7 ^(0 Die NAZI Olympiade München 1972 corruptie verspilling waanzin mfrontatie met fazi-Olympiade' hokt Duitsers (F/KWARTET ZATERDAG 17 JUNI 1972 Sport T21 K21 UK OP HISTORIE I00DT TOT KRITIEK E OLYMPISCHE SPELEN akkelijk te schipperen. ;enen die maandenlang >n enkele prestatie hebben ;fd en daarvoor ook nog ciale kampen zich weken ïebben ontzegd wat veelal i igenaam wordt ervaren diegenen doet de ideolo- vlag waaronder het Feest itrolt er minder toe dan al eine zaken rond het pres- zoals de wind, de baan of ekiüige spiertje. 1 11 litler heeft van die argeloos- ankbaar gebruik gemaakt. De elen van 1936, bejubeld vanuit door Hans Schmit de gehele wereld, werden niet alleen uitgebuit terwille van Adolf Hitler en het Duits nationalisme, maar vormden tevens een luguoere voorbode van cle tweede wereldoorlog. Voor wie de herinneringen aan dat Feest wat zijn vervaagd óf voor wie te jong is om daar herinneringen aan te Kunnen hebben, is dit jaar een geheugen steuntje verschenen. De uitgeverij Marz in Frankfurt fotokopieerde het officiële, rijkelijk geïllustreerde Olym- pia-album uit 1936 en bracht het op nieuw op de markt. Hakenkruizen uitgeverij Marz in januari 'Die Nazi- Olympiade' uit dóóroim schreef de auteur Gerhard Zwerenz een nawoord Gerhard Zwerenz: 'Angst was de re den waarom ik dat nawoord heb ge schreven. Angst voor grootheidswaan in de Bondsrepubliek. De verschijning van 'Die Nazi-Olympiade', in de eerste maand van het jaar waarin de Spelen in München worden gehouden, was noodzakelijk om ruimte te scheppen voor zelfkritiek, want daaraan ont breekt het wel. Kritiek was er wel, maar mot dit boek is de grote schok pas gekomen. We hebben het een waarschuwing willen laten zijn, de mensen met hun eigen geschiedenis willen confronteren en willen zeggen: kijk uit, dat en dat is er gebeurd. Want alles wat in Duitsland met massa te maken heeft, wordt snel waan. We hebben een historisch voor beeld voor ogen'. Het boek heeft Duitsland geschokt de reacties waren scherp en Bundes- minister Egon Franke heeft de uitga ve van het boek zelfs veroordeeld. 'Die Nazi-Olympiade' hield de Duit sers een spiegel voor en zij herkenden bepaalde trekken bijvoorbeeld het nationalisme. Gerhard Zwerenz: 'De Spelen dienen andere dan sportieve doelen; de Spelen worden mede uitge buit voor het nationalisme'. In de huidige situatie betekent dat dat de strijd in Mündhen vooral is toege- ■E DUITSER HEEFT MET DE GEKNIPPERD bij de opening uitgeverij Marz het Olympische 972 meegaf. Sinds lange tijd de adelaar met het haken- i daaronder de vijf Olympische .weer in de etalages van de pkels. Het enige verschil met terug is dat nu op het omslag woorden 'Die Nazi-Olympiade' ndsrepubliek wist niet hóé te n: men verheugde zich, schrok elde. Tot degenen die het boek verkeerde keelgat schoot, be- ook bondsminister Egon Fran- 7 februari 1972 ontving de een brief van de SPD-minis- verontwaardigd was dat het bleem op het omslag prijkte. V)eet de uitgeverij een gebrek litiek instinct en verzocht om uit de handel te nemen. Hij 'Dat u desondanks dit boek oos in het openbaar aanbiedt, 'ti jen nog met het nazi-embleem omslag, toont mij op welke n met ivelke middelen het he- n dage weer mogelijk is de he tijden van ons volk op een jke manier te verheerlijken' h teverij heeft geen stap terug Directeur Jörg Schroder ver- tich er over dat de minister staat is boeken als kritisch te eren wanneer de woorden m ie analyse' op het titelblad en. Verder schreef Schröder in itwoord: 'Volgens de mening enke zijn de burgers van de epubliek te onmondig om in de tiding van documenten, die het 1 van de nationaal-socialistische Rg tonen, iets anders te zien rheerlijking'. Gerhard Zwerenz e de minister uit in het open- >er de nazi-Spelen van 1936 en utinggeld verslindende corrup- en tan 1972' te discussiëren, cussie is tot nu toe uitgebleven 1< wat de uitgeverij