•at mens en d'r ian: verschillen isueel gemaakt Weer kort geding gymnasium Mej. Kohlbrugge en de synode Reclame voor condooms zou misleidend zijn Levenskansen voor astmakliniek Davos? lersonalia Vermaat: speciale heffing voor academici wenselijk Rijexamen duurder 'Ondeskundigen wilden ons leger afbreken' Landbouwschap eens met structuurbeleid Geen ontslagen op komst bij Pirelli-Nederland Caféhouder stopt zijn hongerstaking weer draaien Lardinoisstructuurbeleid volgens EEG-model mogelijk 'Kinderen uit Moskou' hier Duitse dochters van Akzo samengevoegd Trouw K wartet I0UW/KWARTET ZATERDAG 17 JUNI 1972 Binnenland T9 K9 n een onzer verslaggevers ISTERDAM 'In onze kapitalistische maatschappij worden de ^gelijkheden van elk individu (man of vrouw) voornamelijk be- ald door zijn of haar klasse en milieu en in mindere mate door zijn [haar sekse.' tekst, te lezen in Galerie De Tor de Gzaar Peibersbraat in Amflbeav zou uitstekend als motto kunnen jen voor de tentoonstelling die er en met vrijd,ag 7 juli wordt ge lden onder de titel 'Dat mens en man'. Aan de hand van foto's, igen, strips, dia's, tabellen en geschreven woord geeft deze over- (lijk ingerichte expositie een in- van de discriminatie waaronder mannen als vrouwen te lijden bben. pulletji tt accent ligt op de achterstelling dt. n de vrouw, die het nu eenmaal i toilell ig zwaarder te verduren heeft dan j ookz' man, al is ook getracht duidelijk te ngunsl aken dat de vrouw van iemand met n inkomen van 100.000 gulden per Bn steri ar een aanmerkelijk prettiger leven n leiden dan de man die met een komen van 190 gulden per week iet zien rond te komen. verschillen zijn visueel gemaakt Et behulp van drie met foto's be- akte kubussen die betrekking heb- n op 'die heer met z'n echtgenote' 00.000 gulden per jaar), 'die meneer z'n mevrouw' (20.000 gulden per ar) en 'die man en z'n mens' (190 ilden in de week). Als uitersten in een paardrijdende 'echtgenote' een naast een armetierig petro- stelletje somberend 'mens' tege- er elkaar. et is', leert een andere tekst, 'een li ting hemelsbreed verschil voor mannen en vrouwen of ze aan de Goudkust gebo ren zijn of in de Pijp'. Maar die Goudkust- en Pijpvrouwen hebben toch één ding gemeen: ze zijn onder worpen aan de man. De reclame, zio wordt op de tentoonstelling aange toond, bevestigt en versterkt dat beeld. Je staat er inderdaad wel even van te kijken als je zo'n handvol van die reclameboodschappen bij elkaar ziet: mannen zijn kerels (en kunnen ner gens beter dan bij 'onze' marine te recht), vrouwen moeten vooral om hun oksels denken. Om nog maar eens te citeren: 'De reklame gebruikt (en misbruikt) de heersende opvattingen over de rolver deling tussen man en vrouw om ons steeds meer te laten konsumeren'. Hoe dat met die rolverdeling zit, wordt ook uit de doeken gedaan: mannen (en vrouwen) zijn stoer (be deesd), sterk (zwak), weetgierig (nieuwsgierig), aktief (passief), nuch ter (romantisch, beredenerend in stinctief), technisch (ontechnisch). Kortom: 'Vrouwenzweet stinkt, man- nenzweet is lekker mannelijk'. Behalve aan de reclame wordt ook aandacht besteed aan het onderwijs (dat mannen en vrouwen weer gelij kelijk discrimineert), het bedrijfsle- DEN HAAG Zijn er in do toe komst mogelijkheden tot genezing van astmapatiënten in het hooggebergte? Nog deze maand zullen de besturen en medische adviseurs van het Neder lands Astmafonds en de Vereniging tot behartiging van de belangen van Nederlandse longlijders deze mogelijk heden bespreken. De laatste vereni ging beheert de astmakliniek 'Eugeni- a' in Davos (Zwitserland). Uitgangspunt bij dit overleg zal zijn, dat voor de patiënten die de juiste indicatie hebben, de genezing in het hooggebergte moet kunnen worden voortgezet, zo heeft het Nederlandse astmafonds meegedeeld. ven (dat de vrouw als 'arbeidsreser ve' beschouwt) en aan de problemen van de alleenstaande man ('die man zonder z'n mens') en de alleenstaande vrouw ('dat mens zonder man'). Dolle Mina De inbreng van Dolle Mina op de tentoonstelling