VU-busjes hebben het allemaal overleefd Evangeliseren nodiger dan humaniseren mm 2 Trouw Kwartet vandaag Onderzoek naar mogelijke omkoping in gemeente Reeuwijk Beroepings- werk Algemeen pedagogisch centrum Stuyt wijst zwangere vrouwen nog niet op gevaren roken Moeilijkheden hervormd werelddiakonaat in synode Hoogtezondominee J. B. Oskamp (64) te Dokkum overleden Commissie-Claus geeft geref. jeugdwerk subsidie Toestemming nuntius voor proces tegen priesters MINDER uitlï MEER Bockenetalag TROUW/KWARTET VRIJDAG 16 JUNI 1972 Kerk Binnenland T2 IWZ door A. J. Klei Morgen wordt in Utrecht de jaarlijkse Vrije Universiteitsdag gehou den. Vroeger was de VU-dag een echt gereformeerd uitje: gewone gereformeerden zagen andere gewone gereformeerden en met elkaar luisterden zij naar een hoger soort gereformeerden. Maar tegenwoor dig betekent de VU-dag een erg bijdetijdse affaire, en zaterdag geen dankbare jubeltonen over wat in en aan de VU niet in eigen kracht bereikt mocht worden, maar zorgelijke blikken naar de wereld rond om ons, naar de hof van héden, compleet met milieuvervuiling. Goed, maar in een zaal apart zit dan Vrouwen VU-Hulp haar veertigjarig bestaan te vieren: de organisatie van vrouwen die VU-busjes houden en VU-busjes lichten (waarbij mag vast staan dat de lichtstcrs ook houdsters zijn). Want de VU-busjes hebben het allemaal overleefd, niet alleen de tweede wereldoorlog, maar ook dde turbulente jaren zestig. Wat betekent dit? Dat zorgvuldig een brokje gereformeerde folklore over eind wordt gehouden? Want laten we wel wezen: de VU krijgt behoorlijk subsidie en als 't een beetje wil wordt wat de VU aan eigen taken ziet en wil vervullen, met name op het ge bied van de ontwikkelingssamenwer king. ook nog met regeringsgeid ge steund. Waarom dan nog dat gedoe met busjes? Bovendien grijp je. als er dan tóch gegeven moet worden, mak kelijker èn liever (belastingaftrek!) naar het giroboek dan dat je een bank- jet door de gleuf van het VU-busje frommelt. Natuurlijk, het was oen mooie gedach te: in zo'n honderdduizend huiska mers van mensen die dan wel niet meer allen achter de ploeg en de meeltrog thuishoren, maar wel voor 't grootste deel ln een niet-academisch milieu te plaatsen zijn. het was mooi dat in al die huiskamers een paars-met-groen busje de gedachte le vendig hield aan een 'eigen' universi teit. Én als buurman even van de telefoon gebruik kwam maken en na afloop vroeg: wat krijg je van me?, wees moeder naar het VU-busje: doe dig gezin zal harder studeren dan een uit een royaal levend gezin. Die gaan demonstreren en doen ze er een jaartje langer en wij maar betalen. Den Haag Mevrouw Van der Spek Ethiopië De redactie behoudt xlch het recht voor om ter opname la de*o rubriek ontvingen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI) piibllkatic wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wnr- den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. M-crclarli van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Povtbus 859. Amsterdam. Collegegeld (2) Christa van Bochove. ziet het nog zo gek niet wat het collegegeld betreft. Maar do heren in Den Haag stemmen daar niet voor. Het is toch niet erg, dat er naar verdienste van de ouders wordt betaald? De een meer. de ander minder, maar niet allemaal 1000, Een jongen of meisje uit een eenvou- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dogoli|W batluuri B Bol. Dan Hoog: dr. E. Bleumink, Poleri- woldi: fir. G. C. »on Oom, Nootdorp. W. A. F-bba. Rotter- doJ. tornar. Utrecht; dro. J. W. da Pou», Oan Hoog; J. Stnol- lenbrotk. WoMtnoor. Oveog# leden van het algemeen beituur: K. Abma, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmulden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner. Den Hoog; J. von Eibergen. Schoorsbergen. mr. K. von Houten, Wogeningen,- ds. O. T. Hylkemo, Bilthoven; Joc. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Krooyeveld-Wouters, Heerhugowoard: prof. dr. G. N. tommens. Noorden; ds. F. H. Londsmon, Den Hoog: H. de Mooi|. Ri|nsburg- prol. dr. G. C. van Nillrik, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozinga, lunteren; dr. A. Veermon, P |iwi|k |Z-H): H. H. Wemmen, Den Hoog; dis. R. Zi|>stra, Ooster- lond (Zldl- Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. Blijft dat zo? Ds. J. Vos tot evangelisten Van een onzer verslaggevers ZEIST Evangeliseren, kun je dat nog wel in deze tijd? Is het niet veel belangrijker, om te werken aan de humaniteit, de medemense lijkheid, het meer leefbaar maken van de wereld? Dat was de vraag, die aan de orde kwam op de tweede dag van de evangelisatie-confe rentie van de hervormde bond voor inwendige zending op gerefor meerde grondslag (IZB). Zoals te verwachten was, luidde het ant woord een beslist 'ja' voor het evangelisatiewerk. getekend als een 'ecclesia', een verza meling geroepenen uit de wereld. Daarom maant de bijbel: hebt de wereld niet lief. De nieuwe theologie is blind voor de diepe kloof tussen God en men en voor de geweldige macht van de zonde. De loop van de geschiedenis is dan ook niet een steeds verder gaande humanisering, maar een scheiding der geesten. Daarin ligt de zin van het evangelisatiewerk, aldus ds. Vos, die nog opmerkte, dat de mens niet ge diend is met een vrijheid, die losge maakt is van de eeuwigheid en geheel is ingebed in de tijd. Het verlangen naar Godsontmoeting en mystiek on der de jeugd bewijst, dat Augustinus' woord waar is in alle tijden: 'Mijn hart is onrustig in mij, tot het rust vindt in U. o God. aldus ds. Vos. Ds J. Vos uit IJsselstein hield een referaat, waarin de nieuwe theologie en met name prof. dr. H. M. Kuitert het moesten ontgelden. Op basis van de nieuwe theologie is er inderdaad geen plaats meer voor evangeliseren. Het humaniseren is belangrijker. De kerk is alleen nog nodig als zieken huis, waar je zo gauw mogelijk weer uit moet. de wereld in. Tussen de theologie van de reformatie en de nieuwe theologie staat het openbaringsgeloof. Ds. Vos beklem toonde Paulus' woord, dat het evange lie juist niet naar de mens is. Het slaat een breuk in het menselijk leven. Christus spreekt over de nood zaak van wedergeboorte, over de smal le en de brede weg, op welke laatste de meeste mensen gaan. In plaats, dat de kerk zich dient op te lossen in de wereld, wordt zij in de bijbel juist HA Harm Lamberts liet in Trouw/Kwar tet (6 mei '72) een Ethiopisch student aan het woord. Deze Fanno beschouw de zijn land en regering toch wel heel eenzijdig en bepaald in strijd met de werkelijkheid. Verschillende maanden heb ik in Ethiopië doorgebracht en er veel rondgereisd. Natuurlijk wil de jeugd de ontwikkeling nog sneller zien gaan. maar het is een zegen voor dit land dat er een regering is die niet alles tegelijk ondersteboven wil halen, want dan zou slechts een puin hoop overblijven. Er valt niet te ver wachten. dat Ethiopië in 20 jaar een behoorlijk werkende democratie op bouwt, waarvoor westerse landen eeu wen nodig hebben gehad. In Afrikaan se landen waar men dat wel heeft geprobeerd, is de chaos volledig en slacht dc ene stam de andere af, terwijl de ene regering de andere na korte tijd verjaagt, in de gevangenis zet en vermoordt. Het is jammer, dat Fanno zijn keizer zo aanviel, want, ware deze er niet als bindende factor, dan zou