'lan tot sluiting van iantal strafgestichten teeft ook veel nadelen „Geef bewust geef sigaren" rv7 I Ifi iKl til Actiegroepen meestal niet extremistisch ^atsing in 'open' gevangenis als regel aan te bevelen Grootste bezwaren voor Middelburg Zondag is het weer vader- j.Wat zouden we vader dit jaar nou eens geven? Een doos geurige sigaren. dag. Er is vader' sigaar. Zoek voor'm kvoor ieder soort fel een passende vinden. lekkere kuit (leuter uit Hoofddorp meegelokt Bockcnetalage DE STANDAARD herdrukt 'Geef ze een kans' PEN-Centrum ontstemd over wegblijven Rus Filmfestijn Laren Bij boerenleenbanken werd flink gespaard 'Sedep' betaalt op aandelen terug OGEM-dochter gaat volledig samen met liftenindustrie AGO-V erzeker ingen wijzigt structuur Uitgeverij Bert Bakker naar Kluwer-groep kj-W/KWARTET ZATERDAG 17 JUNI 1972 Binnenland/Kunst Til Kil m een juridische medewerker ISTERDAM Een direct antwoord van de regering op de aanbevelingen van het rapport-Wolt- m (naar aanleiding van de opstand in het huis van bewaring te Groningen) over de ingewikkelde natie in de huizen van bewaring is tot nog toe uitgebleven. Wél heeft staatssecretaris Grosheide der financiële druk een herstructureringsplan voor het gevangeniswezen bekendgemaakt, dat der meer de sluiting van enige strafgestichten omvat. het plan ligt ten grondslag dat strafgestichten in ons land ieder over meer lege plaatsen gaan rhikken. De verklaring hiervoor is rinden in de oplegging van steeds tere vrijheidsstraffen: meer dan de t duurt minder dan één maand, de praktijk betekent dit, dat téveel angenisstraf in het huis van bewa- in plaats van in een daarvoor mde gevangenis wordt uitgeze- staatssecretaris spreekt terecht van ongewenste ontwikkeling. Het n om in de toekomst de huizen bewaring te reserveren voor voor- [g gehechten en om veroordeelden ruit te weren is zeker lofwaardig: de grote verscheidenheid van ongesorteerde gestichtsbevolking daar de zere wonde, waarop ook rapport-Woltman weer eens de ger heeft gelegd, zou evenwel consequent zijn, als ens de resterende kategorieën, na- lijk de gehechten, de passanten, de tenlanders en de gegijzelden, zo mogelijk uit het huis van bewa- zouden verdwijnen. Pas dan kan eel mogelijk aan de specifieke pro- nen der preventief gedetineerden nodige aandacht worden gegeven. situatie blijft inmiddels wèl in mate afhankelijk van het beleid r openbaar ministerie en rechterlij- macht Inzake de voorlopige hechte- noch de ministeriële circulaires 1953 en 1965, noch de publikaties gezaghebbende juristen, waarin rd aangedrongen op beperking van quentie en duur der voorlopige htenis, zijn in het verleden erg chtbaar gebleken. De thans geplan- sluiting van enkele huizen van raring kan wellicht bijdragen tot ontwikkeling, waarin de wal het ip keert. Zo werd bijvoorbeeld aan einde van de jaren veertig een ierktere oplegging van de tbr (ter- ichikkingstelling van de regering) door een gebrek aan plaats afge- mgen. leien zijn er echter volop, als men it breken met het huidige voor- ift dat in ieder arrondissement huis van bewaring aanwezig moet Allereerst zal hier het bezoek jetwijfeld onder lijden: in talloze 'allen immers zullen familieleden veel langere, en dus duurdere, moeten ondernemen. Eveneens worden de gedetineerden hierdoor ge dupeerd, tenzij ze zélf de voorkeur zouden geven aan omzetting van het hun toebedeelde bezoekminimum van een kwartier per week in een half uur per 14 dagen. Maar wat erger is: ook hun ongelimi teerde kontakten met reklasserings- ambtenaar en advocaat zullen er niet door bevorderd worden en zo iets weegt zwaar voor mensen in onvrij heid, tegen wie een onderzoek loopt en wie een terechtzitting boven het hoofd hangt. Middelburg Het sterkst