Glasgow Rangers voor twee jaar aan de kant Jetzer geen iediende die ich aanpast Hij met kleine nederlaag Analyse van een populaire opening Spasski mild voor tegenstander Fischer John Newcombe toch niet naar Wimbledon Beker blijft wèl in Schotland luut)'px sterkste Europese formatie Ook Anette Segaar München-kandidate Rodrigues stapt over naar profs Giuliani leider Winkler niet geaccepteerd Schroder wint derde race Sporttoto f/KWARTET ZATERDAG 17 JUNI 1972 «port T2JI K2;t s liakom JL De winnaar van de Cup voor bekerwinnaars, het Glasgow Rangers zal twee niet mee mogen doen aan UEFA te organiseren toer- Tot die uitspraak Is de en controlecommissie van de Voetbal Unie gekomen na lering van vele uren. De besloot in Brussel echter de Schotten de beker die zij wonnen houden. Het ver van Dynamo Moskou om de over te spelen werd niet ge- eer d. gens is wel opmerkelijk dat in ommuniqué dat werd uitgege- de vergadering geen kriti- noot staat gericht aan de UE- lelf- Immers, Barcelona kreeg ar de finale van het toernooi e Europese beker voor beker- jars toegewezen, zonder dat het on beschikt over een adequate liging voor de spelers tegen nige enthousiastelingen. De ijkheden in Barcelona zijn sschiedenis met PSV of Borus- [önchengladbach in het afgelo- seizoen en de escapades van voetballiefhebbers in het ien kennede te voorzien ge- noeilijkheden tijdens de finale n Glasgow Rangers en Dynamo ou speelden zich vooral in de minuten af. Glasgow Rangers dat een 3-0 voorsprong terugge bracht zag tot 3-2 en onder forse druk kwam te staan van de Russen, keek vermoeid en verlangend uit naar het einde. De Schotse suppor ters, van wie velen een te groot gebruik hadden gemaakt van de goedkope alcoholische versnaperin gen, stelden zich dicht langs de lijn van het veld op. Toen scheidsrechter Ortiz de Mendibil voor een overtre ding floot, stormden de Schotten het veld op. Het duurde enkele minuten voor zij weer van het veld verwij derd konden worden. De Russen protesteerden na afloop tegen de gang van zaken. Volgens de leiders van Dynamo Moskou waren de spelers geïntimideerd geraakt door het gedrag van de Schotse supporters. Dit had, zo zeiden de Russen, invloed gehad op het ver loop van de wedstrijd. Bij dit alles kwam echter ook nog, dat na afloop van de wedstrijd de dolle supporters een tocht door Barcelona hielden, waarbij grote vernielingen werden aangericht. Gevolg: meer dan 30 ge wonden en zo'n 100 arrestaties. De UEFA heeft hiervoor Glasgow Rangers en de club alleen verant woordelijk gesteld. In het slotcom muniqué van de UEFA tucht- en controlecommissie die onder voorzit terschap staat van de Italiaan Alber to Barbe werd ondermeer gesteld dat 'in het verleden de UEFA Glas gow Rangers al heeft gewezen op de gevolgen die het wangedrag van sup porters voor de club kan hebben'. Verder werd gesteld, dat de clubs die deelnemen aan een van de UE FA toernooien voor het begin van het seizoen een schrijven van de organisatoren hebben ontvangen waarin nog eens worden gewezen op de discplinaire maatregelen die ge troffen kunnen worden bij wange drag van spelers of supporters. De leiding van Glasgow Rangers heeft nog niet laten weten of er ventueel nog beroep wordt aangete kend door de club. Hugh Nelson, voorzitter van de Schotse Voetbal bond gaf gisteren wel een korte verklaring. Hij zei dat hij hoopte dat de maatregelen van de UEFA tegen de Schotse supporters een les zouden zijn voor het kwaadwillende deel van de aanhangers. 