ngrijpen in lonen n prijzen irreëel I Prof. Hoefnagels valt Lanser aan IBV halveert de ontributie aan CNV lii iKl Violist Oistrach ook een gezellig prater Parlement krijgt nota drugbeleid E ZOIHIERPRI JZENli 0: voorinformatie oonleden SER er begroting S^ndelparkf eesten 'Eigendomsverhoudingen fundamenteel wijzigen' |V7 nris" ■p Gifschip Delta naar Rotterdam Nieuw pand algemeen bureau geref. kerken V oetgangersbond tegen verzachting wet drankmisbruik GS Overijssel vragen KNTU open te houden Nagekomen familieberichten Uitnodiging Plaats een Pijltje lUV KWARTET DONDERDAG 15 JUNI 197 Binncnlnnd/Kunst T9 Kit 'erkgevers en werknemers menen: Cj kabinet zou het nemen van een en/of prijsmaatregel eerst mogen wegen, als vaststaat dat het af- van een 'sociaal contract' tus- regering en bedrijfsleven of de nering daarvan onmogelijk blijkt ijn. onverbiddelijke conclusie is wij vernamen gisteren getrok- in de eerste vergadering van de iale commissie van de Stichting de Arbeid, die de taak heeft het ende gesprek tussen regering en onze sociaal-economische redactie >T HAAG De sociaal-economische deskundigen van alle werkgeversverbonden en werknemers centrales in de Stichting van de Arbeid zijn unaniem van mening dat ingrijpen door de regering de loon- en prijsontwikkeling als volkomen irreëel moet worden beschouwd. ADVERTENTIE [onze nieuwste collectie tegen2 bedrijfsleven (op 27 juni) over het sociaal-economisch matigingsbeleid voor te bereiden door na te gaan op welke pjnten tussen de suggesties van de centrale werkegeversorganisaties en de vakbeweging in principe wel licht overeenstemming mogelijk is. Deze commissie (officieel: commissie sociaal-economisch beleid 1973) con cludeerde verder dat het deskundigen- -17- rapport van de Sociaal-Economische WcrkgTOCp Raad (mede aan de hand waarvan het sociaal contract definitief moet wor den opgesteld) uiterlijk begin oktober gereed moet zijn. In verband daarmee werd de suggestie van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen om de deskundige kroonleden van de SER geruime tijd vóór het verschij nen van de miljoenennota vertrouwe lijke voorinformatie te geven overge nomen. ij worden aan ons lot overgelaten onze sociaal-economische redactie RECHT Het hoofdbestuur van de bedrijfsbond HBV heeft het ristelijk Nationaal Vakvrbond meegedeeld de contributie-afdracht ideze vakcentrale drastisch te moeten verminderen (in -1972 met eveer de helft), omdat het geld nodig is voor een reorganisatie de bond. voorzitter van de HBV (waarin 12.500 werknemers uit de handel het bank- en verzekeringswezen georganiseerd), de heer P. M. de schrijft in het bondsorgaan van week dat de reorganisatie nood de onze soc.-economischer edactie J HAAG Het Verbond van erlandse Ondernemingen acht het enst dat de regering de deskundi- 'T; troonleden van de Sociaal-Econo- M che Raad vóór het verschijnen van rijksbegroting uiterst vertrouwe- ingelicht, opdat hun economische v yse tenminste een maand eerder oor verschijnen dan vorig jaar het oor al was. dee persconferentie van het VNO 5" ft vice-voorzitter mr. P. v. Meeteren Den daard, dat de pogingen om voor m®! I een effectief sociaal-economisch :0?L igingsbeleid uit te stippelen, zijns r in ens mede zijn mislukt door tijd- 3?r d. Dat zou dit jaar wellicht kun worden voorkomen door de com- k*a ie van deskundige kroonleden, 1 in een conceptrapport de basis n aet leggen voor een eventueel defi- ocri ef akkoord over het scoiaal-econo- en ch beleid in 1973, vertrouwelijke irmatie-vooraf te geven, aldus mr. i Meeteren. verwierp de opvatting van vakbe- in [ingszijde dat de prijsstijgingen ^rx r een deel in de zakken der onder- ltrV ners terecht komen. 