hitelaw weigert esprek met IRA 'Als iemand in Duitsland het fascisme vertegenwoordigt, dan is het Göring' [ALT-akkoord stopt wapenwedloop niet Kremlin strijdt tegen drankzucht An Loc werd geraamte van een spookstad Helikopters landen in formatie Opiniepeiling: Brandt zou verkiezingen winnen Aantekeningen van George Dimitroff gepubliceerd ilieuconferentie i onzekerheid ankrijk bemiddelt IPC-oliekwestie P/KWARTET WOENSDAG 14 JUNI 1972 Buitenland T7 Kil ovisionele vleugel vroeg overleg in'Vrij Derry' FAST (Reuter, UPI, AP) De leiders van de Provisionele vleugel van liet Ierse Republikein- sger hebben gisteren de Britse minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, uitgenodigd vre- •sprekingen te beginnen en aangeboden de guerrilla-activiteiten zeven dagen op te schorten. Kelaw heeft het aanbod gisteravond verworpen, omdat hij niet kail ingaan op een ultimatum van fcrroristen. RA heeft minister Whitelaw ver- t naar 'Vrij Derry' te komen Jiolieke deel van Londonderry, de Provisionals wordt bé- t en waar de politie en de Britse pen nooit komen. De Provisionals jgden hun vredesinitiatief aan op jersconferentie in Londonderry, rerd geleid door hun stafchef i MacStiofain, die door de Ierse riteiten wordt gezocht wegens lid schap van een verboden organisa- Itiofain zei, dat bij de door hem estelde besprekingen in 'Vrij met minister Whitelaw moet jen gestreefd naar een 'rechtvaar- vrede'. Hij meende, dat als Whi- r de uitnodiging publiekelijk zou aanvaarden, vredesbesprekingen bin nen 48 uur kunnen beginnen en de Pro visionals alle militaire operaties - een week lang zullen oprschorten. Als voorwaarde voor een ev entueel vredes overleg stelt de IRA, dat het Britse leger alle arrestaties, razzia's, huiszoe kingen en het lastigvallen van bur gers moet staken. MacStiofain zei ver der, dat de Britse militairen onder geen enkele voorwaarde weer toegang tot de door de IRA beheerste katho lieke wijken van Londonderry Bog- side en Creggan zullen krijgen. Als minister Whitelaw de uitnodigng van de Provisonele vleugel van de IRA niet aanneemt, zullen wij gedwongen zijn onze campagne voort te zetten, aldus MacStiofain. 'Onze organisatie is 'KHOLM (UPI, Reuter) De onlangs in Moskou gesloten over- :omsten tot beperking van strategische wapens zijn onvoldoende 10rs ide nucleaire bewapeningswedloop tussen Amerika en Rusland te apen. Het opstellen van nieuwe kernwapensystemen zal onvermij- ijk de wapenwedloop tot grotere en gevaarlijker hoogten opstu- op"fe nnis. dit oordeel komt het Internatio- instituut voor vredesonderzoek lolm (SIPRI) in zijn gisteren lenen jaarboek 1972. idien zal de voortgaande wapen loop het verdrag tegen versprei- van kernwapens ernstig verzwak- schrijft het gezaghebbende insti- dat gefinancierd wordt door de idse regering maar statutair onaf- relijk is. in het eind van de jaren zeventig ongeveer eenderde van alle landen rekfj wereld kernreactoren voor elektri- itsproduktie bedrijven. Daarbij grote hoeveelheden plutoni- een deel daarvan is geschikt voor maken van atoombommen. Lan- ,ee|' die vinden dat hun veiligheid r het verwerven van kernwapens 9e-'den gediend, zullen ook inderdaad vervaardiging overgaan, meent het RI. Gebrek aan technische kennis de kostenfactor zijn niet meer de tige beletselen die zij in het ver in waren, gens de door het instituut verza de gegevens besteedde de wereld 1971 zes procent van alle beschik- middelen aan militaire