Jittenhout: 'Het is m hard te lachen' i*aser pakt de zaken aan alsof hij lang blijft Fiscus behandelt topsporter milder Comfortabele winst van Poloegajevski oolslagrecordhouder louter hobbyist Wietse Veenstra uitgeleend Achtervolgingstitel voor Oudkerk (34) Theo de Jong naar Feyenoord Wilma van Gooi: 11,1 op 100 meter /KWARTET VRIJDAG 16 JUNI 1972 Sport Tl» KI 7 i speciale verslaggever J Van Cees Uittenhout mag de Nederlandse zwemwereld st even diep schamen. Want de Leidse schoolslaghobbyist et eerder triest dan verheugend, dat juist hij afgelopen zon- nationale record op de 100 meter schoolslag heeft verbeterd, ekender illustratie van de aanhoudende misère op de school de heren is namelijk nauwelijks voorhanden. Uittenhout, let zijn 25 jaren, heeft alle ambities in zijn sport allang ter- schoven en zwemt zijn trainingsbaantjes alleen nog maar, lij dit als een aangename ontspanning ervaart. van Wiiger Mensaniddes, die ar geleden tijdens de voor- he Spelen in Tokio een tijd 3 neerzette, is eindelijk uit ieken verdwenen. Sinds heft de onderontwikkel- islag in Nederland geen noe- rdige vooruitgang geboekt, e jaren stevende Cees Uitten- ook even eenzaam als regel- het Nederlands kampioen- Hij kon zich zelfs bedroe- irts en felle inzinkingen ver- Uittenhout won toch. Daar de kleine lichting nieuwe in de persoon van Hans r en Peter Spijk, tot nog toe veranderen. Uittenhout was slechte en de grootste door- larom won en wint hij op niveau met een regelmaat, omgeving een pakket aan s moet opleveren, gebrek aan werkelijke con- bleef de jacht van Uitten- de looptijd van Mensonides gekroond. Vorig jaar zomer, !e nationale kampioenschap en Haag, zette hij plotseling ichtige stap vooruit, toen hij rd evenaarde. De Leidenaar direct daarop aan, dat al het uit zijn lichaam was ver- sn dat hij verder alleen nog plezier het zwembad op zou it hield woord. Hij wenste ar kapitalen aan zijn liefheb- ipenderen en koos een club ij huis: de Zijl/LGB in Lei- rnhout: 'Ik trainde eerst bij d. Daar viel alle concurren- en kreeg ik moeilijkheden. ik naar HPC in Heemstede Een geweldige club met Wim als trainer. Maar al die abonnementen voor het bad, wel zo'n 2000 gulden per had ik er niet meer voor n we na de Nederlandse shappen vorig jaar gehul n, vroeg de voorzitter of l iets tr zeggen had. Ik en zei dat ik bij HPC Het kwam als een donder- ïldere hemel'. ^ut vertrok naar de Zijl-LGB, onder leiding van Rob alleen trainde als hij zin en Daar is inmiddels ook de wachte stijging in de presta- gekomen. Uittenhout: 'Door atie ben ik pas laat, in okto- de training begonnen. Nu j f ni ik niet meer dan zo'n aiometer per week. Maar ik komen ontspannen. Omdat ik nodig meer hoef. Misschien gedwongen rust me wel daan. Een andere verklaring z« iet geven'. rikaan (na twaalf jaar terug als honkbalcoach):'Er moet nu eenmaal een leider zijn. geen flauwekul' Cees Uittenhout vormt een unieke verschijning in de zwemwereld. Lan ger dan een half uur zal hij een zwemwedstrijd niet als toeschouwer volgen ('dan gaat het me vervelen') en hij heeft de gewoonte om tussen de series en de finales tijdens de Nederlandse kampioenschappen in dien mogelijk naar huis te gaan om daar te rusten en te zwemmen. Hij vindt het 'idioot', dat hij nog steeds op het voorste plan kan meeko men. 'Het zou waanzinnig zijn als ik blij was met deze tijd. Ik snap al die poes-pas dan ook niet 1.10.9. Het is eigenlijk om te lachen'. Uittenhout is nooit een groots talent geweest. Hij hanhaaft zich al jaren door het gebrek aan strijd en door een stug doorzettingsvermogen. 