liegersstaking lijkt nafwendbaar geworden Voorlopig geen sloop van IJsselsteinse wijk eoeo Uitbreiding research zwakzinnigenzorg Van Agt: militaire rechtbank blijft m1 7 a nfessionele bonden elen zich gepasseerd Haag blijft eringscentrum NW: nu onderzoek consumptiepatroon Dreigende Dimitroff in steen Consumenten moeten meepraten over matiging Politie-agent had 'spontane' klap niet mogen geven aitieschepen gaan Zwarte Meer Rechter verbiedt afbreken zolang civiel proces duurt kbondspremie in arenindustrie FT Q. uminiumfabriek pt activiteiten ili'i'i'i'i iii ii I O personalia DE KUYPER VIEUX ff/KWARTET VRIJDAG 16 JUNI 1972 Binnenland T9 Kil n onzer verslaggevers RDAM Veel verkeersvliegers rekenen erop dat ook hun collega's uit Rusland en Joego- enals zijn aangesloten bij de IFALPA, de overkoepelende internationale organisatie van ver- liegers, maandag zullen staken. IFALPA zijn 50.000 piloten an er 20.000 Russen en Joe- zijn. Het laat zich aanzien staking aangezegd door de omdat de regeringen tot dus ver weinig of niets hebben onderno men tegen de vliegtuigkapingen de gehele burgerluchtvaart zal lamleg- gen. De staking zal alleen niet doorgaan, ien onzer verslaggevers JINGEN Vandaag heeft professor Hellema uit Laren een ge- met achtereenvolgens de werkgevers in de strokartonindustrie Industriebond-NW. ristelijke bedrijfsgroepencentra- eft er zich hogelijk verbaasd etoond dat de hoogleraar die e rijksoverheid is gevraagd om itactman in de strokartonindus- te treden wel met het NW t met de Christelijke bedrijfs- incentrale (CBC) noch met de riebond NKV spreekt er S. Weidenaar van de CBC in kon ons er geen verklaring geven, maar toonde zich wel «•aardigd. 'Je mag verwachten a professor weet dat er meer zijn dan één', aldus de heer naar. Het NKV heeft het NW s nog een brief geschreven waa- ond dat en vond dat de drie iden samen een onderhoud met tactman moesten hebben en dat alleen sprake mocht zijn van isprek tussen prof. Hellema en de werkgevers. Op deze brief is geen antwoord ontvangen. We konden gis teren geen commentaar krijgen, noch vande Industriebond-NW noch van prof. Hellema, die gisteravond nog in het buitenland bleek te zijn. DEN HAAG Minister Engels (CRM) heeft gisteren aanCarel Visser uit Amsterdam de staatsprijs (ƒ8.000,voor beeldende kunst en architectuur uitgereikt. Bij die gele genheid werd tevens de film 'Carel Visser, beeldhouwer', een portret van de man en zijn werk, vertoond, die Jonne Severijn in opdracht van het Haags gemeentemuseum en het minis terie van buitenlandse zaken maakte en waarbij Hans Locher adviseerde. Een overzichtstentoonstelling van het werk van Visser zal van 23 september tot 19 november in Den Haag worden gehouden. HAAG Minister Udink ïuisvesting) meent dat het lan-Schedeldoekshaven niet in is met de uitgangspunten die nota over de ontwikkeling van igse agglomeratie en de afrem- van de krantensector ten lag zullen worden gelegd. Tot itgangspunten behoort dat Den regeringscentrum blijft gering is van mening dat dit t dat de ministeries van bin- idse zaken en van justitie in hoofdzaak in Den Haag j te blijven. is de interpellatie door de Ka den Imkamp en Nypels (beiden zei de minister van volkshuis gisteren dat er geen sprake is verband tussen de nijpende ituatie in Den Haag en de tsverlening aan de bouw van gebouwen voor departemen- at deze dan ook geen enkele 't gespeeld. t mag worden dat in de ge- op het door het rijk overge- Nervi-project straks 4.000 te werk kunnen worden ge ls het rijk niet spoedig zou besloten tot overneming van ject zou he( Algemeen Burger- sioenfonds'zijn overgegaan tot cht daarvan aan een particulie- igde, die op deze plaats onge- een groot kantorenpand zou gesticht. Dit zou hebben ge- een aanzienlijke uitbreiding t aantal arbeidsplaatsen in de ere dienstverlenende sector tot vergroting van de reeds nde discrepantie tussen woon- :elegenheid in de Haagse ag- ratie. Aan de vestiging van de leries van binnenalndse zaken in justitie in dit plan is een lijk bezwaar niet verbonden, al- unister Udink. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Het NW meent dat het voorgenomen onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek naar het huidige consumptiepatroon zo spoedig mogelijk moet worden uit gevoerd en dat niet te lang gewacht mag worden op het budgetonderzoek naar de gezinsconsumptie in alle EEG-landen. Dit onderzoek is uitge steld in verband met de toetreding van vier nieuwe leden. Een uitgebreid onderzoek naar het consumptiepatroon in ons land is voor het laatst gehouden in 1964. 'Een zo eigentijds mogelijk consump tiepakket is van groot belang, omdat het daarop gebaseerde prijsindexcijfer in sterke mate bepalend is voor de grootte van de loonstijging,' aldus het NW in zijn orgaan van deze week. als de voorzitter van de IFALPA, de Fin Ola Forsberg, de verzekering krijgt van de Verenigde Naties dat maatregelen tegen de kapers zullen worden genomen. Gisteravond om elf uur zou de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, in New-York een gesprek hdbben met Forsberg. De vereniging van verkeersvliegers in de Verenigde Staten, de ALPA, deel de gisteren mee te verwachten dat bijna al de 15.000 vluchten, die dage lijks in de VS worden gemaakt, maan dag zullen vervallen. De Australische vliegers zullen niet meedoen aan de staking. Volgens de Australische vere niging van verkeersvliegers heeft de Australische regering verzekeringen gegeven, die voldoen aan de eisen van de IFALPA. Australië zal elke over eenkomst tegen het kapen tekenen en voor de uitvoering wetten invoeren. Resolutie De Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers heeft gistermiddag be sprekingen gevoerd met de secretaris van de IFALPA, gezagvoerder C. Jackson. Het bestuur van de VNV en Jackson brachten gistermorgen een bezoek aan het msinisterie van bui tenlandse zaken, waar de Nederlandse vliegers een ontwerp-resolutie aanbo den. De vliegers zouden deze resolutie willen zien aangenomen door de Vere nigde Naties. Er is een paragraaf in opgenomen, waarin wordt aangedron gen op de stichting van een internati onaal hof voor berechting van lucht- piraten, die om politieke redenen sa botage plegen. De IFALPA heeft deze paragraaf nog niet overgenomen. Als de staking maandag doorgaat, zal dat consequenties hebben voor de reis van het koninklijk paar naar Parijs. De F-28 Fellowship van de regering wordt namelijk gevlogen door piloten van Martinair, die lid zijn van de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers. Zij zullen zich bij een even tuele staking aansluiten. De VNV kreeg overigens bericht van koningin en prins, dat zij begrip heben voor de situatie. In geval van staking zal het koninklijk paar met een F-27 van de koninklijke luchtmacht naar Parijs vliegen. De Westduitse minister van verkeer, Georg Leber, heeft er bij de Lufthan sa en de vereniging van verkeersvlie gers op aangedrongen niet deel te nemen aan de staking. In de Bondsre publiek zouden mogelijkheden genog bestaan om luchtpiraten te straffen. De minister kondigde tegelijkertijd aan dat de tien Tsjechen, die verleden week werden gearresteerd na de ka ping van een Tsjechoslowaaks passa giersvliegtuig, niet zullen worden uit geleverd. Zij zullen in West-Duitsland wegens vliegtuigkaping terecht