aan de uitgave (waarvan tot nu toe zo'n 20 tot 30 duizend exemplaren zijn verkocht) V'èl heeft overgehouden, is een indruk- wekkende verzameling brieven. In die epistels zijn namelijk enkele op merkelijke aspecten te ontdekken. Produktie-chef Kumetat: 'In de eerste plaats zijn er veel mensen die de uiigave van het boek op prijs stel len, maar die het betreuren dat er in de titel het woord nazi, een scheld- rooord voor Duitsers, voorkomt of die het betreuren dat het nawoord er bij geschreven is. Voor die mensen heb ben we ook bij het nawoord een stippellijntje aangebracht, waarlangs ze die pagina's eruit kunnen knippen. In de tweede plaats hangen de reac ties samen met de streek: in het zuiden hebben vooral de kranten ui terst negatief gereageerd, maar hoe meer je naar het noorden komt, des te groter wordt de waardering'. Miirz Verlag is ervan overtuigd betere zaken te hebben kunnen doen door het woord 'nazi' van het omslag te halen. Veel meer mensen zouden dan hun reserves hebben overwonnen zeker in Beieren Kumetat'Men denkt daar nogal lokaal en patriot tisch') zouden de oplage-cijfers om hoog geschoten zijn. Voor de uitgeve rij (die overigens uit een folder het hakenkruis heeft moeten verwijderen) is dat echter niet van het hoogste belang. Kumetat: 'We hopen met dit boek vooral de mensen te bereiken, die het niet eens waren met het nazi regiem, maar het in 1936 toch een leuke Olympiade vonden. Voor die mensen is het boek eigenlijk het be langrijkste foor die mensen zou het een denkstoot moeten zijn'. Die Nazi-Olympiade. Fotomechaniser Nach- druck der Olymplschen Splele von Berlin 1936. Nachwort: Gerhard Zwerenz. MSrz Verlag. Frankfurt Main 1972. 240 biz. 20.00 DM. O IN BERLIN UND GARM1SCH-PARTENKIRCHEN Unveranderter Nachdruck des OITuiellen Olympla Albums von 1936N ach won i Gerhard Zwerenz MARZ Het boek dat uitgeverij Marz in januari op de markt bracht. In een folder heeft de uitgeverij het hakenkruis moeten wegwerken van wege de moeilijkheden met de verspreiding. Het boek toont een onder hakenkrui zen bedolven Berlijn, verhaalt van de niet aflatende Duitse successen, laat zien hoe goed een Oberleutnant, een Major en een Rittmeister op hun Pruisische paarden uit de voeten kun nen komen, maar ademt vooral de nadrukkelijke aanwezigheid de Führer van Nazi-Duiiitsland. En als er eens een pagina is waarop geen hakenkruis of een de nazi-groet bren gende deelnemer te zien valt, maakt de tekst dit gemis wel goed. Zoals in het geval van de twee Duitse kogel- slingeraars, die in heftig gevecht met een Zweed zijn gewikkeld. Karl Hein en Erwin Blask dreigden ten onder te gaan, totdat de Führer de eretribune betrad en zij met formidabele worpen het goud en het zilver voor hun land veroverden. Duitsland, 'een eiland van vrede in het woelige Europa', had weer eens bewezen wat het dankzij Adolf Hitler allemaal wel niet kon. Wat dat in werkelijkheid inhield, bleek nog niet eens zo gek veel later. Voor de Spelen al waren de Gestapo en de Kripo begonnen verdachte ele menten er uit te pakken op wat hoger beleidsniveau werd datzelfde jaar op grote schaal steun verleend aan de fascisten in Spanje en werden de plannen voor de inval in Oosten rijk en Tsjechoslowakïje voorbereid. Vergeten t feestte naar aanleiding van de Spelen: op de straten ver in zich duizenden onder de vlaggen met het hakenkruis en de ische ringen. De ideologie uit die dagen wil de Bondsrepubliek in 1972 vengelen. In München zal worden getoond dat er wat veranderd is in het land dat de wereld in de oorlog stortte. Wie echter Berlijn 1936 met München 1972 vergelijkt, zal tot de conclusie komen dat wel veel maar niet alles is veranderd. Dóórom gaf Gerhard Zwerenz ls ln 1925 in Gablenz in Sa'ksen geboren. Hij was ondermeer koper- smid, soldaat, krijgsgevangene, lid van de volkspolitie, leraar, student filosofie in Leip zig. Wegens publikalies werd