Leimuiden en Rijnsaterwoude oudste in het Plassengebied Agenda voor Leiden v. d. WATER het ontginnen van de wildernissen werd in de elfde eeuw begonnen Beperkte verbetering van kruispunt Medusastraat >4 py/KWARTET VRIJDAG 16 JUNI 1972 Ilegio IJl YFMiAPYMYGS- ÊtM\GE\ Blijvende sendee. De ruimste keuze. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw juwelier Haarlemmerstraat 181 - Leid (ADVERTENTIE) heden nog^ niet aangetroffen. De wel in deze gemeente aanwezige archeologische monumenten althans zijn van heel wat jongere datum. Pal ten zuidwesten van het voormalige Seminarie, op de westelijke flank van de strandwal. bevindt zich een door grachten omringd terreintje. Hier had heer Dirk van Teylingen (een bloed verwant van de graaf van Holland) in de tweede, helft van de 13e euw een kasteeltje 'staan, dat 1275 'steenhuis' genoemd wordt. Later is het 'steen huis' vervangen door een klooster, dat er van 1413 tot aan de Reformatie gestaan heeft. Een tweede klooster te Warmond bevond zich juist ten noordwesten van de NH kerk; het huidige weiland draagt nog steeds de naam Kloosterwei. In het noorden van de gemeente, maar nu op de oostrand van de strandwal, wordt nog een kasteelter rein gevonden; het is Oud Alkemade, dat, middeleeuws van oorsprong, in later tijd enige malen herbouwd is, om tenslotte in 1824 definitief ge sloopt te worden. De terreinen van enige 17e eeuwse buitens, die sedert dien verdwenen zijn, laten wij hier buiten beschouwing. Is aldus het archeologische beeld van het strandwal-landschap in het streek- plangebied vrij goed bekend, veel minder is dat het geval in het uitge breide veengebied. Toch zou hier met name de archeologie een neit onbelang rijke bijdrage kunnen leveren tot een nieuwe visie op het langdurige proces der ontginningen. Ons zijn nu alleen bekend een aantal vindplaatsen van 12e-eeuws aardewerk langs de Meije. één van de oude ontginnings bases; en ten tweede de 'Wüstung' verlaten nederzetting) Jacobswoude in de gemeente Woubrugge, waarvan een monumentje ten westen van de weg, halverwege tussen Alphen naar Rijn saterwoude de plaats aangeeft. het hiervoor beschreven ontgin- litg gstype werden de hofsteden alle nde kopeinden van de kavels langs ontginningsbasis opgericht; hierin de oorsprong van de open lintvor e bebouwingsstructuur, die alle escfpen no in meer of mindere mate lonen. oudste ambachten in het plange- waarvan de oorsprong waar af ijnlijk dateert van voor plm 1050, rel i Leimuiden (Liethemuthon), Rijn- srwoude (Rinsaterwalt) en Esselij- 1 woude (Asleckerwalt). Het laatste :n* bacht is later als bestuurlijke een- .e1 d geheel verdwenen; tot dit am- 1.D tht behoorden het dorp Esselijker- ade (het huidige Woubruggë) en t in de 18e eeuw weer verdwenen, er Jacobswoude, dat waarschijnlijk i gelegen langs een oude heerweg, rJ de dorpen Leimuiden en Rijnsa- 'oude met de Oude Rijn verbond, ambacht Are, waarvan deel uit- en kalden de nederzettingen Ter Aar, 'v.f'ger Aar (het huidige Langeraar). der Aar (thans Korteraar) vond oorsprong aan het einde van de 1 eeuw. ineens omstreeks de 12e eeuw ont- t1 nden de ambachten Nieuwkoop leucoop), Nieuwveen (Nieuweveen) Zevenhoven (Sevenhoven). Het 1 1 bacht Zevenhoven vormde een on- rdeel van de destijds nog onder frschappij van de bisschop van Een idyllisch plekje in Rijnsaterwoude. Contactavond met adviesraad voor de binnenstad LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad, die vrijdag (vandaag) een burgerij-contactavond houdt in de