inisterraad nog (iet eens over ieuwe abortuswet «Af c deviezen 1 vldverzdB Dicht bij huis snel in handen Oranje onderschatte de Watergeuzen RaiffeisenbankSI Boerenleenbank Seven Up wint strijd om de merknaam 'up' ntuwe haring voor Koningin overweegt dentenstop Prins Maurits naar kleuterschool Vakbonden in conflict met stoffenfabriek U kunt zoveel méér doen met onze bank Voetbalwedstrijden op tv in weekeinde Prof. Diepenhorst rector-magnificus Vrije Universiteit Hilversum 1 en 2 Het weer Rebellen vooral gerecruteerd uit Friezen en Hollanders interpakken SSuwvakkers "Isubsidieerd KW ARTET ZATERDAG 17 JUNI 1972 Itiimpnlimd Til KS ize parlementsredactie LAAG De ministerraad is liet gisteren nog niet eens geworden over liet ontwerp-abortuswet. linten waren nog het in liet regeerakkoord voorgeschrev enteam, dat de abortus-gevallen zou n begeleiden, en de strafbaarstelling van de arts. ADVERTENTIE Stuvt van volksgezondheid lister Van Agt van justitie e komende week bepaalde tek- n de in het kabinet levende moeten aanpassen. Premier •el sprak gisteravond in de an het kabinetsberaad evenwel pachting uit, dat de discussie abortuswetgeving volgende het kabinet wordt afgerond, werp en memorie van toelich- en dan aan de Tweede Kamer voorgelegd. Mogelijk zal het het volgende week ook eens over het drugbeleid. Gisteren over uitvoerig in de minis- gesproken. ADPERS irak het kabinet de steun aan adpers naar aanleiding van de die in de vergadering van de kamercommissie maandag zijn inge diend. Een punt van discussie was of van het beschikbare geld 60 pet. zou worden toegewezen volgens gederfde advertentie-inkomsten en 40 pet. vol gens de norm van het aantal redactio nele pagina's. De positie van de week bladpers kwam eveneens ter sprake. Premier Biesheuvel dacht, dat zijn kabinet het volgende week ook over deze problemen eens zou worden. De opvolger van de vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, was het volgende onderwerp, waar over gisteren in het kabinet nog geen overeenstemming mogelijk was. Maar weer sprak premier Biesheuvel de verwachting uit, dat men het over deze uitermate belangrijke benoeming eens zou worden. Er zal in de eerste plaats gelet worden op de kwaliteiten van de man. De politieke kleur komt in de tweede plaats, aldus premier Biesheuvel. Gisteravond kwam m het kabinet het vraagstuk van de lonen en prijzen weer aan de orde als voorbereiding op het komend overleg met het bedrijfs leven. Vanmorgen zou de minis terraad spreken over de programme ring van de sociale verzekeringen. VURIGE HOOP Premier Biesheuvel, die er steeds de nadruk op legt dat de persoonlijke mening van de premier niet interes sant is, zei gisteravond nog vurig te hopen, dat de contactraad van KVP, ARP en CHU het vandaag in Drieber gen eens zou worden. Een andere vuri ge wens was, dat deze drie partijen bij de komende verkiezingen met één lijst zouden uitkomen. iw L. Hoek-Van Dijijk, de vrouw van de schipper van de KW tran ft koningin Juliana gistermorgen op paleis Soestdijk een vaatje haring aangeboden, aangevoerd door het schhip van haar man. HT De rijksuniversiteit in en de Vrije Universiteit vre de toeloop van nieuwe eerste en udenten desastreus zal zijn. - ^universiteiten zeggen het te en dat zij zo populair zijn bij nkomende studentengnraetie. toren van de VU gaan zelfs zo t zij zelf een studentenstop aankondigen voor die studie- !en, die overbezet dreigen te ilig atoren van de VU schrijven al r De Brauw dat door de perso- erh< »P aan de universiteiten een ing 'üjke situati ontstaan is. Dat rei n°g erger wanneer niet voor udierichtingen, waarvoor