Jan Krol (9) uit Drouwen is 'Bartje' '1 rpni Jdj mni jdj ïentaar esmet istig PvdA-fractie wil af van aparte militaire rechter Kinderboeken De risico's van atoomenergie flandig- Dolle dagen aan Franse kusten F/KWARTET WOENSDAG 14 JUNI 1972 Binnenland T5 K7 Lcidse universiteitsraad heeft met 6 meerderheid vastgesteld dat geld de Amerikaanse legerleiding be- w t 's- ^us moet pro^- ^r- 'ncj ran Rood nu 14.500 besmette dol- naar Washington terugsturen en gt hij daarvoor 50.900 schone gul- i uit de post 'onvoorzien' van de rersitaire begroting terug. e die gang van zaken kunnen wij k ikkig zijn. Relaties met het militaire araat dat systematisch wetenschap- mÜ N gegevens misbruikt ten dienste zijn oorlogvoering, passen een Ne- andse universiteit inderdaad niet. 'U/i h willen wij bij deze ontwikkeling paar kanttekeningen plaatsen. Het van het gesubsidieerde onderzoek Ht uit verhoging van de overlevingskansen orgaantransplantatie heeft wei met het militaire bedrijf te maken, jgj was zeker geen sprake van hand- en t. o idiensten aan de Amerikaanse oor- oachinc. er zien wij in de dollars voor prof. Rood een uitvloeisel van het tot enige tijd in de Verenigde Staten en1 rsende systeem om allerlei funda- iteel wetenschappelijk onderzoek de defensiebegroting te betalen lat het onder die vlag zo gemakke- de volksvertegenwoordiging pas- Daar is men in Washington op C ggekomen. maar het systeem is de behandeling in de universiteits- p£ 1 toonde prof. Van Rood zich op f punten bezorgd over de financiële ero omst van zijn werk. Ten eerste is i hij zich af of de Leidse universi- ook de komende jaren die extra i.o^igduizend gulden t?- '^schikking stellen. Gezien het a' -meen er- Ie niveau van prof. Van Roods „srzoek mag dat geen moeilijkheden veren. tweede blijkt de Amerikaanse heid ook in andere gedaanten on eer een miljoen gulden in dc Leidse viteiten te hebben ge ipt. onder 'N ere voor de opzet van de organisa- N Eurotransplant die in internationale inwerking de beste combinaties ruilnier en patient tot stand brengt, jar het zou ons verbazen wanneer de van de relaties met het cyc|erikaanse leger, ook de steun uit ferc bronnen zou blijken af te snij- Dat zou namelijk toch een merk- irdig licht op deze hele samenwer- 17,5g werpen. «lotte: dat deze zaken in het open- kunnen worden besproken is een °faF'ens,c van de Wet universitaire ïurshervorming waarvoor men ex- ster Veringa als ontwerper best (baar kan zijn. Boek van Anne de Vries komt weer tot leven op televisie-scherm Van een onzer verslaggevers BORGER De wereld van Bartje zal de komende weken weer tot leven worden gebracht. Vandaag start de tv-regisseur Willy van He- mert zijn opnamen voor de film van 'Drente's nationale held' naar het gelijknamige boek van de schrijver Anne de Vries. Een intensieve tijd van voorbereiding is vooraf gegaan aan de opnamen van deze serie, die de NCRV rond de kerst in zeven afleveringen op het scherm hoopt te brengen. Het was vooral een hele toer om acteurs die geen 'beroeps' mogen zijn te vinden. Uit de 1200 aanbiedingen zijn er ten slotte zestig spelers geselecteerd, van wie de voornaamste gisteren door Van Hemert zijn voorgesteld. Een belangrijke rol speelt uiteraard Bartje zelf, die zich gisteren ir Bor ger aan de pers presenteerde met de woorden: 'Ik ben Jan Krol uit Drou wen, ik ben negen jaar en zit in de vierde klas van de lagere school.' De figuur van Bartje heeft een wat merkwaardige actualiteit, vindt Willy van Hemert. Bartje is een gelukkig kind. eigenlijk omgekeerd evenredig aan de omstandigheden in het achter gebleven Drente waarin hij en zijn ouders eigenlijk leefden. Jan Krol moet nu Bartje weer tot leven brengen. 