f PROTESTANTEN HINDEREN VREDESTACTIEK KENIANEN VREZEN BURGEROORLOG NA DOOD KENJATTA ULSTER ARE'TtOW ENTERING 1EETDERRT ,\V/KWARTET ZATERDAG 17 JUNI 1972 Jatk «llil.Mll.-MHl Tl.» K17 ster is de vrede nog niet in zicht. Militante protestanten begin- »r steeds woedender te reageren op de versnelde vrijlating van meerden en de Britse weigering de rooms-katholieke ghetto's an en Bogside in Londonderry te bestormen. Ettelijke 'loyalisten' en aanhan- an ex-minister William Craig, n onafhankelijk protestants Ul- il, hebben vorige week opnieuw nden laten zien in een onge- machtsmanifestatie Duizenden van Craigs Ulster Vanguard V( ing. aanhangers van de Loyalis- Vereniging van Arbeiders en in uniform gestoken guer- van de Ulster Defense Asso- (UDA) verzamelden zich vori- ek zaterdag voor het stadhuis elfast. Leider 'Bill' Craig sprak jnigte toe en waarschuwde dat verdere concessies van de IRA' (i aanvaard. Voor het vijfde ach- volgende weekeinde werden iden opgericht in protestantse n van Belfast. In andere Noord steden verrezen voor het eerst rringen in 'loyalistische' wij fje barricaden blijven staan als ger weigert in te grijpen in nderry, zo werd gedreigd, de steeds feller wordende cam- van extreme protestanten een hoopgevende vredesbewe- an rooms-katholieken in de te worden gesmoord. Eind vori- and leek het klimaat in Ulster ing om te slaan door een toene- bereidheid van de rooms-ka- ;e minderheid mee te werken et Noordierse bestuur. Geheel pacht groeide een fors verzet de terreur van de IRA en werd trk verlangen naar vrede zicht lij de rooms-katholieken. Willï- hitelaw. de 53-jarige Britse mi- voor Noord-Ierland, greep de nheid met beide handen aan. ibood een beleid van uiterste ïeid en liet in één week tijd linder dan 125 geïnterneerden lit was geen geringe concessie rooms-katholieken, die beëindi- an de internering tot hoofdeis verheven as veelbetekenend dat de vre- 'eging juist op gang kwam in ms-katholieke ghetto's van Lon- De wijken Creggan en Bog- jn bolwerken van de twee vleu- an het Ierse Republikeinse Le- RA). Na de 'bloedige zondag' januari, toen Britse para's 13 doodschoten, werd de wijk indeld met barricaden. Creggan jgside waren 'no-go-areas' ge verboden gebied voor Britse ren en politiemannen. De links- itische 'officiële' vleugel van de ad er samen met haar rivaal, de te, nationalistische 'provisione- i-fractie een eigen bewind inge- Sinds die tijd bewaken wacht- van de IRA de toegang tot de Eigen mensen spelen er poli- i en rechtertje. Kleine vergrij pen worden beboet. Vrijages met Brit se soldaten worden met een behande ling met teer en veren en kaalknip pen bestraft De rekening voor aan randing en verraad wordt met respec tievelijk een schot in de knieschijf en een kogel door het hoofd vereffend. Het Noordierse bestuur heeft tot woe de van vele protestanten al die tijd een oogje dichtgeknepen en de ghetto- bewoners met rust gelaten. De cam pagne van burgerlijke ongehoorzaam heid wordt vooral in de twee wijken stipt nageleefd. Er wordt geen cent aan huishuur, gemeentebelasting of kosten van openbare voorzieningen betaald. Niemand durft trouwens de wijk binnen te gaan om de gelden te incasseren. Toch is de water-, gas- en elektriciteitsvoorziening intact geble ven. De straatverlichting is blijven branden, het huisvuil wordt opge haald en zelfs het straatvuil wordt geveegd door (rooms-katholieke) ge meentewerklieden. Werkloze wijkbe woners krijgen normaal hun WW uitkering en zieken hun ziekengeld. Het 'Vrij Derry', zoals de wijken zijn gedoopt, is een goedkoopte-eiland ge worden, het eerste stukje Verenigd Ierland onder het waakzame oog van het Ierse Repuhlikeinse Leger. In deze voor de IRA zo florissante situatie werd de beschermersrol die de guerrilla's zich hadden aangeme ten, toch door steeds meer ghetto- bewoners ervaren als een beperkte dictatuur van het proletariaat. Op