rofcarrière voorlopig echts teleurstellend Schroder verovert titel Finn jollen enö Bekeffy, makelaar in de voetbalsport g- its in Tour-ploeg voor Matthijs de Koning nog dubieus Groep kondigt sabotage aan van de Spelen Nederlaag voor waterpoloploeg AZ koopt Zoetendaal Geen maatregelen tegen Ard Schenk Atletes op derde plaats in Bergamo Bergamo stapt uit Zwitserse ronde ïderlecht heeft het spel niet fair gespeeld. Maar ook Jan Mulder gaat niet helemaal vrijuit jP/KWARTET DINSDAG 20 JUNI 1972 Sport T11/K13 'i nze speciale verslaggever I RPENZEEL Voor Matthijs de Koning begint vandaag een leven. Het huwelijk met Thea van de Waal moet een keer- ivorden in de niet bijster florissante prof carrière, die de top- ur van weleer, nu achter de rug heeft. Minder dan een week it de Tour de France van start gaat, is de plaats van De Koning équipe van kopman Joop Zoetemelk nog altijd uiterst dubieus, izoen, dat voor de Scherpenzeelse renner het seizoen-van de raak had moeten worden, heeft behoudens enkele incidentele jes, weinig meer opgeleverd dan bittere teleurstelling. les )e Koning vorig seizoen kort Ie Ronde van Frankrijk een als professional aanvroeg, had imposante amateurcarrière ach- h. Hoogtepunten daarin waren iningen in de Ronde van Oos- en in het Circuit des Mines, iningen, die ook aantoonden tthijs de Koning redelijk goed g* kan. Via zijn vertrouwens- erman Krott kwam hij bij de Kees Pellenaars terecht, ip aandringen van De Koning op advies van Krott. Hij kreeg llenaars echter de kans om lellijk de Tour in te stappen en s doorslaggevend. De Koning: i bij de amateurs wel zo on- uitgekeken. En ik mocht dan de top behoren, maar ik hield lig aan over. Die uitzendingen iet buitenland leverden niet Als er eens goed geld werd d, pakte de sportcommissie een flink gedeelte van af begeleiding te betalen. Ik vind de eerste plaats een zaak voor d. Daar moet je de renners op laten draaien. Want r je als amateur topprestaties reren, blijft er niet zo veel tijd ior je werkkring', ste maanden in het profmilieu NDe Koning erg zwaar. 'Je hebt een voorstelling van, maar het heel anders dan bij de ama- Er wordt veel harder gereden koersen zijn ook aanzienlijk ker. Vaak wordt er nogal er gedaan over de kermiskoer- België. Ik heb het nu zelf raden. Een kermiskoers kost meer inspanning dan drie rklassiekers. En de Tour de is helemaal nergens mee te ken. Ik heb daar heel wat afzien'. s de Koning werd geen blijver- de équipe van Pellenaars. 'Ik oit iets gehad met Pellenaars, k voelde mij daar in die ploeg niet thuis. Toen ik een con- ij Joop Zoetemelk kon krijgen, snel toegehapt. Ik wist dat ik nechtenrol kreeg toebedeeld, dat vind ik niet erg. Je moet rgens beginnen. Iedereen die lonal wordt, hoopt op een gro te carrière. Ik ook. Je moet langzaam bouwen. Daarvan is ook dit seizoen nog niet veel gekomen. In het trainingskamp van de Flandria^s aan de Azuurkust leek het er aanvankelijk op dat de doorbraak inderdaad tot stand zou komen. Een vierde en een achtste plaats in koersen in het warme zuid en waren de eerste hoopvolle tekenen. Ploegleider Schotte stelde De Koning op in de équipe voor de openingsklas- sieker, de Omloop Het Volk. 