'De fans hebben de club en het Schotse voet bal geen goede dienst bewezen'. Vi- ce-voorzitter Alex Currie van Glas gow Rangers verklaarde slschts dat de UEFA beslissing de club ge schokt had. Dynamo Moskou is allerminst tevre den met de uitspraak. Vitali Arte- meyev, vice-voorzitter van de Russi sche Voetbalbond sprak zijn spijt uit over de beslissing de wedstrijd niet over te laten spelen. Volgens hem had Dynamo Moskou daar echt op. Artemeyev wees op de wedstrijd Borussia Mönchengladbach-Inter Mi lan, waarbij supporters de wedstrijd ook beïnvloed hadden (een bierblik raakte Boninsegna). De UEFA be sloot toen dit duel ongeldig te ver klaren. Met die troef ln handen kwamen de Russen echter niet ver. De UEFA verklaarde het protest niet ontvankelijk. Een van de getuigen die Dynamo in Brussel vertegenwoordigde was de ex-doelman Lev Jasjin. Hij verklaar de gisteren op een receptie in Brus sel, waar de uitspraak van de tucht- commissie bekend werd gemaakt, dat Dynamo Moskou in beroep zal gaan tegen deze uitspraak. Daarnaast claimt de Russische ploeg een plaats in het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars van volgend jaar omdat de winnaar van de beker nu is uitgeschakeld. De Russen gaan er daarom van uit, dat die plaats nu aan Dynamo toekomt. De UEFA zal zich hierover nog nader beraden. ngers, J J nze speciale verslaggever SEL In weinig landen wordt het nationale voetbal zo kritiek- enaderd als in West-Duitsland. De ontwikkelingen in het buiten- worden in de publiciteitsmedia öf niet gevolgd öf afgedaan met jchampere lach. Zelfs internationale wedstrijden worden chauvi- pi begeleid. Als het in Duitsland toonaangevende voetbalblad Kicker de moeite neemt de Europa Cupfinale in Rotterdam te kan, verschijnt er ondermeer dit citaat: 'Zonder overdrijving iet gedreven door nationale gevoelens kan er gesteld worden: Borussia Mönchengladbach als tegenstander waren de negentig iten voor Ajax spannender en dramatischer geworrden. Maar het (lik-incident in Mönchen Gladbach versperde voor Borussia de iar de volgende ronde'. ribent, Dieter Uberjahn, gaat m de volgende gegevens voorbij: Milan versloeg de Duitse tegen- ir thuis met 4-2 en in het op van de UEFA gespeelde derde eikte de Duitse kampioen niet dan een gelijkspel: 0-0. Meer voor realiteit ventileert er Netzer, de centrale figuur ner orussia, als hij stelt; 'Ajax was Egelopen seizoen ongetwijfeld de te Europese formatie. Ook Bo- had tegen deze ploeg geen van kans gehad. Zeker dit sei- niet Een jaar geleden is de r veel belangrijke plaatsen sigd. En het geldt als een won- arlijke prestatie, dat we als der de Duitse competitie eindigden, il nu de ploeg ook nog regelma- eteisterd wordt door blessures: Sieloff en ik ook', r Netzer kent wellicht als geen e Duitser de kracht van Ajax. jke keren vormde Borrusia voor een actratieve opponent gedu- de voorbereidingen van de 'e competitie. Bovendien speelde ir vorige week vrijdag nog met Cruijff, Wim Suurbier en Ger- führen in het sterrenelftal, dat jelegenheid van het vijftigjarig an van een sportblad tegen Rode Belgrado uitkwam. Günther Net- Cruijff is een zeer goede vriend mij. Ik ken hem allang. In Joe- vië heb ik al langdurig met hem oken. Een ideale voetballer. Om aiddenvelder zo'n figuur voor je ebben lopen, is formidabel. In iland hebben we Gerd Miiller, spits met niet te schatten ver ste. Cruijff is anders, volkomen Hij kan meer met een bal. elke aktie aan. Kan zélf een g maken. Magnefiek. Ik zou bijzonder graag eens een seizoen met hem meemaken'. Günther Netzer heeft later dan Cruijff Internationale erkenning verworven, maar nu, 27 jaar oud, staat 'hij op de nominatie om gekroond te worden tot Europese voetballer van het jaar. Die lange aanloop werd vooral veroorzaakt