ANWB klaar voor hulp in vakantie dichtbij fnuiicntaar nenwerking-1 Verzekeringen belangrijk bij reizen naar het buitenland i nenwerking-2 Klaaglied van 'stuntman' Gert andbladen maandbladenmaandblad egvervoer wil euwe regeling itobelasting Vernieuwingen of 'nagalm' IKOR over overbevolking Hi-Focus geeft de Sankyo super 8 camera's absolute scherpte wurger knie souvenir vakantiewerk lowietje WË .1 jff/KW /KWARTET ZATERDAG 17 JUNI 1972 II in non land T5 K7 jverleg in de contactraad van de onfessionele partijen over de on- ge samenwerking is de afgelopen lid door diepe dalen gegaan. De rigem van de KVP-leiding op de partij- toekomst verschilde zozeer met name de a.-r.-delegatie "injwnselijk en mogelijk hield, dat r gre ïsen op succes van het beraad zo itpan dan minimaal moesten worden en t. mfni ïcer de drie delegaties elkaar van- het i op de slotbijeenkomst toch zou- ieten te vinden en de kans dat gebeuren- is groter dan men een t J geleden nog kon vermoeden l ou dat niet in de laatste plaats te b a zijn aan het optimisme en de woestbare werklust van prod. dr. eenkamp, die het overleg heeft ark 'ïdde de eesdi hun n tl is uiteraard over het resultaat onderhandelingen nog niets dat kan pas beoordeeld worden ieten eer het eindrapport zal zijn ge- leerd. De eerste berichten duiden dat de leiding van de KVP wat nee grote punten van verschil t, nogal wat veren heeft moeten De KVP heeft geen blijvende jdering van ARP en CHU willen p en door een nevenschikking van hristelijk uitgangspunt en het hu- tische. Voorts komt de ene onge- partij er ook nog niet en dat is een offer voor een KVP die de jaren zozeer voor zichzelf op de [leid 2eSaan- Tegenover dit offer zal ichijnlijk een ongedeelde kandida- teld.lt bij verkiezingen komen te Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij de alarmcentrale van de ANWB heeft men zich weer in de blokken begeven: er komt weer werk aan de winkel nu de vakantiekaravaan van zwaar beladen auto's zich binnenkort start klaar maakt voor de marathonrit naar de zon. In Den Haag weet men het uit jarenlange ervaring: er gaat geen zomer voorbij zonder die overstelpende stroom telefoontjes van toeristen-in-moeilijkheden. En dit jaar zal wel niet anders zijn. De a.-r.-leiding zal moeten af- hoe haar, zozeer aan de identiteit gehechte, aanhang dat iders van de drie betrokken par- staan na vandaag voor de taak, »artijorganen voor het akkoord te te"' tn. De belangrijkste vraag zal 'ntieiij zijn, of het resultaat van het incti eS geloofwaardig kan zijn. Op dit bestaan gerechtvaardigde twijfels, ma et alleen de samenwerkingsvorm, ook het uitgangspunt het heette dat vroeger blijk S onderwerp van onderhandeling is ko ;st. ti 'e'e£at'es ARP en CHU kunnen noe de houden, dat zij op dit punt niet ten toegegeven, maar bij de KVP en zeker niet de minsten erzake wel hebben gemarchan- t. Dat geldt met name voor de itter van de KVP, dr. D. de ft', die aanvankelijk een heel ander lekpunt voorstond dan dat waarop thans het ja-woord lijkt te zullen Als hier niet een bekeringsge- lenis in het geding is en evjj ringen komen in de politiek heel ig voor dan moet men wel men dat hij slechts gedeeltelijk mal staan achter het onderhandelings- OStl Itaat op dit punt. dat is het nu precies, wat de ifwaardigheid van de toekomstige 11 nwerking op het spel kan zetten. CVP heeft aan het begin van de h ge kabinetsperiode het rapport 'E- lenl lelie en politiek' aanvaard en er A™ na vrijwel alleen relativerende op- ingen over gemaakt. Het was als ^eenschappelijke filosofie van de partijen eigenlijk al waardeloos op moment dat het werd ondertekend, icer deze geschiedenis zich zou e'rji 1 herhalen, zal onherroepelijk op- ïimjw de sfeer van frustratie en wan- bii wen ont taan. die de samenwerking f™ KVP. ARP en CHU eigenlijk all ii helemaal heeft