staan. Bisschop Bekkers Instituut van start Van onze Haagse redactie DEN HAAG Begin volgend jaar hoopt het onlangs opgerichte Bis schop Bekkers-Instituut met haar werkzaamheden te beginnen. Dit instituut, dat voortgekomen is uit de bekende Stichting Bisschop Bek kers, die zich heeft ingezet voor de geestelijk gehandicapten, stelt zich als doel de research op het terrein van de zwakzinnigen en de zwakzinnigen zorg te bevorderen. De bedoeling is als een dienstencen trum vooral administratief te werk te gaan. Gedacht wordt aan het inventa risoren en registreren alles wat er op het gebied van de zwakzinnigheid en de zwakzinnigenzorg gebeurt. Zoals bekend is op 8 mei 1969 door de Stichting Bisschop Bekkers met in schakeling van de televisie een natio nale inzamelingsaktie gehouden. De opbrengst was ruim zeven miljoen gulden. Van de opbrengst is ruim 2.1 miljoen bestemd voor de dagverblijven voor de geestelijk gehandicapten, niim 2.8 miljoen voor vakantie tehuizen en recreatie en 37.500 gulden voor bui tenlandse aktiviteiten Afgesproken was, dat 30 pet. van de opbrengst van do aktie zou worden besteed aan de 'ontwikkeling der vroegtijdige onder kenning op het terrein van de zwak zinnigheid en de zwakzinnigenzorg'. Om dit waar te maken is nu het Bisschop Bekkers Instituut opgericht Voorzitter van het bestuur van het instituut is de heer J. H. J. Geheniau, medisch directeur van 'De Hartekamp' te Heemstede. Hij vertelde gisteren, dat er op universitair niveau wel research wordt gepleegd, maar deze zou een incidenteel en vooral ook individueel karakter dragen. Het ont breekt volgens het nieuwe instituut aan de broodnodige uitwisseling van informatie, aan coördinatie, planning en prioriteitenbepaling. Het werk in Leiden. Utrecht, Nijmegen. Amster dam en Groningen en in een aantal instituten voor gehandicaptenzorg zou vruchtbaarder zijn, wanneer er sprake was van meer coördinatie. Het bestuur van het Instituut zoekt nog een direkteur, die aam het hoofd zal staan van het bureau, dat in Utrecht wordt gevestigd. De Stichting Bisschop Bekkers blijft bestaan om zo nodig het instituut van fondsen te voorzien. Het instituut rekent erop straks voor subsidie in aanmerking te komen. Men heeft reeds contact gehad met de departementen van CRM, on derwijs, sociale zaken en volksgezond heid. De Amsterdamse beeldhouwer Frits Sieger zal zondagavond in Amsterdam in gebouw de Rietwijker het borstbeeld van de eerste Bulgaarse president Georgi Dimitroff overdragen aan de ambasadeur van dat land. Sieger, die deze opdracht kreeg ter gelegenheid van de negentigste geboortedag van Dimitroff, koos als pose de dreigende vinger die Dimitroff opstak toen hij tijdens het Rijksdag brandproces in Berlijn, na een jaar geboeid in de cel te hebben doorgebracht, Göring en Goebbels als schuldigen aanwees. Sieger die vanwege zijn sympathie voor Dimitroff geen honorarium wil ontvan gen, legt de laatste hand aan het borstbeeld. DEN HAAG —De Consumentenorga nisaties moeten ook in de gelegenheid worden gesteld in vergaande mate mee te werken aan de matiging, die op het ogenblik is vereist. Dit zei de voorzitter van het Verbond van de Nederlandse Groothandel, de heer A. osnak gisteren in de jaarver gadering van deze organisatie. De groothandel, zo verklaard e de heer Bosnak, is tot zelfbeperking bereid en wil dat zoveel mogelijk maatregelen tegelijk worden getroffen. De heer Bosnak doelde hierbij op de maatrege len, die worden opgesomd in het laatste halfjaarlijkse rapport van de SER, dat als basis dient voor het gesprek overheidbedrijtfsleven. De groothandel is het ermee eens, dat al die maatregelen een samenhangend