gelden deze bezwaren waarschijnlijk in verband met de slui ting van het huis van bewaring in Middelburg: de dichtstbijzijnde arron dissementen zijn die van Breda, Rot terdam en Den Haag, dus bepaald niet naast de deur. Het rijk zal er evenmin beter van worden (extra reiskosten), om maar niet te spreken van de bewaarders," die plotseling naar elders moeten verhuizen of wel licht op wachtgeld worden gesteld. Overigens is deze situatie niet geheel nieuw. Reeds enkele jaren werden in vakantietijd bepaalde inrichtingen ge sloten en het komt voor. dat bij plaatsgebrek een gedetineerde in een ander huis van bewaring wordt ge plaatst dan waarin hij thuishoort. Al met al zouden de nadelen wellicht kunnen wegvallen tegen de voordelen, mits de hiermee uitgespaarde gelden worden besteed aan het uitbreiden van gedifferentieerde hulp- en dienst verleningsmogelijkheden voor de on veroordeelden in verband met hun moeilijkheden op psychisch- lichame lijk- verslavings- huwelijks- werk- etc. terrein. Dit klemt temeer, daar voor lopige hechtenis zeer vaak een voor uitlopen op de uiteindelijk op te leggen gevangenisstraf betekent ('af trek van voorlopige hechtenis'). Wat de veroordeelden betreft: de ADVERTENTIE RLEMMERMEER De politie Hoofddorp verzoekt inlichtingen 'er een ongeveer 30-jarige man, lang 75 meter, halflang blond haar en rij- le in een lichtblauwe Ford-Coupé, man wordt ervan verdacht donder- iddag omstreeks kwart voor vier !en driejarig meisje uit Hoofddorp te ztfiebben meegelokt. Ongeveer drie kortgestraften (minder dan ongeveer vijf maanden), die nog vrij rondlo pen. moeten zich melden in een half open inrichting. Op zichzelf is dit te prefereren boven een gesloten inrich ting, maar het is toch wèl te hopen, dat ondanks de korte tijd van het verblijf aldaar een wat positief wer kend regiem kan worden georgani seerd. Voor de jeugdigen valt te den ken aan het groepswerk, de groepsdy namiek en de groepsdiscussies, welke thans nqg worden bedreven in de misschien te sluiten jeugdafdeling 'De Hegge' in het Roermondse huis van bewaring. Voor volwassenen zou het vormingswerk model kunnen staan, zoals dat wordt gedaan met verkeersovertreders in Bankenbosch te Veenhuizen. Ook de kortgestraften, die wèl voorlo pig gehecht waren, zullen zoveel mo gelijk in een half-open inrichting wor den geplaatst. Hiervoor zijn de model gevangenissen 'Nederheide' te Doetin- chem en voor de jeugdigen 'De Corri dor' in Brabant bestemd. Wie dat (nog) niet aan kan, wordt (voorlopig) geplaatst in een gesloten gevangenis: het is de bedoeling, dat de gedetineer de zulks min of meer zelf in de hand heeft. De kans lijkt echter groot, dat in verband met de voorgenomen sluitin gen ('Oostereiland', de gevangenis in Hoorn gaat in ieder geval dicht) de strafgestichten zoveel eerder aan hun 'tax' toe zullen zijn, dat het plaat singsbeleid in hoge mate van de reëe- le capaciteit en niet van de gedeti neerde zelf afhankelijk zal zijn. Of het moest zijn. dat een prudente rech terlijke straftoemeting steeds minder plaats voor dc gevangenis in zal rui men. Dat de langgestraften nog in een gesloten inrichting terecht komen suggereert een bepaalde mate van 'ge vaarlijkheid' die in feite even vaak ontbreekt als bij voorlopig gehechten: een groot deel bijvoorbeeld is vermo gensdelinquent. Wie écht gevaarlijk is zal trouwens eerder in een psychopa- tenasiel of krankzinnigengesticht ver blijven. Overbrugging Aangezien vroeg of laat iedere gevan gene in de maatschappij zal terugke ren is bij wijze van overbrugging van detentie naar vrije maatschappij het gebruik van de open gevange nis (van waaruit de gedetineerde overdag buitenshuis werkt en waar hij overigens onbewaakt is) als regel aan te bevelen. De