personeel stop bij j gezinsverzorging CRICKET eoeo Leidse universiteit wil geen subsidie meer van leger VS Voor optreden tegen 'luchtmisdadigers' wetswijziging nodig .won eeste klachten over verzorging kinderen Irandstichters |5 (rijgen celstraf KV-functionaris - idustriebond NW ,ehaadt goede sfeer 'ersonalia Grondraden verwerpen machtigingswet NKV-kandidaat geen commissaris bij Hoogovens-Estel Rapport Akzo-Enka komt op korte termijn Verpleegde verwondt vrouw en slaat hand aan zichzelf Opnieuw hoge huren verlaagd in het Noorden Schaapskudde moet opgeheven worden Haagse raad stelt fluor-besluit uit jUW/KWARTET WOENSDAG 14 JUNI 1972 Binnenland K9 K paai een verslaggever -ATI j RECHT Het ministerie van CRM heeft de instellingen voor gezinsverzorging en gezinshulp vacaturestop opgelegd, dat wil zeggen, dat zij niet alleen niet mogen uitbreiden, maar zelfs niet alS iestaande vacatures mogen voorzien. eil. get® ADVERTENTIE nstellingen, die door deze maatre- getroffen worden, hebben een au- tie aangevraagd bij de staatssecre- van CRM, mevrouw Van Veenen- om te overleggen over deze inSturestop. .-^D meer deze stop van blijvende aard ^zijn, kan dit zeer ernstige gevol- hebben voor de maatschappelijke H^tverlening. Het natuurlijke ver- onder de gezinshulpen is onge- 25 procent per jaar. Uitgaande een totaal bestand van ongeveer J gezinshulpen, betekent deze lij* tregel van de staatssecretaris voor al een inkrimping van het totaal ongeveer 800 helpsters, is dinsdagmiddag in Utrecht mee- »*Ld door het bestuur van de Cen- i) e Raad voor Gezinsverzorging. De- ian aad is gistermiddag door de staats- etaris, mevrouw Van Veenendaal, ïstalleerd. stop voorlopig tot augustus afgekon digd. De reden zou zijn: overschrij ding van het budget met ongeveer vijftien miljoen gulden. Overigens is de stop, volgens de heer Schmitz, op een allerongelukkigst ogenblik afge kondigd, namelijk in de periode, die de instellingen anders gebruiken om van school komende meisjes aan te trekken ter aanvulling van het na tuurlijke verloop in de gezinsverzor ging. Het bestuur van de centrale raad meent dat andere sectoren van de gezinsverzorging min of meer het slachtoffer zijn van de wens van het ministerie van CRM het bejaarden- werk in snel tempo uit te breiden, waarvoor tot en met 1974 duizenden part-time werksters worden aangetrok ken, todat men een totaal bestand van 45.000 hulpen heeft. Geen geld gelukkig gens de directeur van de raad, drs. W. H. Schmitz is de vacature- Bij de installatie van de nieuwe raad zei mevrouw Van Veenendaal, dat er op het ogenblik nauwelijks financiële middelen zijn voor verdere uitbrei- RECHT Bij een onderzoek naar 7 functioneren van en de tevreden- d over de gezinshulp en de gezins- Borging, is gebleken dat de gezin- .7511 geen verschillen constateren tus- helpsters en verzorgsters, hoewel 51 (opleiding en salariëring wel dege- i verschil bestaat tussen een help- en een verzorgster. Een verzorg- 5 r heeft een uitgebreidere opleiding 2 [ter de rug en heeft op basis daar- J5 een hoger inkomen. Ook is geble- i, dat zowel helpsters als verzorg- 55 k een 'eenvoudige' taakopvatting [ben. Zij beschouwen hun werk als I 'tijdelijk vervullen van een huis- 25 idelijke en verzorgende taak, om- [deze taak om medische en sociale (enen niet binnen het gewone ge- sverband kunnen worden vervuld.' 