foto-industrie i moeilijke situatie luitse 'usie Hoogovens en ïoesch thans feit Kalme stemming op goederenmarkten Vries-Robbé wellicht ij Nederhorst-concern Voorspelling Planbureau voortaan nauwkeuriger Nederlander besteedt steeds minder voor inrichten van woning oom van orders maakt achterstand %ed bij Schokbeton De 'Humber River' in reparatie bij de ADM Nederland op de Photokina Vereenigde Touw pessimistischer Gunstige ontwikkeling bij Houthandel Pont Fusie grafische industrie en handelsonderneming VNOOverheid moet effectief ruimtelijk beleid kunnen voeren DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten |p 1 1 WALL STREET VERDEELD Viking Resources naar de beurs Ned. fondsen in New York ^y/KVt'ARTKT ZATERDAG 17 JUNI 1972 m.fort getroffen door valuta-ontwikkelingen W- jW ST®1.* CERDAM De fotografie is uit het leven van de mensen niet weg te denken. Dit geldt niet alleen voor de fotohobby, maar l ook voor de steeds meer in betekenis toenemende toegepaste rafie in wetenschap en techniek, in economie en administratie, md wordt, dat heden ten dage het aandeel van het terrein van egepaste fotografie in de totale omzet van fotografische appa- r en materialen bij 50% mogelijk zelfs nog iets meer ligt. ogenblik bedraagt de jaarlijkse tiewaarde van de foto-industrie westelijke wereld ongeveer miljard. Tweederde hiervan uit de Ver. Staten. West-Duits- n Japen hebben ieder een aan- m ca. 10 pet. Uit deze drie tezamen is derhalve ongeveer van de wereldproduktie afkom- litse foto-industrie bevindt zich mei van het vorige jaar in een jke situatie. Deze bedrijfstak, er sterk op de export georiën- is export in 1971 1.2 mil- - is door de gebeurtenissen op gebied nl. sterk getroffen. Toch Duitse foto-industrie de toe- niet zonder optimisme tege- Vooral niet nu de valutakoer- tussen wat stabieler zijn gewor- De Duitse foto-industrie, met een ex port-aandeel van 56 pet, zette in het afgelopen jaar voor 2.2 miljard om. Dit betekende een vooruitgang ten opzichte van 1970 van 4.1 pet. Deze ontwikkeling was vooral het gevolg van een grotere vraag op de Duitse markt, die met 13.8 pet toenam tot 1.8 miljard. MARKTVOLUME Met inbegrip van de import die, ver geleken met 1970, met 21.8 pet steeg tot 852 miljoen, kon de Duitse markt over een volume van 2.7 miljard (excl. de sector fotolicht) be schikken. Wanneer men dan ook nog de door de grote foto-ondernemingen in de Bondsrepubliek en West-Berlijn afgedrukte 750 miljoen kleurenfoto's en 500 miljoen zwart-wit foto's mee telt, dan kan het volume van de prekingen met Billiton DA De besturen van Billiton (onderdeel van de Koninklijke/ •Groep) en Verenigde Bedrijijven Nederhorst United) voeren be ringen over een mogelijke toetreding van De Vries Robbé en Co aar dochterondernemingen tot het Nederhorst-concern. Met het ip het grote aantal te onderzoeken aspecten, bij welk onderzoek rectie van De Vries Robbé (onderdeel van Billiton) nauw is be ten, kan het nog enige maanden duren alvorens nadere mede gen kunnen worden gedaan. Duitse fotomarkt op meer dan 3 miljard worden geschat. Het zwaartepunt van de Duitse foto- uitvoer lag in 1971 bij de EEG-landen met een tegenover 1970 gelijk geble ven volume van 453 miljoen. De uitvoer van de Duitse foto-industrie naar het EFTA-gebied steeg met 12.9 pet tot 316 miljoen. Hoewel de omzet bij de beroeps- en toegepaste