hij uit de SED (Oostduitse communistische partij) gezet; sinds 1957 woont hij ln de Bondsrepubliek. Zijn boeken (die niet ln het Nederlands zijn vertaald) bereiken vooral in de Verenigde Staten hoge oplage cijfers. Hij woont in Nieder-Roden bij Frankfurt Main. spitst tussen de Bondsrepubliek en de DDR. Al in 1969 schreef het 'H'andels- blatt' dat er een toenemende bondsre- publikeinse onrust bestaat over de stijgende prestaties van de sportmen sen die 'tussen kin en navel met hamer en sikkel zijn getooid'. Hetzelf de blad weet ook te melden dat een Oostduitse official na te diep in het glas te hebben gekeken, losliet dat zijn land eng blij is op Duitse grond zijn aanzien, op kosten van het Wes ten nota bene!, te kunnen verbeteren. Graadmeter In de Bondsrepubliek heeft men daar om niet stilgezeten. Onder leiding van groot-industrieel Josef Neckermann kwam de Sporthilfe van de grond en werden miljoenen in sportieve talen ten gestopt. Het doel van die investe ringen: succes in München. Want Nec kermann ziet sportieve successen als 'de graadmeter voor het prestatiever mogen van een volk' en ais winst in de 'maatschappelijk/politieke concur rentie met de socialistische landen'. In gratis publikaties staan dan ook teksten zoals: 'Hij stoot niet verder omdat hij Marxist is, maar omdat hij beter kan trainen". Ook in de sport-praktijk van alledag Het officiële begin van de Spelen van 1936: Adolf Hitler groet de Olympische vlag nadat hij de Spelen voor geopend heeft verklaard. Het is echter niet alleen de nationa listische uitbuiting die Gerhard Zwe renz stoot ook op politiek en economisch terrein worden de Spelen gebruikt. Zwerenz: 'Toen de oppositie een motie van wantrouwen tegen de regering-Brandt indiende, hebben de Spelen een rol gespeeld. De CDU In zijn nawoord schrijft Gerhard Zwerenz dat niets de massa vreem der was dan de gedachte dat zij de voorbereidingen van de dood van 50 miljoen mensen bejubelden. Wie nu naar een foto als deze kijkt (het schietterrein waar de deelnemers aan de moderne vijfkamp zich bezig hielden met pistoolschieten op menselijke figuren), komt een dergelijke gedachte minder vreemd voor. werpt dit nationalisme zijn schaduw vooruit. In Varese, bij het wereldkam pioenschap wielrennen in 1971, ver slaat de Oostduitse tandem Geschke/ Otto het Westduitse duo Barth/Mül- ler en de Westduitse officials protes teren tegen een in wielericringen 'ge bruikelijke' en niet te controleren overtreding. Aanvankelijk worden de Westduatsers in het gelijk gesteld, maar later wordt het protest toch afgewezen. Bij zwemwedstrijden in Uppsala in datzelfde jaar veroorzaakt de Westduitser Wehmeyer twee valse starts om, zoals trainer Gerhard Hetz naderhand zegt, Hans Fassnao'nt drie ënhalve minuut meer voorbereiding te geven. Tot grote ergernis van de Oostduitsers, die zich daardoor bena deeld voelen. Daarnaast deden zich afgelopen zomer in de Bondsrepubliek twee vlag-incidenten voor: zowel bij de wereldkampioenschappen judo in Ludwigshafen als bij zeilwedstrijden bij Kiel werden vlaggen van de DDR en Rusland beschadigd of gestoten. Gruwelverhalen Dergelijke gevallen zïjn geen uitzon dering. Gerhard Zwerenz: 'Ook in Sap poro, bij de winterspelen, is in de Bondsrepubliek een soort nationale haat ontstaan. Toen werden de West duitse rodelaars, reeds lange tijd de sterksten, verslagen door Oostduitse rodelaars. Er ontstond daarop een golf van haat en er kwamen, ook in de kranten, de meest gruwelijke ver halen over wat er met de Oostduitse rodelaars zou gebeuren. Zo zouden die tijdens de training met riemen aan hun sleden zijn vastgebonden. Derge lijke verhalen zijn een sport-psychnlo- gische voortzetting van de gruwelver halen uit de tweede wereldoorlog, toen we te horen kregen dat de Russische soldaten aan hun machine geweren waren geketend'. Il'ier ligt ook voor Gerhard Zwerenz de opvallendste parallel