I u De uitkeringen aan de kranten gun uzelf... puur na Vaar schuwing aan iddenstand voor lalafide franchising Het is al Berio wat het Festival slaat [unitieschepen oorlopig nog n Zwartemeer Vlucht per brommer in Vietnam Dertien mijnen onschadelijk gemaakt Beleid ruilverkaveling nog niet gewijzigd Kamerleden stellen vragen over EO Beperking van gastarbeiders Regering zou bedrijven in eigen land discrimineren Hagenaars zouden samen een ton verduisterd hebben Europese controle op groene kaart alleen incidenteel Zes jaar geëist tegen overvaller Starfighter neergestort Namen slachtoffers verdronken gezin Kinderboeken Structuur van KRO-bestuur wordt gewijzigd Krantenfusie in Noord-Holland gaat niet door iNTf/KWARTET DINSDAG 13 JUNI 1972 Mnnenland/Kunst T9 K9 Minister Engels geeft overzicht Van een verslaggever t DEN HAAG Minister Engels heeft een globaal overzicht ge- i geven van de verdeling in 1972 van het aan de dag- en nieuws- \ladlezers toegedachte bedrag van 15 miljoen gulden. De helft van dit bedrag wordt }J toegewezen naar gelang van het j papierverbruik voor redactiedoe- >i leinden en rekening houdend met |i! het aantal abonnees, de andere 0 helft is bedoeld als tegemoetko- ming in de daling van de adverten- 1 tie-inkomsten ten gevolge van de STER-reclame. Het bedrag van 15 miljoen komt «dit jaar uit de algemene reserve van de omroepen; volgend jaar zal er weer 15 miljoen te verdelen ajn maar dan uit de STER-pot. Uit het overzicht van minister En gels (de cijfers zijn nog niet ge heel exact, er is geen rekening J1 gehouden met trendwijzigingen) i blijkt dat de volgende bedragen k uitgekeerd zullen worden: De Telegraaf en Nieuws van de dag 1.284.000, i— Nederlandse Dagblad Unie (NRC/Handelsblad, Het Vaderland, Algemeen Dagblad en Drents Gro- - ningse Pers) 1.892.000, De Paroolcombinatie (Het Pa rool en Nieuw Utrechts Dagblad) t i "37Q r»00 De Volkskrant 811.000, De VNU (De Tijd, Eindhovens i' Dagblad. Brabants Dagblad en Nieuwsblad van het Zuiden) 1.461.000, Audet (De Gelderlander, De Stem, Nieuwe Krant, De Limbur- ger en Dagblad voor Noord-Lim burg) ƒ884.000. Sijthoff-concern (Haagsche Cou rant. Rotterdamsch Nieuwsblad, Goudsche Courant, Het Binnenhof en Leidsche Coulant) 1.227.000, Trouw/Kwartet 1.242.000, Utrechts Nieuwsblad en Amers- foortse Courant 243.000, Tubantia en Arnhemse Courant 233.000, Haarlems Dagblad en De Typhoon 299.000, Het Vrije Volk 1.927.000. Het Noordhollands Dagblad ƒ90.000, De Twentse Courant 83.000. Het Dagblad van het Oosten 92.000, Het Dagblad van het Oosten 92.000 Het Deventer Dagblad 149.000, Het Deventer Dagblad 149.000. Het Friesch Dagblad 89.000. Het Brabants Nieuwsblad 63.000. De Provinciale Zeeuwse Cou rant 147.000. Het Limburgs Dagblad 156.000 De Leeuwarder Courant 154.000, De Zwolse Courant ƒ69.000, Het Nieuwsblad van het Noord en 194.000, De Gooi- en Eemlander ƒ174.000, De Verenigde Noordhollandse Dagbladen ƒ121.000, De Graafschapsbode ƒ36.000, De Nieuwe Apeldoornse Cou rant 61.000. Het Reformatorisch 14.000, Het Leidsch Dagblad Het Nederlands 10.000, De Winschoter 164.000, De Waarheid 10.000. Dagblad ƒ103.000. Dagblad Courant JLDE Het midden- en kleinbedrijf moet beschermd worden of hzelf beschermen tegen malafide franchising, bijvoorbeeld door ddel van toetsing en registratie van contracten door een bevoegde itantie. se waarschuwing sprak drs. G. B. jelenga, directeur-fihciering van het intra al Instituut voor het Midden- Kleinbedrijf, gisteren uit op een j lieconferentie over franchising van 5 Nederlands Christelijk Onderne- 4 nverbond. j bleek nogal wat huivering te taan tegenover deze vorm van za- ijke samenwerking, die in te- istelling tot bijvoorbeeld de Vere de Staten in ons land nog iwelijks bekend is, maar waarmee jde komende jaren toch bijzonder '*1 zelfstandige ondernemers te ma- zullen krijgen. 