Geweldloosheid wordt naief in Zuid-Afrika Lessen in verzoening uit Soedan Lof voor vernieuwing in Nederlandse r.k. kerk Trouw Kwart a t uw probleem ook het onze vandaag Opnieuw geding om Breda's gymnasium Auto tegen boom: dode Beroepings- werk Voor ambtenaren volgend jaar meer vakantiegeld Boekenetalage TROUW/KWARTET WOENSDAG 14 JUNI 1972 Bisschop Zulu zept: KAAPSTAD (EPS) De bisschop van Zululand, ds. Alphaeus Zulu, een van de presidenten van de wereldraad van kerken, die een ver klaarde tegenstander was van het programma tegen het racisme, heeft in een herdenkingsrede aan de universiteit van Kaapstad ge sproken over de onvermijdelijkheid van geweld in Zuid-Afrika. Kerk Binnenland T2 *De hardheid van de discriminatie maakt dat iedere zwarte die nog ge looft in de effectiviteit van geweld loosheid een simpele, en naïeve in druk maakt', zei hij. 'De zwarte Zuid afrikanen hebben de wil om vrij te worden en het lijdt geen twijfel of deze wil zal overwinnen, de vraag is slechts of dit met of zonder geweld zal geschieden. Inderdaad hebben sommige zwarten kracht geput uit de waardering voor hun humaniteit van de zijde van de blanken. Maar het zou een ernstige fout zijn te menen dat zo'n houding de schreeuwende discri minatie zal overleven. Verantwoorde lijke blanken hebben verklaringen af gelegd en wetten in werking gesteld die de haat hebben binnengehaald en bitter ressentiment hebben opgeroepen in Iedere zwarte man die zichzelf respecteert', aldus de bisschop. De bevrijdingsbewegingen zijn betrok ken in een worsteling 'om de zwarte Zuidafrikanen een vrijheid te geven die zij nog nimmer bezaten'. Er zijn ln Zuid-Afrika maar weinig blanken te vinden voor geweldloze veranderin gen en er is geen reden waarom er meer interesse voor geweldloze wegen zou bestaan bij zwarten, aldus bis schop Zulu. Dr. Blake Dr. Blake, de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, heeft over deze zaak verklaard: 'De publieke opi nie zowel in Zuid-Afrika als in de buitenwereld is geschokt over de wij ze waarop de Zuidafrikaanse politie heeft gereageerd op de vreedzame de monstraties van blanke Zuidafrikaanse studenten tegen de raciale ongerech tigheid in hun land'. 'Het binnendrin gen van de politie ln de kathedraal van Kaapstad en haar veronachtza ming van een lange en gerespecteerde traditie die de kerk als een uitwijk- Generaal kapucijnen: UDENHOUT (KNP) Pascal Rywalski, generaal der paters kapu cijnen uit Rome, heeft bij de opening van het provinciaal kapittel van deze orde in Udenhout (N.-B.) zijn hoge waardering uitgesproken voor het pionierswerk, dat door de Nederlandse kerkprovincie wordt verricht in dienst van de wereldkerk. Bisschop Alphaeus Zulu van de anglikaanse kerk in Zuid-Afrika (links), in gezelschap van de Amerikaanse presbyteriaanse zendeling dr. John Coventry Smith. Beiden werden te Uppsala (1968) in het presidium van de wereldraad van kerken gekozen. plaats erkent, geeft blijk van weinig gevoel. De arrestatie van de deken van de kathedraal samen met twee andere geestelijken op de trappen van het kerkgebouw heeft zelfs diegenen doen opschrikken die conservatieve aanhangers van wet en orde zijn. De kerken, die bezorgd aanzien hoe de overheid bij wijze van routine alle oppositie tegen haar racistische poli tiek als communistlsch-geïnspireerd afdoet, zullen duidelijk moeten maken dat de gehele kerk en de gehele universitaire gemeenschap de Afri kaner universiteiten inbegrepen met afschuw vervuld zijn over deze politie-acties tegen studenten wier enige misdaad is, dat zij publiekelijk uiting geven aan hun solidariteit met verdrukten'. Aldus dr. Blake 'De Nederlandse kerkprovincie deelt ergens het lot van de astronauten, die ten bate van degenen die thuis rustig aan de televisie het waagstuk in de ruimte gadeslaan, het risico op zich nemen voor de mensheid een nieuwe horizon open te leggen', zei hij. Pater Rywalski was van mening, dat de Nederlandse kapucijnen aan de vernieuwing binnen de Nederlandse kerkprovincie actief moeten deelne men. 