bestaat onder meer uit foto's en teksten die betrekking heb ben op abortus en voorbehoedsmidde len. Een van de Dolle Mina's, Jolijn van de Wouw, heeft een opmerkelijk 'gansjesbord' ontworpen, compleet met twee dobbelstenen. De bedoeling van dat spel liegt er niet om: 'Je wordt als meisje geboren en mag 3 beurten wachten', en: 'Je doet het goed op school en wilt doorgaan, terug naar 15. Wel mag je naar de huishoudschool, door naar 23'. Wat er op de tentoonstelling allemaal is te zien, wordt nog eens kort samen gevat in een aantekkelijk dia-program ma, terwijl er ook allerlei lectuur over emancipatie te koop is. Wat emancipatie eigenlijk is, leert de ex positie in eenvoudige taal, ook: 'Eman cipatie is gelijkheid in centen, be roepsmogelijkheden, levenskansen, waardering'. Aan de tentoonstelling is,- behalve door Dolle Mina, meegewerkt door het NW-secretariaat voor vrouwelijke werknemers Nel van Beek, Eva Besnyö, Pieter Boersma, Aart Clerkx (die onder meer de hierbij afgedrukte tekening op het affiche heeft ge maakt) Opland en Cor van Weele. Galerie De Tor is op werkdagen (be halve 's maandags) geopend van 13 tot 17.30 uur en en 's zondags van 14 tot 17 uur. edaille Dr. L. Berrens, die zich in et academisch ziekenhuis in Utrecht ezighoudt met onderzoek naar de Jmerjundamentele achtergronden van al- plaii ;rgische ziekten als astma, eczeem en ooikoorts, krijgt van een Westduitse ichting de Robert Koch-medaille en en daaraan verbonden prijs. De me- aille wordt op 4 december in Bonn itgereikt. Dezelfde onderscheiding is erleend aan de Zwitserse hoogleraar L. de Weck voor diens onder- ek naar de immunologie van zoge- lamde beroeps-eczemen. ■omoties: Gepromoveerd tot doctor de wiskunde en natuurwetenschap- in: C. Vennegoor, P. L. M. Huijgen C. U. Nijmegen), B. Willemsen R.U. Utrecht). Geprmoveerd tot doc- or in de technische werenschappen: paart J- M. van de Klundert (T.H. Twen- ei. enoemd: de hoge raad heeft gisteren eëdigd als vice-president van het ge- echtshof te Amsterdam, de raadsheer dat hof. mr. a. W. Kamminga. Ienoeming: Per 1 juli is de benoe ming te verwachten van ir. P. L. Slis 40) tot directeur van agrarische han- lel en nijverheid van het directoraat- leneraal voor de landbouw en de :oedselvoorziening (ministerie van andbouw en visserij). De heer Slis geboren 1931), was werkzaam in ver- chillende functies in het bedrijfsle- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Dr. A. J. Vermaat van de ARP vindt een speciale belasting voor academici gewenst. De opbrengst van deze heffing is bestemd voor het verstrekken van meer giften en renteloze voor schotten dan tot nu toe het geval is. sche drempels ontstaan voor het vol gen van een studie Ook moet er geen onaanvaardbare financiële afhankelijk heid van de ouders ontstaan. Een verantwoord stelsel van studiefinan ciering moet bestaan uit een afgewo gen en naar de omstandigheden varië rende kombinatie van overheidsgift (studieloon, ouderlijke bijdrage, ren teloos voorschot en rentedragende le ningen. De hoogte van het collegegeld (de bijdrage van de student in de onder wijskosten) is afhankelijk van onder meer de onderwijskosten van een be paalde studie, het verwachte private en maatschappelijke rendement, de mate waarin bepaalde studies moeten worden bevorderd of afgeremd en de budgettaire situatie. In de situatie van vandaag zou 200 gulden te laag zijn. aldus dr. Vermaat. Daarentegen is de nu voorgestelde 1.000 voor sommige studierichtingen aan de hoge kant. Van een verslaggever RIJSWIJK Volgende week wordt het rij-examen duurder: het inschrijf geld wordt met ingang van 19 juni drie gulden verhoogd tot 30,75. Met ingang van 1 juli wordt de prijs van de 'eigen verklaring' met één gulden verhoogd tot 3,25. ASSEN Kolonel Hemmes, voorzit ter van de vereniging van officieren bij de land- en luchtmacht meent dat het onderzoek door de commissie-Van Rijckevorsel een eind heeft gemaakt aan de poging tot afbraak van de Nederlandse defensie door ondeskun- digen. Die