Ethiopië waarschijnlijk een nog ellendiger lot beschoren zijn dan andere jonge Afrikaanse staten. In volkomen tegenstelling met wat de studenten beweren, is mijn ervaring, dat overal de eerbied voor het werk en de persoon van de keizer bijzonder groot is en dat men hem zeker niet wil missen. De afgedrukte foto van een treurig kijkend schoenpoetsertje is niet representatief: integendeel, het valt allen die Ethiopië bereizen op, hoe stralend iuist deze knaapjes hun diensten aanbieden. Trouwens, een kenmerk van het overgrote deel van dit volk is opgewektheid, vriendelijk heid en tevredenheid met hun een voudig bestaan. Velp mr. B. K. van Everdingen Sabbat Het zal de heer B. Cino te Den Haag loch bekend zijn dat het vierde gebod de herdenkingsdag van de schepping gebiedt en niet de opstandingsdag van Christus. En als Christus in Mattheus en 5 18 en 19 zegt dat er niet één puntje of streepje van de wet verlo ren gaat, zelfs nog eerder de hemel en de aarde, en als de heer Cino even de moeite neemt Mattheus 24 20 te lezen, dan komt hij zelf tot de over tuiging dat het voetballen niet op zaterdag maar op zondag moet gebeu ren. Schiedam H. van Holten A. J Klei attendeerde er onlangs op dat de gereformeerden in de pers komen om hun vele zorgelijke debat ten. Blijft dat zo? vraagt Klei dan. en geeft daarop geen antwoord. Ik geloof dat dit niet zo blijft. Die zorgelijke debatten in onze synode moeten we, dacht ik, zien als slotdebatten, ter afsluiting van een tijdperk. Het tijd perk waarin we dachten in de gerefor meerde kerk geen modaliteiten te hebben. Ze bestaan natuurlijk allang, zij het wat minder duidelijk dan in de hervormde kerk, maar we hebben altijd geprobeerd het te ontkennen. Dat tijdperk sluiten we du af en dat gaat met pijn Aruba II Timmer Vietnam (12) De polemiek die de heer Victor H. Huitink. te Den Haag levert op het artikel van dr. The Tjoe Tie is arro gant. negatief en nietszeggend. Deze wijze van argumentatie, die uni verseel is, doet de geesten botsen en ligt juist ten grondslag aan alle ge weld waarmee men in de wereld wordt geconfronteerd. Ommen J. Wezenaar Met dit lieflijk plaatje werd een aantal jaren terug reclame gemaakt voor de VU-busjes. daar maar wat in. En als de melkboer j was afgerekend, werden de geldstuk ken kleiner dan een kwartje in het VU-busje gestopt, dat was regel. Je kon ook afspreken dat telkens als de kamer een goeie beurt gehad had, ieder gezinslid het busje bedacht. Op deze en andere manieren zijn jaarlijks tonnen binnengehaald, de laaste .ia- ren voer ton. Vrouwen VU-Hulp dateert dus van 1932. De toen ruim vijftigjarige VU groeide en bloeide en was verrijkt met een wis- en natuurkundige facul teit. Maar deze aanwinst kostte kapita len aan gebouwen en instrumenten, en van rijkssubsidie was nog geen sprake. Toen kwam mevrouw S. Ver- dam-Okma (echtgenote van curator mr. J. Verdam) met een vijfjaren plan: vrouwen gaan vijf jaar lang sparen voor de VU. Om een lang verhaal kort te mrken, na rijf jaar. op de 28ste oktober 1937 (geboortedag van de stichter der VU, Abraham Kuyper). kon meer dan drie ton aan de VU-directeuren overhandigd wor den. Enthousiastelingen stelden voor: laten we blijven sparen, andere dames vonden dat maar niks. maar blijkens de jubileumviering van vandaag won nen de eersten het. Ten gerieve van de medische faculteit. We hebben zojuist de vraag gesteldd naar het waarom van het voortbestaan van de VU-busjes en om er een antwoord op te krijgen zijn we naar Den Haag gereisd, naar mevrouw B. Bos-Koning, die wijlen mevrouw Ver dam is opgevolgd als presidente van Vrouwen VU-Hulp. De eerste vraag: Hoeveel busjes-houdsters