be vel van de IRA werden voorportalen en slaapkamertjes gebruikt als posten voor sluipschutters. Een groep huis vrouwen kreeg daar al gauw genoeg van en klaagde bij de IRA leiding, dat hun huizen kogelvangers waren ge worden voor terugschietende Brite soldaten. De vrouwen vonden gehoor en de IRA betrok andere stellingen. Maar omdat in het belegde Vrij Derry niet alle beginselen van de rechtsstaat even nauwkeurig werden nageleefd, nam het aantal ontevredenen, vooral onder de huisvrouwen snel toe De maat raakte vol toen do 'offic'ële' vleugel van de IRA vlak voor Pinkste ren de 19-jarige William James Best uit de wijk Creggan executeerde. Best werd door het hoofd geschoten toen hij met verlof thuis was. Zijn misdaad was dat hij dienst genomen had in het Britse leger, omdat hij nergers anders werk had kunnen vinden. In een ommezien was de commando post van de IRAoff'Cials belegerd door een groep van 250 huisvrouwen, die woedend tegen deze 'moord' pro testeerden. Het waren vijf huisvrou wen die het initiatief namen tot een vredesactie, die neerkwam op recht streeks verzet tegen de IRA-campagne. Kort daarop werd een protestbijeen komst gehouden, waaraan vijfduizend buurtbewoners deelnamen In vijf pa rochiescholen werden lijsten neerge legd voor een vredespetitie. 'Wij zijn alleen geïnteresseerd in het stopzetten van het geweld. Wij willen Whitelaw een kans geven. Wij kunnen de straat niet meer op om schoenen, kleren of groenten te kopen. Wij hoeven onze kinderen die naar school gaan, niet meer te waarschuwen dat zij moeten oppassen voor auto's, maar moeten hen vertellen dat zij plat op de grond moeten gaan liggen zodra ze wat ho ren', zo klaagde één van de proteste rende vrouwen. Het eerste succes van de beginnende vredesactie was dat de 'officiële' IRA- vleugel een wapenstilstand voor ge heel Ulster afkondigde. Maar de veel belangrijker, militante IRA-provisio- nals weigerden tot grote woede van door Chris Blankenburgh de huisvrouwen elk bestand. De woe de groeide toen bekend werd dat het bevel om door te gaan, afkomstig was van de in Engeland geboeren IRA- leider John Stephenson, die onder de Keltische naam Sean Mac Stiofain in Dublin zetelt. 'De provo's beschuldi gen ons ervan dat wij naar de Engel se marionet Whitelaw luisteren. Zij verwachten zeker van ons dat wij onze levens en die van onze kinderen riskeren door te luisteren naar een andere Engelsman die op 300 kilome ter afstand in Dublin zit', zo luidde het bijtende commentaar van één der activistes. Het resultaat van het moedige optre den van de huisvrouwen was, dat in de wijken Creggan en de Bogside een geweldige tweedracht ontstond tussen voorstanders en tegenstanders van voortzetting van de IRA-campagne. De IRA liep door de vredesactie het gro te risico, de goodwill van de bevol king te verspelen en daardoor zijn veilige haven temidden van de ghetto- bewoners te verliezen Een tweede affect was. dat de vredescampagne onmiddellijk werd overgenomen door rooms-katholieke huisvrouwen buiten Londonderry In de wijk Andersons town van Delfast richtte de huis vrouw Mary Spackman in samenwer king met gematigde rooms-katholieke burgers en geestelijken de Beweging voor Vrede op. die kortgeleden met tienduizenden handtekeningen op ta fel kwam van mensen die openlijk in een petitie voor stopzetting van het geweld wilden pleiten. Voor het eerst durfden rooms-katholieken, die voor heen uit vrees voor intimidatie zwe gen, hun stem te verheffen tegen de IRA-terreur. Het waren vijf huisvrou wen uit Londonderry: Margaret Do- herty, Harriet Hippsley, Irene Semple, Mary Barr en Katherine Doherty, die de stoot gaven tot deze belangwekken de ontwikkeling. William (Bill) Craig, leider van de Ulster Vanguards. 