'De tijd is nog t rijp om namen en branches te s emen, maar er zijn op dit moment el veel franchise-ondernemingen in maak', aldus drs. Wielenga. JRGCONTRACT F. E. Oskam, directeur van het ïdsbureau der Chr. Slagers-Pa- »ns, uitte scherpe kritiek op met 0 me de franchise-onderneming 'E- t klager', omdat deze de aangesloten gers (hetgeen uit een gerechtelijke t roordeling ook al is gebleken) een Mnzijdig 'wurgcontract' heeft opge- n. vice-voorzitter van het NCOV, de er W. H. Neefjes, zei het benau- 1 nd te vinden dat het mogelijk is t kleine ondernemingen via derge- ke onoirbare contracten door fran- Ue-bedrijven in de houdgreep wor- WOLLE Het ziet er nog niet naar it dat de fel omstreden Duitse muni- eschepen binnen afzienbare tijd zul- n verdwijnen uit het Overijsselse ituurgebied Zwartemeer. Een com- lssie, bestaande uit vertegenwoordi- >rs van alle bij de zaak betrokken Inisteries heeft een lijst met mogelij- andere ligplaatsen opgesteld en fze lijst zal binnenkort besproken orden met de locale en regionale erheden en planologische diensten t de gebieden waar die ligplaatsen projecteerd zijn. tor zo'n procedure wil men voorko on dat er zich moeilijkheden zouden •ordoen als de schepen op die 'alter- itieve' ligplaatsen zouden afmeren, oeilijkheden die wel ontstonden en de elf munitieschepen in het fartemeer verschenen, uim een jaar geleden brak een orm van protesten los toen de sche- 'n daar afgemeerd werden, atuurbeschermers in Overijssel vre- n nu echter dat de overleg-procedu- tussen ministeries en lagere over men veel tijd zal vergen, waardoor o muntieschepen voorlopig niet uit natuurgebied zullen verdwijnen, oewel de leger-voorlichtingsdienst er de voorgestelde 'alternatieve' lig- aatsen zwijgt wordt behalve Over- ssel ook Zeeland steeds vaker ge- oemd. De leger voorlichtingsdienst *lde mee dat de zaak bij defensie e hoogste prioriteit heeft', maar vdA-kamerlid W. Meijer, die vaak ragen over deze zaak heeft gesteld, Jageerde daarop met de constatering kt had de zaak in september ook al a nog liggen de schepen in het eservaat'. Een Zuidvictnamees gezin vlucht hier per brommer via hoofdweg dertien uit de gevarenzone. Deze belangrijke weg schijnt nu weer te worden beheerst door Zuidvletnamese eenheden. De provinciehoofdstad An Loc, die bij hoofdweg dertien ligt, is volgens berichten uit Saigon ook weer in handen van de Zuidvietnamezen gevallen. den genomen. 'Als daartegen niet tij dig wat gedaan wordt, vrees ik ern stig voor totalitaire systemen, waaraan het welzijn van vele duizen den ondernemers in het midden- en kleinbedrijf geofferd wordt'. Drs. Wielenga verklaarde, dat dergelijke uitwassen geen veroordeling van fran chising als zodanig behoeven te bete kenen, maar dat daardoor de behoefte aan waarborgen wel duidelijk wordt. DICTATORIAAL Overigens is er zijns inziens niet aan te ontkomen, dat franchising de deelnemers veel sterker bindt dan samenwerkingsvormen als het vrijwil lig filiaalbedrijf en de inkoopvereni ging. Franchising is in wezen met name in de eerste fase van de samen werking, een vrij dictatoriaal systeem met uiterst strenge controle. In een later stadium, als blijkt dat de deelne mer een 'goede schakel in de keten' is. ontstaan vormen van inspraak en meebeslissen. Drs. Wielenga waarschuwde de onder nemers niet te snel met een franchi- se-systeem in zee te gaan, maar het aangeboden contract eerst door des kundigen te laten beoordelen. Mr. W. W. Abeln, raadsman van de Nederlandse Franchise-Vereniging, deelde aan het slot van de discussie mee, dat op initiatief van enkele le den inmiddels gewerkt wordt aan een code, die ten grondslag behoort te liggen aan franchise-contracten. 