95 t onderzoek is uitgevoerd door het 7 nerlands Instituut voor Maatschap- Ijk Werk Onderzoek (het NIMA- 5 onder zestig hulpverleningsge- 25 len. 25 5° n van de resultaten is de conclusie dat de gezinsverzorging haar kernta ken zal moeten vinden op het vlak van wat de 'doentaken' rond huishou den en kinderen worden genoemd, wil men althans voldoen aan de bestaande behoeften van de cliënten. Opvallend is dat de meeste klachten van de cliënten betrekking hebben op de ver zorging van de kinderen. Naar de mening van cliënten schieten de help sters en verzorgsters tekort, wanneer het gaat om de begeleiding van de kinderen; wassen en aankleden, met huiswerk helpen, spelletjes doen, ze in bed leggen of met ze naar de speelplaats gaan. Wat van deze klacht waar is, zal nader onderzocht moeten worden. Maar zeker is dat de verzorging van de kinderen een punt van wrijving is tussen de cliënten en de verzorgsters. Overigens verklaarde zeventig procent van de ondervraagden 'zeer tevreden' te zijn over de geboden hulp. De verzorgsters, die werden ondervraagd, vonden 15 procent van de gezinnen 'lastig'. ding voor het werk in de gezinsver zorging. Omdat er daardoor een te kort aan gezinsverzorgsters en hul pen zal ontstaan, is het, volgens me vrouw Van Veenendaal, noodzakelijk dat er in deze sector wordt afgestapt van het tot nu gevolgde patroon van hulpverlening, het zogenaamde 'moe- derpatroon', waarbij een hulpkracht op 'moederlijke' wijze de uitgevallen moeder in een gezin vervangt. Door het afnemend kindertal en de arbeids besparende middelen in de moderne woningen, is de zwaarte van de huis houdelijke arbeid zo aan het afnemen, dat een 24-uurs aanwezigheid van de verzorgster niet meer noodzakelijk is. Mevrouw Van Veenendaal zei verder dat op het ogenblik nog maar slecht tegemoet gekomen wordt aan de be hoefte aan verzorging onder alleen staanden. Het is, volgens de staatsse cretaris, nog steeds erg moeilijk af doende hulp te krijgen voor wedu wen, weduwnaars en andere alleen staanden. Volgens mevrouw Van Veenendaal dwingen de groeiende fi nanciële problemen tot een herbezin ning op het werk. Werkzaamheden als schoonmaken, koken en de was doen kunnen goedkoper geconcen treerd worden, waardoor de gezinsver zorgster zich intensiever kan bezig houden met de verzorging en de bege leiding van de kinderen. Rijdende schoonmaakdiensten, zoals die in Zweden al bestaan, zouden volgens mevrouw Van Veenendaal het typische onderhoudswerk in huis kun nen overnemen. Kinderen zouden in bepaalde situaties opgenomen moeten worden in een kinderdagverblijf en de gezinswas zou volgens mevrouw Van Veenendaal centraal gedaan kun nen worden. ii onze correspondent 5 NHEM Zuid-Molukkers die. om- I naar hun mening de zuidmolukse k te weinig aandacht kreeg de irthal te Eist op 4 maart in nd staken, zijn door de rechtbank Arnhem veroordeeld tot celstraf- I, variërende van acht maanden, arvan twee voorwaardelijk, tot ne- weken waarvan vier voorwaarde- n onze soc.-economische redactie TRECHT De voorzitter van de lustriebond NKV, P. Brussel vindt de bereidheid tot samenwerking inen de vakbeweging ernstig wordt schaad door de Industriebond NVV. boycot door de Industriebond V van een door de Industriebond KV voorgedragen kandidaat-werkne- frscommissaris voor Hoogovens- tesch heeft ons vertrouwen in de W-organisatie ernstig geschaad. :n vertrouwen dat voor een samen- irking tussen beide bonden nood- iak is.' zei de heer Brussel de vergadering van de centrale ad van zijn bond in Utrecht, waar t voorlopige standpunt van de bond ird bepaald ten aanzien van de annen voor een federatieve samen- erking tussen de vakcentrales. De «waren die de NVV bond heeft igebracht tegen de NKV-kandidaat, heer E. Hulshof, zijn volgens de er Brussel niet steekhoudend en