uitgaven, totaal bedrag van 575 miljard den. Koplopers waren Amerika miljard). Rusland (140), China ar schatting 25 miljard), West- .and (20 miljard). Frankrijk en Engeland (18). Samen gaven ie zes militair sterkste landen vier de van het wereldtotaal uit. Dat reldtotaal kom overigens overeen uitgaven van alle regeringen behoeve van gezondheidszorg plus erwijs. ir niet alleen de grote 'bedragen beangstigend. De waarde van de «nexporten naar landen van de de wereld bereikte vorig jaar het Brdbedrag van 5,8 miljard gulden, J trvan viervijfde terechtkwam in het Midden-Oosten en Azië. De Sow- jet-Unie streefde Amerika voorbij in de waarde van haar wapenexporten, maar de Amerikanen blevend e belang rijkste leverancier in termen van hoeveelheden. (In dit overzicht zijn Noord- en Zuid-Vietnam buiten be schouwing gebleven). Het SIPRI schat dat in de afgelopen tien jaar alleen al aan militair onder zoek en ontwikkeling van nieuwe wa pens in de wereld jaarlijks 48 miljard gulden werd uitgegeven, waarvan 46 miljard door de 'grote zes'. Ter verge lijking diene dat de wereld per jaar 13 miljard uitgeeft ten behoeve van medisch onderzoek. nu sterker dan zij in vijftig jaar is geweest Zij is voldoende uitgerust om de verzetscampagne tegen de Brit se militaire heerschappij voor onbe paalde tijd voort te zetten', aldus de leider van de Provisionals. Voordat minister Whitelaw het vredes initiatief van de Provisionals afwees, zei een van zijn naaste medewerkers gisteravond dat het voorstel van 'aan zienlijk belang' is. In Londen weiger de een regeringswoordvoerder com mentaar op het IRA-aanbod. De Brit ten hebben tot dusver het standpunt ingenomen, dat het niet mogelijk is te onderhandelen met 'moordenaars'. Minister Whitelaw had gistermiddag een gesprek met militair-protestantse leiders in een poging een explosieve confrontatie, die het aanstaande week einde dreigt, af te wenden. De pro testanten, die de Ulster Defence Asso ciation (UDA) leiden, willen dat een einde wordit gemaakt aam de autonome status van verscheidene katholieke wijken in de Noordierse steden, waar politiemannen en Britse militairen zich niet meer wagen. De UDA eiste gisteren van Whitelaw, dat hij op z'n laatst het aanstaande weekeinde het Britse gezag in "Vrij Derry' weer moet herstellen, omdat de protestan ten anders hun eigen gebieden voor de politie en de Britten zullen afslui ten. De autoriteiten vrezen, dat zo'n ontwikkeling zou leiden tot een open oorlog tussen de vijfhonderdduizend katholieken en honderdduizend pro testanten in Noord-Ierland. Whitelaw heeft herhaaldelijk laten weten, dat hij het Britse gezag in de autonome katholieke gebieden pas zal herstellen, als de tijd daarvoor rijp is. Volgens Britse militairen zou een ge wapende actie op dit moment in de katholieke wijken veel slachtoffers ei sen. Gewapende jongeren hebben gisteren in Belfast een aantal autobussen ge kaapt en in brand gestoken, waardoor op verscheidene punten een verkeers chaos ontstond. Gistermiddag richtte een bom schade aam in het westen van Belfast Een tweede bom ging af in een auto, die geparkeerd stond bij een bejaardeninrichting in Belfast In beide gevallen liep niemand letsel op. Een formatie -Amerikaanse helikopters landt in formatie bij het Zuidvietnamese Lai Khe om troepen van de tweede Zuidvietnamese divisie in een aanvalspositie te brengen. STUTTGART (DPA, Reuter) Uit een opinie-onderzoek, waarvan de re sultaten gisteren