arachutespringen? est, maar dan eerst en psychische test Uhoeft nietperse te studeren om te weten wat er keft bij de Vbim 3UTOE Geslaagd? 8-Daagse vakanties vj.fl89.- Vraag naar het NS- zomermenu pni Postzegel- nieuws 'Teveel invloed van het bedrijfsleven op het vormingswerk' (W/KWARTET ZATERDAG 17 JUNI 1972 Binnenland T19 K25 druk valt eenzijdig op lichamelijke geschiktheid ADVERTENTIE r Arthur Frid statistieken hebben we nog ds mee: jaarlijks wordt er in jrland voor puur plezier min- 10.000 keer uit 'n vliegtuig jrongen met een parachute, ijl het aantal 'missers' tot op in beperkt is gebleven tot acceptabel aantal lichte bles- s (kneuzingen, beenbreuken en enkele 'misplaatste' goed afgelopen boom- en landingen. ier doden. Verleden jaar drie, in dit jaar één. Hetgeen sommigen 'n wat wonderlijk aandoende re- ring wel eens vergoeilijkend po- te relativeren. Zo in de trant van: rachutist loopt in zijn auto in de ndaagse verkeerschaos op weg het vliegveld nog altijd meer Reizen per vliegtuig is te ver- n boven dat per trein, omdat er trein- dan vliegongelukken ge- vervelende 'bijkomstigheid' nu is, de kans op overleving van een ongeval stukken kleiner is dan lotsdng of ontsporing van het srkeer. il pogen een wat zinniger verge- g te maken: als je in een span- moment of onverwachte situatie ling-pong, hengelen of judo het niet koel houdl, verspeel je een vis of wedstrijd. Dreigt er ech- ij valschermspringen iets wezen- fout te lopen en de oorzaak maar hoeft niet aan het rnateri- _gen dan is een nuchter en reffend reactievermogen een' :ie van lijfsbehoud, risico, dat de chute niet (goed) ioneert is gering, dat weet ik. risico, dat de parachutist fout wel niet handelt is eveneens niet dat heeft de praktijk wel uitge- Het risico, dat chute én para st niet 'naar behoren' functione- 'is zo mogelijk nog kleiner. Desal- •miin vrees ik, dat wij tot nu toe vust grotere risico's nemen noodzakelijk is Ine ervaring beek vanuit een geringe springer ig. Verleden jaar was ik in de tenheid om eindelijk een primi- j vliegdnoom te verwezenlijken; bveel mogelijk het vrij zweven I de ruimte 'baas in eigen te benaderen. Ik dacht, dat ihutespringen nog 'echter' zou dan bijvoorbeeld zweefvliegen of nvaren, en ben niet teleurge- In plaats van het bedrijven van favoriete sport (tafeltennis) ik een seizoen acht keer in een tuig, haalde mijn A-brevet en ot van het frank en vrij zweven epe stilte, van het uitzicht en het ersen van lichaam en chute. De rging de spanning bij het sprin- uit een vliegtuig en smaakte de lening om toch nog altijd met behoorlijke snelheid, plm. 30 km uur feilloos en pijnloos te m. 5 de laatste maanden nogal wat ireven over parachutespringen in ihillende kranten. Veel vooroor zijn thans wel opgeheven en er 3n stijgende belangstelling waar- ibaar bij publiek en deelnemers, nalist-parachutespringer Canne- r publiceerde in april zijn boek chutespringen, handleiding voor enkele reis aarde'. h? meeste informatie is afkomstig mensen die zelf de nodige spron- op hun para-logboek hebben laten tenen. Zij en ook andere geïnte- 'erden hebben over 't algemeen e met de graad van veiligheid negieter: op ééndriekwart mil- sprongen in 1971 in Amerika 29 in). En ze hebben natuurlijk t: de kans op de hoofdprijs in de sloterij is greter dan de fatale bij het springen. Dat nu blijft mijns