Koel onthaal voor De Brauws plannen Kissinger reist weer naar China Bihari's eten gras in Noord-Bangladesj Geen uitkering voor slachtoffers brand 't Silveren Seepaerd r even weer ts duurder yenoord ontstemd overeenkomst ulder met Ajax Bijna alle partijen hebben bezwaren Prinses met vakantie lil deze krant Kamer akkoord met universiteitsexamens Japanse DC-8 in India verongelukt: zeker 70 doden UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR.. WETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID nox VUL DE BON HIERNAAST IN ieiuwe Leidse Courant DONDERDAG 15 JUNI 1972 STELIJK dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoetl" MEUBELSHOWROOM W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel. 01710 -42627 straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 0.8.30 uur onze soc.-econ. redactie HAAG De consumptie- jen zijn in mei opnieuw ge en en wel met 0.2 procent, rmee is de totale stijging dit opgelopen tot 4.1 procent. het gisteren bekendgemaakte we stijgingspercentage blijkt dat al groenten en vlees duurder zijn Drden, terwijl met name fruit, en en dameskleding in prijs zijn laid. Het indexcijfer voor huis- dat in april met 7.1 procent liep in mei nog met 0.9 procent Na de vorige algemene huurverho- (in april 1971) is de huurindex otaal 8.4 procent gestegen. In dit -ak werden per 1 september de rharmonisatie en een uitbreiding de huurliberalisatie ingevoerd, lede per 1 april jl. opnieuw een mene huurverhoging, centraal bureau voor de statis- dat de prijsindexcijfers van de nsconsumptje maandelijks bere- heeft nagegaan dat van het e aantal in mei geënquêteerde [en ten opzichte van april 16 pet lestegen, 7 procent is gedaald en 77 cent onveranderd is gebleven. onze sportredactie ITERDAM Het bestuur van enoord is boos over de gang van ;n rondom de transfer van Jan der naar Ajax. Mulder, aanvaller de Belgische kampioensploeg An- echt, heeft gisteren een vijfjarig tract bij Ajax afgesloten. Daarmee en einde gekomen aan een langdu- periode van onderhandelingen, •bij ook Feyenoord intensief was •okken. Het transferbedrag, dat voor de Nederlander moet beta is met bekend gemaakt. Dit zou ter ongeveer 1,3 miljoen gulden ragen. enoord heeft ook in deze affaire zijn Amsterdamse concurrent ver- De Rotterdamse club wil zich r met zonder meer hierbij neer- kyn. Volgens de leiding van de Rudammers vond op 7 juni een fcprek plaats tussen een delegatie Anderlecht en Feyenoord. Er Ifd. aldus Feyenoord. overeenstem- ■g bereikt over de hoogte van het Insferbedrag. Op dezelfde dag zou t Mulder een bindende afspraak i gemaakt. «ondanks tekende Mulder, met in- mming van Anderlecht, voor Ajax. yenoord zal de KNVB over deze k inlichtingen verstrekken en zich Tidisch laten adviseren. Henk Burg secretaris van de KNVB, zal rmoedelijk vandaag contact met de lgische voetbalbond opnemen over re transfer en de klachten van yenoord ter sprake brengen, verder de sportpagina. logezegd juich het toe als hogere officie- ui hun politieke mening naar uiten kunnen brengen. Dat moet oor hen geen nadelige conse- lenties hebben. AR-fractieleider Aantj>:s Zonnig Vrij zonnig en bijna overal droog weer. Overwegend matige wind uit noord tot noordoost. Maximumtemperaturen van 16 graden aan zee tot rond 20 in het binnenland. MORGEN EN OVERMORGEN: Droog, vrij zonnig en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 04.19 onder: 21.02 maan op: 10.16 onder: 23.57 Hele stad door Van onze parlementsredactie DEN HAAG De plannen van minister De Brauw van wetenschapsbeleid het collegegeld te verhogen en de toelating van de studenten bij verschillende studie richtingen te beperken (numerus fixus) heeft een storm van kritiek doen ontstaan in de Tweede Kamer. Prinses Margriet brengt met haar kinderen Maurits, Bernhard en de allerkleinste Pieter Christiaan haar vakantie door op het eiland Schiermonnikoog. Een afwezige vader bezorgt ook hier handen vol werk. LONDEN, DACCA (Reuter, AP, UPI) In Saidpoer in noordelijk Bangladesj sterven dagelijks veertig tot vijftig mensen de hongerdood, doordat de directe hulproute .over de grens vanuit India gesloten is, zo meldt de Britse hulporganisatie Omega. De inwoners van Saidpoer meest bedreigde Bihari's eten thans gras. Niet alleen de oppositiepartijen, maar ook de confessionele partijen zetten in hun schriftelijke reacties (voorlo pig verslag) tal van vraagtekens bij dc voorstellen. Vrijwel unaniem is het bezwaar, dat het voorstel voor1 de numerus fixus veel te laat is inge diend. De KVP, ARP en CHU zijn zo teleurgesteld over deze procedure, dat zij het wetsontwerp eigenlijk niet se rieus nemen en het alleen over een 'noodwet' hebben, die zo spoedig mo gelijk moet worden vervangen door een'definitieve wet. 