ineller naar het nnige zuiden Grotere openheid nodig om inspraak bevolking betere kansen te geven autobiografie Koop nog 1 vóór de vakantie een Philips autoradio, stuur'nkaartje en... win 500 gulden! L. Schrijvershof in Den Haag overleden Nieuwe 2-liter BMW in september Weer Intertraffic in 1974 totron: modern museum te Drunen Prins Claus bij oprichting 'Natuur en Milieu Veringsgebreken bij Zastava Nelissengeen geldzuivering Granaat ontploft 12 kinderen gewond 'Biologische tomaten' krijgen certificaat BiniKMilnnd TPOTZHITS15 KIS Sicco de Jong j ve snelwegen geven betere verbindingen President-directeur Von Kuenheim van BMW heeft bekendgemaakt dat de Mtlncher fabriek medio september een nieuw model met 2-liter motor zal introduceren. Het wordt de opvol ger van de huidige 1800 en 2000 en de wagen zal in Duitsland 15.000 mark gaan kosten. De BMW-prijzen zullen dit jaar niet verder stijgen, aldus de heer Von Kuenheim. wijdende vakantieganger kan dit jaar sneller en veiliger in het je) zuiden komen dan vorig jaar. In België en Noord-Duitsland snelwegen gereedgekomen, die geschikt zijn als door- routes voor toeristen. Het Italiaanse net van autostrada's is feid en verder zijn kleine stukjes snelweg geopend in Frank- inje, Oostenrijk en Zwitserland. 'Autobahne', 'autoroutes' trada' verdienen voor Neder- ikantiegangers aanbeveling, idat dit wegen met geschei- nen zijn, waar de rijstijl nationaliteiten de minste oplevert. Met inhalen zijn die gewoonlijk een twee- ig als een driestrooks weg gewoon de clignoteur te la ren, zolang zij in de linker- De Italianen, gewend te bij inhalen, doen dit ook een autostrada. In Duitsland nieuwe regel, dat men bij hAing op de linkerbaan uiterst eitfi op de rechterbaan uiterst ;aat rijden om politie, zieken- e.d. door te laten. Maar ver- oA de verschillen niet groot. we snelwegen - met name de ge cn Italiaanse zijn overzich- dan de onze: er staan zelden hc verkeersborden met zo- lelheidsbeperkingen. In Italië lostrada's met drie in plaats r rijstroken, de tolgelden is het uit oog- in in risico's vermijden en van ;e' ten' verstandig zoveel moge- hvegen te berijden naar het Wie minder haast heeft kan wegen door Duitsland en rijden: die zijn mooier ook. w, Ï-ROUTE nje-route vanuit de randstad is thans voor een groot deel op autosnelwegen. Men natuurlijk alle mogelijke vari- p maken via de Zeeuwse de Ardennen maar het de route Breda-Antwerpen- 'arijs-Lyon-Orange-Narbonne- Hiervan zijn vele stukken isnelweg gereed. twcrpen (E 10) Geheel en aansluitend op de Ant- rondweg. n-Gent (E 3) Via Ant- rondweg en Kennedytunnel. irtrijk (E 3) Klaar op de :i, :g, de terugweg nog op de oude foi jden (via Deinze). "iT ,l i-Dronkaard (E 3) Geheel e I, Dronkaard-Halluin nog langs route. jdei nal ■Rijssel (Lille) (N 17) de weg, na La Madeleine borden Pa rijs volgen. Lille-Parijs (Al) Komt bij de Porte de la Chapelle uit op de boule vard périférique. die alleen langs de oostkant klaar is; vóór Lyon er af bij de Porte d'Italie. Parljs-Lyon (A 6) Op de heenweg komt men thans Lyon binnen door de nieuwe Fourvièretunnel, die op de terugweg nog niet gereden kan wor den. Tussen de Saone en Rhone rijdt men de oude 'tunnel routier'. Lyon-Orange (A 7) De A 7 loopt door tot Marseille, maar in de rich ting Spanje verlaat men de snelweg bij de afslag Orange-Carpentras (voor de Franse Rivière de afslag Sénas nemen). Orange-Nimcs (N 576, N 100 en N 86) Tot juist voorbij Nimes. Nimes-Montpellicr (A 9) Einde snelweg bij La Lauze. Montpellier-Béziers (N 108, N 112) Via Agde tot voor Béziers. Béziers-Narbonne (A 9) Geheel nieuwe snelweg van 33 km. Narbonne-grcns Lc Perthus (N 9)' Oude weg