fotografie in de laatste ja ren meer is gestegen dan op het gebied van de amateurfotografie, blijft deze laatste nochtans een belang rijke factor. Dit bewees een kortgele den in de Bondsrepubliek gehouden enquête over de amateurmarkt in 1971. Volgens dit onderzoek beschikt 78 pet van alle Duitse gezinnen over tenmin ste één fototoestel, d.w.z. in 18 mil joen Duitse gezinnen wordt gefotogra feerd. Iedere seconde werden in 1971 in de Bondsrepubliek 52 foto's ge maakt. Dat is een totaal van 1.64 miljard opnamen. 72 pet van deze opnamen was in kleur. Vooral de vraag naar Kleurennegatieffilms steeg enorm. In zeven jaar tijd ging het aandeel hiervan in het totale filmver- bruik in de Bondsrepubliek omhoog van 21 pet tot 48 pet. Ongeveer 16 pet van de Duitse gezin nen is in het bezit van een dia projectietoestel. C-a. 5 pet heeft een projectietoestel voor smalfilms. Het aantal Duitse gezinnen, dat in het bezit is van een super-8-filmcamera steeg alleen in 1971 van 5.1 naar 7 pet. JNDRECHT Schokbeton heeft de laatste maanden zoveel orders iekt, dat de voor dit jaar verwachte teruggang in de financiële ltaten geheel is achterhaald. De goed gevulde orderporteffeuille penseert de ongunstige uitwerking die de huidige conjuncturele vikkeling en de kostenstijgingen op de resultaten van dit jaar t, zo is meegedeeld. •horst bracht onlangs een bod de Noord-Nederlandsche Machi- riek in Winschoten. Bij deze neming werken 325 personen, horst heeft ongeveer 8500 perso- eden in dienst en bij De Vries werken ruim 4000 mensen, van en kleine 1000 in het buitenland, ries Robbé, een toeleveringsbe- voor de bouw, werd in 1969 tomen door de Kon./Shell. De ten van de bedrijfsvoering bij m werden toen meer en meer ;d naar de oorspronkelijke acti ën in de mijnbouw en metaalin- ie. ntwikkeling van De Vries Robbé jaarom bij een aannemingscon- beter gewaarborgd zijn. Over de waarin een mogelijke transactie laatsvinden, kon nog niets wor- ;ezegd. ries Robbé heeft in 1971 'magere aten' geboekt bij een omzet van eer 215 min. Het bedrijf constructies, stalen ramen en 1, radiatoren, betonwaren e.d.) te kampen gehad met inkrim- een actief verkoopbeleid heeft ledrijf bereikt, dat de orderporte- aanzienlijk is toegenomen, al vanuit het buitenland zijn be- ijke orders binnengekomen. De :tie noemde o.a. de universiteits in Leuven en Luik en enkele icten in Duitsland. Gedurende de te zes maanden van dit jaar heb- de factoren, die op de resultaten 1971 een ongunstige uitwerking en, ook de financiële uitkomsten deze periode negatief beïnvloed, et derde en laatste kwartaal van zal dit, zo verwacht Schokbeton, el worden goedgemaakt door de angen order. lenkort zal Schokbeton een beslis- STERDAM Met de goedkeuring werknemerszijde het vertrouwen heb- aandeelhouders Hoogovens van voorstel tot statutenwijziging is fusie tussen de twee grote staal- cerns Hoogovens en Hoesch een geworden. In de komende weken en nu de Nederlandse werkmaat- ippij Hoogovens IJmuiden BV te tuiden en de Centrale Beheersmaat- ippij Estel Hoesch-Hoogovens te hem worden opgericht. Kon Ned. govens en Staalfabrieken zal de erlandse houdstermaatschappij den. aanwezigen op de buitengewone ladering van aandeelhouders had- niet veel moeite om met de utenwijziging mee te gaan. Op en- details bestond wat kritiek en en daar werd nog een minieme üging aangebracht. Aandrang