'Ik ein digde als tweeëndertigste. Toen had ik goede hoop nog wel een paar grote koersen te kunnen rijden, maar ik werd buiten de ploeg gelaten. Waarom weet ik niet precies. Dat wordt er niet altijd bij verteld. Ik moest nog wel wat koersen rijden, maar dan kreeg ik altijd heel kort tevoren bericht. Soms twee dagen voor de koers. Het programma wordt alleen met de groten zoals Zoetemelk en Jan Janssen, uitvoerig doorgespro- ken. En dat is ook logisch, want dat zijn de kopmannen. Als knecht krijg je bepaalde opdrachten. De eindzege is minder belangrijk'. Matthijs de Koning heeft zich voorna melijk moeten beperken tot Neder landse criteria en Belgische kermis- koersen. In dat wereldje gelden ech ter aparte wetten. In ieder criterium worden combines gevormd. Wie niet in een of andere slag zit, is praktisch kansloos voor de eindzege. Matthijs de Koning: 'Toen ik pas professional was, had ik uiteraard wel eens van die praktijken gehoord. Maar dat het zo erg zou zijn, wist ik niet. Als eenling rijd je dan tegen ploegjes van vier, vijf man. Wanneer je demarrreert, wordt je teruggepakt. Zit je zelf ook in de slag, dan mag je gaan. Wanneer je goed rijdt, vragen ze jou ook in de combine. Ik zit niet vaak in de slag, omdat ik op de eerste plaats nog niet zulke geweldige uitslagen heb gemaakt, maar ook omdat ik de bruta liteit mis om daar binnen te dringen in die wereld'. Het is niet altijd even voordelig om in de slag te gaan. Matthijs de Ko ning weet daar van mee te praten. 'Vorig seizoen zat ik in een combine van vijf man. Ik eindigde als vierde, maar de anderen reden geen prijs. MÜNCHEN (UPI) Een ano nieme actiegroep heeft gisteren aahgekondigd, dat zij het kapi tale dak op het Oberwiesenfeld in München zal opblazen als daad van protest tegen de Olympische Spelen. Het dak (kosten: 180 miljoen gulden) heet het pronk stuk van het Olympisch complex in de Zuidduitse stad te zijn. De groep heeft drie nieuws agentschappen in West-Duitsland een brief geschreven, waarin zij de sabotage aankondigt. Het schrijven was ondertekend met AOK. Men neemt aan, dat deze afkorting staat voor 'Anti Olym pisch Komitee'. In de brief staat onder meer. dat elf jonge mensen uit verschil lende landen deel van de groep uitmaken. Deze zou drie jaar ge leden gevormd zijn om 'de voor bereidingen van de Olympische Spelen te ondérbreken, omdat op een waanzinnigé manier geld ver spild wordt*. De actiegroep Iaat ook weten, dat vier van haar leden zich in uitvoerende organi saties van de Spelen hebben ge drongen. 'Met hun hulp was het mogelijk om explosieven aan te brengen in twee spanten van het dak. De groep heeft besloten zijn plannen nu bekend te maken om straks teleurstelling bij de sport mensen en de toeschouwers to voorkomen.' Een woordvoerder van de politie in München zei gisteren, dat het verhaal hem zeer onwaarschijn lijk voorkomt. 'Ik veronderstel dat de groep eerder onrust wil zaaien dan het dak werkelijk op wil blazen. Het lijkt me onmoge lijk om explosieven bij het dak aan te brengen zonder dat het opgemerkt wordt.' ME DE MB LIK (ANP) De Oostduitser Christian Schroder is Euro pees Finnjollenkampioen geworden. In de haven van Medemblik werd de 28-jarige marinematroos met een sierlijke boog door zijn landgenoten te water gelaten. Een natte huldiging voor een uit stekend gevaren serie, die Schroder gisteren gemakkelijk afrondde met de titel. Matthijs de Koning Dan moet je toch alles delen. Ik hield toen nog maar honderd gulden over. Als je niet in een slag zit, weet je dat je ontzettend veel geluk moet hebben om binnen de eerste tien te eindigen. Je moet dan in een kopgroepje zitten van pakweg zes man, waarvan er vijf deel uitmaken van een combine. Dan jagen ze niet meer achter je en laten ze je lopen. Ik koers vaak alleen en verdien toch echt wel genoeg om van te leven. Zo lang ik van dit professio nalisme kan blijven bestaan, blijf ik het doen. Het moet niet zo zijn dat er geld bij gelegd moet worden'. Wordt er in criteria veelal combine gereden, veel verderfelijker is het in Belgisch