'Ik werk graag met kinderen, ze zijn onbedorven, onbe vangen en kunnen tot een natuurlijk spel komen', aldus Willy van Hemert. Er spelen veel kinderen mee in de (ADVERTENTIE) floriade Chinezen blijken krachtig dwars te op de milieuconferentie in :holm. Deze marxisten hebben ilfde vertrouwen in de onuitputte- icid van de natuurlijke hulpbronnen dc paus en delen zij het op kat andere gronden diens be- e si ur tegen het aan banden leggen van bevolkingsgroei. Zij betogen daar- c eigenlijk dat de uitkomsten van de p lerzoekingen namens de Club van RD. me voor hen van nul en generlei loor arde zijn. i lastig probleem, want het is geen inge natie namens welke hier het o k ord wordt gevoerd. Onder Mao's irzitterschap zijn er daar zelfs 200 3® I jocn mensen bijgekomen, al moet 'ei" ii wo den gezegd, dat die niet méér «lag op de hulpbronnen in de wereld jen dan 10 miljoen mensen in de ®gji e landen doen. lokt t lastigste is misschien nog wel, dat [r45s zich volkomen achter het standpunt con de Derde Wereld gesteld hebben, l de soevereiniteit van de landen op in enkele wijze mag worden aange- t. Dat maakte de resolutie in de waarin de Stockholmse conferen- werd bijeengeroepen, al tot een «treden zaak, immers hoe zal men tot internationale afspraken komen, op supranationale wijze kunnen irdcn gecontroleerd? Het is inder ad jammer, dat. nu de geesten in het riten langzamerhand rijp worden or bovennationale regelingen van :r urgente kwesties, de landen van «t-Europa en van de Derde Wereld n redenen hebben om hun soeverei- fit geweldig te benadrukken. Histo ric ontwikkelingen lopen zelden 'chroon. Helaas ontbreekt nog teveel t vertrouwen dat zulke bovennatio- 'e afspraken kunnen voortspruiten t samenwerking in wederzijds belang. R voorschot daartoe hadden de rijke 'den op UNCTAD III kunnen ver- ekken oor de ontwikkelingslanden Vkelijk tegemoet te komen bij de orme problemen die de reusachtige komst van de synthetica betekent or de export van hun natuurlijke odukten. Juist in deze kwestie be at er een duidelijke parallel tussen ibeubelangen in de rijke landen en onomische belangen in de arme lan- rii- Maar zelfs een toezegging dat de leringen in de rijke landen tenminste groei van de synthetische produktie et zullen stimuleren, kon er niet af, staat het leggen van een heffing op nthetische produkten, zoals gevraagd is. t/m1 oktober Amsterdam nu 70 ha. parken, tuinen en kassen in volle rijpe glinsterende schoonheid van de zomer bovendien in de Amstelhal - RAI - 60.000 kasrozen in al hun pracht omrankt met bloeiende en decoratieve planten te zlen>^ tot en met zondag van 9.30-22.30 uur vele twinkelende attractiesl Je treln/ti n NS-stai Van Hemert filmt zonder 'beroeps' film, omdat Bartje veel broertjes en zusjes had. Ze werden gisteren voor gesteld samen met de ouders van Bartje. De moeder speelt mevrouw J. Weurding-Spijkerman (41) te Elp, moeder van drie kinderen. De vader speelt Arend Kuik (58), landbouwer te Drouwen. Er ontbreken echter nog twee figu ren, een rasechte Amsterdammer en een wat capsone-achtige Hagenaar. Ook zij moeten amateurs zijn. De gehele opzet is zo dat de oud- Drentse wereld op het scherm komt. Er wordt een soort 'net' Drents zoals Van Hemert het noemde gebruikt om die sfeer vast te hou den. een dialect dat toch voor de 'Hollands' sprekende mens verstaan baar is. Belangrijk ook waren de locaties; het is niet zo eenvoudig meer om de oud- Drentse wereld te vinden. De eerste opnamen worden gemaakt in Odoor- Dit zijn de hoofdrolspelers in de NCRV-tv-serie Bartje: de negen jarige Jan Krol, mevrouw J. Weurding-Spijkerman en Arend Kuik als 'Bartje' en 'vader' en 'moeder' Bartels. DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft voorgesteld