'Het vertrouwen op de leiding van Gods geest, die in de huidige wereld en kerk waarschijnlijk meer werkt en geschiedenis maakt dan ooit, geeft ons zekerheid in deze onzekere experimenten'. De generale overste schonk zijn ver trouwen aan de verschillende groepe ringen binnen de Nederlandse kapu cijnerorde, aan hun pluriformiteit, hun creativiteit, hun dynamiek en hun experimenten. Zoals hij voor zichzelf niet het monopolie van de volle waarheid meende te mogen opei sen, stelde hij, dat de verschillende mentaliteiten binnen een kapucijner gemeenschap ieder slechts brokstuk ken van de waarheid bezitten, die elkaar moeten aanvullen. Alle ruimte De kapucijnerorde in Nederland geeft alle ruimte aan allerlei vernieuwings pogingen van kerk en orde. Zo leven De redactie behoudt rich bet recht voor om ter opname la deze rubriek ontvingen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ fiubllkatle wordt met de naam van do nzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Postbua 859. Amsterdam. Prof. Van Niftrik Prof. Van Niftrik heeft volgens een verslag ln Trouw/Kwartet van een gesprek tussen het breed moderamen der hervormde synode en de hoofdbe sturen van de gereformeerde bond en de oonfessionele vereniging een plei dooi gevoerd voor de actualiteit der belijdenisgeschriften en daarin gezegd dat 'wij' alleen maar staan voor oude problemen in nieuwe gedaanten, die wij moeten verwoorden in deze tijd'. Ik heb geprobeerd te begrijpen wat hiermee kan zijn bedoeld. 'Verwoor den' zal wel slaan op problemen en niet op gedaanten, maar dan betekent het: formuleren. Omdat een nieuwe De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks besluun B. Bol, Den Hoog; dr. E. Bleumink. Poters- walde: rnr. C. C. van Dom, Nootdorp; W. A. F'bbe, Rotter dam: J. lonser. Utrecht; drs. J. W. de Pous. Den Hoog; J. Smol- lenbroek. Wassenaar. Overige leden van het algemeen bestuur: K. Abmo, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Assen.- mr. dr. J. Don- ner. Den Hoog; J. van Eibergen, Schoorsbergen; mr. K. von Houten. Wageningen; ds. O. T. Hylkemo. Bt!lhoven: Joe. Huijsen, Delft: mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Fortgens. Voorschoten: me vrouw J. G. Krooyweld-Wouters, Heerhugowoard; prof. dr. G. N. ds. F. H. og: H. de Mooij. Rijnsburg: prof. dr. G. C von Niftrik, Amsterdom; H. Ofte- vonger. Buitenpost; mr. dr. J. Omga, lunferen; dr. A. Veerman, R-isw,,k (Z-H): H. H. Wemmers, Den Hoog; drs. R. Zijlstro, Ooster- lond (Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank; Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. formulering van een probleem een nieuwe probleemstelling oplevert, komt hij echter met zich zelf in tegenspraak: het probleem moest im mers het oude blijven. Ik kom er niet uit; in beginsel vragen problemen om een oplossing en niet om verwoor ding, gedaanten om herkenning of ontmaskering en evenmin om ver woording. Is het een wonder dat hij zelf moest constateren dat breed-mo- deramen-lid Posthumus Meyes hem niet heeft begrepen en dat ene W. F. Hermans graag spreekt van 'dominees en dat soort vage mensen'? Prof. Van Niftrik doet er goed aan ook zijn eigen woorden recht te snijden. Luxemburg (Strassen) R. G. Groeneboer Rusland en de joden Herinnert u zich nog, dat