zijn er te genwoordig en hoeveel brengen zij met elkaar op? Mevrouw Bos: Er zijn ongeveer hon derdduizend spaarsters die met elkaar ruim vier ton per jaar bii elkaar sparen, al dan niet met een VU-busje in huis Gaan de busjes er dan toch uit' Er zijn verscheidene dames die liever twee keer per jaar een bepaald bedrag geven, omdat ze e1 niet aan toeko men. iets in een busje te doen. Maar zij gireren het geld niet, het wordt opgehaald, twee keer per jaar. net zoals twee maal per jaar de busjes gelicht worden. Dus busje of geen busje, het contact waar het -Vrouwen VU-Hulp om gaat, blijft bewaard Heeft u er nooit over gedacht ermee op te houden, nu de VU voor hon derd procent subsidie krijgt? Je moet op een gegeven moment toch ook durven erkennen dat Je taak afgelo pen is? We hebben als bestuur op een gege ven moment aan de directeuren van de VU voorgesteld Vrouwen VU-Hulp op te heffen. Na het bericht over de honderd procent subsidie liep het aantal spaarsters ook terug tussen haken: we lopen nu weer in en het leek ons het beste er maar een punt achter te zetten. Maar de direc teuren wilden er niet van weten, omdat er altijd wel dingen overblij ven die niet subsidiabel zijn. Welke dingen bijvoorbeeld? Bepaalde objecten in de ontwikke lingslanden, waarvoor de VU verant woordelijkheid wil dragen. Maar die worden vroeg of laat tócli gesubsidieerd. Dat weet ik. maar het gaat dan ook meer om steun bij het opzetten van een zaak. Aanzwengelpolitiek noemen ze dat Noemden de directeuren In dat ge sprek, waarin u voorstelde de actie te stoppen, concrete zaken waarvoor Vrouwen VU-Hulp zich zou kunnen inzetten? Er zijn ons daarna een paar bijzonde re taken aangewezen waarvoor ge spaard zou kunnen worden, zoals de wetswinkels... hoe heten die offici eel?... o ja, juridische poliklinieken, die voor een laag bedrag mensen helpen en adviseren die helemaal vreemd staan in de wereld van het recht. Verder werd ook genoemd de steun aan buitenlandse studenten ln de vorm van beurzen. Het ging dan vooral ook om studenten uit ontwik kelingslanden. Maar deze taken zijn niet erg aangeslagen. Volgens een Reuter-bericht mi ontstellende waterramp in de Hills bij Rapid City veroorzaal dun door regenmakers. De mannei Jenï Kof inctifntil wnnr r\ Qinrilrrin» het instituut voor dampkring**" raeiPl Mevrouw B. Bos-Koning Hoé kwam dat, denkt u' Ik dacht dat het vooral kwam door de niet zo op de damec afgestemde pre sentatie en verder was alles ook niet even concreet. Waar wèl graag voor gespaard werd. was de hulp aan de medische faculteit van de Congolese vrije universiteit, waaraan de VU ook personele hulp verleent. Nu is die Congolese VU innrddels opgeheven, maar het geld ligt niet in de bush te verroesten, daar waren sommige spaarsters bang voor... ja, we zijn niet gèk!.en we hebben biologen ginds kunnen helpen en er is ook nog een bedrag over. Als ik dat allemaal zo hoor, krijg ik toch een beetje het gevoel dat, laat ik zeggen, noden gezocht worden om Vrouwen VU-Hulp maar overeind te houden. Geld is vandaag niet meer het belang rijkste. Veel belangrijker is, èn was trouwens ook altijd, dat zoveel vrou wen door te sparen rechtstreeks bij de VU betrokken zijn en blijven. Dat hoeft dus niet via een VU-busje, dat in de ogen van sommigen al heel antiek is. Overigens kun je je afvra gen waarom zegeltjes plakken van de kruidenier als spaarsysteem dan niet antiek zou zijn.Maar met accept girokaarten of zo gaan we niet wer ken, dan kun je inderdaad de zaak beter opdoeken, want het gaat om dat regelmatige contact met de mensen échter de VU. Daarmee hou je geen aardige folklore in stand, daarmee maak