de dustriebond NKV peinst er dan ook et over de kandidatuur van de heer ulshof in te trekken. heer Brussel beklemtoonde overi gs dat noch de ruzie met de NVV- Dnd over de metaal-CAO, noch de westie Peiger een conflict waar- an de katholieke bond zich afzijdig oudt het vertrouwen in de NVV- Qllega's heeft geschokt. Wel deed hij 'at de zaak Peiger betreft een beroep P beide partijen om 'een tot niets hdende prestigestrijd te voorkomen n in verantwoordelijkheid naar een oor allen aanvaardbare oplossing te 'reven. Dit ter wille van de toch al iet gunstige werkgelegenheid in Em- len. Van een verslaggever LEIDEN Met 24 tegen 8 stemmen heeft de Leidse universiteits raad maandagavond besloten dat subsidie van het Amerikaanse leegr voor wetenschappelijk onderzoek aan de universiteit niet aanvaard baar is. De raad besloot dat het bedrag van S 14.500 dat prof. dr. J. J. van Rood uit die bron had gekregen voor onder zoek gericht op verhoging van de overlevingskansen bij transplantaties, naar Amerika moet worden terugge stuurd. De Leidse universiteit zal het onderzoek zelf financieren uit de be grotingspost voor onvoorzien onder zoek en onderwijs. De initiatiefnemers van de actie over wogen dat het Amerikaanse leger bij voortduring misbruik maakt van we tenschappelijke kennis en ontwikke lingen voor destructieve doeleinden. 'Geld van zulk een partner is besmet geld.' Zelfs in dit geval, waarin voor het beschikbaar stellen van het geld geen enkele voorwaarde was gesteld, vond men het accepteren niet in over eenstemming met de maatschappelijke verantwoordelijkheid van de Leidse universiteit. 'Bovendien worden aan vele Ameri kaanse universiteiten in toenemende mate protesten geuit tegen de grote invloed die het Amerikaanse leger via subsidies uitoefent op het wetenschap pelijk onderzoek.' De weigering moet volgens de universiteitsraad mede worden gezien als een daad van soli dariteit met deze Amerikaanse univer sitaire protesten. Prof. Van Rood waarschuwde dat de reactie van de Amerikaanse regering op het Leidse besluit onzeker is. 'U moet beseffen dat deze legersubsidie geen losstaand ding is. Subsidies van de Amerikaanse overheid die de rijks universiteit van Leiden ontvangt, lo pen nu ook risico. De afgelopen jaren is door Washington een miljoen gul den ter beschikking gesteld, zodat we konden opbouwen wat we nu hebben.' De Tweede Kamerleden Van Dijk en Van Aardenne (WD) en Pors en Ba- ruch (DS'70) hebben minister De Brauw vragen gesteld over het besluit van de universiteitsraad. Zij willen met name weten of de raad de be voegdheid heeft teruggave van de sub sidie te gelasten. Ook willen zij weten of de raad de bevoegdheid heeft de subsidie te vervangen door een be drag dat uit een begrotingspost van de universiteit zelf moet komen. Als de raad deze bevoegdheden niet heeft, zo stellen de Kamerleden, zal de mi nister de besluiten moeten schorsen en de raad op het onjuiste van zijn beleid moeten wijzen. 'enoemd: Gedeputeerde Staten van 'uid-Holland willen prof. dr. J. G. •ambooy, hoogleraar in de sociale «ografie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, benoemen tot voorzitter an een provinciale raad voor de uimtelijke ordening in Zuid-Holland, 'e raad moet als onafhankelijk or- laan GS van advies dienen over ruim- elijke ordening en over andere voor tet provinciaal bestuursbeleid belan grijke zaken. De raad zal zowel op erzoek van het provinciaal bestuur 'Is eigener beweging adviezen uit- irengen. De raad zal zijn samenge teld uit leden van belangengroeperin gen uit alle geledingen van