verlaten. Het zou aanvaardbaar zijn, wanneer de De Zeeuw de overeenstemming het uitgangspunt tijdelijk zou aan- llü den in de hoop, dat hij later alsnog voorkeur voor een andere formule kunnen realiseren, hij en de zijnen het nu geformu- 3e vertrekpunt van de samenwer- partijen niet helemaal kunnen erschrijven, dan doen zij er beter hun verlies te nemen en te ver- ken. Dan is het beter, eervol te jij 'en en niet opnieuw de spraakver st ring te doen herleven, ivi kPiH' Daarom hier een pakket adviezen van ANWB-deskundige K Moens om in althans een aantal gevallen de gevol gen van nare incidenten tijdens de vakantie zo beperkt mogelijk te hou den. Gelijk het grootste probleem aansnij den zegt hij: "We kunnen er niet genoeg op aandringen toch vooral een reisongevallen en bagageverzekering af te sluiten. Elk jaar opnieuw erva ren velen hoeveel ellende zij zich bespaard zouden hebben wanneer zij dat niet hadden vergeten. Vooral wan neer er sprake is van een dodelijk ongeval in het reisgezelschap. Dat je daarmee rekening moet houden, tonen de door de alarmcentrale geregistreer de cijfers. Er zijn dagen, dat we tien doden moeten tellen. Per jaar ligt het aantal doden en gewonden zelfs ruim boven de 300.' Vooral in zulke gevallen is een goede verzekering uiterst nuttig, want het vervoeren van een stoffelijk overschot kost een kleine 7.000 gulden, als dat althans vanuit Nederland door de verzekering wondt geregeld. Moet men dat, bijvoorbeeld in Spanje, aan anderen overlaten, dan is men mees tal duizenden guldens meer kwijt De heer Moens: "Vooral in Spanje wordt op dit gebied veel misbruik gemaakt van de ellende van de toerist Ze dreigen gewoon: als het geld er niet de volgende dag is, wordt ter plaatse begraven.' Zijn advies: goed verzekeren en direct de verzekeringsmaatschappij of de ANWB (als men lid is) bellen; die zorgen er dan wel voor, dat er een Nederlandse begrafenisondernemer wordt ingeschakeld. Wat doe je wanneer je in het buiten land bij een aanrijding betrokken raakt? De heer Moens daarover: 'In verreweg de meeste gevallen verloopt de afwikkeling van zo'n incident ner gens zo glad als in eigen land. Het komt vooral in de zuidelijke lan den nog vaak voor, dat de polU| bij schadegevallen geen proces-verbaal wil opmaken, hoewel juist dat het stuk is dat de verzekeringsmaatschap pijen graag willen zien. Eerste vereis te is dan zo veel mogelijk gegevens van de tegenpartij te noteren (de ANWiB heeft daar speciale aanrij dingsformulieren voor) er getuigen •bij te slepen en de naam van de agent op te schrijven. Voor Frankrijk geldt, dat men een deurwaarder (huissier) moet raadplegen: zo'n man zet alles netjes op papier. Voorts is het raad zaam bij de ANWB een lijst met juristen op te vragen. Deze zijn door de bond in heel Europa uitgezocht en verlenen ANWB-leden gratis service.' De heer Moens waarschuwt ervoor om wanneer de auto moet worden weggesleept niet direct met het eerste zich aanbiedende sleepbedrijf in zee te gaan. 'Vooral op de Duitse autobahnen opereren nogal wat wilde bedrijven, die vaak schandalig hoge bedragen rekenen. Het is geen zeld zaamheid, dat men 100 tot 200 Mark vraagt voor een kwarwei, dat door de officiële sleepdiensten voor een paar tientjes wordt uitgevoerd. In zulke gevallen is het raadzaam eerst te wachten op de wegenwacht. Die con troleert dan wel of de auto werkelijk moet worden versleept en waarschuwt eventueel een officiële sleepdienst Men moet dan overigens wel lid zijn van de ANWB-we genwacht. Heeft men ook een internationale reis- en Op weg naar de zon kredietbrief dan vergoedt de bond later de sleepkosten tot 50 gulden.' De alarmcentrale wijst erop, dat men in het buitenland soms direct tot zeer drastische maatregelen overgaat als door eigen schuld een ongeluk wordt veroorzaakt. "We hadden laatst een