ondeskundigen hebben volgens hem gehandeld uit politieke overtui ging of om zich om andere redenen populair te maken. Kolonel Hemmes merkte dit gisteren op bij de opening van de 66-ste algemene vergadering van zijn vereniging in Assen. Enorm teleurstellend noemde hij het dat de pers de grootste aandacht heeft geschonken aan de door de minderheid van de commissie aanbevolen 'goed koopste oplossing'. Sprekende over het tuchtrecht meende hij, dat rechts zekerheid de hoogste prioriteit moet hebben, maar niet tot het uiterste moet worden doorgevoerd, omdat dan het functioneren van de organisatie gefrustreerd zou worden. En elke or ganisatie beschikt de leiding over sanctiemiddelen. De voorzitter merkte op, dat de vereniging de strafbevoegd- heid binnen de hiërarchie wil handha ven. Prof. J. J. A. van Doorn sprak over de veranderingen in de maatschappij en in de krijgsmacht. Hij merkte daarbij op, dat het huidige paraat heidsidee niet mee-- vol te houden is. Men zal naast training en oefening een situatie moeten scheppen, die door de jeugd van heden als 'zinvol' wordt ervaren, omdat de jeugd zich dan wil inspannen. 'De jeugd is niet afkerig van inspanning, maar wil de zin ervan zien Je krijgsmacht kan volgens hem dan sterk aan vitaliteit winnen. Alternatieven lopen stuk Van een onzer verslaggevers BREDA Opnieuw stonden gisteren voor de Bredase rechtbank het bestuur en de oudervereniging van het gymnasium Yppelaar tegen over elkaar. Na het voor de ouders gunstige vonnis van het in mei gevoerde kort geding, waarin de president van de Bredase rechtbank op formele gronden het bestuursbesluit om Ypelaar op te heffen nietig verklaarde, spande de oudervereniging begin deze week een nieuw kort geding aan, dat gisteren diende. De reden voor het tweede kort geding as, dat 'het bestuur wel naar de letter, maar niet naar de geest van het vonnis handelde'. De raadsman van de ouders, mr. Houtman, zei te geloven dat het be stuur toch aan de opheffing van de Ypelaar werkte en dat het bestuur in juli, wanneer alle ouders op vakantie zouden zijn, een beslissing zal nemen. Vooruitlopend op deze beslissing spanden de ouders een kort geding aan om 'een onrechtmatige daad te voorkomen'. Voor de ouders gold bo vendien als een bijzondere grief, dat na het vonnis het bestuur niet meer met de ouders had willen praten en er van een hernieuwde bezinning op het fusiebeleid, waardoor de Ypelaar moet verdwijnen, geen sprake was. De raadsman van het bestuur, mr. Gerritse, voerde echter andere motie ven aan. Ilct bestuur had midden in de examentijd de rust willen handha ven. Bovendien had het bestuur wel degelijk de alternatieven bestudeerd, maar was stukgelopen op een onwillig departement. Het ministerie vindt de Ypelaar niet voldoende levensvatbaar en de financiën zijn onvoldoende om het gymnasium te handhaven. Daar mee was voor het bestuur de kous af. Dat het bestuur niet met de ouders aan één tafel wenste te zitten, kwam DEN HAAG Minister Van Veen (onderwijs) zal een 'actief beleid inza ke de handhaving van zelfstandige gymnasia' voeren. Dat heeft hij geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Wilbers (D'66). De minister maakt daarbij echter wel een beperking. Hij wil zelfstandige gymnasia handhaven 'indien de moge lijkheid en de wenselijkheid' daarvan vast staat. volgens mr. Gerritse uit emotionele achtergronden. Naast de twee korte gedingen had de oudervereniging ook een request bij de rechtbank gedepo neerd om vier bestuursleden te ont slaan. 