'S GRAVENZANDE De mijnoprui- mingsdienst van de Koninklijke mari ne heeft gistermiddag op het strand van 's Gravenzande dertien mijnen, af komstig uit de tweede wereldoorlog, tot ontploffing gebracht. Gistermor gen werden de mijnen ontdekt Het bleken een grote en twaalf kleine Duitse mijnen te zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Lardinois zal met de invoering van een aantal wij zigingen in het ruilverkavela-ngsbeleid wachten tot hij overleg heeft gepleegd met de landbouwcommissie uit de Tweede Kamer. De wijzigingen waren aangekondigd in de nota, die minister Lardinois onlangs aan de leden van de Tweede Kamer heeft voorgelegd. De aagekon- digde veranderingen in de procedure bij het stemmen over ruilverkavelin geen vereisen een aanpassing van de wet. Maar de andere maatregelen, die de ruilverkavelingen voor de boeren duurder maken, kan de minister di rect laten uitvoeren. Kamerleden heb ben Lardinois gevraagd of hij daar mee zou willen wachten tot na het overleg met de landbouwcommissie, dat 21 juni plaats vindt. De minister heeft daarop nu positief gereageerd DEN HAAG De PvdA-kamerleden mevr. Padt-Jansen en de heren Meijer en Voogd hebben minister Engels (CRM) gevraagd of bij de toekenning van de c-status aan de Evangelische omroep toegepaste tellingmethode exact dezelfde is geweest als die, wel ke voorheen bij andere omroeporgani saties werd toegepast. Ook hebben zij de minister gevraagd op welke wijze hij conseqenties denkt te trekken uit zijn uitspraak dat 'als er nu teveel kleine omroep-organisaties verschijnen, komen én de belangen van de kijkers en luisteraars én de belangen van de werknemers bij de omroep in het gedrang'. Ook willen de drie Kamerleden weten, op grond waarvan minister Engels verwacht dat de Evangelische omroep een totaal programma in de zin van de omroep wet zal brengen. DEN HAAG Minister Boersma (so ciale zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat zijn beleid er op gericht is het aantal gastarbeiders zoveel mogelijk te beperken. In het overleg met vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisa ties bestaat geen verschil van mening over deze doelstelling, aldus de minis ter in antwoord op vragen van de VVD-Kamerleden Berkhouwer en Van Aardenne. Li het ministeriële antwoord is het na volgende overzicht opgenomen van het aantal niet-nationale werknemers in verhouding tot de totale beroepsbe volking (in procenten): België 5.9, Duitsland 9,5, Frankrijk 5,8 (inclusief Algerijnen) Italië 0,2 Luxemburg 25,9 procent. 'Vervuiler betaalt', maar niet in buitenland Van een onzer verslaggevers DELFZIJL De Nederlandse re gering discrimineert de bedrijven In eigen land door aan buitenland se bedrijven miljoenen te geven voor het schoonhouden van de Rijn. In Nederland zelf gaat de regering namelijk uit van het prin cipe dat de vervuiler betaalt, een criterium dat men dus blijkbaar niet voor buitenlandse bedrijven aan de bovenloop van de Rijn hanteert Dit zei gisteren in aanwezigheid van minister Langman (economi sche zaken) Ir. A. Stikker, voorzit ter van het college van beheer van methanolchemie Nederland' (MCN) te Delfzijl. De bewindsman repliceerde met de opmerking dat ook de overheid wel eens in een situatie komt te verkeren dat men in een onder handelingspositie met het bedrijfs leven wordt gedwongen. De heer Stikker, tevens lid van de raad van bestuur van AKZO, kapit telde de minister bovendien over diens voornemen