Vara's 'Ach ter het Nieuws' enige dagen geleden een anti-zionistische film van Russi sche makelij uitzond, waarin o.a. aan het woord waren ontevreden Russen en Georgiërs, die naar het beloofde land waren geëmigreerd? Deze zitten nu in Wenen op terugreis van Israël naar de Sowjet-Unie. Joodse landgeno ten worden via de in Wenen vertoe vende 'spijtoptanten' gewaarschuwd niet naar Israël te emigreren, want vertelde er één met veel bravour, dan kan men het beloofde land (Israël) nooit meer verlaten. Dat hij dit ech ter heel rustie ln Wenen kan zeggen logenstraft natuurlijk het tegendeel hiervan. Zeker, de Sowjet-Unie laat de laatste tijd Joden naar Israël emigre ren, maar waarom is de houding van het communistische regiem niet men selijker in deze? Beweerd wordt n.l.. dat geen toestemming voor emigratie wordt verleend aan volledige gezin nen, want in de meeste gevallen moet of één van de ouders of één van de kinderen achterblijven. Waarom? Ik noem dit een mensonterende behande ling. Ik doe dan ook een dringend beroep op onze regering haar misnoe gen over dit Russische wangedrag ter plaatse waar dit behoort kenbaar te maken. Hopelijk zal dit protest dan kunnen bijdragen tot een humaner emigratiebeleid voor alle Russische Joden die zulks wensen. Utrecht D. C. J. Oosting Ongegrond Mr. L. van Heijningen ls het slachtof fer geworden van tendentieuze en foutieve berichtgeving. Zijn zorg om de Wereldraad en diens secretaris ge neraal (mei 5) is daarom, althans in dit geval, ongegrond. Dr. Blake heeft nooit gezegd: 'Het evangelie heeft af gedaan. Het is nu de tijd om geweld te gebruiken.' 'Dat citaat is verzon nen. Het komt uit materiaal verspreid door ds. Wurmbrand, de leider van 'Jesus to the Communist World Inc.' (zie no. 4 1971). Wurmbrand citeert L'Homme Nouveau (17 Jan. 1971). Dit laatste blad citeert de documentatie dienst van het Oecumenische Patriar chaat. Episkepsis no. 19. 1970) Ten slotte b ijde bron aangeland vinden wij inderdaad een citaat van dr. Blake en wel uit zijn brief aan de Duitse kerken (nov. 1970). Het originele ci taat luidt: 'Tot en met vandaag heeft de Wereldraad altijd geweigerd ge weld te aanvaarden als een middel om conflicten op te lossen'(l) Dat het evangelie heeft afgedaan staat nergens en komt uit de duim van de schrijver in l'Homme Niveau. De tweede zin is precies omgedraaid. Toen ik de orga nisatie van ds Wurmbrand op dit foutieve citaat wees en om rectificatie vroeg, werd mij geantwoord dat dit niet werd gedaan. Het citaat blijft sindsdien circuleren. Waarvan acte! Wat mr. Van Heijningen verder over de Wereldraad schrijft is uiterst ten dentieus geformuleerd en berust ho pelijk ook op verkeerde berichtgeving. De Wereldraad heeft een Speciaal Fonds, van waaruit giften worden ge geven aan anti-racistische organisaties, voor hun humanitaire programma's. Of zulke programma's voor of tegen westelijke landen zijn speelt in een wereldorganisatie geen grote rol. Or ganisaties die tegen de staat Israël zijn gericht worden door de Wereld raad niet gesteund. Uiteraard is de Raad betrokken bij de hulpverlening aan arabische vluchtelingen die in kampen zijn ondergebracht. Daartegen wordt vanuit Israël geen bezwaar ge maakt Genèvs A. H. van den Heuvel mi Brieven «He niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Hoe behandel Ik een vuil ge worden schilderij? Antwoord: Als het een waardevol schilderij ls, moet u zelf alle behande lingen achterwege laten en een res taurateur inschakelen. Als u het zelf aandurft, kunt u het schilderijtje met een doorgesneden rauwe aardappel be werken. Steeds een plakje eraf snij den en een nieuw vlak gebruiken. Na de