door Perpignan. Grens La Junquera-Barcclona (A 17) Grotendeels autosnelweg. De A-wegen in Frankrijk en Spanje zijn autosnelwegen piet tollen (péage, pea je); de Franse N-wegen zijn de oude routes nationale s, die door gaans twee, soms drie rijstroken heb ben. In Frankrijk wordt verder ge werkt aan de verbinding Metz-Nancy en de A 8 tussen Sénas en Aix en ten westen van Fréjus. Vorig jaar is Mar- seille-Aix (A 51) opengesteld, evenals het deel Metz-Freyming (A 32) van de aansluiting op de Autobahn naar Saarbrücken in Duitsland. BRENNER ROUTE Populair onder de Nederlandse vakan tiegangers is in de richting van de Italiaanse meren of de Adria-kust nog altijd de route door Duitsland en over de Brenner Pas. Hierin is door Duits land een alternatieve route gereedge komen via Dortmund. Na Arnhem: Emmcrich-Oberhausen (E 36) Bij an de bekende 'autogrills' boven een Italiaanse autostrada. Een populaire pleisterplaats voor va- gangers, die het zuidelijk zoeken. iegon met een oude Renault', leepsschroevenbouwer Max Lips wrak. Nu zijn er 300 auto- en met merknamen als Alvis, j Charron, De Dion Bouton, «rts. En deze groei van de ectie heeft geleid tot de tot- oraing van Autotron, een per- ite expositie in het Brabantse n. Op 1 juli gaat dit moderne i open. in, waar 150 van de 300 old- van Lips te zien zijn, is het grote automuseum in Neder- na het Nationaal Automobielmu- te Leidschendam, dat ontstond n fusie van de collectie-Riemer collectie-Louwman. Te Drunen de massamotorisering meer op argrond. Er is een audio-visuele 'tatie van verkeersveiligheid, rsgeleiding en verkeersverzor- *aaraan ANWB, Veilig Verkeer land, de Stichting VAM en de ene Verkeersdienst van de olitie hebben meegewerkt, teza- DAF, General Motors. Re Shell. iotron is gevestigd in een van oud-Brabantse hofsteden rientuinen, die naar adviezen nton Pieck in de stijl en sfeer TOO zijn gebracht. Meer dan de van de geëxposeerde auto's da- van voor 1925. Er zijn zes [s bij uit 1902-1908. Het oudste aar is een Peugeot uit 1892. >n zal ook een centrum worden voor shows en bijeenkomsten; voor de jeugd zijn er een minirace-cireuit, modeltreinen en een techno-bar. Er is ook een restaurant. De Intertraf f i c-tentoo nstel ling van verkeerstechniek, die eind mei in de msterdamse RAI is gehouden, wordt wegens groot succes geprolongeerd. In mei 1974 zal opnieuw zo'n expositie gehouden worden, waarvoor zich al tientallen firma's hebben aangemeld, aldus het tentoonsfceilin'gy en congres centrum RAI. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Grotere openheid van de kant van de overheid zou gewenst zijn om de inspraak van de bevolking bij ruimtelijke orde ning en milieubeheer zijn kans te geven. Er is al heel wat verbeterd. De raad van waterstaat biedt tegenwoordig bijvoorbeeld ruime ge legenheid tot meepraten over tracé's van rijkswegen en kanalen. Maar er blijven nog hiaten. 'Kreuz Oberhausen' richting Hanno ver. Oberhausen-Kamen (E 3) Bij 'Ka- mener Kreuz' richting Dortmund. Kamen-Dortmund (E 73) Bij "West- hofener Kreuz" richting Frankfurt. Dortmund-Giessen (A 13) Nieuwe Autobahn. Giessen-Karlsruhe (E 4) Deels naar keuze te rijden op parallel-snel weg Darmstadt-Heidelberg. Karlsruhe-München (E 11) Aan de zuidkant door Mllnchen de Olympische Spelen worden aan de noordkant ge kant gehouden. München-Dreieck Inntal (E 11) Richting Innsbrück-Salzburg. München-grens Kufstein (E 86)' Richting Innsbruck. Grens Kufstein-grens Brenner (A 12) De weg is geheel gereed als Auto bahn op de heenreis; terug moet tus sen Innsbruck en Kufstein nog de oude weg via Weer en Wiesing gere den worden. Grens Brenner-Chiusa (E 6) Auto strada