Nederlander, die in Spanje een poli- tie-agent had doodgereden. De man verdween gelijk in de gevangenis en kon pas vrijkomen op een borgsom van 55.000 gulden. In zo'n geval moet men direct de verzekeringsmaatschap pij bellen, óf de ANWB, óf het Ne derlands consulaat, óf het buitenland se steunpunt van de ANWB (in Bar celona Edificios Trade, Gran Via Car los ni, 86-2-3). Diefstal Tip voor hen, die slachtoffer worden van diefstal (wat vooral in Italië en Spanje nog wel eens voorkomt): re ken niet teveel op medewerking van de politie, maar noteer wèl de naam van de agent bij wie aangifte is gedaan. En: probeer zoveel mogelijk namen van getuigen te verzaihelen. Wie geen nare financiële gevolgen van eventuele ziekte in het buitenland wil overhouden, doet er goed aan voor vertrek contact op te nemen met het ziekenfonds. Daar verstrekt men de adressen waar men bij ziekte in het buitenland moet zijn. Men voorkomt (ADVERTENTIE) Denk eraan als Want krentenbrood mag best van gisteren njjru't Blijft er netzo smeuïgom, net zo smakelijk en net zo gezond. udebakkerziet. een verslaggever N* HAAG Voor auto's die tijde- J t buiten bedrijf zijn zou een veel mere mogelijkheid aanwezig moe- 'zijn voor de teruggave van motor- i uigenbelasting. De wet staat thans g chts teruggave toe over rijtijdvak- t n van twaalf of drie maanden. De t f organisaties in het wegvervoer d herhaaldelijk op dit aambeeld I »ben gehamerd) willen de terugga- verruimd zien tot perioden van halve maand. de vervoerssector komt het her- 1 aldelijk voor dat wagens tijdelijk :ns 'ten bedrijf zijn in perioden van lis hinderde vervoersvraag. De vijf d anisaties noemen hun wens rede- j k, gezien de zeer hoge lasten die 'ns op het Nederlandse bedrijfswa- *ipark drukken. De vernieuwingen binnen de rooms- katholieke kerk van Nederland en de veranderingen in het gedragspatroon van de Nederlandse rooms-katholieken ('de beweging in de katholieke kerk naar meer mogelijke gedragsalterna tieven') ligt ergens rondom en in de Tweede Wereldoorlog. Wat wij na 1963 in Nederland te horen hebben gekregen is de nagalm uit de mond van epigonen, die de authentiek en écht-profetische geluiden uit de jaren veertig en vijftig hebben overstemd en geideologiseerd. Dat is de teneur van een kritische beschouwing onder de titel 'Verzui ling en ontzuiling' van de jonge (in het bevrijdingsjaar 1945 geboren) godsdienstsocioloog drs. John Auping S.J. in het juni-nummer van 'STRE VEN'. Pater Auping vindt de aanlei ding voor zijn beschouwing in prof. Thurlings' boek 'De wankele zuil' een sociologische benadering van de r.k. kerkgeschiedenis. Auping is het ten aanzien van de na oorlogse ontwikkeling niet eens met Thurlings' beeld. Als 'echte' bronnen van vernieuwing in de r.k. kerk wijst Auping aan wat verborgen gebleven tijdschrift-artikelen in de maandbla den 'Dux' en 'Nederlandse Katholieke Stemmen' uit de jaren '46 en '47 van auteurs als de jezuiet N. Perquin, de redemptorist Duynstee en de Nijmeeg se, nieuw-testamenticus Grossouw over dwang en autoriteit, verdringing en Paulus' visie op de lichamelijkheid. Wat wij op het ogenblik zien binnen de r k. kerk is in Aupings ogen slechts epigonisme. 'Vanwaar nu de nagalm der epigonen? Wat sommigen wilden ontvluchten was juist deze verwerkelijking van de mogelijkheden tot meer gewetensvrijheid en geloofs verdieping. Een angst voor de vrij heid, verdrongen met grote woorden over de vrijheid. Dat het verdrongene juist terugkeert in de rationalisatie van de verdringing is een normaal psychologisch verschijnsel. Aan deze mogelijke interpretatie van de kerke lijke ontwikkelingen in de jaren zes tig schenkt Thurlings m.i. ten onrech te onvoldoende aandacht'. Spelling 'De Gids' is deze maand met een dik, speciaal spellingsnummer (het maart nummer) verschenen, waarvoor de