de militaire rechter af te schaffen. Zij meent dat de rechtspraak, over mili tairen overgeheveld dient te worden naar de gewone rechter. Dit blijkt uit een amendement van het kamerlid Stemerdink (PvdA)-oud-secretaris van de krijgsraad te Den Bosch-op de nota over een nieuw militair strafproces recht. De nota, die vandaag of morgen in de Tweede Kamer in openbare behande ling komt, dateert van een vorig kabi net. De ministers Van Agt en De Koster deelden eind vorige maand mee dat zij achter het uitgangs punt van hun voorgangers staan en de afzonderlijke militaire rechter wil len handhaven. Volgens de PvdA-fractie is de gelijk heid van rechtsbedeling door een rechterlijke macht met als belangrijk ste kenmerken onafhankelijkheid en onpartijdigheid een van de belangrijk ste rechtsgoederen van de burger. Een afzonderlijke militaire rechter betekent dat er van dit rechtsgoed nodeloos iets is prijsgegeven. Volgens de PvdA-fractie kan de over heid de rechtspraak over militairen naar de gewone rechter overhevelen door bij enkele burgerlijke gerechten militaire kamers m te stellen. Het is niet nodig dat een militair mede zitting heeft in zo'n militaire kamer, vindt de PvdA. Als de meerderheid van de tweede kamer het PvdA-voorstel afwijst gaat de fractie proberen op enkele onder delen van het voorstel van de minis ters wijzigingen aan te brengen. nerveen. Opa Harm Schepers (82) heeft er speciaal zijn huisje voor moeten verlaten Het in de ruimte staande huisje is herschapen in de eerste woonstede van Bartje. Opa Schepers krijgt het echter keurig te rug. Een andere belangrijke locatie is het tweede huis, een arm huis in Sleen. Eigenlijk had men hier liever een échte, zogenaamde 'Lange Jammer' ge bruikt. Er staat er nog één in Drente, namelijk in Zuid-Laren, maar het -vas niet mogelijk het verkeer hier te weren en daarom was deze 'Lange- Jammer' niet te gebruiken. Later ver huist Bartje dan nóg eens, waarvoor in de film een huisje in Roswinkel wordt gebruikt. Opnamen worden ook gemaakt in een school in Roden en de hervormde Boele van het lauwe water' heet het fijne jeugdboek, da tDieuwke Winse- mius uit het Zuidafrikaans heeft ver taald. Het is een verhaal van Chris Barnard, een van de beste schrijvers van kinderboeken in Zuid-Afrika. Hij kreeg voor Boele de eerste prijs in een jeugdromanwedstrijd. Boele is een weesjongen, die door Cukoos, een oude visser, in het kustdorpje Oester- mond in huis is opgenomen. Met Oukoos gaat hij op diens boot 'Breek water' op de visvangst. Boele sluit vriendschap met Nonnie, het zwartha rige dochtertje van de café-houder. Maar er zijn kapers op de kust en dat leidt, vooral met de zoon van Oukoos, een nietsnut, tot allerlei, soms hard handige avonturen. De sfeer in dit verhaal is uitstekend getroffen. Het is een goed initiatief geweest van de uitgeverij Callenbach-Nijkerk. dit boek voor kinderen van 12 jaar en ouder, uit te geven. De vlotte tekenin- tra Hoe veilig is een kerncentrale; hoe veilig of onveilig is kernener gie in het algemeen? Dat begon de laatste tijd een even dringende als moeilijk te bespreken vraag te loor- den. Dringend, omdat de kernenergie in steeds sneller tempo over ons komt: de eerste grote centrale is in Zeeland bijna klaar, de volgende kan elk moment besteld worden. Moeilijk, omdat de gebeurtenissen inderdaad 'o- ver ons' kwamen. De mensen die dit nieuwe energiebe drijf tussen ons in zetten, mèt zijn heel eigensoortige risico's, verwaar loosden in eerste aanleg de openbare discussie over die risico's. Dat maakte die discussie er niet helderder op, omdat zij bij gebrek aan binnenlandse stimulansen vooral gevoed werd door het overeenkomstige gesprek in Ame rika. Dat Amerikaanse