burgerzaal van het stadhuis, heeft alles gedaan om eventuele 'drempel vrees' op te heffen. De individuele Leidenaar heeft duidelijk zijn stempel gedrukt op de hele organisatie. Zo is de burgerraad, bereikbaar via de stadhuistrap aan de Breestraat, in zes 'eilandjes' verdeeld. Elk eilandje (van twee tafeltjes met stoelen erbij) ver toont met opvallende letters de naam van de werkgroep te weten structuur plan, wonen, verkeer, monumenten en leefbaarheid. De zesde tafel is voor et secretariaat (algemene i'nforma- .ie). Zoeken naar de juiste mensen is ook overbodig, want van elke werkgroep zijn minstens voorzitter en rapporteur aanwezig, aan wie men alle vragen en alle ideeën grif kwijt kan. Behalve het gebruik van de burger zaal heeft het gemeentebestuur de Adviesraad ook een ruime voorraad pittige koffie toegezegd. De Advies raad, waarvoor secretaris mevrouw F. W. D. Jansen-Hoonhout als gastvrouw optreedt, hoopt elke bezoek(st)er op koffie te onthalen. En dat vanaf acht uur. LEIDEN Tijdens de behandeling van de begroting voor 1972 is vanuit de gemeenteraad aangedrongen op verbetering van het kruispunt Heren singel-Medusastraat. Hoewel in het in vesteringsplan voor de jaren 1972-76 een bedrag van 450.000 is opgeno men voor een in 1973 uit te voeren algehele herziening van dit kruispunt, menen B. en W. dat het uit een oogpunt van verkeersveiligheid nood zakelijk is, dat reeds thans tot een beperkte verbetering wordt overge gaan, in afwachting van de algehele reconstructie. Deze verbetering bestaat uit een wijzi ging van de bestrating, het aanleggen van een verkeersheuvel en een over steekplaats voor voetgangers. (ADVERTENTIE) Eriebau KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN TOONZALEN Geopend van 9-17 uur I to Wm. Barentszstraat 35 Lelden fpgnasr VRIJDAG is JUNI Voorschoten: Kasteel Duivenvoorde. 8.30 uur nam. duo Ellen MacGiUavrlj Hult en Jaap Spigt Klavecimbel, werken van rond 1700. bed. ZONDAG 18 JUN'l Pieterskerk. 8 00 uur Holland Festival. Toonkunstkoor mei Holie Mess,- Zuiderkerk. 7.00 uur: afscheid dr. v. d Zwaan MAANDAG 19 JUNI Stadhuis. 7.45 uur openbare gemeenteraads vergadering. Kamer 503 stadhuis. 2.30 tot 4.J0 uur: spreekuur Alg. Burgerlijk Pensioenfonds, voor gepensioneerden. DINSDAG 20 JUNI Hooigracht 38, 7.30 tot 8.30 uur spreekuur stichting huisvesting werkende Jongeren. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentralc. Stadhuis, 7 tot 8 uur spreekuur Bouwfonds Ned. Gemeenten. Driftstraat 49, 10.30 tot 11-30 uur spreekuur soc. raadsvrouw. Arbeidsbureau Doezastraat 2a. 9 30 tot 10.30 uur. Man-Vrouw-Maatschappij, voorlichting over parttime-werk. WOENSDAG 21 JUNI Dtjkstraat 2a, 10 tot 11 uur spreekuur soc. raadsvrouw Stadhuis. 4 30 tot 6 uur: spreekuur soc APOTHEKEN Van 16-23 junt Apotheek Centraal. Bree straat 74. lel 20352. Apotheek Voorschoten en Apotheek Oegstgeest. DOKTERS. BRANDWEER. POLITIE Dokterstelefoon 5 maal 2 (tot sondag 24 Brandweer 5 maal 3. Politie 5 maal 4. EHBO 20643. BEHANDELING NA ONGEVALLEN De polikllnlsehe behandeling ua ongevallen v.ordl van dinsdag 12' uur 'smlddagsi lot woensdag 12 uur waargenomen door hel Diaconessenhuls. Vrijdag 12 uur lot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis Hooigrachti. Op andere werkdagen en op zondagen door hel Academisch Ziekenhuis. GEMEENSCHAP ZUID-WEST Hulpverlening»- en Informatiedienst voor Lei den voor hulpverlening telefoon 20460 voor Informatie 33921 BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN AradenilM-h Ziekenhuis dagelijks behalve op dinsdag van 19 00-19.45 uur. dinsdag van 13 00-14 00 uur; zaterdag en zondag van 14.30-1530 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynae cologie: Voor patiënten van de afdeling Gvnaecologle en voor zwangerrn van 10 00- 12' 30 en van 15 00-20 00 uur Voor kraam vrouwen van 10 00-11 30. 