je duidelijk dat de VU nog steeds een bijzondere universiteit is. Je kunt als je busjes licht bij de mensen bepaalde misverstanden weg nemen en uitleggen dat je. omdat studenten een gebouw bezetten, niet opeens je busje de deur uit hoeft doen, ik noem maar wat. Ik ben nu veertig jaar assistent-busjeslichtster, een baantje dat me eigenlijk wel zo goed bevalt als het presidente-zijn, en mijn ervaring is dat het een groot goed is dat ook een volledig gesubsi dieerde christelijke universiteit niet uit de aandacht van christenen ver dwijnt. Daar doen we niet uitbundig over, maar we protesteren wel als iemand het een antiquiteit noemt Wordt er speciale aandacht aan het veertig-jarig bestaan besteed? Wanneer komt uw stuk in de krant? Deze week al? Ja, dan vertel ik echt niet 2lles. anders is de aardigheid er voor dc bezoeksters van de vergade ring af Maar u kunt wel in de krant zetten dat wij een jubileumgift geven die rechtstreeks aan de VU ten goede komt Onder andere bieden we een bedrag aan.nee, bedragen noem ik nu ook nog niet.voor de bouw van een kapel bij het hoofdgebouw van de VU Er is behoefte aan een kapel voor proepreken en zo, en waar bij voorbeeld ook pa—rediensten gehou den kunnen worden We vinden dit een goed project, omdat het de héle VU-gemeenschap dient, niet alleen de wetenschappelijke staf Oorspronkelijk zou de bouw van deze kapel gesubsi dieerd worden maar, nu met al die bezuinigingen, gaat dat niet door. Trouwens méér dingen niet en om nu nog even terug te komen op uw opmerking van noden zóeken, er zijn veel dingen dis we kunnen steunen, omdat er anders geen geld voor zou zijn. Ik denk nu aan een tandartsstoel voor spastische kinderen, aan een zwembad bij h.t nieuwe gebouw voor het pedologisch instituut.allemaal dingen die er zonder Vrouwen VU- Hulp niet of voorlopig niet zouden komen. Ik wou maar zeggen dat de busjps of liever dat onze actie z'n tijd nog niet heeft gehad. Van een onzer verslaggevers REEUWIJK De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de moge lijke omkoping van enkele ambtena ren van de dienst gemeentewerken in Reeuwijk. De hoofdcommissaris van de rijksrecherche verwacht dat over veertien dagen dit onderzoek kan wor den afgesloten. De ambtenaren wor den ervan verdacht van aannemings bedrijven in de gemeenten Reeuwijk en Bodegraven belangrijke geldbedra gen en kostbare geschenken aangeno men te hebben. Zij zouden dn ruil voor deze geste hun invloed gebrui ken bij het verlenen van belangrijke opdrachten Verschillende bedrijven zouden op deze wijze interessante or ders toegespeeld zijn. De meer dam goede verhouding tussen de aannemingsbedrijven en de ambte naren van de dienst gemeentewerken zou niet van vandaag of gisteren date ren. Vermoed wordt dat al verschil lende jaren geldbedragen en aardige geschenken door de bedrijven wegge geven werden. Het onderzoek strekt zich dan ook tot de vertrekdatum van de vorige directeur van gemeentewer ken. zoek voerden proeven uit werpen van bepaalde zoutsoortL-j wolken. Door een ongewone 'wi te' bleven de wolken hangen en él ten toen hun vernietigende lad;g( de omgeving uit met het gevo dit ruim 200 mensenlevens eis Ise 1 dan interesseert je de materiële de al niet zoveel meer. Men zich af hoe dit mogelijk gewi ts Het heeft geen zin om hier vei er te maken. Men moet aannem: dit sinistere gevolg van de proei ree geen enkele wijze ook maar gedachte van iemand heeft opkomen. Z,ou het anders zij wordt de zaak ernstiger. Ma; blijven bij de eerste verondersl oors Is die waar dan blijft nog de vi m(jsl men bij het nemen van proei |en ons milieu niet de allergrootst! imj. zichtigheid moet