teruekeer van de gevangenen zal vóór alles door de maatschanpij zélf bevorderd moeten worden. Op zijn minst is een funda mentele wijzigins in haar houding ten aanzien van detentie en ex-gedeti- neerden (stigmatisering, geen werk etc.) vereist. Verenigingen voor straf rechtshervorming zoals onze Coorn- hert-Liga en de Scandinavische KRIM. KROM en KRUM laten niet na hierop te wijzen en aan te dringen op een drastische inkrimping van de vrij heidsstraf. Dat deze ideologie pas werkelijkheid wordt onder invloed van economische omstandigheden wordt nogal eens als teleurstellend ervaren; men bedenke dat het enige eeuwen geleden mede de hang naar welvaart is geweest, die tot het bedenksel van de gevangenis heeft geleid: het 'parisiterend' zwerf - bedel- en diievenvolk verdween als eersite in Ra-sp- en Spinhuis. Zolang echter het gevang bestaat, sluit ik me gaarne aan bij de Deense ex-gevange nis-inspecteur Jepsen, die van mening is 'dat de gevangenissen moeten wor den gebouwd door ontraditioneel den kende architecten in overleg met psychologen en andere deskundigen samen met delinquenten'. Ik weet niet zeker of de koepelgevangenissen dan nog veel kans van leven zouden hebben. Het Nederlands centrum voor demo cratische burgerschapsvorming consta teert dit in een pas verschenen vade mecum van het politieke vormings werk in Nederland. In dit werkstuk zijn enkele honderden actiegroepen en vormingscentra in kaart gebracht. Uit het onderzoek dat aan de samen stelling van het vademecum vooraf is gegaan blijkt onder meer dat actie groepen zich meestal van de volgende methoden bedienen: petities/brieven, akties via communicatiemedia en ge sprekken met autoriteiten. Bij nog geen vijfde van de groepen heeft men actie gevoerd door middel van demon straties. Voorts is geconstateerd dat vredes- en derde wereldgroepen zich vooral rich ten op het politieke gedrag der bur gers (mentaliteitsverandering), terwijl stadssanering- en milieuhygiène-groe- pen zich vooral bezighouden met het overheidsbeleid. Ongeveer tweederde van de aktiegroepen is afkomstig uit de grote steden. Het opleidingsniveau van de leden is opvallend hoog. Bij ongeveer tweederde van de groepen hebben een of meer leden een univer sitaire opleiding genoten, ook middel baar en hoger beroepsonderwijs ko- 'Het schilderboek voor kinderen' door Lothar Kampmann, 12,50 en 'Spel en aktie' door Herbert Klettke, 9,75. Beide uitg. Cantcdeer, De Bilt 'Het schilderboek voor kinderen' heeft als ondertitel: Joost en Marian laten zien wat je kunt doen met verf en waskrijt. 't Is namelijk zo dat aan de hand van een verhaaltje we een hele reeks technieken voorgeschoteld krijgen: kleurige vlekken op papier maken en dan dichtvouwen ('grote mensen noemen zulke schilderingen vouwdrukken ofwel kleksografieën') druppels verf naar beneden laten lo pen, met je vingers schilderen, spette ren met verf, kleurmengen, papierba tiks maken enz. Het boek is bedoeld voor kinderen van zes tot tien jaar. maar ik dacht dat ouders er ook bijzonder veel aan hebben. Ze kun nen, om maar Iets te noemen, het ADVERTENTIE kwartier later werd het meisje vlak bij haar ouderlijk huis in Vijfhuizen aangetroffen. Het bleek dat er ontuch tige behandelingen met haar waren gepleegd. Ieder die hieromtrent inlichtingen kan verschaffen, wordt verzocht con tact op te nemen met de politie in hoofddorp telefoon 02503-6341. Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn facsimile herdrukt. Met hoofd artikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen enz. 1 april 1872 Het eerste nummer 3 april 1903 De spoorwegstaking Troelstra in de 2e Kamer. 9 november 1920 met o.a. overlijden van Dr. A. Ruyper. 15 mei 1940 'Het einde' Dr. H. Colijn over het vertrek van de regering naar Engeland. 