'Ik heb te weinig techniek, ik zwem op pure kracht. Ik kom soepelheid te kort. Dat is vooral op de laatste twintig meter merkbaar, dan krijg ik dat hele kleine, lelijke slagje. De trainingsadviseurs van de bond wil den eens mijn slag veranderen. Dat heb ik afgewezen. Ik heb gezien wat er van Addy Nijhuis terecht is geko men'. Viervoudig nationaa' kampioen Cees Uittenhout. nu nog banketbakker, maar studerend voor maatschappelijk werker, is ervan overtuigd, dat de schoolslag in Nederland verkeerd ge leerd wordt. Het is voor het wed- strijdzwemmen een traditioneel pro bleem. Op zwemles en tijdens het schoolzwemmen ligt de nadruk op deze slag, terwijl de borstcrawl in feite een veel natuurlijker bewegingsvorm in het water vormt. Uittenhout: 'Maar verander dat maar eens. Wat de boer niet kent, dat eet hij niet. Het zal moeilijk zijn om de crawl als een leer- slag van het zwemmen hier aanvaard baar te maken. Als overal ter wereld talent zit, dan moet een zwemnatie als Nederland toch zeker goede schoolslag-mensen naar voren kunnen brengen'. Uittenhout noemt zich kritisch top sporter, al wil hij zelf het laatste woord graag tussen aanhalingstekens zetten. 'Topsport is in feite niet be langrijk. Het geeft een aantal mensen bevrediging. Je leert door de sport echter wèl incasseren. Ik kan mijn studie op een goede manier afreage ren tijdens het zwemmen. Daardoor kan ik tegenslagen verdrijven. Ik vind het alleen jammer, dat de georgani seerde topsporters zo weinig collectief optreden. Ze staan allemaal te zeuren en te praten, maar als een vergade ring van de vereniging van topspor ters uitschreven wordt, dan zie je bijna niemand. Alleen door de massa kun je iets bereiken. Er hangt een sfeer van flauwheid in de Nederland se topsport'. Van onze sportredactie AMSTERDAM Er lopen heel wat Nederlanders rond op de Belgische voetbalvelden en dat gaat de clubs toch wel proble men opleveren. Zo heeft Club Brugge deze week Wietse Veen stra (ex-GO Ahead, ex-PSV) voor een jaar uitgeleend aan het gedegradeerde Waregem. Club Brugge beschikte al over een aantal dure buitenlanders (Houwaart, Rijinders, Lefèvre) en wilde niet een van hen op de reservebank zetten. Wietse Veenstra komt bij Waregem niet met onbekenden in kon- takt. De club wordt getraind door Hans Croon (ex-Volendam) terwijl Pummy Bergholtz en Eddy Koens een vaste plaats in het team hebben. Het is de bedoeling dat Wietse Veenstra aan het eind van het seizoen weer naar Brugge terugkeert. Peter Eikelenboom, doelman van Fortuna Vlaardingen wil ook graag in België gaan spelen. Omdat er nog maar weinig schot zat in de affaire liet hij deze week in Belgische kranten een oproep plaatsen: 'Peter Ei kelenboom, 25 jaar, doelman van Fortuna Vlaardingen (eer ste divisie) zoekt voor het nieu we voetbalseizoen een Belgische club'. Daarna volgden zijn refe renties, o.a. doelman Neder lands militair elftal en het be langrijkste: staat op de transfer- lijst. Principe-akkoord volgens NVV bereikt UTRECHT (ANP) De beroepsvoetballers in ons land kunnen hoogstwaarschijnlijk vanaf 1 juli gaan profiteren van een speciale belastingregeling die rekening houdt met het feit dat hun carrière als profspeler maar kort duurt (tien jaar gemiddeld). Het NW meldt in zijn blad 'De Vakbeweging' dat hierover een principe-ak koord is bereikt tussen het ministerie van financiën, de KNVB en de WCS, de bij het NW aangesloten vereniging van contractspelers, waarvan 85 tot 90 procent van alle voetbalprofs in ons land lid is. Cees Uittehout na zijn evenaring van het Nederlands record De Internationaal niets voorstellende tijd van 1.10.9, die Uittenhout nu neergezet heeft, is niet meer dan een 'lokkertje' voor de jongere generatie. Uittenhout zal de jeugd geen stroo- breed in de weg leggen. De uitnodi ging voor de afgelopen zondag in Groningen afgewerkte interland tegen Italië sloeg hij wegens tijdgebrek af. 