gereed. Chiusa-Bolzano (E 6) Nog 31 km op de oude route. Bolzano-Florence (E 6) Autostrada gereed. Van Florence kan men rechtstreeks via autostrada tot bezuiden Napels rijden en vandaar grotendeels over snelwegen tot Reggio Calabria. In Noord-Iralië is het autostradanet nu compleet: van Verona aan de E 6 kan men de A 4 of E 13 in oostelijke richting naar Triëst en in westelijke richting naar Turijn rijden. Turijn heeft autostrada naar het noorden tot Aosta bij de Mont Blanc-tunnel en Sint Bennbard-timnel en naar het zuiden tot Savona. Milaan heeft een vrijwel voltooide rondweg, een ver binding naar het noorden met Chias- so, naar het zuiden met Genua en ook naar het zuiden de 'autostrada del sole' naar Rome. Langs de Rivièra is een tolweg klaar van Roquebrune in Frankrijk via Savona en Genua naar Livorno. In Zwitserland zijn veel kleine gedeel ten klaar, waarbij thans ook een snel wegverbinding van Basel met Ztlrich behoort. Joegoslavië heeft er een snel- - weg tussen Llubljana en Postojna bij- gekregen. Voor meer details en routebeschrij vingen kan men bij de ANWB of de KNAC terecht; ook wat verkeersregels en andere toeristische gegevens over het buitenland betreft. De Joegoslavische fabriek Zastava heeft de kopers van het model 101, dat gebaseerd is op de Fiat 128, aangeraden de vering van hun wagen bij hun dealer te laten controleren. Het gaat om gebreken, die kunnen optreden in de achterwielvering. Bij de montage in de fabriek zijn fouten gemaakt, die tot een breuk kunnen leiden. De Zastava 101 is vorige maand in Nederland gearriveerd. De exempla ren, die sedertdien afgeleverd zijn vertonen de gebreken volgens impor teur Gremi N.V. te Groningen niet. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Nelissen van financiën weet niet of er 'zwart geld' in Nederland is. Hij ziet geen aanlei ding over te gaan tot een geldzuive ring. De bewindsman antwoordt dit op vragen van het PvdA-tweede ka merlid Vondeling. Deze had de minis ter gevraagd of hij het vermoeden deelt dat een belangrijk deel van de Nederlandse bankbiljetten aan de om loop is onttrokken. Volgens een on derzoek van de universiteit van Am sterdam, onder leiding van professor Cramer, zou er in Nederland voor 6 miljard 'zwart geld' zijn. Van de on geveer 9,5 miljard die ten tijde van het onderzoek in omloop was, kon slechts 3,5 miljard worden terugge vonden. Het onderzoek van prof. Cremr is in de wetenschapswereld sterk aange vochten. Volgens de deskundigen kun nen er hoogstens enkele honderden miljoenen 'zoek' zijn, maar geen mil jarden. Dit zei prins Claus gisteren in Utrecht bij de officiële oprichting van de stichting 'Natuur en milieu' waar in vier organisaties voortaan één ge zicht naar buiten zullen tonen. Het zijn de vereniging tot behoud van natuurmonumenten (opgericht in 1905), de vereniging tegen water- bo dem- en luchtverontreiniging (die al in 1909 pleitte voor maatregelen te gen de stank van de Groninger kana len), de contactcommissie voor natuur en landschapsbescherming, en de nog maar twee jaar oude stichting 'Cen trum Milieuzorg'. Omdat de werkterreinen steeds meer met elkaar te maken kregen was nau were samenwerking nodig, aldus de heer H. W. Bloemers, voorzitter van de nieuwe stichting. Directeur P. Nij- hoff van het tien man sterke bureau gaf een aantal voorbeelden van de manier waarop de voortdurend verza melde feiten geselecteerd zijn voor actie. Het gemeentebestuur van Winterswijk maakt aanstalten om, gebruik makend van een verkorte procedure tot wijzi ging van het bestemmingsplan, zomer huisjes te laten bouwen in een kwets baar landschap. De stichting vraagt per brief om toch de lange weg te