15 00-17 30 en van 18.30-20 00 uur Op dinsdag Is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praeinaturenafde- llng (alleen voor ouders) dinsdag niet. Ma. wo. do en vrij van 18.30-18.45 uur; za en zo van 15.00-15.15 uur. Dlaconesscnhuls: lstc klasse dagelijks 11 00- 12 00 uur. 13.15-14 00 uur: 19 45-20.30 uur: 2a en 3e klasse dagelijks 13.15-14 00 uur: kin derafdeling dagelijks 14.45-15.30 uur en maandag, woensdag- en vrijdagavond 18.00- 19 00 uur Elisabeth Ziekenhuis: Volwassenen 3de klas alle dagen van 14 15 uur en van 18 45-19 3D uur. 2de klas alle dagen van 11.30-12.00 uur, 14.00-15 00 uur en van 18 45-19.30 uur. '.ste klas alle dagen vanaf 11.30 uur. Kraamafdellng: 3e klas van 15.00-16 00 uur en van 18.45-19 30 2e klas van 11.30-12.00 uur (alleen vaders), van 15.00-16.00 uur en tan 18.45-19.30 uur. SPREEKUUR GEZINSVERZORGING EN BE JAARDENHULP dagelijks van 9.00-10 00 uur op Morssingel 8. telefoon resp. 24800 en 23200. ALPHEN Bezoekuren ziekenhuis 'RIJ- noord': dagelijks (ook in hel weckend) le klas en 2e klas van 10.30-11.00 uur; van 14.00-14.45 uur, van 18.00-19.00 uur; 3e klas van 14.00-14.45 uur. van 18.00-19.00 uur, van 19.00-19.30 uur alleen voor echtgenoten; kin derafdeling van 15.00-15.30 uur, van 18 00- 18.30 uur alleen voor ouders. Kinderen beneden 16 Jaar góén toegang op de kinder afdeling FILMS 15—22 JUNI Camera: My Fair Lady. 14 Jr Dag 8.00 en do. vr. in... dl 14.00 uur Matinee Dik Trom en het circus. Za. wo 14 30 en zo 14.00 en 16 15 uur Nachtvoorstelling vr en za 23.30 uur. Adieu VAml'. Studio: Degenerate*. 18 Jr Dag 14 30, 1» on en 21 15 uur Zo 14 30, 16.45, 19.00 en 21.15 I.ldo De Geweldenaars. 14 Jr Dag 14 30. 19.00 en 21 15 uur Zo 14 30. 16 45. 19 00 en 21.15 uur Luxor Klute. 18 )r Dag 14 30. 19 00 en 21 13 uur Zo ook 16.45 uur REX Von Rvans express Trein 14 jr Dag 2 30. 7 00 en ook 9 00 uur zo 2.30. 4 30. 00 en 9 15 uur Nachtv. Eiland der lusten vr ra 1130 uur. Trianon The French connection. 18 Jr Da«f. 2.30. 7.00 en 9 00 uur. zo 2.15. 4 30. 7 00 en 9 15 uur. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal 'De familie Fortman, zilver smeden te Leiden In de 18de eeuw. van 24 Juni tot 27 augustus Galerie 't Dulvenhuy*. Rapenburg 94 grafiek van Marijke de Wit en kleln-plastiek van Frank Letterie van 2 tot 24 Juni. dl tot en met zondag van 14 00-20 00 uur. Rapenburg 65 Tentoonstelling 'Thorbecke In Lelden van 2 tot en met 30 Juni Museum Volkenkunde Fal-La. HIJ* 'te Zei len. tot 8 januari 1973. Openingstijden ma t m. za 10.00-17.00 uur; zo- en feestdagen 13.00-17 00 uur Dagelijks filmvertoning Galerie v d Vlist. Botermarkt 3 Tekeningen Ed Dukkers. wandkleden Mieke Kemmlng en pasleis Tint van Doornik, tot 15 Juli. di tot cn me' zat 9 (in tot 18 00 uur Ook schilde ri)en van Johfr.i '-n plastieken van Jeroen Bosch en Bob Brouwers ,mj HAAG-LEIDEN Omstreeks het jaar 1000 was het vasteland van Holland bezuiden het IJ nog een X'-wa: fler - 1 A >H i HAAG-LEIDEN Omstreeks het jaar 1000 was het vasteland van Holland bezuiden het IJ nog een zaaifdun bevolkt gebied waar nederzettingen zich hoofdzakelijk slechts bevonden in het duingebied (geest- len) en op de kleiboorden van een aantal rivieren. 