in het westen van Nederland een 'selectieve In vesteringsheffing' In te voeren ten einde bedrijven te bewegen zich in minder volle gebieden In Neder land te vestigen. Een en ander speelde zich af bij de start van een nieuwe methanol- fabriek te Delfzijl, die AKZO en DSM samen voor honderd miljoen gulden bouwen. Aardgas dient als grondstof. Volgens de minister zet de chemische industrie in ons land jaarlijks rond tien miljard gulden om. waarvan tweederde deel wordt geëxporteerd. De minister memo reerde dat de chemische industrie in Europa en ook in ons land thans een moeilijke periode door maakt, waardoor het voor afgestu deerd wetenschappelijk personeel moeilijk is aan de slag te komen. Hij putte echter moed uit het feit dat herstel in vroegere perioden van moeilijkheden altijd mogelijk bleken. Van een verslaggever DEN HAAG Twee Hagenaars, de 62-jarige kassier A.S. en de 42-jarige aministrateur H. A. S. worden ervan verdacht in hun dienstbetrekking sa men 100.000 gulden te hebben ver duisterd. Gisteren heeft de Haagse politie hen aangehouden. Het geld is verdwenen ten nadele van de bedrijfsvereniging voor het slagers- en vleeswarenbedrijf, de groothandel in vlees en de pluimveeslachterijen 'De Samenwerking' in Den Haag. A. S. werkte daar als kassier en zou in de afgelopen twee jaar 22.500 gulden uit de kas hebben achtergehouden. De administrateur zou 76.666,22 gulden hebben verduisterd door bij debiteu ren ge-inde bedragen niet aan de bedrijfsvereniging af te dragen. Bij een accountantsonderzoek was ge bleken hoeveel er vermist werd. Te gen de beide mannen, die in deze verduisteringsaffaire zouden hebben samengewerkt, was al verdenking ge rezen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De controle op het internationale verzekeringsbewijs voor motorvoertuigen, de zogenaamde groe ne maart, zal binnenkort binnen de EEG afgeschaft worden. Toezicht zal alleen steekproefsgewijs plaatsvinden. De EEG-ministerraad heeft hier on langs een richtlijn voor opgesteld, op basis waarvan nu bij de Tweede Ka mer een wijzigingsvoorstel van de wet aansprakelijkheidsverzekering motor rijtuigen is ingediend. Volgens de richtlijn moet de nationa le wetgeving van ieder EEG-land voorschrijven dat de dekking die de verplichte aansprakelijkheidsverzeke ring geeft, voor het hele gebied van de EEG geldt Hierdoor kan controle van de groene kaart vervallen omdat vergoeding van schade gemaakt door een motorvoertuig, gegarandeerd is. Het bureau motorrijtuigenverzekerin gen in het land waar het verkeerson geval gebeurt, is verplicht de schade te vergoeden. Het kan het bedrag verhalen op het nationaal bureau van het land waar de schadeveroorzaker thuishoort. Dit bureau heeft op zijn beurt verhaal op de verzekeringsmaat schappij of, als er geen verzekering is gesloten, op de betrokken persoon zelf. Deze regeling geldt al enige tijd bin nen de Benelux. Het is de bedoeling dat ook landen buiten de EEG op den duur tot deze regeling toetreden. MAASTRICHT De officier van jus- tutie bii de rechtbank te Maastricht heeft gisteren wegens hetkraken van een brnadkast in het kantoor van de Novnmac wegenbouw in Heerlen np 31 maart en een overval op eenecht paar in St. Willibrord (brabant) op 8 maart zes jaar gevangenisstraf geëist tegen de 46-jarige Lou M., intespec- teur van een financieringsmaatschap pij te Schimmert. Tegen de 23-jarige vertegenwoordiger Carl uit Heerlen, die ook aan de misdrijven heeft meegedaan, eiste de officier vijf jaar gevangenisstraf. Te gen de derde verdachte, de 27-jarige adviseur Jimmy A. uit Heerlen, eiste de officier drie en een half jaar gevangenisstraf. De drie verdachten legden ter zitting een volledige bekentenis af. De buit bij de brandkastkraak in Heerlen le verde bijna ƒ5.000.