'U komt nu Vrij Derry binnen'. Deze woorden op een huis in het gebarricadeerde gebied van London derry werden al in 1969 geschreven. Thans zijn de wijken Creggan en Bogside geïsoleerde enclaves van de IRA, die onder druk staan van onderlinge verdeeldheid en de voortdurende bedreiging van een even tuele Britse stormaanval. Het allerbelangrijkste gevolg van de vredesactie, die de zwijgende meerder heid van vredelievende rooms-katho lieken activeerde, was, dat nu ook de politieke vertegenwoordigers van de rooms-katholieke minderheid het aan durfden de IRA-acties openlijk aan de kaak te stellen. De grootste partij van rooms-katholieken, de Sociaal-demo cratische Labourparty (SDLP), had zich steeds radicaal en onbuigzaam opgesteld. Zij deed dit uit vrees haar IRA-gezinde achterban kwijt te raken. Vorig jaar sloot de SDLP zich aan bij de IRA-boycot tegen het Noordierse bestuur. Zij steunde de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid en eis te evenals de IRA afschaffing van de internering. Op het programma van de SDLP, die een soort Noordierse PvdA met rooms-katholieke leden is, prijkte aansluiting van Ulster bij de Ierse Republiek, één van de hoofddoe len van de IRA. Nu het rooms-katholieke verzet tegen de IRA-terreur weerklank begint te vinden, is de SDLP-leiding een hard offensief begonnen tegen de IRA, die consequent 'de mannen van het ge weld' worden genoemd. In een inter view in de Belfast Telegraph verklaar de SDLP-leider Gerry Fitt: 'De man nen van het geweld willen dat de bouw van barricaden doorgaat, waar door het leger gedwongen zal zijn de bevolking van de Shankill Road (de protestanten) of die van Oost-Belfast fde rooms-katholieken) aan te pak ken'. En over het lot van de ghetto- bewoners in Londonderry merkte hij op: 'Ik geloof dat zij op het ogenblik vreselijk lijden. Misschien nog meer dan andere mensen in het Noorden, omdat niemand in een gebied wenst te leven waar beweerd wordt dat je wordt beschermd door illegale strijd krachten. zoals de IRA'. Nog feller werd de IRA aangevallen door het SDLP-parlementslid Austin Currie die de IRA op één lijn stelde met de protestantse Vanguards. 'Het moet duidelijk zijn dat er nu twee politieke groeperingen in deze ge meenschap zijn, die, als ze zouden kunnen, ons een staat zouden opdrin gen, diie alle valstrikken van het fas cisme bevat. Eén van die groepen is de IRA en zijn satellieten. De andere is de Vanguard en zijn vazallen. Ik maak tussen hen geen onderscheid. De zelfde koppigheid, dezelfde onver draagzaamheid jegens andere opvat tingen, hetzelfde gemis aan erbarmen voor menselijk lijden, dezelfde Machia- velliaanse toewijding bij hun pogiin gen deze gemeenschap naar de af grond te voeren. Zij maken duidelijk, dat zij twee kanten van dezelfde me daille zijn'. In hetzelfde betoog plaatste Currie een belangrijke opmerking, toen hij verklaarde: 'Ik voor mij ben eVen weinig bereid in een verenigd Ierland te leven als dat tegen de wens van mijn protestantse landgenoten wordt gesticht als dat ik zou willen wonen in een protestants erfrijk zoals Willi» am Craig dat wil. Ik zou nog eerder emigreren dan van één van die twee staten deel uitmaken'. Uit deze op» merking bleek dat de SDLP-leiding tot vergaande concessies bereid is en in principe de strakke beginselvast heid wil inruilen voor een meer prag matische aanpak om tot vrede in Ulster te komen. Na de versnelde vrijlating van geïnterneerden ver klaarde de SDLP zich bereid op korte termijn besprekingen te beginnen, zo dat te zijner tijd de lege zetels in de gemeenteraden 'veer kunnen worden ingenomen en de Noordierse oppositie weer deelneemt aan het bestuur. De snelle verbetering in de betrekkin gen tussen het Noordierse bestuur onder William Whitelaw is zonder twijfel een succes dat behalve aan de initiatiefneemsters van de vredesactie, te danken is aan de souplesse en het snelle reactievermogen van deze Brit se minister. Whitelaw werd eens om schreven als een man, die een wesp zijn angel zo kan uittrekken, dat het dier