betrachten. steeds schijnt niet bekend te zi bv. een atoomontploffing precien"p gevolgen heeft Nog steeds wet ekr( blijkbaar niet wat het exacte ge gr0I] van het alsmaar door storte- - giftige stoffen in de oceaan, intussen wordt het wel tijd dj dit wèl precies en exact gaat w g^j] anders radicaal stopt met der ct ingrepen in de natuur. Wij z ,pei schepper zelf niet en zullen d (je nooit worden. Wij hebben hier ('C0| een zeer tijdelijk en bescheide yjk blijf. Een aangelegenheid die reri aan mag herinneren dat we n ,we; leen vreemdelingen maar ook op aarde zijn. En dat wij de Heer van dit huis wel eerst raadplegen voordat we verdei met onze jacht naar nog effic methoden om rijk te worden. 'las rein irtei ned( [oloi ont :olo i hji AMSTERDAM In de hoofdstad zal een algemeen pedagogisch studiecen trum worden gevestigd, dat zal wer ken voor het openbaar en het bijzon der onderwijs, van het kleuteronder wijs tot en met het VWO en het hogerberoepsonderwijs. Het centrum is gevormd door een aantal bestaande pedagogische centra. 'De ontwikkelin gen in het onderwijs met name het tot stand komen van de wet op het voortgezet onderwijs, en de onder linge contacten en samenwerking tus sen deze pedagogische centra hebben het inzicht doen rijpen dat een nau were samenwerking en bij voorkeur zelfs een fusie van deze centra bevor derlijk zou zi.in voor het pedagogische werk. Dit rijpingsproces is van de zijde van de minister van onderwijs en wetenschappen ten zeerste gesti muleerd en bevorderd', aldus B. en W. van Amsterdam in een toelichting op hun voorstel aan de gemeenteraad aan een gemeenschappelijke regeling voor dit algemeen pedagogisch studie centrum deel te nemen Het nieuwe centrum heeft tot doel het bevorderen van moderne onder- wijsinzichten alsmede het tot stand komen van een doelmatig geheel van onderwijsvoorzieningen aansluitend aan de maatschappelijke ontwikkeling ten behoeve van het openbaar en het daarmee in dit verband gelijk te stel len bijzonder onderwijs. Het rijk zal, zodra het algemeen pedagogisch stu diecentrum is opgericht, dit centrum subsidiëren krachtens de rijksregeling subsidiëring pedagogische centra. DEN HAAG Minister Stlyt (volks gezondheid) noemt het niet verant woord maatregelen te nemen om be kendheid te geven aan de gevaren, die zouden kunnen bestaan aan het roken door zwangere vrouwen. De resultaten van de onderzoekingen laten nog geen duidelijke conclusie toe ave het roken speciaal door zwangere vrouwen. Dit heeft hij op vragen van het PSP- Kamerlid Wiebenga meegedeeld. De minister zegt dat de verdere ontwik keling moet worden afgewacht om tot een meer gefundeerde standpuntbepa ling te komen. Van een verslaggever DEN HAAG In de vergadering van de hervormde synode (van 19 t.e.m. 21 juni in Driebergen) zullen de moeilijkheden rond het hervormd we relddiakonaat opnieuw ter sprake ko men. Dit punt staat voor dinsdagmid dag 20 juni op de agenda. Ds. J. B. Oskamp BAARN De Baarnse hervormde predikant J. B. Oskamp, vooral be kend als Hoogtezondominee van de NCRV, is op 64-jarige leeftijd plotse ling overleden in een ziekenhuis te Dokkum. Ds. Oskamp werd in 1938 predikant van de hervormde gemeente te Made; tevoren was hij hulpprediker geweest te IJmuiden-Oost en evangelist-voor ganger van de rechtzinnige evangelisa tie te Den Helder. In 1942 vertrok hij naar Zaltbommel. van 1946 tot 1961 was hij predikant van de Nijmeegse hervormde gemeente en in 1961 kwam hij naar Baarn. Sinds 1963 c'.eed hij mee aan het radioprogramma voor de zieken van de NCRV en in oktober 1968 is dat een vaste relatie geworden (in verband hiermee werd hij kerkor- delijk: predikant