'Laten ze de jeugd maar een kans geven. Die heeft de internationale ervaring -erg hard nodig. Het NOC kan beter jongerens als Elzerman, Spijk en Woutering een kans geven. Maar ze sturen liever nog een paar extra officials naar München. Die mensen hebben toch al zo weinig reisjes. Die Olympische Spelen doen me weinig. Het is allemaal achter haald. Welk normaal denkend land geeft nu nog zoveel geld uit voor de organisatie van een dergelijk evene ment. En mensen, die het als sporter op de Spelen moeten maken, krijgen geen cent De multi-miljonair Brunda- ge heeft gemakkelijk praten'. Cees Uittenhout wacht op de dag dat hij op nationaal niveau eindelijk eens op een 50-meterbaan verslagen wordt. Dat is sinds 1968 niet meer gebeeurd. 'Ik heb het nooit erg gevonden om te verliezen. Laat ze het record maar zo snel mogelijk pakken. Dat zal veel beter voor de schoolslag in Nederland zijn. Eigenijk moet er bij de zwem- bond een gevoel van schaamte opko men, omdat ik dit nog kan'. GERRIT DEN AMBTMAN Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Jaap Oudkerk (34) is gisteravond Nederlands kampioen achtervolging bij de profs geworden. In de finale versloeg hij Henk Benja mins. Oudkerk liet een tijd van 6.24.9 noteren. Benjamins bleef bijna 17 se conden bij hem achter. Het is de eer ste achtervolgingstitel die Oudkerk bij de profs behaalt, in '61, '62 en '63 was hij kampioen bij de amateurs. Oud kerk is nog kampioen bij de stayers. NIJMEGEN De Nijmeegse eredivi sieclub NEC en Feyenoord hebben overeenstemming bereikt ,over de transfer van Theo de Jong naar de Rotterdammers. Feyenoord en De Jong waren enkele weken geleden al tot een akkoord gekomen. De trans fersom werd niet bekend gemaakt. De Jong, die momenteel met vakantie is, moet alleen nog gekeurd worden. De 27-jarige Duitse spitsspeler Uwe Blotenberg, die voor Roda JC en FC Twente heeft gespeeld, keert terug naar Nederland. De Fortuna-Sittardia Combinatie heeft de Duitser, die nog twee jaar onder contract stond bij Viktoria Köln aangetrokken. In het seizoen 1967/1968, toen hij voor Roda JC speelde, was Blotenberg topscorer in de tweede divisie. DEN HAAG (ANP) De premie van loto nr. 44 is ten deel gevallen aan de houder van hei formulier n. 1415354. Hij ontvangt aan prijzen en premie bruto 147.273.40, De premie in toto 45 aan de enige winnaar voor de le prijs, die in totaal ontvangt bru to 229.314.60 met formuliernummer a 1546419. De premie van toto nr 46 ten slotte aan de houder van formuliernummer o. 3787376. Hij krijgt bruto 117 244,20. De regeling komt er op neer dat de Contractspelers die met hun jaarinko men boven een bepaald bedrag uitko men (gedacht wordt aan ongeveer 2 mille) vijf procent of meer daarvan zullen gaan storten in een soort spaarfonds. De gestorte bedragen val len dan buiten de belasting. Dat wil zeggen, zij worden pas belast wanneer ze worden opgenomen. Dat laatste gebeurt in de periode van tien jaar die volgt op het beëindigen van de profcarrière. Nog afgezien van de voordelen van het sparen, heeft de regering tot ef fect, dat in totaal minder belasting wordt betaald, aldus het NW. De progressie slaat immers als gevolg van de spreiding minder hard toe dan wanneer in de topjaren het hele inko men zou worden belast. De secretaris van de WCS, Karei Jansen, verwacht dat de nu bereikte belastingregeling de nodige arbeids- rust in de spelerswereld zal brengen. Overigens moeten enkele detailpunten nog worden geregeld. Het is de bedoe ling dat er onder auscpicién van KNVB een stichting wordt opgericht die de gestorte en voorlopig geblok