acht man sterke redactie het zich gemakkelijk heeft gemaakt door de samenstelling op te dragen aan prof Garmt Stuiveling. Het nummer opent echter wel met een verklaring, waaruit het standpunt over de spellingsvereenvoudigers van de Gids-redactie (en de redacties van Hollands Maandblad, Maatstaf, Ras ter, Soma en drie redacteuren van Kentering) blijkt: 'Nog niemand heeft via een deugdelijk wetenschappelijk onderzoek aangetoond dat de belan gen van de schoolkinderen werkelijk gediend worden met een radicale spel- lingsvereenvouding Dit alles betekent niet dat wij aan individuele taalgebruikers het recht op eigen spellingsvarianten in hun geschreven taaluitingen zouden willen ontzeggen. Wij protesteren alleen tegen de ge- makzuchtigen die hun vereenvoudigde norm willen opleggen aan allen'. Samensteller Garmt Stuiveling zelf le vert een goed-doortimmerd historisch betoog ter inleiding waarin hij de reeds geschiedenis geworden vernieu wingen bijvalt, tot en met die van 1947. Daarna houdt hij stil. 'Men had erop mogen rekenen dat de spelling- wet-1947 gevolgd zou zijn door een lange periode van rust waarin de vastheid van het nieuwe woordbeeld zich als vanzelf zou consolideren tot grondslag van onze geschreven cul tuur'. Door de vereenvoudiging zou tijd vrij komen voor echt taalonderwijs (zoals ook nu weer wordt betoogd), maar Stuiveling constateert: 'Men behoeft geen hypochonder te zijn om hardop te betwijfelen of het ondertcijs in het Nederlands vandaag beter is dan voor de oorlog; men behoeft zelfs geen hypochonder te zijn om eerlijk te zeggen dat het veelal slechter is dan toen. En nu moeten wij weer vertrou wen hebben in dezelfde zinloze illu sies, nu belooft men ons weer koeien met gouden horens als de spelling ingrijpent jvort vereenvoudigt. Om maar te zwijgen van de doorzichtige demagogie dat aldus een groot sociaal onrecht zal worden rechtgezet'. Vier regels, van Stuiveling zelf, zou den kunnen dienen als samenvatting van het hele betoog: 'De mens is een gecompliceerd wezen. De taal is een gecompliceerde uiting van de mens. De spelling is een gecompliceerd as pect van de taal. Wie eenvouw preekt, is een bedrieger'. Vóórstanders Hoewel het hele Gids-nummer kan worden beschouwd als een 'tegen' op de voorstellen van Kohnstamm e.d. komen ook voorstanders van de ver eenvoudiging aan het woord. Dolf Kohnstamm zelf bijvoorbeeld, die de brochure van Gids-redacteur Harry Mulisch 'Soep lepelen met een vork' bespreekt en ondanks alle bezwaren kennelijk ook wel een beetje geïmpo neerd is door Mulisch' betoog. Op Mulisch' suggestie om aan alle spel lingsellende een einde te maken door de schoolkinderen toe te staan steeds het woordenboek te raadplegen, gaat Kohnstamm niet in o.a. omdat dan 'in de maatschappij er gemakkelijk een nieuw teken van domhijt zou kunnen ontstaan: die meneer die altijt zijn woordenboekje nodig heeft'. Maar toch ook: 'Als wij voor onze voorstel len onvoldoende steun krijgen, dan gaan wij misschien een nieuwe aksie 'woordenboek-mee' beginnen, en dan maken we Mulisch voorzitter'. Voorstander van vereenvoudiging toont zich ook de bejaarde Annie Romein-Verschoor met een prachtig en mild betoog een keuze voor haar kleinkinderen die op school en daarbui ten al zo vroeg met zoveel zorgen wor den geconfronteerd. 