zijn gepubliceerd, blijkt, dat bij nieuwe verkiezingen voor de Westduitse Bondsdag in de herfst 52 procent van de kiezers zich zou uitspreken voor de socialistisch- liberale coalitie. De christen-democra tische oppositie zou zich tevreden moeten stellen met 47 procent. Het onderzoek werd ingesteld door het Wickert-instituut voor Publieke Opi nie. Rainer Barzel, voorzitter van de West duitse christen-democraten heeft offi cieel bevestigd, dat zijn partij niet bereid is om in samenwerking met de socialistisch-liberale regeringscoalitie op vervroegde Bondsdagverkiezingen aan te sturen. Barzel, die het woord voerde op een commissievergadering van de CDU, zei dat alleen kanselier Willy Brandt de weg naar zulke ver kiezingen kan effenen. De 65-jarige Herbert Wehner, een van de eigenzinnigste mensen uit de top van de Westduitse sociaal-democrati sche partij, is gisteren herkozen als leider van de SPD-fractie in het parle ment. MOSKOU (Reuter) De Communisti sche partij in Moskou is opnieuw een grootscheepse campagne begonnen te gen een van Ruslands ergste sociale kwalen, het grote drankgebruik. Het centrale comité van de partij heeft een decreet uitgevaardigd, dat giste ren in alle belangrijke bladen stond afgdrukt, waarin de ministeries en de lokale partij-afdelingen de mogelijkhe den krijgen voorgeschoteld om het probleem te bestrijden. Het decreet bevat een oproep tot het creëren van meer sportfaciliteiten, ex tra roeibanen en openluchtbioscopen voor de zomer, en meer ski-hellingen en ijsbanen voor de winter. De minis teries en partij-afdelingen krijgen op dracht een krachtige campagne via pers, televisie en films te voeren om de nadelige effekten van alcoholge bruik te belichten. Het gebruik van alcohol wordt in Rusland algemeen gezien als de grootste oorzaak van verkeersongelukken en als een zeer belangrijke faktor ran de misdaad. Vorige week haalden de kranten een voorval aan uan een fabriek in de Oeral waar 30 procent uan de arbei ders minstens eenmaal per jaar in een ontnuchteringscentrurr van de politie belanden. De pers wees met het voor beeld op het produktieverlies door dronkenschap. Het decreet van het centrale comité vormt een aanwijzing, dat andere maatregelen ter bestrij ding van dronkenschap niet afdoende zijn gebleken of zelfs hebben gefaald. De laatste tien jaar is de prijs van wodka bijna verdubbeld, cognac kost tweemaal zoveel als drie jaar geleden en de uren waarin sterke drank wordt verkocht zijn drastisch beperkt. Maar de oude Russische drinkgewoon ten zijn stevig geworteld. Iemand die bij zijn drinkende partners achter blijft wordt beschouwd als niet-man- nelijk. OCKHOLM (Reuter, UPI) Over vooruitzichten van de VN-milieu- ferentie komen tegenstrijdige be lten uit Stockholm, belangrijke dingen gebeuren ach- gesloten deuren, waar een speciale rkgroep nog steeds zit te zwoegen het ontwerp van de Universele ieuverklaring en de ongeveer vijf- ingediende amendementen. De otste controverse bestaat nog eds tussen China en de Verenigde ten. De Chinezen drongen gisteren i op een vaststelling dat het 'neo- onialisme en imperialisme van de «mogendheden' (Amerika en Rus- li) en de grondoorzaak was van mi- bvernietiging in de derde wereld, de wandelgangen vernam Reuter- respondent Stephen Croall gisteren afgevaardigden meer hoop kregen het bereiken van een overeen- fflst. Maar UPI-correspondent Ian stergren kreeg de indruk dat de dijen nog onverzoenlijk tegenover