dat iep is. een landelijke studentenstop 'lekondigd. oraanmelding van studenten bij de VU vooral in de richtingen de capaciteit: ge- e (447 aanmeldingen tegen- capaoiteit van 110), tandheel- biologie (109 tegen 50). fysi- ^»ografie (46 tegen 10) en peda- saM mdragogiek (197 tegen 130) 3stuur van de rijksuniversiteit ttht verwacht vooral moeilijk bij geneeskunde, tandhèelkun- ineeskunde, sociale geografie, biologie en Engels. Van een verslaggever DEN HAAG Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben besloten hun oudste zoon, prins Mau rits met ingang van het nieuwe schooljaar de kleuterschool aan de Nobelstraat te Apeldoirn te laten be zoeken. Dit heeft de rijksvoorlich tingsdienst gisteren jeegedeeld. Het ligt in de bedoeling dat prins Maurits daarna de christelijke schooi voor gewoon lager onderwijs 'De rank' aan de Boerhaavestraat zal gaan volgen. 300 man op straat Van onze soc.-economische TILBURG Er is een conflict ontstaan tussen de vakbonden en de directie van de wollenstoffen- fabriek Van Dooren en Dam in Tilburg over het ontslag van drie honderd werknemers. Dz directie van het noodlijdende be drijf wil slechts aan minimale CAO- eisen ten aanzien van een afvloeiings regeling voldoen. De vakbonden aan vaarden dit niet omdat er nog voor enkele miljoenen aan opdrachten moeten worden uitgevoerd. Besloten is het overleg met de directie dinsdag voort te zetten, nadat de bedrijfslei ding en de banken zich over de situatie hebben beraden. Er is voor de driehonderd man perso neel, dat gisteren op de hoogte werd gesteld van het voornemen de fabriek te sluiten, nog geen ontslagvergun ning bij het gewestelijk arbeidsbureau aangevraagd. De vakbonden zijn slechts ten dele ingelicht. De directie heeft verklaard dat zij met de kredietgevende instelling, de AMRO-bank en de Investeringsbank tot de conclusie is gekomen dat voort- zetting van het bedrijf onmogelijk is. Vooral het vrijwel wegvallen van de orders uit West;Duitsland zou tot dit debacle hebben geleid. De directie wil de sluiting in fasen doorvoeren. Eind september zou dan de laatste afdeling j van het bedrijf worden gesloten. De IVlinClGr VGnilOQGn situatie op de arbeidsmarkt in en rondom Tilburg is slecht. Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen HILVERSUM De NOS-televisie zendt morgenmiddag van 15.55 tot 17.45 uur via Nederland I een recht streekse reportage uit van de in Brus sel te spelen finale van het toernooi om de Europa Cup voor landenteams. Comentator is Herman Kuiphof. In deze wedstrijd speelt West-Duitsland tegen Rusland in het stadion te Brus sel. Ook vandaag is er voetbal op de televisie. De NCRV zendt om 19.55 vanuit de Belgische plaats Luik de voetbalwedstrijd om de 3e en 4e plaats in het Europese kampioenschap voor landenteams uit tussen België en Hongarije. Verslaggever is Chris van Leeuwen. Het doorgaan van de uitzending uit Brussel is niet geheel zeker. Er zijn namelijk weer moeilijkheden over de zogenaamde sluikreclame in het Brus selse stadion. Een definitief besluit over het wel of niet doorgaan van de uitzending moest bij het ter perse gaan van deze editie nog genomen worden. AMSTERDAM Na een reeks verloren processen over het gebruik van het woord 'up' hebben de producenten van de frisdrank Seven Up voor het eerst tot in hoogste instantie gelijk gekregen in een zaak tegen een concurrent, die eveneens het woordje 'up' bij een van zijn produkten gebruikt. De Hoge Raad heeft in cassatie een beroep van Hero in Breda tegen Seven Up verworpen. AMSTERDAM Prof. mr. I A. Die penhorst (56) is benoemd tot rector magnificus