van Vereniging Effectenbescherming het instellen van een commissie certificaathouders had enige dis- sie tot gevolg. Het bestuur zegde deze suggestie te zullen bestude- de vergadering werden de namen de 12 nederlandse commissarissen Estel bekendgemaakt. Deze raad bestaan uit 4 leden, die geacht fden het vertrouwen van de kapi- Iverschaffers te genieten, 4 leden, behoren tot de z.g. groep 'neutra- en tenslotte 4 personen die van De Amsterdamsche Droogdok Mij. heeft van de Anglo Dutch Dredging Co. de opdracht gekregen voor de reparatie van de 'Humber River' (één der grootste sleephopperzuiger ter wereld). Met de herstelwerk zaamheden, die ongeveer 3 maanden tijd vergen, is een bedrag gemoeid van enkele miljoenen guldens. pende marges. De Vries Robbé heeft vestigingen in Gorinchem (hoofdkan toor), Tilburg, Eindhoven, Arkel, Son en in het buitenland in Kaapstad en Düsseldorf. Nederhorst behaalde in 1971 een nettowinst van 5,5 min. bij een omzet van 713 min. Nederhorst Bouw (dochter van Ver. Bedrijven Nederhorst) heeft overeen stemming bereikt over de overneming van Aannemersbedrijf Schipper en Meijerink in Neede. Het gehele aande lenkapitaal van dat familiebedrijf (on geveer 150 werknemers) zal worden overgenomen via aandelenruil. Schipper en Meijerink is gespeciali seerd in de utiliteitsbouw. De op drachten komen voor 60 a 70 pet. van het rijk. De activiteiten strekken zich hoofdzakelijk uit in het noorden, oos-i ten en midden van Nederland. Over 1971 bedroeg de omzet ongeveer 20 min. Verenigde Bedrijven Nederhorst ziet de toekomst met vertrouwen tege moet. In de komende jaren zal meer worden geïnvesteerd om de opgaande lijn in het rendement te handhaven. Van 23 september tot en met 1 oktober wordt in Keulen de 12e Photokina wereldbeurs van de fotografie gehouden. Voor deze berus hebben zich tot dusverre ongeveer 700 expo santen uit 23 landen aangemeld. Het aandeel van he tbuitenland bedraagt 51 pet. Nederland neemt onder de groep buitenlandse exposanten de zevende plaats in. Tot nu toe hebben zich 22 Nederlandse be drijven voor deelneming opge geven. Ons land is de op drie na de grootste afnemer van de Duitse foto-industrie (na Fran krijk, de Ver. Staten en Italië). In het afgelopen jaar bedroeg de Westduitse export naar Ne derland op fototechnisch gebied 63 miljoen en op fotoehe- misch gebied 41 miljoen. ROTTERDAM De Vereenigde Touwfabrieken in Rotterdam is min der optimistisch gestemd over de uit komst dit jaar dan bij het verschijnen van het jaarverslag eiind vorige maand. De moeilijkheden als gevolg van de valuta-onrust, de aanhoudende reces sie en de voortdurende kostenstijging zijn groter dan de directie aanvanke lijk had verwacht. De negatieve in vloed van genoemde factoren op de resultaten van 1971 zet zich niet al leen voort, maar heeft zelfs een ster ke nadelige werking op de financiële resultaten van 1972# zo zei de heer E. M. Larive, president van het bedrijf, tijdens de jaarlijkse aandeelhouders vergadering pessimistisch. De resulta ten over het eerste kwartaal van dit jaar zijn tegengevallen. Deze kunnen nauwelijks goed worden gemaakt door mogelijke betere resultaten in de overige negen maanden van het jaar. Zo is in de staalkabelsector de situa tie voor leveringen naar landen ach ter het IJzeren Gordijn weinig opwek kend, omdat men daar meer en meer tot eigen fabricage