hem er nog voor bedankt ook. Voorzien van dit vermogen heeft Whitelaw nauwkeurig en met resul taat een vaste strategie gevolgd: ver betering van de betrekkingen met de rooms-katholieke minderheid door te rughoudendheid en concessies, zodat de IRA binnen de rooms-katholieke gemeenschap in het isolement zou worden gedrongen Daardoor zou de terreur ophouden, de vrees van de orotestanten afnemen en een begin kunnen worden gemaakt met het sme den van nieuwe banden tussen de twee Noordierse religieuze gemeen schappen. Hoezeer deze aanpak heeft gewerkt en de vredesactie daarbij heeft geholpen, werd deze week duidelijk toen ook de IRA-provicisionals eieren voor hun geld kozen en besprekingen aanboden in ruil voor een zevendaags bestand. Het vertrouwen dat Whitelaw in de afgelopen twee maanden bij de rooms- katholieken heeft gewonnen, dreigt zich echter aan protestantse zijde te wreken. De protestantse rechtervleu gel heeft slechts gereageerd met uit stel van vergeldingsacties. Zij hand haaft de eisen dat Creggan en de Bogside moeten worden ingenomen en dat de internering gehandhaafd moet blijven. Nu Whitelaw de kans krijgt met de IRA-fanatioi af te rekenen en daar bij bovendien steeds krachtiger wordt gesteund door de regering van de Ierse Republiek, is een volgend pro bleem aan de orde gekomen: het afre kenen met William Craig en zijn aanhangers, de guerrilla's van de Ul ster Defense Association en de protes tantse Tartan-jeugdbenden die Belfast onveilig blijven maken. Want het is duidelijk, dat een enkele bloedige ac tie van fanatieke protestanten in één klap kapot kan maken wat nu is bereikt. Een nieuwe hoogbloei van het Ierse Republikeinse Leger zou het directe gevolg zijn. nia zijn velen niet helemaal gerust op de toekomst. k hoor dat Kenjatta ziek is en mogelijk zal sterven, probeer te komen uil Kenia. Nu durft niemand iet£ te beginnen, de president wordt alom gerespecteerd. Maar als bij er niet is, zullen de Loeo's en Kikoejoe's elkaar in de baren vliegen, an ben ik liever weg. Tom Mbova is niet de enige vooraan- de Loeo die is vermoord. Mijn eigen vader, die een belangrijke op een ministerie had, is maar nauwelijks aan de dood ont- toen vlak bij ons huis een aanslag op hem werd gepleegd. irtelt me een 20-jarig Keniaans nicht van de in 1968 vermoor- Ijante minister van economische Dg, de Loeo Tom Mboya. ïïu werkelijk zo'n vaart lopen? ik. De moordenaar van Tom is toch gearresteerd en ter veroordeeld? nia worden geen Kikoejoe's te- esteld', zegt ze fel. 'Die man die iamd ter dood werd veroordeeld Ie aanslag op Tom, leeft nu in ooi huis op staatskosten', est tegenstrijdige verhalen doen na de ronde over de moeilijkhe- iissen de Kikoejoe's, met twee n het grootste volk ('stam') van en de Loeo's, die op de tweedp komen. Aan de ene kant staan timisten, die geloven dat Kenia ^n heeft een van de meest sta- anden van Afrika te zijn en dat dood van Kenjatta geen chaos *'olg zal hebben. Zij wijzen erop, moord op Tom Mboya toch een e schok voor het land was. fboya was een jonge, eminente oliticus, die de regeringspartij van Jomo Kenjatta, de Kenya African National Union (KANU), trouw was gebleven, ook al speelden de Kikoe joe's daarin de eerste viool. Toen Mboya op 5 juli 1969 in een drukke winkelstraat van Nairobi werd neergeschoten, had dat Kenia gemak kelijk in vuur en vlam kunnen zetten. Dat gebeurde niet, zeggen de optimis ten. Zeker, er waren rellen. Bij de begrafenis van Tom Mboya werd zelfs de auto van Kenjatta aangevallen en stroopten jonge Loeo's de straten van Nairobi af. Maar daar bleef het bij. De rust keerde weer en Kenia kwam deze ernstige crisis te boven. Partij verboden De pessimisten voeren aan, dat enkele maanden na de moord op Mboya de leider van de Kenya Peoples Union (KPU), Oginga Odinga, gearresteerd werd, samen met de overige parle mentsleden van de KPU en dat de»e partij