van de Vrije Universiteit. Hij volgt in die functie prof. mr. W. F. de Gaay Fortman op. Van een verslaggever DEN HAAG Vanaf 20 juni zullen in verband met onderhoudswerkzaam heden de programma's van de zenders Hilversum 1 en 2 via de middengolf met verminderd vermogen worden uitgezonden. Dit heeft tot gevolg dat de kwaliteit van de uitzendingen minder zal zijn dan gebruikelijk, De werkzaamheden zullen ongeveer twee maanden duren. Al sinds 1955 protesteert Seven Up tegen het gebruiken van 'up' als soortnaam van bepaalde koolzuurhou dende citroenlimonades. Rdn hir-e voor is, da in d hl wrld 'up' en aanduiding is, die alleen door Seven Up mag worden gebezigd, behalve dan in Nederland. De rechters waren hier van oordeel dat 'up' een soortnaam was en geen merknaam en daarom vrij voor algemeen gebruik. Volgens merkenexpert P. H. M. Kee- som van het Amsterdamse merkenbu reau Van der Graaf en Co heeft Seven Up het succes te danken aan het feit, dat ditmaal de cassatiespecia list mr. Blackstone en zijn kantoorge noot mr. Martens in de arm genomen zijn. Dezen stelden vast dat blijkens een enquête van het NIPO het groot ste deel van het publiek 'up' niet als soortnaam, maar als merknaam ziel. Met het enquêterapport gewapend sprak Seven Up concurrent Hero aan op het gebruik van het merk Derby Up. Voor de rechtbank in Breda kreeg Seven Up ongelijk, maar na hoger beroep b het hof in Den Bosch had men meer succes. Het Hof oordeelde, dat 'Up' onderdeel van een merk is, omdat het woord 'onderschei dend vermogen 'bezit en dat Seven Up als eerste gebruiker in Nederland rechthebbend is. Hero ging in cassatie b de Hoge Raad, welk lichaam zoals bekend al leen kijkt of het recht in een zaak goed is toegepast. In dit geval werd gesteld, dat het Hof in Den Bosch tot de gedane beslissing kon komen. Dat wil dus niet zeggen, dat een andere uitspraak fout zou zijn geweest. Nu Seven Up de zaak tegen Hero gewon nen heeft, is naar r!e mening van de heer Keesom te verwachten, dat men zich ook tegen andere maatschappijen zal gaan verzetten. Maar of men daar bij succes heeft is de vraag. Merkenwet Sinds begin 1971 is nl. de Benelux- merkenwet van kracht, die zegt, dat het recht op een merknaam vervalt, als dit merk de gebruikelijke naam wordt voor een wair. (Zo moet bijv. Nutricia oppassen, dat dit bedrijf het alleenrecht op het merk Chocomel niet verliest, want iedereen spreekt bij chocolademerk ir flesjes over 'cho comel'). Een fabrikant verliest zijn recht op het merk ,n de eerste plaats, als door zijn toedoen de merknaam soortnaam is geworden. Veel juristen menen nu dat als de farikant nalaat een geschikte soortnaam te bedenken zijn kansen zwak staan. Het is naar de mening van de heer Keesom daa rom zaak voor Seven-Up het publiek een geschikte soortnaam aan de hand te doen. Of dat lukken zal, valt licht te betwijfelen, want 'koolzuurhouden de citroenlimonadegazeuse' gaat er na tuurlijk nooit in. Seven-Up, dat onder de up-dranken het grootste marktaaneel heeft, wordt in Nederland in licentie gebotteld door Vrumona (dochter van Heine- ken), Winters in Maarheze en een kleine frisdrankfabrikant in het Oos ten van het land. Het is oorspronke lijk een Amerikaans produkt. Andere up-dranken zijn Raak-up van Raak in Utrecht, Quick Up van Exota en 3 Es Up van Bavaria. Deskundigen menen, dat 3 Es Up wel eens de volgende tegenstander van Seven Up kan zijn, omdat de naam teveel op het laatstge noemde produkt lijkt. Raak blijft zijn merk gewoon voeren, aldus een woordvoerder. De totale consumptie van up-dranken in Nederland was vo rig jaar 153 min. liter wat ongeveer