aar stonden. door A. J. Koejemans Zondag 18 juni zou Georgi Dimitroff 90 jaar zijn geworden. Voor vele ouderen is hij de nog in hun herinnering voortlevende, voor menige jongere reeds legendarische held van het Rijksdagbrandproces voor het Hooggerechtshof in Leipzig, dat in de laatste maanden van 1933. plaatsvond. De brandstichting in het Rijksdaggebouw in Berlijn was waarschijnlijk op touw gezet door de nationaal-socialis ten, maar werd in ieder geval door hen gehanteerd als een voor wendsel voor de inzet van een bloedige vervolging van alle progres- sief-denkende mensen, socialisten, communisten, liberalen, ook anti fascistische christenen, bnryshrdlu RIJS (Reuter) In de oliecom- ssie van de Organisatie voor Econo- sche Samenwerkint en Ontwikke- g (OESO) zijn geen bezwaren ge flirt tegen de bemiddelende rol, die anrkijk gaat spelen tussen de rege- 'g van Irak en de Britse, Franse, "erikaanse en Nederlandse oud-eige- fen van de genaaste Iraq Petroleum (IPC). De eerste contacten tussen ankrijk en Irak zijn inmiddels ge ld, toen de voorzitter van de Iraq honal Oil Co. een vertegenwoordi- ontmoette van de Cie. Francaise Petroles, die een belang in de C heeft. Vandaag zal de vice-presi- "t van Irak Saddam Hussein, voor l vier dagen durend bezoek in hjs aankomen om over de nationa- »tie te praten. Tijdens zijn verblijf deFranse hoofdstad zal hij ook met *sident Pompidou een gesprek heb- over deze kwestie. De nazi's beweerden, dat de Rijksdag brand had moeten dienen als een 'signaal' voor een communistische op stand in Duitsland. Zij beschuldigden o.m. Georg Dimitroff, lid van de 'Executieve' der Communistische In ternationale. van zo'n complot tegen de staat en brachten hem, na elf maanden van (geboeid) voorarrest, voor het gerecht. Het even intelligente als onverschrok ken optreden van Dimitroff sloeg niet alleen de aanklacht aan gruizels; het doorbrak ook de angst en de verlam ming, die de overwinning van het nationaal-socialisme in Duitsland en De heer A. J. Koejemans, publicist le Amsterdam en auteur van ondermeer Van Ja tot Amen en Jezus in Magni togorsk, stuurt ons onderstaand arti kel over Georgi Dimitroff, de Bul gaarse communist, die leefde van 1882 tot 1949. Dimitroff kreeg grote bekendheid door zijn moedige optreden tijdens het rijksdagbrandproces van 1933. Hij werd tijdens dat proces vrijgesproken en, nadat hij het staatsburgerschap van de Sowjet-Unie had gekregen, vrijgelaten. In 1935 werd hij secreta ris-generaal van de Kominterm. Na de oorlog ging hij terug naar Bulgarije, waar hij in 1946 premier werd. Het artikel van Koejemans is geba seerd op aantekeningen over het pro ces, die Dimitroff zelf heeft gedic teerd aan zijn secretaris. Deze zijn nog niet eerder gepubliceerd. in de westerse wereld teweeg ge bracht had. Zijn standvastigheid en moed wekten bewondering zelfs in kringen, die geheel afwijzend tegeno ver het communisme stonden. Een hoogtepunt van het proces was onge twijfeld de confrontatie tussen Dimi troff en de Pruisische minister-presi dent en latere 'Luftmarschall' Her mann Göring. en Hitlers propaganda- minister Göbbels. Zojuist zijn wij in het bezit gekomen van Dimitroff's eigen aantekeningen over het proces, direct na zijn vrijla ting bij aankomst in Moskou gedic teerd aan zijn toenmalige secretaris, dr. Alfred Kurella, nu hoogleraar in de filosofie te Berlijn. Zij worden nu voor 't eerst gepubliceerd. Over zijn duel met Göring en