Volgende week zaterdag begint de wedstrijd: Kinderen beschilderen stenen 4 eeland is een attractie rijker eining om schotjes in ieuwe huizen te Joure Weer oude munten uit de 'Hollandia' geveild Een idee van Trouw/Kwartet. Voor de Grote Vakantie. Met hele knappe prijzen: 50 Polaroid kleuren-camera's Kijk uit naar de krant van 24 juni a.s. vinciaal museum in kanunikenwoningen in abdij-complex Mammoet-resten in staaldraad woners vragen meer vrijheid Raad zal motie wel verwerpen Van een correspondent DEN HAAG-NEW YORK Onge veer 7000 munten en verschillende goederen, afkomstig uit het schip Hollandia van de Vereenigde Oost- Indische Compagnie (vergaan in 1743 bij de Scilly-eilanden) zullen 20 juni in New York worden ge veild. De te veilen hoeveelheid munten bestaat voor het grootste deel uit Mexicaanse munten en verder uit Hollandse dukaten. Van de andere goederen worden onder meer ge veild twee kanonnen die sporen van de initialen VOC dragen. In 1971 is de Engelsman Cowan erin geslaagd de ligging van het scheepswrak vast te stellen. Daarna ls een team van duikers begonnen met de berging van de inhoud van het schip. Tot nu toe zijn ongeveer 15.000 munten en veel voorwerpen geborgen. De staat der Nederlan den (dienst der domeinen van het ministerie van Financiën) heeft als rechtsopvolger van de Vereenigde Oost-Indische Compagnie zijn rech ten op het schip en de inhoud daarvan overgedragen aan de heer Cowan en diens compagnon, de heer M. H. Kavanogh. Volgens de ze overeenkomst zal Nederland een aandeel in de waarde van de ge borgen goederen ontvangen. In april werd in Londen de eerste velling van munten en goederen uit de 'Hollandia' gehouden. '/KWARTET ZATERDAG 17 JUNI 1972 Jan Brokken JLBURG Directeur dr. P. K. van Dalen noemt het nieuwe se Museum eerder een rariteiten-kabinet dan een waardevolle erzameling. Toch is Zeeland met de verhuizing van het Zeeuws m van een oude patriciërswoning in Middelburg naar de oikenwoningen van het historische abdijcomplex in het hartje stad een toeristische attractie rijker geworden. Niet de kunst- ie van het museum, maar het gerestaureerde gebouw zelf en ourage geven het toch al monumentale Middelburg een extra sie. linuten lopen van de imposan- [t ligt het abdijcomplex, waar t zestiende eeuw het provincia- uur van Zeeland gevestigd is. grote, historische complex, de kern uit de twaalfde eeuw s het Zeeuws Museum nu bracht. Dinsdag zal het mu ioor staatssecretaris H. J. L. officieel worden geopend, inrichting ervan zal dan nog et voltooid zijn. Directeur Van loemt als oorzaak van deze jng de rust, waarmee de Am- se binnenhuisarchitect Kho Ie aan de voltooiing van het p werkt. 'Hij is dagen met het in van de vitrines bezig. En r het dan klaar is, staan de jnen potjes er wonderbaarlijk zegt directeur Van Dalen, een grote waardering merken voor dee rust, waarmee de Chinese binnenhuisarchitect met de grillige ruimten van het museum heeft, ge werkt. De mooiste vondst van Ie is ongetwijfeld de staaldraad-constructie, waarin de Schelde-vondsten over blijfselen van mammoets zijn opge hangen. Sommige van deze vondsten dateren al uit de zeventiende eeuw. Ie heeft al die beenderen in zijn staal draadconstructie opgehangen, waar door je de indruk krijgt voor een echte mammoet te staan. Het werk kan bovendien aangevuld worden met nieuwe vondsten. De rust, die Ie ten toon heeft ge spreid, is bij een wandeling door het museum voelbaar. De binnenhuisarchi tect kreeg de beschikking over een prachtig gerestaureerd pand en hij is secuur met de zaaltjes en zalen omge sprongen. Bovendien heeft hij zijn kunnen weten te relativeren. Alle no dige constructies, van lichtbakken tot vitrines, zijn zo opgehangen, dat het nageslacht ze er gemakkelijk en zonder schade toe te brengen aan het pand weer uit kan slopen. Het Zeeuws Museum is een ouderwets museum, in de goede betekenis van het woord. Pijlen, die de bezoekers snel door het gebouw moeten loodsen, zijn uitgebleven. De bezoeker kan dus rustig dolen in de wirwar van zaaltjes, langs oude draaiende trappetjes van de kelder naar de zolder kruipen. Toch heeft directeur Van Dalen de nieuwe ideeën over taak en plaats van het museum tot uitdrukking willen brengen, met