de bevol- hng. Van een verslaggever AMSTERDAM De machtigingswet inschrijving studenten moet door het parlement worden verworpen omdat zij een verdere verslechtering van het onderwijs zal betekenen. Tot deze conclusie komt het landelijk overleg grondraden (LOG) in zijn nota 'Studentenstop, die commentaren en kritieken bevat op het wetsont werp dat onlangs door minister De Bruaw bij de Tweede Kamer is inge diend. Het LOG bestrijdt dat de moeilijkhe den die bij een aantal studierichtin gen bestaan ten aanzien van de op vang van aankomende studenten wor den veroorzaakt door een onvoorzien snelle stijging van het aantal studen ten zoals in de memorie van toelich ting wordt gesuggereerd. De oorzaak ligt aldus het LOG veeleer bij de onvoldoende financering van het we tenschappelijk onderwijs in de laatste jaren door het steeds weer hanteren vai. te lage prognoses betreffende de verwachte aantallen studenten. Dit ge beurde terwijl er 'realistischer prog noses beschikbaar waren.' Van onze soc.-economische redactie BEVERWIJK De heer E. G. H. Hulshof heeft zijn kandidatuur inge trokken voor de benoeming tot werk nemerscommissaris bij Estel NV en de Hoogovens. Hij heeft dit gedaan op advies van de kaderleden van de In dustriebond NKV werkzaam bij Hoog ovens. Op een kadervergadering in Beverwijk hebben de kaderleden in een motie uitgesproken dat zij de heer Hulshof, een ex-vakbondsbestuur der, de enige goede kandidaat vinden, maar dat zij welen dat de benoeming niet verwezenlijkt kan worden. Zoals bekend hebben de leden van de In dustriebond NW de benoeming van de heer Hulshof geboycot. De kader- vergadering van de Industriebond NKV distantieert zich nu van verdere verkiezingen en zal deelneming van de bond aan het overleg bij Hoogo vens ter discussie stellen. De kaderle den stellen ook dat in de raad van commissarissen bij Hoogovens en Es- tel geen enkel lid het speciale ver trouwen van de Industriebond NKV zal genieten. Altijd aanwezig. Altijd attent. En vriendelijker: een puik mechaniek, met alle respect voor je duim. En mooier. In uw eigen kleur of de jongste modetint. Hapert nooit, tot alle gas ontstoken is... om dan als vrienden uit elkaar te gaan. dat dat kanvoor 2p5 DEN HAAG Minister Langman heeft gisten, in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Vredeling en Wieldraaijer (beiden PvdA) mee gedeeld dat op korte termijn het rapport over Akzo/Enka wordt ver wacht van de Nederlands-Duitse com missie van deskundigen. DEN HAAG Minister Van Agt heeft bij de Tweede Kamer voor stellen ingediend om de Nederlandse wetgeving verder geschikt te maken voor optreden tegen vliegtuigkapingen en aanslagen op vlieg tuigen. Van nze soc.-economische redactie NIJMEGEN Een veertigjarige in woner van Wychen bij Nijmegen, K, die in een inrichting werd verpleegd en voor het eerst sedert maanden weer enkele dagen thuis mocht door brengen, heeft vermoedelijk in een moment van verstandsverbijstering, zijn vrouw met bijlslagen op het hoofd levensgevaarlijke verwondingen toegebracht, waarna hij zichzelf om het leven bracht. De vrouw zag nog kans om een dochter te waarschuwen, die voor transport naar een zieken huis in Nijmegen kon zorgen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Opnieuw is in het Noorden de huurprijs van een com plex dure woningen drastisch ver laagd. De 150 woningen van de Natio nale Nederlanden NV in Eelde, die reeds lang voor een deel leeg staan, worden nu voor een (ten dele defini tieve, ten dele tijdelijke) lagere huur aangeboden. liet komt er op neer dat de huizen, die een huur