inziens, tot reden, een open vraag. Ook al men in rapporten van deskundi- 'bij bestudering van de dode- ongelukken in Nederland soms lot de conclusie. A. Merts' hoofd- chute wapperde door een foute *ong als een fakkel boven zijn Arthur Frid voor de Cessna die hem op de gewenste hoogte brengt. Zijn handen rusten op de kleine reserve parachute, die hij tot zijn verbazing al bij de zevende sprong nodig bleek te hebben. hoofd; hij trok zijn reserveparachute pas open toen hij 25 m boven de grond was. Dat was pasen 1971. De dertien jaar jongere G. J. C. Verhoef (29) sprong, in augustus 1971 perfect af bij een vrije val, maar trok zijn chute niet open. Zelfmoord wordt uitgesloten geacht. Nog in diezelfde zomer kwam een beginnend para bij een noodlanding (in paniek?) in een totaal verkeerde houding op de grond terecht; hij overleed drie dagen later ten gevolge van Inwendige verwondin gen. De 38-jari,ge M. van Diemen ten slotte komt in april 1972 met 2 onge opende parachutes op de grond te recht. Objectief en statitisoh gesproken mag het cijfer vier dan wellicht 'niet ongun stig' heten de gruwelijke werke lijkheid van deze ongelukken maakt het lage percentage natuurlijk volle dig irrelevant. Slechts één ding is voor de toekomst belangrijk: herha ling van deze noodlottige voorvallen dient ten koste van alles te worden voorkomen. Of. dit echter bereikt kan worden, is de vraag. (Tenzij je natuurlijk deze sport überhaupt zou verbieden, wat ik, gezien de vele charmes van het parachutespringen en de relatief grote animo, bepaald niet zou willen propa geren). Maar er zijn meer vraagtekens in de rapporten van de Ongevallen Onderzoekscommissie. Ze hangen vol gens mij nauw same1, met het volgen de. Test Er is één suggestie, die naar mijn idee de moeite waard is om nader te worden uitgewerkt, en die, voorzover ik weet, in dit verband tot nog toe niet of onvoldoende is overwogen: waarom alleen een medische sportkeu ring, waarbij uitsluitend eventuele li chamelijke onvolkomenheden aan het licht kunnen treden? Waarom b.v wel een test op kleurenblindheid (zo als mij in Amsterdam werd afgeno men) en niet één voor het meten van reactiesnelheid? Waarom geen test in gebouwd ter beoordeling van de psychische stabiliteit van de para9 Een juiste reactie in een stress-situa tie is uiterst belangrijk. Want of je nu door een verkeerde sprong uit het vliegtuig, door haperend materiaal of door een plotselinge onzekerheid in een hachelijke situatie raakt, is ln feite van ondergeschikt belang. De mens reageert ongetwijfeld minder voorspelbaar zo niet onberekenbaar, wanneer hij in zi.in eentje op vele honderden meters boven de grond in de meest letterlijke zin van het woord zijn eigen lot in handen heeft De ervaringen van een reeks goed vol brachte sprongen is niet afdoende Een weliswaar grondige, maar theore tische training vooraf van anderhalve dag, met een kop koffie en een siga retje, nog minder. Daardoor is de discrepantie tussen huidige opleiding en eventueel onverhoopte werkelijk heid te groot. Een psychische ongeschiktheid kan wellicht pas blijken bij de 30-ste of 100-ste sprong; zo men tenminste ooit in staat zal zijn o-m. deze als doorslag gevende oorzaak bij een reconstructie aan te wijzen. Daarom, laat men zo spoedig mogelijk de realisering van een dergelijke test voor parachutisten onderzoeken. Wat