Vlaanderen in de kermis- koersen. Daar mag op de renners worden gewed. Niet de renners, maar de bookmakers bepalen daar dikwijls het wedstrijdverloop. Matthijs de Ko ning: 'Je weet dat het gebeurt. Je ziet het ook. Maar er is weinig tegen te doen. De vóór de bookmaker voordek ligste man gaat winnen. En dan moet je met de bookmaker in de slag gaan. Waarom ik die kermiskoersen toch rijd? Och, het is altijd beter dan alleen te gaan trainen. Het zijn toch lastige wedstrijden. En als je erin slaagt om zo tussen de tien en de twintig te eindigen pak je nog een leuk centje mee'. Als amateur was Matthijs de Koning een redelijk klimmer. Bij de profs heeft hij met iedere berg moeite. 'In mijn amateurtijd kon ik goed naar boven. Ik reed rewoon op mijn karak ter. Maar bij de profs red je dat niet. Ik kom nu op dit moment gewoon nog tekort. Als ik niet mee ga naar de Tour de France begrijp ik dat best. Maar dan nog is het seizoen niet verloren. Voor de renners die niet naar Frankrijk gaan, is er altijd nog een Ronde van Portugal. En als ik daar als beginnend professional een ritje win, zit mijn seizoen toch weer goed'. JOOP HOLTHAUSEN BOEDAPEST (ANP) In het inter nationale waterpolotoernooi in Boeda pest heeft Nederland de tweede wed strijd, tegen Joegoslavië, met 5i ver loren. De tussenstanden waren 10, 11, 01, 32. Vier seconden voor het laatste fluitsignaal was de stand nog 44. Toen maakte de Joegosla vische schutter Marowics gebruik van een misverstand in de Nederlandse de fensie en scoorde de winnende treffer. Het Nederlands zevental heeft in deze ontmoeting een zeer goede indruk ach tergelaten. Er werd snel gespeeld, de ploeg bezat veel vechtlust, maar alleen het schieten liet te wensen over. Vier maal had oranje een numerieke meer derheid, maar geen enkele maal kon den zij daarvan profiteren. De overige uitslagen waren: Joegosla vië—Roemenië 4—3 (2—1 0—0 2—0 02), HongarijeVerenigde Staten 9—4 (3—2 3—1 1—1 2—0), Hongarije -^West-Duitsland 5-^ (2—0 0—0 1—2 2-52)1^ RoemeniëVerenigde Staten 6—1 (1—0 2—1 2—0 1—0). In de slotrace hield hij alleen zijn twee gevaarlijkste concurrenten, de Zweden Olin en Lundquist, scherp in het oog. Beide Zweden bleken al snel ongevaarlijk te zijn. Harder was de strijd voor Kees Douze, die in een hevig gevecht was gewikkeld met de Fransman Serge Maury. Zowel Douze als Maury hadden het oog op de vierde plaats laten vallen. Douze: 'Die Fransman zeilde me helemaal suf. Iedere keer als ik iets wilde onderne men 'lag hij boven op mijn lip'. Douze bracht het even tot een fraaie zevende plaats, maar kort voor het laatste kruisrak zette de wind flink door, waardoor de botenbouwer zijn Finn niet meer kon houden en hij keerde terug bij de andere Nederlanders. Binkhorst en Kruijer. Gezamenlijk passeerden zij de finishlijn: Douze (20), Binkhorst (21) en Kruijer (22). Een interessant aspect voor de leden van de zeilwedstrijdcommissie van het verbond die tot gisteravond laat ver gaderde over de aanwijzing van de Olympische kandidaat, zal zijn dat de eerste drie van het klassement alle maal met houten masten zeilden en dus bevoordeeld waren tegenover Maury die overigens aan zijn alimuni- ummast geknutseld had, en Douze, die met metaal zeilde. Overigens kon men, nog voordat een uitspraak was gedaan, op de havenkade van Medem blik reeds vernemen dat Kees Douze de man voor de Olympische Spelen zou worden en Binkhorst reserve. Eindklassement: 1. Christian Schröder (Odld) 33.7 pnt, 2. Lundquist (Zwe) 40.7 3. Clln (Zwe) 44.4 pnt 4. Maury (Fr.) £>9 pnt 5. Douze (Ned) «7.4 pnt 8. Werensklold ALKMAAR (ANP) De nieuwe eredivisieclub