Günther Netze tijdens de training. Op de achtergrond kijkt bonds- door zijn aanvankelijk matige presta- coach Helmuth Schijn glimlachend toe. ties in de nationale formatie. Insiders kenden de grote mogelijkheden van Netzer allang. Wat Van Hangem voor Feyenoord is, wat Mazzola voor Inter betekent, wat Bobby Charlton ook Manchester United was, is Günther Netzer ook voor Borussia Mönchen Gladbach: de centrale figuur, die na genoeg bij elke doelgerichte aktie be trokken wordt. Netzer Is sterk aan da bal, wendt makkelijk, is snel over een langere afstand, heeft een uitstekend overzicht, is intelligent en beschikt over een voortreffelijke traptechniek. Die drie elementen bestempelen hem tot een Ideale 'Spielmacher'. Wat hij dan ook is. WEISWE1LER Toch heeft het vrij lang geduurd, voor hij zich zover had ontwikkeld. Netzer was al 18 jaar voor hij uit de amateurs naar voren kwam. Netoer: 'Van dat moment af is Hennes Weis- weiler, de trainer, constant met mij bezig geweest. Hij heeft me eigenlijk gevormd. Zijn invloed op mijn loop baan is gewoon niet in cijfers uit te drukken. Hij heeft steeds die spelers aangetrokken, die zich aan mijn spel konden aanpassen. De speelwijze werd volledig op mij afgestemd. Sinds '67 presenteert Borussia zich weer op die manier. Natuuaüijk is er een risico, als een figuur zo'n vitale positie in neemt, maar toch heeft het afgelopen seizoen geleerd, dat ook zonder mijn aanwezigheid punten verzameld kun nen worden. Mijn collega's hebben zich ook ontwikkeld, zijn tactisch ook gerijpt. Als je Cruijff uit Ajax haalt, hou je toch nog een goede ploeg'. Een talent als Netoer is zeldzaam, maar niet uniek. Duitsland kent een vrijwel identieke speler: Wolfgang Overath van de 1. FC Köln. Overath is ouder en werd enkele jaren voor Netzers komst al in de nationale for matie opgenomen. Dat was ook de reden, waarom Netoer pas laat zijn waarde voor de 'Manschaft' kon bewij zen. Netoer: 'Ik ben geloof ik geen bediende die kan aanpassen; de ploeg genoten moeten zich naar mijn spel richten. Dat kenmerkt nu eenmaal mijn manier van voetballen. Maar Overath is een even extreme speler, die zich niet aan mijn speelwijze kon onderwerpen. En ik niet aan die van hem. Dat was een groot probleem, want Overath was niet uit de nationa le ploeg weg te denken. Nu Overath geblesseerd is (emniscus-operatie), was ik de aangewezen figuur om op het middenveld In de taktiek te bepa len. Schön, de bondscoach, beweert overigens, dat het mogelijk is rond Overath en mij een team op te bou wen. De tijd zal het leren'. VERSTANDHOUDING De verstandhouding tussen Overath en Netoer is overigens goed. Zo goed, lussisch roet bal heef t gebrek aan kwaliteit n onze speciale verslaggever ISSEL In Keerbergen, 30 km Brussel, heeft de Russische ploeg afgezonderd. Déér tussen de bos- in het schilderachtig gelegen ho- Le Grand Veneur, bereid de suc- olle formatie zich voor op de Ie van het Europees kanpioen- P voor landenteams. Elk contact de buitenwereld wordt zorgvuldig neden. Toen de Russen zich insdagavond via de overwinning op Hongaren voor de eindstrijd kwali- erden, werd er niet uitgebreid ge- t. Onmiddellijk na afloop ver- fen de selectie weer naar Keerber- waar het enige vertier bestaat luieren. Russen kennen hun positie: zij eten morgen in het Heizelstadion >rnen tegen de ploeg, die momen als 's werelds sterkste nationale natie wordt geschetst: Duitsland, irom ook beseft de bondscoach *andcr Ponomarjew: 'Ik ben blij een kleine nederlaag. De kwali- van mijn spelers is niet zodanig ik grote verwachtingen mag koes- Ti'. Ponomarjew maakt zich niet om de komende