bewerking kunt u het schilderijtje opnieuw vernissen. De ingrediënten kunt u kopen bij een zaak waar men de benodigdheden voor kunstschilders verkoopt. Vraag: Een lezer met een franse naam wil meer weten over z'n voorgeslacht. Antwoord: We verwijzen hem naar de registers op de zg. Fiches Wallonnes. die men kan bestuderen in de leeszaal van het Genealogisch Museum Nassau- laan 18, Den Haag. Deze Fiches-kaar tjes gaan terug tot 1685 en zijn gericht naar de eerstbekende en zuiverste naam van de betreffende Franse fami lie. De Hugenotennamen zijn op de wonderlijkste manieren verbasterd en vertaald. De Fiches hebben betrek king op de Lage landen, of diverse Franse siteden, op Berlijn, maar ook op de West (Paramaribo). Als Vriend van de vereniging van het Genealo gisch Museum kunt u daar gratis 'snuffelen' (per jaar kost u dit 22,50, inclusief het jaarboek). Als niet-vriend betaalt u daar 2 per dag. Vraag: Bestaat de mogelijkheid om regelmatig adressen en gegevens be- flats in aanbouw te ontvangen? Antwoord: Er is een lijst, waarop men zich kan abonneren mét onregel matig uitkomende supplementen. Dit is een zeer kostbare publikatie. Men kan deze lijst inzien in de bibliotheek van de Nationale raad van maatschap pelijk welzijn (Eisenhowerlaan 146, Den Haag). Vraag; Een lezeres zou gaarne de tekst hebben van een versje waarvan het eerste couplet luidt: In mijn ka mer hangt een plaatje, waarop deze woorden staan, die er mij steeds aan herinneren: God moet steeds voor al les gaan. Vraag: Wij ontvingen van verschillen de kanten het verzoek medewerking te verlenen bij het opsporen van uitgeleende boeken. Antwoord: Deze rubriek zou veel te lang worden. Kijkt u in uw boeken kast, want daar staan ze, al die door u vergeten dierbare eigendommen van uw vrienden. Vraag: Op een programma van een concert vond ik het woord Bratsche. Wat is dat? Antwoord: De Duitse naam voor alt viool. door H. Biersteker Het is de moeite waard om nog eens na te gaan ning tussen de Soedan en haar opstandige Zui- wat de ingrediënten zijn geweest van de verzoe- den die resulteerde uit de geheime besprekingen in Addis Abeba eind vorig jaar. Of, nog meer toegespitst: hoe is het mogelijk dat een kerkelijke organisatie in casu de wereldraad als bemiddelaar aanvaard wordt in een 17 jaar duren de burgeroorlog die vaak is afgeschilderd als een strijd tussen islamieten en christenen, tussen Arabieren en Afrikanen? Vooral nadat in 1964 alle buitenlandse missionarissen en zendelingen in uid-Soedan het veld moesten ruimen leek de rol van de kerken hier geheel te zijn uitgespeeld. R.K. pristers publiceerde een 'zwartboek' over een niets-ontziende geforceerde analisering en is lamisering van het Zuiden vanuit Khartoem. De sympathie van de kerken ging blijkbaar helemaal naar de Anya Nya, de verzetsbeweging in het zuiden. En menigeen riep dat de kerken wel veel lawaai maakten over blank racisme maar onder tussen de arabieren hun gang lieten gaan tegen de zwarte christenen in het zuiden. Terwijl Interchurch Aid volop betrokken was bij de zorg voor de vluchtelingen uit Zuid-Soedan probeerde de CCIA (Commission of the Churches on International Affairs) van de wereldraad zich een helder beeld te vormen van de ware toedracht in Soedan. Uit een document dat daarover werd samengesteld blijkt achteraf hoezeer dit nodig was alvorens Iets te ondernemen. Zoals in zovele Afrikaanse landen kwam het Britse kolonialisme in de tweede helft van de vorige eeuw binnen onder het motto van de uitbanning van de slavernij. Van 1902 af voerde het een gescheiden bestuur over Noord- en Zuid-Soedan, waarbij het Zuiden als een verwilderde achtertuin