'lassengebied waarover nu een structuurschets is verschenen vormde in die tijd een onderdeel van l0#»- 'lands-heerlijke wildernis', een onontgonnen, vrij bosrijk, gebied waarin menselijke bewoning en rel niet werd aangetroffen. 'ev!8ebied bevonden zich reeds enige meren nl. het Kaghermeer en het Brasemermeer die via het eis Ise meer het Haarlemmermeer en het Spieringsmeer in open verbinding stonden met het Ye, een uit- van de Almeren. de latere Zuiderzee. ewe ts werd het gebied doorsneden door een aantal veenstromen zoals de Meye, de Zijl, de Oude Aae, er en Kromme Mijdrecht, waarlangs de afwatering van het gebied op natuurlijke wijze geschiedde, oeitreeks de 11e eeuw werd het gebied dat voordien, althans formeel onder de bisschop van Utrecht «-teerde, grotendeels onder heerschappij van de graaf van Holland gebracht. Jij nederzettingspatroon in de zgn. Utrecht staande Proosdij van de St. Ma nds-Utrechtse laagvlakte vindt Jan. Ier^|oorsprong, voor wat betreft het De nederzettingen in het westelijk Dorpstraat L et i n ui i d V1 indse dee in de uitgifte van roe: jen gelegen in de landsheerlijke mis door de graven van Holland ;olonisten. Hierbij werden collec- e contracten afgesloten, die niet ec'e n privaatrechtelijke, maar ook wet ekrechtelijke betekenis hadden: f?e gronduitgifte had de strekking tot dan toe uit staatsorganisato- oogpunt kleurloos gebied (in de grafelijke wildernis) op land w lelijk niveau en als vermogens 9er ct en als territoir, in het maat- 1 1 ipelijk leven in te schakelen'. i*.^de voorman ener groep kolonis- niei ('copers'werden doorgaans be- lijke en rechterlijke bevoegdhe verleend binnen het aan de groep e n wezen ontginningsterritoir. 0 ontginningsterritoir, waarbinnen olonisten burengemeenschappen j lurtschappen vormden, kreeg als ffj urlijke eenheid in Holland de oing ambacht. De ambachten en als de oudste rechtsvoorgan- van onze tegenwoordige polders louwd worden. ibacht behield als lokale be- lijke eenheid zijn functie tot aan franse tijd; toen echter werden taken grotendeels overgenomen een nieuw instituut: de gemeen- 0NISTEN het ontginnen van de wildernis- iverd een aanvang gemaakt in de ieuw, toen er in Nederland een e bevolkinsaanwas plaatsvond, en t estegen voedselbehoefte het nood- jijk maakte om het areaal cul- •grond uit te breiden. De kolonis- (Givaren voor een groot deel afkom- uit de Hollandse en Kennemer ebieden, daarnaast waren ook riese kolonisten bij de ontgin- betrokken. De oudste ontginnin gelegen in het westelijk deel van Pjplangebied, zijn niet in georgani- verband uitgevoerd. Zij worden nmerkt door een zeer onregelma- rerkavelingspatroon. hetgeen een ijseèlg is van het feit, dat rekening gehouden met het grillige be- van de talrijke veenstromen. v. d. Linden neemt aan dat het ironkelijke Holland (Holtland nd?) omstreeks de 11e eeuw id uit een aantal ambachten ge- ten noorden en ten zuiden van Dude Rijn, waarvan de nederzet- "oltland. die gelegen zou kunnen len ter hoogte van het huidige Koudekerk aan den Rijn het inistratief centrum vormde. Het van het streekplangebied gelegen esten de rivier de Aar zou in deze ichtengang het noordelijk deel het oorspronkelijke Holland heb- gevormd, de etappegewijze openlegging van lollands-Utrechtse venen werd een vele plaatsen in Nederland en ird-Duitsland nog herkenbaar ont- lingssysteem toegepast. Hierbij geerde een rivier, een gegraven ering, een weg of een opgeworpen als werkbasis, loodrecht waarop lontginning in 