AZ '67 heeft de Heeren veen-middenvelder Henk Zoetendaal gekocht. Deze heeft een tweejarig con tract getekend. RUUD KROL Ruu'd Krol heeft gisteren zijn contract met Ajax voor een periode van vier jaar verlengd. Van de ploeg die vpor de tweede maal de Europa Clip 1 heeft gewonnen, heeft alleen Wim Suurbier nog geen nieuw contract getekend. DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft van het IOC bericht ontvangen over het standpunt van de executive board van dit college naar aanleiding van de beschuldiging tegen de amateurregel van het IOC door Schenk. Het uitvoe rend comité heeft, met inachtneming van alle daarbij geldende omstandig heden en naar aanleiding van het rapport dat over deze kwestie-is uitge bracht, besloten geen verdere stappen te ondernemen. (Noorw 88 pnt 7. Dehmel (Odld) 73 pnt 8. Weiter (Braz) 81 pnt 9. Bertrand (Austr) 81 pnt 10. Weber (Finl) 82.4 pnt. BERGAMO ANP) De Nederlands» atletes Mleke Sterk. Marian Burggraaf en Joke van Gcrvcn zijn derde geworden bil Internationale atletiekwedstrijden In de Itali aanse plaats Bergamo. De belangrljksto uits lagen zijn: 100 meter horden: l. Anlslnova (Rusl) 13.7 sec. 2. Shararov (Isr.) 13.8, 3. Mleke Stftrk (Ned) 13.9. Hoogspringen: 1. Lazareva (Rusl.) 1.85 neter, 2. Slmoonl (It) 1.78, 3. Massens (It) 1.78, 400 meter: 1. Koresnlkova (Rusl 54.5 sec. 2. Zavalova (Rusl) 54.6. 3. Marian Burggraaf (Ned) 54.6. 200 meter: 1. Tavllclc (Joeg) 24.2 sec. 2. Chrlstlakova (Rusl) 24.3, 3. Pani (Fr) 24.7. 800 meter: 1. Angelova (Rusl) 2.07.6 sec. 2. Soroka (Rusl 2.09.0. Discuswerpen: 1. Menls (Roem) 61.68 meter, 2. Melnlk (Rusl) 60.85, 3. Manoliu (Roem) 59.88. 100 meter: 1. SJarkova (Rusl) 11.8 sec. 2. Boecharlna (Rusl) 11.8, 3 Nollnarl (It) 11.9. Verspringen: 1. Vlscotolea- nu (Roem) 6.12 meter, 2. Rings (Rusl) 6.10. 3. Augustana (Rusl) 6.09. 1500 meter: 1. Plgnlt 4.13 4. 2. Kasatsjokova (Rusl 4.18.2. 3. Joke van Gerven (Ned) 4.19.3, 4x100 meter: 1. Rusland 44.8 sec. 2. Italië 45.8. 3 Frankrijk 46.1. Kogelstoten: 1. Tsjisova (Rusl) 19.40 meter, 2. Ignova (Rusl) &y 3. Korabljeva (Rusl) 18.37. Speerwerpen: l. Karolova (Rusl) 56.80 meter 2. Edert (Rusl) 54.98 3. Amlcl (It) 48.36, MOEREL (ANP) Van de start af werd de wielerkaravaan in de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland begeleid door voortdurende regen. Het zware wolkendek dat boven de renners hing maakte het weer zwaar en broeie rig en één van de favorieten werd hiervan het slachtoffer: Marcello Ber gamo, die bevangen door warmte en aangetast door een lichte griep de strijd moest staken. Het werd wederom een zege voor een buitenlandse renner: de Italiaan Clau- dio Michelotto die zich in de eindsprint de sterkste toonde van de Zwitser Kurt Rub. Het was het slot van een 150 kilometer lange vlucht, maar geen van beiden waren een gevaar voor de lei der in het klassement, zodat zij alle kans kregen. I. Claudlo Mlchelolto (It) 5.42.58, 2. Kurt Rub (Zw) 5.43, 3. Ugo Colombo (It) 5.45.47, 4. Mlchelo Dancelll (It) z.t., 5. Franco Balmanlon (It) 5.45.52, 6. Georges Pinten* (Bel) z.t. 7. Edy Janssens (Bel) 5.45.56, 8. Enrico Magglonl (It) 5.46.09, 9. WUfrled Davld (Bel z.t. 10. Erlch Spahn (Zw.) z.t. II. André Poppo (Bel) z.t. 12. Joaquin Agostlnho (Por) 5,45.17, 18. TIno Tabak 5.45.17, 29. Wlm Schepers 5.46.37, 37. Gerben Karstens 5.52.57, 49. Gerard Vlanen 5.57,57. 