keerde bedragen gaat beheren. Het onafhankelijke bestuur wordt voor de helft door de KNVB en voor de helft door de spelers (maar niet uit hun midden) aangewezen. Deelneming is voor alle contractspelers verplicht Er komen vormen van inspraak en een open verslaggeving, aldus het NW. SCHNABBELS Een twistpunt waarop financien niet heeft willen toegeven is dat de rege ling geldt voor het gecontracteerde in komen, maar niet voor bijverdiensten zoals uit reclame: 'Wat die schnabbels aangaat, blijft de fiscus de top met zijn allergrootste schuimspaan afro men', zo stelt het NW. De WCS-secretaris zegt in 'De Vakbe weging' dat de nieuwe regeling perti nent niet is bedoeld als een soort beloning. Deze fiscale tegemoetko ming is binnen het raam van de reeds bestaande wettelijke mogelijkheden tot stand gekomen. Het ministerie vond de regeling billijk omdat de voetbalprofs slechts zo betrekkelijk kort het beroep kunnen uitoefenen waarin zij dankzij hun talent en ten koste van grote ontberingen hun hoge inkomens verdienen. Boven dien zijn van die gemiddeld tienjarige carrière slechts drie tot vier jaar goed voor het inkomen dat voor de betrok ken speler als top kan worden be schouwd, constateert Karei Jansen. 'Ook is de kans op een voortijdig afbreken van de voetbalcarrière door blessures zeer reëel. Een knietje kan de maatschappelijke afgrond beteke nen'. AMSTERDAM Het twaalfde IBM-schaaktoernooi heeft een overwin ning opgeleverd voor de Russische grootmeester Lew Poloegajewski. Hij maakte gisteren snel remise met de Australiër Browne en bracht aldus zijn score op 11% uit 14, ongeslagen. Deze zege in Amsterdam behoort, aldus de mening van de winnaar, tot zijn meest geslaagde prestaties in zijn toch zo rijke carrière. Poloegajewski is 37 jaar. Hij won zowel het Hoogoven-toernooi als het IBM-toernooi '70, gezamenlijk met wereldkampioen Spasski. Daarnaast woonde hij als sekondant het interzo- nale-toernooi Amsterdam '64 bij. Hij is tweemaal kampioen van Rusland geweest. De voorspelling van de win naar, dat zijn landgenoot Kortsnoj de tweede plaats zou gaan bezetten ondanks diens moeilijke start be gint waarheid te worden. Deze Lenin grader grootmeester won gisteren vrij gemakkelijk van de Joegoslaaf Ljubo- jevic, die alle tegenslag ten spijt =- toch nog de vierde plaats deelt. Daar bevindt zich behalve de perfect draaiende Szabo die snel met Ro- batsch remiseerde ook onze landge noot grootmeester Donner. Die ver sloeg Enklaar en zal nu vrijwel zeker tot een der 8 prijswinnaars behoren. De gelukszon van Jan Timman ging pijnlijk ten onder. Hij stond, of schoon hij zwart had. zeer comforta bel tegen de Oostduitser Malich. Bij winst, en remise in de slotronde te gen Poloegajewski, zou hij een zoge- te honkbalmedewerker RDAM In 1958 bij het Europese kampioenschap in Amster- beurde er iets unieks in de honkbalsport. 4500 honkbailief- i zagen op het eerste Nederlandse hondbalveld, dat aan inter- Ifi eisen voldeed, de nationale ploeg zijn derde Europese titel i Voor de eerste keer namen zes landen aan dit toernooi deel. irvan was West-Duitsland. De Amerikaanse coach van de Duit- onbewust een nieuwe impuls aan de groeiende belangstelling honkbalsport in Nederland. Met geheimzinnige tekens leidde een Pleats bij het derde honk zijn spelers in de aanval tegen re ploegen. Twee jaar later zou diezelfde coach het Neder- team voor de vierde keer op de hoogste plaats brengen. ode dat hij met de selectie kan trai nen. Hij realiseert zich bijzonder goed dat er nu na 12 jaar hogere eisen gesteld zullen worden aan de Neder landse honkbalploeg. Hij weet dat een van zijn voorgangers, Hal Smeltzly, vorg jaar in preoies dezelfde situatie