voor testbatterijen zijn er op dit terrein b.v. bij toekomstige piloten in gebruik? Het ondergaan van zo een onverwachte situatie of gemoedstoe stand moet mijns inziens op een of andere manier zijn te simuleren of te benaderen. En laat deze test, gericht op het meten van psychische even wichtigheid en reactievermogen in stress-situaties, dan verplicht worden gesteld, jaarlijks, voor iedereen! Een positief resultaat geeft grotere zeker heid aan de valschermspringer, aan de paraclubs en aan de Ongevallen On derzoekcommissie van de Rijks Lucht vaart Dienst. Eventuele extra keuringskosten mo gen en zullen, naar ik meen, geen beletsel vormen voor de para noch voor de clubs. De (overigens soms te lichte) medische keuring, een mini mum en maximum leeftijd en de rem van plm. 350,fungeren momenteel als enige selectiecriteria! Voor deze tak van sport is dat onvoldoende. En er is nog iets: er wordt bij een aantal clubs tegenwoordig voor begin ners gebruik gemaakt van sentinels, automatische openers op de reserve- chute. Laat de KNWL het niet eens zo dure gebruik hiervan even eens verplicht stellen, ook voor ervaren springers. Deze noodmaatregel kwam mijns inziens bij wijze van spreken reeds morgen ingaan. Incident Niet gauw zal ik vergeten hoe ik zelf reageerde, toen mijn parachute zich bij mijn zevende sprong slechts ge- deeltelijk ontplooide. Terwijl de kans dat iets dergelijks ge beurt toch altijd uiterst miniem wordt genoemd tijdens je grondopleidamg en terwijl notabene de instructeur, met 600 sprongen op zijn naam, zelfs zoiets nog nooit had meegemaakt. Goed, het was mijn eigen fout ik had niet 'stabiel' afgesprongen en de rest verliep gelukkig volgens de regels van de geleerde noodprocedure: ik verrichtte de handelingen, die de reservechute in werking brachten en landde met ruim anderhalve chute zachter dan ooit. Maar ik was bijzon der opgetogen vast te stellen, dét die rest goed ging. Dat ik inderdaad kennelijk in staat was mijn hersens op een kritiek mo ment erbij te houden. Ik constateerde dat, toch wel wat beduusd en verrast, uitblazend op de grond. Achteraf. Arthur Fold (32) is wetenschappelijk medewerker aan het Criminologisch Instituut van de Vrije Universiteit te Amsterdam. De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bij publlkatic wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Vietnam (13) HIJ Voor zegge en schrijveytwaalf-vijflig per jaar bent u abonné op VU Magazine, 'n Maand blad dat geen blad voor de mond neemt en geen onderwerp schuwt. VU Magazine wil u creatief betrekken bij de problemen en ontwikkelingen in de wereld in het perspectief van wat er over gedacht en gezegd wordt aan de Vrije Universiteit. Actueel in het juninummer o.a.: Dc Hof van Heden. Verschillende auteurs hielden zich bezig met de vraag of we wel juist met de schepping omspringen. Steeds meer stemmen waarschuwen, dat we bezig zijn roofbouw te plegen. We zullen toe moeten naar een totaal andere leefwijze. Artikelen daarover o.a. van dr. S. Huisman (econoom), dr. J. Joosse (bioloog) en dr. O. Jager (theoloog). Verder artikelen over de Midden-Oosten problematiek en een voorproefje van het boek "Wij zijn de vaders" van dr. C. Rijnsdorp, dat binnenkort verschijnt. In open enveloppe, zonder postzegel, zenden aan: Vrije Universiteit, Antwoordnr 1771, Amsterdam. Ik geef mij op als