'Schrikt u maar niet, dit wordt geen sentimentele oude-damespraat over de lieve jeugd. Natuurlijk zijn het op zijn tijd net zulke loedertjes als wij waren, maar nog afgezien van zoveel bezwaarlijker leefklimaat vooral in onze steden, is het evident dan wij in onze school- en studentenjaren minder hard werkten dan onze kinderen en die weer minder dan onze kleinkinde ren, die op de middelbare scholen werkuren maken waar een volwassen arbeider voor zou bedanken. En nu spreek ik nog niet eens van de tijd en de spanning, die het naar en van school komen in het (stads)verkeer kost. Wij gingen spelend naar school; komt daar nu eens om!' ermee, dat men bij een particuliere arts terecht komt en later de reke ning niet vergoed krijgt. In sommige landen, zoals in Zweden en Oosteuropese landen, is de behan deling in staatsziekenhuizen gratis. Informatie Enkele andere handwijzigingen: Neem voor onderweg vooral het boekje ANWiB 72 mee (alle leden krijgen het gratis). In kort bestek worden hierin behalve algemene in formatie ook adressen en telefoon nummers vermeld waar men in geval van nood terecht kan, Laat voor vertrek een adres ach ter. 'We hebben meegemaakt', zegt de heer Moens, 'dat een met onbekende bestemming vertrokken echtpaar niet kon worden gewaarschuwd toen hun dochter onverwacht overleed. Toen de mensen thuiskwamen, was het meisje •1 begraven.' Vergeet nooit in tunnels de autolam pen te ontsteken. Vooral in berggebie den is het rijden in tunnels vanwege de vele onverwachte bochten vrij ge vaarlijk. 'Onze ervaring is, dat vaak op dezelfde plaatsen ongelukken ge beuren.' Voor de kampeerders, wees voor zichtig met het vastschroeven van een kookset op de gasfles. De heer Moens: 'Elk jaar opnieuw vallen daardoor slachtoffers. En als zo'n apparaat een maal explodeert, veroorzaakt dat meestal zeer zware brandwonden.' Tenslotte: ga vooral in Frankrijk nooit over de doorlopende gele streep. 'Daar rekenen de Fransen absoluut niet op. Wie het wèl doet, loopt een goede kans op brokken.' HILVERSUM IKOR-radio wijdt haar maandelijkse zondagochtendthe maprogramma aan de bevolkingsgroei. Tot nu toe zien we het vormen van een gezin als het normale. Zou het helpen, als we andere, niet op het verwekken van nageslacht gerichte vormen van samenleving als de homo fiele relatie, kommune e.d. als werke lijk gelijkwaardig zouden zien? Mag de overheid een drastische bevol kingspolitiek voeren en grote gezin nen verbieden? Het IKOR-programma van Theo Wit vliet en Barend de Ronden bestaat uit een documentaire en een paneldiscus sie. Medewerking verlenen o.a. de heer Andriessen (voorzitter van de KVP- fractie in de Tweede Kamer), W. F. Gerardts (redacteur Gezond Gezin), prof. dr. G. A. Kooy (gezinssocioloog), prof. dr. J. G. Lambooy (economisch geograaf en directeur van het insti tuut voor milieuvraagstukken van de VU), prof. dr. P. J. Roscam Abbing (theoloog) en dr. F. O. van Gennep (theoloog). (ADVERTENTIE' 'Wie onze voorliefde voor 'een stunt' kent, een kreatieve gedachte, een ori gineel idee, alles wat de grauwe sleur op aparte wijze durft te verbreken, weet dat wij impulsief hebben gehan deld en niet 'berekend' zoals Bob E. Meijer.'. Hoewel 'berekend' vast als 'bereke nend' bedoeld is, moet onderhand wel duidelijk zijn wie zich hier aan het verdedigen is: Verolme's perschef Gert van der Hoest, die in het Verol- me Nieuws drie pagina's lang terug komt op zijn 'stunt' in het voorlaatste nummer: het publiceren van De Brief van NOS-nieuwslezer Bob Meijer, die het daardoor te land, ter zee en in de lucht een poosje niet makkelijk heeft gehad. Pas deze week mocht hij op het scherm terugkomen. Nu heeft na het overnemen in alle grote dagbladen van De Brief toaarin de nieuwlezer zichzelf als een soort surprise op personeels feestjes aanbood eigenlijk niet Bob, maar Gert de meeste verwijten naar het hoofd gekregen. Gert heeft dan ook in zijn verdedigingsjeremiade op een bi jna-echie Timmerman-manier een huilerige smartlappenpose aangeno men: 'In de tijd dat de heer Kloos het optreden van Hadimassa 'een blunder' noemde, werden wij plagend 'Ha-die enkeling' genoemd, maar niemand van onze vrienden, kennissen of kollega's dacht boosaardig.' dit stukje gaat over 'de brief' van NOS-redacteur, nieuwslezer B. E. Meijer, die wij te goeder trouw, be reidwillig en uitsluitend om hem