name in de stoute ruim te. In deze zaal kunnen de bezoekers hun indrukken op een muurkrant kwijt Ook is een weefgetouw in de stoute ruimte opgesteld, om de bezoers meer vertrouwd te maken met deze kunst en ze ook oog te laten krijgen voor de structuren van een tapijt. Dit om het imposante van de in het museum ondergebrachte tapijtenzaal beter uit te laten komen. De zeventiende eeuw- se tapijten komen uit de provinciale gebouwen en tonen allen taferelen van de strijd der Zeeuwen tegen de Spanjaarden. In de kelders van het gebouw zijn de oudste Zeeuwse bodemschatten te zien. Vooral de verzameling Nehalen- nia valt op. De stenen, waarin op bijna identieke wijze de godin der scheep vaart gebeeldhouwd is, zijn in de zeventiende eeuw bij Domburg en in 1970 bij Colijnsplaat gevonden. Het Zeeuws Museum zou het Zeeuws museum niet zijn, wanneer in de zaal der 17e eeuwse kunst nieit een schil derij van Michiel de Ruyter, geschil derd door Ferdinand Bol. te zien zou zijn. In de zaal zijn ook vier andere schilderijen van de zeeheld en zijn vrouwen tentoongesteld, die in brui kleen zijn gegeven door het nage slacht van De Ruyter. Folklore Op de zolder is de afdeling folklore gevestigd, waar alle Zeeuwse kleder drachten te zien zijn. Een etage lager is nog een schilderijen-zaal. Het aar digste van deze collectie vormt een schilderij van de abdij in de zeven tiende eeuw. Eén blik door het open staande raam bewijst, dat er nog wei nig veranderd is aan de grote binnen plaats van de abdij Alleen de gepar keerde auto's verhinderen, dat je je op dit plein een paar eeuwen terug waant. Folkloristisch mag ook de Egyptische mummie in het Cabinet der Curiosi teiten worden genoemd, niet zozeer om de mummie zelf, maar omdat deze al aan het eind van de achttiende eeuw door het Zeeuws Genootschap is aan gekocht en er door röntgenfoto's aan het licht is gekomen, dat er een ander been aan de mummie ls gezet. 'Klaarblijkelijk bestond er toen al een levendige handel in deze mummies', constateert chrecteur Van Dalen. Kosten De restauratiekosten van de Kanunnik kenwoningen bedroegen een kleine twee miljoen gulden. De inrichtings kosten waren ruim een half miljoen gulden. Nieuwe aankopen heeft het museum niet kunnen doen, want juist toen men met de inrichting begon draaide Den Haag de subsidiekraan dicht. Dat deze maatregel juist een provinciaal museum moest treffen, is bijzonder jammer, want het Zeeuws Museum geeft bij lange na geen beeld van de kunstzinnige verrichtingen der Zeeuwen door de eeuwen heen. Maar mocht Den Haag weer wat scheutiger met de subsidies worden, dan heeft het Zeeuws Museum in ieder geval nu een indrukwekkend onderdak voor de nieuwe aankopen, die hopenlijk niet te lang op zich laten wachten. Binnenland T13 K13 De Kanunikenhuizen op het Abdijplein in Middelburg, waar het Zeeuwse museum ondergebracht is. Rimmer Mulder IE Hoeveel vrijheid krijgt iemand, die daadwerkelijk wil n de eentonigheid van het Nederlandse woningbestand te door- ai en zich waagt aan een experimentele woning? Dat is de rliggende vraag bij het conflict over roiets saais als een bouw lening tussen het gemeentebestuur van Haskerland en de be- rs van zes experimentele woningen in Joure. mingen zijn gebouwd naar een 3» van architect G. Schouten uit e. Dit ontwerp verwierf het ie predikaat 'experimenteel', al toegepast in Eibergeo, En- e, Velp en Streefkerk. In Joure dit soort woningen vooral de activiteiten van de heer C. leuwenhoven, directeur van een agsmstituut ter plaatse. Hij wist l geestdriftigen om zich heen te nelen en gezamenlijk vonden ze mnemer voor de bouw. ouwkosten bedroegen ongeveer gulden. Daarbij kwam ongeveer gulden voor de grond. Daarmee tee zes huizen bepaald niet de te van Joure geworden, maar ze m wel de meeste aandacht. Vele •den zijn al wezen kijken naar wwsels, die bij de zwijgende lerheid van Joure bekend staan ppenhokken. hebben inderdaad een wat end uiterlijk. Ze hebben een hellend dak. De hoge voorgevel aanmerkelijk lagere achtergevel in geheel uit glas. De kamer, die over de hele lengte uitstrekt, een hoog en een laag gedeelte, i het lage (voorste) gedeelte bp- zich een verdieping, die vanuit Bbtenste deel te bereiken is. De tying is helemaal