1 het algemeen estuur van het 0 is, zo werd meegedeeld, de mati- gSnota van de werkgeversverbon- m®!i aanvaard. Daarbij sprak dit be- arai ur zjch vooral uit voor de nood- van rendementsverbetering en r het invoeren van een zekere ximering van de prijscompensaties 1973, omdat het bedrijfsleven 'een vergaande compensatie in de lonen k liicht niet meer zal kunnen dra- (de vakbeweging heeft zich in ir matigingsnota tegen maximering 1 prijscompensaties uitgesproken.). e een onzer verslaggevers ISTERDAM Vrijdagavond 16 ju- j aJ aanvang 20.30 uur, geeft het Ballet idemie 'Nel Roos' een voorstelling het Vondelpark. Het programma i de 5taat uit klassiek-raodern presenta- a-po s en Spaanse- en Oosterse dansen. zakelijk is geworden, omdat de HBV bij de fusiebesprekingen binnen het CNV buiten spel is komen te staan. 'De grotere homogene bonden zoeken elkaar op, gaan samen, naar de hete rogene groepen, zoals de onze, worden min of meer aan hun lot overgelaten', aldus de voorzitter. De HBV heeft het CNV al in mei vorig jaar laten weten daarom te hebben besloten zich niet langer te willen laten ophouden door gesprek ken over verdergaande samenwerking, maar een eigen koers te gaan bepalen. 'Aan het dagelijks bestuur is opgedra gen een geheel nieuwe stlktuur te ontvouwen, die het mogelijk zou ma ken het werk ten behoeve van de leden ongestoord voort te zetten'. De heer De Wit schrijft dat deze regorga- nisatie (zowel baar het oordeel van de kaderleden als van het hoofdbestuur) moeten worden bekostigd door de ge hele christelijke vakbeweging, hetgeen te verwezenlijken is door een drasti sche vermindering van de contributie afdracht aan het CNV. ONZEKERHEID 'De gevolgen van nagenoeg twintig jaar vol onzekerheid over de positie van de bond binnen het CNV dwin gen het bestuur tot zodanige maatre gelen, dat de bond de belangen van de leden afdoende kan blijven behar tigen', aldus de heer De Wit, die 'de banden met het CNV, als het even kan, wil behouden. Maar dat dit al leen kan als de andere CNV-bonden begrip kunnen opbrengen voor de thans genomen besluiten'. In een re actie op de stap van de HBV verklaar- verlaging van de contributieafdracht de CNV-voorzitter J. Lanser dat een van een aangesloten bond niet zonder meer kan worden aanvaard. Een ver zoek om op dit punt te mogen afwij ken van de statuaire verplichtingen moet worden behandeld door de fi nanciële commissie van het verbond en daarbij zal de HBV moeten kunnen aantonen niet meer tot het nakomen van die verplichtingen in staat te zijn, aldijs de heer Lanser. De financiële commissie moet advies uitbrengen aan de verbondsraad (waarin alle aangesloten vakbonden vertegenwoordigd zijn). Bij een posi tief advies zullen de andere CNV- bonden de gederfde contributieaf dracht moeten opbrengen, bij een ne gatief advies staat de HBV voor de keuze: betalen of uit het CNV treden. De heer Lanser meent dat de HBV binnen het CNV niet aan zijn lot wordt overgelaten. Het doorvoeren van de bedrijfstaksgewijze organisatie heeft er evenwel toe geleid, dat de positie van de HBV is verzwakt. 'Maar juist daarom geloof ik dat de andere bonden zich mede verantwoor delijk zullen oelen voor het voortbe staan vjn de HBV', zo verklaarde de heer Lanser. Besloten werd een kleine werkgroep in te stellen, die voor volgende week donderdag als de commissie opnieuw vergadert een inventarisatienota moet samenstellen uit de veelheid van standpunten over het matigingsbeleid in 1973, die de werkgeversorganisaties en de vakcentrales onlangs op tafel hebben gelegd, voor zover mogelijk tevens voorzien van de standpunten, die tot dusver van regeringszijde zijn ingenomen. De inventarisatie-werkgroep bestaat uit mr. H. P. Engel, sekretaris van de Stichting van de Arbeid, drs. J. Goed hart (namens de werkgevers) en drs. G. J. van