gesprek wordt met grof geschut gevoerd, en verhel dert daardoor weinig. Maar de binnenlandse verwaarlozing wordt nu in snel tempo ingehaald. Op een conferentie in Petten was vorige week een glashelder betoog te beluis teren van ir. C. J. van Daatselaar, de man die op het Directoraat-generaal van de arbeid verantwoordelijk is voor de veiligheid van kerncentrales. Hij moest dat verhaal beginnen met af te spreken wat we met veiligheid bedoelen, want daar pleegt het eerste misverstand op te duiken. Veiligheid is in het dagelijkse taalgebruik het ontbreken van gevaar, en dat biedt de mogelijkheid om elke situatie waarin een zeker risico kan Worden onder kend, onveilig te noemen. Daarmee is dan helemaal niets zinnigs gezegd, want gevaar ontbreekt nooit. Elke handeling (of het nalaten van een handeling) brengt een zeker risico met zich mee. De enige zinvolle vraag is of dat risico aanvaardbaar klein is. Met daarin opgesloten de vraag wat op dit punt aanvaardbaar is. De antwoorden variëren van mens tot mens en van situatie tot situatie. De ene mens vindt voor zichzelf het risi co van sigaretten roken aanvaard baar, de andere niet. Als ons eigen tuinpad glad van ijzel is aanvaarden we het wel, maar niet als het de straat is. En dan zijn er nog emotionele kan ten. Een bezigheid waarbij dagelijks een dode valt te betreuren wordt als minder ernstig gezien dan een bezig heid waarbij eens in de twee jaar 250 doden vallen. Toch zijn er in het eerste geval driemaal zoveel slachtof fers. De enige manier om veiligheid wat ordelijk te beoordelen, zei ir. Van Daatselaar, is het maken van vergelij kingen met bekende risico's die min of meer worden geaccepteerd. Al die risico's bij elkaar opgeteld, leveren het totale overlijdensrisico, de kans op overlijden door ziekte of ongeval, die in de buurt vat een honderdste per jaar ligt (op een bevolking van (ADVERTENTIE) Pijn is te verhelpen. Met Togal. In doordrukstrip. Helpt. Goed. 'iiJÜ» een miljoen overlijdt dus jaarlijks ongeveer een honderdste: tienduizend mensen). Aan de andere kant van de schaal is er bijvoorbeeld het risico om door een natuurramp om te komen, dat in de buurt van een miljoenste per jaar ligt, of nog lager. Om van die hinder lijke getallen af te komen worden dit soort risico's in orden van grootte uitgedrukt. We spreken af dat we een overlij densrisico tussen 0,1 en 0,01 per jaar een 'tweede orde risico' noemen, tus sen 0,01 en 0,001 een 'derde orde risico' enzovoort. De kans om door een natuurramp te worden getroffen, is dan een zevende orde risico. Om even deze schaal wat- 'in te vul len': deelname aan het verkeer levert een derde orde risico op, en daar maken we ons flink druk over. Risi co's van de vierde orde worden al wat filosofischer bekeken, en bij de vijfde orde begint het gevoel te overheersen dat het óns wel niet zal overkomen. Nu we het begrippenapparaat hebben opgebouicd kan bekeken worden wel ke risico's het hanteren en hebben van kerncentrales oplevert. Daarbij zijn twee gevaren te onderscheiden: het risico door radio-actieve straling tijdens normaal bedrijf, en de gevol gen van een catastrofaal ongeluk met de reactor. Voor het reactorpersoneel levert de toegelaten hoeveelheid straling een risico op het ontstaan van kanker, dat in het algemeen van de vijfde orde zal zijn, rekende ir. Van Daatse laar voor. Dat ligt aanwijsbaar gun stiger dan het risico op een dodelijk bedrijfsongeval in de industrie als geheel, dat namelijk van de vierde orde is. En bij de berekening zijn dan nog een aantal erg pessimistische ver onderstellingen gemankt Vergelijken- derwiis is du een niet onaanvaard- baar bei uepsnsicu. De veiligheid van de bevolking als geheel ivordt naar