een groot plezier te doen, in ons vorige nummer publiceerden.' Iedereen weet intussen wel, dat door die publicatie Bobs plezier wel goed Hi-Focus Nu centimeter-precles Instellen. Sankyo loste het probleem af standinstelling op, onafhankelijk van scherptediepte of brand puntinstelling van de zoomlens. Er zijn 4 typen bi] uw fotohande laar. Vraag hem de Sankyo kleurenfolders waar alles over deze geweldige Filmcamera In staat of schrijf voor documenta tie naar de importeur- N.V. Transcontincnta, WlbauUtrsst 212, Amsterdam. Gevraagd: een beul, goed kunnende wurgen. Salaris: niet hoog, maar daar staat tegenover dat het geen drukke baan is. Daar komt zo ongeveer de tekst van een krantenadvertentie op neer, die het gemeentebestuur van de Spaanse stad Sevilla geplaatst heeft om langs die onsympathieke weg in een vakatu- re bij het justitiële apparaat te voor zien. Hoewel de Spaanse wet nog steeds de doodstraf door middel van het wurgijzer kent, zijn doodvonnis sen de laatste jaren steeds gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Een echte wurger zal dan ook weinig vol doening in deze baan vinden. Zoals zoveel jonge Afrikaanse staten moddert Malawi maar wat aan als het om vrouwen met minirokken gaat Dan is het weer toegestaan voor bui tenlanders, dan weer verboden, dan moeten de eigen ingezetenen hun kor te rokjes weer uittrekken (om er langere voor in de plaats te doen), maar nu is het geldende verbod ver zacht, alles ter wille van het geld dat de toeristen binnen brengen. Vrouwelijke toeristen mannen zul len er dan ook niet zoveel moeite mee hebben mogen hun mini's, shorts en slacks nu in hotels, vakantiever blijven, op vliegvelden en stations aan houden, maar zo gauw ze in steden of dorpen wensen rond te kijken dienen ze hun knieën te verbergen. De rok ken moeten daar althans overheen vallen. Het mini-verbod, gaf een functionaris toe, bleek nadelig te werken op het toerisme. Vooral Rhodesische en Zuid- afrikaanse vakantiegangers kwamen niet graag meer. Dat verbod is drie jaar lang strikt gehandhaafd; zó streng hield men er de hand aan, dat een Brits meisje uitgewezen werd, alleen vanwege haar blote knieën. vergald is. Die belde Bert dan ook boos op lezen toe in de verdedi gingsrede om te informeren of hij de zin in zijn brief 'Een en ander gaat vanzelf sprekend geheel buiten het NOS-joumaal om' niet goed gele zen had We citeren weer: 'Inderdaad. Wij hadden er uit opgemaakt: de stunt gebeurt niet ndmens het NOS- journaaL Wij maakten er niet uit op dat Bob bewust geen toestemming had gevraagd. Hij geloofde op dat moment wel in onze goede trouw, maar vond dat wij onnozel hadden gehandeld. Maar dan komt wel de gedachte bij je op of Bob niet onnozel handelde. Na een optreden op een personeelsavond zouden wij zeker wie niet een foto van hem in het personeelsorgaan hebben gepubliceerd. Met precies de zelfde gevolgen.' Gert haalt een aantal krantencommen taren aan en commentarieert dan zelf verder: 'Maar hoe tc denken van de kwaardaardige beschuldiging aan ons adres. Een misselijke streek om deze brief te publiceren? Wat te denken van een ons onbekende journalist Hans de Bie die intens gemeen sugge reert dat toij Bob Meijer in de grond wilden boren en dat wij de brief als een 'lachertje' aan de zetter doorga ven. De walgelijke leugen (in De Journalist, waarin ook een apologie is afgedrukt, schrijft Van der Hoest 'welk een vuige lasten' red.) tekent zich scherp af als men de drukkerij opbelt of dit waar is'. Gert besluit zijn klaaglied aldus: 'Wat niet wegneemt dat wij onmiddel lijk spijt hadden de brief te hebben geplaatst. De narigheid die er uit voortkwam wensen wij niemand toe.' Eind goed, al goed, zullen we maar hopen. President Nixon krijgt nog deze maand een cadeautje toegestuurd van zijn pasverworven vriend Leonid