der Hoeven (namens de werknemers). Al vorens het volgende gesprek met de regering zal plaatsvin den, zal wellicht ook het volledige bestuur van de Stichting van de Ar beid (het hoogste overlegorgaan van werkgevers en werknemers) nog ver gaderen. De speciale commissie wordt gepresideerd door drs. J. G. Bavinck, bestuurslid van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen. Na afloop van haar eerste vergadering werd slechts meegedeeld dat 'in goede sfeer en constructief is gesproken, in hoofd zaak over procedurekwesties'. i U betaalt een gedeelte bij aankoop, waarna wij Uw mantel deze zomer gratis bewaren. t Deskundig advies. Volledige garantie. Eigen atelier. S Nieuwe Binnenweg 178 g Rotterdam J J (bij 's-Gravendijkwal) J Tel. 362185 Van onze sociaal economische re dactie UTRECHT Prof. dr. H. Hoefna gels S. J. vraagt zich af of CNV- voorzitter Lanser wel ziet dat onze eigendomsverhoudingen een funda mentele wijziging behoeven. De jezuïetenpater-socioloog schrijft in het NKV-blad 'Ruim Zicht' naar aaiileiding van het pleidooi van de heer Lanser voor een gemeen schappelijk ondernemingsbestuur, dat het kapitalistisch beginsel nog altijd op beslissende wijze het maatschappelijk proces beïnvloedt en hij vraagt zich af of Lanser dat ook toegeeft. Het kaptiaal het geheel van machines en werktuigen waarmee gewerkt moet worden wordt door de gemeenschap van alle wer kenden voortgebracht en is volgens dr. Hoefnagels een gemeenschaps goed, dat ten dienste moet staan van de levende arbeid. 'Wij moe ten juist af, zegt hij, van de situa tie waarin een kleine groep van 'kapitalisten' op grond van eigen domsrechten, die onze ei gen doms- sorde verleent, macht kan uitoefe nen over de voortbrengers van het kapitaal; de werkenden.' Ondanks de hervormingen en de verovering van sociale grondrechten worden de investeringen volgens dr. Hoef nagels niet bepaald door de doel stellingen, die met het ook op onze maatschappelijke toekomst verwe zenlijkt zouden moeten worden, maar door het rendement voor de particuliere kapitaaleigenaar. 'Als Lanser niet aan deze grondsla gen van onze maatschappij wil ko men, komt heel zijn programma voor hervorming van de onderne ming en de ontwikkeling van een ander maatschappelijk bestel in de lucht te hangen. Zonder wijziging van onze eigendomsorde blijft de gemeenschap der werkenden afhan kelijk van de kapitaalbezitters op wier kapitaal zij aangewezen is. Als de macht van het kapitaal J. Lanser onaangetast blijft, kan de onderne ming, al realiseert zij ook perfect de zeggenschap der werkenden, het algemeen belang niet tot richt snoer van zijn handelen maken zij moet winst maken voor dc kapitaalverstrekkers, aldus prof. Hoefnagels. ADVERTENTIE AMSTERDAM Woensdagmid dag had de leiding van het Con certgebouw de Russische violist met de pers uitgenodigd voor een verteluurtje in het Parkhotel, naar aanleiding van het dubbel- optreden van Oistrach als solist èn als dirigent op het RAI-con- cert van komende zaterdagavond. Hij speelt daar Mozart's Vioolconcert in A (KV 219) en dirigeert behal ve ook dit concert de Oberon- ouverture van Weber, en van Wagner: de Tanz der Lehrbuben en de Aufritt der Meisten, uit de Mcistersinger, 2 stukken uit Tristan en de Tannhause- ouverture. Oistrach was juist gearriveerd uit We nen waar hij, eveneens als solist en als dirigent, was opgetreden met de Wiener Philharmoniker. Behalve een voortreffelijk violist is hij een gezel lig prater die weet waar hij het over heeft. Hij spreekt vlot Duits en als tolk-in-nood fungeerde de zangeres Ileana Melita die dan na wat korte conversatie in het Russisch, Oistrach's doordachte meningen voor de pers vertaalde. Vioolspelen doet hij vanaf zijn vijfde jaar en hij bekroonde deze studie kort na de ontzettend moeilijke jaren van en na de revolutie van 1917 hij was toen acht jaar met een goed diploma van het conservatorium. Op zijn 15e jaar trad hij al op met orkesten en sindsdien begon zijn carriè re door Rusland en het buitenland, dat wil zeggen Europa en Amerika. In ons land trad hij, kort na zijn eerste prijs van het Ysaye-concours in Brussel, in Amsterdam op met Van Beinum; dat was op een matinee in 1937. 