'U kunt zich voorstellen dat het bestuur zich door deze handelwijze gekwetst voelt'. Een druk interpellerende president van de rechtbank mr. W. van den Berg droeg nog de nodige alternatie ven aan, maar zij liepen stuk op een duidelijk geïrriteerd bestuur. Of zoals mr. Gerritse het omschreef: 'De recht bank mag het bestuursbesluit over de opheffing van de Ypelaar in het vori ge vonnis dan op formele gronden nietig hebben veiklaard, dat wil nog niet zeggen dat alle bestuursbesluiten aanvechtbaar zijn'. Het lid van de Tweede Kamer schrijft in Nederlandse Gedachten, dat name lijk voorkomen moet worden dat de studieschulden te hoog oplopen. Ook mag er geen financiële drempel ont staan voor studenten uit financieel te zwakke milieus. De gedachten van dr. Vermaat gaan uit naar een extra heffing van 1 pet. per studiejaar van het fiscale meer- inkomen boven de 20.000. Rekening houdend met ongeveer 10.000 acade mici en een gemiddeld fiscaal inko men van .f 30.000 (in 1972) zou de opbrengst 60 miljoen gulden bedra gen, wanneer de gemiddelde studie tijd zes jaar is geweest. Geen drempels De toekomstige studiefinanciering moet e r zo u itzien, da t ni et a lleen iedere willekeurige bekwame student zijn studie kan betalen, maar dat er geen financiële en daarmee psychologi- BREUKELEN Bij de vertegen woordiging van Pirelli in Nederland zullen geen ontslagen vallen. Elders in Europa komen binnenkort duizen den Pirelli-werknemers op straat te staan, zo verwacht de internationale unie van werknemers in de chemische industrie (ICF). ARNHEM De hongerstaking van de Haagse caféhouder L. J. van Nel- (47) is voorbij. Hij is met de rictoria-levensverzekeringsmaat- schappij overeengekomen de zaak ter bemiddeling voor tc leggen aan de commissie toezicht verzekeringswezen. Van Nelfen postte sinds veertien da- voor de gloednieuwe vestiging van Victoria op een Ede's industrie terrein. Hij zei niet weg te zullen gaan voor hij de 70.000 gulden zou ontvangen, die hij volgens zijn zeggen moet krijgen. De Hagenaar viel drie jaar geleden met zijn rug op een kist en is sinds dien invalide. Hoewel hij bij Victoria fcas verzekerd kreeg hij geen cent. Volgens de maatschappij had Van Nelfen al een rugafwijking voor hij viel. De Hagenaar blijft in Ede tot over een dag of veertien de uitspraak valt. Van een verslaggever DEN HAAG Het Landbouwschap is het in grote trekken eens met de nota inzake het landbcuwstructuurbeleid van minister Lardinois (laridbouw). Dit schrijft het Schap in een brief aan de vaste commissie voor land bouw van de Tweede Kamer. Het landbouwschap kan zich geheel verenigen met het schrappen in de stemmingsprocedure over ruilverkave lingen van de bepaling dat zij, die niet aan de stemming hebben deelge nomen, worden geacht hun toestem ming tot de verkaveling te verlenen. Het schap betreurt het, dat door fi nancieringsbesluiten van de regering, de ruilverkavelingstasten zullen stij gen. Dit leidt tot tegenstand tegen ruilverkaveling, aldus de brief. Grote waarde hecht het landbouw- rv j J 1 schap aan de financieringsfaciliteiten I lOfl l*fl K QT1 bij bedrijfsvergroting. Het uitvoe- Ü-CIX vX XVCVII ringsprogramma (90.000 ha voor 1973 en 1974) acht het Schap te gering, vergeleken bij voorgaande jaren. Voorts pleit het Schap voor een gelei delijke invoering van de beleidswijzi gingen endringt er op aan spoedig te beginnen met de uitvoering van het rentèsteunbeleid. Vertegenwoordigers van de unie ver gaderen volgende week in Genève over de te verwachten ontslagen, die vol gens het ICF gevolg zijn van de investeringspolitiek van Pirelli. Bij Pirelli werken in totaal 175.000 men sen, verspreid over honderd vestigin gen in 65 landen. Het moederbedrijf is gevestigd in Milaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Lardinois vindt, dat er voor de fruitteelt een structuurbeleid kan worden gevoerd volgens de EEG-richtlijnen voor het landbouwbeleid. Dat betekent wel, dat de nationale steunmaatregelen voor fruittelers op korte termijn moeten worden afge rond. Dat zou moeten gebeuren door kwijtschelding van bedragen, die aan fruittelers zijn verstrekt in het kader van de zogenaamde overbruggingsre geling. Met deze regeling was het mogelijk steun te geven aan bedrij ven, die door de fruitcrisis van de afgelopen drie jaar wel in moeilijkhe den waren gekomen, maar voldoende mogelijkheden hadden om er weer boven op te komen. Minister Lardinois zei dit gisteren in het overleg met het bestuur van het landbouwschap. De minister noemde het een illusie te