overgaat, aldus de heer Larive. De recessie in Europa heeft verder tot gevolg gehad, dat door een overcapaciteit in de kabelproduk- tie een sterke druk op de prijzen is ontstaan, terwijl de vraag iets is ge daald. Het gevolg is, dat de Vereenigde Touwfabrieken de plannen tot het concentreren van de staalkabelproduk- tie in één nieuwe fabriek in België hebben moeten laten varen. De reden is, dat de vereiste rentabiliteit van het project bij de huidige omstandig heden in het gedrang komt. De fa briek in Leiderdorp zal dan ook wor den gehandhaafd. Onder invloed politieke factoren AMSTERDAM Op de internationale goederenmarkten heeft vorige maand onder invloed van politieke factoren, die handelaren tot voorzichtigheid aanleiding gaven een kalme stemming geheerst. Bij matige omzetten bleven in de meeste sectoren de prijsschomme- lingen binnen nauwe grenzen, aldus Bank Mees en Hope in haar maanoverzicht. FiiimiHön Eooiiomie T27 K29 ZAANDAM Directeur M. Stader- mann van Kon. Houthandel William Pont heeft zich in de jaarvergadering optimistisch getoond over de resulta ten van dit jaar. De reeds in het jaarverslag gesignaleerde gunstige ontwikkeling heeft zich in de maan den daarna voortgezet, zo deelde hij mede. President-commissaris A. P. Zwager zei desgevraagd dat er een enkele grond van waarheid schuilt in geruchten als zou Pont zijn betrokken bij fusiebesprekingen met de Thyssen- Bornemisza Group of Houthandel Key. RIJSWIJK De besturen van de Grafische Industrie Levison te Rijs wijk (ZH) en van de Handelsdrukke rij A. Sijthoff in Den Haag hebben overeenstemming bereikt over een volledige samenwerking. Het samenge voegde bedrijf zal gaan opereren on-' der de naam Verenigde Grafische In dustrie. In het aandelenkapitaal van deze vennootschap zal de Sijthoff pers deelnemen. De koers van de uitgifte van de aandelen is op 200 prooent be paald. De personeelssterkte zal na de samenvoeging circa 150 man bedra gen. De werkgelegenheid zal door de ze samenwerking nagenoeg niet beïn vloed worden. De vakbonden, de on dernemingsraden en de SER zijn inge licht. sing nemen inzake de voortzetting van de Franse dochteronderneming Schokbeton-France, die de financiële resultaten over 1971 ongunstig heeft beinvloed en waarvan ook voor 1972 weinig positiefs wordt verwacht. Over wogen wordt het bedrijf in combina tie met een andere onderneming voort te zetten. Voor het Ghanese bedrijf African Concrete Porducts (een 47 pet. deel neming) zoekt Schokbegon een inter nationale organisatie die het wil over nemen. De winsten van het goed renderende bedrijf in Ghana mogen niet het land uit. De raad van be stuur acht het tegenover aandeelhou ders onverantwoord door te gaan met investeringen. Met behulp van kwartaalcijfers DEN HAAG Het Centraal planbureau hoopt voortaan beter te kunnen voorspellen wat er met de Nederlandse economie in de loop van een jaar gaat gebeuren. Dit zouhet Planbureau kunnen doen met behulp van een nieuw model, dat is ontworpen door de heer W. .Drie huis, hoofd van de afdeling conjunctuuranalyse van het CPB. Hij is onlangs gepromoveerd tot doctor in de economie op een proefschrift, waarin de constructie en de toepassing van het nieuwe model worden beschreven. In tegenstelling tot de bestaande mo dellen, die van jaarcijfers uitgaan, gebruikt dr. Driehuis kwartaalcijfers. Dat heeft bijv. het