'hoeven* plaatsvond. Irrnate van het 'recht van opstrek' ruik werd gemaakt, groeide de ve in de diepte. Meestal was het jinningsrecht niet alleen in de «dte maar ook in de diepte afgeba- id, in deze gevallen bereikten de 'en na de ontginning over de !le lengte van de ontginningsbasis gelijke diepte waardoor nederzet- en in de vorm van tussen twee ijdige lijnen (begrensde stroken stonden. In het huidige kaartbeeld het plangebied is op sommige tsen dit patroon nog herkenbaar voorbeeld in de gemeente Ter deel van het streekplangebied zoals Kaag, Hoogmade en Oude Ade zijn alle na de 13e eeuw ontstaan. Een ontginning van dit laag gelegen, moei lijk toegankelijke deel van de grafelij ke wildernis was namelijk niet aan trekkelijk. Slechts toen de te ontgin nen gronden schaars werden en ge noegen genomen moest worden met gronden van mindere gesteldheid werd met een openlegging van dit gebied een aanvang gemaakt Het dorp Roelofarendsveen ontstond eerst aan het einde der 17e eeuw toen de tuinbouw door de bevolkingsgroei in de steden in opkomst geraakte. AFWATERING Vermoedelijk konden de eerste kolo nisten ter verkrijging van een bevre digende afwatering van de te ontgin nen gronden volstaan met het graven van sloten en weteringen naar de veenstromen, die reeds voordien in de afwatering van het gebied hadden voorzien. Toen echter na de kolonisa tie de ontgonnen gronden aan inklin- fcing onderhevig werden en daardoor grotendeels beneden het boezempeil kwamen te liggen, moest overgegaan worden op een kunstmatige afwate ring. De eerste gegevens omtrent de aanleg van kaden ten behoeve van inpoldering in het gebied dateren eerst uit de 14e eeuw. In die eeuw ook ontstond het door de graaf van Holland ingestelde Hoogheemraad schap Rijnland dat als overkoepelend orgaan van de ambachten de water- schapstaken zou gaan behartigen. Aangenomen mag worden dat er door de ontginning zeer vruchtbare gron den ontstonden, die aanvankelijk voor de veeteelt, maar voor een groot deel ook voor de landbouw werden ge bruikt. Dit laatste is af te leiden uit de grote hoeveelheden granci die destijds in het gebied werden afgeleverd. De ont gonnen gebieden deelden mede in de grote bloei van de landbouw die Ne derland van de 12e tot de 14e eeuw beleefde. Omstreeks het midden der 14e eeuw ontstond er echter een agrarische de pressie als gevolg van een sterke vermindering van de bevolking door diverse ziekte-epidemieën, waarvan de Zwarte Dood. die heel Europa teister de van 1348 tot 1351, de zwaarste was. De graanprijzen daalden sterk wat eneraijds tot gevolg had dat velen het agrarisch bedrijf opgaven en ander zijds dat men van landbouw overging op veeteelt omdat vlees- en zuivelpro- dukten in de depressie meer weer stand boden. Dit laatste werd nog in de hand gewerkt door de steeds moei lijker wordende ontwatering van de ontginningen als gevolg van de hier voor genoemde inkliinking. Het opgeven van het agrarisch bedrijf dreef velen naar de steden, waar een beroep in de nijverheid werd gezocht, anderen deden op het platteland de huisnijverheid ontstaan. De agrarische depressie zou er ook oorzaak van kunnen zijn geweest dat tijdens latere ontginningen het zoge naamde veendelven (turfsteken) meer in zwang kwam. Hcewel dit ook reeds bij vroegere ontginningen werd toege past was het doel van de ontginning hier veeleer het vergroten van het agrarisch areaal, waarbij ten behoeve van het in cultuur brengen vaak de bovenste veenlagen werden verbrand. VERVENING EN DROOGLEGGING