denken, dat de glastuinders in het dichtbevolkte westen kunnen blijven doorgaan met het stoken van zware stookolie. Hij wees erop, dat de minis ter van volksgezondheid en milieu hygiëne (Stuyt) de bevoegdheid heeft dit in bepaalde periodes te verbieden. Minister Lardinois vindt het jammer, dat nog maar 1900 tuinders een pre mie hebben aangevraagd voor de over schakeling van olie op aardgas. In totaal komen 3000 tuinders daarvoor in aanmerking. Het landbouwschap stelde hier tegenover, dat de verwar rende geruchten en uitspraken over het aardgasbeleid aarzeling bij de tuinders heeft veroorzaakt Honderd van de 125 Russische schoolkinderen van de zang-, muziek- en dansgroep 'Kinderen uit Moskou' die in ons land voorstellingen gaan geven, zijn gistermiddag op Schiphol aangekomen. De kinderen zullen in de Amsterdamse RAI op 19 juni en in Den Haag op 20 juni optreden. AMSTELVEEN De tot AKZO Che mie behorende Duitse dochter-onder- nemingen: AKZO Chemie Düren, Ei- sele und Hoffmann, Mannheim, Inter- stab-Chemie Düren, ölwerke Noury und Van der Lande, Emmerich, Oxy- do Geseilschaft für Chemische Erzeug- nisse, Kleinkarlbach, Soja-Gesellschaft. Emmerich zijn samengevoegd tot AK ZO Chemie Düren. Alle rechten en verplichtingen van deze ondernemin gen zijn overgegaan op de nieuwe vennootschap. Een en ander brengt geen veranderingen met zich mee in de werkzaamheden van de afzonderlij ke ondernemingen, zo heeft AKZO Chemie meegedeeld. AMSTERDAM Bij de reclameraad is geprotesteerd tegen de manier waarop Durex-condooms in adverten ties worden aangeprezen. Klagers zijn de dr. Rutgersstichting en de Protestantse Stichting voor Ver antwoorde Gezinsvorming. De klagers teggen dat in de advertenties de waar heid geweld wordt aangedaan, terwijl ze de cliënten afhouden van het vra gen van een goed advies. In de advertenties en televisie-reclame worden de condooms aangeprezen als gemakkelijk en veilig; de gedachte aan een bezoek aan de dokter voor een goed advies over geboorteregeling wordt uit het hoofd gepraat en er wordt gespeculeerd op bestaande weerstanden tegen bepaalde middelen, vooral de pil. De beide klagers zeggen echter dat condooms niet het betrouwbaarste middel vormen. Om de doeltreffend heid ervan te vergroten moeten ze gebruikt worden in combinatie met zaaddodende middelen. Een advies hierover ontbreekt in de Durex-adver- tenties, aldus de stichtingen. Intussen heeft de code-commissie voor het reclamewezen een Haarlemse fir ma 'op de vingers getikt' voor een serie advertenties die 'in strijd met de waarheid' zouden zijn, en 'het vertrouwen in de reclame schaden en misleidend zijn ten aanzien van de prijs.' Het bezwaar van de commissie (dat overigens het karakter heeft van een 'openbare aanbeveling") richt zich te gen het feit dat in de tekst van de advertentie een fotocamera wordt aan geboden tegen de prijs van 215 gul den, terwijl de daarbij behorende af beelding een camera vertoont die 50 gulden meer kost. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De kerncentrale Dode- waard kan, technisch gesproken, eind volgende week weer draalen, heeft directeur ir. S. H. Woldringh meege deeld. Een maand geleden werd de reactor op last van de arbeidsinspectie buiten bedrijf gesteld voor inspectie van de overgangsstukken van leidin gen op het reactorvat. Die inspectie is nu klaar en men is In Dodewaard bezig met dc voorberei ding van reparatie van gevonden haarscheurtjes. Die reparatie zal twee dagen kosten, maar zoals gebruikelijk neemt dc voorbereiding meer tijd In beslag. Om de blootstelling van tech nici aan radioactiviteit zoveel moge lijk te beperken, worden de reparaties eerst 'droog' geoefend, zodat zij zo snel mogelijk kunnen verlopen. Dat is in het geval van Dodewaard extra belangrijk omdat bij het ont werp met dc rcpareerbaarhcld weinig tekening is gehouden: sommige aan sluitingen aan het vat zijn erg lastig te bereiken. Bij modernere centrales iu aan dit punt meer aandacht be steed. Elke dag stilstand levert de directie van Dodewaard