andere normen be oordeeld. De straling die zij ontvan gen is afkomstig van de kleine hoe veelheden radio-actieve afvalstoffen die een kerncentrale mag lozen. Voor de naaste omwonenden is die stra- lingshoeveelheid vergelijkbaar met die als gevolg van het kijken naar kleu rentelevisie of het wonen in een be tonnen huis Het is een paar procent van de hoeveelheid stealing waaraan zij door natuurlijke oorzaken zijn blootgesteld. Daarvoor begint zelfs het uitrekenen van risico-ordes zinloos te worden. Ir. Van Daatselaar: 'Niet alleen is dit risico in absolute zin zeer gering, ik twijfel er niet aan dat het ook rela tief klein is als het vergeleken zou (kunnen) worden met de risico's voor de gezondheid van de mens, die het gevolg zijn van de lozing van zwavel dioxide en stikstofoxiden door conven tionele centrales.' En dan tenslotte de kans op ongeluk ken. Wil de bevolking daar iets van merken dan moeten het al catastrofale ongelukken zijn, icant een kerncentra le is erop gebouud om, ook als het fout gaat, de radio-activiteit binnen te houden. De kans op een ongeluk waarbij grote hoeveelheden activiteit vrijkomt, ligt volgens ir. Van Daatselaar dichter bij éénmaal per miljoen bedrijfsjaren dan bij eenmaal per duizend jaar. Nemen wc toch aan dat het eenmaal per duizend jaar zou gebeuren, dan levert dat voor de bevolking een risico van de achtste orde op. (De vrijkomende radio-activiteit zou bij tien mensen op den duur kanker veroorzaken). Om te illustreren hoe laag dat is, rekende de Haagse veiligheidsdeskundige voor dat wij bij het ontwerpen van het Deltaplan genoegen hebben genomen met i i-n verdrinkmitsrisico dal één uide ongunstiger ligt. Van ixmdaag tot zondag brengen 118 (merendeels) gemeentebestuurders een paar dolle dagen door in de vrolijke badplaats Nice. Tussen de showende filmsterren en wat daar in luchtig kostuum graag voor wil doorgaan, wordt daar het iets minder frivole congres der Europese gemeenten ge houden en daar horen wij bij. Een heel andere vraag is, of bij dit gezel schap ook de aanhangende dames ho ren. Er zijn er 28 plus één man van een vrouw die in haar functie van wethouder gegaan is. Maar hier brengt het aanmeldingsfor mulier uitkomst. 'Begeleidend per soon' staat er zwart op wit, zodat iedereen vrij was zijn persoon mee te nemen. Zoals al duidelijk moet zijn, is dat niet in alle gevallen de echtgeno te. Sommige burgemeesters zijn met een wethouder samen gegaan, hele maal alleen of stuurden een wethou der in z'n eentje. Van de grote steden is Amsterdam totaal niet vertegen woordigd, evenmin als Den Haag. Groningen heeft een wethouder-dame afgevaardigd. Utrecht stuurt één wet houder-alleen en Rotterdam idem. Dat laatste is logisch: burgemeester Thomassen heeft al genoeg Japanners aan z'n hoofd Nee, dan de ideinere gemeenten. Die weten er soms echt een uitje van te maken. Geleen valt het meest op. Samen zijn daar van daan op stap gegaan: twee heren raadsleden. één dame-raadslid, een wethouder en de gemeentesecretaris. Allemaal zonder aanhang, maar toch knus. Al die dames, althans de bij de heren horenden, vormen samen een groot vraagteken: vat voeren ze in Nice uit. terwijl hun mannen vergaderen? Zolang het om het tuinfeest gaat of de georganiseerde muziek- en theater voorstellingen en de excursies is dat geen punt. Maar wat doen ze als morgen het algemeen politiek rapport besproken wordt en onder andere Gaston Deferre en minister-president Jacques Chaban-Delmas hun ingewik kelde toespraken houden? Op het strand tussen de filmsterren? Naar het casinoEn zouden ze vrijdag tijd willen uittrekken om naar Oldenzaals burgemeester te luisteren, die in z'n eentje naar Nice getogen is? 