— op. De overval op het echtpaar in St. Willibrord, dat bedreigd werd met revolvers, bracht ruim ƒ5.000.op. De rechtbank doet 26 juni. Uitspraak. NEEDE Gisteren rond het middag uur is een Duitse Starfighter neerge stort in een weiland in de Overijsselse gemeente Neede. De piloot van het vliegtuig is daarbij omgekomen. De straaljager boorde zich metersdiep in de grond. ROTTERDAM De vier slachtoffers die te Rotterdam verdronken toen hun auto in de Nieuwe Maas reed (wij berichtten daarover in onze edi tie van gisteren), zijn de 44-jarige handelaar J. M. Veth, zijn 42-jarige echtgenote en hun zoons Johnny (17) en Eddy (14). Zoals bekend werd de derde zoon. de 12-jarige Ferry door de agent A. Zellenrath gered. Intussen is de Rotterdamse politie sterk geïnteresseerd in eventuele ge tuigen van het ongeluk, daar niet bekend is hoe het ongeluk is gebeurd. Van een medewerker DEN HAAG 'Het lijkt wel, als of ik dood ben en herdacht wordt', zegt de componist Luciano Berio (46), als hij in een van die poezelige salonnetjes in het Sche- veningse Kurhaus eindelijk aan hel woord kan komen na het flit sen door een half dozijn fotogra fen. Nog nooit zijn er in een fes tival zoveel werken van mij ge speeld'. Eisend-oom van het Holland Festival meldt triomfantelijk, dat het er dit jaar geen twee dozijn maar 25 zullen zijn. Een zilveren aantal in een zilve ren festival dus. Een compostie voor blokfluit, te spelen door Frans Brüggen, is er nog op de valreep bijgekomen. Frans Brüggen laat deze laatste Berio horen donderdag tijdens de ludieke opening rond de Lange Voorhout in Den Haag. Daar spelt hij het werk driemaal: in een muziektent buiten, in de Kloosterkerk en in Pulekristudio Berio met bril, baardje en een schorre stem, die zijn Italiaanse af komst niet verraadt vertelt de radio onmisbaar te achten als muzi kaal verspreidingsmedium, vandaag komt hij bij de KRO zelfs drie uur lang aan het woord. Met al van klin kende grappen, operapersiflages, en zelfs een 'Varican-rag'. Dat wordt een dolle boel! Belangrijk acht hij ook 'Chemins II' voor orkest en basklarinet. Harry Spaarnay. snel bekend geworden Gau- deamus-winnaar, is de solist op 22 juni in Rotterdam. Een basklarinet is een bijzonder flexibel instrument, zegt Be rio. Ik heb zelf klarinet gestudeerd. Spaarnay ken ik niet, maar dat geeft niets. Ik ben tenslotte Mozart niet, die voor hem speciaal bekende solis ten componeerde. Het ballet 'Après-Visage' wordt even eens interessant. Noch Berio, noch dirigent Michel Tabachnik weten hoe dit choreografisch zal uitpakken. Ze Frans Brüggen die ook al (op de blokfluit) een werk van Berio gaat uitvoeren. vertrouwen er echter op, dat Rudi van Dantzig er wel wat goeds van zal maken. Trouwens, wat kan er mis gaan? Binnen een bepaald kader raag iedereen zo'n beetje doen wat hij wil. Het ballet sluit aan bij de compositie 'Visage' uit 1961 die Berio voor radio Milaan maakte. Speciale aandacht wordt besteed aan wat Berio de Vocal gestures noemt. Dat zijn woordloze klanken, die in elke taal een eigen intonatie-patroon hebben. Telkens komt Berio weer op de moge lijkheden van de radio terug, ze moes ten elke componist bijvoorbeeld een hele dag geven, zegt hij. Een John Cage-dag bijvoorbeeld. En dan was er nog kans ook, dat er alleen maar stilte te beluisteren viel. (ADVERTENTIE) Notedopserie: leerzame reeks voor kinderen L. J. Veen's uitgeversmaatschappij in Wageningen is gestart met een nieu we serie kijk- lees- en voorleesboekjes voor jonge kinderen: de Notedopserie. De eerste tien deeltjes verschenen