51. Jan Krekels z.t. 58. Ger Harlngs z.t. 59. Wlm Prinsen 6.11.28. Algemeen klassement: 1. Louis Pfcnnlger (Zw) 20.09.16, 2. Davld op 14 sec, 3. Roger Plngoon (It.) op 15 sec. 4. Spahn z.t. 5. Dancelll op 17 sec. 15. Schepers 20.15.14, 23. Tabak 20.20 03 39. Vlanen 20.34.21, 47. Karstens 20.40.32, 54. Krekels 20.40.31, 57. Prinsen 20.51.25 59 Harlngs 21.00.08. "taze speciale verslaggever SEL In de Galerie Louise hadden we afgesproken. Precies er uur verscheen de haast ongrijpbare Jenö Bekeffy (35) op irras. Na een weeklang bellen was Bekeffy, de man die als Idelaar, het meest betrokken is bij het voetbalverkeer tussen •Duitsland-Frankrijk en Nederland, dan eindelijk te spreken, k kom net van Racing White. FC Brugge leent Wietze Veenstra één jaar uit aan Racing. FC Brugge heeft zoveel buitenlanders lit dat Veenstra een beetje bang werd voor zijn plaats in het deelt hij nonchalant mee. Bekeffy heeft de zaken rond Jan ir van dichtbij gevolgd. Ook dit keer werkte hij voor Feyenoord. terl Cl-Ik S K. esprek werd afgebroken omdat Kenderesi (de tweede doelman C Twente die via Bekeffy naar hot ging) en Antal Nagy, het emkind van FC Twente, zich Voor Nagy moet Bekeffy idere club (Olympique Marseil- ken. Gezamenlijk probeerden ze elijk Nederlands een briefje op len voor Twente en de KNVB e mededeling dat Nagy op de srlijst wil. Nadat alle taalmoei- len waren overwonnen stapten ir op. Bekeffy: 'Nagy heeft het gehad bij FC Twente. Ik wil ragen graag helpen'. En dan, eid: 'Soms heb ik er spijt van ooit met dit werk begonnen lijn drie kinderen zie ik alleen slapen. Haast nooit ben ik Maar ja, aan de andere kant is moeilijk om een aanbiedine af in'. DIE y. keerde weer terug bij het ferp Anderlecht-Mulder-Ajaax- oord: 'Ik hoor veel zeggen dat iet eerste contact had met Mul- >at is niet juist. Vorig jaar ben voor Feyenoord bezig geweest r naar Rotterdam te krijgen. jjOord kon hem toen voor zes ton maar dat vonden ze te veel. ra hebben we daar over onder- 1. Anderlecht deed toen ook de i linge toezegging dat dit jaar [Slgprek voortgezet zou worden, tijd geleden vroeg Vandenstock Feyenoord bleef. Hij vroeg ei- of ik Mulder naar Feyenoord brengen. Na een telefoontje van Feyenoord direkt contact op •RjAraderlecht en Mulder. In die Ajax ook besprekingen ge- r Vandenstock riep: ik ver- lulder niet aan Ajax. Nu be- ik niet waar al die komedie ïeweest is'. rastock heeft Feyenoord erbij ld als een soort trajiningspart- let was zijn enige bedoeling om zo de prijs op te voeren. Hij heeft de beide clubs tegen elkaar uitgespeeld, Daarbij komt nog dat Anderlecht met Feyenoord zwart op wit een overeen komst heeft gesloten, dat is zeker. Ik werk als enige voetbalmakelaar bij Anderlecht. Het is dus gevaarlijk voor mij om dit te zeggen. Vandenstock heeft het spel niet fair gespeeld. Maar ook Jan Mulder gaat niet helemaal vrijuit. Hij heeft Feyenoord heel lang aan het lijntje gehouden. Als hij dan zo graag naar Ajax wilde had hij alleen zaken met Ajax moeten doen. Bij deze affaire is het uitgangspunt verkeerd geweest. Dat had moeten zijn: wie heeft Mulder nodig? En dat ls Feyenoord. Voetbal Is amusement. En om dat aantrekkelijker te maken was het beter dat Mulder naar Rotter dam zou gaan. Ajax heeft hem alleen gekocht om Feyenoord dwars te zit- ten'. 'Er kan geen andere reden zijn. Waarom legt Ajax 1,3 miljoen gulden neer terwijl de club hem lang niet zo hard nodig heeft. De komst van Mul der bij Ajax dient het publiek niet. Dit is geen gezonde wedloop tussen deze twee clubs. Mulder had zich moeten afvragen: bij wie kan ik de grote man worden? Het antwoord is: 'Feyenoord, want Mulder zal niet be ter worden dan Cruijff of Keizer. Al met al voel ik me mede schuldig dat Feyenoord bedrogen is. De zaak is nog niet afgelopen, dat ls zeker. Mocht Ajax het wei winnen dan is voor Feyenoord deze transferperiode