voordeel, dat voor het centraal e unomische plan en de macro-economische verkenning (de laatste verschijnt gelijk met de mil joenennota in september) ook recente kwartaalgegevens gebruikt kunnen worden. Tot nu toe was een bezwaar tegen beide publikaties, dat er onvoldoende gegevens van het lopende jaar in verwerkt waren. Overigens is het mo del van dr. Driehuis niet alleen be doeld om schommelingen op korte termijn te kunnen verklaren en voor spellen, maar ook die op langere ter mijn. Een van de conclusies van dr. Drie huis in zijn proefschrift is, dat een voortdurende verhoging van indirecte belastingen leidt tot een zichzelf in stand houdende loon- en prijsspiraal, die mede gevoed wordt door een ac tief afwentelingsproces. Ook stelde hij vast, dat de invloed van het consump- tiepeil op de loonhoogte in de loop van de tijd is toegenomen. De invloed van dit peil (dat gedeelte van het nationaal inkomen, dat wij consume ren en niet sparen) komt op het ogenblik sneller tot uiting dan in het begin van de jaren vijftig. In de stellingen, die zoals gebruike lijk aan het proefschrift zijn toege voegd, zegt dr. Driehuis o.m. dat de SER zich opnieuw zou moeten bezin nen op de doelstellingen van de eco nomische politiek in Nederland. Naast de al jaren bestaande doelstellingen, zoals volledige werkgelegenheid en economische groei, zouden met name de regionale aspecten moeten worden opgenomen en verder de milieupro blematiek. In een andere stelling brengt dr. Driehuis naar voren, dat zijns inziens het Centraal Planbureau niet twee maal, maar viermaal per jaar voor spellingen moet publiceren. Over con junctuuruitspraken in internationaal verband zegt de jonge doctor, dat conjunctuurpublikaties van zowel de EEG als de OESO een verspilling betekenen. Argument: meestal zijn de zelfde deskundigen aan het woord. De activiteit op de koffiemarkt bleef beperkt in afwachting van de resulta ten van de bijeenkomst van de inter nationale koffie-organisatie. De vas tere ondertoon op de cacaomarkt hing o.m. samen met de herziene lagere raming van het wereldcacao-overschot voor 1972. Bij thee deden zich betrek kelijk weinig prijsveranderingen voor. De prijsontwikkeling op langere ter mijn hangt geheel af van de oogst- en voorraadcijfers. De onregelmatige stemming op de wereldsuikermarkt werd in de hand gewerkt door geruchten, dat Brazilië weer suiker zou aanbieden en China weer als koper in de markt zou komen. Granen waren goed prijshou dend, doch in de sector plantaardige oliën en vetten was de stemming aarzelend. Huiden lagen wederom vast in de markt. In tegenstelling tot de zwakke stem ming voor katoen, bewogen de wol- prijzen zich als gevolg van de aanhou dende vraag van de voornaamste ver- bruikslanden in opwaartse richting. Na een vrij vast begin veroorzaakte de onzekerheid over de verkoop van de Maleisische buffervoorraad op de rubbermarkt weer een reactie In de metaalsector lieten de grotp Amerikaanse staalconcerns zich gema tigd optimistisch uit over de nieuwe DEN HAAG De overheid moet meer bevoegdheden hebben om een effectief ruimtelijk beleid te kunnen voeren. Alleen dan wil het Nederland se bedrijfsleven meewerken aan een vergunningenstelsel voor investerin gen, zo schrijft het VNO in zijn blad 'De Onderneming'. Het VNO verwerpt het vergunnin gensysteem, dat minister Langman heeft voorgesteld, als een