's Avonds versliep hij door toedoen van zijn Amsterdamse hospita die hem na zijn concert zijn slaap zo gunde het avondconcert dat door Mengelberg gedirigeerd werd en die hij zo graag had willen zien. TOEVALLIG Zijn eigenlijke directie-carrière is nu twaalf jaar oud. Heel toevallig gleed hij daarin toen bij een plaatopname in Londen de dirigent plotseling ver hinderd was en hij het Mozart-concert al spelende dirigeerde. Nu is de ene helft van zijn concerten gewijd aan de directie, de andere helft speelt hij solo. Dat hij in de RAI een aantal operastukken dirigeert, komt door zijn voorliefde voor de apera, die in het begin van zijn leven zulk een diepe indruk op hem gemaakt heeft toen hij met zijn moeder in Odessa de opera bezocht. Zijn solospel voerde hem langs alle grote orkesten van de wereld en zijn directie gaat dat al aardig achterna: 'Ik speel nóg en ik dirigeer 31!' zegt hij lachend en hij noemt dit de gelukkigste tijd van zijn leven. Gevraagd naar zijn lievelingscompo nisten zegt hij onmiddellijk en met nadruk: 'Brahms!' En dan volgen: Mo- zert, Beethoven, Tsjaikowsky, Prokof- jeff, Sjostakowitch en de 4e van Mah ler. De nieuwe muziek ligt hem niet zo: 'Ik ben er te oud voor', zegt hij verontschuldigend. 'Bach en Haydn liggen me beter'. Hij stapt snel van dit onderwerp af en zegt, dat dirige ren het voordeel heeft tegenover so- lospelen, dat je je minder met techni sche problemen behoeft in te laten. De viool eist iedere dag veel van technische bijscholing. Hij is van mening dat de opleiding op de conservatoria door een sterker ont wikkelde methodiek het heeft moge lijk gemaakt, dat de leerlingen op hun eindexamens de moeilijkste stukken kunnen spelen, zo van die werken waar grote solisten vroeger naam mee gemaakt hebben. 'Maar', waarschuwt hij, 'het is toch niet hele maal waar, want er is naast de tech niek nog de muzikaliteit van die stuk ken en de persoonlijkheid van de componist, die eerst later in het spel kunnen worden veroverd. Hij speelde onder goede en slechte David Oistrakh dirigenten. 'Als dirigent moet je gebo ren worden, net als een hond als hond geboren wordt'. Dat had hij in Salzburg eens opgevangen van een der grote dirigenten. Gevraagd naar de muzikale nieuwe generatie in Rusland zegt hij dat er vele en veelbelovende jonge musici solisten en dirigenten zijn. Rus land heeft sedert zéér lange tijd een groot aantal uitstekende conservatoria. Er zijn daar ook grote concertzalen waar hij graag speelt. Dan is de RAI- Zuid-hal waar hij zaterdagavond zal spelen nog niet eens zo heel groot. Op 30 juni is er nogmaals een concert in de RAI, waar Elly Ameling Smeta- na- en Mozart-aria's zingt en Haitink dirigeert. Dat is een concert in het kader van het Holland Festival. Schrijverscoöperatie Bezige Bij gaat goed AMSTERDAM De omzet van de Schrijverscoöperatie De Bezige Bij is in het boekjaar 1971 in stijgende lijn gebleven. Er werd voor het eerst een omzet bereikt van meer dan drie miljoen gulden. Men verwacht in 1972 de vier miljoen te overschrijden. Tij dens de jongste jaarvergadering werd de schrijver C. Buddingh' tot voorzit ter van het bestuur gekozen. Verder hebben zitting in het bestuur: J. J. Klant (penningmeester) W. J. Schou ten (Secretaris) en Harry Mulisch, C. Timmers, Bert Schierbeek, leden. Opvallende