voorbij. Zij hadden alles op Mulder gezet. En ik weet niet welke speler ik ze moet aanbieden. Uitsluitend top klasse komt in aanmerking'. LIPPENS De Nederlander Willy Lippens. De waggelende eend van het Duitse Rot Weiss Essen, misschien? Bekeffy: 'Feyenoord heeft mij opgebeld om na te gaan of het mogelijk was hem te kopen. Dat bleek inderdaad. In Essen Jenö Bekeffy (links) op de tribune bij Feyenoord. Naast hem zijn 'klanten' Joop van Daele en Peter Ressel. heb ik hem een paar keer bekeken. Hij is traag, maar daarnast een grote showman. Een echte publiekspeler. Feyenoord moet echter in de Europe se top kunnen meedraaien. Dat is een eerste vereiste bij de beoordeling van een speler. Darom heb ik Lippens afgeraden. Feyenoord was het daar mee eens'. Een andere aankoop eerder dit seizoen leek Gerd Müller van Bayern München. Feyenoord moest toen veel kritiek slikken omdat de transfer afketste. Bekeffy, hoe kan het anders, weet ook déér alles van: 'Wat Müller betreft is Feyenoord he lemaal onschuldig. Een Zwitserse ma kelaar belde Feyenoord op dat Müller voor een spotprijsje te koop was. Feyenoord werd uitgenodigd de vol gende dag naar Bazel te komen waar Müller ook zou s,ijn. Het spotprijsje zou ook dan pas bekend gemaakt worden'. 'Opnieuw werd Feyenoord bedrogen. De transfersom zou twee miljoen gul den bedragen en Müller wilde over vijf jaar uitgesmeerd ook twee mil joen verdienen. Dat is vier miljoen voor één speler. Dat kan Feyenoord zich niet permitteren'. Dit soort taferelen hebben de vraag opgeworpen of het transfersysteem in de huidige vorm nog aanvaardbaar is. Voor Bekeffy wel: 'Ik zie geen alter natief. Je kan ook geen speler zonder transfersom naar een andere club la ten gaan. Neem een club als Go Ahead. Die stopt veel geld in de opleiding van talentvolle jonge voet ballers. Het is dan redelijk dat Go Ahead bij verkoop van zo'n jongen een transferbedrag ontvangt. De meeste clubs kunnen daar weer een tijdje van draaien. Wel is het zo dat niet alle transferbedragen juist zijn. Meestal zijn ze overdreven hoog. Het is veel leuker om over drie ton te praten. Dan kunnen de kleinere clubs ook meedoen. Bij mij doet zich het probleem voor dat ik geen toen pro cent van het transferbedrag meer kan vragen. In veel gevallen laat ik mijn salaris aan de clubs over. Daarom ben ik de laatste tijd zo in de mode gekomen. VERTROUWEN Jenö Bekeffy is pas vijf jaar werkzaam als voetbalmakelaar. In 1956 vluchtte hij uit Hongarije naar Enschede. Daarna vertrok hij naar Amsterdam en studeerde aan de film academie. Als assistentregisseur trad hij in dienst bij de NCRV. 'Daar verdiende ik niet meer dan vier honderd gulden per maand. Dat was te weinig voor mijn gezift'. Omdat zijn vrouw en Bekeffy zelf welgescha pen gezichten hebben, konden zij als fotomodel werk vinden in Duitsland, Spanje en België. In 1967 raakte Be keffy toevallig via een oude Hongaar se vriend in enkele transferzaken ver zeild en besloot er toen mee door te gaan. 'Het begin was het erg moeilijk. Er waren al een paar makelaars op de voetbalmarkt bezig en die wilden geen nieuw gezicht. Maar dat gaat in elk vrij beroep zo. Eerst moest ik het vertrouwen van de clubs zien te win nen'. Dat is Bekeffy zeker gelukt. In België doet hij regelmatig zaken met Ander lecht, FC Brugge, Lierse SK en Ra cing White. In Nederland heeft Be keffy veel contacten met PSV, Go Ahead, Sparta en Feyenoord. En dit terwijl hij niet geregistreerd staat bij de UEFA. Bekeffy: 'Er zijn voetbal- makelaars met een licentie, die mogen alleen wedstrijden organiseren. Ma kelaars zonder licentie mogen alleen spelers