verkeerde als hij nu. Smeltzly vertrok na de honkbalweek uit Nederland met de mededeling dat hij er nooit meer zou terugkeren. Hoogstens nog als tourist. Fraser: 'Die situatie maakt mij niet bang. Natuurlijk is de voor bereiding onvoldoende voor de Haar lemse honkbalweek. Maar ik heb toch de tijd. Wij gaan ons duidelijk rich ten op het Europese kampioenschap voor 1973. Wij gebruiken het toernooi in Haarlem en de wereldkampioen schappen in Nicaragua om dat doel te bereiken. En dat is een juist doel. Een tiende Europese titel opent alle deuren voor andere activiteiten in buiten-Europese landen. De kampi oen van Europa is in de Nederlandse 6ituatie het hoogste wat er te behalen valt. Alles wordt opgehangen aan zo'n kampioenschap. En geloof me Italië denkt er precies zo over'. Het is voor Nederland niet eenvoudig om een Amerikaanse coach voor een langere periode aan te trekken. Alle top-coaches van de Verenigde Staten werken op een college of universiteit en kunnen uitsluitend buiten het honkbalseizoen naar ons land komen. In 1960. 1961 en 1962 was Ron Fraser nog niet verbonden aan een dergelijk instituut. Nu is hij al tien jaar hoofd coach van de universiteit van Miami met zo'n 15000 studenten. Maar kon hij dan in ieder geval niet wat eerder komen? Fraser lachend: 'Iemand gaf :omst van Ron Fraser, toen in ak een nieuw hoofdstuk aan iederlandse honkbalgeschiede- ter, die daarna een niet meer wissen stempel zou drukken lale ontwikkeling van de honk er is nu, na 12 jaar, weer Nederland als hoogste techni- ler van de nationale honkbal- ÏNG 60 is er wél heel wat veran- Fraser was de eerste Ame- coach die Nederland destijds en gaf met zijn gloednieuwe een enorme injectie aan de Port. Het behalen van een 1 vijfde Europese titel en een anse trip in 1961 met wed- tegen de Grand Rapids Sulli- aren een complete sensatie. W wist weinig van het echte anse honkbal en de successen, «ral de professionele aanpak Ser> overrompelde de Neder- volkomen. Die verbazing des- at Fraser na al die jaren nog tor de geest 'Toen ik in 1962 1 nog onbekende Wim Crou- tet midveld opstelde bij de tgen Italië werd iedereen d de neus. Een bijna on be ller die nota bene nog nooit uiten veld had gespeeld I Toen Ug Herman Beidschat verving Hoffmann toen was hele- verbazang compleet Maar we het. weet je. Dat Is nou .tnijn manier van coachen. Zo «et nog steeds'. 1 nou Fraser. Hij maakt zich *e'e zorg over de korte peri- Ron Fraser terug in Nederland me een paar weken terug honderd duizend dollar om een lichtinstal latie te laten aanleggen. Ik kreeg ook nog een half miljoen om ons veld met synthetische paden en gras te laten bedekken. Nog maar een paar major league-clubs hebben een dergelijk veld. Dus je voelt wel dat ik dat graag nog even geregeld wilde zien'. HARDER Ron Fraser heeft de Nederlandse spelers meteen duidelijk gemaakt wie hij is. 'Ik heb ze precies verteld'. aldus Fraser. 'wat ik van ze verwacht Ik heb ze uitgelegd hoe ik het ga aanpakken en dat ik het zus en zo wil hebben. Dat is geloof ik ook anders dan bij Smeltzly. Ik coach anders dan hij. Ik ben geloof ik veel harder'. En later. 'Ook trainen we maar zeven keer met elkaar voor de Haarlemse honkbalweek, ik ga er vanuit alsof ik Nederland vijf jaar ga coachen. We gaan er hard tegenaan en we gaan bouwen. Er komt clan ook altijd wel wat uit'. Een van Erasers eerste taken was de selectie uit te breiden tot zo'n twintig, tweeentwintig spelers. De aanpak van Ron Fraser liegt er, zeker ook in Amerika, niet om. Hij heeft al drie keer het nationale Ame rikaanse team op wereldkampioen schappen geleid en alle drie keren kwam er een toaal nieuwe ploeg in het veld. 