abonné op het VU Magazine. - n Plaats Voor betaling wac^ ik uw acceptgirokaart af. (ADVERTENTIE) 3 maal 10 gulden aan prijzen 1 aan de parachute heeft dc springer een prachtig uitzicht. In Trouw-Kwartet van 12 juni noem de de heer Huitink mijn citaten uit de gepubliceerde Pentagon-doeumen- tem 'ortgemsohijelijk autênthiek.' Bo vendien beschuldigde hij me van on wil om 'de artikelen, waarin de gebe zigde aantijgingen (bedoelde citaten!) weerlegd zijn' te lezen. Daar van (Amerikaanse) regeringszijde nooit tegen de authenticiteit van de doku- menten is ingegaan en Huitink onmo gelijk kan weten wat ik wel en niet bereid ben te lezen, kan ik hem slechts één ding aanbevelen: lees eens het uitstekende boekje van dr. Van Hoesel: Zindelijk denken, getiteld: foutieve denkwijzen, oneerlijke dis cussiemethoden (H. Nelissen, Biltho- ven). Helden-Koningslust Dr. The Tjoe Tie Oorlog Zou 't waar zijn? Oorlog is niets, mensen zijn wreed. De man die de bom uitwierp, en de kinderen in brand stak en de ouders deed huilen is wreed. En de commandant die hem dwong de bom te gooien, is wreed En zijn opperbevelhebber die het branden niet wil staken ls wreed. En de meerderhied, met haar scholen cn haar communicatiemiddelen die ge looft dat dit branden behoort bij vaderlandsliefde is wreed. De verant woordelijkheid van mensen overdra gen op 'iets' dat alleen in gedachten bestaat schept een uitwijkbaplaats voor het geweten. Dit moet niet ge beuren. Amerongen Horizontaal: 1. houtworm, 6. tover kunst, 11. muzieknoot. 12 behoeftig, 14. vernis, 16. voorzetsel, 18. geurig heid, 20 pers. voornaamw. 21. bewaar der van een kerk, 22. afscheiding, 23. voegwoord, 24. volksnaam van de kauw. 26. deel van de bijbel, 27. Myth, figuur, 28. bergweide, 30. vlug, 32. boom, 34 rund, 35. bouwland, 37. welaan, 38. gereed, 40. rekening, 41. zilt vocht, 42. metalen haak, 43. mu zieknoot, 44. familieLid, 45. water stand. 47. afk. van item, 49. rivier, 51. zwaardvis. 53. meisjesnaam, 56. afne mend getij. 58. landbouwwerktuig, 59. jongensnaam, 61. muzieknoot. 62. schade, 64 wapen, 65 boom, 66. kleur stof, 69. scheik. element, 70. vertra gingstoestel. 72. deel van het gelaat, (ADVERTENTIE) P. Verburg. Extra plussen: half geld op de Inter lokale bussen; recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. In juni, juli en augustus. NS-identiteltsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijden, reis en excursies. Keuze uit 17 verschillende reizen in binnen- en buitenland. van elk Alle inlichtingen in de brochure 8-Daagse NS- Vakantiereizen '72". op de stations. voordelig uit met NS 73. kweekgras (Z.N.) 75. kolfhamer. 76. schildpad. Veriicaal: 2. Verlaagde noot, 3. met selspecie, 4. oude lengtemaat, 5. breekbaar, 7. reeds, 8. autobewaar plaats, 9. pers. voornaamw. 10. foe draal, 12. slede, 13. lengtemaat (afk). 15. duurzame bouwstof, 17. nachtge waad, 18. woonboot, 19. droogoven (Z.N.) 20. scheepstouw, 25. glijvoer tuig, 26. voorzetsel, 28. bloem, 29. pers. voornaamw. 31. wijnmaat, 32. dierengeluid, 33. uitgestotene, 34. ge hoororgaan, 36. graafwerktuig, 37. groente. 39. modegek, 44. rivier in Italië, 46. onmeetbaar getal, 48. spaans paard, 50. denkbeeldig, 51. koning van Basan. 52. sportterm, 54 moedig, 55 soort kers. 57. zangstem. 58. priem. 60. baan voor balspel. 61. boom, 63. as, 67 maanstand 68. voorzetsel, 70. Myth, fituur, 71. muzieknoot. 