werd be schouwd. Het was meer een degradatie dan een bevordering om daar als bestuursambtenaar heen te worden gestuurd en je delegeerde maar zoveel mogelijk aan de onderscheidene zendingsge nootschappen en missiecongregaties, die elk hun eigen afgepaalde gebieden hadden. Isolement Daarmee begon een halve eeuw van isolering die de staatkundige eenwording na de onafhankelijk heid van Soedan in 1956 zo bijzonder moeilijk zou maken of zij nu goedschiks of kwaadschiks werd nagestreefd. Uit het document van de CCIA blijkt hoe vaak het goedschiks is geprobeerd: in 1947 bij een ontmoeting in Juba de stad waar nu de nieuwe regionale regering voor Zuid wordt gevestigd in 1956 toen een grondwet ontwropen zou worden die een federale structuur moest garanderen, in 1965 op een ronde tafelconferentie, nadat het regiem van generaal Abboud (dat het leger op het Zuiden had losgelaten) onder een algemene staking in het noorden was bezweken, en in 1969 toen El Nimeiri aan de macht was gekomen en de Anya Nya voor een gesprek uitnodigde onder toezegging van regionale autono mie binnen een socialistische staat. Missie en zending Opmerkelijk is telkens weer dat een bewind dat er hard tegenaan ging in het Zuiden om deze en om andere redenen ook veel tegenkanting kreeg in het Noorden. Verder valt op, dat het verzet van vooral de katholieke missionarissen en van de zendelingen der Southern Presbyterians tegen het bewind in Khartoem begon nadat in 1957 de overheid meer toezicht wilde op hun scholen in er in ons land verschillende experi mentele gemeenschappen van paters en broeders kapucijnen, die op nieu we manieren het oude franciscaanse ideaal proberen te verwezenlijken. In Amsterdam kennen zij bijv. de arbeidersfraterniteit (broederschap), in de Haagse schilderswijk een kleine leefgemeenschap, die in alle stilte werkt, en nieuwe leefge meenschappen in de Tilburgse nieuw bouwwijken. Bekend is vooral de com mune van de Utrechtse Androsdreef, waaraan enkele kapucijnen deelne men. Het provinciaal kapittel der kapucij nen duurt tot vrijdag. Dan zal het ook een nieuw bestuur kiezen voor de Nederlandse provincie, die thans ge leid wordt door pater dr. Alfred van de Weyer. Pater Rywalski, sedert 1970 generaal der kapucijnen, is Pool van origine, maar heeft vrijwel zijn hele leven in Zwitserland gewoond, waar hij ook deel uitmaakte van de Zwitserse pro vincie der kapucijnen. Van een correspondent BREDA Het actiecomité van ou ders van het Bredase gymnasium Ype- laar heeft opnieuw een kort geding aanhangig gemaakt tegen het bestuur van de school. Het actiecomité zegt over aanwijzingen te beschikken dat het bestuur na het verbod van de rechter naar andere wegen zoekt om een fusie door te drukken Nadat ouders en leerlingen in mei te weten kwamen dat het bestuur van de Ypelaar plannen had om de school op te heffen en deze te laten opgaan in een scholengemeenschap, gingen ze tot acti over. De lperlingen bezetten het schoolgebouw en de ouders vere nigden zich jn een actiecomité, dat door een kort geding het bestuur dwong van de fusie terug te komen. Het tweede kort geding dient vrijdag 16 juni om twee uur 's middags voor de president van de rechtbank in Breda. Van een correspondent HILVERSUM Tussen Hilversum en Utrecht is een personenauto met gro te snelheid tegen een lantaarnpaal en tegen een boom gebotst. De bestuur der, de 21-jarige B. J. Vermeulen uit Utrecht, werd op slag gedood. Een mede-lnzlttende werd zwaar gewond. SLAPERIGHEID Het mag misschien bekend wfht verondersteld dat de Deense the<^pv filosoof Soren Kierkegaard zi<# zijn tijd inspande om christened, mogelijk uit hun diepe slaap te ue ken. Die