Zoals vermeld geraakte de turfwin- ning, waarschijnlijk mede als gevolg van een agrarische depressie, na de 14e eeuw in opkomst. Tijdens de 16e eeuw werd de turfwinning als bron van inkomsten nog lucratiever toen er een grote behoefte aan brandstof voor de snel groeiende bevolking in het stedenrijke Holland ontstond, waarin door de steenkolenhandel over Dor drecht en de houthandel op Scandina vië slechts ten dele kon worden voor zien. Vooral in gebieden bezuiden de Oude Rijn, zoals Schieland en Délfland, waar zich niet met slib verontreinigd, als brandstof zeer geschikt oligotroof (voedselarm) veen bevond, nam de turfwinning een grote vlucht. Toen de mogelijkheden voor het veendel ven waren uitgeput begon men me thoden te ontwikkelen om de turf cok onder water te kunnen winnen (salg- turven). Op grote schaal werd met het uitbaggeren van omvangrijke op pervlakten, doorgaans niet bedijkt, land een aanvang gemaakt. Bij deze vervening waren niet alleen de landeigenaren betrokken maar ook stedelingen (poorters) die op door hun gehuurd land de turfwinning be dreven. Onder dezen, waren het vooral de bierbrouwers die sterk in de ver vening waren geïnteresseerd. Het winstbejag speelde een dermate grote rol dat de overheid de verve ning aan banden moest leggen, waartoe tal van verordeningen werden uitge vaardigd, door zowel de hoogheem raadschappen als het Hof van Hol land. Het turfbaggeren leverde name lijk bij onoordeelkundige toepassing 'grote gevaren op voor de samenle ving. Niet alleen lieten de verveners een onbegaanbaar, voor landbouw en veeteelt vrijwel ongeschikt gebied achter, maar bovendien bracht een vergroting van het waterareaal grote waterstaatkundige bezwaren mede. De genoemde verordeningen hadden evenwel niet het gewenste effect. Ver gaande eigenbaat brachten de veen- dorpen ertoe zich tegen de hogere overheid te verzetten. De gevolgen waren vooral in Schie land en Delfland desastreus, de ver vening, gepaard gaande met een ver waarlozing van de waterkeringen, ver oorzaakte grote waterbezwaren; dijk doorbraken hadden plaats en grote gebiedsdelen werden geïnundeerd. LANDVERNIELINGEN In het plangebied hadden de verve ningsactiviteiten voornamelijk plaats beoosten de Rijpwetering en de in het verlengde daarvan liggende Ofwe- generwetering. Bwesten deze lijn was de turfwinning onaantrekkelijk vanwege de geringe dikte van het veenpakket en het relatief hoge per centage anoranische stof. De vervening nam echter in dit ge bied niet zulke schrikwekkende vor men aan als in de Hollandse gebieds delen bezuiden de Rijn. De turfwin ning bereikte hier later zijn hoogte punt namelijk in de 17e en 18e eeuw. waarschijnlijk vanwege de hogere agrarische waarde van de venen en het feit dat de turfwinning met hoge re kosten gepaard diende te gaan. Waarschijnlijk mede als gevolg van de opgedane ervaringen in andere gebieden slaagde de overheid er hier beter in de vervening in de hand te houden. In vele gevallen werd een verveningsconcessie slechts verleend als de vervening voorafgegaan zou worden door bedijking en gevolgd zou worden door drooglegging. Een en ander betekent echter niet dat in het streekplangebied geen sprake is ge weest van landvemielingen zoals in andere delen van Holland. Met name in de Vierambachtspolder en de pol ders Nieuwkoop en Zevenhoven liep de vervening min of meer uit de hand, wat zelfs tot gevolg had dat een aantal nederzettingen door de verve ning werd ingesloten en waterstaatkun dig onhoudbaar werd. Zo is bekend