73. fa milielid, 74. water in Friesland. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Hor: 1. af, 3. mode, 7. port. 10. ral. 12. fantoom, 15 ezel, 17. Mia, 18. te, 19. air 20. gal, 22 pet, 23 Ens. 24. dl. 26. karet, 28. N.T., 29. leek. 31. Soest, 33. Ee, 34. sap, 36. bn. 37. elger, 40. rede, 42. en, 43. agger, 45. ka, 46. alt, 47. adé, 43. mis, 50. aak, 51 A E 53 tol. 55. klei 57. remedie, 60. ter. 61. lama, 62. apis, 63. na Vert. 1. Are, 2. fazant, 4 of, 5. dam, 6. enig, 7. Po, 8. oom, 9. R.M. 11 leis, 13 taak, 14. pet, 16. Lr. 18. tets, 21 las, 22. peen, 23. ende, 24. de, 25. les, 27. robe, 29. leeg, 30. kar, 32. tent, 33. egge, 35. pek, 38 lade, 39. rem, 41. da, 42. elkeen, 44. rite, 46. aalt, 47. aar, 49. soda, 50. A.K., 52. Eem, 54. lip, 56. Ira, 57. ra, 58. ma, 59. ei. De prijswinnaars zijn: R. den Ouden, Emclissedijk 192, Rotterdam; mevr.. C. Molenaar, Turfspoor 196, Liuser- broek; P. van Leerddam, Vlaardlngs- kade 53, Schipluiden. ARNHEM Zes jaar gevangenisstraf eiste de procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof gisteren tegen de 36-jarige inwoner van Sneek, Toon B wegens inbraak in het Apeldoorns postkantoor in januari van het vorig jaar. Bij deze inbraak werd negen ton buitgemaakt. Toon B. en een andere verdachte werden eerder voor dit feit door de Zutfense rechtbank, veroor deeld, Toon B tot viereneenhalf Jaar. Om met het zeer aktueie onderwerp 'milieubeheer' te beginnen vraag ik uw attentie voor de volgende bijdrage van de Franse Postadministratie. Men heeft daar een geestige stempelvlag in gebruik waarvan ik de afbeelding als illustratie bij deze rubriek plaats. 'Schoonmaken is goed, maar niet vuil maken is beter'. In Frankrijk heeft de PTT nu de definitieve vorm gevonden voor de codering van de plaatsnamen ten behoeve van een efficiënte sorte ring voor de expeditie van de post stukken. Het is een systeem van 5- cijfers waarvan de eerste twee zoals voorheen het departement blijven aanduiden. Om het gebruik van deze code door het publiek te stimuleren zijn o.a. stempelvlaggen met toepasse lijke teksten aangegrepen. Onlangs is bovendien een tweetal postzegels (30 en 50 ets) voor dat doel verschenen. De afbeelding is een hand, die schrijft met een uit vijf punten be staande penhouder terwij! de pen-zelf het embleem van de Franse PTT weergeeft. Een Franse zegel van fr. 10.00 is gewijd aan twee vrouwelij ke piloten van de 'oude' garde: Marys- se Hilsz (1901-1942) en Helène Bou cher (1908-1934). Deze luchtvaartpio niersters hebben in de dertiger jaren NETTOYER.C'EST BIEN NE PAS SAUR.C'EST MIEUX aan vele stoutmoedige vluchten deel genomen. Zij vonden echter beiden de dood in hun machines. Ter herden king van het feit dat de bij ons Nederlanders meer bekende aviateur Louis Blériot (1872-1936) een eeuw geleden werd geboren, is per 3 juli a s. een Franse zegel in het vooruit zicht gesteld. Blériot vloog al op 25 Juli 1909 in ruim 27 minuten tijds over het kanaal met de door hemzelf vervaardigde eendekker 'Blériot XI'. In de reeds jaren verschijnende reeks grootformaat-zegels met reproducties van schilderijen van Franse bodem komt op 19 juni a.s. de beurt aan het oeuvre 'vrouwen in de tuin' van Clau de Monet (1840-1926). Voorts op 3 juli nog een zegel wegens het XXIe congres van de Internationale van