geheel vormen. De groothandel, zo verklaarde de heer Bosnak is bereid aat elk arbeidsvoor waardenbeleid en aan elk prijsbeleid mee te werken, dat in redelijk over leg tot stand komt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) is van mening dat de klap, die een politieman gaf aan een jeug dige ingeslotene op het politiebureau te Zutphen, is af te keuren. Deze 'spontane reactie' noemt de minister overigens 'begrijpelijk', want zij vond plaats nadat de betrokkene 'zonder enige reden' de politieman in het gezicht had gespuwd. De klap had toch achterwege moeten blijven, aldus de minister. De politieman is daaro ver onderhouden, zo blijkt uit het ministeriële antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden Jans en mevr. Haas-Berger. In het antwoord wordt ontkend, dat de betrokken jongeman zwaar lichamelijk letsel zou zijn toe gebracht. Aangenomen mag worden dat er slechts sprake was van enig lichamelijk letsel. Ondanks kritiek grote meerderheid Kamer Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) houdt vast aan het be staan van afzonderlijke militaire rechtbanken, zoals in de regerings nota voor de herziening van het militaire strafprocesrecht wordt be pleit. Dit ondanks de kritiek die de grote meerderheid in de Kamer, KVP, ARP, CHU en WD alsmede de Inks oppositie op de handha ving'van de afzonderlijke militaire rechtspraak hebben geuit. mer gebeurt, dan wel door een geheel zelfstandige militaire rechtbank. Deze kritiek concentreerde zich met name op het feit dat het voorstel van de regering niet overeenkomt met de ontwikkelingen om de militaire maat schappij meer in de burgermaatschap pij te integreren. Minister Van Agt verklaarde gisteren in de Kamer dat de gelijke rechtsbe deling van burger en militair voorop moet staan. Hij meende dat de afzon derlijke militaire rechtbanken niet strijdig zijn met dit principe. De meerderheid in de Kamer had bepleit, militairen door de normale burger- arrondissementsrechtbanken te laten berechten. Bij deze rechtbanken zou dan een speciale kamer voor militaire zaken moeten komen. Mr. Van Agt meende echter dat het formeel weinig verschil maakt of de berechting nu door zo'n afzonderlijke militaire ka- LE De elf schepen met mu- van het Westduitse leger die tnteel in het natuurreservaat Het e Meer liggen afgemeerd, blij- Overijssel. Op departementaal is overeenstemming bereikt een gemeente in deze provincie de fel omstreden schepen uit latuurgebied binnenkort zullen n afgemeerd. Met het bestuur ie gemeente zal op korte termijn et worden opgenomen door de- Dit deelde, het bureau voor lig van dit ministerie vanmor- Qee. Om welke plaats het gaat men niet zeggen. Van een verslaggever UTRECHT In de met sloop bedreigde Juliana wijk in IJsselstein zal voorlopig niets afgebroken worden. Deze beslissing nam de vice-president van de Utrechtse rechtbank, mr. M. B. van de Werk, gisteren in een kort geding, dat zes bewoners van de wijk aanhangig gemaakt hadden tegen de IJssel steinse woningbouwvereniging. ADVERTENTIE ÏCHT De werknemers in de lindustrie, die georganiseerd 'ij een der drie bonden, krijgen een vakbondspremie van 2 of indien zij jonger zijn jaar van 48 gulden Deze e, die vorig jaar voor het eerst uitbetaald en toen 45 gulden werknemers van 23 jaar en ou- ledroeg, wordt betaald uit een tal fonds ten behoeve van vak lieden, waarin de ondernemers sigarenindustrie 0.4 procent van onsom storten. De rechter vond de zaak te ingewik keld om die in een kort geding te behandelen. Hij verwees de zaak nu naar de 'gewone' rechter en bepaalde daarbij dat hangende een normale civiele procedure in de wijk geen enkel