Breznjevv. Die had van Nixon bij het afscheid ook een aardig geschenkje gekregen: een glanzende, zwarte Cadil lac Sedan, weliswaar een typisch Im perialistische wagen, maar toch een leuke geste. Breznjew, die natuurlijk toen niet kon achterblijven, heeft zijn Amerikaanse makker nu een originele Russische speedboot merk Volga be loofd. De president zou er mee in de Biscayne-baai bij zijn buitenpaleisje in Florida kunnen spelevaren, maar er gaan al geruchten dat hij het geschenk aan een scheepvaartmuseum zou willen overdragen. Op die manier kan niemand vergeten, dat Nixon ooit nog eens tot het hart van de Sowjet Unie en diens leiders is doorgedron gen. De politie heeft op het ogenblik han den vol werk aan tippelaarsters uit Arnhem, Nijmegen en zelfs Amster dam, die hun werkterrein van de Kongsweg bij Arnhem verlegd hebben in de richting van Otterlo. Verhoogde activiteit spreiden de hupse dames ten toon bij het landgoed Oud-Reemst en op de oude Harderwijkseweg langs de Hoge Veluwe. Oorzaak van dit plotselinge oprukken is volgens de politie het naderende vakantieseizoen: de campings in en om Otterlo raken vol en de kampeerders schijnen een sterkere aantrekkingskracht uit te oe fenen dan gemotoriseerde passanten. De politie houdt nu regelmatig eontróles op de weg tussen Otterlo en Arnhem. Wie op tippelen betrapt wordt, krijgt in de regel een kennis geving, waarin wordt aangeraden zich voorlopig in deze natuurlijke omge ving niet meer te laten zien met de kennelijke bedoeling het oudste be roep uit te oefenen. Dat roept de vraag op: hoe zie je. hóe ze zich laten zien? Duits In de grensplaats Vaals zijn de koppen heel precies geteld en daar is uitgekomen, dat van die kop pen er 1318 aan Duitsers toebehoren, een achtste deel van alle Vaalsenaren. Sinds 1947 zijn de Duitse inwoners met ruim 300 procent vermenigvul digd (daar althans en nu maar reke nen hoeveel het er toen waren. lleuvelblazen Nu al is de 'Drie Donken Blaaskapel' uit Den Dungen volijverig bezig het rijfde nationale kampioenschap voor blaaskapellen op poten te zetten. Het gaat op 14, 15 en 21 oktober gebeuren, uiteraard in Den Dungen en er wordt geblazen in drie klassen: heuvel- berg- en topklasse. De winnaar in de topklasse mag met de 'gouden edelweiss' naar huis Ago ra Het is nu zeker, dat het congres 'Agora 72' over de democratisering van de audiovisuele media door gaat. Het wordt op 18 en 20 december in de Groninger Martinihal gehouden en er wordt onder meer aandacht besteed aan lokale kabeltelevisie en videocassettes Bloemetje Elke minuut van het vorige jaar hebben 64 mensen ergens im de wereld een bloe metje gekregen. Via Interflora wer den er ruim 27.5 miljoen van die kleurige groeten verstuurd, een mil joen méér dan het jaar daarvoor, meldt Fleurop-Interflora voldaan in zijn jaarverslag. Daf.r staat ook in, dat ons land na Zweden en Noorwegen op de derde plaats staat wat het aantal bloemen groeten per 1000 inwo ners betreft En de rozet de bloe- mencadeaubon loopt ook lekker, om niet te zeggen als een trein Popfort In een oud fort in Den Bosch begint 29 juni 's avonds klok slag zes uur het 'Pop in Fort O - festival (zo genoemd omdat het fort in de stadswijk Orthen ligt) waaraan de pomgroepen 'Kjoe' (opvolger van Q 65), 'Drama', 'Sandy Coast', 'Supersls- tcr' en de 'Ferrari's' hun bijdrager» leveren Dekken Op 2 juli is het voor de inwoners in Ubachsberg dek ken geblazen, omdat daar niet minder dan 143 schutterijen uit Belgisch en Nederlands Limburg komen schieten Af en toe mogen de inwoners ook even uit hun mangaten kruipen, want behalve schietwedstrijden staan er ook een drie uur durende optocht, vendelzwaaien en nog veel meer op het programma en dat mag niemand missen. Het geheel heet Oud-Lim burgs Schuttersfeest e!

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7