verboden werd. Odinga was een oude vriend van Kenjatta, die samen met hem een belangrijke rol had gespeeld in de strijd om de onafhan kelijkheid. Tot 1966 was Odinga vice- president en lid van de KANU, maar daarna brak hij met Kenjatta, die volgens hem al te veel concessies deed aan het westerse kapitalisme en aan de kleine groep rijken in Kenia, waartoe overigens de zeer geslaagde zakenman Odinga ook zelf behoorl. Odinga werd toen de leider van de inmiddels opgerichte KPU, een partij die voornamelijk gesteund werd door de Loeo's en die een socialistische koers wilde varen. Enkele maanden voor de verkiezingen van 1969 en vier maanden na de moord op Mboya kwam er echter een eind aan het tweepartijenstelsel in Kenia. Dat gebeurde kort nadat Ken jatta zich als het ware in het hol van de leeuw had gewaagd, toen hij in Kisoemoe, aan het Victoriameer, mid den in Loeodand, een ziekenhuis was gaan openen, dat op initiatief van Odinga gebouwd was met Russisch*1 financiële hulp. Hoewel Tom Mboya lid was gebleven van de regeringspartij en tot aan zijn dood een trouw medewerker was ge weest van Kenjatta, hielden de Loeo's Kenjatta en zijn partij verantwoorde lijk voor de dood van een vooraan staande Loeo. Van de wilde geruchten die na de moordaanslag de ronde deden, was de hardnekkigste, dat Moiv in op dracht van leidende Kikoejoe's en mo gelijk met medeweten van Kenjatta vermoord was, omdat hij een van de kandidaten was voor de opvolging van Kenjatta. Dat een jonge Kikoejoe voor de aanslag ter dood veroordeeld werd, zou slechts camouflage zijn ge weest. Toen Kenjatta dan ook die 25e oktober in Kisoemoe aankwam, werd hij door een vijandige menigte be groet, die zijn toespraak herhaaldelijk onderbrak met de kreet 'doemée, doe- mée, wat stier betekent en duidt op het symbool van Odinga's KPU. Daarop viel Kenjatta fel uit tegen Odinga. 'Odinga mijn oude vriend, is misleid en op zijn beurt misleidt hij anderen. Ik waarschuw allen die onze voortgang willen remmen door ver deeldheid te zaaien. Zij zullen ver trapt worden als sprinkhanen. Zeg niet, Odinga, dat ik u niet duidelijk gewaarschuwd heb'. Toen Kenjatta in zijn auto stapte en de terugreis naar Nairobi wilde begin nen, drong de menigte om zijn auto heen en werd er met stenen gegooid. De politie opende het vuur en elf mensen werden gedood en zeker zes tig liepen verwondingen op. Enkele dagen later werden Odinga en zijn aanhangers in het parlement gearres teerd en hun partij verboden. Geheime eden Daarmee was de rust wel weerge keerd, maar de schietpartij en de arrestatie van Odinga hebben natuur lijk de populariteit van Kenjatta en zijn regeringspartij bij de Loeo's niet vergroot. Toen ook nog bekend werd dat de Kikoejoe's na de moord op door ■lai-ui JLamberts Mboya weer begonnen waren met het organiseren van geheimzinnige ritue len waarbij zij zwoeren dat de Kikoe joe's aan de macht zouden blijven, was de boot helemaal aan. Een van de eersten die de geheime eedsafleggingen, die herinnerden aan de tijd van de Mau Mau, aan de kaak stelde, was Henry Okoelloe, hoofdre dacteur van Target. In zijn kantoor aan de Tom Mboyastraat in het cen trum van Nairobi sprak ik met hem over de spanningen in Kenia. 'In 1969 hebben wij ons als eerste scherp ge keerd tegen het herleven van de ge heime eedsaflegging onder de Kikoe joe's. Na de moord op Tom Mboya vreesden de Kikoejoe's wraakoefenin gen van de Loeo's. Zij trokken toen massaal met bussen naar het buiten verblijf van Kenjatta in Gatoendoe en zwoeren daar dat zij de macht nooit uit handen zouden geven. Toen be kend werd dat ook niet-Kikoejoe's en christenen, die weigerden aan de hei dense plechtigheden deel te nemen, gedwongen werden de eed af te leg gen er vielen zelfs doden heb ben de kerken zich er scherp tegen gekeerd. Dat hielp. Er kwam een eind aan die praktijken. Maar later, nadat Odinga gevangen genomen was, be gonnen ze toch weer. Odinga is nog steeds erg populair. Natuurlijk in de eerste plaats bij de Loeo's, maar de linkervleugel van de Kikoejoe's steunt hem ook, omdat hij voorstander is van radicale landher vormingen en het juist de Kikoejoe's zijn, die het meest te lijden hebben van het gebrek aan goede landbouw grond'. 