uitgaven in dit najaar zul len zijn: de nooit gepubliceerde eerste omvangrijke roman van Simon Vest dijk 'Kind tussen vier vrouwen, sprookjes van de lage landen.' Deze verschijnt in een bewerking van Hans Sleutelaar en Eelke de Jong, met tekeningen van Peter Vos. De eerste oplage zal 60.000 stuks bedragen. Ver der verschijnt 'De geschiedenis van de Bezige Bij' een proefschrift waarop drs. Richter Roegholt op '22 septem ber hoopt te promoveren aan de Uni versiteit van Amsterdam. Speelfilm Identity kreeg onderscheiding AMSTERDAM De speelfilm Iden- ty van Cineproductie en geregisseerd door Jan Vrijman heeft op het film festival in Oberhausen een eervolle vermelding gekregen van het Interna tionaal Evangelisch Filmcentrum. Identity kreeg al eerder in 1971 de eervolle vermelding behorende bij de Staatsprijs voor Filmkunst in Neder land. Binnen een week Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nog voordat het parlement volgende week donder dag met vakantie gaat krijgt zij van de ministers Stuyt en Van Agt 'een nota met commentaar en een visie op de wezenlijke pun ten uit het rapport van de com missie Baan' over het beleid met betrekking tot de verdovende middelen. Dc minister van volksgezondheid zei dit gisteren het parlement toe in een interpellatie over het drugbeleid aangevraagd door de heer Voogd (PvdA), mej. Goudsmid (D'66) en de heer De Gaay Fortman (PPR). Ook beloofde hij de Kamer dat hij Zich in internationaal overleg noch juridisch, noch moreel door afspraken zal bin den. Overigens is het zogenaamde Pompi- dou-overleg van Europese ministers over de verdovende middelen, dat nog deze maand gehouden zou worden, op verzoek van Nederland uitgesteld tot oktober. 'Voor die tijd zal de Kamer ruimschoots de tijd hebben zich over het regeringsstandpunt uit te spre ken', aldus de minister. Hij kondigde aan dat binnenkort de regering de in- en uitvoerwet zo zal veranderen, dat door middel van een vergunningensysteem een strenge con trole komt op de internationale han del in amfetaminen. De minister komt daarmee tegemoet aan de klach ten van de Zweedse regering dat door een gat in de Nederlandse wetgeving een grote sluikhandel in amfetaminen van Nederland naar Zweden Is ontstaan. In antwoord op vragen van mej. Goudsmit zei minister Van Agt (justi tie) dat de justitie zich steeds soepe ler opstelt tegenover de overtreders van de opiumwet. 'En die lijn zet zich voort', het aantal seponeringen (wan neer er na een proces verbaal niet veroordeeld wordt) neemt toe en het aantal veroordelingen neemt af. Wa ren in 1958 258 veroordelingen en 99 sepo's in 1971 waren deze cijfers hier voor respectievelijk 593 en 1102. De PSPer Wiebenga stelde tijdens het debat dat de 'heksenjacht' op soft drugs, de gebruiker van soft drugs eerder doet overgaan op het gebruik van hard drugs, die 'gemakkelijker verstopt te vervoeren zijn en die langzamerhand mede daardoor in prijs gedaald zijn tot dc prijs van soft drugs'. Van een verslaggever AMSTERDAM De binnenvaarttan- ker Delta 7, die eind mei onaangekon digd de Amsterdamse haven binnen liep met een lading gevaarlijke chemi sche afvalstoffen, is gistermorgen naar Rotterdam vertrokken. De lading zal vermoededlijk voorlopig worden opgeslagen in tanks van Pan Ocean. Naar verluidt zal het chemische afval later op zee aan boord van een van de vuilverbrandingsschepen van 'Mathias' worden vernietigd. De Delta 7 was destijds met zijn lading op weg naar een vuilverbran- dingsbedrijf in Noord-Duitsland, maar werd geweigerd bij de haven van Emden. Het schop ging terug, rich ting Amsterdam, waar het een voorlo pige ligplaats kreeg toegewezen in de petroleumhaven. West-Duitsland weigerde het schip toe te laten, nadat eerder een regerings- beluit