met een bepaalde opdracht te Baarn; hij hield o.m. nog een aantal preekbeurten aldaar). Als'Hoogtezondominee is ds. Oskamp voor een groot aantal luisteraars, zie ken èn gezonden, van veel betekenis geweest. Hij liet hen ook graag de vertrouwde geestelijke liederen horen, want. zo zei hij eens in ons blad, 'die liederen hebben iets van een peppil Je kunt ze vrij maken van het traditi onele door die peppil er met behulp van een praatje uit te halen.' Hij zei ook: 'Ik heb het zelf erg rot gehad en daardoor begrijp je dingen, die ande ren niet begrijpen.' Een aantal van ds. Oskamps toespraakjes is gebundeld in 'Sterkte gewenst door uw Hoogte zondominee.' DRIEBERGEN Het landelijk centrum voor gereformeerd jeugd werk (LCGJ) krijgt samen met een aantal andere confessionele jeugd- en jongerenorganisaties, subsidie van de nationale commissie ontwikkelings strategie 1970-1980 (de zg. commissie- Claus). Deze organisatie krijgen in totaal een kwart miljoen gulden, verdeeld over twee jaar; zij zullen met grote regel maat aandacht aan ontwikkelingssa menwerking schenken. De subsidie betekent voor het LCGJ bijvoorbeeld dat het een voorlichtingsdeskundige op het gebied van ontwikkelingssa menwerking voor twee jaar kan be noemen. Ook komen er trainingsda* gen en weekeinden voor leiding en kader van het gereformeerde jeugd werk. MADRID (KNP) Niet de baskische bisschoppen maar de apostolische nuntius in Madrid, mgr. Luigi Dadag- lio, heeft de Saanse gerechtelijke au toriteiten toestemming gegeven een proces aanhangig te maken tegen drie baskische priesters, die ervan worden beschuldigd connecties te hebben ge had met de separistische ETA-bewe- ging in Baskenland. Het proces wordt momenteel gevoerd. Twee van de drie priesters zijn voorlopig op borgtocht vrijgelaten, de derde ligt in het zie kenhuis. NED. HERV. KERK Beroepen: te Gelselaar: W. Krule' te Surhuizum; te Ridderkerk gew. wijkgem.): J. Verheul tf (verb. ber.). est( Tijk gro: Aangenomen: naar Hengelo (G vaI P. Kabel te Eerbeek. Bedankt: voor Goudswaard: Steur te Garderen. be GEREF. KERKEN gel Aangenomen: naar Aalten: A. P pla Den Haag-W. GEREF. KERKEN (VRIJG). Bedankt: voor Driebergen-Rijseilg B. van Riet te Ridderkerk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Poortvliet: kand. man te Klaaswaal; te Rottu Alexanderpolder: L. Blok te B< an gen. Pnc iti (ADVERTENTIE) Hol Bloemlezing uit de bijbel. In eigentijdse vertaling. Veel informatie. Rijk geïllusteerd met tekenini en kleurenfoto's. Prijs 19,50. VERKRIJGBAAR IN DE fdt BOEKHANDEL sto u. E. B. J. Postma, Nijenrode in h 75 blz. In beperkte oplaag uitgas' door Boekhandel Marinus van gen, Breukelen. Aan het vele dat reeds over schiedenis van Nijenrode gesel rpe is, heeft dr. E. B. J. Postma, van het op dit Utrechtse kasfe 0 vestigde opleidingsinstituut een alleraardigst boekje toege |j', Dr. Postma koos uit de vel Nijenrode bestaande afbeeldin tr gravures en tekeningen, van lC* 1971, voorzag ze van uitvoerij lichting en voegde daaraan ei knopte historische beschrijvin van de lotgevallen van het hi B(j zijn bewoners. Dat waren niet de geslachten Nijenrode, v. de B en Ortt. maar bijv. ook de klei rt, figuur van de gr andseigneur 1 Onnes. Postma beschrijft uitroe Kl door ouderen nog niet vergeten zaak, waarin Onnes in de jaren tenslotte tot gevangenisstraf wei oordeeld. Hij plaatst vraagteke J het vonnis, en vermeldt met lijkheid de grote verdienste v nes voor de restauratie van 1 teel, dat (het was inmiddels J« zit) de oorlog onbeschadigd ic kwam. en dat nu bij het N01 eigenaar sinds 1270, in goede goede handen is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2