verhandelen. Het is één van de twee. Waarschijnlijk heb ik vol gend seizoen wel een diploma nodig. Dan moet ik aanbevelingen van clubs opsturen naar de UEFA en een be drag storten. Meer hoef ik er niet voor te doen'. Bekeffy is niet meer weg te denken uit de voetbalhandel tussen Neder land en België. Zo bracht hij Peter Ressel en Atilla Ladinsky naar Feyen oord en bezorgdo hij FC Brugge Jo- haai Devrimdt en Ulrik Lefèvre. Ook legde hij de contacten voor Ruud Suurendonk met Monaco. Bekeffy: 'Het liefst doe ik zaken met Neder landse spelers. Dat zijn vrij serieuze en sportieve jongens. Duitsers zijn biertjesdrinkers en Belgen zijn niet te vertrouwen in hun privé-leven'. Be keffy is een wandelende transferlijst. 'Oh ja, waarschijnlijk gaat Theo Lase- roms naar de Belgische tweede klasse La Louverière. Die club heeft tenmin ste erg veel belangstelling voor hem. Wim van Hanegem heb ik geprobeerd te ruilen voor Jan Mulder. Ander lecht wilde niet omdat het al te veel buitenlanders heeft. Olympique Mar seille scheen nu een gegadigde te zijn, maar voorzitter Leclerc betaalt niet gauw dat enorme bedrag voor Van Hanegem. Het zal moeilijk worden voor hem een club te vinden. Ook ben ik bezig voor Joop van Daele, maar hij is te duur. Feyenoord had hem moeten verkopen toen Van Daele het doelpunt tegen Estudiantes voor de wereldbeker had gemaakt. Maar het bestuur van Feyenoord is niet commercieel genoeg. Voor een belang rijk deel heeft zij daarom ook het spel van Ajax verloren. Van Praag is veel slimmer'. Bekeffy doet geen zaken met Ajax. Enige seizoenen geleden was dat nog wèl het geval. 'Ik had bijna de Duitse international Sigi Held naar Ajax ge bracht. Maar Van Praag wilde het zonder mij regelen. Ajax was zeer geïnteresseerd en is bij Held geweest. Die onderhandelingen liepen echter vast. Sindsdien heb ik geen contact meer gehad met Ajax'. Het onderhandelen met clubs of spe lers noemt Bekeffy een zaak van ver trouwen. 'Ik probeer de spelers bij een goede club te krijgen. De clubs wil ik tevreden stellen. Want mana gers komen en managers gaan. Daar pas ik voor. Ik zeg een club altijd toe dat ik een speler weer wegbreng als hij geen succes blijkt Dat is ook een onderdeel van het werk. Als ik een ijskast verkoop en hij is na enkele maanden stuk kom ik dat ding ook gratis repareren'. LOU VAN REES Het woord mensenhandel viel. 'Zo fijngevoelig ben ik niet. Ik zie mezelf als een impresario. Zoiets als Lou van Rees. Hij verplaatst artiesten. Alleen zijn de contracten van Van Rees kon ter'. Het vak van 'voetbalimpresario* ls niet zonder risico's. Twee jaar gele den moest Bekeffy een behoorlijke financiële klap verwerken. Voor An derlecht haalde hij toen de Costa- ricaan Queros naar Brussel. Op de laatste dag van de transferperiode liet Bekeffy hem overvliegen. 'Tijdens de eerste training bleek dat hij zo ern-i Stig geblesseerd was dat hij niet ge schikt was voor topvoetbal. Ander lecht stuurde hem naar enkele dokto ren maar het hielp niets. Ik zou Anderlecht de schade vergoeden als Queros een mislukking zou zijn. Het kostte mij 40.000 gulden'. De klok wees kwart voor zeven. Be keffy excuseerde zich. 'Ik krijg men sen van Hertha Berlijn op bezoek. Die willen Nederlandse spelers kopen. Daar kan ik nog weinig over zeggen want dat is in een pril stadium'. De kleine Bekeffy maakte een paar pas sen en draaide zich om: 'Ik vergat bijna te zeggen dat André Denul van Lierse hoogstwaarschijnlijk de opvol ger van Jan Mulder zal worden'. Een typerender afscheid had Bekeffy er niet van kunnen maken. HARRY VERMEEGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13