wedstrijd. Voor persoonlijk valt er niets te ver- n. Werden zijn voorgangers in verleden vaak onmiddellijk van hun functie ontheven als de Sowjet- ploeg op enigerlei wijze gefaald had, dat kan hem niet gebeuren. Want: toen de Russische ploeg enkele weken geleden in München overduidelijk werd verslagen door de Duitsers (4-1 in een vriendschappelijk treffen) was hij niet aanwezig. Zodat elk verlies met minder dan 3 doelpunten verschil als regelrechte winst kan worden voorgesteld. Ponomarjew arkeerde toen in het ziekenhuis, waar hij herstelde van een zware maagoperatie. Hij werd 30 maart, direct na de confrontatie met Bulgarije, opgenomen. Hij had toen juist drie maanden als bondscoach gewerkt, als opvolger van Nicolajev, de trainer van ZSKA. Nicolajev zelf kwam aan het bewind toen de gere nommeerde coach Katsjalin (collete Ponomarjew: 'Hij is de professor van het Russische voetbal') na Mexico word 'verzocht' opnieuw terug te ke ren uit het legioen der AOW-trekkers. Ponomarjew: 'De bedoeling was dat mijn voorganger Nicolajev de selectie ging leiden met als basis het materi aal van de ZSKA. Men kwam er evenwel als spoedig achter dat via die weg geen successen konden worden vergaard'. Ponomarjew, nog altijd de Russische topscorer aller tijden (152 doelpunten In de hoogste divisie) werd benoemd nadat hij de Olympische selectie naar München had gevoerd, o.m. na over winningen op Nederland. Verwacht mag worden dat er in deze coach, die slechts uit kranten de ontwikkelingen van het voetbal in het westen kent, zoveel vertrouwen wordt gesteld dat hij tot de kwalificatieronden voor het wereldkampioenschap de leiding in handen houdt. Maar ook daar ziet hij weinig perspectief in: 'Het Russische voetbal heeft een gebrek aan persoon lijke kwaliteit; er is wel kwaliteit, maar er komt onvoldoende rendement uit. Ik betwijfel of er in Duitsland '74 voor ons triomfen te behalen zijn'. De Russische ploeg zal morgen onge twijfeld meer verzet bieden aan de Duitsers dan enkele weken geleden. Men ging toen van het idee 'vriend schappelijk treffen' en 'de eer om uitgenodigd te worden bij de opening van het Olympisch stadion' uit. Bo vendien mankeerden de spelers van Dynamo Moskou, die drie dagen eer der tegen Glasgow Rangers hadden gespeeld. Ponomarjew: 'De ploeg zal ditmaal zeker een meer energieke en dynamische indruk achterlaten'. dat Schön op initiatief van Overath en Beckenbauer bewogen werd zijn houding ten opzichte van Netoer te veranderen. Zij weigerden na een in terland tegen Spanje als eerste Duit sers in de geschiedenis verder nog in aanmerking te komen voor de natio nale selectie. Netoer: 'We verloren met 2-0 van Spanje. Schön strooide na afloop enkele voor mij onprettige uit spraken rond, die door de pers prompt werden overgenomen. Dat heb ik hem zeer kwalijk genomen. Als hij kritiek op mij heeft, laat hij dat dan niet via de kranten spuien. In de eerste plaats dien ik het te weten. Ik heb Schön nog daarna laten weten, dat ik afzag van interland voetbal. Overath en Beckenbauer hebben toen een kleine enquête onder de interna tionals gehouden, waaruit bleek, dat iedereen mij er weer bij wilde heb ben. De verhouding met Schön werd daarom hersteld Die actie van de spelers was vooral gericht op de be langen, die in Mexico behartigd moes ten worden. Toch arriveerde ik daar niet Voordat de wereldkampioen schappen begonnen werd ik gebles seerd'. ANTI-AUTORITAIR De relatie met Schön is inmiddels als 'voortreffelijk' te kwalificeren. Netoer: 'Schön heeft voor een anti-autoritaire houding gekozen. Hij heeft tijdig on derkend, dat de huidige groep geen