opengehouden lakt voor het oog ook deel uit de kamer. De keuken is bij de r getrokken. Achter het 'hoofd- Hw* bevindt zich nog een siaap- Over de indeling hiervan zijn Joure moeilijkheden gerezen de daar geldende voorschrif- een woning tenminste twee ers hebben, die los van el- bereikbaar zijn. Als je door de kamer moet om de andere te "'•en, deugt het niet. In het plan, id waarvan de bouwvergunning rekt, was alles dik in orde. De leugel bevatte twee kamertjes, 1de uitkwamen op een gangetje. dat naar het "hoofdgebouw' leidde. De zes eigenaars van de woningen waren daar niet zo gelukkig mee. Ze wilden graag vrij zijn bij het indelen van die vleugel. De een wil die vleu gel helemaal open houden. Een ander wil er maar één slaapvertrek en een derde wil wel twee kamertjes, maar die moeten dan wed de hele breedte beslaan, zodat er geen plaats is voor een gangetje. Bovendien kunnen de behoeften en de samenstelling van je gezin in de loop der jaren wijzigen en dan moet je de mogelijkheid hebben de boel weer wat anders in te delen, vinden de experimenteerders. Daarom vroegen ze de aannemer de vleugel voorlopig maar niet van schotjes te voorzien en dienden bij b. en w. een verzoek dn voor ontheffing van de in de bouwvereordening gestelde eds. Daar wilden b. en w. niet van weten. De verordening geeft ons niet de mogelijkheid ontheffing te verlenen voor het artikel, waar het hier om gaat, lieten zij weten. Het gemeente bestuur wilde de niuwlichtrs overi gens best terwiile zijn en liet gemeen tewerken zes alternatieven maken, die wel voldoen aan de voorschriften. De bewoners voelen er niet veel voor. De zes plannen komen neer op ver kruimeling van de niet al te royale slaapvleugel of afscheiding van de verdieping in het grote woongedee? In beide gevallen verliezen de wonu. gen een stuk van hun aantrekkelijk heid. De eigenaars hebben, toen ze niet in het reine konden komen met b. en w., een brief gestuurd naar de raad. Hoewel die de gevraagde onthef fing niet kan verlenen heeft die er in zijn laatste vergadering uitvoerig over gesproken. Er kwam tenslotte een motie in stemming, waarin de raad het college van b. en w. vroeg de zaak nog eens met de bewoners op te nemen. De stemmen staakten: zeven tegen zeven. Daarom moet het voor stel in de eerstvolgende raadsvergade ring (volgende week woensdag) weer in stemming worden gebracht. B. en W. adviseren de raad de motie, die van de kant van de PvdA is ingediend, te verwerpen. Het ooilege, dat sinds kort onder leiding staat van de jeugdige mr. Philippus Houben, blijft van mening, dat het de gevraag de ontheffing niet kan verlenen. De bewoners stellen hiertegenover, dat de wet het gemeentebestuur de be voegdheid geeft voor alles ontheffing te verlenen omdat het om experimen tele woningen gaat De verwachting is, dat de gemeente raad de motie zal verwerpen. Het raadslid, dat de vorige keer afwezig was, is tegen. Overigens kan de raad weinig doen in deze zaak. Hij zou in het uiterste geval de bouwverorde ning kunnen wijzigen. De zes eigenaars zijn niet van plan zich gewonnen te geven als b. en w. hen lastig blijven vallen over die slaapkamers. (En daar ziet het wel naar uit). Ze willen dan proberen een uitspraak van een hogere instantie te krijgen over de vraag hoe vrij men eigenaars van experimentele wonin gen mag laten. Ze vinden doorbreking van de eentonigheid, waarmee in Ne derland gebouwd wordt (overal de zelfde rijtjes huizen met nagenoeg dezelfde indeling) van wezenlijk be lang. Mensen, die daaraan mee willen werken, moeten van de overheid de nodige ruimte hebben. Oud-minister Schut heeft dat verschillende malen heel duidelijk gezegd. Daarom willen de Jousters doorgaan met deze zaak. Voor zichzelf hadden ze al die heibel zich niet op de hals hoeven te halen Iedereen weet, dat je best wat kunt afwijken van in bouwvergunningen gestelde voorwaarden: bouw- en o- ningtoezicht kan toch niet alles nalo pen. Dat geeft men op het gemeente huis in Joure graag toe. woningen aan het Zuiderveldplantsoen in Joure, die officieel met predikaat 'experimenteel' zijn scheiden en bij de plaatselijke zwijgende meerderheid bekend staan als 'kippenhokken'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13