingtechni sche redenen moet de tekst van de nieuwe wet begin oktober defintief vastgesteld zijn. Dat wil zeggen, dat de voorstellen omstreeks prinsjesdag Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Als er op dit moment verkiezingen zouden worden gehouden, zouden de progressieve drie (PvdA, D'66 en PPR) hun positie aanzienlijk versterken, vooral indien ze als één progressieve partij aan de verkiezingen zouden deelnemen. De KVP, ARP en CHU daarentegen zouden een duidelijk verlies boeken als ze nu als één partij zouden optreden. Deze conclusies zijn te trekken uit de resultaten van een onderzoek, dat door het Amsterdamse marktonderzoek bureau Interview is uitgevoerd voor Avro's Televizier Magazine. De repre sentatieve steekproef werd gisteren en eergisteren gehouden. De ondervraagden moesten twee vra gen beantwoorden. De eerste luidde: stel dat de KVP, ARP en CHU tezamen een christelijke partij zouden gaan vormen en stel dat u vandaag zou moeten stemmen, op welke partij zou u dan stemmen? Bij deze 'verkiezing' kreeg de nieuwe christelijke partij 35.5 procent van de stemmen. Bij de verkiezingen van 1971 haalden de drie confessionelen samen 36.8 procent. De PvdA haalde toen 24.7 en zou nu 24 halen. De VVD zou een flinke vooruitgang boe ken: van 10.4 procent naar 13.3. D'66 zou eenzelfde sprong maken: van 6.8 naar 9.7. De PPR, de kleinste van de progressieve drie, zou het nu ook beter doen dan in 1971. De partij haalde toen 1.8 maar zou nu 2.8 procent vergaren. Samen komen de progressieve drie dan op 36.5 procent (33.3 procent in 1971). De tweede vraag had betrekking op verkiezingen, waarbij ook de drie pro gressieve partijen zich tot één partij hadden verenigd. Die ene partij zou dan maar liefst 40.8 procent halen, terwijl de christelijke partij onder deze omstandigheden maar tot 32.6 procent zou komen. De VVD zov ook bij het optreden van één progressieve partij vooruit boeren en 12.2 procent kunnen halen. DS'70 zou, zo blijkt uit de enquête, ook voordeel van die ene progressieve partij hebben. Ze zou dan 4.5 pet. kunnen halen en maar 3.9 als PvdA, D'66 en PPR afzonderlijk zou den opereren. In beide gevallen zou den democratisch-socialisten terugval len in vergelijking met 1971 toen ze 5.3 procent van de stemmen vergaar den. Binnenland Koningin in Parijs De Brauw past profijtbeginsel verkeerd toe Buitenland Hevige aanvallen op Noord-Vietnam Aziaten in Kenia slachtoffer van Britse politiek Kerk Werelddiakonaat helpt in Sao Paulo2 Kunst Holland Festival 9 Sport Een koning in knechtenrol 13 Lezers schrijven 2 Boekenctnlagc 2 Radio en IV Strips, feuilleton Commentaar 7 Kameragenda 7 Dichtbij en verder 7 Puzzelen 9 NIEUWE PEKELA De honderdvijf tig werknemers van de papierfabriek •Pekela' in Nieuwe Pekela hebben ge dreigd vrijdag het werk neer te leggen wanneer de directie drie eisen betref fende een reële loonsverhoging, werk tijdverkorting en het geleidelijk ver dwijnen van de ploegentoeslag voor personen van zestig jaar en ouder niet inwilligt. Om dezelfde reden gingen de werkne mers van 'Pekela' N.V. vorige week vrijdag ook al in staking. Gisteren be sloten zij na een gesprek met de In- ditstriebond-NVV onder protest weer aan het werk te gaan. Donderdag vindt in hotel Wientjes in Zwolle een be- 1 spreking plaats tussen de industrie bond en de directie van de papierfa briek over de nieuwe cao voor de hon- derdvijftig werknemers. HEINO De 23-jarige G. A. M. Giezen uit Heino is in de Dorpsstraat in Heino met zijn auto tegen een boom gebotsst en kort daarna overle den. door de Kamer moeten worden behan deld. De tarieven, die worden voorgesteld zijn echter nog zeer voorlopig, omdat de inflatiecorrectie er nog niet in is verwerkt. Bovendien „s het mogelijk, dat het begrotinsgtekort 1973 zo groot is. dat de loon- en inkomstenbelasting voor een extra dekking moet opdraaien. Zoals bekend heeft het ka binet reeds besloten tot een verho ging van de btw. In de Tweede Ka mer zal zeker behoefte bestaan de structuur van de tarieven te bezien in verband met de mogelijkheid van de verhoging der tarieven. Schijventarief De voorgestelde opbouw van de belas- tingtareiven wijkt wezenlijk af van het nu bestaande systeem, zo verklaarde staatssecretaris Scholten. Een groot voordeel is, dat het schijventarief veel doorzichtiger is. Het komt neer op een tarief voor alle categorieën. Voor bepaalde groepen gelden verschillende inkomen aftrekken, die weer gelijk zijn aan de belastingvrije voet. Nadat van het inkomen deze inkomensaftrek is afgetrokken, blijft de 'belastbare som' over die volgens het volgende schema wordt belast. Van de eerste ƒ10.000 wordt 24 pet. geheven; van de -olgende 6.250 wordt 32 pet geheven; van de volgen de 7.500 40 pet; van de volgende ƒ11.250 50 pet; van de volgende ƒ13.750 56 pet; van de volgende ƒ16.250 61 pet; van de volgende 20.000 65 pet; an de volgende 40.000 68 pet; en van elke volgende gulden 70 pet. Dit systeem heeft als voordeel, dat de progressie na vermindering