'Van een behoor lijke parlementaire procedure cn zorg vuldige wetgeving kan nauwelijks sprake zijn', zo krijgt minister De Brauw van de confessionele partijen op zijn boterham. Ook de PvdA heeft het over noodwet geving' en D'66 heeft zich 'bijzonder gestoten' aan de late indiening van het wetsontwerp. Zelfs van zijn partij genoten van DS'70 krijgt minister De Brauw te horen 'dat door het late tijdstip van indiening een zinvol ge meen overleg niet wel mogelijk is gemaakt'. De KVP, ARP en CHU en D'66 wen sen, dat de 'noodwet' slechts een jaar geldt. Dan kan er straks een goed voorbereid debat worden gevoerd over een definitieve wet. Wanneer de her structurering van het hoger onderwijs is gerealiseerd (voor 31 augustus 1977) kan ook deze wet weer worden ingetrokken, aldus de confessionele partijen Omdat de herstructurering op meer terreinen van het hoger onderwijs nog onvoldoende zichtbaar is, vragen de confessionele partijen zich af. of dc verhoging van de collegegelden op het ogenblik niet prematuur is. Een ander punt van kritiek van de Twee de Kamer is de studiefinanciering en compensatieregeling, die tegenover de verhoging moet staan. 'Alleen de mi nister is op de hoogte van deze rege ling', klaagt D'66. De WD stelt deze duidelijke vraag: 'Is met de compensatieregeling geheel voldaan aan wat in het regeerakkoord is overeengekomen. De voorstellen, nu gedaan, behelzen beslist geen her structurering van de studiefinancie ring, doch zijn in hoofdzaak bijstellin gen van het bestaande (slechte) systeem, ofschoon niet ontkend kan worden, dat deze bijstellingen verbe teringen zijn. Zij handhaven echter helaas de afhankelijkheid van zeer vele studenten van hun ouders. Ook de PvdA meent dat minister De Brauw op gespannen vnet staat met het regeerakkoord. De drie confessio nele partijen willen zelfs weten wat het budgettaire effect van de verho ging zal zijn als alle sociale correcties (compensaties) zijn aangebracht. KVP, ARP en CHU doen dan de zeer kritische vraag welke bezuinigingen in de sector van het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek kunnen wor den gevonden, als de verhoging van de collegegelden niet doorgaat. Een volgende vraag luidt of een uniforme verhoging niet in strijd is met de verdelende rechtvaardigheid. In som mige gevallen zijn d-* ouders ten on rechte degenen, die genoodzaakt wor den de extra last van de (Verhoging te betalen. De PvdA zegt in haar '/.eer ernstige kritiek' dat de Tweede Kamer door de gedwongen snelle behandeling wordt geprest tot een medewerking, die nau welijks meer verantwoord mag heten. Heel in het bijzonder geldt dit voor de Eerste Kamer, die zich reeds afwij- Minister De Brauw zend over de plannen van de minister heeft uitgesproken. Van alle kanten wordt erop aange drongen een gespreide betaling van de collegegelden mogelijk te maken. Ook wordt zowel door regeringspartij en als door oppositie speciaal aan dacht gevraagd voor de positie van de werkstudenten. Duidelijke waarderen de woorden voor de verhoging van het collegegeld zijn alleen te lezen in de bijdrage van DS'70 aan het voorlo pig verslag: 'Het verheugt deze leden vooral dat er weer een duidelijker band wordt gelegd tussen de eigen bijdrage van de student en de onder wijskosten'. De confessionele partijen merken nog op, dat de koppeling van de huren van studentenflats aan het maximum van de studietoelage leiden tot aperte onrechtvaardigheden. Verder breken deze partijen een lans voor de oudere jaarsstudenten en voor gezinnen met meer studerende kinderen. Een ande re vraag was of dt groep van extraneï (parttime-studenten) gelijk is te scha kelen met de groep van gewone stu denten. Een voorwaarde voor het doorgaan van de verhoging van de collegegel den is, dat de Tweede Kamer het voorstel nog deze maand, dat is voor het zomerreces, behandelt. Om dat mogelijk te maken, moet minister De Brauw uiterlijk volgende week woens dag zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer hebben voorgelegd. Gezien de vele vragen die in het voorlopig verslag zijn gesteld en de vele gegevens die worden verlangd, lijkt dit voor de bewindsman haast een onmogelijke opgave. Binnenland Tjerk cnnaiiing. te ril man erbit- De Londense organisatie zegt telefo nisch uit Calcutta bericht te hebben ontvangen, dat Saidpoer al vijf weken van voedsel is verstoken. Omega doet een beroep op andere hulporganisaties er bij de Indiase regering op aan te dringen de grens te heropenen, omdat dit de meest directe route voor hulp verlening is. Het voedsel vanuit India gaat nu rechtstreeks naar de hoofd stad Dacca, terwijl de verbindingen tussen Dacca en Saidpoer bijzonder slecht zijn. India heeft erin toegestemd 150 Paki staanse krijgsgevangenen aan Bangla desj uit te leveren voor een verhoor en een proces naar aanleiding van beschuldigingen van genocide. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken van Bangladesj heeft meegedeeld, dat onder de hon derdvijftig Pakistani's zich luitenant- generaal Niazzi bevindt, de gewezen militaire bevelhebber in Oost-Palistan. Generaal Niazi, bijgenaamd 'de tijger' gaf zich in december te Dacca met zijn troepen over aan de Indiase luite nant-generaal Aurora. Hij werd op 20 december van Dacca naar Calcutta gebracht, vier dagen na de onderteke ning van de overgave der Pakistaanse troepen m Bangaladesj. President Bhoetto van Pakistan heeft in maart verklaard, dat als Bangla desj Pakistaanse krijgsgevangenen te recht zou laten staan wegens oorlogs misdaden, dit in de betrekkingen tus sen de twee landen een punt zou betekenen, waarop terugkeer niet mo gelijk zou zijn. 'Ik zal niet toestaan, dat op grond van Dacca een proces tegen Pakistaanse militairen wordt ge voerd', aldus Bhoetto. Vier Indiase soldaten zijn in de nacht van dinsdag op woensdag tijdens een DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het wet sontwerp herziening regeling toegang tot de examens van het wetenschappe lijk onderwijs. De fractie van het GPV stemde tegen. De nieuwe regeling is noodzakelijk omdat er na de invoering van de mamoetwet nieuwe schooltypen voor het voortgezet onderwijs zijn ontstaan en voor de eindexamens keuzepakke ten van vakken gevormd worden. In het academisch statuut zal nu worden vastgelegd, welke eindexamenvakken nodig zijn voor toegang tot bepaalde universitaire examens, cn voor welke vakken eventueel vonrtentamens moe ten worden afgelegd. Met alleen de stemmen van SGP, GPV en vier leden van de VVD- fractie voor verwierp de Kamer de motie-Verbrugh (GPV). In deze mo tie, dinsdag tijdens het debat over het voorstel ingediend, werd de regering gevraagd na overleg met de academi sche raad te bevorderen dat naast de in het academisch statuut op te ne men lijst van verplichte examenvak ken tevens een lijst van geadviseerde vakken zou worden opgenomer vuurgevecht langs de bestandslijn in Kasjmir gedood, zo is gisteren in New Delhi vernomen. In Khoelna. ongeveer honderdvijftig kilometer ten zuidwesten van Dacca, zijn dinsdagavond bij gevechten tus sen de politie en militante aanhangers van de regerende A want i Liga veel mensen om het leven gekomen, zo is uit oficiële bron in Dacca vernomen- Volgens oficieuze berichten zou het dodental ongeveer tweehonderd bedra gen. De moeilijkheden begonnen, toen leden van de Lal Bahini, een militante vrijwilligersgroep van de Awami Liga, het recht in eigen hand wilden ne men voor wat zij noemden 'een zui- vermgscampagne tegen ongewenste elementen'. De politiemacht in Khoel na is in staking gegaan na deze inci denten, terwijl de Lal Bahini nu de stad beheerst. NEW DELHI (Reuter, AP) Een DC-8 van Japan Airlines is gisteren in vlammen neergestort bij het dorp Jaitpoer op twintig km. van New Delhi. Tenminste zeventig inzittenden kwamen om het leven. Het toestel, dat van Tokio op weg was naar Lon den en had 78 pa--agiers en elf be manningsleden aan boord. Volgens de Indiase poliie »jn zeker twaalf zwaar gewonde inzittenden naar ziekenhui zen overgebracht. De wrakstukken van het toestel lagen verspreid over vijf vierkante kilometer. WASHINGTON (Reuter, AP) Henry Kissinger, Nixons adviseur in veiligheidszaken, zal van 19 tot en met 23 juni van dit jaar een bezoek brengen aan Peking. Hij zal daar met de Chinese leider 'con crete besprekingen' voeren, die een vervolg vormen op het