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels door! Bestel deze facsimile uitgave door overschrijving van 3,90 plus 0,60 porto 4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD'. fiTl1? ■p Onder de titel 'Geef ze een kans' zal zondagavond op de beide televisienetten een korte film worden uitgezonden over de huidige toestand in Bangladesj. Deze film zal als inleiding dienen op een landelijke actie waarin nog een maal een appèl wordt gedaan op alle Nederlanders om de bevolking van Bangladesj te helpen. De foto toont overduidelijk onder welke omstandigheden een groot deel van de bevolking van Bangladesj nog steeds moet leven. DEN HAAG Het wantrouwen ten opzichte van actiegroepen als zou het gaan om extremistische, ongenuanceerde en oppervlakkige groe pen die gebruik maken van agressieve en ondemocratische methoden blijkt ten onrechte te worden gekoesterd.. men in die mate voor. Aktiegroepen houden zich meer met studie bezig dan de vormingsinstellingen. Uit de onderzoekresultaten met be trekking tot de vormingsinstellingen blijkt onder meer dat ongeveer twee derde van deze instellingen politiek vormingswerk verricht en een derde zich bovendien bezighoudt met poli tieke actie. De vormingsinstellingen die politieke actie bedrijven doen dat gemiddeld enkele dagen per jaar. Vooral de studenten- en jongerenorga nisaties en het open en experimentele jeugdwerk liggen boven het gemiddel de. Het Nederlands centrum voor de mocratische burgerschapsvorming meent daarom dat staatssecretaris Vonhof (CRM) wanneer hij werkelijk bezorgd is over de vermeende politie ke apathie, hij het politieke vormings werk en de niet institutionele politie ke participatie positief moet beoorde len. 'Dat betekent enerzijds het voe ren van een consistent beleid dat zich richt op de effects- en kwaliteitsverbe tering van het politieke vormingswerk (en geen bezuinigingsmaatregelen) en anderzijds het openen van, meer in spraakmogelijkheden voor alle betrok kenen.' aldus het NCDB. Jean-Jacques Gautier lid Franse akademie PARIJS Jean-Jacques Gautier (64) romanschrijver en toneelcriticus voor het dagblad de Figaro is tot lid gekozen van de Académie Francaise om de plaats in te nemen van wijlen Louis Armand. Gautier kreeg in 1946 de Prix Con- court en in 1970 de Prix Monaco voor zijn gehele oeuvre. Hij is misschien echter beter bekend door zijn bijten de toneelkritieken in de Figaro sinds 1946. DEN HAAG Van 20 tot 24 juni houdt de Rotterdamse Kunststichting een poëzie Festival (Poetty Inranatio- nal Rotterdam), maar het PEN Cen trum Nederland dat reeds lang met belangstelling en sympathie de ontwikkeling van dit festival volgt heeft met verbazing kennis genomen van het feit dat de zowel in de Sowjet Unie als in West-Europa en Amerika befaamde en populaire dichter Andrej Vossnesjenski niet aan de manifesta ties in Rotterdam zal kunnen deelne men. aangezien hij elders verplichtin gen zou hebben. De Rotterdamse Kunststichting heeft deze mededeling ontvangen van de Russische ambassade in Den Haag. Het centrum heeft zich telegrafisch tot de heer Soerkow, secretaris van de Russische schrijversvereniging in Mos kou gewend, met het verzoek te wil len bevorderen dat de dichter Voss- nesjenko alsnog een visum krijgt om volgens de plannen te kunnen deelne men aan het poëzie festival. Kosteloze sitarschool in Nederland? DEN HAAG De Indiase musicus Jamaludding Bhartiya, een leerling van de Sitar-meester Ravi Shankar, wil in Nederland een kosteloze Sitar school oprichten. Hij heeft in Ameri ka al enkele van deze scholen opge richt. Bhartiya geeft op 24 juli in het Congresgebouw in Den Haag met een drie man sterke groep een concert, na afloop