een vijfde is van het hele verbruik van frisdranken. Zomer wil niet een correspondent tECHT Het risicofonds de bouwnijverheid heeft oten, werkgevers in de een bijdrage van 25 gul per werknemer te geven als voor hun bouwvakkers een lerpak aanschaffen, winterpak, dat het keur- heeft van de stichting etbestrijding bouwnijver- bestaat uit een jack met noopbare voering en een ïk met dubbel kniestuk. Er mee in de open lucht wor- gewerkt bij een tempera- f onder het vriespunt. Het «6.50 exclusief B.T.W. risicofonds wil met het sti eren van het dragen van «ermende kleding bevorde- dat er nog meer wordt (gewerkt onder winterse om- Uigheden. Het is de bedoe- de bijdrage in ieder geval de winters 1972-1973 en '*1974 te verstrekken. Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Een vergelijking tussen de strijd van de Watergeuzen en die van de Vietcong biedt treffende overeenkomsten'. Deze stelling begeleidt het proefschrift over 'De Watergeuzen en de Nederlanden 1568- 1572', waaropp de geschiedenisleraar J. C. A. de Meij gistermiddag aan de rijksuni versiteit van Utrecht is gepromoveerd. Wie met enige historische be langstelling en met rooie oort jes vanwege de actuele stel ling op het proefschrift af springt, zal toch een beetje teleurgesteld uitkomen. Het boek van dr. De Meij is een gedegen en voor een deel zelfs uniek werk, dat terecht waar dig is bevonden om als uitga ve te worden opgenomen in de verhandelingen van de Ko ninklijke Academie van We tenschappen. Niemand die ooit nog over de eerste jaren van de tachtigja rige oorlog schrijft, zal langs dit boek heenkunnen, maar wie een verhaal over de Wa tergeuzen verwacht zelfs nadat dr. De Meij zelf halver wege het boek aankondigt: 'ik wil proberen iets zichtbaar te maken van hun drijfveren, hun mentaliteit, hun karakter' zal bedrogen uitkomen. Nog een boek Samenvattend: 'De Watergeu zen' is een boek, waarover nog een boek moet worden ge schreven op korte termijn zelf vanwege het venster op een actuele kwestie, die dr. De Mey gistermiddag met zijn hier boven aangehaalde stel ling geopend heeft. Het belang van het boek van dr. De Meij is dat hij met zijn onderzoek reeds in 1568 be gint en het laat eindigen in 1572, bij de inneming van Den Brie!, als in andere histori sche beschouwingen dé Water geuzen uit het niets in onze vaderlandse geschiedenis op duiken. In dit verband is het begrijpelijk dat dr. De Meij in zijn onderzoek grote waarde hecht aan de herkomst van de Watergeuzen niet alleen ge ografisch, maar ook sociaal ge zien. Zijn onderzoek bevestigt niet alleen de stelling van Busken Huet: 'Geen andere geuzen hebben aan de Noord- Nederlandse zaak zulke kapita le diensten bewezen als de Watergeuzen', maar verdiept die stelling ook nog eens door aan te tonen dat die 'kapitale diensten' vooral door de Noord-Nederlanders zelf zijn uitgeleverd. Dc Watergeuzen werden vooral uit de Hollan ders en Friezen gerecruteerd en zij vormden de Noord-Ne derlandse bijdrage aan de op stand. Dr. de Meij geeft op dit punt aardige cijfers. Van de 12.000 veroordeelden (vooral 'lan drotten') door de Raad van Beroerte kwam 8.687 uit de zuidelijke provincies (nu voor namelijk terug te vinden in Vlaanderen en Noord-Bra bant). maar van de 170 beken de Watergeuzen-kapiteins le verden deze zuidelijke gewes ten er slechts 33. Wat de vergelijking tussen de Watergeuzen op de Vietcong aangaat: het is zonder meer duidelijk dat het optreden van de Watergeuzen een element van een burgeroorlog had: dat zij wel degelijk hun vijanden niet alleen in de Spanjaarden, maar ook in hun eigen landge noten hebben gezien