tegelijk. De reeks, die oorspronkelijk in Engeland is opgezet door onder wijsmensen is voor Nederland door deskundigen aangepast. Drs. Rita Kohnstamm, hoofdredactrice van het blad Ouders van Nu, trad op als elnd- adviseuze. De eerste tien bandjes gaan over bijen, vogels, muziek, schepen, vissen, sport, telefoon, strand, slangen en zee. Elk deeltje heeft 24 bladzijden, is helemaal in kleur en kost 3.90 per deel. De serie wil onderwerpen, die mis schien al vaag bekend, zijn bij het kind, verder uitwerken. In het eerste deeltje over de bijen wordt op heel eenvoudige wijze verteld over de werk wijze van de dieren en welke functie ze hebben. Aan het eind van elk boekje is een lijstje afgedrukt met notedop-woorden, zoals, werkbij, dar, bijenkoningin enz. Juist die lijst is een aardige test om er achter te komen of het voorgelezene is blijven hangen. Ook op scholen kan er met de boekjes worden gewerkt, want zo wel jonge als wat oudere kinderen kunnen er heel wat uit leren. Prima voor de schoolbibliotheek. HILVERSUM (KNP) In het ko mende nummer van het KRO-pro- grammablad 'Studio' zal mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KRO, een reeks belangrijke wijzigingen in de bestuursstructuur van de KRO bekend maken: 1. de KRO-leden oftewel begunstigers zullen voortaan zelf 14 bestuursleden aanwijzen. 2. het gezamenlijke KRO-personeel zal een zelfde aantal bestuursleden aanwij zen. 3. De 15 katholieke organisaties, ge noemd in de KRO-statuten. blijven in het uitgebreid bestuur haar vertrou wensman benoemen. 4. De diocesane contactgroepen, de zogenaamde DCC's, zullen voortaan op geheel democratische wijze worden sa mengesteld door rechtstreekse verkie zing door de leden. Deze besluiten heeft het bestuur van de KRO, in overleg met de medewer kers en de achterban eind mei reeds genomen. De komende tijd zullen de uitvoeringsmaatregelen worden ont worpen, om deze hele nieuwe bestuurs- opzet hopelijk in het najaar gestalte te geven. De heer Van Doorn schrijft in het artikel dat het KRO bestuur van mening was en is, dat in de wijze waarop de KRO functioneer de als omroep van de Nederlandse katholieken, op zichzelf geen aanlei ding lag om het bestuur te 'hervor men Maar de vraag, al in 1968 ge steld, of dan ook niet beter eigentijds vormen konden worden gekozen, heeft nu geleid tot deze nieuwe opzet... nu zijn de besluiten genomen De vjer jaar die intussen zijn verlopen, vor men een garantie, dat zij weloverwo gen zijn genomen', aldus mr. Van Doorn. In zijn nieuwe opzet zal het KRO- bestuur, met de door het bestuur gekozen voorzitter, vierenveertig le den gaan tellen, tegen nu drie en twintig. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De voorgenomen fu sie tussen de Verenigde Noordhol landse Dagbladen te Alkmaar en hel Noordhollandse Dagblad te Hoorn, waarover enige maanden besprekingen zijn gevoerd, gaat niet door. Dit is gisteren officieel meegedeeld. Over de reden van het niet doorgaan van de fusie werr' niets meegedeeld. Enige tijd geleden besloten de twee dagbladcombinaties die voornamelijk in Noord-Holland boven het Noordzee kanaal uitkomen, mogelijke vormen van samenwerking te onderzoeken. Dat stuitte toen onder meer op pro test bij de redactie van het Noordhol landse Dagblad, die de eigen identi teit van de krant persé behouden wilde zien. In het communiqué, dat de twee di recties gisteren samen hebben ver spreid, staat dat samenwerking tuasen de twee dagbladen alleen zinvol zou zijn in het kader van een volledige integratie en hierover had men op dit ogenblik nog geen gemeen schappelijk standpunt kunnen vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9