Göbbels geeft Dimitroff als zijn oordeel: 'Met twee woorden kan men zeggen: Göring is voor de rechtbank versche nen. alleen om te zeggen: met dat communistische tuig moet je je niet bijzonder bezig houden en ze niet naar de artikelen van de wet behande len. De rechtbank moet kort en bon dig een voorbeeld stellen. Dat zijn de brandstichters van de Rijksdag, omdat het communisten zijn. En omdat zij Rijksdagbrandstichters zijn, zijn geen verdere bewijzen nodig. Snel een ein de maken aan het onderzoek: ophan gen. Dat heeft hij tot uitdrukking gebracht in zijn botsing met mij. Ik was heel tevreden. Ik wilde dat. Ik heb hem in zekere mate in die engte gedreven, zodat hij het na zijn rede (die rede was ook een brutale rede. een openlijke fascistische, bloedige re de) nog krasser nog drastischer, tegen over Duitsland en de hele wereld tot uiting zou brengen.' 'Dat heb ik bereikt. Wanneer iemand in Duitsland dit barbaarse fascisme met andere woorden: dit mengsel van oud-germaans barbarendom en nieuw fascisme, dat is het nationaal-socialis me in Duitsland wanneer iemand in Duitsland met vlees en bloed een echte vertegenwoordiger daarvan is. dan is dat Göring. Dat is niet Hitier. dat is niet Göbbels. Hij is net zo'n soldaat van het fascisme als ik een soldaat van de revolutie. Dat kan men heel openhartig toegeven. Hij heeft gezegd: 'Als het revolutionaire tribu naal van de heer Dimitroff ons zou hebben veroordeeld, zou het daaraan niet zoveel tijd en moeite hebben gespendeerd. Het zou ons kortweg geliquideerd hebben.' Toen hij dit zei heb ik geknikt. Als een revolutionair Deze foto van Georgi Dimitroff werd in 1948, een jaar voor zijn dood, gemaakt. tribunaal Göring en de hele bende veroordeeld zou hebben, dan was er vanzelfsprekend van hen niets overge bleven.' 'Heel normaal' Het standpunt van onze pers, dat Göring gek is. was niet alleen doel loos, maar ook schadelijk. Göring moet voor de massa's in Duitsland in het buitenland niet als iets abnor maals voorgesteld worden, omdat het fascisme niets abnormaals is. Het fas cisme is heel normaal en heel ver antwoordelijk', en de vertegenwoordi gers van het fascisme zijn ook eigen lijk niet de beslissende factor. Die vertegenwoordiger is niet abnormaal, maar een politieke bandiet, een werk tuig van het brutaalste kapitalisme.' 'En Göbbels moet u ook karakterise ren. Hij is klein, niet alleen van postuur, maar in 't algemeen. Hij heeft mij gekwalificeerd als 'n kleine communistische agitator. Hij dacht dat dit voor mij een grote belediging was. Ik heb alleen gezegd: 'Ik ben toch groter dan Göbbels. tenminste van postuur. Een feit is echter, dat terwijl Göring zich de moeite heeft getroost op mijn vragen te antwoor den, Göbbels geen antwoord gegeven heeft. Daarom heb ik tenslotte gezegd: ik ben tevreden, omdat heel vaak niet-antwoorden het beste antwoord Is. Naar inhoud waren zijn verhoor en zijn aantwoorden veel zwakker dan dc positie van Göring. De positie van Göring is een duidelijke positie: het communisme is een gevaar voor ons. Wij vechten met alle macht tegen het communisme. Punt. Uit Dat is duide lijk. Göbbels is een acrobaat, een hokus-pokus-maker.' Het beeld van Georgi Dimitroff dat uit dit dictaat oprijst, zou wellicht vertekend kunnen worden ,al& het niet werd aangevuld met het volgende fragment "Opeens in Berlijn, ik wist niet dat zij gekomen waren, mijn moeder en mijn zuster.Bij een botsing met de pro cureur-generaal dr. Werner, ik herin ner me niet, welke raag het was Plotseling zie ik dat mijn oude Ba- boesjka' daar zit. Ik ben later te weten gekomen dat ze er van 's morgens vroeg al was. Ik heb dat niet gemerkt Ik heb dat niet verwacht Ik heb niet in het bijzonder naar het publiek en de correspondenten geke ken. Mijn aandacht was hoofdzakelijk gericht op de rechtbank, de aanklagers en verdedigers, die voor mij zaten.' 