bewandelen, zodat de verschillende belangen tegen elkaar kunnen worden afgewogen. Lozing Dc chemische fabriek Naarden kon digt ondergrondse lozing van afvalwa ter aan zonder voldoende inzicht in dc consequenties. Dc stichting bestu deert de zaak. In het tijdschrift 'Na tuur en Landschap' verschijnt een artikel waarin met argumenten wordt uiteengezet onder welke strikte voor waarden er eventueel geloosd zou kunnen worden. Onder een stelsel van voorwaardelijke en tijdelijke vergun ningen, want ondergrondse lozing mag alleen een noodmaatregel zijn in afwachting van acceptabele methoden. En dan het geval van Rijkswaterstaat, waar nog steeds schetsen werden ge maakt van een indeling van het Ame lander wad, toen de regering al had vastgesteld dat de Waddenzee niet (ADVERTENTIE) Doe mee aan die grandioze Philips Autoradio-Vakantie-Wedstrijd. Maak uw keuze uit één van de 11 verschillende Philips autoradio's. Ze zijn er al vanaf 129.-, en allemaal met een kristalheldere weergave en met een royaal uitgangsvermogen van minimaal 5 watt. Ga vervolgens gezellig met de muziek mee, met vakantie naar Zandvoort, Barcelona of waar dan ook. Stuur Philips een originele ansichtkaart en ding mee naar 500 gulden! Kans genoeg, de totale prijzenpot bedraagt maar liefst 100.000 gulden. Haal gauw het deelname-formulier bij dc winkel of garage. Daarin staan alle details van de Philips Autoradio-Vakantie-Wedstrijd uitvoerig vermeld. Het museum zal na 1 juli dagelijks van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds geopend zijn, behalve op maandagen. Een Britse Benz uit het jaar 1900, de te Liverpool in licentie van de Duitse fabriek gebouwde Liver: één van de honderdenvijftig uit het nieuwe museum Autotron. met dammen zou worden aangetast. Dat leidde tot Kamervragen. En dan is er de zaak van de Ooster- schelde en de talrijke gevallen waarin de organisaties bezwaarprocedures aanspannen tegen bestemmingsplan nen. Ons werk lijkt erg veel op een simultaanschaakspel, zei de heer Nij- hoff. Zodra we op het ene bord een zet hebben gedaan moeten we weer naar het volgende rennen Maar vaak blijkt dat er een verrassende samen hang te zijn tussen ogenschijnlijk In cidentele problemen. Die problemen achter de problemen pakt onze staf dan ook aan. en zo proberen wij voor te blijven op de ontwikkeling. Derge lijke studies betreffen op het ogenblik de blo-industrie, nationale landschaps parken en de toepassing van d nieu we milieuwetten. Het komende najaar verschijnt bij de stichting een 'groenboek' een prakti sche handleiding voor particulieren en groepen die activiteiten willen ont plooien. Met informatie als 'hoe be oordeel Je een hinderwetvergunning' en 'wat kan er allemaal fout zijn in een bestemmingsplan'. De nu nauwer dan ooit samenwerken de organisaties zijn, in de woorden Prins Claus nauwer samenwerken van prins Claus 'een hechte groep, waarmoe rekening wordt gehouden, moet worden gehouden'. Oud-chef-redacteur Nieuwe Haagse Courant DEN HAAG Het bericht, dat de journalist Leendert Schrijvershof op 66-jarige leeftijd in het Rode Kruisziekenhuis is overleden, zal bij vele Nederlandse kranten door diverse redactieleden met gevoelens van weemoed zijn vernomen. De heer L. Schrijvershof is in de jaren na de oorlog als chef-redacteur van de Nieuwe Haagse Courant een leermeester geweest voor zeer velen. Al ver voor de oorlog was hij in de joumalistiekk gewomen en in 1945 volgde zijn her-intrede bij de NHC, die hij ook tot het staken van de verschijning in de oorlog, als redac teur-verslaggever had gediend. In 1945 werd hij chef-redacteur van de NHC en hij was een chef, die zichzelf niet ontzag, letterlijk dag