overleg, dat Nixon destijds in Peking heeft gevoerd. Buitenland Kritische christenen zetten zich in voor armen Kerk \lfrink wil gesprek met paus Synode en sex Kunst Piscator: revolutionair ver nieuwer van toneel Economie Amsterdamse beurs vaart nieuwe koers Lcccrs schrijver» Boekcnetalage Uw probleem Commentaar Weekbladen Dichtbij en verder (ADVERTENTIE) i de enige matras met de juiste celbalans Het doel van het ovêrleg zal zijn de betrekkingen tussen beide landen ver der te normaliseren en de uitwisse ling van standpunten over kwesties van wederzijds belang voort te zetten, zo werd gezegd in een tegelijkertijd in Washington en Peking uitgegeven verklaring. Na het topoverleg tussen Nixon en de Chinese leiders in febru ari is bekendgemaakt, dat beide lan den er naar zouden streven contact te houden en dat van tijd tot tijd Ame rikaanse functionarissen naar Peking gestuurd zouden worden. De presidentiële woordvoerder Ronald Ziegler zei gisteren, dat Kissinger, voor wie dit zijn derde reis naar de Chinese Volksrepubliek zal worden, waarschijnlijk overleg zal plegen me premier Tsjoe En-lai en enkele hoge functionarissen van het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken 'Ik verwacht, dat alle internationale kwesties ter sprake zullen komen', aldus Ziegler, die er aan toevoegde. dat beide landen vrij waren om ieder onderwerp te berde te brengen. I RITA JAPAN Kissinger heeft zojuist een bezoek aan Japan voltooid en Ziegler zei naar aanleiding daarvan, dat Nixons advi seur uitvoerige besprekingen had ge voerd met premier Eisakoe Sato cn andere Japanse functionarissen over zijn nieuwe reis naar Peking. Kissin gers reis naar Japan was ook bedoeld om verbetering te brengen in de ge spannen Amerikaanse-Japanse relaties gevolg van de Amerikaanse mone taire politiek en Nixons onverwachte eerste bezoek aan Peking. Kissinger zal, zo wordt verwacht, van daag of morgen vertrekken en 'n kor te tussenstop in Hawaii maken. Hij zal zondag uit Hawaii vertrekken en na een tussenlanding in Guam maan dagmiddag plaatselijke tijd in Shang hai arriveren. 'Er is een klein ongelukje beurd'. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR 'UW OMGEVING" LEZEN noteer als nieuwe abonnee: betaalt per: EINDHOVEN De verzekerings maatschappijen van hotel 't Silveren Seepaard in Eindhoven zullen geen cent uitkeren aan de nabestaanden van de elf personen die bij de brand vorig jaar september om het leven kwamen. Ook de slachtoffers krijgen niets uitgekeerd. In totaal is door de »eerlig betrokkenen een claim inge diend die in de miljoenen zou lopen. Alleen al met de vergoeding van de verloren gegane bagage is een bedrag van anderhalf ton gemoeid. Er zijn op dit moment nog slachtof fers die medisch behandeld worden voor gevolgen van de brand. In één geval is blijvende invaliditeit vrijwel zeker. Door een Amsterdams advoca tenkantoor zijn in de afgelopen maan den de binnengekomen schadeclaims behandeld Na uitvoerige bestudering van jusliliële processen-verhaal is men tot de conclusie gekomen dal de oorzaak van de brand op geen enkele manier te wijten kan zijn aan schuld of nalatigheid van personeel of direc tie. Op grond daarvan worden de schade claims van de hand gewezen. De di recteur van 't Silveren Seepaard heeft zich achter dit standpunt gesteld. In middels is nog niets bekend over een eventuele herbouw. De vraag is of er binnenkort nog wel voldoende vraag naar hotelbedden in Eindhoven be staat. Hotel Cocagne gaal namelijk uitnreiden en Holiday Inn hoopt bin nenkort in Eindhoven een hotel te openen van enkele honderden bedden. Het ligt wel in de bedoeling op de plaats van het voormalige hotel te komen tot nieuwbouw. Het accent zou dan mogelijk komen te liggen op het café- en restauratiegedeelte. De naam 't Silveren Seepaerd blijft in ieder geval gehandhaafd. Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen 3)£ gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel is niet nodig als u op dc enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Naam: maand Adres: kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 3Ji gulden abonnements geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang f~] mapje po*i- papier met enveloppen als beloning het aangekruiste n handige paraaiimap me: brief papier «n pen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1