van kracht was geworden, dat buitenlandse afvalstoffen ter vernieti ging niet mc°i mochten worden inge voerd. Van onze correspondent UTRECHT Het algemeen bureau var de gereformeerde kerken verhuist op 21 juni van Wilhelminapark 2 naar het grotere gebouw Koningslaan 11 te Utrecht. Zowel het werk voor de generale synode als voor de deputaat- schappen nam de laatste jaren zo toe, dat een ruimere huisvesting noodzake lijk was. Ook de Informatiedienst van de gereformeerde kerken wordt in het nieuwe kantoor gevestigd. GARDEREN De Nederlandse vere niging bescherming voetgangers heeft gisteren een tlegram gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin zij aandringt op een onverkorte aan vaarding van het wetsontwerp betref fende drankmisbruik in het verkeer. De vereniging is van oordeel, dat hij het grote aantal verkeersongevallen, dat voortvloeit uit drankgebruik ten strengste moet worden bestreden. Van onze correspondent ZWOLLE Provinciale Staten van Overijssel hebben gisteren, na een debat over de moeilijkhe den bij het textielconcern KNTU, een motie aangenomen waarin er bij de regering en het parlement op wordt aangedrongen financiële mogelijkheden te zoeken om de KNTU-bedrijven geheel of gedeel telijk in stand te houden. De Overijsselse commissaris der ko ningin mr. J. L. M. Niers heeft het voorzitterschap op zich genomen van een vijf personen tellende contactgroep die als coördinerende instantie zal optreden in de KNTU-affaire. In de unaniem door de Staten aan vaarde motie wordt er bij de regering op aangedrongen eventueel passende vervangende werkgelegenheid in Twente te scheppen na het eventueel wegvallen van de KNTU. Door de moeilijkheden bij de KNTU zijn 4.000 arbeidsplaatsen in dc textiel in het geding, waarvan 2.900 in Twente. De textielindustrie daar telde aanvanke lijk 22.000 werknemers, maar liep in twaalf jaar terug tot ruim 8000. De Overijsselse staten vrezen dat door sluiting van de KNTU-concerns in Twente de werkloosheid daar, die nu al 4,6 procent bedraagt, naar gevaar lijke hoogte dreigt te stijgen. De contactgroep is gevormd door mr. Niers, in overleg met de ministers Boersma en Langman. Deze* zal in nauw overleg met mr. E. Domsdorf, bewindvoerder in de surséance van de KNTU, optreden als coördinerende in stantie voor voorstellen of adviezen tot maatregelen welke uit sociaal en/of economisch oogpunt noodzake lijk of gewenst zijn om de gevolgen van eventuele sluiting van de KNTU- bedrijven zo doeltreffend mogelijk op te vangen. In plaats van kaarten Heden overleed in de leeftijd van bijna 103 jaar onze dierbare Vader, Grootvader, Overgrootvader en Oom, de heer Albertus Adrianus de Monyé weduwnaar van Arina Kleijn Uit aller naam: G. de Monyé Rijnsburg, 14 juni 1972. Huize 'Avondzon'. Oudevlietweg 9. Corr.adres: Regentessenlaan 7, Oegstgeest. De begrafenis zal plaatshebben op maandag 19 juni a.s. des namiddags om 2.15 uur op de be graafplaats van de Ned. Herv. Kerk te Rijns burg, voorafgegaan door een rouwdienst in dc aula van Huize 'Avondzon' welke aanvangt om 1.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop der begra fenis in hotel de Monvé aan de Zandlaan. aan alle OUD-LEERLINGEN van de CHR. MAVO-MEAO SLEEUWUK D.V. 29 juni 1972 aj. zal een AFSCHEIDS BIJEENKOMST worden gehouden ter gelegen heid Van de pensionering van de directeur de heer J. Eikelboom in de Ontmoetingskerk, Notenlaan te Sleeuwijk. Aanvang 19.30 uur. Oud-leerlingen, die willen bijdragen aan een aan te bieden cadeau kunnen storten op postgiro nr. 107.25.66 t.n.v. G. Rodermond, Voorstraat 12, Alm- Kerk of op rek. nr. 36 87.13.377 van de Coöp. Raiffeisenbank, Werkendam met vermelding 'Ge schenk Eikelboom'. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9