voor zo ver die met de Spanjaarden heulden of rooms waren. Juist door het optreden van de Wa tergeuzen is de opstand tot een werkelijke burgeroorlog geworden, zegt dr. De Meij. Ook dicht hij de Watergeuzen Willem Blois van Treslong (gravure van Wierix, om streeks 1600). een werkelijke ideologie toe: het verdrijven van de Spaanse katholieke overheersers en de invoering van het protestantis me in de Nederlanden. Op zee overvielen zij vooral koopvaar dijschepen uit Holland uit een in hun ogen bezet gebied Ook neutralen moesten het ontgelden, waarbij dan vooral de buitenlandse schepen die op Holland voeren, prooi wa ren. Maar ook hier brengt dr. De Meij een nuancering aan: deze kaperijen waren voorna melijk gericht op de eigen voorziening van levensmidde len. In zijn eindconclusie schrijft dr. De Meij dat in de Water geuzen verschillende aspecten van het verzet werden gebun deld en geradicaliseerd, waar bij militant calvinisme en ne gatief anti-papisme elkaar heb ben aangevuld. Willem van Oranje en zijn broer Lodewijk werden als leiders geaccep teerd. maar beiden (Willem in nog sterkere mate dan Lode wijk) hebben het karakter van de Watergeuzen als revolutio nairen niet steeds begrepen en hun mogelijkheden niet vol doende uitgebuit. De handelsuitgave van het boek van dr. De Meij is ver schenen bij de Noord-Holland se Uitgevers Maatschappij in Amsterdam, het boek (geïllus treerd, 362 pagina's) kost 55 gulden. Een ding is duidelijk, namelijk dat juni niet de wil oj dc macht heeft om het eens echt te laten zomeren. Nog steeds wacht men in De Bilt op de eerste werkelijke zomerse dag. Dit weekend zal hij ook wel weer niet komen nu de circulatie zuidwestelijk is geworden tussen een hogedruk van 1030 millibar ten noorden van de Azoren en een lagedruk van 985 milli bar bij IJsland. Slechts hoogst zelden is hel kwik pas na de langste dag voor de eerste maal over de officiële zomerse grens van 25 graden gegaan: in de laatste honderd jaar gebeurde dat in De Bilt alleen op 23 juni 1878. Of dit onsympathieke record dit jaar zal worden gebroken? Wij hopen nu maar dal er voordien een radicale doorbraak van het zomerweer tot stand zal komen. De laatste dagen hebben vooral koude putten in de hogere nweaus over uitgebreide ge bieden in West- en Midden-Europa de kwaliteit van het weer aangetast met plaatselijke buien en te lage tempera turen Dit gebeurde zelfs in Frankrijk en Spanje waar de thermometer maar moeite had de 20 graden Celsius te overschrijden. Vandaag zal het weer in ons land waarachtig nog wel gaan onder een rug van hogedruk uit het westen. Deze biedt vooral aanvankelijk zonni ge perioden. Later op de dag of anders zondag geeft een depressief - front van de Noordzee en de Britse eilanden kans op regen. Dit front is op zijn tocht naar onze omgeving aan vertraging onderheng. De temperatuur blijft in ons gebied aanhoudend aan de lage kant. Oost- Europa krijgt dc laatste tijd teveel van het goede. Op de Balkan met name is het zeer warm tot tropisch De warmte reikte westwaarts tot over Oostenrijk, waarin Wenen de laatste dagen erin slaagde op 25 graden te komen. aanvankelijk ion - 2e ceilj 19.22. Haringvliet 8.29 20.55. Rotterdam 9 48 - 21 51. Schevenlngen 7 51 - 20 20. IJmuldcn 8.40 21.09. Den Helder 0 18 - 12 11. Harllngen 2 52 - 14 34, Delfzijl 4.49 - 16.52. Hoog water 19 Juni VIKsingcn 7.47 20.20, Haringvliet a d Zeezijde 9 51 - 21.48, Rotter dam 10.38 - 22.43, Schevenlngen 8.47 - 21.16. IJmuldcn 9.38 - 22.05. Harllngen 3.28 15.14, Den Helder 0.48 - 12 49. Delfzijl 5.38 17.40.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5