PTT-ambtenarcn, dat dit jaar in Pa rijs wordt gehouden. Als symbolen gebruikte men voor PTT-ers aanspre kende afbeeldingen: een postkoets, een wijzertelegraaf van Chappe, een vliegtuig en een telecoramunlcatle-SB- telliet. En tenslotte nog een herden kingszegel voor de beroemde Frans man Edouard Belin (1876-1963) de man die de becidtelegrafie uitvond. Op de zegel behalve zijn portret de apparatuur voor zenden en ontvangen van de beelden. Op de laatste zegel en op die van Blériot wordt een kleine toeslag geheven voor het Franse Rode Kruis. In de 'Duitse Democratische Republiek is deze week een serie van zes zegels verschenen met afbeeldin gen van rozen, die in de DDR ge kweekt zijn. Een en ander geschiedt wegens de Internationale Rozenten- toonstelling, die dit jaar te Erfurt wordt gehouden en waaraan kwekers uit 21 landen deelnemen. In Australië kwamen vier zegels ln omloop met afbeeldingen van nationale producten ter voortzetting van een soortgelijke reeks in 1969. Deze keer zien we: fruit, rijst, vis en vlees. In Israël zijn deze week drie zegels uitgegeven. Middels het splinternieuwe grondstati on dat te Emeq Ha'Ela op de heuvels rond Jeruzalem is gebouwd en dat op de zegel van 100 LI prijkt, heeft Is raël nu ook deel aan de telecommuni- catie-mogelijkheden via satellieten. Op de tab staat de tekst 'Hun stem gaat over gans de wereld' Ps 19:4. Ter gelegenheid van het Internationaal Jaar van het Boek 1972 heeft do postdienst van Israël ook een zegel uitgegeven. Uit de toelichting blijkt dat Israël bij een in 19661 te Tokio gehouden congres van Aziatische Uit gevers mede het initiatief voor deze UNESCO-aktie heeft genomen. De derde zegel ls gewijd aan Rabbi Yitzhak ben Sklomo Ashkenazi Luria, alias 'De Ari' (1538-1572), een centra le figuur uit het Cabbalisme van die dagen. Hij is een legendarische figuur in de joodse godsdienst en wordt beschouwd een geestelijke afstamme ling van Mozes te zijn. Ter gelegen heid van het vierde eeuwfeest van zijn overlijden, wordt in Israël dit jaar gevierd als 'Jaar van de Ari'. Op de zegel zijn symbolische afbeeldingen te zien. J. J. M. Kiggen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bedrijfsleven heeft een te grote greep op het vor mingswerk van werkende jongeren. In de praktijk blijkt dat het bedrijf kan bepalen welk vormingsinstituut de werknemers zullen bezoeken. Het vor mingswerk zou een veel onafhankelij ker positie moeten kunnen innemen. Dit is een van de conclusies die worden getrokken in het rapport 'Sie mens contra het Haags vormingscen trum, dat tot stand is gekomen onder auspiciën van het Nederlands centrum voor democratische burgerschapsvor ming. Het rapport schets de achter gronden van het conflict tussen de directie van Siemens en het vormings centrum voor werkende jongeren in Den Haag, dat tot sluiting van het centrum leidde. Siemens was van me ning dat de vormingswerkers de wer kende jongeren een te kritische in stelling aanpraatten. Een andere conclusie waartoe de sa menstellers van het rapport komen, is dat de vakbeweging het vormingswerk voor werkende jongeren nog steeds niet voldoende ontdekt heeft. (ADVERTENTIE) Deze zomer kunt u in ruim 60 stations restaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van 7.50 or 8.- Inclusief bedienlngsgeld en BTW. voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25