sloopwerk uitgevoerd mag wor den. Eind mei verzette een groep jongeren zich fel tegen de sloop en na een paar dagen van schermutselingen tussen jongeren, politie en slopers schorste de IJsselsteinse burgemeester de sloop voor drie weken. Volgens de beslis sing van mr. Van de Werk moeten de bewoners de zaak nu binnen acht weken bij de gewone rechter aanhan gig maken. Op overtreding van het sloopverbod gedurende de procedure stelde hij een dwangsom van 20.000 gulden per overtreding. De advocaat van de bewoners van de wijk. mr. P. Kretschmar, zei dat hij gedwongen was het geding aanhangig te maken omdat het bestuur van de woningbouwvereniging niet reageerde op de vraag wat er na afloop van de schorsingstermijn van drie weken (vandaag liep die af) zou gebeuren. Mr. Kretschmar eiste een sloopverbod voor de tijd dat er geen bestemmings plan voor de wijk is vastgesteld, wat nog wel jaren kan duren en daarna kunnen eventuele beroepsprocedures tegen het plan nog veel tijd vergen. De sloopopdracht van de vereniging omschreef mr. Kretschmar als 'een overbodige daad van terreur zonder enig doel'. Krotten Namens de IJsselsteinse woningbouw vereniging zei de heer J. Defares dat bEN BERG Aluminium Har- trg sluit. Met ingang van 30 juni ft bedrijf als onderdeel van Hol- Aluminium de produktie ton per jaar gaan stoppen, de vijftig werknemers zal in tg met de vakorganisaties een igsregeling worden vastge- In elk vakje een letter plaatsen, die tesamen woorden vormen. Tot en met de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het voorafgaande woord, plus een letter. Na de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het voorafgaande woord, minus een letter. 1. oude lengtemaat, 2. ingewand van haring, 3. insektenetend zoogdier, 4. schrijfkosten, 5. stijgbeugel, 6. steel. 7. een der afmetingen, 8. een der jaargetijden, 9. twijg, 10. keurig, 11. voegwoord. Oplossing vorige puzzel: Hor.: 1. mits, 4. ponton, 9. Ede, 10. gas, 11. Abe, 12. Nornen, 14. Elis, 15. pon, 16. are, 17. os, 19. passend, 22 rot, 24. A.T.V., 25. tak, 27. formaat. 30. re, 32. rad, 33. air, 35. anti, 37. alleen, 39. ree, 40. mat, 41. dei, 42. polder, 43. pers. Vert.: 1. mentor, 2. ido, 3. terp, 4. Pan, 5. os, 6. talent, 7. obi, 8. nest, 10. genaamd, 13. nop, 14. ere, 16. asvaalt. 18. sof, 20. sta, 21. dar. 23. tortel, 26 kennis. 28. Rai, 29. til, 31. harp. 34 rede, 36. neo, 37. aar, 38. eer, 40. me de zes bewoners geen belanghebbende bij de sloop zijn en dat zij om die reden geen eisen kunnen stellen; de sloop is voor verantwoordelijkheid van de woningbouwvereniging. De heer Defares verwees ook naar de positie van de vereniging, die tot nog toe op alle subsidie-verzoeken tot ver nieuwing van de wijk een negatief antwoord van het ministerie van ruimtelijke ordening en volkshuisves ting gekregen heeft. 'Hiermee ver klaarde het ministerie de woningen tot krotten en om die reden moeten ze worden afgebroken', zei de heer Defares. Hij haalde een brief van het IJssel steinse gemeentebestuur aan waarin het bestuur van de woningbouwvere niging op grond van de algemene politie-verordening werd opgedragen de leuze 'leve de woningnood' te ver wijderen van een blokje al ontruimde huizen in de wijk. Die leuze was er door verontwaardigde jongeren opge- kalkt. De woningbouwvereniging be sloot na de ontruiming tot sloop, omdat men kraken, meer van die leuzen en andere acties vreesde naast verdere verkrotting van de ontruimde huizen. De acties van de jongeren, verenigd in de groep 'De Witte Krakers', en de overgebleven buurtbewoners ontstond omdat men van mening is dat de woningen wel degelijk kunnen wor den verbeterd. Op