van de aftrekken, duidelijk is. De lagere mid dengroepen zijn ontzien doordat de eerste inkomensstrook van het schij ven-tarief relatief gezien vrij breed is gemaakt (tot 10.000), aldus e staatssceretaris. Een ander in het oog- lopend voordeel is, dat de inkomsten uit overwerk niet door een zwaardere pi-ogressie voor een deel teniet wor den gedaan. Het is de bedoeling de heffing van de inkomstenbelasting niet zwaarder te maken dan 70 pet (nu 70,5 procent). ROTTERDAM Een van de vier mannen die zondag ontsnapten uit het Rotterdamse huis van bewaring, de 23-jarige Maarten L. B. is gearres teerd. Na een tip uit het publiek dat de man zich in een woning in de Betje Wolffstraat zou bevinden, zetten acht rechercheurs de omgeving van de straat af. B. was inderdaad op het adres. Hij gaf zich zonder verzet over en bleek niet gewapend. Maarten B. was samen met de 23-jarige Ernst van O. 'die nog voortvluchtig is) betrok ken bij een overval op een benzinesta tion. B. werd toen gearresteerd, Van O. ging destijds op de vlucht, een politieman als gijzelaar gebruikend. De intensieve controle op de uitvals wegen van Rotterdam naar de uitbre kers is sinds gisteren opgeheven. Vol gens de politie heeft dat weinig zin meer. Het wachten is op bruikbare tips. 'We krijgen erg veel telefoon tjes', aldus een woordvoerder van de politie. De voordelen van een verhoging "an dit percentage aldus de memorie van toelichting, weegt niet op tegen de nadelen van een slechter fiscaal kli maat in Nederland. Minister Nelissen en staatssecretaris Scholten menen zelfs, dat die 70 pet te hoog is voor de topinkomens. Maar voor een verla ging is er geen financiële ruimte. ZIE OOK PAGINA 5 Van een onze» verslaggevers AMSTERDAM Een jaar na de afsluiting van de Grevelin gen op 20 juni 1971 zijn er geen hengelaars en nauwe lijks nog dijkrecreanten, dui kers en zeiler te vinden langs en in deze voormalige zeearm. Ze hebben de wijk genomen naar de nog open Oosterschelde. Met het verdwijnen van de ge tijdenbeweging is ook de oor spronkelijke biologische leivens- gemeenschapen praktisch afge storven. Daarmee heeft de Gre velingen zijn grootste aantrek kingskracht op de mens voor nog onbepaalde tijd verloren. De Oostersche'de, met een soor tenrijkdom var 650 waterorga nismen de rijkste zeearm van Europa en volgens biologen be schikkend over een onvervang bare levensgemeenschap wacht een soortgelijk lot. Met deze afsluiting in 1978 voor ogen hebben de duiker-fotogra fen dr. H. L. Knook en P. de Blocq van Scheltinga onze krant nog niet eerder gepubliceerde foto's van hc* afbraakproces in de Grevelingen ter beschikking gesteld. In het kader van de, in het jaar na de afsluiting van de Grevelingen, opgelaaide discus sie over de toelaatbaarheid van de afsluiting van de Ooster schelde. waardevol materiaal. Zie pagina 11 De harder stierf massaal in fe bruari van dit jaar, omdat de afgesloten Grevelingen een te lage temperatuur kreeg. Dankzij de verbinding met de door dc golfstroom nooit te goudc Noordzee kwam dat voordien niet voor. at hebben wij 't hier dan nóg zeg. >ed WASHINGTON (AP) President Nixon meent dat een ingrijpende wij ziging in de visie van de communisti sche leiders in Moskou en Peking de nieuwe betrekkingen met Rusland en China mogelijk hebben gemaakt, tot uiting komend in de topconferenties van dit jaar. 'De hoop dat de kapitalistische landen zullen ondergaan in een wolk van marxistische dogma's, ging in rook op', aldus schrijft Nixon in een lang artikel in het jongste nummer van US News and World Report. 'Het is echter van belang, dat het een veran dering in het hoofd was en niet in het hart. Het was een rationele over weging, dat de oude tactiek niet meer zou functioneren'. China noch Rusland hebben volgens Nixon hun eigen standpunt ten aan zien van de wereld gewijzigd, maar beide landen hebben aanvaard dat hun eigen belangen het best worden gediend door onderhandelingen dan door confrontatie, aldus de president. Nixon verwerpt de opvattingen van nieuwe isolationisten en zegt, vastbe sloten te zijn de Amerikaanse militai re kracht te handhaven niet om de Amerikaanse belangen te pousseren, maar om die te verdedigen. 'De struisvogel zal niet de plaats innemen van de adelaar', aldus Nixon. RITA 'Het is uw huwelijksdag, pap. U kunt deze bloemen kopen voor twee kwartjes'. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD "VOOR "UW OMGEVING" LEZEN I Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3)6 gulden aan abonne- mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: ■j NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN noteer als Jillfll' nieuwe abonnee: betaalt per: Naam: maand Adres: kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 3 Y* gulden abonnements- geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste If) mapjo post- n P'stlna l~I handig" papier met «lessen- panaatmap enveloppen -onderzetter) met Oriet- 6chaaltje papier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1