slaap werd niet weinig n oorzaakt door een dode orthodfn een orthodoxie die aan de eisen .j het evangelie meende te voldoen precies en letterlijk de oude for lig ringen van de leer der kerk te h len. Hij wilde daarom geen pred rei worden (ook om andere redenendk stelde zich terzijde op om met ila indringende vragen zijn medech W' nen aan het denken en hopelijk ng het christelijk existeren te 1 Over de diepe slaap van de christ rei van zijn dagen nadenkend haaljt dan een bijzonder opmerkelijk tnd beeld aan. Hij vertelt van een i rei nen-stam in Amerika die dermati rei perig van aard was, dat de jezul tw< missionarissen die onder hen wei et zich genoodzaakt zagen om midd ing de nacht aan een grote bel te tri de om mannen wakker te maken kt zodoende aan hun echtelijke verj ni tingen herinnerd moesten wo re Een misschien wat schokkend fasi beeld en bepaald door de situatie lij; anderhalve eeuw geleden, 't li rd moeilijk in te denken dat missiën sen in deze tijd van armoedt .e( gebrek onder velen in Zuid-Am ltv zich nog geroepen voelen om dei ke dingen te entameren. Al erf' vermeldde ik hier het groot atne 'kinderen zonder ouders' in de nl. zesduizend. Maar goed, die iL righeid dan, want daar ging het Ik vraag mij wel eens af welke fl in staat zal zijn om ons samei. onze slaap te wekken. m Samuel Amissah, een van de Afrikaanse kerkleiders die als getuige het verzoenings akkoord in Soedan tekende. het uiden. Na bijna een halve eeuw lang de enige opvoeders in het Zuiden te zijn geweest konden zij zich zoiets (dat nu eei algemeen beeld is in de Afrikaanse landen) niet voorstellen. De regering daarentegen was erop uit om de onder- wijsstandaard in het Zuiden gelijk te trekken met die in het noorden en zei telkens weer het godsdienstonderwijs op deze scholen te willen garanderen. De publicaties van zending en missie in het Zuiden gaven voedsel aan het verwijt van de regering in Khartoem dat zij de angstaanwak- kerden onder de bevolking voor een arabische overheersing uit het Noorden. Dat was de reden waarom alle buitenlandse zendings- en missiewer kers in 1964'het land uit werden gezet. Tegelijker tijd verklaarde de regering echter dat Soedanese dominees eventueel zelfs met financiële tegemoet komingen van de staat hun arbeid zouden kunnen voortzetten. Daarmee wilde het bewind zijn ge hechtheid aan de vrijheid van godsdienst bewij zen, die het overigens in de voorgaande jaren niet erg geloofwaardig had gemaakt. Het beeld van de burgeroorlog dat de CCIA zich verschafte was in elk geval genuanceerder en daardoor hoopvoller dan de vele aanklachten de den vermoeden. De belangrijkste stimulans voor de verzoening is volgens insiders geweest de vrees voor toenemen de buitenlandse inmenging de Russen in het noorden en Israël en (op afstand de Amerikanen) in het Zuiden. De wereldraad voorzag in de behoefte aan een bemiddelaar die geen staatkundi ge organisatie was. Wordt zo'n geschil bijvoor beeld voorgelegd aan de VN dan krijgen opstandi ge groepen al gauw de status van een soort regering die daarmee erkend is en dat wilde de Soedanese regering tot alle prijs voorkomen. De Werelraad had inmiddels goede papieren gekre gen, voor het Zuiden vanwege zijn werk voor de vluchtelinen, voor het Noorden door zijn reser ves tegenover de Biafraanse afscheidingsbeweging in Nigeria, en voor beide partijen door zijn antiracisme-programma. Zo kon de CCIA samen met de Afrikaanse Raad van Kerken de rol van vroedvrouw spelen bij het voorlopig akkoord dat een streep zette achter deze burgeroorlog. Tijd was rijp 'Wij zien het niet als een prestatie. Maar door het nauwkeurig volgen van de toestand wisten we het moment waarop de tijd rijp was om erin te springen', zei een van de aanwezigen bij het informele overleg in Addis Abeba in november vorig jaar. 