waarvan hij over zijn plannen wil praten. De musicus woont op het ogenblik in Amsterdam en zal na Nederland ook Zwitserland en Duitsland bezoeken om daar de mogelijkheden van een Sitarschool te onderzoeken. Overijssels Kamerkoor naar Oostenrijk AMSTERDAM Het Overijssels Ka merkoor zal van 6 tot 9 juli deelne- men aan een internationale wedstrijd voor amateurkoren die gehouden wordt op het slot Porcia in Spittal Drau in Oostenrijk. Dit koorfestival wordt georganiseerd door het Oosten rijkse ministerie van Onderwijs en Kunst, de Oostenrijkse Radio-omroep, de Afdeling Cultuur van het gemeen tebestuur van Spittal en de Zangkring Porcia. De verpliche koorwerken zijn van Josquin des Prez, Heimlich Sohtltz en^ Augustin Kubizek. Als vrij programma zingt hot Overljs- seis Kamerkoor werken van uitslui- tend Nederlandse oomponistcn: Jan Belle. Jan Pieterszoon Sweelinck, Jan Mul en Henk Badings. Voor belangstellenden wordt het ge hele programma uitgevoerd op 28 ju ni 's avonds om 9 uur in de Librije van het voormalig Broerenklooster in Zwolle. LAREN Voor de elfde keer wordt het filmfestijn Laren gehouden, dat is uitgegroeid tot een klein, selektief festival met films van de laatste tijd waar de underground de kop opsteekt, - waar de studenten van de Filmakade- mie hun eindexamenprodukten ter discussie stellen en waartoe een soci aal-cultureel filmcongres behoort Het filmfestijn Laren, dat van 5 tot 9 september duurt en plaats heeft in de Singer-concertzaal en in het Ham- dorff-hotel, brengt tien grote speel films uit Zweden, Engeland, Canada, West-Duitsland. Frankrijk, Italië en Joegoslavië. Werden vorig jaar voor het eerst smalfilms vertoond, dit jaar is een gehele dag hiervoor uitgetrokken. Een speciale dag wordt ook gewijd aan films uit en over de derde wereld. 'Beelden in De Bilt' DE BILT Voor de zevende keer wordt in het park Jagtlust in De Bilt de tentoonstelling 'Beelden in De Bilt' gehouden, van 23 juni tot 23 juli. samengesteld door Chris Ver heugd. staffunctionaris van het Neder lands Cultureel Contact. Er is dit jaar voor het eerst ook een tentoonstelling van kleinplastiekcn in de nabijgelegen openbare leeszaal. Binnen worden 43 werken getoond, buiten staan 36 sculpturen opgesteld. 'geknoei' van hun kinderen een beetje bijsturen (maar er alsjeblieft niet bovenop zitten!), en iets wat mis schien begonnen is als bezigheid-zoe ken op een regenachtige middag kan uitgroeien tot nou ja, kijk maar eens naar de 56 kleurige werkstukken van kinderen die in dit boek van zestig forse pagina's te bekijken zijn (verge zeld van 27 fotootjes die laten zien hoe de beschreven technieken in hun werk gaan). En wie weet, ontdekken de ouderen tijdens het hierbij bezig zijn verborgen talenten bij zichzelf. Kortom, bijzonder aanbevolen! Even eens een onalledaagse uitgave is 'Spel en aktie' met de ondertitel: buiten spelen en werken. Hierin komen aan de orde wat je of asfalt kan doen, schaduw natekenen bijvoorbeeld, en hoe je op de grond kunt tekenen in golvend perspectief, wat er te maken valt van krijt, zand en gemalen sin tels of met bakstenen en baksteen schilfers. hoe je een indianenkamp kunt opbouwen en waartoe geklieder met slik kan leiden, hoe je vogelver schrikkers in elkaar zet en wat voor composiites je met sneeuwballen maakt.Een en ander blijkens het nawoord als pedagogisch experiment De in dit boek genoemde en beschre ven mogelijkheden bedoelen steeds 'met behulp van natuurlijke materia len en oorspronkelijke vormelementen tot kunstzinnig werk buiten het ate lier te komen'. Best maar je kunt er ook gewoon veel plezier mee beleven. AJK AMSTELVEEN In mei werd bij de Boerenleenbanken en Raiffeisenban- ken op spaarrekeningen 821 min ingelegd en 591 min