's Mor gens misschien wel, irant dan spreekt prins Claus dc verzamelde menigte toe over het milieuvraagstuk en daar kun je als vrouw van een officieel persoon moeilijk wegblijven. Maar de toe spraken zaterdag van de voorzitters van het Europees Parlement en dc raadgevende vergadering van de Raad van Europa? Erg belangrijk maar zonde van het Rivièra-zonnetje. Nog klemmender wordt die vraag als we denken aan die ene man die met zijn vrouw de wethouder meegegaan is. Met al die dames zal hij zich best vermaken, maar wat te doen bij het in de prijs inbegrepen damesprogram ma? Nu we het toch over de prijs hebben: je vraagt je af wie voor de kosten opdraait. Zijn dat de gemeen ten zelf, dan komen we alleen voor de 29 aanhangers in de goedkoopste ho tel-categorie op samen 10.440,-. een fors bedragje dat de gemeenschap voor een paar daagjes aan het strand moet neertellen: voor de A-klasse zou dat op een dikke 12.000 komen, om nog maar helemaal niet te spreken van de luxe categorie. Laten we dus ter geruststelling aannemen, dat die Nice-gangers dat zelf betalen. Tellen we daar de veel hogere kosten van de officiële afgevaardigden bij die be halve het hotel ook nog een paar honderd gulden congreskosten en wat documentatiemateriaal moeten betalen plus wat er nog aan consumpties bijkomt dan moet je wel constate ren dat het lidmaatschap van de Eu ropese gemeenten best leuk is, maar dat die vorm van gemeenschap wel een paar centen kost. kerk te Zweeloo. Van Hemert heeft geen gebruik gemaakt van de NOS- faciliteiten; hij heeft ook geen TV camera's gebruikt, om dezelfde reden waarom hij geen beroeps-acteurs wil de 'gebruiken': de sfeer moet zo au thentiek mogelijk zijn. Ook voor de decorontwerpen heeft hij speciale mensen aangetrokken, die iets van het oud-Drente weten. Van He mert hoopt ook in de toekomst het tweede deel nog eens te filmen. Dat hangt af van het succes van het eerste. Bij de verfilming van het eerste deel houdt hij zich strikt aan het boek van Anne dc Vries. Dit, zei hij, in afwij king van de manier waarop hij inder tijd 'De Kleine Waarheid' van het papier heeft 'vertaald' op het cellu loid. klimaat gen zijn van H. G. M .Behrens; prijs 8.90. Meindert de Jong, een van oorsprong Nederlandse schrijver, die vorig jaar de kinderboekenprijs van de Verenig de Staten won voor z'n gehele werk, heeft een nkuw spannend ver haal geschreven over een hond: 'Candy, kom terug'. Het gaat over vriendschappen van mensen en die ren. maar ook over mensen, die..ja loers zijn op dieren, bijvoorbeeld op Candy. Er is eon moeder, die het niet kan hebben, dat Candy veel aandacht van haar twee kinderen krijgt. De hond zoekt telkens opnieuw naar een veilig thuis; hier een hondenlever met een blij slot. Een uitgave van West-Friesland, Hoorn: prijs 4.90. Bij dezelfde uitgever verscheen een heel 'gek' boek: 'De muizensheriff': leugenverhalen, en nog wel uit het Wilde Westen, bijeen gelogen door een muis Het is vertaald uit het Duits. Het gaat over muizen. die in het stadje Kattenburg wonen; een muis. die met slepende tred het stad je nadert en verhalen vertelt, waar van de muizen ondersteboven rollen. En van een muizi-nsheriff. die een bluffer, maar geen held is. Janosch schreef dit 'malle' verhaal. De Westduitse romanschrijver Hen- rich Böll (54 jaar, 'meningen van een clown', 'biljarten om half tien' en tal van andere werken) heeft in een radio-interview verklaard dat hij 'in het huidige klimaat van ophitsing' in zijn land niet kan werken en 'niet leven in een land waar ik niet kan werken'. Böll zei dat als reactie op een vraag, wat hij dacht van de kritiek op de beweerde sympathisering van sommi ge intellectuelen met de anarchisti sche Baader-Meinhofgroep, waarvan de