'We waren er wel duidelijk bij nodig want de partijen wisten niet eens hoe ze elkaar zouden begroeten. We hebben ook herhaaldelijk het beeld dat ze van elkaar hadden, moeten corrigeren. Zelfs ln de hitte van de discussies zijn en wederzijds nooit beschuldigingen van gods dienstonderdrukking geuit'. Op de vraag of er geen buitenlandse mogendhe den waren die uit eigen strategische overwegingen belang hadden bij het mislukken van het overleg zei hij: 'Ze hebben de verzoeningswil bij beide partijen onderschat. Ze gingen er veel te gemak kelijk van uit dat het nooit zou lukken en ze zagen ons als een stelletje wereldvreemde idealisten Toen ze in de gaten kregen dat het echt wat werd •was het te laat om er nog iets aan te bederven. Ook de Chinezen moeten erg verrast zijn geweest. Ze lezen op het ogenblik alles wat ze kunnen krijgen over de wereldraad. We voldoen namelijk niet aan het etiket dat ze ons altijd hebben opgeplakt, namelijk dat we een Russisch-Ameri- Icaans consortium zijn'. NED. HERV. KERK Beroepen: te Zuidland kand. G. d. Graaf te Utrecht; te Odoori thermond W. Burghgraaf te Fe) te Ede C. J. Amesz te Capelle IJssel. Aangenomen: naar Schoonhovi Broekhuis te Onstwedde; naar 1 water A. Gooij er te Delft Bedankt: voor Den Haag-Looi J. Veen endaal te Haarlem-S GEREF. KERKEN Beroepen: te Maarssen E. C. KlP. 1 Vroomshoop; te Ter Aar J. Be* r te Onderdendam; te Oudewater Joe Munnik te Bruchterveld. n Benoemd: tot adjunct-directeur i het psycho-analystisch instltuu ie Amsterdam F. R. M. Albers, 1 #1 godsdienst te Amsterdam-Z. iS( GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) er< Bedankt: voor Heemstede J. C. J)n te Velp (buiten verb.) CHR GEREF. KERKEN ld Beroepen: te Gorinchem Th. Rw(uc te Baarn. c GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Lethbridge (Canadi van Haaren te Amersfoort, die. dankte voor Clifton (USA); te K, waal H. Hofman, kand. aldaar. Bedankt: voor Rotterdam-W. W Lamain te Grand Rapids. m BAPT. GEMEENTEN Bedankt: voor Veendam J. van |gg te Sneek. |TG pd fi; d 0* :hc Van een verslaggever DEN HAAG Het kabinet besloten de vakantieuitkering oveheidspersoneel te verhogen vaij tot 7 procent. De verhoging per 1 juni. Het betekent dat de verhoging i algemeen pas merkbaar zal zijn t uitbetaling in mei van het voli jaar. De beslissing van het kabin| gebaseerd op de verhoging val vakantieuitkeringen in het pai re bedrijfsleven. Het minimumbedrag van de uittaj gaat van 71.87 per maand 77,40 928,80 per jaar). De b' ge per kind zal minimaal 5,8 dragen (was: 5,46), op jaai 70.56. Desmond Bagley: 'De uitbrekers',I uitgave van Slsevier. Prijs 9.90, blz. Er komt al zoveel verraad aanl orde in dit boek. dat wij menen van de imhoud te moeten zeggen f einde er niet nog meer aan tot voegen. Slechts een paar mensen I nen details, ook de minlster-presiil Die kan echter geen handen uit] mouwen steken, maar ze wel benul om in onschuld te wassen. UitgeB de boeven van niet geringe kc» worden uitgerangeerd door nog 9 terder agenten. Onder wie natuuj len vrouw, die als het moet :nao neerschiet en zo nodig een straalvj tuig kan besturen. En die, jawel, j haakt naar dat zo gewone leven de meeste van haar soortgenotenl eenmaal leiden. De lezer zal geni^ van de pittige tweegesprekken i vaart waarderen waarmee de F nissen worden weergegeven, verrassingen, een goede onti Vakwerk van bedde partijen, van] ook ditmaal weer gelukkig de i" anders obk~vair~dê schrijver. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2