'Het heeft hier nooit in de kranten gestaan', vertelt Okoelloe verder, 'maar toen Odinga in maart 1971 werd vrijgelaten, hebben duizenden mensen dagenlang bij zijn huis in Kisoemoe gestaan om hem hulde te brengen'. Maar het is de vraag of Odinga nog ooit weer een rol van betekenis zal spelen in de Keniase politiek. Hij was na achttien maanden gevanschap een gebroken man. De foto's die van hem in de krant verschenen na zijn vrijla ting lieten een oude, afgeleefde man zien, hoewel hij nog geen zestig jaar was. De regering zou hem hebben Tom Mboya: vermoord vrijgelaten omdat ze bang was dat hij in gevangenschap zou sterven, wat opnieuw hevige emoties los zou ma ken. Odinga heeft in ieder geval geen enkele kans een grootse come-back te maken, zolang Kenjatta nog aan het bewind is. Maar wat zal er gebeuren als de hoogbejaarde Mzee, wijze oud ste, zoals hij in de volksmond heet, er niet meer zal zijn? Volgens Okoelloe is het niet waar schijnlijk dat de Kikoejoe's en de Loeo's dan onmiddellijk slaags zullen raken. De Loeo's zullen de kat uit de boom kijken, voorspelt hij, en er zal veel eerder strijd tussen de Kikoejoe's onderling uitbreken om de opvolging van Kenjatta. 'U moet overigens niet denken dat de Loeo's en Kikoejoe's in de dorpen op het land elkaar vijandig gezind zijn. De stammentegenstellingen worden door de leiders in Nairobi kunstmatig in het leven geroepen. Daar misbrui ken de op macht beluste politici hun stamgenoten om hun positie te ver sterken. Ze vertellen thuis dat ze dwars gezeten worden omdat ze Loeo of Kikoejoe zijn en dan worden de mensen in de dorpen opgezweept te gen de stam die hun voorman zoge naamd benadeeld heeft'. Volgens Okoelloe, zelf een Loeo, is het wel een feit, dat de Kikoejoe's bijna alle belangrijke functies in Nai robi bezetten en de Loeo's stelselma tig achteruitgesteld worden. Dat werd mij grif bevestigd door alle Loeo's die ik in Kenia heb gesproken. Daarente gen voerden neutrale waarnemers aan, dat de Kikoejoe's veel energieker en doortastender zijn dan de Loeo's, waardoor de laatsten nogal eens aan het kortste eind trekken. Volgens een familielid van de ver moorde Tom Mboya hebben de Loeo's zich nu voor een groot deel uit het openbare leven teruggetrokken en concentreren zij zich op het zakenle ven, in afwachting van de dingen die komen gaan. Volgens deze bron, die zijn naam liever niet in de krant heeft, zou het maar het beste zijn als het leger na de dood van Kenjatta de macht overnam om bloedvergieten te voorkomen. Toen onlangs tien Kenianen terecht stonden op beschuldiging van samen zweringen werd ook de naam van de staf-chef generaal-majoor Ndolo ge noemd. Hoewel hij niet in staat van beschuldiging werd gesteld, heeft hij toch de consequenties getrokken en ontslag genomen. Ndolo was een Kam- ba, die op cocktailparties meer open hartig dan verstandig zijn hart nog al eens had gelucht over president Ken jatta die steeds meer Kikoejoe's op sleutelposities in het leger benoemde. Wie in Kenia rondreist merkt niet veel van al die onheilspellende ont wikkelingen. Hij kan zich in een van de meest stabiele landen van Afrika wanen. Een feit is, dat Kenjatta er in is geslaagd na de chaotische en bloe dige episode van de onafhankelijk heidsstrijd van Kenia een staat te maken die bepaald geen gek figuur slaat in Afrika. Maar hij heeft geen duidelijke opvolger en daarom zijn velen in en buiten Kenia niet hele maal gerust op de toekomst. Dit is het vierde, artikel in een serie van vijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17