'Ik was zeer verrast. Ik wist dat er een plan bestond haar naar het bui tenland te laten komen. Maar ik wist niet, dat ze ai gekomen was. Zij kwam uit Bulgarije. Ik had haar in tien jaar niet gezien. Voor 't eerst weer ln dit proces. Verrassing en vreugde en dat is tot uitdrukking gekomen in een nieuwe slag tegen Werner en dr. Bünger (de president van het Ge rechtshof), met een grotere woede. Wat voor een indruk heeft zij gekre gen. Zij kent geen woord duits. Mijn zuster ook niet, en er was toen geen tolk bij hen. Een paar dagen heeft zij de zittingen bijgewoond. En toen heb ik verlof gekregen voor een gesprek. Ik heb haar gezien, natuurlijk met grote vreugde, dat is toch heel na tuurlijk. Zij zei tegen me: 'Je zult nooit vrij worden. Ik versta niets. Geen woord. Maar als ik zie hoe je spreekt met de president met de pro cureur met de advocaat, dan is het me duidelijk' dat die mensen je nooit zullen vrijlaten. Je hebt die weg geko zen. Het is duidelijk, je moet op die weg verder. En Als Jij iets doet, moet dat goed zijn. 'Maar zoals de zaak staat', zegt de oude Baboesjka, 'zelfs als Je vrijgesproken wordt, die men sen zullen niet willen dat je uit hun handen raakt. Naar Moskou Dat was dus de indruk. De oude Baboesjka was met grote achting, res pect en sympathie in de rechtszaal en daarbuiten behandeld. Ik kon van haar horen, dat de stemming buiten heel gunstig is, of met andere woor den, er is een overeenstemming tus sen mijn redevoeringen voor de recht bank en de stemming der mensen. Dimitroff's 'Baboesjka' had de stem ming goed gepeild: ook na zijn vrij spraak werd Dimitroff niet vrijgela ten. Eerst twee maanden later, nadat hem het staatsburgerschap van de Sowjet-Unie was verleend werd hij onverwachts op een vliegtuig naar Moskou gezet Een nieuwe etappe in Dimitroff's an ti-fascistische strijd brak daarmee aan. die hem uiteindelijk aan het hoofd van de regering van zijn geliefd Bul garije bracht. Maar toen was op de ruïne van het Rijksdaggebouw in Ber lijn reeds de vlag van de overwinning op het nationaal socialisme geplant. Göbbels had zelfmoord gepleegd, Göring betrad de weg naar de galg. AN LOC (Reuter) Het markt plein van An Loc is vandaag een begraafplaats met rijen smerige bruine heuveltjes waar eens de groentekramen stonden. Iemand heeft op een nabijgelegen stuk beton de woorden gekalkt: 'Het vaderland is u dankbaar.' Ik kwam gisteren op een motorfiets in An Loc aan, nadat ik uit een helikopter was gesprongen, die op weg was naar een plaats ongeveer 2 km ten zuiden van de stad om enkele Zuidvietnamese soldaten op te pikken, die tijdens het communistische beleg gewond waren geraakt. Een wanhopi ge scene volgde op de landingsbaan van hoofdweg 13 toen in zwachtels gewikkelde, kreupele soldaten poog den aan boord van het toestel te klimmen. Alleen de behengdigste lichtgewonden speelden het klaar. Een man met een gebroken been klom grimmig op het landingsgestel, maar toen de helikopter na eerst voorzichtig van de grond te zijn geko men plotseling snel