laatste weken nogal wat leden zijn gearresteerd. Toen men de schrijver na de radiouitzending wilde vragen of zijn uitlating betekende dat hij uit West-Duitsland weg wil, bleek hij niet bereikbaar voor commentaar. schandelijk 'De pastoors hebben ons eigenlijk slecht opgevoed. Juist bij dc kerken zijn de schandelijkste praktijken op boekhoudkundig gebied te vinden'. Dat is een uitspraak van de Belgische minister Vlerick. die zo een medede ling over fraude op grote schaal in zijn land een beetje trachtte te ver- vergoei lijken. De minister deed ecu flinke duit in het (zwarte) zakje. Blijkt in ons land als men de studies daarover mag geloven zo'n slordige zes miljard in de mist te zijn verdwenen, de Belgen doen er nog een schepje bo venop. In hun tweetalige natie zou voor zeker zeven miljard aan zwart geld circuleren. Volgens de heer Vlerick frauderen de Belgen allemaal een beetje. Het zijn. zei hij, niet altijd dc mensen met de hoge inkomens, die dc schatkist de grootste verliezen toebrengen. 'Als tienduizend schoonmaaksters 'zwart' werken en hun inkomen niet opge ven. lijdt de staat een groter verlies dan wanneer enkelen met een hoog inkomen frauderen'. Ook is het vol gens hem een publiek geheim dat m'ddenstanders in bepaalde sectoren 'eindeloos en onverschrokken' knoeien met de b.t.w. Tocr-in Het begint vandaag: Toer-in-Nonrd-HoMand 1972. een naar de naam duidelijk toeristische attrac tie in de provincie Noord Holland. Onderdeel daarvan is een tentoonstel ling over dc familie Roland Holst in Bergen, maar voor dagjesmensen zijn de zeven uitgezette dagroutes door de provincie misschien belangrijker, die in de 'Toer-in-krant' zijn afgedrukt, maar ook te vinden zijn op alle VVV- kantorren Schlppcrskindcrcnkamp Deze week zijn zo'n zeshonderd kinderen van schippers bezig met hun zestiende nationale kamp. ditmaal in 'De Zand- kreek' in Hattem. Als spelmotief voor dit jaar zijn de 'Olympische woestijn- spelen' gekozen en dat betekent een dolle boel. waarvoor consul Rabbani van Koeweit in klederdracht het start sein gegeven heeft Popspel 'Volendam in Espel' is het popconcert genoemd, dat zich za terdag in Espel in de Noordoostpolder afspeelt. Dat is gedaan omdat daar drie uitsluitend Volendammer pop groepen optreden: BZN. Next One en Progress. Het feest begint 's middags drie uur en duurt officieel tot min- dernacht Olympiapostcrs Morgen- gaat in de printshop Piet Clement in Amsterdam een expositie open van originele posters, die ter gelegenheid van de Olympische Spelen in MUnchen door Edition Olympia 1972 zijn uitgegeven. Kennelijk zo belang rijk of zo moeilijk te begrijpen, dat de Duitse ambassadeur Hans Arnold persoonlijk een korte inleiding komt houden Ambtenarensport Ook ambtenaren doen aan sport. Ze huren er zelfs een stadion voor af zaterdag: het stadion De Vliert in 's Hertogen bosch. bovendien het Brabantbad in dezelfde plaats (zeker om te zwem men) en de schietbanen van Vught. Er mogen zaterdag alleen ambtenaren van het ministerie van financiën bij. Voor ambtenaren van andere ministe ries wordt een andere keer wel weer een stadion gehuurd. verbaasd Deze mollige Finse schijnt nog niet geheel van de verbazing bekomen. Zojuist heeft ze in de Finse hoofdstad Helsinki haar eerste metroreisje ge maakt, een proefrit, want Helsinki wil volgend jaar pas de eerste echte me trolijn openen. De reizigster op dc foto vult, net als haar medepassagiers, op een vragenformulier in wat zij er van vindt. Waarom ze dal gebukt op een bank doet, is niet duidelijk. Mis schien waant ze zich nog ondergronds en is ze bang haar hoofd alsnog tegen de duistere ttinnclwand te stoten. lowietje

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7