verzoek van de kamerleden Nypels (D'66) en Schae- fer (PvdA) is door een stedebouw- kundige en een jurist een rapport over de wijk opgesteld, waaruit blijkt dat de woningen voor ongeveer 12.000 gulden per woning redelijk zijn op te knappen. Die verbetering leidt tot een huurverhoging die volgens de rappor teurs aanvaardbaar is. De door de twee kamerleden aan staatssecretaris Buck gestelde vragen worden zeer binnenkort beantwoord. In afwachting daarvan wilde men bij het ministerie geen commentaar ge ven. MOEILIJKHEDEN De vervanging van de militaire recht banken door militaire kamers bij de arrondissementsrechtbanken zou vol gens hem ook moeilijkheden opleve ren bij de berechting van de in het buitenland gelegerde militairen. Vol gens het betreffende NAVO-statusver- drag mogen die in het buitenland gelegerde militairen door een Neder landse militaire rechtbank ter plaatse berecht worden. 'Het is de vraag of die landen ook met een burgerrecht- bank akkoord gaan Daarvoor zal, als de Kamer zich daarvoor toch uit spreekt, eerst in NAVO-verband en ook met Suriname en de Antillen overlegd moeten worden', aldus minis ter Van Agt. Hij meende, in tegenstelling tot PvdA, D'66, en de VVD, dat in een militaire rechtbank niet uitsluitend juristen, maar ook een militair als specialist zitting moet hebben. Hij was wel bereid om een suggestie van het AR-kamerlid Geelkerken te vol gen, die bepleitte dat in principe ook onderofficieren lid van de militaire rechtbank kunnen worden, dit omdat de persoonlijkheid en niet de rang doorslaggevend moet zijn. PvdA en PPR hebben voorstellen in gediend om de afzonderlijke militaire rechtbank af te schaffen, de WD heeft zo'n voorstel in voorbereiding. De verdere behandeling van dit on derwerp, de reactie van de Kamer op de 'halstarrige' houding van minister Van Agt en de stemming over de voorstellen van de Kamer zal volgen de week aan de orde komen. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, met de originele lit Frankrijk geïmporteerde Brandy. Promoties: Gepromoveerd tot dosctor in de geneeskunde: P. P. M. Reekers en E. Reerink (R.U. Leiden), Gepro moveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen: V. Icke (R.U. Leiden), D. J. van der Horst (R.U. Utrecht), M. L Krusemeyer (RU. Utrecht), J. P. Kamerling (RU. Utrecht). Gepromoveerd tot doctor in de letteren: J. C. A. de Meij (R.U Utrecht). Gepromoveerd tot doctor in de landbouwwetenschap: M. Wei Chun (LH. Wageningen). Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde: J. A, Wamdorff (K.U. Nijmegen), R. Roelfsema (R.U. Leiden), E. van der Wall (R.U. Groningen) Onderscheiding De heer G. van Rossem, voorzitter van de raad van arbeid te Amersfoort, die veertig jaar op het terrein van de sociale verzeke ring werkzaam is, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. De heer Van Rossem is onder meer ook voorzitter van schoolbestu ren in Amersfoort en bestuurslid van de Nederlandse Vereniging voor reva lidatie in Den Haap Dijkgraaf De Turmac-Liemersprijs 1972, een bedrag van 150 gulden, is toegekend aan J. C. Daams, dijkgraaf van de polderdistricten Rijn en IJssel en Oude Rijn. De pnjs is toegekend op grond van 'uitnemende verdienste ten aanzien van de waterbeheersing in zijn polderdistricten'. De prijs zaJ in september uitgereikt worden. Burgemeester Per 18 juli is be noemd tot burgemeester van de Bra bantse gemeente Mill en St. Hubert de heer M. G. van Berckel, met gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Aardenburg. De heer Van Bereken (43) is sinds 19e2 burge meester van Aardenburg, is r.k. en lid I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11