terugbetaald. Daaruit resulteerden een spaarover schot van 230 min, tegen 168 min in mei 1971. Het inlegoverschot op spaarrekenin gen over de eerste vijf maanden kwam daarmee op 678 min. Dat is ruim 100 min meer dan in het gunstige spaar jaar 1971 577 min) en meer dan het dubbele van 1970 307 min). Per eind mei 1972 heiiep het inleggers- tegoed op spaarrekeningen hij de georganiseerde landbouwkredietban- ken bijna 17.6 mrd. AMSTERDAM De Cultuur- en Handel Mij 'Sedep' zal op de komende jaarvergadering voorstellen de nomi nale waarde van de 2.000 uitstaande aandelen van 750 terug te brengen tot 375, terwijl tegelijkertijd op elk van deze aandelen 75 zal worden terugbetaald. Bij de deelneming Luxor Plastics, werd door een reorga nisatie een sluitende exploitatiereke ning verkregen. De firma G. van Heek en Zonen heeft 1971 afgesloten met een winst van 528.000 (46.700). De geconsolideerde winst- en verlies rekening van 'Sedep' geeft een batig saldo te zien van 254.000 (46.800). De winst is afgeboekt van het verlies dat per ultimo 1970 856.000 be droeg. De Theecultuur-Mij 'Pangheotan' heeft over 1971 een verlies geboekt van 483, tegen een winst van 12.000 in 1970. De exploitatiereke ning van de Sumatra-Rubber-Cultuur- Mij toont een winst van 255.000 (28.000). Dit batig saldo zal worden afgeboekt van het nog uitstaande ver- liessaldo per eind 1970 ad 992.000.—. ROTTERDAM De directie van Wolter en Dros in Amersfoort, deel uitmakende van de installatiedivisie van OGEM in Rotterdam, voert met het bestuur van de Eerste Veenen- daalse Liftenindustrie (EVLI) in Veenendaal besprekingen. Deze zul len, naar wordt verwacht, leiden tot een volledig samengaan. De beoogde fusie zal worden geëffectueerd door de verkrijging van het gehele aande lenpakket van EVLI tegen betaling in contanten. Het is de bedoeling om de afdeling liften van Wolter en Dros, waarin ca 45 man werkzaam zijn, in te brengen in EVLI, waarvan de naam zal wor den gewijzigd in Wolter en Dros EVLI. Bij EVLI zijn ca. 100 personen werkzaam. Door deze samenwerking wordt een betere spreiding van de marktsectoren bereikt. Voorts wordt de mogelijkheid geschapen om te komen tot een meer rendabele produktie in de fabriek van EVLI AMSTERDAM Ago Verzekeringen gaat haar structuur wijzigen, waar door het concern uit twee componen ten zal bestaan. De ene is het levens verzekeringsbedrijf op onderlinge grondslag, dat wordt uitgeoefend m de Ago Onderlinge Levensverzeker ng- Mij, de voortzetting van de Algemee- ne Friesche en de Olveh. De andere component wordt gevormd door het NV-gedeeJte van de Ago. Dit gedeelte is de Ago Holding, die houdster wordt van de aandelen Ago Levensverzekering-Mij en Ago Schade verzekering-Mij. Van de Vereniging de Groot-Noordhollandsche, die op grond van een te verwachten EEG- richtlijn in deze rechtsvorm het le vensverzekeringsbedrijf niet meer zal mogen uitoefenen, wordt het huidige levensverzekeringsbedrijf overgedra gen aan dc Ago Levensverzekering- Mij. De vereniging, waarvan de naam wordt gewijzigd in Vereniging Ago, wordt houdster van alle aandcen van de Ago Holding. De 'bestaande banden tussen het onderlinge bedrijf en het NV-gedeelte van de Ago blijven ge handhaafd. Deze maatregelen laten de situatie onverlet, dat het bedrijf geen externe aandeelhouders kent en de niet aan verzekerden toegekende winst volledig binnen het concern blijft. Er wordt naar gestreefd deze structuurwijziging nog in 1972 tot stand te brengen. DEVENTER Uitgeverij Bert Bak ker zal tot het Kluwer-concem toet re den. Bert Bakker zal binnen de Klu wer-groep zijn uitgeversactiviteiten zelfstandig voortzetten en het door hem opgezette fonds verder uitbou wen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11