opsteeg viel hij met een kreet van pijn op de grond terug. Overal im An Loc is dood en verderf. Er zijn nauwelijks tien hui zen overgebleven, of geraamtes ervan, na het beleg van 65 dagen door mogelijk meer dan 10.000 Noordviet- namese militairen. De belegeraars werden gisteravond teruggedreven vanuit hun stellingen rond de stadsge vangenis naar het uiterste zuiden van de stad maar de communistische ra ketten en granaten blijven vallen. Je moet blijven lopen. Een raket slaat in en er volgt een vernietigende ex plosie. Een man valt dood of gewond neer, maar hij wordt achtergelaten. De stank van de doden doet je kokhalzen. Ik zag de lijken van Noord Vietnamese soldaten vlakbij een verwoeste tank van het type T54. Na weken in zon en regen te hebben gelegen waren het niet meer dan skeletten. Een groep vluchtelingen, bleek en mager, kwam strompelend naar de stad terug. Ze hadden zich langs de hoofdweg zuidwaarts begeven, maar de Noordvietnamezen legden nog steeds hinderlagen langs de weg dus keerden ze maar naar de stad terug. Een man vraagt me om een sigaret In An Loc kun je een pakje verkopen voor vijftien maal de originele prijs. De vluchtelingen hebben samen met de soldaten in de bunkers geleed. Ze deelden mee in hun rantsoenen en wachtten op de dag. dat ze konden ontsnappen. Ongeveer 1000 hebben zich al in veiligheid kunnen brengen. Volgens officiële cijfers zijn minstens 3000 burgers gedood, gewond of wor den vermist. Een Zuidvietnamese offi cier zei me, dat de strijd om An Loc voor zijn kameraden even beslissend was. als die m Dien Bien Phoe in 1954. Ze zeiden, dat het Noordvaetna- mese bombardement van raketten, granaten en mortieren op het hoogte punt zo'n 1000 inslagen per dag tweemaal zo zwaar was als de aanval op Dien Bien Phoe, maar de verdedi gers van An Loc hebben de steun gehad van Amerikaanse en Zuidviet namese vliegtuigen, waarbij duizen den tonnen bommen werden gegooid op de rubberplantages rond de stad. waar de Noordvietnamezen hun stel lingen hadden opgebouwd. Ik trof de bevelhebber van An Loc, generaal Le Van Hoeng, maar kon hem nauwelijks herkennen. Hij was veel magerden dan op foto's, die ik in de pers van Saigon had gezien. Hij heeft op dit ogenblik geen tijd voor verslaggevers. Het uniform van een Amerikaanse adviseur, die bij hem is. is zo vuil en versleten door het verblijf in de bunker, dat ik enkel door de tekens op zijn helm kan ont waren. dat hij kolonel is. Een andere Amerikaanse adviseur, een kapitein, is erg dankbaar voor een paar kleine stukjes frans brood, die ik uit Saigon heb meegebracht, zelfs al is het brood 24 uur oud. Hij smeert er wat jam op en boter uit zijn noodrantsoen. Het garnizoen hoopt, dat het ergste voorbij is, dat noordvietnamezen en de Vietcong-strijders zich terugtrek ken. Maar niemand weet, waar de vijand zich ophoudt. Het oerwoud be gint aan de rand van de stad en er moeten zich in het oosten grote uit wijkplaatsen bevinden. Een helcipter met verse regerings troepen komt in de stad aan en plotseling dalen weer raketten en gra naten op het gebied neer. Het stof trekt op en een soldaat zit op de grond en zwaait naar zijn kameraden om hulp. Hij kan niet lopen. Na de nacht te hebben doorgebracht in dc kelder van een huis, samen met regeringstroepen, nam ik een helikop ter terug naar Saigon met minstens 50 brieven bij mii van soldaten uit An Loc voor hun families.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11