en nacht werkte en door zijn inzicht in het nieuws de Nieuwe Haagse Cou rant aanzien en betekenis in de Resi dentie bezorgde. Hij was een hard leermeester, die allereerst zijn krant zag en zichzelf en zijn staf aan die krant dienstbaar maakte. In de eerste vijf jaren na de bevrij ding drukte de heer Schrijvershof zijn stempel op het totale beeld van de NHC: een krant met honger naar nieuws, zin voor het detail, met een economisch woordgebruik om de ge ringe hoeveelheid papier zo efficiënt mogelijk te gebruiken. Dat was de eis, die Schrijvershof aan zijn redactiemensen stelde en wie zich aan dat 'regiem' kng genoeg wilde onderwerpen, leerde zijn vak. Velen van die vroege NHC-redactieleden, die elders carrière maakten, trekken van die leerschool nog dagelijks profijt. Dit te kunnen schrijven is een eerbe toon aan een groot journalist, die alleen al daarom zijn verdiensten voor ons vak heeft gehad. Een vak, dat hijzelf om gezondheidsredenen helaas niet tot zijn pensionering heeft kunnen uitoefenen. Nadat hij zijn carrière ook enige tijd als redac tiechef van Trouw, daarna weer in zijn oude functie en tenslotte als speciale verslaggever van de bladen van Het Kwartet had voortgezet en beëindigd, nam hij een tiental jaren geleden afscheid van de krant, om van een afstand de ups en downs in de vaderlandse journalistiek te blij ven volgen. Een grote carrière lag achter hem. •I v il Van een verslaggever GROEDE Twaal* kinderen zijn ge wond geraakt door een ontploffing van een vermoedelijk 20 mm handgra naat op het schoolplein van de chris telijke basisschool in Groede. De 6- jarige Jurgen Bergwerf f en de 7- jarige Charles Verduin, de twee jon gens die het zwaarst werden gewond, vertelden de politie dat zij het project in een bunker hadden gevonden. De jongens bewerkten voordat de school begon het ding met een spijker en een trottoirtege:. De tegel werd door de explosie tegen het hoofd en het been van Jurgen geslingerd. Ne gen kinderen werden direct na de explosie naar het St. An toni uszieken huis in Oostburg gebracht. De twee- klassige basisschool werd na het onge luk voor de rest van de dag gesloten. Volgens opperwachtmeester C, van Nieuwenhuyzen van de rijkspolitie ko men herhaaldelijk projectielen uit slo ten en landbouwgronden te voor schijn. Een onderzoek naar de her komst van de granatt had gisteravond nog geen resultaat opgeleverd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De in Amster dam gevestigde stichting Biorga wil proberen de biologische land- en tuinbouw te bevorde ren. Zo verstrekt daarvoor ga- rantiemerken aan handelaren, die hun koopwaar onderwerpen aan de controle van de stich ting. Als daarbij komt vast te staan, dat de produkten inder daad volgens biologische wijze (zonder kunstmest en chemi sche bestrijdingsmiddelen) ge kweekt zijn) wordt een garan tie-certificaat verstrekt. Een Amsterdamse groothandel heeft zich al aan de controle van de stichting onderworpen. Het ver koopt nu tomaten met het certi ficaat van Biorga. Deze stichting heeft haar garan- tiemerk het eerst in Duitsland geïntroduceerd. Daarheen wor den al twee jaar in Nederland gekweekte biologische tomaten geëxporteerd. Overigens is het Amsterdamse bedrijf (Vroegop Ruhe en Co) niet de eerste, die 'gegarandeerd biologische' pro dukten op de markt brengt. Er bestaan verschillende groepen van kwekers, die zonder kunst mest en chemische middelen werken, met eigen afzetkanalen. Het grootst is de groep rondom het biologisch-dynamisch insti tuut in Zeist Biorga wil het misbruik, dat in de handel wordt gemaakt van dc naam 'biologisch' tegengaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15