strak regiem meer dulde. Daarvoor heeft iedereen te veel ervaring. Ook in taktisch opzicht laat hij ons veel vrijheid'. En nogmaals met veel be wondering voor Ajax: 'Het Duitse na tionale elftal verkeert taktisch in een eindstadium. De spelers zijn zo goed van hun eigen mogelijkheden op de hoogte, zijn zo gediciplineerd, dat ze tijdens de wedstrijd op andere patro nen kunnen omschakelen. Net als Ajax. Ik geloof dat dat het enige clubteam in de wereld is, die zo 'verantwoord' voetbald. Attractief en effectief'. JOHN LINSE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Annette Segaar uit Breda is door de KNZB officieel aan gewezen als kandidate voor de Olym pische Spelen. Zij vormt voorlopig de vierde schakel in de (kansrijke) esta fette-ploeg op de 4 x 100 meter vrije slag dames. Enith Brigitha, Hansje Bunschoten en Anke Rijnders, de overige leden van het team, waren al zeker van een reis naar München. Voor de estafette-ploeg op de 4 x 200 meter heren zijn naast Roger van Hamburg en Peter Prij dekker nu ook Ton van Klooster en Bert Bergsma officieel in de Olympische selectie opgenomen. De kandidatenploeg ten aanzien van de persoonlijke nummers was al samengesteld naar aanleiding van de gemaakte tijden tijdens de winterkampioenschappen in april. BOGOTA (ANP) De Colombiaanse wielrenner Martin 'Cochise' Rodrigu ez, die door het Internationaal Olym pisch Comité niet meer als amateur wordt beschouwd en dus niet mag uitkomen iri München, zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen voor beroepswielrenners. Deze kampioen schappen hebben plaats in Marseille en beginnen op 13 augustus. Cochise, wereldkampioen bij de amateurs, komt uit op de vijf kilometer per soonlijke achtervolging. De Franse wielrenner Cyrille Gui- mard heeft 220 km van Castelnaudary naar Valras (Zuid-Frankrijk) af in 5 uur 14 min en 11 sec. Dezelfde tijd kregen de Belgen Van Clooater en Walter Plankaert, die als tweede en derde finishten. BRUGG (AP) Tino Tabak die in de proloog van de Ronde van Zwitser land de leiderstrui veroverde is die in de eerste etappe al kwijt geraakt. Donato Giuliani, een Italiaan, nam de eerste positie in het algemeen klasse ment gisteren over van de Nederlan der. Giuliani won met een voorsprong van 1.28 min. de etappe Zürich-Brugg. Halverwege de 187 kilometer ging hij alleen aan de haal en bleef de fel jagend meute voor. De Belg Gode- froot werd tweede. Hij won de sprint van een achtervolgend groepje, waar in ook de Nederlander Schepers zat. Tino Tabak had bijna vijf minuten achterstand. l. Giuliani <Iti) de 187 km ln 4.45.24, 2. Goedefroot (Bel) 4.48.52, 3. Bergano (Ita) z.t., 4. Paollnl (Ita) z.t.. 5. Schepers (Ned) z.t., 6. Lanzafame (Ita z.t., Vianen (Ned) 4.50.00, 45. Tabak (Ned.) 4.50.28, 48. Prinsen (Ned.) z.t., 52. Krekels (Ned) 4.52.08 52. Karstend (Ned.) z.t., 53 Wagtmans (Ned z.t.. 71. Harlngs (Ned) 4.57.28, 72. Kisner (Ned.) z.t.. 78. Delnoy (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Giuliani (4.56.34, 2. Paolinl 4.57.34, 3. Schepers 4.57.34 4. Godef- root 4.57.58, 5. Bergano 4.58.02, 6. Lanzafame 4.58.14. 