deden van gemiddeld 450 gulden, het eerste jaar honderd gulden per maand goedkoper zijn. Daarna wordt de vermindering 75 gul den en tenslotte vijftig gulden. Daar na zal een geheel nieuwe huurprijs worden vastgesteld, gebaseerd op de dan heersende situatie op de woning markt. In de wijk Paddepoel in Groningen is al eerder een complex huizen defini tief met honderd gulden per maand verlaagd. Het PvdA-kamerlid H. Wierenga, die hierover vragen had gesteld, is aller minst tevreden met het antwoord van minister Udink, die weigert om ook de woningbouwverenigingen in de ge legenheid te stellen de huren te verla gen. Volgens de minister is er geen sprake van concurrentievervalsing als beleggers hun huren wèl kunnen ver lagen en woningbouwverenigingen (wettelijk) niét. De minister moti veert dit echter niet. Volgens de heer Wierenga zijn de woningbouwverenigingen, die in Gro ningen ook met onverhuurbare wo ningen zitten, wel degelijk in een nadelige positie. Hij bestudeert de zaak en is van plan de minister opnieuw vragen voor te leggen. OMMEN Eén van de laatste schaalskudden die ons land nog telt, die bij de Lemelerberg bij Ommen, zal binnenkort worden opgeheven. Door het wegvallen van de subsidies van het rijk en de gemeente Ommen is de stichting die de schaapskudde exploiteert in zware financiële moei lijkheden gekomen. De herder van de kudde is sinds een juni werkloos, er was geen geld meer om zijn loon te betalen. De voorstellen houden goedkeuring in van het in 1970 in Den Haag gesloten internationale verdrag tegen vliegtuig kapingen en van het in 1971 tot standgekomen verdrag van Montreal, dat zich tegen de luchtvaartsabotage richt. Tevens stelt de minister voor twee nieuwe delicten in het wetboek van strafrecht op te nemen: daden van geweld tegen personen aan boord van een vliegtuig en het doorgeven van onjuiste gegevens (bommeldingen). Hor 1 Grote kamer 4 slrandwachter 7 rivier in Italië 8 vis 10 en person- ne (afk) 12 loot 14 tam 15 stevig 16 oude rekening (afk) 18 voorzetsel 19 wreedaard 22 plaats in Tirol 24 helder 25 guit 26 vaartuit 28 afk van district 30 water in Friesland 31 rivier 33 stuk stof 35 gevange nis 37 Oriënt Express (afk) 38 zuid vrucht 40. rondhout, 41. kliekje. 42. opgegeven werk. Verticaal: 1. hemellichaam, 2. klaar, 3. duikereeoid, 4. zwarte kleverige stof, 5. oude lengtemaat, 6. een der Cycladen, 7. jongensnaam, 9. knaagdier, 11. voornemen, 13. hevige stormwind, 15. heipaal, 17. smal b'oembed, 18. pas gang van een paard, 20. electrisch geladen atoom, 21. deel van de hals. 22. bedekt bloedende plant, 23. onheil aanbrengende godin, 25. bamboestaket sel, 27. vreemde munt. 29. wiel, 32. boom, 33. vernis, 34. hoofddeksel, 36. zwaardvis. 38. kindergroet. 39. muziek noot Voorts moet een wetswijziging de Ne derlandse rechter in staat stellen een vliegtuigkaper uit te elvren, ook als de man uit een land afkomstig is, waarmee geen uitleveringsverdag is gesloten. De Nederlandse grondwet verbiedt het uitleveren als een ver drag ontbreekt. In bovengenoemde ge vallen zullen de verdragen van Den Haag en Montreal als wettelijke basis gelden. Deze verdragen kwamen tot stand naar aanleiding van het toenemend aantal vliegtuigkapingen en aanslagen op toestellen, zoals de aanval van Palestijnse guerrilla's op een toestel van de Zwitserse luchtvaartmaatschap pij Swissair, waarbij veel doden vie len. Voordien bestond alleen het \er- drag van Tokio tegen incidenten aan boord van vliegtuigen en vliegtuigka pingen. maar dat dateerde uit een tijd, (1964) waarin er nog geen enke le aanwijzing