dat het in het ambacht Esselijkerwou- de gelegen Heer Jacobswoude en de in het ambacht Nieuwkoop gelegen nederzetting Schoot tengevolge van de vervening verdwenen. De turfwinning veroorzaakte in het plangebied, evenals in andere veenge bieden, een kortstondige welvaart on der de bevolking, die echter spoedig omsloeg in een economisch verval. Een kortstondige bloei in verband met verscheping van turf beleefden de dorpen Woubrugge en Leimuiden. In de dorpen Nieuwkoop, Nieuwveen en Zevenhoven had de vervening ech ter een sterke verarming tot gevolg. BINNENZEE Door het geleidelijk uitdijen van een aantal natuurlijke meren zoals het Braassemermeer, waarbij delen van liet ambacht Rijnsaterwoude verloren gingen en het Haarlemmermeer teza men met het ten gevolge van de vervening ontstaan van een aantal omvangrijke plassen in de nabijheid daarvan, zoals de Westeinderplassen en de Nieuwkoopse en Zevenhovense plassen (gelegen in de polder Nieuw koop en Zevenhoven), viel in de 18e eeuw de vorming van een enorme binnenzee in het Zuidhollandse mid dengebied te vrezen. Dit gevaar veroorzaakte een versnel ling in de droogleggingswerkzaamhe den, waarin de overheid actief ging participeren. In 1797 werden de Nieuwkoopse en Zevenhovense plassen drooggelegd. In 1860 werden plannen ontwikkeld om eveneens de gedeelte lijk verveende polder Nieuwkoop en Noorden droog te leggen. Deze plan nen werden echter nimmer uitge voerd, vanwege de hoge kosten en de waarde van de aanwezige rietlanden. De kolonisten aan wie de drooggeleg de gronden werden uitgegeven pasten in de droogmakerijen een enigszins andere verkaveling toe dan de vroeg middeleeuwse kolonisten in de grafe lijke wildernissen, waarbij echter van wege de eigendomsverhoudingen werd uitgegaan van de voormalige patro nen, dat wil zeggen opstrekkende ka vels. In het algemeen worden de droogmakerijen gekenmerkt door rechthoekige kavels en een eveneens rechthoekig net van ontsluitingswe gen. De hofsteden hebben hierin doorgaans een rationeel bepaalde plaats, los van de oude dorpskernen. Een drooglegging van de natuurlijke meren in het Rijnlands gebied werd eveneens overwogen, waarbij het overstromingsgevaar en een gestegen voedselbehoefte in de steden een gro te rol speelden. Deze droogleggings- plannen stuitten steeds op het pro bleem dat een verkleining van Rijn lands boezem oin waterhuishoudkun- dige redenen onaanvaardbaar was. Voorshands trachtte het hoogheem raadschap Rijnland door de aanleg van dijken de overstromingsgevaren te beteugelen. Zo werd in 1767 een zware dijk vanaf Oude Wetering langs de oostelijke oever van het Haarlem mermeer gelegd. In 1852 kwam toch. ondanks felle protesten van het hoog heemraadschap. een drooglegging van het Haarlemmermeer tot stand. Deze werd echter eerst mogelijk gemaakt door een aantal verbeteringen aan de uitwateringscomplexen van Rijnland. STRANDWAL EN VEENGEBIED Landschappelijk valt het streekplange bied uiteen in twee delen: in het uiterste westen de derde strandwal (waarop onder andere Warmond)* en aansluitend, van Warmond tot Nieuw koop. een moot uit het Hollands- Utrechtse veengebied. Het gebied van de strandwallen is sedert het neolithi- cum bewoond geweest, het veenland- schap daarentegen is eerst voor bewo ning geschikt geworden door de ont ginningen die vanaf ca. 1000 n. C. zijn uitgevoerd. Hoewel dus oude bewoning in War mond verwacht zou kunnen worden, zijn toch de sporen daarvan tot op

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3