8. Vianen 5.00.2 38, Tabak en Prinsen 5.01.17 50. Krekels en Wagtmans 5.02.40 53. Karstens 5.02.53 70. Harlngs en Delnoy 5 08.00 73. Kisner 5.08.25 De Fransman José Catieau won de derde etappe van de Midi Libre. De rit voerde de renners van Sète naar Montpellier. Cyrille Guimard, die de eerste en tweede etappe van deze ronde had gewonnen, bleef leider in het algemeen klassement. Derde etappe: 1. Catieau (Fra) de 135 km ln 3.45.31 (met bon. 3.45.25): 2. Planckaert (Bel) 3.45.32 (3.45.28) 3. Wright (Gbr) z.t. 13.45.30 4. Callens Fra zt. 5. Guimard Fra) z.t. 6. Dierickx (Belg z.t. Zoetemelk finishte in het grote peloton, dat dezelfde tijd kreeg als Wright. Algemeen klassement: 1. Guimard 10.38.18 2. Zoetemelk p 8 sec 3. Van Impe (Bel&op 10 4. Poulidor (Fra) op 12 5. Hezard (Fra) z.t. 6. Ocana (Spa) op 20. Van onze dammedewerker De kennis van het openings-spel is in de hoogste regionen van de Neder landse damwereld, in tegenstelling tot het peil van tien jaar terug, redelijk. De meest gebruikte openingen zijn 32- 38 en 33-29, waarvan de laatste de meest aanvallende is. Bij deze zet kan wit met de formatie 46, 41, 37, 32 achter de hand via veld 29 en bijv. de reeks 39-33 44-39 en 50-44 een blok opbouwen, waarmee wit in staat is op den duur via veld 23 op 24 (typische aanvalsschijven) terreinwinst te be machtigen. Over het algemeen heeft een aanval over de velden 23 of 24 meer kans op succes dan over veld 22. De verkla ring hiervoor zit in het feit dat de vleugel met de lange lijn (46-5 lijn) relatief zwakker is dan de vleugel met de tric-trac-lijnen (45-1 en 40-6 lij nen)'. Generaliseren is uit den boze; m.a.w. een zet als 1. 31-27 met als vervolg bijv. 37-32 41-37 46-41 is aanvallend gezien minder kansrijk dan de reeds besproken formatie Een recent antwoord op 1.33-29, nl. 19-23, zal ik hieronder behandelen. 1. 33-29, 19-23 2. 35-30, Een tamme zet, die de consequenties van de 33-29 opening laat varen, is 2. 32-28 23x32, 3. 37x28, bijvoorbeeld gevolgd door 16-21 (uitlokken van actie na 31-26). 4 41-37? 18-22; 5. 39-33, 14-19 (zie diagram); 6. 43-39 (technisch gezien de enige goede zet. Op 38-32 of 37-32 volgt het Haarlem mer-zetje na 22-27 en 19-23, evenals op 46-41 of 47-41, terwijl op 44-39 ook 22- 27 en 19-23 volgt). Wit zal ongetwij feld niet 6. 31-26 spelen, omdat de tweede en vierde zet van wit niet bijzonder interessant zijn. 6. 34-30 zal waarschijnlijk ook niet worden ge speeld omdat dan na 9-14. 7.30-24 wit zich op enigszins riskant terrein be geeft. 7 30.25 geeft zwart na 12-18 met behulp van de formatie 10-14-19 aanvallender spel en 7.37-32 is slecht door 21-27 (32x311 17x37 (28x17 gedw 11x22 (42x31) 22-28 en 1924, Overigens ben ik steeds van de stel ling uitgegaan dat de aanval het meest kansrijke spel oplevert. Na 6. 43-39 19-24! is de zwarte stand stabie ler omdat wit zijn overvloedige schij ven aan de korte vleugel rechts)1 slechts kan oplossen door vroeg of laat 34-30 te spelen, maar eerst dient dan veld 43 gedicht te worden en 48- 43 is door 21-26 niet aanbevelenswaar dig. terwijl na 49-43 het gemis van veld 49 wit voor problemen zal stellen wegens aanvalsmogelijkheden via 27 door xwart. 2. 39-33 heeft andere bezwaren. Na 2.35-30 kan zwart zich in het avontuur storten door 20-25, de enige positieve opmerking die ik dan nog kan maken is dat cr interessant spel ontstaat.De verwikkelingen van deze inleiding tot een Roozenburg-aanval zal een heel boekwerk in beslag nemen. Om verwikkelingen te vermijden speelt zwart meestal 213-19 of 14-19. Beide mogelijkheden zullen apart worden bekeken. A. 13-19 3 30-25 (de beste!), 20-24 wordt tegenwoordig vaak gespeeld. Na 19-24 volgt (39-33 14-19 (25x14) 9x20 (44-39) 4-9 (32-28!)' met kansrijker spel voor wit aangezien de zwarte lange vleugel praktisch krachteloos is mede gezien het ontbreken van schijf 35. Na 8 of 9-13 zal de witte stand iets stabieler zijn, wederom dankzij het ontbreken van schijf 35 en de enigs zins krachteloze lange vleugel van zwart. 4. 29x20, 15x24; 5. 32-28 en door het onbreken van schijf 35 kan er een aanval ontstaan op schijf 24, of een potentieel krachtig blok, na voltooiing van de lange vleugel. B. 14-19. 