een inkomstenderving op van 45.000. Daarom heeft men deze inspectleperiodc aangegrepen om meteen het periodieke onderhoud aan de reactor uit te voeren, dat voor oktober op het programma stond. Het conflict rondom het wereld- diakonaat van de Hervormde Kerk spitst zich toe. Het komt aan de orde op de komende zitting van de generale synode en het is niet uitgesloten, dat mejuffrouw Kohl brugge, functionaris van de sectie internationale hulp, voorgedra gen wordt voor ontslag. Ze zou on behoorlijk zijn omgesprongen met haar voor het werelddiakonaat toevertrouwd geld. De zwaarste beschuldiging, die tegen haar wordt ingebracht, is dat zij in het voorjaar van 1969 een fonds, dat tot oktober van dat jaar niet gebruikt kon worden, heeft aangesproken om het huis van een medewerker van de sectie te financiëren. Zij was van plan dit fonds tegen oktober weer aan te vullen en heeft dat ook metterdaad gedaan. Er is dus geen enkele schade toegebracht aan het hulpverlenings- werk. Bezien wij deze en dergelijke beschul digingen nader, dan blijft er alleen dit van over: mejuffrouw Kohlbrugge heeft een beleid gevoerd dat formeel niet altijd juist, soms zelfs wat eigen gereid, maar altijd en daar komt het op aan onbaatzuchtig is ge weest. Ze heeft niets anders gedaan dan armen in het buitenland bijstaan wanneer dat nodig was, en niet een paar maanden later. Dat bleek nog onlangs toen haar sectie onmiddellijk na hei opnieuw oplaaien van de strijd in Vietnam de hulpverlening voor de slachtoffers op gang wist te brengen. Waarom speelt men dan met de ge dachte haar te ontsalan? Daar weet ik maar één antwoord op: toen de Sectie Internationale Hulp op 31 mei jl. door de Commissie Bezwaren en Ge schillen in het ongelijk werd gesteld en haar klacht tegen het nieuwe orga nisatie-schema, waarin ze moet wer ken, on ontvakelijk werd verklaard hebben vrienden er bij de functiona rissen van de sectie op aangedrongen geen ontslag te nemen en de zaak waar het hun om gaat in de hele kerk aan de orde te stellen. Dat hebben zij enkele weken geleden gedaan in een brief aan de predikanten en de corres pondenten van het werelddiakonaat van de Hervormormde kerk. Die brief liet aan duidelijkheid niets te wensen over en is hier en daar in het ver keerde keelgat geschoten. Mejuffrou-v Kohlbrugge past niet in het beleid en dat kan haar haar positie gaan kosten. De zaak is deze: mag het moderamen van de generale synode aan de sectie Internationale Hulp voorschrijven welk beleid ze heeft te voeren? Mag een kerkelijke bureaucratie mejuf frouw Kohlbrugge, Achterhuis en Kis- jes mond-dood maken? Of moet een in iedere moderne kerk onvermijdelij ke bureaucratie hun de ruimte geven hun mening kenbaar te maken? Con creet: mag het moderamen van de Generale Synode de sectie dwingen het haar toevertrouwde geld te gebrui ken voor het fonds van de Wereld raad van Kerken voor de strijd tegen het racisme? De sectie meent van niet en eist een discussie op kerkelijk niveau over de 200.000 dollar, over de 2 pet. van de kerkvoogdijen en de diaconieën voor ontwikkelingssamen werking, en over haar positie m de kerk. Daar gaat het om. Mejuffrouw Kohl brugge eist, dat de tegen haar inge brachte beschuldigingen in een open bare zitting worden besproken. Zij is, ik zei dat al, formeel niet altijd juist, en soms zelfs wat eigengereid opgetre- de. Maar omdat zij eerlijk en vol strekt onbaatzuchtig te werk is ge gaan, heeft zij niets te vrezen en is zij in haar geweten zeker. En nie mand mag vergeten hoe zij in de afgelopen zestien jaar het diakonaat van de Hervormde Kerk heeft weten te richten op de armen in het buiten land. Laat de synode in haar komende zitting geen overijlde beslissingen ne men. Laat zij in deze zitting of in een daarop volgende, de zaak waar het de Sectie Internationale Hulp om begon nen is, eindelijk aan de orde te stellen en op een kerkelijk niveau bespreken. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. Iv

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9