ondoelmatig en schadelijk middel om de nadelen van concentratie in het westen te voorkomen. Langman vergeet, dat de congestie niet alleen te wijten is aan toeneming van de bevolking, bedrij ven en verkeer, mar vooral aan het ontbreken van een beleid dat deze ontwikkelingen op elkaar afstemt. Het VNO wil een duidelijk beleid voor de ruimtelijke ordening, waarbij Asbestos Corp. ''atiada Kund Consnl Hjlhurst Uum 'lar Choin Husky contingentenregeling voor de Ameri kaanse staalinvoer uit de EEG, En geland en Japan. Aangezien vorig jaar het toegestane importkwantum werd overschreden, is een doeltreffender controle op de naleving van het nieu we akkoord nodig gebleken. Bij ge brek aan vraag van verbruikers en door het uitblijven van steunaanko pen brokkelden de tinnoteringen ge leidelijk af. Ondanks arbeidsonrust bij de Zuida- merikaanse kopermijnen was koper eveneens flauw gestemd. De verdere Mass Tereuson stijging van de kopervoorraden op de Nat Resources Londense metaalbeurs droeg hiertoe warrants mede bij. Gesteund door aankopen van producenten lag lood prijs houdend in de markt. De vrijgave van zink uit de Amerikaanse regerings- voorraden had een daling van de Londense zinkprijzen tot gevolg. Op de Amsterdamse termijnmarkt in aardappelen, waar de handel in aard appelen van de nieuwe oogst op 8 mei begon, manifesteerde zich een onregelmatig prijsverloop. De omzt ten beliepen in totaal 10.680 ton tegen 11.490 ton in mei 1971. IHC-Holland heeft opdracht gekregen voor de bouw van twee sleepzuigers met een gezamenlijke waarde van 25 min. De schepen moeten eind 1973 worden afgeleverd. Het optimisme, waarmee in het jaar verslag van Braat Bouwstoffen over de vooruitzichten voor 1972 wordt gesproken, wordt door de gang van zaken tot dusver bevestigd, zo heeft het bestuur op de jaarvergadering meegedeeld. De orderportefeuille be. draagt 42 miljoen gulden tegen 3§ miljoen gulden op dezelfde datum van het vorige jaar. De omzet was in de eerste vijf maanden van het lopende jaar 26,8 (23,3) miljoen. Koersen in Montreal 65 15L 10% 14% 14% 18% 14% 7.70L 15/6 22% 65.05 10% Iniiust. S pareu Utll. Obi. Mods 14 juni 946.79 244.74 105.48 74.33 403.0 15 juni 945.97 244.45 105.64 74.35 403.6 16 juni 945.06 243.35 105.38 74.33 403.9 Aand. Obl. rol. H. L. 14 juni 18.320 22.170 1.765 887 542 15 juni 16.940 1.739 629 774 16 juni 13.010 16.710 1.723 549 820 g Gedaan; b Bieden; L Laten; n Num. CHICAGO Tarwe Juli sept. dec. 15/6 143 144% 148% 16/6 143% 144% 148% Mals Juli Juli 120% 123% 121% 121 123% 121% Haver sept. dec 68% 0i 67%%Z9i 69%%69 Sojabonen Juli 346% sept. 345% aug. 334 349 347% 335% Rogge Juli okt. dcc. WINNIPEG 101% 100 'i 100% Haver Juli okt. dec. 69% 70 %L 70%n 3 ertr juli okl. dec. 109% 109% 109%L 109%b 109%L 109%L Lijnzaad J u 11 okt. 284b 279%b 2S6b 284% Katoen juli okt JJCd NEW VORK 39.00-14 33 30-32 30.14 39.65-70 33.60 30.20 Cacao Loco G Loco B Juli sept. 31% 30% 27.12 27.68 31% 30% 27.14 27.68 Woltopa loco mei 121.50n 121.Son 121.30-123.00 121.00-123.00 Suiker contr. II loco 6 75 lull 6.82-83g sept. 6.89-86g 6.85 6.55-57g 6.52-50g Koper Juli sept. 49 30 49 95 49.10 49.75 Str. loco 17254-176%L 170%-175%L Wol topt ]unl juli aug. ANTWERPEN 1S. 30 L IS 20L 15.15L LONDEN i I per («d 130n 130n I30n 15.05b 15.10b 14.90b de beslissingen van lagere overheden new vork moeten worden getoetst aan het