'Niet een speler heeft bij mij gedoubleerd', volgens Fraser. 'Bij drie wereldkampioenschappen kwa men we in de finale met een totaal vernieuwde ploeg. In tegenstelling overigens tot Cuba, die steeds met bijna dezelfde selectie in het veld kwam. Kijk en dat wil ik in Neder land ook proberen. Natuurlijk moet je een vaste keus van oudere spelers hebben. Vooral als het aantal honk ballers kleiner is dan bij ons. Maar de toekomst van jullie honkbal hangt af van de jeugd. Hoe meer honkballers, hoe beter. En als er dan meer goede honkballers zijn, dan is er ook voor Nederland een uitstekende kans om buiten Europa op een hoger niveau te komen. Dertien jaar geleden ben ik daar ook al mee begonnen. Veel jonge spelers hebben een kans van mij gehad en gezien de resultaten geloof ik dat ze het gemaakt hebben ook. Ik heb trouwens gehoord dat Charles Urbanus nu veel voor de jeugd doet Dat lijkt me bijzonder goed. Hij is overigens de beste die jullie hebben' Nu de naam Charles Urbanus is ge vallen wil Ron Fraser meteen nog wel even kwijt wat zijn visie is op de functie van een coach. 'Ik hoorde dat de spelers hem na Colombia niet meer wilden. Een rare zaak! Ik heb nog nooit gehoord dat werknemers hun baas ontsloegen. Daar komt bij dat de spelers de coach ook helemaal niet aardig hoeven te vinden. Een coach richt zich niet naar de spelers, maar de spelers richten zich naar de coach. Een coach is dictatoriaal. Honkbal kan nooit demoratisch Zijn. Er moet nu eenmaal een leider zijn en die volg je. Geen flauwe kul. De spelers op mijn universiteit doen pre cies wat ik wil en wie dat niet doet kan weggaan. Zo alleen zijn er resul taten te behalen. Vandaar dat ik ook niets begrijp van jullie inspraakcoro- missie. Ik heb er nog nooit eerder van gehoord. Iedereen die problemen heeft kan direct bij mij komen. Hoe dragen jullie je haar eigenlijk. Kort?' GEEN KANS Ron Fraser is overigens niet onbekend met de huidige Nederlandse situatie. De razendsnelle ontwikkeling van rond 1960, toen het aantal honk ballers met rasse schreden omhoog schoot, is niet meer te vergelijken met de veel langzamere ontwikkeling van nu. 'Ik heb een aantal gesprekken gehad met Bill Arce en Hal Smeltzly die mij geïnformeerd hebben over de Nederlandse omstandigheden. Ik heb trouwens jullie ploeg wel vijf of zes keer zien spelen in Colombia en ook toen hebben de spelers een goedp indruk op me gemaakt. Dat verlies van jullie daar had overigens niets met goed of slecht honkbal te maken. Ze hadden gewoon geen kans. Ook voor ons was het daar niet om te harden. Veel te heet. We konden daar eigen lijk niet eens voldoende trainen'. 'Wij hebben eens met mijn universi teit tegen de Texas Rangers gespeeld, de vroegere Washington Senators. We versloegen ze toen in vier of vijf wedstrijden. Maar dacht je nou dat ze daarom hun manager Ted Williams zouden ontslaan? Kom nou. Ik heb heel bijzondere herinneringen aan Nederland. Drie van de beste iaren van mijn leven heb ik hier doorge bracht Het publiek en de spelers waren dol enthousiast toen wij Euro pees kampioen werden. Alles stond toen achter het Nederlandse honkbal. Iedereen was er trots op dat we de hoogste titel haalden. We speelden destijds alsof ons leven er van af hing. En dat zouden we nu niet doen? Ik ben er trots op om terug te zijn in een land. dat grote moge lijkheden heeft voor de honkbalsport. Ja, ik meen het. Nederland heeft een goede kans om tot de betere honk- ballanden ter wereld te gaan behoren. Als men maar wil. Het spelen voor het Nederlandse team is een grote eer. Daar hangt alles vanaf. En met de spelers die dat ook zo voelen gaan we het maken. Om te beginnen in de Haarlemse honkbalweek. Let maar eens op. Ik ga dan ook iets doen dat weer uniek is'. Wit: Donner (Ncd.) Zwart Enklaar (Ned.) I. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 «7—c6: 3 Pbl c3 c7c5; 4. d4—d5 e8xd5; 5. c4xd5 d7dfl 6. Pgl—f3 g7g6; 7. e2c4 Lf8—g7: 8. UI— e2 0—0; 9. 0—0 Tf8—e8; 10. Pf3—<12 Pb8—a6; II. f2—f3 Pa6c7; 12. a2—a4 b7—b6; 13. Pd2—c4 Lc8a6; 14. Pc4—e3 La8xe2; 15. Ddlxe2 a7a616. Tal—bl Pf6—h5; 17. g2— g3 Dd8—d7; 18. Pe3—c4 Ta8—b8; 19. g3—g4 Lg7d4f; 20. Kgl—hl Ph5—g7; 21. Do2—d3 Te8—f8; 22. Lel—f4 Pg7—e8; 23. e4«5 d6xe5; 24. Pc4xe5 Ld4xe5; 25. U4xe5 f7—f6; 26. Le5g3 Pe8d6; 27. Tbl—el Tb8—e8: 28 Pc3e4 Pd6e4: 29. f3xe4 Pc7—e6: 30. a4—a5 b6b5: 31. Khl—g2 C5—C4; 32. Dd3—e3 Pe6g5; 33. Tfl—f4 f6—f5; 34. g4xf5 g8xf5; 35. Tf4g4 f5xg4; 36. De3xgt5 Dd7—g7; 37. Dg5g7t Kg8xg7; 38. e4—c5 Tf8—f5; 39. <15- d6 Tf5h540. d8—d7 Te8—d8: 41, e5—«6. Zwart geeft het op. naamd grootmeestersresultaat hebben verworven. Dat betekent nog niet de titel, doch een reuzenstap op weg daarheen. In lichte tijdnood raakte Timman het spoor echter geweldig bijster. Zijn nervositeit leidde er toe, dat hij eerst het voordeel verspeelde en toen zelfs onnodig een stuk ver loor. Het is de tweede maal binnen een jaar, dat de jonge Timman door psychische oorzaken de kans op een grootmeesterresultaat mist. GROOTMEESTERGROEP 14e RONDE: Mallch- Timman 1-0. Poloegajewskl-Browne %-%. R°- batsch-Szabo %-%. Donner-Enklaar 1-0. KortsnoJ-LJuboJcvie 1-0. Padewski-Langaweg afgebr.. Ree-Ublmann %-%. STAND: 1 Poloegajewski 11%, 2 KortaJnoJ 10. 3 Uhlmann 8% 1 afgebr 4/6 Donner. LjuboJevlc. Szabo 8. 7/8 Ree. Timman 7%. 9 Malich 7. 10 Langeweg 6'4 1 afgebr 11 Robatsch 5%. 12 Ivkow 5 2 afgebr.. 13 Browne 4%. 14 Padewski 4 1 afgebr., 15 Enklaar 4 16 Hartoch 3'4 1 afgebt. POTSDAM (Reuter) De Oostduitse Annelie Ehrhardt heeft tijdens in ternationale wedstrijden in Potsdam het wereldrecord op de 100 meter horden verbeterd. Zij kwam tot een tijd van 12,5 seconden. Annelie Er- hardt verbeterde hiermee het oude record dat op naam stond van haar landgenote Karin Balzer met ééntien- de seconde. Tijdens dezelfde wedstrij den evenaarde Ellen strophal het we reldrecord op de 100 meter. Samen met de Amerikaanse Wyoma Tyus, Chi Cheng van Taiwan en Renate Stecher uit de DDR staat Strophal nu met 11 seconden rond bovenaan de wereldranglijst. Wilma van Gol-Van de Berg werd achter Ellen Srtophal tweede in 11,1. Zij verbeterde daar mee het Nederlands record op de 100 meter met 0.1 seconde. Het oude re cord stond al op haar naam (geves tigd op 20 september 1970 in War schau). Wilma van Gooi doorbrak ook de Olympische limiet. Wilma van Gooi heeft ook op de 200 meter voor een nieuw nationaal re- cord gezorgd door een tijd af te laten drukken van 23 seconden precies. Het oude record bezat zij reeds met een tijd van 23,1 seconden. Bij de heren zorgde Bram Wassenaar voor een nieuw record op de 1500 meter door 3.39,0 af te laten drukken. Wassenaar bezat het record reeds met 3.39,1. Zowel Wilma van Gooi als Wassenaar passeerden de München-limiet Ook Hans van Enkhuizen stelde een nati onaal record scherper door de 110 meter horden af te leggen in 13,8 seconde, 0,1 seconde sneller dan het oude record. De Münchenlimiet bleef echter nog een illusie voor Van Enk huizen. Deze bedraagt nl. 13,7 secon den. In Oost-Berlijn realiseerde Jos Her mens op de 5000 meter ook een nieuw nationaal record. Hij kwam tot 13.32,8, te oude record stond al op zijn naam met 13.35,6. Jos Hermens bleef ook onder de NOC-limiet voor MUnchen die op 13.35,0 is gesteld. De race waarin Hermens vijfde werd, le verde een overwinning op voor de Oostduitser JUrgen Haase in 13.29,4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17