3. 40-35 technisch beter dan 30-25 omdat wit dan na 17-22 weinig mogelijkheden heeft 320-24 of eerst 10-14 en later 20-24; 3. 17-22 is een beetje passief en wordt weinig gespeeld, terwijl na 3. 17-22 meestal volgt 4.45-40 11-17 (op 10-14 steeds 30- 25 en de aanval over 22.23 en 24 na bijv. 20-24 is een beetje gevaarlijk) 5, 38-33!, 6-11; 6. 32-28. Boeiend spel). 4, 29x20, 15x24; 5. 45-40, 10-14; 6. 30-25. 5-10; 7. 34-30. En terwijl de witte stand verdedigend lijkt, heeft wit toch gunstige aanknopingspunten t.o.v. schijf '24, daarbij nog onder steund door zijn nog verse lange vleu gel. HARM WIERSMA MOSKOU (UPI) Boris Spasski. regerend wereldkampioen schaken, is het moe om steeds maar weer te horen dat zijn tegenstander in de tweekamp om de wereldtitel, kritiek levert op de Russen. Maar hij heeft geen zin om een verbale tweekamp aan te gaan met de Amerikaan. Daar om ook wil hij nauwelijks ingaan op de woorden van Bobby Fischer. 'Hij denkt dat Russische schakers hem allemaal pijn willen doen'. En op beschuldigingen van Fischer dat de Russen pogingen hebben ondernomen om hem ervan te weerhouden om de wereldtitel te spelen en daarna tegen zijn wil Reykjavik als plaats van han deling voor de tweekamp er door te drukken, zei Spasski slechts: 'Er is niets van waar, ik vind het jammer voor Fischer, maar ja ieder heeft het recht te zeggen wat hij wil'. Ook over de afloop van de match laat hij maar weinig los. Verder dan dat hij 'niet weet wie zal winnen' en dat hij ervan overtuigd is dat het 'een belangrijke en interessante ontmoeting zal wor den' gaat hij niet. Spasski en Fischer hebben elkaar twee jaar geleden voor het laatst ontmoet. In West-Dudtsland won de Rus driemaal, terwijl twee partijen in remise eindigden. Toch heeft Spasski grote bewondering voor het schaakta lent van zijn tegenstander. Op de vraag wie hij als uitdager zou kiezen als hij een vrije keuze had, antwoord de hij zonder aarzeling 'Fischer'. En hij voegde eraan toe. 'Ik heb een hoge dunk van Fischers klasse. Hij is een opmerkelijke speler. Zonder hem zou het schaakwereldje maar saai zijn'. Verdere details gaf hij niet 'Fischer heeft natuurlijk zijn sterke en zwakke punten maar wat die zijn moet een beroepsgeheim blijven'. De goede moed heeft de Rus nog niet verloren. 'Ik ben in een uitstekende conditie en ik kijk uit naar de twee kamp alsof het een vakantie is'. Spass ki houdt zich in conditie door regel matig tennis te spelen. Hoewel hij zelf vindt een erg slechte tennisser te zijn. Opmerkelijk was op de persconferen tie die Spasski (snel antwoordend en welbespraakt) deze week gaf, dat hij op een vraag van een Russische jour nalist of Bobby Fischer niet al teveel nadruk legde op de financiële kant van de zaak, de Amerikaan in be scherming nam: 'Fischer is tamelijk evenwichtig geweest in zijn aandacht voor geld, naar mijn mening is dat niet het enige wat hem interesseert. Al wil hij graag veel geld verdienen. Zijn gepraat over geld kan een ma nier zijn om individuele onafhanke lijkheid te bewaren in een land als Amerika waar zoveel geld as'. Uitslagen afgebroken partijen: lSe ronde: Uhlmann-Ivkov 0-1 14e ronde: Padewski - Langeweg 0-1. Ivkov - Hartoch 1-0. Stand l. Poloegajewskl u 2. KortsjnoJ 10. 3. Uhlmann 8',4 4/6 Donner, Ljubojevtc, Szabo 8. 7/8 Ree, Tlmman, Langeweg 7W 10. Malich,Ivkov. 12. Robatsch 5Vi 13. Browne 4'.4 14/15 Padewskl, Enkiaar 4. 16. Hartoch 3Vt. Wit: Browne (Australië) Zwart: Tlmman (Nederland) 13e ronde grootmeestergroep 1. e2-e4 g7-g6. 