een- trale beleid. Alleen dan is men bereid Xirco S ook ondernemingsbeslissingen op een Allied Chemical zelfde manier te toetsen aan het pla- Aium co of Am Amprlran Rran nologische beleid. American Brands Am Can Am Cyanamld Ara Electr Power Am Melal Climax Am Motors Am Smelt and Ref 19»/ 43% 4,1 U 18% 18% 30 30% 52% 51% Am Tel and Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendlx Bethlehem Steel Boeing Burlington Ind ben gekregen. Dat zijn de heren W. Bunte, J. J. C. Geluk, A. H. Kloos en mr. L. Boumans. Hoesch, de partner van Hoogovens zal het lopende kalenderjaar waarschijn lijk in de rode cijfers terechtkomen, zo zei de voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens, drs. P. L. Just man Jacob. Wait betreft de voor uitzichten voor de staalindustrie merkte een ander bestuurslid, de heer E. van Veelen op 'iets optimistischer te zijn gestemd' dan tijdens de jaar vergadering van Hoogovens in april van dit jaar is voorspeld. Toen zei men tamelijk pessimistisch te zijn gestemd en er rekening mee te hou den dat in 1972 de winst lager zalzijn dan in 1971. Kon. Olie noteerde op 16 Juni 36%-% (36%- 37): Unilever 42%-43 (42%-43); Philips $16%-% (16%-%) en KLM $31% (33L). Op. gave duPont, George, Forgan, EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo (70.60), Hoogovens '77.60), Kon. Olie 117.80-118.20 (117.S0). Philips 52.80 gb-53.60 gl '52.80), Unilever 136.50 (136.70), KLM 99.00- 102.00 (99.80). DEN HAAG De Nederlander geeft steeds minder uit voor de inrichting van zijn woning. Hij besteedt zijn geld liever aan andere zaken, zoals een eigen auto. Het Alg. Verbond Winkelbedrijven Woninginrichting is bang dat deze ontwikkeling niet tijde lijk is. 'We moeten voor onze branche rekening houden met een blijvend kleiner aandeel in de totale gezinsuit gaven', zo waarschuwt het in het jaarverslag. De bestedingen voor woninginrichting namen vorig jaar de helft minder toe dan de totale uitgaven van de bevol king voor gebruiksgoederen (4,5 tegen 9 pet.). De Nederlander besteed per jaar nog maar 4.8 pet. van zijn totale uitgaven aan woninginrichting tegen in 1964 nog 5,3 pet. Om te voorkomen dat aan meubilering en stoffering steeds minder wordt uitgegeven mo gen de prijzen van de woninginrich ters niet sneller stijgen dan het alge mene prijsniveau. Prijsstijgingen zijn echter niet te voorkomen door hogere inkoopprijzen, de nog steeds voelbare nawerking van het invoeren van de BTW en het stijgen van de lonen, met bijna de helft, vergeleken met 1968. De prijs verhogingen konden het stijgen van de kosten niet .helemaal opvangen waardoor de rentabiliteit in de woning inrichting slechter werd. Een vergro ting van de omzetsnelheid ziet het Alg. Verbond Winkelbedrijven Wo ninginrichting als een mogelijke op lossing. AMSTERDAM De in Willemstad (Curasao) gevestigde beleggingsmaat schappij Viking Resources Internatio nal gaat 625.000 aandelen van 1 nominaal uitgeven tegen een koers Canadian Pacific van 20 per aandeel. Notering van c£asee Manhatien de aandelen op de Amsterdamse beurs chesap and onio Viking Resources International werd coigatéSpaimoiive op 8 mei van dit jaar opgericht. De colt industrie» voornaamste doelstelling van de maat- communw Edison schappij is beleggers in de gelegen- heid te stellen deel te nemen in de Cunt ou groei van maatschappijen die betrok- curiis^wright ken