tussen de Spelen van 1936 en van wat in München lijkt te ontstaan: nationale uitbuiting van de resultaten. Zwerenz: 'Ik ben tégen het hijsen van vlaggen en het spelen van volksliederen; de sportman wordt daardoor onteigend van zijn prestaties wat hij gedaan heeft, valt ten deel aan het land van dc vlag en het lied. Die staatjes die iedere dag worden opgemaakt, van wat ieder land aan medailles heeft veroverd, zijn gevaarlijk. Dit over trokken nationalisme moet worden af gebroken ik hoop dat dit boek en de kritiek daar iets toe heeft bijgedra gen. Overigens sluit het wel bij het nationalisme aan dat er over sport in oorlogstermen wordt gesproken het woordgebruik in sportberichten en in oorlogsberichten stemt overeen'. Ook de Kölner Stadt-Anzeiger ver baast zich (in de boekenbijlage van Pasen 1972) over dat woordgebruik en merkt op dat sportbestuurders ook heden ten dage nog liever van vrede en vrijheid, nationaal bewustzijn en vaderland spreken dan van sport. Re censent Ulpich Manz verbaast zich er ook over dat een groot deel van de sportuitdrukkingen uit het met pa thos volgepropte 'Die Nazi-Olympiade' zonder meer nog zijn in te passen in de huidige sporttaal. Politiek wil niet dat de SPD en de FDP de regering bij de Spellen zal vertegen woordigen en dat Fnanz-Jozeph Strauss daar als Franz-Joseph Strauss m,oest komen en niet als minister'. Wie het fijne wil doorgronden van wat als economische uitbuiting wordt ervaren, moet München zien als een stad die uit alle andere delen van de Bondsrepubliek geld wegtrekt ten gunste van de Spelen. Sport valt on der de ministeries van kuituur in de Lander, die er is geen Bondsmims- terie voor kuituur voor een deel van de kosten moeten opdraaien. Ger hard Zwerenz: 'Het gevolg is dat hier de kinderen niet genoeg scholen heb ben, omdat ze in München een tent dak bouwen. Denk ook eens aan de wegen er vallen per jaar 20.000 doden op de weg en aan het gebrek aan belastinggelden. Toch wordt er gebouwd en dat zal, zo heet dat, de stad München ten goede ko men maar de woningen die zijn gebouwd zijn te duur en het onder houden van de sportstad na de Spelen alleen al kost een kapitaal. Ten tijde van de Spelen zal Frankfort een knooppunt voor de telefoon-verbindin gen zijn. Telefoneren kan ik dan wel uit mijn hoofd zetten. De Spelen zorgen voor achteruitgang: het tv-bud- get komt ten goede aan de uitzendin gen van de Spelen, waardoor er al in maanden geen behoorlijk programma is geweest. Er zijn vrijwel geen nieu we produkties, maar wel veel herha lingen. En wat er wordt gemaakt, ls erg goedkoop'. Maar zelfs waarneer Gerhard Zwerenz* angst voor uitbuiting rond de Spelen zou zijn weggenomen, houdt hij nog een forse dosis reserves ten aanzien van het Feest over. De begrippen en waarden waarmee de Olympiade wordt omgeven, vindt hij vals. Het zou gaan om presteren, om ascese, om persoonlijkheidsvorming, om volksge zondheid. Maar, schrijft hij in zijn nawoord: 'In werkelijkheid plegen de topsporters roofbouw op hun leven en hun gezondheid en hun mammoet- prestaties verbergen slechts de alge mene toestand: op de scholen ontbre ken sportleraren en sport-gelegenhe- den, in het werk worden van de arbeiders eenzijdig lichamelijke werk zaamheden verlangt, terwijl het leger van werknemers toch al aan een te kort aan beweging lijdt. Overal ont breekt liet aan de mogelijkheden in de vrije tijd sport te bedrijven. Sport wedstrijden op topniveau veranderen daar niets aan; ze verminderen eerder nog de kansen van de anderen omdat ze het geld kosten dat nodig zou zijn voor de bouw van accommodaties voor degenen voor wie een beetje sport noodzakelijk is als compensatie voor het werk en het urenlange hok ken in de auto'. Dit is het derde artikel over de Olympische Spelen. De voorgaande ar tikelen verschenen in de krant van 3 en 12 juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21