2 d2-d4 d7-d6; 3. Pbl-c3 LfS- g7; 4. Pgl-f3 Lc8-g4: 5. Lfl-e2 Pb8-c6; 6. Lel- e3 e"-e5: 7. d4xe5 D6xe5: 8. Ddlxd8 TaSxdS; 9. Pc3-d5 Td8-c8; 10. Le2-b5 Lg4-d7: 11. 0-0-6 «7-a6; 12. Lb5-c4 b7-b5: 13. Lc4-e2 f7-f514. e4pf5 h7-c4; 17. Tdl-d2. Pg8-f6; 18. Pd5xf6 Lg7xf6: 19. Thl-dl Tc8-d8; 20. P£5-f7 Ke8xf7; 21. Tdlxd7+ Kf7-g6; 22. Td7xc7 Pc6-b4; 23. Tc7-d7 Pb4-d3 24. Td7xd3 e4xd3: 25. L«2xd3 Td8-d5; 26. Tdl-fl Th8-c8: 27. Kcl-bl •8-a5; 28. a2-a3 b5-b4: 29. a3xb4 a5xb4: 30. Kbl-a2 b4-b3+ 31. Ka2xb3 Td5-d7; 32. Ld3-b5 Tc8-b833. Kb3-a4 Td7-e7; 34. Le3-c5 Te7- C4+ 35. b2-b4 Lf6-d4; 37. Lc5xd4 Tc4xd4; 37, Tfl-f2 Td4-d138. I.b5-d3 Tdl-bl: 39. Ka4-a3 Tblxb4: 40. Tf2-e2 Tb4-bl. Wit geeft op. WOLFSBURG (ANP)' Ook na een tien uur durend gesprek tussen Josef Neckermann, voorzitter van de West- duitse Sporthilfe en een aantal toprun ters in Wolfsburg zijn de bezwaren tegen Hans Günther Winkler niet weggenomen. Paul Schockemühle ver klaarde namens de 'rebellen'; 'Ons standpunt dat wij niet met Winkler in één Olympische equipe willen star ten. blijft onverminderd gehandi haafd'. Winkler wordt ervan beschuG digd financieel extra begunstigd te zijn door diverse instanties. De Rus Baidachnyi in aktie in de halve finalewedstrijd tegen Hon garije (10). Van onze sportredactie LONDEN John Newcombe zal definitief zijn Wimbledon-titel niet kunnen verdedigen. De Australische tennisser had aanvankelijk wel ingeschreven, maar hij is er niet in geslaagd aa zijn contractuele verplichtingen tegenover de prof- groep van Lamar Hunt, de World Championship of Tennis, te ontkomen. De 32 profs van de profgroep worden deze zomer geweerd door de internationale tennisfederatic, hoewel nog deze zomer een compromis tot stand zal komen. Newcombe zal volgend Jaar wei op Wimbledon mogen spelen. Hij mist door deze ontwikkelingen echter wei de kans Wimbledon drie keer achtereen te winnen. Tijdens meerdere toumooien op grasbanen bereiden de tennissers die geen deel uitmaken van Lamar Hunts profgreop, zich reeds voor op Wimbledon. In Bristol veroverde de Amerikaanse Biliie-Jean King de titel damescnkelspel door een overwinning (6-3 6-2) op de Australische Kerry Melville, die in de halve finales Wimbledon-kampioene Evonne Goolagong had uitgeschakeld. 3ij de heren gaat de eindstrijd tussen de 36-Jarige Amerikaan Alex Olmelo, die ln 1956 Wimbledon won, en de Zuidafrikaan Bob Hewitt. Een andere oud-gediende, die dit jaar op Wimbledon weer zal optreden, de veertiger Pancho Gonzales die zn geluk in Beckenham beproefde en prompt als eerste werd geplaatst, kwam niet verdeT dan de kwartfinales. Pancho verloor 1 ndrie sets van de Australiër Blllie Lloyd: 4-6 6-1 7-5. MEDEMBLIK (ANP) Da Oostduitse zeüer Schrbder heeft gisteren op het IJstelmcer voor Medembllk de derde race om het Europees kampioenschap ln de Finjolklasse gewonnen. De Nederlander Kees Douze fi nishte als zesde De Zweed Lundqulst blijft leider in het klassement. Derde race: 1. Schröder (Odld). 2. Bertrand (Aus). 3. Olln (Zwe). 4. Dehmel (Odld). 5. Llevl (Ita. 6. Douze Ncd. Klassement: i« Lindqulst Zwe) 20 punten. 2. Douze (Ned) 33,4. 3. VanlDuyne (VS) 34.7. 4. Olln (Zwe) 42.7. 5. Mal (Wdld 43. Daar er geen winnaars zljnvan de eerste prijs, wordt het bedrag van die prijs, 109.563,- gelijkelijk verdeeld over de twee de en derde prijs, die daardoor elk 164.345.— groot zijn. Tweede prijs. 15 winnaars, die elk bruto 10.965.— ontvan gen. Derde prijs, 215 winnaars, die elk 764,— ontvangen. De premie ten bedrage van 109.563,wordt na het verstrijken van de reclametermtjn op woensdag 12 Juli bij loting toegewezen aan éën der winnaars van de tweede prijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23