zijn bij de ontwikkeling van na- Da«*ndustriesA tuurlijke hulpbronnen, in het bijzon- Decre and Co der in de Noordzee en andere Europe- Duw Chemical se wateren. Du Ponl (E ,J De portefeuille zal niet alleen bestaan 8aslma„ Kodak uit beleggingen in maatschappijen die zich specialiseren in de exploratie, N"c y winning en distributie van olie en gas, maar ook uit belangen in maat- AdrairaJ Corp schappijen die werkzaam zijn als le- Aie* veranciers van outillage voor boor- Allegheny pow s eilanden, pijpleidingen en raffinaderij- AAm°standard en en maatschappijen die speciale on- Am«ied tnd derdelen leveren of specialistische Ark Louis gm diensten verlenen. Bait*uhio4%% Viking Resources International heeft Bavuk cigar» dezelfde doelstellingen als Viking Re- Lan Br(,W(.rleg sources Trust. De aandelen van de t%rro laatste maatschappij, die zich vooral chadbuurn c.iib op de beleggers in het Ver. Konink- rn?umbiaOa«<1 rijk richt, zijn op de Londense beurs cominco genoteerd. De aandelen van Viking Cont leiephune Resources International worden uitge- n uf geven in toonderstukken van 5 en 50 ü"r p aandelen. Gcn'Cikar 27% 28 U 35% 35% 26% 26% 28 28% 8% 8% 19% 19% 42% 42% 7% 7% 19% 19% 22 21% 57% 57% 44% 44% 29% 29% 21% 21% 33% 34% 17% 17 53 V* 53 56% 56% 53% 51 29% 29% 35% 35% 74% 33ex 20% 72% 33% 26 24% 24% 29% 29% 26% 26% 42% 44 Vi 53% 59 54% 54% 63% 63% 92% 92% 168% 167% 12714 131 59% 59% '19% 19 10.20 10 20 20% 20% 13% 27% 13% 13 '4 7% 7% 13% 13% 3 3% 11.85 1185 29% 29% 29% 29 'i b 20% 19% Ford Motor 65% 65% Pruehauf 37% 37% Gen Electric 66% 66% Gen Foods 23% 24 Gen Motors 77% 77% Gen Publ Utll 21 Gen Tel and Elec 27% 28 U Getty Oil 75% 74% Gillette 47% 47% Cimbel Brothers 27% 26 Goodyear T and R 28% 28% Gulf Oil 23 24% Illinois Centr Ind 33 31% Insllco 15% 14% Int. Busln Mach. 397% 398% Int Harvester 33% 33% Int Nickel of Can 33% 33% Int Paper 38% •37% Int Tel and Tel 56% Johns-Manvllle 34% 31 Jones and Laughl 17% Kennecott Copper 21% 21% Kraflco 42% 4] Llng-Temco-Vough 13% 14 Litton Industries 16% 11 Lockheed Aircraft U% 11 Marcor 25% 25% Martin Marietta 21% 21V. May Dep Stores 45% 45 Mcdonnel Douglas 39% 40 Mobil Oil 55% 56 Nabisco 57% 57% Nat Cash Register 83'4 33% Nat Distil and Cb 16% 16% Nat Gypsum 17% 17% Nat Steel 42 U 43 Nat Lead Ind 14% 14 North Am Rockw. 32% 32% Olln 18% IS Pacific Gas and El 27% 27% Penn Central 4% 4% PepsIco 85% 85% Phelps Dodge 36 36% Philip Morris 104% 103% Phillips Peiroleurr 28 26 Procter and Gamb 97 96% RCA 37% 37 Republic Steel 23% 23% Reynolds Ind 72% 72% Royal Dutch Petr 36% 36% Santa Fe Ind 31% 31% Sears Roebuck 114% 114% Shell OU 44% 44% Southern 10% 19% Southern Pacific 43% 44% Southern Railway 07% 96% Sperry Rand 39 39% Standard 011 Cal. 61 61% Standard OU Ind 69 69% Standard 011 N.J 73% 74 Studebaker-Worthi 48 48 Texaco Texai Gull 32% 32% Texas Instrum. 168% 167% Transamerlca 10% 19% Inl Bnk for Rac Irit Flav Frag Int Tech Fund Int Paper <6 4) Kansas City Ind Kansas Power KLM 89%b 99%b 67% 66% 18.32 13.41 60%60%b 44% 44% 24% 24% 24% 31% 19% 23% Leasco Lone Sl«r Cement Lehtnat) Unilever Union Carbide Unlroyal United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Wcsttnghouse EI. Woolworth Occidental Petr 37% 37% 14% IS 30% 30% 64U 63'i 49% 49% 34% 35% Standard Brand» 60% Western Bancorp

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 29