was voor het snel groei ende aantal misdrijven in deze sector. Nederland heeft overigens in 1971, vooruitlopend op de goedkeuring van de verdragen van Den Haag en Mon treal, de wetgeving op de belangrijk ste punten al geschikt gemaakt voor het optreden tegen 'luchtmisdadigers.' De toer. getroffen wettelijke regeling stelt op kaping een maximumstraf van twaalf jaar, op sabotagee en maxi mumstraf van 15 jaar, terwijl onder bepaalde omstandigheden deze maxi mumstraf tot levenslang kan worden. OPLOSSING VAN MAANDAG Hor. 1. Italia, 5. alaert, 9. kariboe, 11. es, 13. amber, 14 nl. 15. neen, 17. keel, 19. erg. 20. ast, 22. Ede, 23. meer, 24. oele, 25. bod, 26. kar, 28. dra, 30. reek, 32. teil, 33 OQ. 34. aleer, 37 gl. 38. grillig, 40 slenk. 41. spade. Vert: 1. Irene. 2 A. K. 3 Laan, 4. arm, 5. Abe, 6 lork, 7. Ee. 8. telle, 10 ibis. 12. sermoen 14, nederig, 16. Ege- de, 18. Eelde. 20. ark, 21. tor, 25. broos. 27 Abel, 29. allee. 31. karn 32. trip 35. lik, 36. els, 38. ge. 39. ga. DEN HAAG Zoals verwacht werd heeft de Haagse gemeenteraad zich uitgesproken voor het uitstel van een beslissing over het al dan niet fluori deren van het drinkwater. Een motie in deze geest werd in de raad aange nomen. Slechts de twee kabouter-le den stemden tegen. Zowel voor- als tegenstanders van de fluoridering kon den zich verenigen met de motie, waarin werd gepleit voor uitstel van een beslissing tot nadere gegevens bekend zouden zijn. Onder meer over dc verplichting om ongefluorideerd water te leveren. SCHEVEN1NGEN In Nederland worden voor het eerst zogenaamde hobie cat-ioedstrijden gehouden De hobie cat is een catamaran, een zeil boot met twee drijvers. De wedstrij den worden in het weekeinde gehou den voor de kust van Scheveningen en worden georganiseerd door de Kust Zeil Vereniging Scheveningen. Zaterdag om twaalf uur is de start van de eerste wedstrijd. De races, die vooral bij een beetje woelige zee en door de branding een spectaculaire aanblik geven, zijn goed vanaf de Promenade te volgen. Via luidspre kers van de Pier worden de toeschou wers op de hoogte gehouden van het verloop van de strijd. De KZVS verwacht circa 25 deelne mers uit Duitsland, Frankrijk, Zwit serland, de Verenigde Staten en Ne derland. De race telt mee voor het Europees kampioenschap. De regels zijn zo, dat een hobie cat-zeiler ten minste twee races en de finale moet varen. De KZVS, die zeer gelukkig is met deze internationale race in Schevenin gen, hoopt dat de hobie cat-wedstrij- den een jaarlijks terugkerend evene ment zullen worden. Voorzitter Wim Bouman van KZVS deelde mee, dat het hobie cat-zeilen steeds populairder wordt in Nederland. De aanschaf van zo'n catamaran bedraagt circa 4500. Na de eerste start zaterdag twaalf uur, volgen nog wedstrijden om drie uur en zondag om n-gen, tuaalf en drie uur. MEVROUW, PROFITEER VAN ONS SUCCES 05121] O Verdien geld, ga met mensen om, maak nieuwe vriendinnen en kennissen I O'Het is prettig een zelfstandige bezigheid te hebben en toch kinderen en huishouden te verzorgen. O De grootste firma in verzorgings- en schoonheidsprodukten levert haar produkten uitsluitend door bemiddeling van dames, zoals u, die zich weten te organiseren en - zoals het hun uitkomt - over enkele uren per week beschikken. O Uitstekende produkten, goed gepresenteerd, onder volledige garantie. Vraag direct vrijblijvend inlichtingen bij Avon Benelux bv. Vijzelstraat 2 - 18, Amsterdam C. Tel. 020/648 41 - 648 42. Bon voor gratis inlichtingen MevrVMej. StraatNr WoonplaatsTel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9